Mówisz, jak prawdziwa Pani doktor, która kocha swoich pacjen tów🙂 super się Ciebie słucha i ogląda, bardzo przydatne informacje. Działasz na mnie uspokajająco😉Bardzo lubię kwiaty i mam ich dużo, więc często po kilka razy oglądam Twoje filmiki, za które bardzo dziękuję😊
Dlaczego znalazłam Panią tak późno!!wiele moich roślin miałoby szansę na przeżycie 😅😅 z miłości zabiłam ich całą masę🙈🙊uwielbiam Panią za wszystkie rady i dziękuję za edukację💛
U mnie przy podlewaniu właśnie jest runda numer jeden z konewką, a chwilę później runda numer dwa z miską i odlewanie wody. Najlepszym higrometrem jest palec, u mnie też super sprawdzają się przezroczyste doniczki produkcyjne, nie dość że można zobaczyć czy z korzeniami nic złego się nie dzieje, to po odcieniu podłoża można poznać czy czas na kolejne podlewanie.
Ja lubię sadzić rośliny w przezroczystych doniczkach, które trzymam w oslonkach. Dzięki temu mam pełną kontrolę nad stanem wilgotności podłoża i nad korzeniami, polecam ;)
Dziękuję za ten wspaniały film. Dużo czytam o roślinach jakie mam w domu, ale Twoje informacje wznoszą mnie na jakby wyższy poziom. Dzięki filmowi spojrzałam na rośliny "w ich języku", lepiej zrozumiałam na czym polega ich pielęgnacja. Abstrahując od tego konkretnego filmu, wspaniały kanał! Niedawno go odkryłam i planuję obejrzeć wszystkie filmy dla rozrywki i edukacji. A ponieważ mam korone i źle się czuję, interesujący "zajmowacz" mysli i czasu w dużych ilościach bardzo pożądany :)
Uwielbiam Twoje filmy, lepsze niż seriale. Jesteś piękną, cudownie zielono zakręconą młodą dziewczyną. Podziwiam wiedzę, a sposób przekazywania informacji to miód dla ucha :) Bardzo fajne nowe okularki :) Pozdrawiam serdecznie. Mariola
Pani Aniu dziękuję jestem wdzięczna super wiedza i doświadczenie. Serdecznie pozdrawiam życzę powodzenia w pracy z roślinkami. Dużo miłości pięknego dnia ❤️❤️❤️❤️🌞🌹🌼 :)
6:45 moje kaktusy posadziłem w osłonkach, w których wywierciłem dziurki, podłoże do kaktusów super przepuszczalne. Procedura: raz na 1 do 3 m-c (zależy od sezonu) wszystko leci pod prysznic tam sobie obcieka i w tym czasie mogę ogarnąć ich stanowisko. (kaktusy/sukulenty bez igieł i meszku). 22:00 wilgotność powietrz wskazana dla ludzi 40-60% (i specyficznie zależy od temperatury 20 stopni C = 55%; 22 stopnie C 45%), 23:30 roślina w łazience bez okna= kupujesz 2 rośliny mega-odporne na ciemność, jedna stoi w słonecznym miejscu druga w łazience, wymieniasz je miejscami raz w tygodniu, albo w trakcie dokładniejszego mycia łazienki (P.S. takie rośliny rosną 2x wolniej więc warto kupić w bardziej docelowym rozmiarze niż mniejszym)
Kochana ja też muszę nawozić te roślinki, które na przekór wszystkiemu, rosną jesienią i zimą - jedynie leci dawka dla tzw. małowymagających i z przerwami miesięcznymi. Mam nadzieję, że nie przesadzam. FILM JEST GENIALNY! :)
O matko, mam bingo, dobrze, że za niewłaściwą opiekę nad roślinami nie idzie się do więzienia, bo spokojnie miałbym potrójne dożywocie 🤣 dzięki Aniu, że jesteś i że dzielisz się swoją wiedzą!
Co do zraszania roślin. Ja zaprzestałam . Kupiłam w sklepie malutkie kieliszki, napełniam wodą, wstawiam do doniczek, albo wokół doniczek, lepiej mi się sprawdza niż zraszanie. Woda po tygodniu odparowuje całkowicie. Testuję 3 tydzień. Nie mam zaschniętych końcówek, nie mam zmian grzybowych. Ja polecam :)
Aniu w ciagu 2 mcy nauczylam sie o roslinkach wiecej niz przez całe życie 💚🙉 są juz pewne sukcesy 👍 potwierdzam, nie ma czegos takiego jak mieć rękę do kwiatkow 🙈😉 wiedza Kochani, wiedza od Aniulii 😍🥰🤗
Bardzo dziękuję za super merytoryczny filmik. Wprawny słuchacz, potrafi wychwycić te informacje słuchając poprzednich odcinków, fajnie że złożyłaś Aniu wszystkie wiadomości w jeden film. Z moich problemów - dostałam Syngonium arrow - ziemia była mokra prawie w ogóle nie wysychała przez 2-3 tygodnie przesadziłam w bardziej przepuszczalną (moment jesieni taki sobie na taakie operację...ale )...z nadzieją, że będzie ok. Niestety coraz gorzej pomimo sprawdzania wilgotności gleby ...więc domniemam, iż albo zła pora albo już zdążyły się zadziać procesy gnilne w podłożu i nawet nowa ziemia nie pomogła czy dobrze wnioskuję??? Mało liści już zostało niestety żółkną i wycinam. Wniosek - sprawdzajmy podłoże w sklepie zanim kupimy roślinę w supermarkecie (moja zielistka to było bagno - ledwo odratowałam...mam nadzieję. Pozdrawiam wszystkich miłośników roślin.
hmm... syngonium akurat nie jest bardzo wrazliwe na mokro, nie jestem pewna czy to to Nie ma na pewno wciornastkow na nim? Albo nie dotyka zimnej szyby? Korzenie wydawaly sie zdrowe przy przesadzaniu? Prosze moze fotki na msgrze podeslac to zerkne
💚 mam pytanie - jak postępować z sadzonką, która wytworzyła już korzenie w wodzie? Po włożeniu do ziemi - postawić w świetle czy w cieniu? Pytam o filo i epi 💚
Zawsze sadzę rośliny do doniczki osłonki, robię warstwę drenażową z kermazytu, tak z 3-4 cm, nigdy nie przelewam. Nie miałam jeszcze nigdy problemów z grzybem i pleśnią.
Witam. Super filmy są na tym kanale:-) Po obejrzeniu pierwszego tydzień temu od razu zasubskrybowałam :-) Teraz oglądam w wolnej chwili. Zamówiłam roślinki z Waszego sklepu i za-niedługo, mam nadzieję całe i niezmarznięte, do mnie dotrą. :-) Czy mogłabyś zrobić odcinek o doświetlaniu roślin? Jaka żarówka u Ciebie się sprawdziła? Mam arekę w jednym kącie mieszkania. Jest za duża żeby przesunąć ja bliżej okna i chcę dać jej trochę sztucznego słońca. Pozdrawiam serdecznie:-)
Bardzo fajne podsumowanie :) jeśli nie kupować ziemi w sklepach ogrodniczych/ marketach to gdzie kupować tą profesjonalną wspomnianą ziemię? nie chodzi mi o małe wielkości specjalnych mieszanek do każdej grupy kwiatów ale o taki generalny wkład - czyli w sumie odpowiednik ziemi uniwersalnej :)
Bardzo przydatne informacje :) A jak z nawożeniem w sezonie jesień - zima roślin doświetlanych, niedługo zacznę swoje doświetlać po raz pierwszy (monstery, strelicję m.in) czy powinnam je wtedy nawozić?
Jak zaczynałem przygodę z roślinami to mój pierwszy błąd był taki że moje dzieciaki 😃 siedziały w osłonkach 😱😤 dzisiaj jak o tym pomyślę to czuję się jak by mnie ktoś zamknął w jakimś baniaku pełnej wody.. Buu masakra 😱
Mam pytanie odnośnie podlewania: czy jeżeli podlewam rośliny (mowa tutaj o tych które jej dużo potrzebują) i woda nie wypływa na podstawkę to znaczy że wody nalalam za mało? Mam dużą ctenanthe i często jest tak, że trzy dni po podlewaniu już lekko zawija liście i żąda wiecej. Czy powinnam ją podlewać zawsze aż jej się uleje?
Świetny filmik ale mam pytanko, mam przędziorka i wciory na kolekcjonerskich synginiach i robię oprysk polysectem... wtedy muszę spryskać tez młode liście woec rozumiem, że muszę tutaj wybrać mniejsze zło? :))
Bardzo fajny, przydatny odcinek 👍 Czy jezeli na dnie oslonki mam zwirek i staram sie nie podlewac za duzo wiec jesli nawet troche wody wyplynie ale nie ma stycznosci z doniczka to jest ok?
Jeszcze mam jedno pytanie odnośnie okresu wegetacyjnego. Z tego filmu np zrozumiałam że jest to sezon jesień zimą, gdzie rośliny odpoczywają. A często widzę nawet u Was na stronie online w opisach roślin takie info : " Nawozimy w sezonie wegetacyjnym (marzec-wrzesień) nawozem do zielonych" To jak to w końcu jest? 😜😃
No właśnie, ja słyszałam że nawozimy ale po prostu rzadziej i mniejszą dawką - najlepiej biohumusem lub jakimś innym naturalnym nawozem (np. ze skórek bananów)
Ania dała odpowiedź 😉 to roślina potrzebuje miejsca a nie jak nam pasuje 😉 (będzie stała na parapecie) tak samo jest z nawożeniem zimą.. Rozmawiajcie z nimi jeszcze bardziej niż wiosną i latem a powiedzą pokażą 😉 wam czy potrzebują jedzenia 😉
Okres wegetacyjny u roślin to wlasnie okres wzrostu (marzec-wrzesień). Nazwa jest myląca, bo to wlasnie okres kiedy rośliny nie wegetują (w pospolitym znaczeniu tego słowa), lecz najbardziej intensywnie rosną. ;)
przepraszam, namieszalam niepotrzebnie mowiac o wegetacji "po ludzku" :) Otoz u roslin jest inaczej - okres wegetacyjny to okres wzmozonego wzrostu - od marca do wrzesnia, a w zimowych miesiacach przechodza w stan spoczynku, odpoczywaja, czyli mowiac zartem, co mialam na mysli na filmie - wegetuja wg ludzkich standardow :P
A czy teraz w grudniu można zamawiać kwiaty, żeby np nie zmarzły? żeby nic im nie było podczas transportu? Pytam bo jaki czas temu kupiłam od kogoś innego i to był cissus ostrolistny, i były 4 pędy, 1 pęd został a reszta uschła i nie przeżyła i teraz się zastanawiam co było przyczyną?
Chyba wsadziłam swoją Calathee do za dużej doniczki i ciągle żółkną mi liście, chociaż już pilnuję jak mogę żeby nie podlewać jej za dużo... Co w takiej sytuacji zrobić, przesadzać znowu do mniejszej?
Rosliny nie lubią być zbyt często przesadzane, ale chyba z dwojga złego lepiej ja przesadzic. Ja kiedy już zrozumiałam ze duża doniczka nie znaczy wcale lepiej to chyba dwa tyg temu musiałam polowe dzieci przesadzic i się za głowę chwytała co mną kierowało 🤦♀️😂
dobrze by bylo - moze, zeby nie stresowac rosliny kolejnym przesadzaniem, prosze nie otrzepywac za bardzo korzeni z podloza, tylko sprobowac tylko nadmiar usunac i w calosci przetransportowac bryle korzeniowa z ziemia
Uff żadnych z tych grzechów nie popełniłam, ale mam na sumieniu dwie paprotki i jedną peperomię. Peperomię podlewałam od góry i zgniły łodyżki liściowe a co za tym idzie cały kwiat. Co do paproci, nie wiem co robię źle, blechnum gibbum które mam od as uschło na wiór. Wilgotność stała na poziomie 60%, miejsce półcieniste z dala od kaloryfera, podlewana regularnie.
mam nawilżacz powietrza i kilka alokazji i calatheii, uruchamiam nawilżacz niedaleko nich na 2h dziennie, rano i wieczorem i zraszam. czy to wystarczy jeśli chodzi o wilgotnosc? nie pojawiają się na nich chrupki ani nic, ale i tak się martwię, ze to za mało.
Super film! Chyba faktycznie czas na higrometr. A tak zupełnie poza tematem: czy ktoś wie, dlaczego sagowiec żółknie? Nie jest przelany, nie ma robali, korzenie zdrowe. Pierwsze liście zaczęły żółknąć od spodu, czy to ma jakieś znaczenie?
Co sądzisz o sadzeniu roślin w osłonkach, ale z drenażem z keramzytu albo czegoś podobnego? W internetach piszą, że albo doniczka z dziurami, albo osłonka, ale z drenażem. Jestem ciekaw Twojego zdania.
@@iguankaa1719 ja mam 4 storczyki nie wsadzałam je w ziemię uniwersalna jedynie zauważyłam że jak stoją na oknie południowym to cały czas Kwitną i spryskuje im liście biohumus em przy podlewaniu, może, ale gdzieś czytałam że storczykom jak jest źle też będą kwitnąć i tak będą powoli umierać :) muszę zgłębić ten temat
Ja mam największy problem z wilgotnością. Mam nawilżacz powietrza, ale dziad za bardzo nie daje rady 🤣 podnosi wilgotności tylko o kilka procent. Nie ma opcji żebym codziennie miała 60 % wilgotności powietrza w mieszkaniu :( Aaa i potwierdzam, położenie nawilżacza pod sama roślinkę, to jest strzał w kolano. Mojej stromanthe zostały 4 listki przez tą akcję. Chciałam dobrze, wyszło jak zawsze 🙈