Тёмный

Nummi loquuntur-  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 1 тыс.
Просмотров 1,2 тыс.
50% 1

Ponieważ już w niedzielę 14 kwietnia startuje 14. aukcja poznańsko-toruńskiego domu aukcyjnego Numimarket, na której znów jest bardzo przyzwoita oferta monet antycznych, przybliżam wybrane przeze mnie pozycje, by, być może, ułatwić podjęcie decyzji innym kolekcjonerom...

Опубликовано:

 

6 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 30   
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 5 месяцев назад
Pozdrawiamy Pana Profesora i oglądamy !!!
@Marcin..C
@Marcin..C 5 месяцев назад
A jednak poproszono Pana o krótki przegląd i komentarz. Dobra decyzja ze strony Numimarketu. Z przyjemnością obejrzałem. Pomyślę o wzięciu udziału w licytacji wybranych egzemplarzy. Serdecznie pozdrawiam!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Drogi Panie, a jednak. Jest to jedyny specjalizujący się w numizmatyce dom aukcyjny w Toruniu. Wspieram z lokalnego patriotyzmu, ale także chętnie oglądam przed ekranem ich monety antyczne, bo rzeczywiście mają na ostatnich aukcjach całkiem ciekawą ofertę. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
@SEDNOHISTORII
@SEDNOHISTORII 5 месяцев назад
Świetna rekomendacja! Przymierzam się do tej aukcji odkąd się pojawiła. Jednak ilość znakomitych walorów powala, natomiast ilość funduszy nie, stąd problem - co wybrać! :)))
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Rozumiem to doskonale: moje fundusze też są mniejsze od chęci. Pozdrawiam serdecznie!
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 5 месяцев назад
Pyszny odcinek !!!
@mariuszel759
@mariuszel759 4 месяца назад
Dzien dobry, zabrzme jak laik ale jak podejsc do tematu monet antycznych? Skupiony bylem na II RP ale mam wszustko to co chcialem i teraz cokolwiek co bym chcial kosztuje dziesiatki tysiecy polskich złotych. Zabierajac sie za antyk, czy skupiamy sie na danym regionie, imperium, czy okresie w historii? Z krotkiego researchu, zachwycaja mnie monety Seleukidow oraz Egiptu Ptolemeuszy, czy monety republiki rzymskiej. Czy jest pan w stanie polecic literature od ktorej warto zaczac. Pozdrawiam serdecznie i gratuluje niesamowitej wiedzy.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 4 месяца назад
Drogi Panie, dziękuję za miłe słowa i pytanie. Skoro z monet II RP brakuje już Panu jedynie najkosztowniejszych, zwrot ku antykowi jest bardzo zasadny. Przede wszystkim to właśnie od monet rzymskich rozpoczęło się wczesnonowożytne kolekcjonowanie monet (pierwszym znanym ponad wszelką wątpliwość kolekcjonerem był Petrarka), a od monet odwołujących się do zwycięstw nad Sarmacją Marka Aureliusza, Kommodusa i Konstantyna rozpoczynali swe zbiory również dawni kolekcjonerzy polscy (m.in. Hutten-Czapski). Co do literatury, bardzo dobre są tomiki z serii Cambridge "Guides to the Coinage of the Ancient World", w języku polskim do monet rzymskich - republikańskich i imperialnych polecam również "Gramatykę monet rzymskich okresu republiki i cesarstwa" (Toruń: Wydawnictwo Naukowe UMK, wyd. 2. 2019). Pańskiej uwadze polecam również katalogi online na platformie ANS: numismatics.org/resources/ Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałej przygody z monetami antycznymi!
@mariuszel759
@mariuszel759 4 месяца назад
Dziękuję za arcyciekawą odpowiedź. Mieszkam na stale w Wielkiej Brytanii od wielu lat, wiec literatura w języku angielskim nie sprawia mi żadnego problemu. Właśnie zamowiłem: 'The Hellenistic World' oraz 'From Ceasar to Augustus'. Pozdrawiam​@@bartoszawianowicz1753
@jozefbej2076
@jozefbej2076 5 месяцев назад
EEECH piekne monety aaalle maja jedna dla mnie zasadnicza wade NIE SA JESZCZE MOJE HE HE !!!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Cóż, moje też nie. Ale może w niedzielę szczęście nam dopisze i o upatrzone sztuki nie będzie bardzo zażartej walki... Powodzenia!
@jozefbej2076
@jozefbej2076 5 месяцев назад
@@bartoszawianowicz1753 Witam ,, chciala by dusza do raju , ale grzechy nie pozwalaja,, tak i ze moimi checiami / za wysokie progi cha... na twoje nogi / he he Ale dzieki za odpowiedz i zyczenie !!
@PetrusPolonus
@PetrusPolonus 5 месяцев назад
Zastanawia mnie czemu w polskich domach aukcyjnych podawanie proweniencji antyku należy do rzadkości, gdzie w zagranicznych jest to normą. Czy wstawiający w komis nie chce podać podchodzenia monety czy bardziej dom aukcyjny tego nie wymaga albo jedno i drugie? Mnie osobiście brak proweniencji skutecznie zniechęca do licytacji i wolę wybrać konkurencję z zagranicy.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Doskonale Pana rozumiem. Dla mnie proweniencja to jedno z głównych kryteriów. O większość pokazywanych monet pytałem - zostały kupione albo w Niemczech, albo od znanego również mi brytyjskiego handlarza, przynajmniej dwie sztuki pochodzą z ostatnich aukcji Leu Numismatik, z polskich zbiorów jest mniejszość. Brak podawania proweniencji nie jest mankamentem tylko Numimarketu. Gdy trzy lata temu była aukcja moich niemal 400 monet u Damiana Marciniaka, wróciły do mnie skrzętnie zachowywane karteczki poświadczające moje wcześniejsze zakupy w zachodnich domach aukcyjnych. Szkoda. Choć lubię wiedzieć, z czyjego zbioru kupuję bezpośrednio, wartością dodaną zawsze jest też historia wcześniejszych posiadaczy... Zresztą o proweniencjach często wspominałem również w różnych wcześniejszych odcinkach Nummi loquuntur. Pozdrawiam serdecznie!
@PetrusPolonus
@PetrusPolonus 5 месяцев назад
@@bartoszawianowicz1753 Panie Profesorze, dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o Pana przygodę z "Marciniakiem", to rzeczywiście bardzo słabo wygląda. Czy zgłosił Pan swoje uwagi na ten temat i jakie było stanowisko Damiana Marciniaka? Tymczasem mi dziś dopisało szczęście i wylicytowałem w Kölner Münzkabinett stater typu korynckiego z kolekcji Dr. Victora Wishnevsky'ego z informacją o miejscu wcześniejszego zakupu. Wolałbym żeby te pieniądze zostały w Polsce ale cóż... Pozdrawiam Panie Bartoszu!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
@@PetrusPolonus Drogi Panie, oczywiście, że rozmawiałem na ten temat z Damianem. Generalnie to jest to jeden z najbardziej profesjonalnych właścicieli domów aukcyjnych w Polsce i człowiek, który potrafi słuchać i poprawiać to, gdzieś zawiodło. A co do patriotycznego wydawania pieniędzy, ja kupując od wielu lat ponad 90% monet poza Polską, usprawiedliwiam się tym, że dobre monety do Polski sprowadzam. Wspieram też wiedzą (również praktyczną: co i gdzie warto kupić) bogatszych ode mnie kolekcjonerów. Chciałbym, by za kilka lat nie było już podziału na zachodnie i polskie. Przez większość naszej historii należeliśmy do części Europy uboższej od Austrii, Beneluksu Francji, Niemiec, czy Włoch. Dobrych kolekcji było w I Rzeczypospolitej wielokrotnie mniej niż w samym tylko Rzymie lub Paryżu. Okres PRL też nie służył budowaniu zbiorów monet antycznych. Teraz do dużych domów aukcyjnych wciąż jeszcze trafiają głównie kolekcje budowane w okresie PRL i latach 90-tych - dużo dobrych monet polskich, bo te były wtedy proporcjonalnie tanie, zaś monety antyczne słabe, bo antyk zbiera cała Europa już od XVI w. (w Rzymie, Florencji, ale także Paryżu, Wiedniu i bogatych miastach Niderlandów niektóre zbiory sięgają wieku XV). Skoro nasz średni poziom życia zbliża się już do zachodniego, czas, by odzwierciedlały to polskie kolekcje monet antycznych. Życzę Panu zatem wielu udanych zakupów w Polsce i za granicą!
@MarcinKrn
@MarcinKrn 5 месяцев назад
"brak proweniencji skutecznie zniechęca do licytacji i wolę wybrać konkurencję z zagranicy." Cóż za niepowetowana strata, właściciele Numimarketu zapewne rwą włosy z rozpaczy. 😆🤣 Proweniencja jest ważna o tyle, o ile mogą pojawić się wątpliwości co do autentyczności towaru. W większości wypadków mam w zupełności wystarczającą wiedzę, żeby samemu to ocenić. Z kolei renomowany sprzedawca (oprócz bezterminowej autentyczności) gwarantuje legalność towaru. I tyle mi wystarczy. Wolę mieć piękną, rzadką i wyjątkową monetę od od Iksińskiego, niż ekscytować się monetą widocznie gorszą, ale za to od "słynnego" kolekcjonera-nieboszczyka, który już wiele lat wcześniej został skonsumowany przez mrówki i inne żyjątka. 💀🐜🪱😎 Ale niech każdy ma co lubi.👌
@PetrusPolonus
@PetrusPolonus 5 месяцев назад
@@MarcinKrn Czy właściciele Numimarketu rwą włosy z rozpaczy to już trzeba by ich spytać, myślę, że aż tak bardzo by ich to nie zakłopotało. Chociaż z drugiej strony, po to prowadzą ten interes, żeby jak najwięcej zarobić z opłaty aukcyjnej a tak przechodzą im koło nosa dodatkowi klienci i z pewnością nie jestem wyjątkiem. Nie wiem co ma do rzeczy żenujący komentarz o rozkładzie ciała kolekcjonera ale ja proweniencję traktuję nie tyle co gwarancję autentyczności gdyż w znanych kolekcjach też mógł zdarzyć się falsyfikat ale jako powiedzmy taki ciąg historyczny, kontynuację, monety z karteczkami poprzednich kolekcjonerów tworzą świetne zestawienie. Na koniec chciałbym Panu pogratulować posiadanej wiedzy na temat weryfikacji autentyczności monet ze zdjęć. Pozdrawiam!
@Kavetzky
@Kavetzky 5 месяцев назад
Panie Bartoszu, wycofana pozycja nr 2 to falsyfikat czy były inne okoliczności?
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Owszem, stwierdziłem, że falsyfikat z tzw. Black Sea Hoard - fikcyjnego skarbu, który wypływał w latach 90-tych. Dom aukcyjny od razu ją wycofał, co dobrze o nich świadczy.
@Kavetzky
@Kavetzky 5 месяцев назад
@@bartoszawianowicz1753 Dziękuje panie Bartoszu za odpowiedź. Cenna informacja, dzięki której można poszerzyć wiedzę na temat falsyfikatów.
@przemaj7224
@przemaj7224 5 месяцев назад
Pierwszy
@joteres4583
@joteres4583 5 месяцев назад
w chinach wybijane ?
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Gdybym uważał, że tak jest, zapewniam, że powiedziałbym o tym, tak jak wspomniałem o wycofanej drachmie Apollonii Pontyjskiej z tzw. Black Sear Hoard. Pozdrawiam!
@MarcinKrn
@MarcinKrn 5 месяцев назад
Twoja "bieda-kolekcja" zapewne. Choć jeszcze bardziej prawdopodobne, że ta "kolekcja" istnieje tylko w twoich marzeniach.
Далее
Milkspoty, VAT i inne mity o sprzedaży SREBRA
18:14
Просмотров 46 тыс.