Тёмный

MATLAB kontra Chat GPT - Czy programista jest potrzebny? 

Piotr Burnos
Подписаться 17 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

21 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 31   
@mateuszdawid8385
@mateuszdawid8385 Год назад
poproszę o rozwinięcie tematu chatu gpt w kontekscie MATLAB/metrologii/ zadań inżynierskich - pozdrawiam
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Год назад
Świetna sprawa! Jakiś czas temu przypadek odkryłem właśnie że SI potrafi pisać programy chociażby na Arduino bardzo fajne jest to że opisuje zasady działania programu. Naprawdę potężne narzędzie. Już nie wspomnę jaką fajną balladę o "Sebastianie operatorzy CNC" stworzył czat GPT czy np. bajkę "o sierotce Marysi i szalonym naukowcu" lub mroczną historię jak to sztuczna inteligencja przejęła kontrolę nad ludzkością :)
@piotrmiedziany4518
@piotrmiedziany4518 Год назад
To może zrobisz film jak piszesz w ten sposób program na arduino ? Tylko coś bardziej fikuśnego było by fajne, a nie mruganie diodą Led. Np. podzielnica elektroniczna do frezarki. Swoją drogą to też zabawna sprawa ze SI miało zagrozić pisarzom czy tam innym dziennikarzom a zagraża programistom, rewolucja wlasne dzieci zjada (choć tu może bardziej ojców:-D)
@macm4395
@macm4395 Год назад
Bardzo ciekawy temat 👍
@michalp.1484
@michalp.1484 Год назад
podejrzewam, że wszystkie prezentowane problemy są dosyć standardowe i jest w sieci ogromna baza przykładowych rozwiązań - ja próbowałem wygenerować szkielet pluginu do bardzo znanego produktu, nad częścią którego pracuję zawodowo, i chatGPT nie potrafił nawet podjąć próby choć jest to jeden z rynkowych standardów od lat. Podobnie nie radzi sobie z pisaniem programów w BASICu na C64 - tylko najprostsze programy działają poprawnie, inne albo w ogóle się nie uruchamiają, albo działają niepoprawnie. Nie zmienia to jednak faktu, że model GPT-3 jest przełomowy i potrafi generować rzeczy zadziwiające. A 14 marca 2023 OpenAI wypuściło GTP-4. Jeszcze nie testowałem.
@zedcern7387
@zedcern7387 Год назад
CzatGPT jest całkiem "ogarnięty"... czatuje z tym czatem i jestem zadowolony. Przyśpiesza.. prawie wszystko.... 😻🤣👁
@marcello9021
@marcello9021 Год назад
W drugiej części może Pan wykorzystać chatgpt-4. W nowym Bingu jest za darmo 😀
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 Год назад
Będzie już niedługo 4ka 🙂
@tomasroll5089
@tomasroll5089 Год назад
To jedno, jeśli AI robi programowanie, to drugie, jeśli pozwolimy AI robić np. księgowość bezpośrednio bez programu. Obie rzeczy mają problem, nie wiemy co się dzieje w środku, jest to niekontrolowane.
@tomasroll5089
@tomasroll5089 Год назад
Moja teoria jest taka, że Chat GPT to nie sztuczna inteligencja, a jedynie sala pełna Hindusów z komputerami. Gdy zamieściłem to na Facebooku, grożono mi banem, bo rzekomo zdradziłem tajemnicę technologiczną. 😂
@marcinwolny6005
@marcinwolny6005 Год назад
jak poprosiłem o przeliczenie gęstości 1,63 g/cm3 na kg/litr to liczył źle ale chyba już go nauczyłem :)
@sb5100MoD
@sb5100MoD Год назад
GPT to model językowy więc potrafi coś tam posklejać w miarę sensownie z danych jakimi została sieć nauczona i tyle. Niestety wyłączyli uczenie na podstawie zapytań (bali się może że ludzie doprowadzą dla jaj sieć do poziomu idioty 🤣) więc sieć za jakiś czas popełnia te same błędy. Ot bardziej to można traktować jako ciekawą bazę danych do której pakujemy dane z internetu, pytanie na ile te dane którymi ją karmimy są też rzetelne bo jak to jest czasem w internecie to wiadomo.
@staszekjc
@staszekjc Год назад
Robi wrażenie. Ciekaw jestem, czy jakby wkleić program z błędem, to byłby go w stanie znaleźć i zaproponować poprawną formułę.
@zedcern7387
@zedcern7387 Год назад
TAK. Porówna i wyświetli błąd. Polecam dla zabawy i nauki. Interesujące narzędzie 🧠👁 dla myślących 🦈
@SabaruPL
@SabaruPL Год назад
Testowałem go pod kątem pisania skryptów w języku lua do MTA i sobie z większością błędów potrafi poradzić. Co ciekawe nie musisz mu podawać kodu błędu ale wystarczy opisać co dzieje się na ekranie słownie i też potrafi poprawić jednak jest mu już w tedy trudniej jest. Choć myślę że z tego powodu że nie umiem mu zawsze fachowo powiedzieć co się dzieje na ekranie.
@zedcern7387
@zedcern7387 Год назад
@@SabaruPL TAK - eksperymentujemy 🤨
@v1r00s
@v1r00s Год назад
"Wykładowcy go nienawidzą. Zdradza sekret jak zaliczyć każdą laborę"
@daro0352
@daro0352 9 месяцев назад
Słabo sobie radzi. Wypluwa jakieś gotowce a na pierwszym niestandardowym problemie leży. Na przykład zażądałem żeby mi wygenerował skrypt do GNU Octave generujący liczby pierwsze przy użyciu sztucznych sieci neuronowych. Nie działa. Kiedyś to robiłem w pythonie. Oczywiście działało to tylko w tym zakresie w którym sieć się nauczyła. Ale z problemem XOR to już dobrze sobie w Octave poradził. Ale nawet w pythonie jak zażądać wygenerowania kodu do zwykłej 3 warstwowej sieci neuronowej MLP to użyje bibliotek a można to zrobić i bez nich. Na razie to póki co programiści mogą być spokojni. No chyba że się tak rozwinie że powstanie jakiś Skynet, no to już pozamiatane w wielu branżach.
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np Год назад
Ciekawe. Jeszcze tego nie próbowałem. Zdaje się, że niedługo pisanie programów stanie się mocno zautomatyzowane.
@tomasroll5089
@tomasroll5089 Год назад
Programowanie juź jest bardzo zautomatyzowane, w najnowszym Visual Studio juž tylko po prostu naciskasz klawisz TAB, bo oferuje ci kod, który i tak w kółko się powtarza.
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 Год назад
Tak, to już powszechna mechanika w edytorach.
@michalp.1484
@michalp.1484 Год назад
@@tomasroll5089 to prawda, ale jednocześnie rośnie złożoność systemów informatycznych i wysiłek intelektualny człowieka przesuwa się na inne obszary. W latach '90 wystarczało proste środowisko z tekstowym edytorem typu Borland Pascal lub Borland C++. Help dostarczany z programem, dostępny pod F1, był kompletny i nie potrzeba było niczego więcej. Obecnie cała dostępność internetu bywa niewystarczająca do szybkiego rozwiązania pojawiających się problemów. Strony typu stackoverflow notują tysiące nowych wpisów dziennie a opisywane problemy są często przedmiotem społecznego dochodzenia do rozwiązania. Konkluzja według mnie jest taka, że AI nie zastąpi człowieka, to będzie kolejne udogodnienie jakim było najpierw kolorowanie składni a teraz podpowiadanie kodu.
@jaceknasalski1422
@jaceknasalski1422 Год назад
Niestety wygląda na to, że SI zastąpi w przyszłości programistów, dziennikarzy i wiele innych zawodów. Powiem nawet więcej: SI będzie sama modyfikowała swój własny kod po to, aby podlegać ciągłej ewolucji! A ja pamiętam jeszcze czasy, kiedy pisałem w BASICu program na 8 bitowy komputer, który miał interpolować wyniki pomiarów na laborce. A dzisiaj to studenci mają za łatwo, bo mają nie tylko Matlaba ale mają też dostęp do SI która pisze za nich programy!
@jerry8250
@jerry8250 Год назад
Tyle, ze z chatu za wiele w glowie nie zostanie...
@jaceknasalski1422
@jaceknasalski1422 Год назад
@@jerry8250 no i właśnie na tym polega największy problem!
@jerry8250
@jerry8250 Год назад
Jak ktos chce sie na sile stac kaleka, to niech sie nia stanie, ale niech nie wola pozniej o pomoc.
@olelek
@olelek Год назад
Ciekawe jak chatGPT powadzi sobie z Pańskimi kolokwiami 🤣
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 Год назад
Nie poradzi bo nie wpuszczam go na zajęcia 😁
@tomekmakulski7033
@tomekmakulski7033 Год назад
@@piotrburnos1004 On się nie będzie pytał czy może wejść a, że to SI użyje "back door"
@zedcern7387
@zedcern7387 Год назад
​@@tomekmakulski7033 Narzędzia są dla mądrych. Nóż kuchenny... też! jest narzędziem !👀🤣
@StefanBrock_PL
@StefanBrock_PL Год назад
Studenci sami go zaproszą. To bardzo ciekawy problem, jak kiedyś pierwsze kalkulatory które potrafiły więcej niż 4 działania i pierwiastek. Czy produkt finalny:inżynier powinien krytycznie umieć korzystać z takiej AI? Jak ocenić studenta - za wiedzę i umiejętności, czy za wykorzystanie i zweryfikowanie AI?
Далее
Handsoms😍💕
00:15
Просмотров 4,8 млн
Меня знают уже все соседи😅
00:34
Chat GPT: Genialne narzędzie czy wielki konfabulator?
1:03:28
Chat GPT programuje lepiej ode mnie? 👀
23:01
Просмотров 14 тыс.
Chat GPT jest lepszy niż myślałem
16:10
Просмотров 36 тыс.