Тёмный

No-till és minimum művelés a Szigetközben - I. rész: Határszemle és koncepcióbemutatás Lajos Misinél 

HEKTÁR mezőgazdasági podcast
Подписаться 8 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Lajos Mihály elsőre mindössze gazdasági okokból kezdett no-till kísérletekkel foglalkozni, hiszen a generációváltás a küszöbön van. Fiai lassan áveszik a püski, halászi közelében fekvő földeket, gazdaságot, ám a munkaerőhiány ezzel nem oldódik meg. A no-till technológia viszont kevesebb embert kíván, kevesebb gépet. Utóbbiból viszont jól átgondolt, precíz gépparkot, ami az elmúlt években össze is állt. Átrakókocsi, guminyomás-szabályozás, Valtra Q szériás traktor, Kverneland és Horsch vetőgép.
Ezekkel aztán ősszel direktben vetette az őszi búzát és a repcét, meghozzá ciroktarlóba és kukoricatarlóba. Határszemlénken megnéztük, milyen az állomány, van-e pocokkár, hogyan tűnik el a talajborítás, és milyen a talaj állapota a szármaradvány alatt.
Lajos Mihály nem dogmatikus no-tilles, ha egyszer kelleni fog, akár az ekét is elő fogja venni, denúgy véli, hogy direktvetéssel és min-tillel megoldja a felmerülő feladatokat, és már sosem kell visszanyúlnia a szántáshoz.

Опубликовано:

 

20 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 32   
@tamasszabo3429
@tamasszabo3429 8 месяцев назад
Ez egy nagyon korrekt beszélgetés volt. Végre valaki, aki nem csak elvakultan bizonygatja a saját igazát. Kíváncsian várom a folytatást. Pici gazdaság a mienk, de tavaly elindultam a minimum művelés irányába. Sajnos az irdatlan mennyiségű csapadék nem várt helyzet elé állított, hát kiváncsi leszek mi lesz belőle.
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Igen, ez a sok eső most megnehezíti az átállók dolgát, de jól jön majd ez - és más - tapasztalat egy aszályos évben! ;)
@99davidka
@99davidka 8 месяцев назад
Köszönöm az okos megoldásokat.
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Misi nevében is szívesen! :)
@MrCsabi78
@MrCsabi78 Месяц назад
Érdekes dolog ez! Kevesebb munkaművelet, de kell hozzá a több 100 milliós gép!
@hdani1981
@hdani1981 8 месяцев назад
Az búzatábla a ciroktarlóban, az nem semmi, igazi no-till. Gyönyörű mulcs, kíváncsi leszek mit hoz aratáskor.
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Kifejezetten sorozatként hirdettük meg az anyagot, szóval szinte biztos, hogy megmutatjuk majd az eredményeket! ;)
@Jeneigazdasag
@Jeneigazdasag 8 месяцев назад
Huhh wáóó minden elismerésem a termelőnek. Nagyon szép vetés jó mulcstakarás van. Várom a folytatást.
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Eddig sem volt kérdés, hogy lesz folytatás, de most 3 órával a közzététel után olyan népszerű az anyag, hogy tuti nyomjuk tovább! ;)
@janosmagyar697
@janosmagyar697 8 месяцев назад
Ígéretes vetések. Szép felvételek. Várom a folytatást! 😊
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Jön, jön, főleg, ahogy a visszajelzéseket látjuk! ;)
@tamasberki7758
@tamasberki7758 8 месяцев назад
Elképesztő jó adás lett. Kíváncsian várjuk a folytatást. Köszönjük a viedót, csak így tovább 😉🙃
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Nagyon köszönjük! Hamarosan forgatjuk a második részt. :)
@csabavastag955
@csabavastag955 8 месяцев назад
Gratulálok ,nekem ez nagyon tetszik. Véleményem szerint ebből sorozatot kellene késziteni mert igy több vizuális példa átláthatóbá teszi ezt a tehnológiát. Csak igy tovább ,sok szerenccsét kivánok a Misinek ,és neked is Dani.💯🍀🍀🍀
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Az lesz bizony, sorozat! ;) Köszi a dicsérő szavakat!
@gezakaracs220
@gezakaracs220 7 месяцев назад
Pocok ellen hogyan védekeztetek búzában?
@nagylalo
@nagylalo 8 месяцев назад
Kérdéseim a következők: Gyomírtják a búzákat ilyen no till vetés esetén? (Mi (Hajdúbihar) évek óta nem gyomírtjuk a kalászosokat és nem is veszélyes.) Műtrágya mennyiséget kell növelni no till esetén? Mi próba képpen igaz nem no tillbe mert még ingoványos talaj számomra de köles után búza mag szórás 5 centis rövid tárcsa bedolgozással. Látvány erőss de az állomány szépen fejlődik. :D Köszönjük a munkátokat! Jó ötlet ez a videó sorozat!
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Köszi a kérdéseket, elraktározzuk a második adásra, vagy ida, ahol aktuális lesz a kérdés, szóval mindenképpen visszatérünk rá. A köles utáni búza izgalmas, érdekel majd a tapasztalat Gribek Dani
@kallogabor6345
@kallogabor6345 8 месяцев назад
Tavaly a kukoricát direktbe vetettük (első kísérlet), szépen ki is kelt, majd egyszer csak eltűnt, úgy hogy az ellenőr el sem akarta hinni, hogy ide kukorica volt vetve. Lett is belőle komoly retorzió, hogy nem jelentettünk időben vis majort. Hirtelen még a támogatás is veszélybe került, ill. még nem tudjuk mi lesz a vége. Nesze neked no-till, előtte sose volt ilyen gondunk, pedig komoly gépet hívtunk a direktvetésre.
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Azért ennek érdemes lett volna utánajárni. :) Teljesen értem a bizonytalanságot, de egyre több helyen működik a direktvetés, szóval nem kizárt, hogy egyedi probléma adódott, akár olyan, amit tudatosan át lehet hidalni. Ilyen volt pl. Berend Ferinél a nyitott magárok no-tillben, nedves körülmények között. Erre aztán meglett a FurrowForce. Csak egy példa.
@istvanradocz7459
@istvanradocz7459 8 месяцев назад
Nekem is volt kukorica. Búza után takarónövény. Tavasszal glifozát, majd direkt vetés. 6 t/ha termés. Ez nem lenne rossz, de a szomszéd 10 tonna felett aratott. Tanulni kell még ezt.!
@karolyborko9808
@karolyborko9808 8 месяцев назад
Ámérikában sem az ökológiai szempontok voltak az elsődlegesek a no-tillre való átállásban, hanem az ökonómia. A gabonafélék 150 éve tartó reálérték csökkenése / Szabó László nyugdíjas tőzsdegurura hivatkozással/ okozta hatékonysági kényszer, méretgazdaságosság stb. volt a fő mozgatórugó. A javuló talajállapot, a csökkenő üzemanyagfelhasználás, a kisebb eroziós veszteségek, a kevesebb gépi munka csak az olajtársaságok, gépgyártók és forgalmazók járulékos veszteségei. :-))
@cafatolo
@cafatolo 8 месяцев назад
" A javuló talajállapot, a csökkenő üzemanyagfelhasználás, a kisebb eroziós veszteségek, a kevesebb gépi munka csak az olajtársaságok, gépgyártók és forgalmazók járulékos veszteségei. :-))" Ne haragudj meg, de te mikor néztél utoljára gépgyártó, kereskedő, műtrágyagyártó és olajkitermelő vállalat részvényárfolyamát? Szabó László azt állítja, egyre kevésbé éri meg gazdálkodni, egyre nehezebb nyereségesen művelni, egyre inkább lehetetlenülnek el a gazdák, egyre többen mennek csődbe és tűnnek el. Hát nem vetted észre, hogy Amerika és EU szerte 10-20-30 %-al csökkent 1-1 ország mezőgazdászainak száma? Tickerek tőzsdén jegyzett általad lesajnált cégekhez, ezeket kell finance oldalakon beütni és jön a chart: AGCO, DE, CNHI, BG, CF.... Láss és csodálkozz, kinél van a nyereség és osztalék évtizedes távon.
@karolyborko9808
@karolyborko9808 8 месяцев назад
@@cafatolo Valóban nem tettem idézőjelbe a járulékos veszteséget, de a dupla vigyorral kívántam ezt jelezni. Igazad van, az értéklánc végén, mint alapanyag-termelő, mi csak vágjuk a termést, valójában más arat!
@mtzmtz82
@mtzmtz82 8 месяцев назад
Általuk alkalmazott cirok termesztés is megérne egy részletes bemutatást.
@hektarpodcast
@hektarpodcast 8 месяцев назад
Rajta leszünk! :)
@LaszloRadics-vv7he
@LaszloRadics-vv7he 8 месяцев назад
Ő legalább gondolkodó ember!!
@karolyborko9808
@karolyborko9808 8 месяцев назад
Magnorma? Van némi rátartás?
@gaborbakos7058
@gaborbakos7058 8 месяцев назад
Érdekes videó. Csak azt nem értem, hogy miért éreznek egyes videósok ellenállhatatlan kényszer arra, hogy minden videó alá mindenáron valami liftzenét rakjanak.
@horvathagro6192
@horvathagro6192 8 месяцев назад
udrill után mindig hengerezzétek meg, mert a visszazárása szörnyű.
@istvanradocz7459
@istvanradocz7459 8 месяцев назад
A vissza zárás talaj állapot függő.
@horvathagro6192
@horvathagro6192 8 месяцев назад
@@istvanradocz7459 de nem ennél a gépnél, ennél mélység függő...
Далее
A Lajoskomáromi Titkok
35:21
Просмотров 25 тыс.