Тёмный

Nawożenie pod rzepak. Obornik, gnojowica, nawozy mineralne. dr Radosław Witczak | e-pole 

e-pole
Подписаться 18 тыс.
Просмотров 18 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

21 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 58   
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
Zachęcamy do udziału w ankiecie, którą znajdziecie pod linkiem: www.youtube.com/@epole_kanal/community
@bartoszodrzywoek3495
@bartoszodrzywoek3495 2 месяца назад
Czyli dać npk po orce wymieszać głęboko w wapno w tym przypadku kreda w granuli podać jak rzepak już wyjdzie np w październiku ??
@Camel1990
@Camel1990 2 месяца назад
Tylko tak słucham i ciągle zapominacie o tym że np ja co roku zostawiam słomę i co roku idzie gnojowica a te składniki raczej nie idą w kosmos więc śmiało wielu rolników może liczyć 90% składników ze słomy itp
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@Camel1990 Układ idealny :)
@k.trzpilu
@k.trzpilu 2 месяца назад
Dzień dobry, Prośba o poradę. Pod rzepak planuję podać azot w postaci RSM bo taki mam na stanie (dawka 100l-120l/ha). Dodatkowo 250 NPK 8-20-30. Zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem jest podanie RSM pod pług czy opóźnienie tej dawki do października. To czego się obawiam to: brak opadów przez całą wczesną jesień, co zdarza się ostatnio cyklicznie oraz poparzenia roślin w fazie 8-10 liści RSM (taka faza jest zazwyczaj w październiku przy optymalnym terminie siewu). W drugiej kolejności Korn Kali ze względu na zasobność gleby w potas. Pod pług czy na wierz orki lub aplikacja w październik/listopad. Zasobność magnezu średnia, potas niestety niski do średniego. Gleba IVa stanowisko po jęczmieniu ozimym. Na ścierń/rozdrobnioną słomę 700 kg wapna granulowanego ( podanie 28 czerwiec 2024)
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@k.trzpilu Jak podasz polifoske przed siewem to korn-kali uzupełnij późną jesienia/zimą (listopad-styczeń). Co do RSM, to wybierając ten konkretny nawóz lepiej go dac pod pług niż "ryzykowac" przypalenia jesienią (wiosną to trochę inna bajka, bo nastepuje szybka odbudowa lisci, której późną jesienią moze nie byc).
@emiliio1
@emiliio1 9 дней назад
Czy Pan doktor moze wie ile powinna wynosic zawartosc Ca , Mg i K w soku rzepaku ? Pytam bo na rynku sa urzadzenia do ich mierzenia . Koszt wysoki ale czy warto ?
@epole_kanal
@epole_kanal 8 дней назад
Odpowiedź Radka: "Niestety osobiście nie robiłem takich badań. Choć z punktu widzenia urządzenia do pomiarów takich wartości to po pierwsze warto wiedzieć jakie są używane wzorce do kalibrowania urzadzenia jak i same liczby graniczne stężenia- czy wogóle występują... Po drugie kiedy taką roślinę należy pobrać do badania, zapewne inne stężenie-głównie chodzi o wodę - będzie rano, w południe czy wieczorem, po deszczu czy w upalne dni. I po trzecie czego oczekujemy od urzadzenia i wyniku jaki z niego uzyskujemy - w czym to ma nam pomóc. Proponuję przed zakupem zgłębić jeszcze temat 😉 Pozdrawiam"
@MateuszMaciejewski-f7k
@MateuszMaciejewski-f7k 2 месяца назад
Witam. Po pszenicy ozimej na sciernie poszło 800 kg wapna granulowanego bez magnezu oraz oprysk bactim sWsłom2l/ha. Słoma zostala na polu, klasa 3 gleby. Wymieszane talerzówka. Teraz planuje korn kali 300kg/ha oraz polidap 200kg/ha przed orką i wymieszac gruberem na 10-15 cm, nastepnie orka. Przed siewem ok 100 kg/ha mocznika (czy inny nawóz azotowy zastosowac?) Czy taki schemat uprawy bedzie porawny czy cos zmienic ? Z gory dziekuję za odpowiedz.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
Cześć, nie ma jednego wzorca, który będzie najlepszy. Tutaj jest wiele zmiennych (gleba, jej zasobność, ilość wody, poziom próchnicy, przedplon). Ciężko bez znajomości tych wartości powiedzieć na 100% czy dany scenariusz będzie ok, czy nie. Im więcej czasu między wymieszanym wapnem, a polidapem tym lepiej (chociaż już samo to, że będzie to wymieszane z glebą daje nadzieje, że ewentualne straty będą mniejsze). Ogólnie sam pomysł i dawki nawozów są jak najbardziej w porządku. Mocznik przed siewem też będzie ok (jest ciepło, przemiany w glebie zachodzą szybko, więc azot z tego nawozu będzie sukcesywnie dostępny dla rzepaku jesienią).
@Chiro3C6
@Chiro3C6 2 месяца назад
Witam. Taki mały przytyk z mojej strony. Doktor w materiale mówi o dążeniu do średnich zasobności potasu. Ale konfrontując to z badaniami może być to niemożliwe dla wielu gleb jeśli chcemy uzyskać prawidłowy stosunek Ca:K:Mg bo kompleks sorpcyjny więcej nie przyjmie. Więc może byc taka sytuacja, że zawartości "niskie" względnie mogą być wysokie. Nawet ten temat poruszał jakiś miesiąc temu jeden z gości tego kanału, dr Próchnicki
@arturnewholland3073
@arturnewholland3073 2 месяца назад
Ja mam zasobności fosfor potas magnez niskie żadnego nawozu przed siewem a rzepak oddaje w okolicach 4,5 działka blisko jeziorka
@bromar2573
@bromar2573 2 месяца назад
No właśnie, to nielogiczne.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@chiro7464 Nie do końca tak. Radek wspomniał w rozdziale o sumie zasad wymiennych ok 20:49 Najpierw zbadać relacje między kationami, a w późniejszym kroku ustalić dawkę nawożenia potasem.
@Chiro3C6
@Chiro3C6 2 месяца назад
@@epole_kanal obejrzałem narazie połowę materiału, później zobaczę resztę;)
@Chiro3C6
@Chiro3C6 2 месяца назад
​@@bromar2573 w rolnictwie wiele rzeczy jest nielogicznych. Dlatego trzeba raz słuchać i dwa razy przemyśleć to co się usłyszało;)
@bartoszodrzywoek3495
@bartoszodrzywoek3495 2 месяца назад
Pytanie kiedy dać wapno a kiedy npk bo trochę mało czasu mam po pszenicy Jarej chciałem orać na raz i jak to rozwiązać żeby było dobrze?pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
Podaj NPK, dobrze wymieszaj (najlepiej trochę głębiej), i zastosuj wapno. Postaraj się zachować tak duży odstęp jak tylko dasz radę (między podaniem NPK i wapna).
@sebastiansobczak4179
@sebastiansobczak4179 2 месяца назад
Jak podać nawozy NPK i wapno sciernisko uprawione broną talerzową mozna na to dać polidap nastepnie orka? I pozniej na wierzch zostaje nam saletrosan sol potasowa no i wapno jak to połączyć?
@sebastiansobczak4179
@sebastiansobczak4179 2 месяца назад
Sprecyzuje ze chodzi o wapno magnezowe granulowane 500kg/ha
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
Wapno możesz spokojnie połączyć z solą potasową - nic się nie wydarzy. Unikaj stosowania wapna z fosforanem amonu i saletrosanem, a jak będą blisko siebie to koniecznie dobrze wymieszaj. Daj najpierw fosforan i saletrosan - wymieszaj głębiej, postaraj się jak najdłużej odczekać i daj sól z wapnem (też wymieszaj, ale płycej).
@bartekkuczera2361
@bartekkuczera2361 2 месяца назад
A co jak przed orka dajemy obornik, npk rzucic pod pług razem z obornikiem czy po orce
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@bartekkuczera2361 Daj razem. Ile tego NPK chcesz dac jak pojdzie tez obornik?
@stanisawdudzik8904
@stanisawdudzik8904 2 месяца назад
Po co obornik i NPK, albo jedno albo drugie
@kamilmazurek2093
@kamilmazurek2093 2 месяца назад
pytanko w tym roku planuje posiać rzepak w systemie siewu strip till próby glebowe średnie jedynie magnez niski , słyszałem że niektórzy podają nawet 300 kg Polifoski 6 , ale czy to nie jest za dużo jeśli nawóz idzie tylko w jedno miejsce
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@kamilmazurek2093 Zależy jaka masz glebę (klase), ale to taka górna dawka przy podaniu w łape. Lepiej dać mniej i uzupełnić później (kizerytem, jeżeli magnezu masz mało, a magnez jest ważny). Potas uzupełnisz solą lub korn-kali, i to najlepiej w grudniu-styczniu-lutym.
@kamilmazurek2093
@kamilmazurek2093 2 месяца назад
@@epole_kanal ok dzięki za informację
@Admin-200
@Admin-200 2 месяца назад
​@@kamilmazurek2093polifoska max 200 kg,ja daje tylko polidap od 100 do 140 kg,
@NygussMusic
@NygussMusic 2 месяца назад
Podziel na dwie dawki będzie lepiej
@Corleone35
@Corleone35 2 месяца назад
A co jak siejemy pasowo rzepak jak podać obornik?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@Corleone35 Normalnie, po całości i dobrze wymieszać z glebą. A później zasiać pasowo.
@MichaKubala-vc4fw
@MichaKubala-vc4fw 2 месяца назад
Kiedy wapno jak jest przed orką czy po
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
Najważniejsze, zeby dobrze wymieszać z glebą. Jak dasz przed orką, to wszystko pojdzie na spód. Więc lepiej po i wymieszać, a orką najlepiej nie za głęboka.
@kamilmok1809
@kamilmok1809 2 месяца назад
a ja mysle ze wszystkie składniki odzywcze w tym i wapn powinnny isc głęboko na jakies 20 cm . po co mają byc na wierzchu ? przyjdzie upał brak wody i wierzchnia watstwa jest jałowa
@dariuszbedyk8606
@dariuszbedyk8606 2 месяца назад
Zależy od mobilność danego pierwiastka, fosfor jak można to głęboko a wapń i potas to sobie poradzą z przemieszczeniem, a jeśli chodzi o mieszanie to nigdy nie zaszkodzi im więcej mieszasz tym masz bardziej jednorodnie w glebie.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@kamilmok1809 Podajesz wapno po to, żeby regulować odczyn gleby. Jak dasz za głęboko, i nie wymieszasz to nie zadziałasz na wierzchnią warstwę (tych 15cm). Rzepak sobie poradzi, ale zboża czy kukurydza mimo, że potrafią zejść głęboko, to jednak większość systemu korzeniowego mają w tej płytszej warstwie.
@Slawek_Agro_94
@Slawek_Agro_94 2 месяца назад
Czy jeśli dałem na jesień 90kg Potasu w soli potasowej to czy uzupełniać na wiosnę w KornKali potas? Zasobności średnie w potas, magnez również. Jak to na wiosnę rozplanować? Na wiosnę planuje 150/160N + siarka i magnez również. Jedynie kwestia potasu do zastanowienia.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@Slawek_Agro_94 Słoma została na polu? Warto to również uwzględnić w wyliczeniach. Na pewno przy tych ilościach, które podajesz potrzeba jeszcze co najmniej 60-80kg potasu (możesz podac w grudniu, możesz w styczniu czy lutym, w ostatnich sezonach często nie było sensu czekać na ostatnią chwile, tym bardziej że składnik musi się jeszcze przemieścić)
@Slawek_Agro_94
@Slawek_Agro_94 2 месяца назад
@@epole_kanal Słoma zostaje. Czyli co na wiosnę 150/200kg KornKali starczy.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
@@Slawek_Agro_94 150kg spokojnie
@Slawek_Agro_94
@Slawek_Agro_94 2 месяца назад
@@epole_kanal Myślę że na wiosnę zrobię nawożenie 150kg KornKali, 300kg Saletrosan, 200kg Mocznik.
@elespe8167
@elespe8167 2 месяца назад
Jak jest z podłożem popieczarkowym, czy został warunkowo dopuszczony jako nawóz? Odnośnie pomiotu,zwłaszcza bezściółkowego wydaje mi się że N w o wiele większym stopniu jest dostępny w pierwszym roku niż było mówione na filmie, nawet na poziomie zblizonym do gnojowicy (na filmie obornik 35% a pomiot 25%)
@epole_kanal
@epole_kanal 2 месяца назад
Im nawóz bardziej "wodnisty" tym dostępność wyższa. Im więcej części stałych, tym dostępność w pierwszym roku mniejsza. Pewnie jak wiele rzeczy, "to zalezy", ale trudno się kłócić z oficjalnymi badaniami.
@jerzyklopotek8455
@jerzyklopotek8455 2 месяца назад
Juz bardzo dawno ten temat przy kieliszku powinni załatwić Minister Ochrony Środowiska i Minister Rolnictwa ale z tego co wiem ostatnio pracę trwają nt. zakwalifikowania podłoża jako biomasa.Oczywiscie nie znaczy to że nie można stosować podłoże popieczarkowe .Aktualne przepisy traktują to i nazywaja jako odpad z produkcji rolne ogrodniczej i leśnej . Co ciekawe po który ustawiają się w kolejce rolnicy i ogrodnicy 😀
@elespe8167
@elespe8167 2 месяца назад
@@jerzyklopotek8455 Sam chciałem kupić do póki nie przeczytałem że coś z legalnością nie halo.
@przemok8323
@przemok8323 2 месяца назад
​@@elespe8167kupuj ile możesz i dawaj My kiedyś mieliśmy to warzywa i zboża rosły fajne. U mnie jest chyba 2 co produkują to oddają za free
@0619915
@0619915 2 месяца назад
A co powiecie o naworzeniu popiolem ?
@dominikszczepaniak3258
@dominikszczepaniak3258 2 месяца назад
Dołączam do pytania
Далее
Handsoms😍💕
00:15
Просмотров 5 млн
Как не носить с собой вещи
00:31
3rd FALCON DART TOUR Masters live ....
4:16:31
Handsoms😍💕
00:15
Просмотров 5 млн