Тёмный

Nyomtatott áramkör készítése ◆ Kreáció 

Walter Reéb
Подписаться 71 тыс.
Просмотров 119 тыс.
50% 1

A videóban bemutatom hogyan tudtok nyomtatott áramkört készíteni lézernyomtatós, vasalásos technikával és sósavas, hidrogénes maratással.
e-mail ► rwbarkacsmuhely@gmail.com
Facebook ► / rwbarkacsmuhely
Patreon ► / reebwalter

Опубликовано:

 

11 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 137   
@talfie2724
@talfie2724 5 лет назад
Örülök, hogy van magyarul is ilyen tartalom! :D Köszi a részletes útmutatót! :)
5 лет назад
Ez tök jó. Ifjú koromban, mikor rengeteg nyákon csináltunk (sajna ennek lassan 30 éve) mi alkoholos/lakkfilcet használtunk, azzal rajzoltuk meg kézzel a nyákra a mintát, aztán vas-kloriddal marattuk, illetne néha P20-al fújtuk meg és öntapadós mintával levilágítottuk, aztán maradtunk. :) ...no, de ekkor még csak mátrixnyomtatók voltak. :)
@szlaszlo82
@szlaszlo82 2 года назад
😂
@envagyokaztehykomat5667
@envagyokaztehykomat5667 5 лет назад
Én hőálló írásvetítő fóliát használok. Telenyomtatom több projekt rajzolataival, mindegyikből több példányban. Ha később még akarok az adott nyákból, akkor ott van. A fólia átlátszó, ha nagyobb folytonossági hibát vétek, könnyen fedésbe tudom hozni a rajzolatot újravasalás céljából. A nyákot a ráragadt fóliával együtt berakom a mélyhűtőbe, a különböző hőtágulási együtthatók miatt némi óvatos piszkálás közben szinte leugrik a nyákról.
@raptor8704
@raptor8704 5 лет назад
végre egy igényes tartalmas és oktató jellegű csatorna. több ehhez hasonló kellene a youtube-ra,nem pedig olyanok amik jelenleg is keringenek. csak így tovább és sok sikert a videózáshoz.
@GAtesz77
@GAtesz77 5 лет назад
Én Conrad katalógus lapjaira szoktam nyomtatni. Fényes, vékony, sok van belőle.
@gaborkepes8682
@gaborkepes8682 5 лет назад
Wow Köszi a tippet! :)
@cristmas8453
@cristmas8453 4 года назад
Örülök, hogy rátaláltam a csatornádra. Nagyon hasznos és informatív videókat készítesz. Ne hagyd abba!
@istvanjozsefodor9135
@istvanjozsefodor9135 Год назад
Köszönjük!
@mixaweb
@mixaweb 4 года назад
Emlékszem erre a marató receptre, gyerekkoromban 7 pecsétes titokként mondta el nekem a mester, és én is csak a legnagyobb haveroknak adtam át. A többiek meg szívtak a vaskloriddal 1 napig! Nagyon jók a filmjeid! Köszi
@gyorgybaka3304
@gyorgybaka3304 3 года назад
Mivel a vaskloridban nincsen oxigén így nemigazán marja meg a rezet
@mixaweb
@mixaweb 3 года назад
@@gyorgybaka3304 Köszönöm az értékes hozzászólását, akkor helyesen vasklorid vizes oldatban marattunk, ami boltokban volt kapható. (a vízben remélem az Ön megdöbbentő tudása szerint is található oxigén) Nem értem mi volt a terve akkor amikor ezt a zseniális hozzászólást megírta.
@gezadojcsak9326
@gezadojcsak9326 5 лет назад
Sziasztok! Én is vas(3)-kloridot használok. Hidrogén-peroxidos sósavval, vagy ammónium-perszulfáttal igaz, szebben lehet dolgozni, de ha a használt vas-klorid oldatot közömbösítem, környezetkímélőbb. A közömbösítés menete: Előbb egy kis vasreszelék, utána mész, vagy mosószóda.
@whistle194
@whistle194 5 лет назад
Kiváló videó, nagyon részletes. Talán annyit tennék hozzá, hogy maratás és a festék lemosása után fényforrás elé tartva sokkal jobban láthatóak az esetleges maratási hibák, a készített NYÁK minősége. Ezért, én előbb lemosom acetonnal, aztán fúrom. Kell a vasaláshoz némi rutin, de ha már megy, a nyomtatás után 10 perc múlva kész egy kisebb darab. Akár A3-as méretű áramkörökket is lehet vasalni, sőt nagyobbakat is. A fél milliméternél keskenyebb fólia vezetőknél már nagyon oda kell figyelni, különösen, ha párhuzamosan futnak, ott sokszor lehet hiba, érdemes multiméterrel ellenőrizni. Kisebb hibákat lehet alkoholos filccel javítani, de ha több ilyen is van, inkább kezd újra. Tapasztalatom az, hogy középen könnyebb átvinni a festéket, ott már sárgul a papír, rosszabb esetben el is folyik a, míg a szélein nem mindig válik le a papírról. Ezért a széleit mindig gondosabban átvasalom, míg ott is nem sárgul egy kicsit a fényes műnyomó papír.
@ViLLaMVaDaS2
@ViLLaMVaDaS2 4 года назад
A4-es méret még elmegy. Sokat torzul a nyomat, mert a papír is tágul a hő hatására. De szerintem ez is papír függő, és akár a nedvességtartalom miatt is tágulhat-zsugorodhat. Azonban, ha kétoldalas a NYÁK, akkor a méret növekedésével megnőnek a torzításból adódó hibák is. Lehet nyomtató függő a dolog, nekem egy Xerox 3110-es szívatott rendesen, mert az istennek se akart a 4 sarok találkozni. Azt az egy panelt kiszenvedtem valahogy, mert prototípus volt, de soha többet.
@Jack-Carver
@Jack-Carver 5 лет назад
A NYÁK napja!
@rzrbenke92
@rzrbenke92 5 лет назад
Mára már én is kínában csináltatom, de régen volt két technikám, amit azóta sem látok viszont, pedig hasznosak: - Az FR4-en a rezet jó előmelegíteni a lehető legjobban. A toner a hő hatására ég rá az anyagokra. Ha elsőre a réz felől kap hőt, sokkal jobb a minősége az átvitelnek. Persze ebben a verzióban könnyű hibázni, mert a forró rézrétegre egyből feltapad a papír, és ha rossz a pozíció, indul az egész folyamat az elejéről. - A maratás során (én Vas-Kloriddal dolgoztam) egyoldalas nyákoknál (legtöbben csak ilyet vállalnak be házilag) fölösleges belemártani az egész lemezt a vegyszerbe. Kell egy jó kis üvegkád (pl leselejtezett akvárium, vagy ételesdoboz) abban egy ujjnyi vegyszer. A lemezt fel kell fektetni a folyékony vegyszer tetejére a marandó felülettel lefelé. Ennyi. Nem kell keverni, nem kell rázogatni, és hihetetlen gyorsan dolgozik. Plusz a telített marató anyag leülepszik, fent mindig aktív anyag lesz, így adott mennyiségű vegyszerből ki lehet hozni a lehető legtöbb marást. Az eljárás egy másik nagy előnye, hogy alulról megvilágítva a kádat folyamatosan látni az elkészültséget, így pont akkor befejezhető a maratás, amikor minden átlátszik, aminek át kell látszania. Így elképesztően vékony trace sem maródik alá.
@ViLLaMVaDaS2
@ViLLaMVaDaS2 4 года назад
Pont így csinálom én is, annyival egészíteném ki, hogy az első felúsztatás után fél perccel leszedem, mert a minimális papír amit már nehéz eltávolítani, gázt fejleszt és buborék formájában a nyák alá szorul. Szóval ilyenkor még egy fogkefés átdörzsölést adok neki, és mehet vissza a löttyre. így garantált, hogy hibamentes lesz a marás.
@gyorgyszabo5180
@gyorgyszabo5180 2 года назад
Igen, én is így szoktam csinálni, úsztatva, de ha buborék marad alatta, az nagyon bosszantó. Én nyák terv, lézernyomtató fóliára, pozitív 20, fotózás. A Pozitív 20-nak 1 év a szavatossága, de az előre lefújt NYÁK lap fénytől védve, becsomagolva évekig használható marad. 2db 8W-os UV neon, 10 perc. Régen én is Alfasettel és Chartpak csíkkal csináltam a NYÁK-okat, 20 éve még mikor szakközépben tanítottam... GEORGE
@MrDelworth
@MrDelworth 5 лет назад
Jók a videóid, a stílusod, csak így tovább! Annyit fűznék hozzá, hogy aki műnyomó papírt használna, az a 130grammos fényes műnyomó papírt használja.(ez olyan, mint egy átlag képeskönyv lapjai, jobb papírboltokban kapható) Ennek a vastagsága a legoptimálisabb a vasaló hőátadása szempontjából.Én a nyák tisztítása, és a vasalás előtt 800-as, vagy 1000-es polírpapírral kellősítem a rézfólia felületét, a nyomtatófesték jobb tapadását elősegítendő. Ez alámaródást nem szokott okozni.
@nemmondommeg.2404
@nemmondommeg.2404 5 лет назад
Tisztuljatok meg testvéreim! Ámen.
@mikloskovi6156
@mikloskovi6156 3 года назад
Nagyon jó! Én a beültetési rajzot maratás, és fúrás után szoktam felvasalni.
@fingok
@fingok 4 года назад
Régóta követem már a csatornát és most megtörtént az is hogy egy komplett beadandót kell erről a videódról csinálnom :D
@istvanzoltanmagyar4218
@istvanzoltanmagyar4218 3 года назад
Egy jó tíz évvel ez előtt, én ezt úgy oldottam meg, hogy méretre vágva betettem egy CDt is nyomtatni képes nyomtatóba, akkoriban még ment a fusi cd, mindegy, aztán edény és vasoxid majd ugyanígy csapvízfürdő és mehet is fúrni, egyébként tetszett ez a módszer is.
@3CubeTh
@3CubeTh 5 лет назад
Nyomtatás után, marás előtt érdemes végig nézni a vezetősávokat, hogy nincs-e benne szakadás, ha van akkor át kell rajzolni alkoholos filccel, ez alatt szintén megmarad a réz vezető réteg.
@jozsefcsontos1186
@jozsefcsontos1186 5 лет назад
Hali. Én a maratáshoz,Vas-kloridot NT-150 -et használok.
@bencedudas4750
@bencedudas4750 4 года назад
Fontos dolog, hogy a nyáktervet (top oldalon) tükrözve nyomtassuk ki. Kétoldalú nyák esetén pedig a bot oldalt nem kell tükrözni. Igen csak problémás, ha a furatok nem esnek egybe a két oldalt. Felíratoknál szintén érdemes oda figyelni a tükrözésre.
@Cromfeld
@Cromfeld 4 года назад
A fotópapírt ajánlom. Én a fotópapírt melegen szoktam leszedni. A jelenlegi fotópapírom valami extra glossy. Melegen nagyon jól leszedhető. A marásnál tényleg kell a kesztyű. Én még védőszemüveget is ajánlok. Érdemes az órát is levenni :P . Ecsetet használok a marás közben. Az elegyet újrahasználom. A festéket acetonnal szoktam lemosni és fúrás előtt.
@gcsonka73
@gcsonka73 5 лет назад
A tárolás tényleg nem funky. Nem tudtam a fejlődő gázokról, egy PET palackba töltöttem, és jól rácsavartam a kupakját. Pár nap múlva hatalmas durranással felrobbant, beleszállt a plafonba, máig ott a mélyedés, amit csinált. :) Nagy szerencsém volt, hogy volt köztem, meg közte egy fal.
@kabirbody
@kabirbody 5 лет назад
Jól látom az a szürke az egy videómagnó
@peakjozsef5768
@peakjozsef5768 3 года назад
Hali. Én most látok először ilyet,nagyon menő. Azt hittem sokkal macerásabb.
@HA7DN
@HA7DN 5 лет назад
Én egy papírra mindig többször kinyomtatom, ha nem sikerül elsőre, kéznél lesz a másik. A maratásra a H2O2-s módszert használom, de több peroxiddal, egy 150*110-es panelt kevesebb mint 5 perc alatt lemart.
@zoltangyorkos1758
@zoltangyorkos1758 4 года назад
Először vastagabb fénykép papírra nyomtattam (az volt otthon), ami a vasalás hatására szétolvadt, kudarcot vallott. Második próbaként jött a városi újság, ezt áztatás után kaparni se nagyon kellett egybe jött le szépen festék mentesen. Viszont az áramkört ha nagyon néztem, lehetett látni enyhe tűhegynyi pontokban hiányos volt a festék. Amikor egy darab zsepivel szárazra akartam itatni, papírszöszök tapadtak a festék felületére, sehova máshova, amit szépen hagytam is úgy, ez legalább takarta a hiányosságot. Egy ezeréves masinával végeztem a nyomtatást, ami csak XP-re támogatott, és a toner hengere se makulátlan (felvolt rendesen töltve, a tinta takarékosság kikapcsolására ügyeltem). Másnapra kissé oxidálódott a panel rézfelülete, emiatt a maratási idő jól elnyúlott. Nátrium-perszulfátos módszerrel (20ml víz / 4g arány) (meleg vízfürdővel gyorsítva) sikeres eredményt értem el, egy kis SMD panel elkészültével! Ha már eleve ilyen körülmények között sikerült, nyugodtan kijelenthetem, hogy ez a módszer kiváló!
@BM-il3py
@BM-il3py 4 года назад
Adalék : kis szobai nyomtatokon is szokott lenni kézitálca, azt pont a vastagabb/nem szabványos papirokhoz találták ki, mert egyenesen halad a papír a gépben, nem forditja el.
@gsandor73
@gsandor73 6 лет назад
Nagyon jó videó.
@atexs4622
@atexs4622 5 лет назад
Én az Eagle-be csinálok PCB-file-t amit e-mailba kiküldök Kínába /AliExpress/ csak pár dollár annyi, hogy minimum 5db-ot kell rendelni. Régen én is így csináltam de most ragaszkodom a gyári minőségre :-)))) Amúgy jó ez a video.
@HA8LKM
@HA8LKM 4 года назад
Csak nem mindig van türelmünk várni 3-4 hetet, meg van amikor a proto típuson még változtatgatunk. Amúgy a már "kiforrott" végleges paneleket kb. 10-esével megéri kinn készíttetni. Megjegyzem, ez nagyon érthető és szemléletes bemutató volt. Köszönet érte.
@akosszabo5341
@akosszabo5341 4 года назад
Egy linket tudna valaki küldeni, hogy hol lehet ennek utánanézni hogy mennyiért milyet csinálnak? Köszi 😁
@HA8LKM
@HA8LKM 4 года назад
@@akosszabo5341 Szia, írd a keresőbe, hogy JLC pcb, vagy seed studio!
@user-ye3fl4uo2j
@user-ye3fl4uo2j 5 лет назад
Sok ujj dolgot tanultam. Jó lett a videó
@SlyChocolateAS
@SlyChocolateAS 4 года назад
Tiszteletem Uram. Kérdezném ez a módszer használható-é vas kloriddal is?
@feri950
@feri950 4 года назад
A visszamaradt maratófolyadék nem használható fel galvanikus réz bevonat készítésére?
@tamasmajer4292
@tamasmajer4292 5 лет назад
Szia, esetleg mit szólnál telefon alaplap méréséhez ? Hogy kell megtalálni a hibát videó ? szuperek a videók sokat lehet belőle tanulni ! Köszi
@Dracashino
@Dracashino 3 года назад
Áramköri lapot hol lehet vásárolni ilyen formában?
@danielhorvath6098
@danielhorvath6098 4 года назад
Ez a technika tintasugaras nyomtatóval is működik?
@cementes100
@cementes100 5 лет назад
Tetszett - én is igy csinálom
@211gabor
@211gabor 4 года назад
pontosan így.
@belatoth4170
@belatoth4170 8 месяцев назад
Ha esetleg olvasod még ezen videó hozzászólásait, akkor a H2O2- t hol a legegyszerűbb beszerezni egy kisvárosban és milyen töménységűt használsz? Annyira buta lett a google, hogy nem ad rá hasznos találatot.
@_decky4ever_
@_decky4ever_ 5 лет назад
maratni csapvízzel is lehet, van róla videó hogy a sima csapvíz is lemarja pár nap alatt, de előtte elő kell készíteni a vizet, hogy koncentráltabb legyen benne valami (nem emlékszem minden részletre)
@istvanlovasz4248
@istvanlovasz4248 2 года назад
Én mindezt vaskloriddal csináltam!
@norbertkiss112
@norbertkiss112 2 года назад
Szia. Az lenne a kérdésem hogy nekem nem marja le a nyákot ez az oldat. Ez miért van? A nyáklap 0.8mm vastag.
@210jessy
@210jessy 5 лет назад
Nekem a vasalás nem jött be. :( Írásvetítő fólia, kiszuperált szkenner, 24W UV kompakt fénycső, fotólakk, NAOH
@GED864
@GED864 4 года назад
Mi vasalás után vízbe szoktuk dobni annó. Aztán a papír leázása után leszedtük és ment a maratóba
@xulum1299
@xulum1299 4 года назад
Csakis lézernyomtató jó? Válaszodat előre is köszönöm!
@laszlomolnar96
@laszlomolnar96 4 года назад
Csak lézer. ;-)
@MixuQ
@MixuQ Год назад
Ez jó tripp, mert mi eddig csak pauszpapír - UV - fotolakk kombóval rajzoltuk rá a lapra a tervet, volt valahol még zsírszódás fázis is :D Ezzel jó leegyszerűsíthető a folyamat, ki is fogom szépen próbálni a napokban :D EDIT : Nem tapadt rá teljesen a panelre, egy-egy kisebb részen felvált... Viszont ahol ottmaradt, sehogy se tudom leszedni, se aceton, se nitró, se melegvíz, se reparo bűbáj... Ötlet?
@DEADENDGAMESLiVECsatorna
@DEADENDGAMESLiVECsatorna 4 года назад
Szia Reéb Walter. Szeretnék tőled tanácsot kérni. Van egy régebbi videókártyám amin microtranzisztorok környékén egy ponton oxidáció van ilyen megszáradt megfolyás . Gondolom túlmelegedés miatt jöhetett létre. Mit tudnál tanácsolni tisztításra? Csinálhatnál erről is egy videót biztos hogy nagyon sokakat érdekelne ez a folyamat, biztonságosan anélkül hogy kinyírnák a videókártyát. Gondolom volt már dolgod ilyesmivel . Látom hogy te profi vagy ilyen dolgokban . Nem merek semmivel neki menni mert félek tönkre teszem a 100k kártyát . Nem tudom milyen anyaggal, és milyen eszközzel lenne érdemes rámennem . Válaszodat vagy ami mégjobb lenne a videót "tutti elbénáznám" anélkül előre is köszönöm .
@rockyschannel6164
@rockyschannel6164 4 года назад
Hogyan lehet eagelben a gerbel filebol kinyerni a nyomtatott aramkört és az alkatrész oldalt
@zoli800
@zoli800 Год назад
Hogyhogy nem a lézerrel csináltad vagy a cnc vel ?
@82levy5
@82levy5 4 года назад
Én is sokáin így készítettem a nyomtatott áramköri lapokat. Utánna jött a lézer.
@CNCVelMart
@CNCVelMart 3 года назад
A felesleges rezet én gravírtűvel távolítanám el, kézben tartva, akár valamilyen hosszított tattoval. És mikroszkóp képe alatt. Akkor sokkal szebb pontosabb miunkát lehet végezni mint szabad szemmel nézve és úgy kaparva mikroszkópos nyagyítás nélkül. 1x kapartam ki nyákot mert nem akartam 150-es gyorsmarót használni, mást meg nem ismertem, CNC gépem meg nincs rá.. pedig az lenne az "igazi". ha nem kell 0,1mm vagy vékoyabb sávokat késíteni. igaz jelenleg 0,2-es túim vannak, de ez csak merőlegesen értendő ha a vágó él elég mélyre hatol. Olyan mélyre meg nem kell kikaparni. Szóval elég vastag az a hegy ahhoz. Ha vki meg akarja nézni a weblapomon van róla egy 3D model, amit meg lehet forgatni.
@fv1712
@fv1712 4 года назад
ultra derm a neve a kéz lemosónak?
@koncsagszilard4370
@koncsagszilard4370 4 года назад
aha de szerintem van több fajta is
@csizimiron2873
@csizimiron2873 4 года назад
Hello! Patronos nyomtatóval nem működik véletlen? Köszi!
@homokszem1
@homokszem1 4 года назад
11:40 nél marhán remeg a kezed! Iszol te rendesen? :-D
@HadiMate
@HadiMate 4 года назад
Fel van gyorsitva😂
@tomika49hun
@tomika49hun 2 года назад
Szia nem tudom foglalkozol ilyenekkel de én egy pl Nintendo switch alaplapjára lennék kíváncsi pl hogy áll össze és a működésére kíváncsi lennék egy ilyen videót tudnál csinálni vagy egy saját hordozható konzolt össze raknal hallottam hogy vannak ilyen kit ek
@belapiroska958
@belapiroska958 4 года назад
Szia ezt a nyák tervet hol tudom le tölteni?
@gsitju
@gsitju 3 года назад
Ha valaki hébe hóba csinálna ilyet, annak megérné megcsináltatni a nyákot egy céggel? Elég sok cucc kell hozzá, nekem pl nyomtatóm sincs. Persze szívesen barkácsolnék ilyesmivel, csak nincs helyem ezeknek a cuccoknak.
@anohoze
@anohoze 6 лет назад
na végre tudom mire valo ez a sok törékeny bizbasz (0,4-2mm szára gondolok)
@javoriteofil613
@javoriteofil613 5 лет назад
Ha a festéket nem mossuk le róla az baj?
@reebwalter1
@reebwalter1 5 лет назад
Igen, mivel nem fog tapadni hozzá az ón. Ha máshol nem is, a furatok körül mindenképp le kell mosni.
@javoriteofil613
@javoriteofil613 5 лет назад
@@reebwalter1 értem, köszi
@belapiroska7076
@belapiroska7076 4 года назад
A tinta sugaras nyomtató is jó ijenre?
@reebwalter1
@reebwalter1 4 года назад
Sajnos ezzel s módszerrel nem, a tinta nem vasalható át a lapra.
@janyjozsef
@janyjozsef 5 лет назад
A hidrogénperoxid honnan van? Sehol nem kapok. Ahol meg adnának ott méregengedélyt kértek tőlem.
@eeeneeen381
@eeeneeen381 5 лет назад
nekem ez vált be: aruhaz.konthaelektro.hu/?p=shop/product&pID=10617 A maratás felgyorsításához - és ezáltal az alá és bemaródás csökkentésére - ajánlott egy másik edénybe tűzforró vizet engedni és abba tenni a maratós edényt. A keletkező gőzt pedig ne nagyon lélegezd be és jól szellőző helyen csináld, utána pedig visszazárva tárold, mert hónapok alatt még a párája is képes összemarni a környezetét!
@reebwalter1
@reebwalter1 5 лет назад
Az enyém már jó régi, de pl itt kapható: www.szepsegcikk.hu/termek/873/mollis/hidrogenperoxid_800ml.html vagy www.anda.hu/Egyeb/Hidrogenperoxid-5-L-30-os-Klorid--22908-p6613.html
@janyjozsef
@janyjozsef 5 лет назад
@@reebwalter1 Köszi. :)
@karolyvarga8872
@karolyvarga8872 5 лет назад
Női hajfesték tartozék peroxid néven 12% - os oldat.Ahol hajfestéket árulnak ott általában kapható külön is.
@janyjozsef
@janyjozsef 5 лет назад
@@eeeneeen381 A TN150 nem olyan jó. Nekem a sósav hidrogénperoxid jobban bevált. Gyors és nincs alámarás. Szép a nyák. Mintha gyári lenne.
@bartusmark517
@bartusmark517 5 лет назад
Tehát sima ultra dermmel is meg lehet mosni?
@reebwalter1
@reebwalter1 5 лет назад
Igen, tökéletesen megfelel hozzá.
@bartusmark517
@bartusmark517 5 лет назад
Rendben. Köszönöm! 😊
@markkonya9610
@markkonya9610 5 лет назад
Tintas nyomtatoval sehogy sem lehet megoldani??
@markkonya9610
@markkonya9610 5 лет назад
@@reebwalter1 Ertem koszi
@ViLLaMVaDaS2
@ViLLaMVaDaS2 4 года назад
De, meg lehet oldani. Positive20 lakkal lefújod a felcsiszolt, zsír és oxidmentesített NYÁKot, megvárod míg megszárad. Pausz papírra vagy tintasugarashoz való írásvetítő fóliára fotó minőségben kinyomtatod a rajzolatot, majd a tintás felével a lefújt NYÁKra helyezed. UV lámpával megvilágítod pár percig. Keversz Nátriumhidroxid oldatot az előhíváshoz, és abban lögybölöd pár percig a levilágított NYÁKot. Mikor már az összes P20 lakk lejött róla ahol az UV fény érte, de még látszik a rajzolat, akkor lemosod. Utánna lehet maratni, az a része már ugyanaz, mint a videóban. Figyelni kell a P20 vastagságára, egyenletességére, az NaOH oldat koncentrációjára, a levilágítás egyenletességére, és idejére, az előhívás idejére, hogy ne maradjanak előhívatlan részek se, és a rajzolatot se mossa le az előhívó. Azért így is látható, hogy jóval bonyolultabb, mint egy lézernyomtatóhoz hozzáférni 2019ben.
@leventedavid7400
@leventedavid7400 4 года назад
Vagy elmész egy fénymásolóba. ott 100% hogy lézrerrel nyomtatnak általában: :).
@villamosoldal
@villamosoldal 4 года назад
@@leventedavid7400 Bizony és olcsóbb mint a rakás spayt venni stb.. 50Ftól +úszod
@danipiffko8091
@danipiffko8091 5 лет назад
Hány %os a H2O2 ?
@reebwalter1
@reebwalter1 5 лет назад
30%-osat használok
@marknagy3572
@marknagy3572 4 года назад
Tintasugaras nyomtatóval nem lehet megcsinálni.
@villamosoldal
@villamosoldal 4 года назад
Lézernyomtató kell hozzá. Én "műnyomó" lapra nyomtattam annó. Kicsit nagyobb Papírboltban kapható.
@marknagy3572
@marknagy3572 4 года назад
Azért köszönöm
@20szikla
@20szikla Год назад
hát ez alapján nem ugy van csak, hogy veszek nyák lapot és kész....tervezés és a folyamat..
@user-pk4gt9ge6f
@user-pk4gt9ge6f Год назад
Körömlakk lemosoval sokkal jobb és egyszerübb nem kell vigyázni a höfokra nyomásra idöre stb.. :-)
@richardkendward7386
@richardkendward7386 4 года назад
Szia!Azt nem tudod hogy hagyományos nyomtatóval ki lehet-e nyomtatn?(úgy hogy erre a célra hasznalható legyen)
@reebwalter1
@reebwalter1 4 года назад
Ha a hagyományos nyomtató alatt a tintasugarasat érted, akkor nem alkalmas rá. Nem lehet átjuttatni a festéket a NYÁK lapra. Viszont van egy másik módja a nyomtatott áramkör készítésének, melyhez több hozzávaló szükséges, de használható tintasugaras nyomtató. Igyekszem a közeljövőben erről is készíteni egy videót.
@villamosoldal
@villamosoldal 4 года назад
@@reebwalter1 Én egyszerűen levittem a műnyomó papírt egy fénymásoloshóz hogy arra nyomtasson és kész
@szabog4
@szabog4 4 года назад
Üdv! Arról tudnál esetleg videót készíteni, hogy miként is működnek ezek? Gondolok arra, hogy egyszerű példával éljek, mp3 lejátszók hangerő gombjának megnyomásával mitől nő a hangerő? Értem azt, hogy az agya átalakítja ezt a jelet (az külön kérdés, hogy ez miként működik, [Ádám és Éva]), de ezt otthon péládul hogyan állítanám elő? Maradjunk a példánál. Van 1 ezer éves mp3 lejátszó, aminek félbetört a nyákja. Én ezt megakarom javítani, mert emlék, mert miért ne, mert csak. :) Nem tudom azt beírni a googleba, hogy nyáklap agyat keresek mp3 lejátszóhoz. Hangtechnikánál maradva, van ládám és hangszóróm, de valahogy ezt meg kéne oldani, hogy készítek hozzá 1 lejátszó egységet, ami összeköti bármivel. Legyen USB és 3,5 jack. Lehet a kérdésemben benne van a válasz, csak nem látom a fától az erdőt, de nem értek ehhez viszont érdekel a téma. (Ellentmondva magamnak, szabadidőmben mással foglalkoztam, így nem mélyedtem bele.) Megvehetném a kellő eszközt, de az előállítása jobban felcsigáz. Persze a példától elkanyarodva lehetne akármi más is. Köszönöm!
@laszlokovacs5247
@laszlokovacs5247 4 года назад
Hello! Az ilyen mp3 -akat nem fogod tuni megjavítani otthon, komoly felszerelés kell hozzá, hőlégfúvó, tűhegyű páka, lehetőleg valami jó, pl. weller, ha meg BGA tokban van a chip rajta akkor meg még speciálisabb dolgok, nem éri meg. Ezek a szerzámok, ha jó minőségűeket is akar az ember milliós nagyságrendnél kezdődnek, mire mindent bbeszerzel hozzá, nem beszélve a labormérő eszközökről, stb... Ha meg felbe tört a nyák az sajna 99%, hogy kuka. Ezek a nyákok többrétegűek, nem csak a két oldalán vannak vezetősávok, hanem a belsejében is, ez gyárban illetve szervizben se javítható. És nagyon kicsi sokszor alig látható SMD alkatrészek vannak rajtuk, amiknek a be és kiforrasztása komoly felszerelést és szaktudást, de leginkább gyakorlást kíván. Elég régóta csinalom, nem csak hobbystaként. Kezdetnek neked pl. azt javaslom, hogy nézz utánna az alapoknak, vannak jó könyvek, videok, és például elsőre probanyákra építs egy 2 ledes villogó áramkört. Ez ilyen tipikus kezdő alapáramkör. Gyerekkoromban talán ált. suli 2., 3. -as lehettem én is így kezdtem, és azóta az elektronika, a hardware a hobbym maradt és a munkám is, egyébként software fejlesztő lettem, de hw -rel is foglalkozok a munkám során is, áramkörök tervezésében részveszek, mondhatjuk, hogy ilyen beágyazott rendszer mérnök és linux kernel "hacker" féleség lettem, bár papírom nincs rola... Sosem késő elkezdeni, és érdemes foglalkozni vele, mert egy nagyon jó hobbyja lehet az embernek, másrészt új dolgokat tanulni mindig jó. Egyébként van három régebbi könyv amik szerintem mai napig elég jók, és elmondják az alapokat. Én annó elektronikát ezekből (is) tanultam. Ha érdekel adok linket.
@szabog4
@szabog4 4 года назад
@@laszlokovacs5247 Köszönöm az információt és az időt, amit rám szántál. Szívesen venném a linkeket.
@laszlokovacs5247
@laszlokovacs5247 4 года назад
@@szabog4 Régi könyvek, de az alapok benne vannak, az első az elég száraz elméleti, de kell az is a többi megértéséhez, ezek mellett, el lehet persze kezdeni egyszerűbb áram körök építését rengeted anyag van ezekből a neten. A könyvekre a linkek: - www.sbelectric.atw.hu/dokumentumok/pdf/elektronika1.pdf - www.sbelectric.atw.hu/dokumentumok/pdf/elektronika2.pdf - www.sbelectric.atw.hu/dokumentumok/pdf/elektronika3.pdf
@jozsi76t.15
@jozsi76t.15 4 года назад
Jó a videó, de jó lenne ha egy fontos javítást hozzátennél!!! A használt maratóanyagot megkérnék mindenkit, hogy NE öntse a lefolyóba vagy a természetbe, ugyanis az akkor már nem csak sósav, hanem rendkívül mérgezö rézszulfidot tartalmaz!!! Az hígítással sem tünik el! Vagy gyüjtögetni kell egy levegözö flakonban mig egy-két liter összejön és veszélyesanyag gyüjtöben leadni vagy valamilyen kémiai eljárással a rézszulfidot semlegesíteni. Második megoldás persze bevallom nem egyszerü és nem olcsó. Egyébként szerintem sokkal veszélytelenebb Nátrium-perszulfát-tal maratni. Sokba az sem kerül és egy kis üvegtálban régi rezsólapon lassan kb 40°C-ra langyosítva ugyanilyen gyors az is. Persze a használt maratófolyadék abból is veszélyeshulladék, csak nem olyan veszélyes tárolni. A göze nem mar meg semmilyen fémtárgyat a környéken. ps.: maratóanyag tárolásakor nagyon vigyázzunk hogy más személyek, föleg gyerekek ne férhessenek hozzá, nehogy italnak tartsák!!! Halálfejes flakonban tartani!!!
@subrobi
@subrobi 6 лет назад
Szia. Sikerült vásárolnom fotópapírt. De sajnos nem fényes,hanem matt felületű . Ezzel is elkészíthető?
@reebwalter1
@reebwalter1 6 лет назад
Valamivel nehezebb dolgozni vele mint a fényessel, de megoldható. Ügyelj rá, hogy nagyon tiszta legyen a nyáklap, teljesen zsírmentes. A leáztatásnál óvatosan, nem kell erőltetni a dolgot, csak ahogy adja magát. Ha pedig mégis hibás lenne a végeredmény alkoholos filccel korrigálható a dolog.
@richardmolnar5735
@richardmolnar5735 5 лет назад
3:16 Szolvina
@ForWhhY
@ForWhhY 4 года назад
vagy ultraderm
@anohoze
@anohoze 6 лет назад
van kb 500db
@janoszetor1474
@janoszetor1474 2 года назад
Hát igen ebből látszik ki a szakember akinél ott az ult---ra .
@publikjuli
@publikjuli 4 месяца назад
In medias res. Máris uppolom.
@koko33322
@koko33322 3 года назад
Annak a kéztisztítónak az a neve hogy Ultraderm
@petermadach
@petermadach 5 лет назад
Pár éve ez még egy valid megoldás volt, de ma már olyan gusztustalanul olcsón és gyorsan lehet kínából PCB-t rendelni, hogy ilyesmivel szórakozni teljesen felesleges - nem mellesleg rendkívül pazarló és környezetszennyező is. Ha meg az nem játszik, akkor összerakni inkább raszterpanelen.
@x2net
@x2net 5 лет назад
Majdnem igaz, de demozni még mindig ez a leggyorsabb és legolcsóbb megoldás. Környezetszennyezőnek nem igazán mondanám, mert a veszélyes hulladékot Pesten ingyen le lehet adni. Ráadásul csak akkor valid a kínai PCB rendelés ha van valamilyen nemzetközileg is elismert logisztikai céggel megállapodásuk (pl GLS) mert ha a komcsi postára bízod 90% hogy elhagyják a cuccot.
@koresz35
@koresz35 5 лет назад
Drothalmaz? Drotmalac:-)
@mihalymagor7653
@mihalymagor7653 4 года назад
Tyúk bél
@111rugapisti8
@111rugapisti8 Год назад
legyen olyan videó: hogyan csináljunk processzort?
@user-director1
@user-director1 29 дней назад
Ultra Derm a paszta neve - sokaknak kimarja a kezét...
@HITMAN_944
@HITMAN_944 5 лет назад
Ultrának hívják azt a kenőcsöt
@istvanborsay1049
@istvanborsay1049 5 лет назад
...igen, de nem reklámozhat.......... :P
@user-xi6yp9vo3i
@user-xi6yp9vo3i 2 месяца назад
múmia kori tech, most Temu-nak hívják, megrendeled ..s láss csodát..hazajön
@andrisszalai1261
@andrisszalai1261 5 лет назад
11:49 A réz oxidációs színe? Talán inkább a patina a zöld. A réz-oxid amúgy fekete vagy vörös.
@koncsagszilard4370
@koncsagszilard4370 4 года назад
a réznek a rozsdája zöld és egyáltalán nem piros
@szabolcsgogola5346
@szabolcsgogola5346 Год назад
Radír gumi is használható az oxid tisztíttásra...amúgy csúcs a videó!
@gaborpolyak3283
@gaborpolyak3283 6 лет назад
Nagyon jó videó.
Далее
Cute
00:16
Просмотров 5 млн
DIY PCBs At Home (Single Sided Presensitized)
10:11
Просмотров 1,2 млн
Az új kis cimborám | Kingroon KP3S ◆ Eszközteszt
16:08
Forrasztás, a nagyon alapok ◆ Az alapok
12:06
Просмотров 82 тыс.
Régi idők kapcsolója  ◆ Reparáció
10:06
Просмотров 47 тыс.
Javítsunk mixert 3D nyomtatóval  ◆ Reparáció
15:23
Egy reflektor megtákolása ◆ Reparáció
11:33
Просмотров 43 тыс.
Örökmozgó, ez már majdnem működik?
14:13
Просмотров 42 тыс.
Cute
00:16
Просмотров 5 млн