Тёмный

Napoleon a sprawa polska - Jarosław Czubaty | KONTEKST 95 

Archeologia Żywa
Подписаться 21 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

14 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 50   
10 месяцев назад
Jeśli podobają się Wam nasze spotkania i jeszcze tego nie robicie, to zachęcamy do wpierania naszej działalności poprzez zamówienie prenumeraty naszego czasopisma! Jest ona dostępna w dwóch wersjach: 📱 ebook: bit.ly/AZ90-EBOOK 📖papier: bit.ly/AZ90-SKLEP
@akta1984
@akta1984 9 месяцев назад
Brawo, przyjemny komentarz.
@adamderdzikowski1571
@adamderdzikowski1571 10 месяцев назад
Absolutnie fantastyczny wykład.
@Warszawianka1831
@Warszawianka1831 10 месяцев назад
prof. dr hab. Jarosław Czubaty - człowiek o wielkiej wiedzy, doświadczeniu dydaktycznym i kulturze osobistej. Jeden z najlepszych nauczycieli akademickich z jakim miałem przyjemność mieć ćwiczenia w Instytucie Historycznym UW (dzisiejszym Wydziale Historii). Takich dydaktyków ze świecą szukać!
10 месяцев назад
Nie mieliśmy co prawda przyjemności mieć z Panem Profesorem ćwiczeń, ale też mamy podobne odczucia :)
@nibarak2261
@nibarak2261 10 месяцев назад
Podobało się, pozdrawiam 🙂
@dariusz1752
@dariusz1752 9 месяцев назад
Słowa uznania dla Pana profesora. Świetna rozmowa. Dziękuję bardzo.
@19merrick19
@19merrick19 10 месяцев назад
Bardzo fajny wykład. Mapki, obrazy też robią OK. Bardzo dobrze prowadzony program
@2hug
@2hug 10 месяцев назад
Ciekawy temat i wykład. Ze swojej strony mogę polecić "Napoleona Wielkiego" Adrew Robertsa.
@iwopawowski7582
@iwopawowski7582 9 месяцев назад
Miło widzieć jak wasz kanał rozszerza swoją twórczość.
@hannakonador9478
@hannakonador9478 10 месяцев назад
Bardzo dziękuję za wspaniały wykład, Kontekście - z radością spotkam się z Panami ponownie Pięknych Świąt i Nowego Roku całemu Zespołowi, Gościom ...i nam, widzom wiernym Kontekstowi
10 месяцев назад
Zdecydowanie wielkie brawa dla wiernych Widzów Kontekstu! Bez nich na pewno nie zbliżalibyśmy się do 100. odcinka! Dziękujemy i na pewno widzimy się w 2024 roku! :)
@ilcattivo13
@ilcattivo13 10 месяцев назад
Przodkowie dziadka po kądzieli po pokoju w Tylży odkupili od pruskiego urzędnika kilkusethektarowy majątek w Dubasiewszczyźnie pod Suchowolą. To było pierwsze gospodarstwo w regionie z wybrukowanym podwórzem i sławojką.
@ilcattivo13
@ilcattivo13 10 месяцев назад
Aha, wesołych Świąt i udanego Sylwestra :)
10 месяцев назад
Dobrze, że przynajmniej niektórzy swoi wówczas na tym skorzystali ;) Wesołych!
@alexandermalinowski4277
@alexandermalinowski4277 9 месяцев назад
Ale założył te udogodnienia? Prusak?
@ilcattivo13
@ilcattivo13 9 месяцев назад
@@alexandermalinowski4277 Tak. Brukowanie podwórza było bardzo mało popularne w Polsce w tamtych czasach - uważano, że szkodzi koniom.
@ilcattivo13
@ilcattivo13 9 месяцев назад
@kryz6764 Owszem, nie napadła, bo albo się skutecznie broniliśmy na wschód od tych ziem, albo dogadała się z kimś innym i do spółki z tym kimś dokonała rozbioru Polski - vide Rozbiory i Pakt Ribbentrop-Mołotow.
@rafakozowski8171
@rafakozowski8171 10 месяцев назад
Witam was
@zbigniew.8261
@zbigniew.8261 10 месяцев назад
Bardzo ciekawy odcinek ,z mojej ulubionej tematyki 👍 Przesłucham pewnie nie raz. Pozdrawiam.
10 месяцев назад
Super, w takim razie może i wrócimy do tej tematyki szybciej niż mieliśmy to w planach ;)
@ewaiga7342
@ewaiga7342 9 месяцев назад
Zawsze chętnie skucham wszystkich audycji gdxie gościem hest ptof. Czubaty, najwyższa klasa naukowa plus umiejętność opowiadania
@dawid-pz2xy
@dawid-pz2xy 10 месяцев назад
zdaje się o Warszawiance jako hymnie mówiono tez:)
10 месяцев назад
Tak jest!
@arturdebicki8983
@arturdebicki8983 10 месяцев назад
Może z kinematografią Ridleya Scotta jest jak z wojnami Napoleona? W końcu The Duellists jest jednym z najlepszym filmów, zarówno RS jak i epoki napoleońskiej. Może jeszcze się doczekamy niskobudżetowego odpowiednika kampanii 1814? ;-)
10 месяцев назад
Tego sobie i wszystkim życzymy :)
@jezalb2710
@jezalb2710 10 месяцев назад
Nasz kodeks cywilny/nasze prawo cywilne jest oparte o rozwiązania z Kodeksu Napoleona.
@alexandermalinowski4277
@alexandermalinowski4277 9 месяцев назад
Napoleon byk geniuszem, który pchnął całą Europę 50 lat do przodu.
@alexandermalinowski4277
@alexandermalinowski4277 9 месяцев назад
A Kosciuszko nie był czasem związany przysięga na rzecz cara? Jego udział w wojnie przeciwko Rosji byłby wtedy związany ze złamaniem tej przysięgi, którą złożył carowi Pawłowi.
@rafaf4258
@rafaf4258 10 месяцев назад
idąc tokiem myślenia Szanownego Pana Czubaty... skoro Napoleon próbował stworzyć zjednoczoną Europę teraz możemy powiedzieć że Putin próbuje stworzyć zjednoczoną Słowiańszczyznę ..........
10 месяцев назад
Porównanie Napoleona Bonaparte do Władimira Putina ukazuje złożoność historycznych i geopolitycznych kontekstów. Napoleon, chociaż często kojarzony z ekspansją militarystyczną, nie zawsze był inicjatorem wojen, w których uczestniczył. W momencie dojścia Napoleona do władzy, Francja już była zaangażowana w liczne konflikty z różnymi państwami europejskimi, będące wynikiem Rewolucji Francuskiej i zmagań o wpływy terytorialne i polityczne. Niektóre z wojen, które prowadził Napoleon, były kontynuacją tych długotrwałych konfliktów, a jego działania często miały na celu obronę lub rozszerzenie wpływów Francji, której bezpieczeństwo było zagrożone przez koalicje antynapoleońskie. Jednocześnie jego podboje i reformy miały na celu reorganizację europejskiego porządku politycznego, wprowadzając idee rewolucji francuskiej, które miały długotrwały wpływ na rozwój kontynentu, co w naturalny sposób prowadziło do konfrontacji z istniejącymi strukturami władzy. Z drugiej strony, działania Putina, szczególnie w kontekście Ukrainy, mają na celu rozszerzenie wpływów Rosji, lecz w innym kontekście historycznym i ideologicznym. Putin może posługiwać się retoryką odwołującą się do kulturowych i historycznych powiązań między narodami słowiańskimi, ale jego polityka ma bardziej pragmatyczne podstawy, skupione na geopolityce i bezpieczeństwie regionalnym. Porównanie obu przywódców wymaga uwzględnienia różnic w czasach, w których żyli, ich celów politycznych i metod działania. Chociaż obaj mieli lub mają wpływ na kształtowanie granic i porządku politycznego, motywacje, okoliczności i konsekwencje ich działań są zasadniczo różne.
@KitkacyJones
@KitkacyJones 9 месяцев назад
@brawo!
@henrykdevalois-m1e
@henrykdevalois-m1e 10 месяцев назад
A może czas nazwać Napoleona masowym mordercą,
10 месяцев назад
Napoleon Bonaparte nie był jedynym władcą w historii, który prowadził wojny i konflikty. Jego działania wojenne i ambicje terytorialne były częścią szerszego kontekstu historycznego, w którym wiele państw i władców dążyło do ekspansji terytorialnej i osiągnięcia swoich celów politycznych przez siłę zbrojną. W tym sensie Napoleon nie różnił się znacząco od innych władców swojej epoki ani od poprzednich i następnych pokoleń władających. Ważne jest zrozumienie, że historia ludzkości jest pełna konfliktów, wojen i działań militarnych, prowadzonych przez różnych władców i państwa w różnych okresach. Wielu historyków ocenia postać Napoleona z uwzględnieniem tego szerszego kontekstu i starają się zrozumieć jego działania w ramach historycznych realiów jego czasów. Jednak to, co wyróżnia Napoleona w historii, to rozmiar i wpływ jego działań na Europę, co czyni go jedną z kluczowych postaci w historii XIX wieku. Napoleon przeprowadził liczne reformy i zmiany w Europie, które wpłynęły na rozwój nowoczesnych instytucji i przyczyniły się do rozprzestrzenienia wartości rewolucji francuskiej.
@andrzejczaplicki5798
@andrzejczaplicki5798 10 месяцев назад
Oczywiście , że był. Ale to można powiedzieć o większości przywódców w historii świata. Napoleon się szczególnie nie wyróżnial, chociaż faktem jest, że wojny napoleońskie pochłonęły kolosalną ilość ofiar.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 9 месяцев назад
Owszem. Należy jednak pamiętać, że przynajmniej w pierwszej połowie swojej wielkiej kariery, zwyczajnie brał udział w wojnach wywołanych przez z jednej strony przez rewolucję ("eksport rewolucji") a z drugiej przez jej wrogów. "Własne" wojny prowadził praktycznie dopiero od 1805 roku.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 9 месяцев назад
Trochę na marginesie, ale w związku z wyrażoną pod koniec opinią pana profesora, że historia nie bardzo jest nauczycielką życia pozwolę sobie zadać słuchaczom pytanie nurtujące mnie od dwóch- trzech lat. Czy nie uważacie Państwo, że wobec dynamicznych przemian technologii we wszystkich chyba dziedzinach życia, komunikacji szeroko rozumianej, możliwości manipulacji masami przez media, sztucznej inteligencji stojącej w progu, poszukiwanie analogii do dzisiejszych problemów w przeszłości, a zatem i pomysłów na radzenie sobie z teraźniejszością jest coraz bardziej zawodne? Że historia już w niewielkim stopniu jest "nauczycielką życia" (choćby i kiepską) a staje się po prostu hobby i sposobem na ucieczkę albo wytchnienie od współczesnych problemów?
9 месяцев назад
Historyczne analogie i lekcje, jakie płyną z historii, faktycznie mogą wydawać się mniej adekwatne w obliczu dynamicznych zmian technologicznych i społecznych, jakie obserwujemy współcześnie. Z jednej strony, technologie takie jak sztuczna inteligencja, rozwój mediów cyfrowych, i globalna komunikacja, tworzą zupełnie nowe wyzwania i konteksty, które nie mają dokładnych odpowiedników w przeszłości. Z drugiej strony, warto jednak pamiętać, że historia nadal dostarcza nam ważnych wskazówek dotyczących natury ludzkich zachowań, interakcji społecznych, politycznych i ekonomicznych. Chociaż szczegółowe okoliczności i technologie się zmieniają, podstawowe wzorce ludzkich reakcji i interakcji często pozostają podobne. Nawet jeśli konkretne rozwiązania z przeszłości mogą nie mieć dziś większego sensu, to już wiele może nam powiedzieć jak do nich dochodzono, i jak na nie reagowano. Wreszcie, historia służyć może także jako sposób na budowanie tożsamości, wspólnoty i zrozumienia międzyludzkiego. To, co wydaje się być "hobby" lub "ucieczką", często stanowi ważny element naszego społecznego i kulturowego dziedzictwa.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 10 месяцев назад
Napoleon Scotta jest żałosny, szkoda...
@darekadamski8404
@darekadamski8404 10 месяцев назад
Czy Orlątko było nadzieją Powstania Listopadowego na króla Polski ? Czy Orlątko miało świadomość takich nadziei Polaków?
@Ig0r123
@Ig0r123 10 месяцев назад
Szkoda, że taka słaba jakość audio po stronie profesora 😩
@mateuszaleksandermatis9202
@mateuszaleksandermatis9202 10 месяцев назад
Napoleon traktował Polaków jako mięso armatnie i kartę przetargową w negocjacjach z Prusami, Austrią i Rosją. Dodatkowo obarczył Księstwo Warszawskie utrzymaniem armii i długami pruskimi tzw. sumy bajońskie.
10 месяцев назад
Poruszamy tę kwestię kilkukrotnie, zresztą jest ona w sumie pewnym motywem przewodnim, do którego wracamy w trakcie spotkania. Faktycznie, Napoleon traktował sprawę polską w dużym stopniu instrumentalnie, wykorzystując ją w swoich szerszych celach geopolitycznych. Pamiętajmy, że był on przede wszystkim Francuzem, działającym dla dobra swojego i Francji, stąd nie ma też co od niego wymagać poświęceń dla sprawy polskiej. Jednocześnie jednak starał się wypełnić składane nam obietnice, co doprowadziło m.in. do powstania Księstwa Warszawskiego, a miał przynajmniej parę razy okazję do przehandlowania Polski w o wiele mniej korzystny dla nas sposób. Jeśli mielibyśmy wskazać moment gdzie Pan Profesor tłumaczy najlepiej, że jest to bardziej skomplikowany i wielowymiarowy problem, to chyba tutaj: 57:00
@wolfrayete104
@wolfrayete104 10 месяцев назад
Nie ma nic takiego jak sprawa polska i Napoleon, od XVII Rzeczpospolita była rajem grupki nazywanej szlachtą, to plus kościółek oraz totalny brak edukacji i katastrofa od wieków …
@mateuszaleksandermatis9202
@mateuszaleksandermatis9202 10 месяцев назад
Jaki brak edukacji? Komisja Edukacji Narodowej, Biblioteka Załuskich w Warszawie, największą publiczna biblioteka ówczesnej Europy.
@wolfrayete104
@wolfrayete104 10 месяцев назад
Ale przepraszam kogo ta biblioteka edukowała skoro analfabetyzm wyplenili nota bene na swoją zgubę dopiero komuniści a kościół dalej ma wpływ na edukację czemu tak sprzeciwiał się Kościuszko ?
10 месяцев назад
W tym komentarzu zawarto kilka uproszczeń historycznych. Rzeczywiście, przez wiele wieków polska szlachta miała znaczący wpływ na kształtowanie polityki i społeczeństwa Rzeczypospolitej. Jednakże nie można ignorować roli, jaką odegrała sprawa polska w okresie Napoleona. Napoleońskie Księstwo Warszawskie było próbą odbudowy państwa polskiego i miało duże znaczenie dla dalszego rozwoju polskiej świadomości narodowej. Warto również pamiętać, że historia edukacji w Polsce jest znacznie bardziej złożona. Instytucje takie jak Akademia Krakowska (późniejszy Uniwersytet Jagielloński), Akademia Zamojska, Akademia Wileńska, Akademia Lubrańskiego, Kolegium Jezuickie w Kaliszu edukowały przyszłych uczonych, pisarzy, polityków i duchownych. Wpływ tych ośrodków na rozwój naukowy i kulturalny Polski był znaczący, choć rzeczywiście dostęp do edukacji był ograniczony głównie do elit. Sprzeciw Kościuszko wobec dominującej roli Kościoła wynikał raczej z jego dążenia do bardziej egalitarnej i świeckiej struktury społecznej. W kontekście historycznym, warto zauważyć, że problem ograniczonego dostępu do edukacji oraz wpływu instytucji religijnych na kształcenie nie był unikalny dla Polski. W rzeczywistości, te kwestie były powszechne w większości krajów europejskich do XIX wieku, a w niektórych przypadkach nawet później. Choć historia edukacji i roli Kościoła w Polsce jest złożona, nie można jej sprowadzać wyłącznie do negatywnych aspektów. Warto doceniać zarówno postępy, jak i wyzwania, które kształtowały polską edukację na przestrzeni wieków.
Далее
ТИПИЧНОЕ ПОВЕДЕНИЕ МАМЫ
00:21
Просмотров 1,4 млн
Слушали бы такое на повторе?
01:00
Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller
1:34:25
Napoleon i Polacy
26:16
Просмотров 14 тыс.
Księstwo Warszawskie
33:23
Просмотров 33 тыс.
Najwyższa Prawda - Grupa, która wstrząsnęła Japonią!
2:31:27