Тёмный

Magazyn Rolniczy. Czym jest rolnictwo ekologiczne - wprowadzenie 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Подписаться 3,3 тыс.
Просмотров 10 тыс.
50% 1

Uprawa ekologiczna oparta jest w głównej mierze na utrzymywaniu zdrowotności roślin poprzez stosowanie środków zapobiegawczych, takich jak dobór odpowiednich gatunków i odmian odpornych na szkodniki i choroby, odpowiedni płodozmian, metody mechaniczne i fizyczne oraz ochrona naturalnych wrogów szkodników. Dzięki temu, produkcja wspomagająca różnorodność biologiczną jest przyjazna dla środowiska, . Doceniają to zarówno konsumenci, którzy coraz częściej sięgają po takie produkty, jak i rolnicy, którzy coraz chętniej przekształcają swoje gospodarstwa na ekologiczne.
Jak podkreśla Małgorzata Waszewska z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Polsce mamy już ponad 18 tysięcy gospodarstw ekologicznych, a liczba wszystkich producentów ekologicznych, także przetwórni oraz podmiotów, które zajmują się obrotem handlowym, wynosi ponad 20 tysięcy.
Gospodarstwa ekologiczne są dofinansowywane ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dopłaty, jakie dzięki temu przysługują rolnikom, wahają ze względu na rodzaj prowadzonej produkcji. Wysokość dopłat unijnych jest bardzo atrakcyjna, co przyciąga coraz więcej zwolenników branży ekologicznej w Polsce.
Wielu rolników przetwarza także swoje produkty w przydomowych przetwórniach, dzięki czemu mogą podnieść swoje dochody, a także oferować konsumentom większą gamę produktów ekologicznych.
Wszelkie informacje dotyczące przetwórstwa produktów ekologicznych na poziomie gospodarstwa można uzyskać w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Radomiu.

Опубликовано:

 

6 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 7   
@wiktoriasitarek7090
@wiktoriasitarek7090 2 года назад
pozdrawiam 3BC
@2to253
@2to253 3 года назад
Muzyka jest zbyt głośna i nie pozwala się skupić na treści...
@L3szy
@L3szy 5 месяцев назад
Trochę to zaczyna przypominać gospodarkę centralnie planowaną z czasów ZSRR gdzie działacz partyjny który kłosy pszenicy tylko na zdjęciu widział, wie lepiej jak należy żywność wytwarzać. Ok, można umożliwić i wspierać ekologiczne sposoby wytwarzania żywności i pozwolić, aby mechanizmy rynkowe to zweryfikowały, ale to idzie w stronę przymusu. Zdaje sobie sprawę ktoś tam na górze, że ziemia to nie perpetum mobile i nie da się z niej wyciągać więcej niż się do niej wkłada? Czy ktoś tam przypadkiem nie zapomniał czemu w ogóle zaczęto stosować nawozy sztuczne i chemiczną ochronę roślin? Kilka lat temu Cejlon wprowadził przymus rolnictwa ekologicznego. Politycy ideowcy wymyślili sobie, że zrobią z Cejlonu ekologiczną oazę. Znaleźli "ekspertów" potakiwaczy, ekspertów którzy mieli odmienne zdanie uciszyli. Jednym z argumentów było to, że na Cejlonie nie ma fabryki nawozów sztucznych i trzeba je importować, co było dużym kosztem ich zdaniem. Stwierdzili że nawozy sztuczne zastąpią nawozami naturalnymi, ale aby zaspokoić zapotrzebowanie na azot samymi nawozami naturalnymi trzeba by było siedmiokrotnie zwiększyć hodowlę. Pasza dla zwierząt hodowlanych też jest potrzebna ale skąd ziemia na pastwiska? Przecież wycinanie lasów tak średnio idzie w parze z zieloną polityką. No wiec może płodozmian odpowiedni. No ale to spowodowało że część ziemi była wyłączona z produkcji żywności. Po dwóch latach okazało się że Cejlon z eksportera żywności stał się importerem. Oszczędność w imporcie nawozów sztucznych była pozorna. Importerzy żywności zaczęli sobie doliczać spore marże bo mogli, no i nie importowali oczywiście żywności ekologicznej tylko jak najtańszą. Tak więc rolnicy sypiący nawozy i chemię oraz uprawiający GMO w sąsiednich krajach zwiększyli swoją produkcję. Ostatnie buty człowiek sprzeda byle głodem nie przymierać. Ceny żywności wzrosły o 50%. Za wzrostem cen żywności wzrosła dramatycznie inflacja. Doszło nawet do tego że skrócono tydzień pracy, aby ludzie mogli sobie w prywatnych ogródkach własną żywność wytwarzać, bo pensje nie wystarczały no i przez zakaz stosowania śor w rolnictwie potrzeba było więcej rąk do pracy, chętnych do pielenia pól nie było, więc tym sposobem ludzi przymuszono . Główne gałęzie gospodarki Cejlonu, eksport herbaty i turystyka załamały się. Cejlon trzyma się jeszcze tylko dzięki pożyczkom z Indii które nie chcą wybuchu rewolucji pod bokiem. bo co najmniej 2 mln Cejlończyków nie stać na to aby sobie kupić coś do jedzenia. Przypomnę, że w Europie też przed erą nawozów sztucznych też było rolnictwo ekologiczne. Była trójpolówka, ewentualnie podkładano ogień w lasach(jak dziś w Amazonii co raczej ekolodzy potępiają) i w popiół siano. Tylko że w Europie w średniowieczu żyło 70 mln a nie 750 mln, a i tak wiosną biedne warstwy społeczne cierpiały niedożywienie, a i odsetek ludzi pracujących przy wytwarzaniu żywności był wielokrotnością tego jaki jest dziś bo śor można(i to tylko częściowo) zastąpić większą pracochłonnością.
@xbedek
@xbedek 3 года назад
Muzyka za glosna
@xbedek
@xbedek 3 года назад
Nie no żart wali mnie to
Далее
Самое неинтересное видео
00:32
Просмотров 508 тыс.
Bike Challenge
00:20
Просмотров 12 млн
Czy EKOLOGICZNE znaczy LEPSZE? | SPSO #43
13:44
Просмотров 164 тыс.
Zasady prowadzenia rolnictwa ekologicznego
11:18
Просмотров 3,3 тыс.
Uprawa roli w rolnictwie ekologicznym
15:06
Просмотров 24 тыс.
Самое неинтересное видео
00:32
Просмотров 508 тыс.