Тёмный

Nummi loquuntur -  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 949
Просмотров 332
50% 1

Odcinek przybliża panowanie i mennictwo Marka Kokcejusza Nerwy (M. Cocceius Nerva, 96-98) i Marka Ulpiusza Trajana (M. Ulpius Traianus, 98-117), którzy rozpoczynają okres panowania cesarzy adopcyjnych, zwany również (niezbyt precyzyjnie z uwagi na brak pokrewieństwa większości z panujących) "dynastią" Antoninów.

Опубликовано:

 

6 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 7   
@mateuszburchard623
@mateuszburchard623 14 дней назад
Świetny odcinek o moim ulubionym Cesarzu. Piękne monety. Zazdroszcze zbioru ;) Czekam na kolejne odcinki !!!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 11 дней назад
Przypominam, że jeśli komuś z Państwa filmy z cyklu Nummi loquuntur są przydatne, można wesprzeć moją działalność popularyzującą numizmatykę antyczną na patronite.pl/nummiloquuntur.pl Tym, którzy już mnie wspierają, niezmiennie serdecznie dziękuję!
@Marcin..C
@Marcin..C 14 дней назад
Bardzo ciekawa opowieść ilustrowana monetami. Fantastyczne okazy z poważną proweniencją - wczesny denar Trajana z kolekcji Saltonów oraz drugi z sesterców. Dupondius Trajana również przepiękny i jakże czytelny. Zacne egzemplarze monet Nerwy. Ten cesarz jest na mojej liście pożądanych lecz wciąż niezrealizowanych zakupów. Jego monety do tanich nie należą, zwłaszcza gdy chcemy pozyskać przyzwoity egzemplarz. Nawet po tak wielu obejrzanych odcinkach nummi loquuntur, jestem wciąż pełen podziwu jak wielką i przekrojową kolekcję Pan posiada. Teraz czekam już niecierpliwie na Hadriana 🙂
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 14 дней назад
Drogi Panie, dziękuję serdecznie. Monet ze znanych kolekcji było dziś więcej, ze zbioru Saltonów pochodzi choćby hemidrachma z Kyrene pokazywana pod koniec filmu. Kolekcję monet antycznych buduję od ponad 20 lat. Przez ten czas udało mi się kupić dość dużo dobrych monet w dobrych cenach. Szerokie spektrum zainteresowań numizmatycznych pomaga w znajdowaniu okazji... Pozdrawiam i życzę udanych dalszych zakupów!
@lucaromano_numismatics
@lucaromano_numismatics 14 дней назад
Arcyciekawy odcinek Bartoszu. Jeszcze go nie dokończyłem, ale musiałem zatrzymać się na chwilę w połowie, żeby zebrać część przemyśleń nim uciekną. Temat oczywiście od razu mnie rozpalił. Ten cystofor Nervy - przepiękne, choć i niepozornego Congiarium należy pozazdrościć. Pozwolę sobie dodać jako ciekawostkę przy tych oznaczeniach konsulatów u Nervy, że udało im się nawet wybić w tym dość wąskim okresie denary z legendą COS III DESIGN IIII. Temat miałem okazję zgłębić przy okazji włączania do zbioru takiego właśnie denara z Libertas RIC 39. Bardzo rzadkie rzeczy. A będąc przy rzadkościach, mam nadzieję, że wybaczysz mi to wtrącenie, mianowicie za panowania Trajana mamy wyjątek potwierdzający regułę, o której powiedziałeś, wskazującą na daremne próby datacji monet (szczególnie V konsulatu) po odnowieniach władzy trybuńskiej. Krótko w 103 roku, emitowano monety z TR P VII w legendzie. To także wielkie rzadkości. Wracam do oglądania, ale już teraz ślę serdeczne pozdrowienia. Sis felicior Augusto, melior Traiano.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 14 дней назад
Łukaszu, dziękuję Ci za komentarz i dopowiedzenie. Przy formule ogólnej prezentacji panowania poszczególnych cesarzy i ich monet nie zamierzam mówić ani o wydarzeniach pobocznych, ani o osobliwościach i rzadkich ciekawostkach numizmatycznych. Staram się zmieścić w czasie poniżej 40 min, co nie pozwala oczywiście na omówienie nawet wszystkich monet danego władcy z mojego skromnego zbioru, a cóż dopiero snucie opowieści o rzadkich emisjach, jak wspomniane przez Ciebie brązy z TR P VII na rewersie. Niekiedy pojawiają się też numery kolejnych obwołań imperatorskich (np. IMP IIII na brązach ze 102 lub IMPERATOR VII na aureusie RIC II 309 ze 114-115 r.), ale zawsze na emisjach rzadkich, toteż jedynie liczba przy konsulacie pozostaje dla większości monet Trajana podstawowym datownikiem... Bene vale!
@lucaromano_numismatics
@lucaromano_numismatics 14 дней назад
@@bartoszawianowicz1753 O tak, zdecydowanie wymóg pewnej zwięzłości jest zrozumiały. Uwielbiam właśnie takie przekrojowe, skondensowane formy, bo każdorazowo pokazują one też, co, obok kluczowych dla danego panowania wydarzeń, numizmatyk/kolekcjoner, uważa za godne wzmianki w danym temacie. Obejrzałem oczywiście do końca i podtrzymuję rekomendację odcinka ;) Pozdrowienia!
Далее
Czym są liczby urojone? - Kod Wszechświata #6
1:06:12
Просмотров 133 тыс.
POSZUKIWANIA MONET NA ZAMKU
12:07
Просмотров 47 тыс.
System oparty na długu i dlaczego dokupuje srebra # 59
17:56