Тёмный

Najlepszy dom na upalne lato | Architecture is a good idea 

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak
Подписаться 188 тыс.
Просмотров 74 тыс.
50% 1

Czyli jak starożytny Rzymianin radził sobie z upałem? Jak zastosować mądrość starożytnych we współczesnych blokach?
Wesprzyj nas na Patronite: patronite.pl/a...
Sprawdź też nasz blog: goodidea.archi/
Subskrybuj kanał: www.youtube.com...
Odwiedź nas na / architectureisagoodidea i / architectureisagoodidea
Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika.

Опубликовано:

 

20 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 182   
7 лет назад
Można pod oknami zasadzić drzewa liściaste (tak się kiedyś robiło na wsiach) - latem liście osłaniają od słońca, zimą nie ma liści i słońce wpada do domu ;)
@janwege150277
@janwege150277 5 лет назад
Dobre ! Pozdro!
@grieeve
@grieeve 4 года назад
Tak jest. Dobrym pomysłem jest też nieco powiązane z tym, co napisałeś - sadzenie gęstych, zimozielonych roślin (świerk, tuje) w pozostałych miejscach (dookoła domu, wszędzie poza południową stroną). Dzięki temu osłonimy dom od wychładzającego wiatru zimowego i zmniejszą się nieco koszty ogrzewania (tzw. windbreak).
@tomaszmarczak9432
@tomaszmarczak9432 7 лет назад
Bardzo przyjemnie się ciebie słucha - chyba dlatego, że tak zwięźle opowiadasz.
@phalanx5168
@phalanx5168 7 лет назад
Tomasz Marczak: + doskonała dykcja i miły tembr głosu (chyba po prostu kształcony głos)
@GXArmagedonPL
@GXArmagedonPL 7 лет назад
Nadrobiłem WSZYSTKIE odcinki na kanale, warto spędzić tu trochę czasu, pozdrawiam ;)
@piotrkobeszko6812
@piotrkobeszko6812 7 лет назад
Pana kanał jest miłął nowością na youtubie przynajmniej dla mnie. Mieszkam na wschodnim wybrzeżu stanów zjednoczonych i pragnę pana zdopingować do nagrania odcinku o kolonialnej architekturze usa. Z góry wielkie dzięki.
@TahamiChan
@TahamiChan 7 лет назад
Moim zdaniem jednym z najlepszych rozwiązań to... drzewa! Których niestety jest bardzo mało na szczególnie starych blokowiskach. Świetnie chronią od promieni słonecznych a w zimę i tak gubią liście więc dalej można cieszyć się słońcem :) Tak patrzę na te nowe osiedla deweloperskie i widzę tylko zielone trawniki, żal na to patrzeć że większość z deweloperów nie korzysta z tego, co daje nam natura xc
@piotrfi6613
@piotrfi6613 7 лет назад
Tylko z drzewami wbrew pozorom nie jest tak prosto. Najpierw 70-80% mieszkańców zacznie kręcić nosem, że kupa liści każdej jesieni. Potem nastąpi presja na zrobienie kilku dodatkowych miejsc parkingowych pod drzewem. Albo chodnika. A drzewa takich rzeczy nie lubią bo im ograniczają miejsce dla korzeni. Jak się obuduje takie drzewo dookoła to ono zaczyna umierać. Z naszego punktu widzenia powoli - kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Czyli po prostu robimy problem na przyszłość. Do tego wiele gatunków drzew lepiej sobie radzi "w towarzystwie". No i częsta przypadłość - posadzenie drzewa zbyt blisko budynku. Po latach jest problem, bo gałęzie włażą w okna. Pozostaje jeszcze kwestia prędkości wzrostu drzewa - ja mieszkam na 8 piętrze i drzewom, które 26 lat temu były posadzone nadal jest daleko do tej wysokości. A i tak nic mi nie zasłonią :( bo akurat nie są przed moimi oknami. Plus dla widoku, minus, bardzo duży, w lecie bo przy ekspozycji zachodniej (tylko i wyłącznie) w mieszkaniu robi się mikrofalówka...
@Dougerro
@Dougerro 7 лет назад
Fana idea, nie sprawdza się w praktyce. Drzewa powinny być odsunięte od domu przynajmniej 10 metrów. Minusy: zawilgocenie tynków, uszkodzenia od wiatru, zapchane rynny, uszkodzone fundamenty.
@TahamiChan
@TahamiChan 7 лет назад
Dougerro Wiem o tym, ale nie chodzi mi o takie sadzenie drzew tuż przy ścianie, ale te parę /parę naście metrów od danego budynku. Nie chcę tu snuć jakiś moich własnych zasad dobrego komponowania i lokowania przestrzeni z zielenią, wyrażam tylko swoją przemyślaną opinię :)
@monio612
@monio612 7 лет назад
drzewa też mogą się zawalić pod wiatrem i są wtedy raz - niebezpieczne, a dwa, wtedy utrudniają życie. Ale zawsze jakieś krzaki mogłyby rosnąć, nie są takie duże. Albo rośliny w donicach - te co dobrze to znoszą. Przez te ostatnie ustawy o wycinaniu drzew obok dworca wycieli ogromne drzewo, które wyrastało spod chodnika i go rozwalało, a na pieńku postawili donicę. A w donicy leży sama ziemia D:
@Vilissimus
@Vilissimus 7 лет назад
Zdolny projektant będzie w stanie tak wkomponować drzewo w osiedle żeby nie przeszkadzało. Mnie się ten pomysł podoba, drzewa są super :3. Jeśli popatrzeć na alejki jakiegokolwiek amerykańskiego przedmieścia pełno jest drzew: wzdłuż ulic i przy domach. Zawsze się zastanawiałem dlaczego w polskich miasteczkach rzadko się to widuje.
@KonradoTadam
@KonradoTadam 7 лет назад
Ja mieszkam dokładnie w takim apartamencie jak opisujesz. Od strony południowej na ścianie o długości 7m przeszklenia od sufitu 3,60 do samej ziemi zajmują aż 5m długości ściany. Ogromne okna. I jest dokładnie tak jak mówisz: w godzinach zenitu, w zasadzie już od 10 do 16 słońca latem w salonie nie ma i jest bardzo przyjemnie, dzięki temu, że dostęp promieni jest ograniczony przez balkon na wyższym piętrze. Zimą zaś, promienie słoneczne są przez cały dzień w salonie, wchodzą na 2m do salonu i gdyby nie budowla z naprzeciwka byłyby praktycznie do samego zmroku. Idealne rozwiązanie.
@janmolski
@janmolski 6 лет назад
"no i to umówmy się jest... no nie kulturalne, tak kapać ludziom na chodnik" - uśmiech pojawił się na mojej twarzy
@martamezykowska1991
@martamezykowska1991 7 лет назад
Panie Radosławie, jako subskrybentka mam pytanie czy planuje Pan nagrać jakieś odcinki o polskich ziemiańskich domostwach i pałacach? Wiem, że aż tak wiele ich nie ocalało, nie wszystkie zostały w polskich granicach, ale niektóre są naprawdę piękne i mają fascynującą historię. Bardzo mnie ten temat interesuje i myślę, że jest to też ciekawy - i bardzo polski - temat do analizy. Dziękuję i pozdrawiam:)
@jakuboledzki7773
@jakuboledzki7773 7 лет назад
Grube ściany - pomysł stary i działa świetnie.
@jacekhofman
@jacekhofman 7 лет назад
Alias to jest dobre rozwiązanie, ale musi być szczelina izolacyjna. Tak budują w Skandynawii.
@monio612
@monio612 7 лет назад
To znowu wymaga większych kosztów. Chociaż dobre rozwiązanie.
@towarzysz23
@towarzysz23 7 лет назад
Są też stare bloki po dziadku Niemcu ;) Sam mieszkam w takim. Gruby mur a w środku szczelina.
@astraldreamer84
@astraldreamer84 7 лет назад
A wez w zime ogrzej takie mury.
@NakAru21
@NakAru21 7 лет назад
astraldreamer84 sam mieszkam a poniemieckim domu jednorodzinnym ściany zazwyczaj mają ponad metr czasami więcej i z ogrzaniem nie ma problemu latem wystarczy spalić kilka kawałków drewna i woda jest gorąca a zimą fakt trochę więcej bo już z 4 małe koszyki ale to też nie ma tragedii a co do chłodu to latem zimno na parterze na strychu gorzej ale to jest raczej logiczne a zimą tu i tu bardzo ciepło
@barbarafalenciak9338
@barbarafalenciak9338 4 года назад
Jak zwykle, mistrzostwo świata w snuciu fabuły, gratulacje! W odpowiedzi na pytanie, poza grubymi ścianami (szczegolnie zewnętrznymi) i zielenią pod oknami, chyba dobrym sposobem jest szczelina między dwoma ścianami, spełniająca rolę wentylacji powietrznej oraz odprowadzeniem wilgoci, tworząca warstwę ochronną przed zimnem a jednocześnie przed upalem, nie jestem znawcą tematu ale tak na chłopski rozum, to dobry sposób izolacji, tak myślę. Można też zastosować ścianę wodną (w zamkniętym obiegu) latem ochlodzi, zimą nawilży powietrze. Serdeczności dla Wspaniałego Duetu ❤️
@brunolezner439
@brunolezner439 7 лет назад
Świetny materiał, a cały kanał był jedną z rzeczy, która przekonała mnie żeby na studiach wybrać kierunek związany z architekturą. Dzięki ! 🌇
@aryon55
@aryon55 7 лет назад
Starożytny Rzym i Grecja to byli pionierzy. Juz wtedy stawiano murowane domy, teatry, stadiony, łaźnie. istniała filozofia, astrofizyka, sztuka itp. U nas w roku 1000 budowano głównie drewniane osady i biegano z dzidami po lasach:p
@grapcio92
@grapcio92 7 лет назад
Brakuje mi takich architektów przy tworzeniu projektów które konstruuje. mam wrażenie że dobrych architektów ze znajomością fizyki budowli, konstrukcji jest coraz mniej. niech inni biorą z ciebie przykład! :)
@adamsupel816
@adamsupel816 7 лет назад
W moim domu bardzo dobrze sprawdzają się rolety zewnętrzne, świetnie usiłują w upalne dni, nie trzeba całkowicie je zamykać ale jeśli pilnujemy dzieciaki żeby całkowicie ich nie otwierały w upał, plus zamknięte okna i rekuperacja i jest przyjemnie chłodno bez klimatyzacji :-)
@Marekbroda1
@Marekbroda1 7 лет назад
Roleta wewnętrzna moim zdaniem działa tylko jako osłona przed światłem .Niestety przez to że jest umiejscowiona jako ostatnia w szeregu :słońce ,SZYBA,roleta to nagrzewa się jak kaloryfer i nagrzewa pomieszczenie w trybie błyskawicznym.Tanim i świetnym rozwiązaniem jest zamontować na lato roletę WEWNĘTRZNĄ na ZEWNĄTRZ okna .Bardzo prosta i tania sprawa.W największe upały rozwijamy roletę i w pokoju robi się chłodno.Roleta zatrzymuje ciepło PRZED szybą .Sprawdzony patent.Po okresie letnim wypinamy roletę i zanosimy do piwnicy:))))Pozdrawiam.
@WITofficial
@WITofficial 7 лет назад
Może wzorem serii "Jak wybrać mieszkanie?", pojawi się kilka odcinków ""jak wybudować dom?" :)
@phalanx5168
@phalanx5168 7 лет назад
A ja mam trzy pomysły: 1. Altankowe rusztowanie nad oknem, po którym puszcza się rośliny. Dobry jest chmiel: bardzo szybko rośnie i ma dużo liści, ale jest jednoroczny, więc zimą nie robi cienia. 2. Przesuwana na szynie okiennica. Jak wyjeżdżam, zaciągam na okno. Normalnie jest odsunięta na ścianie, a w lecie służy za daszek odpowiednio umocowany np. na jakichś prętach. Trzeba tylko pomyśleć o silnym wietrze. 3. Markizy tekstylne zwijane na zimę
@MrAdamBlazejewski
@MrAdamBlazejewski 7 лет назад
Zasłonięcie okna zasłonami wewnątrz, tak naprawdę niewiele daje , bo i tak nagrzewa się całe okno , oraz zasłona i parapet, które są w pomieszczeniu i do niego oddają to ciepło. Skuteczne są wszelakie osłony, które są przed oknem. Dzięki temu szyby i ramy okien się nie nagrzewają, a także nic wewnątrz mieszkania nie jest narażone na promienie słoneczne. Faktycznie okiennice są w Polsce niemal zapomniane, ale ich funkcję świetnie spełniają rolety zewnętrzne (niestety już nie tak ciekawe wizualnie jak okiennice). Oczywiście ważne jest by latem, jeśli temperatura na zewnątrz przekroczy temperatura wewnątrz, zamykać okna i otwierać je głównie na noc. Ps. poza tym szczegółem bardzo ciekawy odcinek ;)
@Dandycore
@Dandycore 7 лет назад
W moim przypadku idealnie sprawdziły się metalowe zewnętrzne rolety. Dobre też z punktu widzenia twórcy wideo, gdyż dzięki nim można wyeliminować problem zmiennej ekspozycji :)
@meluzyna55
@meluzyna55 7 лет назад
U mnie nie ma sposobu na schłodzenie. Całe mieszkanie od strony zachodniej, ostatnie piętro pod dachem. Latem około 30 stopni, pomimo rolet i pracującego wentylatora. Odcinek, jak zwykle dobry:)
@mirkr1194
@mirkr1194 6 лет назад
meluzyna55 Wentylator nie obnizy temperatury, tylko klimatyzacja
@TheTomulus21
@TheTomulus21 7 лет назад
Jak jest zima to musi być zimno. Takie jest odwieczne prawo natury Panie Kierowniku😀
@DrAlienNeila
@DrAlienNeila 7 лет назад
@Radosław Gajda Nie mogę się doczekać odcinka wprost z Barcelony nt. Antonio Gaudiego :)
@emigrandaTV
@emigrandaTV 7 лет назад
A szkoda, chętnie byśmy posłuchali od profesjonalnego architekta o Gaudim, bo jego dzieła robią duże wrażenie na żywo!
@anulka9277
@anulka9277 5 лет назад
po prostu genialny filmik, inaczej sie zwiedza Rzym wiedzac o ukladzie domu rzymskiego
@krzem3532
@krzem3532 7 лет назад
Jak zwykle profesjonalnie. Dzieki!
@denisds130
@denisds130 5 лет назад
Ogółem nie lubię naszego umiarkowanego klimatu - ani to ciepło, ani zimno, jak wyjdzie słońce to zacznie padać, a czasem jak chcemy deszczu, to go nie ma przez 2 tygodnie. Jakiś powód do narzekań jest prawie zawsze.. A basen w ogródku lub przed domem mija się u nas z celem. Dlatego w przyszłości prawie na pewno zmienię miejsce zamieszkania na takie w klimacie ciepłym, tak jak np. Kalifornia, Floryda, Włochy, Australia itp. Ale moim faworytem jest miejsce w USA :P Daje to możliwość zbudowania charakterystycznego domu z ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i technologicznymi. U nas nawet jak w jakieś rozwiązania zainwestujemy, to przez większość roku okażą się być niepotrzebne, inne będą kolidować z poprzednimi, a kolejne w tym klimacie po prostu powodują masę kłopotów, wymagają innej obsługi i konserwacji.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 7 лет назад
Zamiast zasłony wewnątrz która będzie ogrzewać się od promieni słonecznych lepiej zastosować zasłonę na zewnątrz. Dzięki temu zgromadzona na niej energia cieplna zostanie po zewnętrznej stronie okna. Jeśli zasłona będzie polprzepuszczalna będzie też w miarę jasno w środku. Sposób na chłód w mieszkaniu: - wanna pełna zimnej wody i zamknięte okna. - Można też zrobić przeciąg jeśli jest wiatr i mamy okna na obie strony bloku. P. S. Klimatyzacja nie pobiera tak dużo energi do chłodzenia jak potrzeba do ogrzania mieszkania bo działa na zasadzie pompy ciepła a nie zamiany energii (jak grzejniki czy piece). Dodatkowo klimatyzacja z możliwością grzania to dobry sposób na przejściowe miesiące gdy nie działa c. o. a chcemy podnieść temperaturę.
@kfadratowyX
@kfadratowyX 7 лет назад
Przeciąg tak ale tylko nocą i nad ranem, kiedy temperatura powietrza jest niska, NIGDY w ciągu dnia, chyba że ma ktoś możliwość wywołać w domu ciąg kominowy. Otwieramy okno tylko w piwnicy i w dachu oraz wszystkie drzwi po drodze. Ciepłe powietrze ucieka przez dach, a od spodu zaciągane jest chłodniejsze z piwnicy lub od zacienionej północnej strony budynku, do tego obowiązkowo odciąć dopływ bezpośredniego światła słonecznego od strony południowej. Jak ktoś ma drzwi na taras na parterze to na noc otworzyć na oścież i ustawić na podłodze wiatrak wiejący do środka, sprawdzone rozwiązanie, polecam.
@evabuczek
@evabuczek 7 лет назад
Radosław: co myślisz o domach pasywnych? szczególnie w kontekście problemu ogrzewania i przegrzewania. Może jakiś filmik z terenu, wizyta w zagranicznych domach pasywnych? Chcemy czy nie, podoba się czy nie architektom, inwestorom- takie domy są koniecznością. Bardzo jestem ciekawa twojego zdania. PS oczywiście mam na myśli domy mocno energooszczędne i nie czepiam się o 5kWh lub 5kW, ale ogólnie o podporządkowanie funkcji i formy efektowi niskiego zapotrzebowania
@lilzon
@lilzon 6 лет назад
A może cały odcinek nt. systemów chłodzenia w odległych czasach? Ciekawym rozwiązaniem (chociaż stosowanym również obecnie) są badgiry (windcatcher), wciąż spotykane w Iranie, głównie w słynącym z nich mieście Yazd. Sposób działania jest bardziej zbliżony do klimatyzacji plus ciekawy temat od strony architektonicznej. Z chęcią obejrzałbym odcinek i usłyszał Pańskie zdanie na ten temat. No i oczywiście zobaczył makietę :)
@PiotrekPomorski
@PiotrekPomorski 7 лет назад
Phase changing materials - materiały budowlane wykonane z tworzyw, które zmieniają stan skupienia absorbując lub emitując ciepło, dzięki czemu balansują temperaturę wewnątrz. Druga ciekawa opcja to tzw. "Trombe walls". Obie opcje pasywne.
@TheRastaTrans
@TheRastaTrans 7 лет назад
Na starych zdjęciach z Wrocławia okna w kamienicach zazwyczaj mają na zewnątrz coś na kształt białych markiz, które zasłaniały wnętrza od promieni słonecznych. Od dołu zaś dopływ powietrza z zewnątrz był otwarty.
@martinsmithtimes637
@martinsmithtimes637 7 лет назад
aluminiowe odblaskowe żaluzje można je ustawić tak ze odbijają promienie słoneczne spowrotem na zewnątrz albo wpuszczaja do środka promienie albo rozproszone miekkie światło.
@patrycjapoczwarka3445
@patrycjapoczwarka3445 7 лет назад
Bardzo, bardzo przydatny materiał! Dzięki!
@MichalKinel
@MichalKinel 7 лет назад
W Hiszpanii mamy persiana i toldo. Persiana to jak żaluzja, tylko stała zewnętrzna, która działa jak zasuwa. Latem można ją spuścić nie do końca i jest przewiew a jak jest zimno to jak się ją supści do końca to zamyka się przestrzń pomiędzy listewkami i działa jako aislacja. Toldo to jest stały lub zwijany daszek nad oknem z materjału, który daje cień na okno.
@piotr_jurkiewicz
@piotr_jurkiewicz 7 лет назад
Heh... Osobiście mam od strony południowej mojego dwupiętrowego domku rodzinnego żywotnika wyższego od dachu ♥ Działa! I sąsiadów oglądać nie muszę :)
@Martin_Raul
@Martin_Raul 7 лет назад
Super odcinek :)
@wojciechy1184
@wojciechy1184 7 лет назад
Super odcinek, pozdrawiam stały bywalec
@ivuldivul
@ivuldivul 7 лет назад
W krajach byłej Jugosławii zauważyłem zewnętrzne rolety, gdzie dolna krawędź ramy rolety jest odsunięta od ściany (można to nazwać sztywną markizą?). Blokuje bezpośrednie promienie słoneczne, jednocześnie wpuszczając światło rozproszone.
@TheAuxLux
@TheAuxLux 7 лет назад
Zastanawia mnie, czy taka sadzawka w tych domach atrialnych nie miała podobnych minusów co klimatyzacja. Czy nie zbierała się w niej pleśń lub glony. No i nadmiar wody też musieli odprowadzić. Niemniej na tamte czasy bardzo pomysłowe.
@ejagda42
@ejagda42 4 года назад
Może pojawiały się komary ?
@AivanderWoods
@AivanderWoods 7 лет назад
mam mieszkanie usytuowane idealnie pn-pd i jak latem w sypilani od północy jest przyjemnie chłodno tak w salonie z duzymi oknami i dużym tarasem no nie da się wytrzymać jak temperatura przekracza 30*C, rolety antywłamaniowe nie dają rady, grubsze zasłony też są raczej marnym rozwiązaniem, a wentylator tylko mieli ciepłe powietrze. Za to zimą w sypialni jest ziąb mimo że kaloryfery chodzą a okna są szczelne a w salonie jest umiarkowanie ciepło.
@phalanx5168
@phalanx5168 7 лет назад
A może termoizolacja ścian jest do bani?
@filippa7308
@filippa7308 5 лет назад
Tak, np domy z atrium ale rowniez z oknami i okiennicami. Atrium moze chronic od wiatru i zapewniac cieplo sloneczne. Tak jak budowano czesto w Szwecji.
@zrzeszeni
@zrzeszeni 4 года назад
Ziemianka jest idealna w naszym klimacie.
@bartomiejkiedrzynek8726
@bartomiejkiedrzynek8726 4 года назад
Dzięki za bardzo dobry materiał. Pozdrrawiam;
@radosawzajac683
@radosawzajac683 7 лет назад
Jeśli chodzi o lato, to ja sam w nocy otwieram okno na oścież, żeby nałapać do pokoju chłodniejszego powietrza, a nad ranem okno to (i drzwi) zamykam oraz zaciągam żaluzję, dzięki czemu temperatura w moim pokoju jest o 2-3stopnie niższa niż w całym domu. A latem różnica nawet kilka stopni jest wyraźnie odczuwalna ;)
@ejagda42
@ejagda42 4 года назад
Na okno od strony południowej nakleiłam folię-lustro weneckie. Pomogło bardzo.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 6 лет назад
Istnieje rozwiązanie, jednak nie stosowane w blokach mieszkalnych (z tego co mi wiadomo), ze względów raczej chyba finansowych, niż konstrukcyjnych - a mianowicie stosowanie inteligentnej wentylacji. O co chodzi? Normalnie wentylacja działa tak, że powietrze z zewnątrz trafia do środka, a "zużyte", ale ciepłe powietrze z mieszkania wylatuje przez kanały wentylacyjne. No i w rezultacie w lecie trafia do nas w zimie mroźne świeże powietrze, co oczywiście nie jest tym efektem, jaki chcemy osiągnąć. Co w takim wypadku należy zrobić? podwójną wentylację - powietrze nie wlatuje bezpośrednio z zewnątrz, bezpośrednio na zewnątrz, ale kanał nawiewowy sanowi rura wewnątrz kanału wentylacyjnego, przez co dalej mamy wymianę powietrza, niemniej na długości kanału wentylacyjnego zdąży się nieco wyrównać temperatura obu ośrodków (ciepłe powietrze z wentylacji zdąży oddać nieco ciepła zimnemu z zewnątrz. Nie jestem inżynierem, aby dokładniej to opisać, niemniej tak mniej więcej to działa. Monza też zastosować rezerwuar powietrza - coś takiego robi się w namiotach mając namiot właściwy i nad nim nieprzemakalny tropik, miedzy nimi przestrzeń wypełnioną powietrzem, ale raczej podwójnych ścian nikt nie będzie budował. Umieszczanie szerokich, ale płaskich okien pod zadaszeniem z kolei daje nam coś co łapie pomienie słońca zimą, ale latem już nie.
@Sensitiv07
@Sensitiv07 7 лет назад
Uwielbiam te filmy!
@GromKuba
@GromKuba 7 лет назад
Dość dobrym rozwiązaniem są rolety mocowane na zewnątrz, z pewnym odstępem od samego okna, może też markiza. Słońce padając na roletę czy zasłonę nagrzewa ją, dlatego zasłony od wewnątrz mieszkania mogą też nagrzewać pomieszczenie. Gdy taka przesłona znajduje się od zewnątrz i jest pod nią możliwa cyrkulacja, nagrzewanie jest bardzo słabe. Od dwóch lat sprawdza mi się to w mieszkaniu w bloku.
@tyman920
@tyman920 7 лет назад
Fajny odcinek, jak zawsze. Pozdrawiam
@palniok
@palniok 7 лет назад
U mnie w bloku zdecydowanie pomyśleli i mam dach nad balkonem (od strony południowej). Działa to dokładnie tak, jak zostało opisane na filmie, latem mam cień i chłód (pomimo ostatniego piętra), a zimą promienie słoneczne bez problemu wpadają do salonu.
@galeriadenuo1465
@galeriadenuo1465 7 лет назад
Okiennice są istotnie super rozwiązaniem , ale mieszkając w bloku nie zawsze można sobie na to pozwolić , dlatego też łatwiej jest zainstalować sobie od wewnątrz żaluzje ...ale żaluzje z drewna , nie aluminiowe czy z tkaniny . Naprawdę potrafią one obniżyć temperaturę o 2-3 stopnie . Jeśli jeszcze zainstalujemy sobie od strony zewnętrznej tzw. markizę ( popularne na południu Europy ) , to da się jakoś przeżyć upalne i krótkie polskie lato .
@piotrkobeszko6812
@piotrkobeszko6812 7 лет назад
Inaczej do tego podchodzili mieszkańcy stareg Charlston South Carolina. Mianowicie budowali długie balkony nazywane lokalnie piazzas aby złapać podmuchy wiatru z nad zatoki.
@justynaq1254
@justynaq1254 7 лет назад
Bardzo chętnie zobaczyłabym filmik o Pańskiej biblioteczce. Zapewne kryje się tam masa ciekawych książek. Byłaby to wspaniała możliwość zaczerpnięcia inspiracji na długie jesienne wieczory. Bo jako początkujący laik nie za bardzo wiem od jakich tytułów zacząć kolekcję książek o sztuce i architekturze.
@justynaq1254
@justynaq1254 7 лет назад
Bardzo dziękuję :)
@sylwesterlotos9474
@sylwesterlotos9474 7 лет назад
Powietrzna pompa ciepła dałaby ciepłą wodę i odrobinę chłodu ale ciężko to zastosować w mieście. Wszystkie rozwiązania jakie do głowy mi przychodzą to tylko dla domów jedno rodzinnych. Choć może szyby z lustr weneckich by się sprawdziły :D gożej gdyby skupiały światło w nieodpowiednich miejscach z tym że o tym można by pomyśleć w momencie instalacji. Wujek natomiast wymienił okna na takie z roletami i szczerze przyznam że rolety się sprawdzają (zamiast okiennic). Oba rozwiązania robią ciemność :D no i lustra nie sprawdzą się w zimę. a wracając do pompy słyszałem że da się wykorzystać gruntową jako ,,chłodziarkę" zimą ale nie wiem czy to prawda. Jeszcze jedno miejski beton bardzo się rozgrzewa czy pomalowanie wszystkiego na biało nie ograniczyłoby problemu w choć delikatnym stopniu? W krajach arabskich budują też podobno wierze które zwiększają cyrkulację powietrza, innym sposobem są zielone dachy choć to chyba pieśń bardzo dalekiej przyszłości.
@miejskipatriota
@miejskipatriota 6 лет назад
Jeśli chodzi o nagrzewania wysokie pomieszczenia. Im wyzsze tym bardziej pomieszczenie pozostaje chlodne w lecie
@misscameroon8062
@misscameroon8062 5 лет назад
Panie radku,moze popatrzylby Pan jak chlodzili swoje domy czy palace w dawnych Indiach?
@bombibombeusz905
@bombibombeusz905 7 лет назад
@Radosław Gajda Ja mam podpiwniczony dom 220m2. Zabudowa pierzejowa. Frontowa elewacja od strony południowej. Mam po obu stronach balkony, co wraz z zasłonami ogranicza nagrzewanie się budynku. Lepszą metodą okazało się wykorzystanie piwnicy. Otwieram od strony północnej okna na poziomie piwnicy i pierwszego piętra robiąc przeciąg. Powietrze przechodzi przez wszystkie pomieszczenia sutereny i wyciągane jest przez otwarte drzwi na klatkę schodową wychładzając ją. Uzyskuję stabilne 23 stopnie przy upałach przekraczających 35. W piwnicy mam stałą temperaturę 19 stopni niezależnie od warunków na zewnątrz.
@dejhu78
@dejhu78 7 лет назад
Nareszcie!
@Kroper
@Kroper 7 лет назад
Klimatyzacja z butelek też mogłaby się sprawdzić, działa dzięki efektowi Joule'a Thomsona.
@kabaniutki
@kabaniutki 7 лет назад
Uwielbiam ten kanał ;)
@robertok4646
@robertok4646 4 года назад
Rada od znajomego fizyka. Można zmoczyć okna wodą. Parująca woda obniża temperaturę podłoża, co za tym idzie pomieszczenia. Podobnie działa klimatyzator.
@brzoza512
@brzoza512 7 лет назад
A co z gruntowym wymiennikiem ciepła? Tani w montażu i jeszcze tańszy w utrzymaniu :)
@brzoza512
@brzoza512 7 лет назад
Zgadza się, ale mowa w nagraniu jest głównie o domkach jednorodzinnych a tam już takiego problemu nie ma. Interesuje mnie po prostu opinia na ten temat ludzi którzy wiedzą coś więcej niż ja, bo ja znam to rozwiązanie jedynie z RU-vid. Mam nadzieję, że będę mógł je kiedyś przetestować na własnej skórze ;)
@jakubkaminski9318
@jakubkaminski9318 7 лет назад
Myślę, że pomysł "Dom Sokratesa" można wykorzystać przy projektowaniu balkonów a raczej ich rozmiarów tak by latem promieniowanie nie nagrzewało za mocno powierzchnię mieszkalną i nagrzewało podczas zimy. :)
@michck4027
@michck4027 7 лет назад
A dlaczego ten dom poszerza się w stronę południową? Chyba wiem już, aby bardziej ochronić od słońca boczne ściany które nie są zadaszone? Poza chwilami ranek i wieczór słońce nie padnie bezpośrednio na te ściany, czyli nie padnie wcale gdy świeci najmocniej. Moje rozwiązanie? Grubsza ściana południowa + (teraz) zadaszenie znacznie wystające poza obrys ścian oraz solidna izolacja dachu. Muszę ten pomysł z zadaszeniem na wsi przedstawić, gorąco tam jak cholera. Z drugiej strony u dalszej rodziny dom jest dobrze zaizolowany i jest chłodno latem.
@aluette1
@aluette1 7 лет назад
Świetny odcinek!
@cu010
@cu010 7 лет назад
Ale żeby przy okazji domus nie wspomnieć o domach atrialnych na Sadybie? :( W ogóle należy im się jakiś odcinek. Ciekawym pomysłem jest tez dom Outrialny Roberta Koniecznego.
@cu010
@cu010 7 лет назад
I teraz się zorientowałem że i twój artykuł przeczytałem i film obejrzałem... Kajam się!
@KashmirPL
@KashmirPL 7 лет назад
A może coś o Zumthorze i jego inspiracjach Heideggerem?
@TakiKornik
@TakiKornik 7 лет назад
Radku, zapomniałeś o roletach zewnętrznych/markizach, które są teraz bardzo powszechnie stosowane w Szwajcarii. Przykład: www.kaestlistoren.ch/fr/4/?oid=1854&lang=fr Moim zdaniem to zarówno estetyczne jak i ekonomiczne rozwiązanie, które nie zasłania całego widoku.
@milolubkrak
@milolubkrak 5 лет назад
bardzo mi się podoba klimatyzacja w USA, tam są klimatyzatry dla całego domu a powietrze wdostaje sie przez systemy podłogowe. Przy tym będzie to tańsze na osobe i bardziej oszczedne.
@Baczywas
@Baczywas 7 лет назад
Folia przeciwsłoneczna najlepiej się spisuje moim zdaniem, co prawda w tym przypadku w zimę nie mamy z niej korzyści ale w lato jest zbawieniem. I zasłony czy rolety nie pomagają bo powietrze wewnątrz pomieszczenia i tak się nagrzeje. W moim przypadku folia była rozwiązaniem 10/10.
@24sell
@24sell 7 лет назад
Mam tak loggia + biurowiec 10 pięter na przeciwko. W zasadzie upałów nie odczuwam w porównaniu do wcześniejszych mieszkań gdzie mieszkałem. Pomimo południowo-zachodniej ekspozycji.
@kamiler46
@kamiler46 7 лет назад
Poprostu termoizolacja domu styropianem, w lecie zamykanie okien na dzień i zasłanianie roletami. W lecie mamy niższą temperaturę w domu, w zimie zaś mniejsze wydatki na ogrzewanie bo ciepło nie ucieka a i wiatr nie przenika.
@radeck9876
@radeck9876 7 лет назад
Co do tego powietrza wpuszczanego przez kanały pod ziemią, dziś tez się to stosuje. Często puszczana jest sieć rur, kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią na ogródku, które latem chłodzą, a zimą ogrzewają powietrze. Zapewne ma to jakąś fachową nazwę, czyż nie, Radku? ;)
@radeck9876
@radeck9876 7 лет назад
Dokładnie. "Nowoczesne" rozwiązanie zaczerpnięte, jak widać, ze starożytności ;)
@patryk7047
@patryk7047 7 лет назад
A co z komarami jeśli będzie sadzawka?
@wojtekwas2841
@wojtekwas2841 7 лет назад
Tęskniłem!
@gogolmogol4553
@gogolmogol4553 4 года назад
Możemy wykorzystać jakiś materiał który latem będzie bardzo długo nagrzewać się i będzie zimny, a zimą bardzo długo stygnąć i będzie ciepły. Naprzykład drzewo. Moim opiniem jest że sosna będzie najlepszą
@tjg7408
@tjg7408 7 лет назад
myślę, że najlepszy byłby taki dom jak ten pierwszy tylko że z oknami wokoło które można zamykać zewnętrznie (w ten czy inny sposób ;p) i dziedziniec zamykany jak szyberdach, wtedy byłaby opcja na zimę i na lato
@milolubkrak
@milolubkrak 5 лет назад
pompa wodna! umieszczamy zbiornik z wodą pod ziemią pod domem. rurami zatłaczamy powietrze która musi przejść przez tą wodę i od razu sie oczyszcza a przy tym ochładza! zimą zaś powietrze będzie sie ogrzewać i zapewni cyrkulacje ale bez lodowatego powiewu! oczywiscie woda musi być zmieniana... pompy moga działać na zasadzie baterii słonecznych i wiatraków.
@maciejchlebinski4968
@maciejchlebinski4968 7 лет назад
Słucham z Arabii Saudyjskiej. Tutaj 50 stopni plus
@tomok5
@tomok5 5 лет назад
Sekundę temu zanim zacząłem to oglądać, oglądałem film o globalnym ociepleniu w Japonii i wszystkie takie słowa jak ,,miejska wyspa ciepła"zostały użyte i tu i tu
@adasok
@adasok 7 лет назад
Szyby adaptacyjne. ze szkłem polaryzowanym. Zasada działania podobna jak okiennic. Gdy latem czy w ciągu dnia słońce jest wysoko szkło przepuszcza tylko światło odbite ale bezpośredniego nie. Natomiast zimą czy popołudniu gdy słońce jest nisko szyba taka przepuszcza promienie słońca. Działą to znakomicie. Żaluzje na okienne - lepsze te zewnętrzne.
@piotrk141
@piotrk141 6 лет назад
Z moich obserwacji wynika, że założenie kolektorów słonecznych na południowo zachodnią stronę domu daje znaczącą ochłodę. Takie kolektory chronią przed nagrzewaniem się dachu od słońca, a dodatkowo mogą zasilić klimatyzację lub ogrzanie wody w wężownicy.
7 лет назад
Radku, podzielisz się nazwą modelu zegarka? :)
@wlodekkrajewski5826
@wlodekkrajewski5826 7 лет назад
Bywalcy wiedzą - Skagen:-)
7 лет назад
Dziękuję! :)
@adriano7678
@adriano7678 7 лет назад
Oglądasz Łukasza budowlańca?
@miykolayventzl2356
@miykolayventzl2356 7 лет назад
Zapomniał Pan o markizach ( ;
@zofiat2951
@zofiat2951 3 года назад
To prawda. Mam taki balkon. Latem w pokoju mam chłodno, a zimą słoneczko wpada mi do środka.
@mwitbrot
@mwitbrot 7 лет назад
Najlepsze są grube kobiety - zimą ogrzeją, a latem dają cień.
@AtsumoriPL
@AtsumoriPL 6 лет назад
A może teraz odcinek odwrotnie, o chronieniu przed zimnem
@sztrasburg
@sztrasburg 7 лет назад
Zapomnianym, a natychmiastowym jak klimatyzacja przy minimalnym zużyciu energii, sposobem na obniżenie temperatury w pomieszczeniu są podsufitowe wolnobieżne wiatraki. Są cichsze od klimatyzacji, można przy nich spać, a dają super komfort cieplny i natychmiastową ulgę podczas upałów. Za komuny w każdym sklepie, kręcił się taki pod sufitem.
@podkowalesna
@podkowalesna 4 года назад
można zamieszkać w Podkowie Leśnej. Tu można zatęsknić za słońcem.....
@patrykK1028
@patrykK1028 7 лет назад
Jak to jest z tym domem Sokratesa? Chciałem o tym poczytać, ale dla google coś takiego nie istnieje
@dominikgadecki475
@dominikgadecki475 7 лет назад
www.naturalbuildingblog.com/sun-tempered-architecture-socrates-house/
@patrykK1028
@patrykK1028 7 лет назад
Dominik Gadecki dzięki
@hubertwierzynski
@hubertwierzynski 2 года назад
Ciekawe jak Rzymianie takie rewolucyjne domy wymyślili. Komuś zawalił się kawałek dachu i stwierdził, że w sumie to całkiem to praktyczne?
@andrzejtomecki4335
@andrzejtomecki4335 2 года назад
zamontowaliśmy klimatyzację, a wcześniej jak nie było klimatyzacji to mieliśmy klimatyzator przenośny Blaupunkt kupiony od Mateko teraz matula go ma i zadowolona
@blazejopona
@blazejopona 7 лет назад
Może by dom zsuwał się pod ziemie na jaliejs plaftormie [:
@zbudujsamdom
@zbudujsamdom 7 лет назад
Postaw dom z SIP i problem zniknie
@misiorator
@misiorator 7 лет назад
Zbuduj sam dom W Polsce problem z upałem? Haha. W PL w tym roku w lato było może tydzień ciepło. Ciepło. Bo upały to nie w PL.
@munin3036
@munin3036 5 лет назад
Domus chyba nie do końca był typowym domem rzymskim. Na taki dom było stać nie wielu. Założenie bryły było rzymskim pomysłem na tamtejsze warunki.
@goodidea_archi
@goodidea_archi 5 лет назад
Domus atrialna była typowa, są jej setki przykładów w analogicznym układzie. Słowo "typowy" nie musi oznaczać szerokiej dostępności. Mówimy przecież o typowym pałacu renesansowym albo typowej rezydencji barokowej. Typowość w architekturze to raczej kwestia powtarzającego się w licznych realizacjach zestawu form i przestrzeni.
@munin3036
@munin3036 5 лет назад
@@goodidea_archi racja. Nie była to jednostkowa sprawa. A jeśli rozpatrywać jako ... willa, rezydencja ... to jak najbardziej. Moja nieścisłość. A raczej mimowolne zastąpienie typowy z powszechny. Bardziej chodziło mi o ogół zabudowy. To jest chyba powód mojego "przejęzyczenia". Bo typowe dla Rzymu jako takiego były "bloki" wielopiętrowe. Ale czy było to typowe dla Rzymu jako SPQR? Chyba nie. Wlazłem w ślepą uliczkę.
@rav6299
@rav6299 7 лет назад
Wentylacja grawitacyjna.
@myczello
@myczello 7 лет назад
Żaluzje fasadowe. Dają efekt jak w domu sokratesa ale są dużo bardziej kompaktowe i można je zamontować w istniejących budynkach
@GigiAmorosooo
@GigiAmorosooo 7 лет назад
gruntowy wymiennik ciepła, w lecie oszczędzamy na klimatyzacji, a w zimie na ogrzewaniu
@mirkr1194
@mirkr1194 6 лет назад
Gruntowy wymieienik ciepla wbrew pozorom nie jest tani jesli zrobisz go z odpowiednich materialow a nawet wtedy jest ryzyku ze dostanie sie wilgoc i zaczną rozwijac sie grzyby. Moim zdaniem najlepsza jest jednak klimatyzacja zapewni idealny komfort . Zuzycie pradu wcale nie jest wysokie, moc chlodnicza to nie moc elektryczna.
@aurora83111
@aurora83111 3 года назад
👍👋😊
@adiospolska
@adiospolska 7 лет назад
Panie Radosławie zastanawiałem się czy jest może jakaś "ucywilizowana" wersja rozwiązania stosowanego w krajach trzeciego świata, mianowicie: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-i2NWr6bRKWU.html
Далее
MIASTO bardziej EKO - jak to zrobić? | GOOD IDEA
18:16
SCRUB: SpaceX Attempt One - Starship Flight Test
9:9:58
DOMOKRĄŻCY Zodiak - Poznań. Dom atrialny
25:36
Просмотров 10 тыс.
Jak samochód zmienił miasta? | GOOD IDEA
11:29
Просмотров 54 тыс.
TRENDY WNĘTRZARSKIE, KTÓRE PRZETRWAJĄ LATA! TOP 7
11:57
Jak rozpoznać, kiedy zbudowano zabytki? | GOOD IDEA
18:37
BAUHAUS: szkoła, która zmieniła świat? | GOOD IDEA
15:45
DOMOKRĄŻCY Krzyki - Wrocław. Dom atrialny
32:11
Просмотров 8 тыс.