Тёмный

Kvantová fyzika 2/3: Kde jsou, když se nikdo nedívá? 

Edisco
Подписаться 27 тыс.
Просмотров 49 тыс.
50% 1

Zajímá vás, o čem je kvantová fyzika, ale potřebujete to vysvětlit úplně od začátku? Tak to jste tu správně :) V tomhle videu vysvětlujeme, co je to vlnová funkce a co nám říká pravděpodobnostní vlna o poloze elektronů a dalších malinkatých částic. Taky začneme zkoumat všechny ty neuvěřitelné důsledky, nad kterými kroutil hlavou i Albert Einstein, a pokusíme se je objasnit díky Kodaňské interpretaci a dekoherenci. A na závěr si ukážeme, proč platí ve světě malých částic úplně jiná pravidla, než ve světě lidí.
MŮŽETE NÁS PODPOŘIT NA PATREONU: / edisco
TOHLE JSME TAKY MY:
• stovky psaných výpisků: edisco.cz/​
• aktuality na Instáči: / ​
PODKAPITOLY:
00:00​ Úvod
00:41 Schrödingerovy rovnice
01:01​ Vlnová funkce
01:22​ Pravděpodobnostní vlna
03:13​ Dvojštěrbinový experiment
04:57​ Kodaňská interpretace
06:08​ Koherence
06:47​ Dekoherence
07:15​ Malé a velké věci
07:52​ Závěr
PODOBNÁ VIDEA:
• Tunelování, provázanost a Schrödingerova kočka: vyjde nejspíš v červnu
• Vlny a částice: • Kvantová fyzika 1/3: Č...

Опубликовано:

 

14 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 47   
@ingridbilekova5729
@ingridbilekova5729 2 года назад
Ďakujem za jednoduché a zrozumitelné vysvetlenie ako môže byť častica kvantová na viacerých miestach súčastne.Výborné video.
@dr0nda
@dr0nda 3 года назад
Super videa chlapi, zatím nedoceněnej kanál!😀
@antoninkaudl8212
@antoninkaudl8212 2 года назад
Děkuji, maximálně super
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 2 года назад
Super video so super vysvetleniami!
@hugomela9537
@hugomela9537 3 года назад
Jste borci pokračujte v tom určitě se zachvili dostanete dal a dal držím vám aplce a děkuji za videa kde mě naučíte víc než učitelka za 45 min
@miloyeimya2816
@miloyeimya2816 5 месяцев назад
bylo to velmi užitečné a zajímavé 🩶🩶🩶
@miroslavduska3068
@miroslavduska3068 3 года назад
MOC MĚ TO BAVÍ A ZAJÍMÁ, DĚKUJI MNOHO
@theMachi99
@theMachi99 Год назад
Tak a teď chápu Sheldonovu hlášku z pilotniho dílu Teorie velkého třesku. Děkuji 😁😅 Fajn potisk na triko 😃
@jancermak1988
@jancermak1988 Год назад
Já osobně si myslím, že vlnová funkce lze vysvětlit jinak. Co když je ta částice jen zdánlivě na více místech? Představuji si to asi takhle. Když budete mít monitor a na něm budete náhodně rozsvicet jednotlivé pixely s tím, že vždy bude svítit jen jeden současně a hned jak zhasne, rozsvítí se jiný. Pokud pixel vždy bude svítit jen nepatrnou dobu, navenek se pozorovateli bude jevit, že je ten pixel všude, nebo také nikde. Ale pokud byste v nějakém momentě vyfotili display, tak na fotce uvidíte jeden konkrétní rozsvícený pixel. Takže vlastně nejde o žádnou pravděpodobnost, pouze o rozlišovací schopnost.
@marastudios6522
@marastudios6522 3 года назад
Natočíš video o kvantové mechanice?
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
Mohl bys být prosím konkrétnější a dát nám vědět, co bys v takovém videu ještě rád viděl? :)
@marastudios6522
@marastudios6522 3 года назад
@@edisco_cz Rád bych ve videu viděl úvod do kvantové mechaniky, nějáké zajímavosti ohledně kvantové mechaniky a jak pomáhá v teorii všeho. Možná něco o Schrödingerově kočce. Jestli byste video natočili byl bych vám vděčný👍🙂
@Laura-mr5yu
@Laura-mr5yu 3 года назад
•.• omg:D ta zmena hlasu- prosim😩😩😩😩😩 btw dekuji pomohlo ^^
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
Co přesně se změnou hlasu? :D oproti čemu?
@Saigi7
@Saigi7 3 года назад
@@edisco_cz třeba oproti tomuhle: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-6jpsfFG4mbM.html&ab_channel=Edisco%E2%80%93Videov%C3%BDpisky
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
S tím bohužel nemůžeme nesouhlasit :) Snad se to dá aspoň považovat za změnu k lepšímu ;)
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 года назад
To dělo střílí elektrony přímo do těch štěrbin, nebo na střed mezi ně? Co by se stalo, kdyby tam byla ještě třetí štěrbina posunutá o 90 stupňů? Stínítko s štěrbinami by bylo obloukové a stěna na zachytávání elektronů taktéž. Prolítl by občas některý elektron-vlna i tím bočním otvorem?
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
Zaprvé, je důležité počítat s tím, že ty štěrbiny musí být obecně hodně blízko u sebe, takže to, kde přesně mezi nimi zdroj je, většinou ani není moc pozorovatelné. Každopádně vzhledem k tomu, že zdroj je statický a míří pořád na jedno místo, je nejvhodnější ho umisťovat někam ke středu.
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 года назад
@@edisco_cz Jedná se mi o to, že pokud se částice šíří jako vlna, jestli by jí bylo možno odchytit i za dělem? Např. těsně vedle lodky vhodím kámen do vody - vlna se bude šířit kolem stěny lodky, a za jejím koncem už jí nic nebrání, aby se nakonec spojila a vytvořila kruh i na druhé straně lodky? Pokud ano, je toho schopna i elektronvlna - tedy je možno "zhmotnit" ten elektron i za dělem, jakmile se vlna propojí?
@jirilang
@jirilang 2 года назад
👍
@karaterolo481
@karaterolo481 3 года назад
Plánujete video o Schrödingerově kočce? Ten paradox sem nikdy moc nepobral, ale když sem díki vám pochopil speciální teorii relartivity, pochopil bych asi i to kotě. :)
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
Máme se na ni v plánu podívat v posledním díle naší série o kvantové fyzice, jehož datum vydání jsme bohužel museli ze studijních důvodů trochu odsouvat... :) Nicméně snad tak do měsíce se na něj můžeme těšit ;)
@rostakosta889
@rostakosta889 3 года назад
@@edisco_cz yay
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 года назад
Mesic neni slozen z castic, ktere si pohybuji rychlosti svetla / Einstein to nemohl, nebo nechtel pochopit?
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
No rozhodně tady nejde o rychlost světla :) To, co v této analogii Einstein záměrně trochu opomíjel, bylo právě to, že Měsíc samozřejmě není jenom jedna malá částice, na které jsou pozorovatelné efekty kvantové mechaniky, ale komplexní systém (jak vysvětlujeme u dekoherence). Einstein si tento rozdíl samozřejmě moc dobře uvědomoval, jenom se snažil na celkovou absurditu Bohrovy interpretace poukázat co nejsměšnějším příkladem.
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 года назад
@@edisco_cz Jak je to s rostoucí teplotou? Vymizí tento jev? Řekl bych že ano a fotony budou létat štěrbinami jako míčky a tedy vytvoří jen dva pásy - za každou štěrbinou jeden - nebo se mýlím?
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
Tento "jev", tedy kvantová superpozice, je vesměs univerzální, takže pro takové elektrony bude určitě fungovat i za vyšších teplot. Zajímavé mohou naopak být kvantové efekty za extrémně nízkých teplot, které jsou v různých podobách stále předmětem výzkumů.
@pavelliska8129
@pavelliska8129 3 года назад
@@edisco_cz Mám takové pocit, že při vyšších teplotách ta elektonvlna dostane šupu, srazí se s něčím ještě před štěrbinami a proletí již jak smotaný míček - možná to ještě někdo okomentuje - škoda že nemáme možnost provádět experimenty - vynořuje se tisíce otázek, člověka by to zcela pohltilo.
@TornRudder
@TornRudder 2 года назад
@@pavelliska8129 Tady je dokument, kde vídeňský vědec dělá dvoj štěrbinový pokus s molekulou o 100 atomech. Po zahřátí interference mizí. Za studena se chová vlnově i celkem velký objekt.
@petrnovak336
@petrnovak336 Год назад
Kodaňskou interpretaci můžeme ověřit hlavně v noci, kdy objekt (nohu gauče) nevidíme ale přez to ucítíme že tam je, pokud o ní zakopneme 🤔 Takže teorie "zavřu oči= nic nevidím= nic neexistuje je blbost tak jako že pozorována částice tam bude jenom když bude pozorována... Ona tam je vždy jako energetická jednotka vyzářená a uvolněná z bodu vyzařování
@jankovanda999
@jankovanda999 Год назад
5:33 napadlo taky nekoho ze pozorovatel svim vnimanim (sledovanim) ovlivnuje danou castici v momente pozorovani proto se dana castice chova jinak bez pozorovatele a jinak s pozorovatelem? uz jenom nase pozornost a naše myslenky jsou castice ktere nekam smerujeme .
@McDjMagicAndrey
@McDjMagicAndrey Год назад
A ked je pozorovatel nie bytost, ale zaznamove medium napriklad kamera? Bytost uz pozera zaznam, ktory sa snad ovplyvnit neda...
@timojanis6033
@timojanis6033 Год назад
Tá častica nepozná či sme ju odhalili ale ako si vravel keď by sa nikdo nedíval na mesiac nevedeli by sme či tam naozaj je. Tak že ta častica je stále na jednom mieste ale tým že ju obrazovo nezaznamenavame tak nevieme kde sa nachádza. A ako vlna sa to správa pre to lebo elektrón je v plazmovom skupenstve...
@chi.p.6498
@chi.p.6498 Год назад
"Kde jsou, když nejsem já, je pouze naše hra na boha". Struktura je obsáhlejším a intenzivnějším setrváváním neustále obsáhlejší a intenzivnější, obsáhleji a intenzivněji "propojena prolínáním".
@Ivusaa2
@Ivusaa2 Год назад
Pravdepodobnostní vlna
@peterlesnicky9449
@peterlesnicky9449 Год назад
podľa mňa sme celkom správne nepochopili dvoj štrbinový experiment. Čo keby sme detektor umiestnili za štrbiny na polceste medzi štrbinou a tienidlom vtedy by už elektrón prešiel štrbinou ako vlna nie? A ak by ho potom detektor zaznamenal ako časticu bolo by jasné že po A) Vlnová funkcia elektrónu neexistuje a teda do nášho pokusu vstupuje niečo čo sme ešte nepochopili. Alebo za B) Znamenalo by to že elektrón prešiel dvoj štrbinou ako vlna no keď sa dostal k detektoru musel sa vrátiť v priestore a v čase do minulosti do bodu pred dvoj štrbinu a prejsť ňou ako častica. A čo keby sme pri druhom prelete elektrónu dvoj štrbinou detektory vypli opakoval by sa scenár? A čo keby sme takto robili do nekonečna to by znamenalo že sme pre elektrón vytvorili časovú slučku v ktorej sa elektrón môže pohybovať od dvoj štrbiny po detektor a späť v priestore a v čase od času nula prielet dvoj štrbinou po čas 1 zistenie detektora a späť. To by ale znamenalo že cestovanie v čase do minulosti je možné a vykonateľné bez vyprodukovania paradoxu. V tomto prípade ako dnes chápeme tento experiment by cestovanie v čase do minulosti bolo nielen možné ale mali by sme o tom aj dôkaz ale to zaujímavé nie je cestovanie v čase do minulosti eee, to zaujímavé je že potom nemôže platiť entropický zákon. celé je to divné, pochopenie tohto experimentu je podľa mňa ešte stále pred nami.
@rostakosta889
@rostakosta889 3 года назад
Čekám už 2 měsíce na 3. díl bruh xd
@edisco_cz
@edisco_cz 3 года назад
Moc nás těší tvůj zájem, bohužel nás teď trochu zaskočil závěr semestru, tak se k nějakému tomu natáčení dostanem nejdřív v červnu :( Každopádně 3. díl bude fakt dobrodružství ;)
@rostakosta889
@rostakosta889 3 года назад
@@edisco_cz To nevadí že až v červnu já klidně počkám ještě měsíc XD
@gdmlevora8668
@gdmlevora8668 3 года назад
Já jsem z toho jelen :D
@Ivusaa2
@Ivusaa2 Год назад
to už môžte hovoriť o éteru.
@kryska367
@kryska367 Год назад
Podle mně je to silným zářením elektronu.
@Maja.rammstein
@Maja.rammstein 2 месяца назад
Takový to když nestíháš udělat prezentaci do fyziky a na poslední chvíli zjistíš jaký šílený téma sis vybral.😅
@kryska367
@kryska367 Год назад
Vůbec se Einsteinovi nedivím.
Далее
Kvantová fyzika 1/3: Částice vs. vlny
7:38
Просмотров 64 тыс.
Проверил Басту на логику
00:44
Просмотров 197 тыс.
Нюша на премии МУЗ-ТВ 2024 #нюша
00:11
Proč ještě neumíme CESTOVAT ČASEM?
9:30
Просмотров 177 тыс.
Co je to gravitace? | Obecná teorie relativity
8:58
Просмотров 114 тыс.
Jak fungují JADERNÉ ELEKTRÁRNY? | Jaderná fyzika
12:02
Odkud se bere naše HMOTNOST? | Kvantová fyzika
6:14
Amit Goswami | Kvantový doktor | Audiotéka.cz
49:59
Просмотров 188 тыс.
Jak zpomalit čas? | Speciální teorie relativity
5:50
ZE 24 - Ampérovo pravidlo pravé ruky
9:26
Просмотров 26 тыс.
Koľko dimenzií má vesmír?
12:08
Просмотров 186 тыс.