Тёмный

Pěstujeme zimní zeleninu I. 

Plodná zahrada
Подписаться 36 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

V tomto videu z Plodné zahrady se dozvíte informace o pěstování některých odrůd listové zeleniny, které můžete úspěšně pěstovat i na podzim a v zimě.
Na toto video, natočené 28. září 2020, navazuje další díl „Pěstujeme zimní zeleninu II.“ natočené 25. října 2020 (zveřejněno 4. 11.) • Pěstujeme zimní zeleni... , ve kterém jsme se můžete podívat, jak zelenina za měsíc pokročila v růstu a zároveň se seznámíme i s další podzimní a zimní zeleninou, tentokrát především kořenovou.
Pokud vás zajímají další tipy a rady ohledně pěstování zeleniny v zimní sezóně tak si klikněte na ODEBÍRAT, v průběhu podzimu a zimy se tématu budeme ještě několikrát věnovat.
Mnozí zahrádkáři končí s pěstováním zeleniny v pozdním létě nebo začátkem podzimu sklizením úrody ze záhonů a pak již jen netrpělivě a toužebně očekávají jaro. I v našich podmínkách, a dokonce i v podmínkách klimaticky mnohem tvrdších, se dá úspěšně pěstovat zelenina i na podzim a v zimě, aniž byste museli mít vyhřívaný skleník. Je mnoho zeleninových odrůd, které jsou do určité míry poměrně tolerantní vůči mrazu či dokonce v našich podmínkách plně mrazuodolné. Až objevíte kouzlo čerstvé zimní zeleniny, která navíc působením mrazu ještě zesládne, tak se budete na podzimní a zimní zahradnickou sezónu vyloženě těšit.
Jednotlivé díly seriálu o pěstování zeleniny v zimě:
I. Informace o pěstování některých odrůd listové zeleniny vhodné pro sklizeň na podzim a v zimě • Pěstujeme zimní zeleni...
II. Seznámení s další podzimní a zimní zeleninou, tentokrát především kořenovou • Pěstujeme zimní zeleni...
III. Pěstování a sklizeň topinamburu hlíznatého - královny jedlých trvalek • Topinambur - královna ...
IV. Ochrana zeleniny v zimě • Ochrana zeleniny v zim...
V. Sklizeň v prosinci - listová zelenina • Sklizeň v prosinci - l...
VI. Sklizeň v prosinci - kořenová zelenina • Sklizeň v prosinci - k...
VII. Vánoční sklizeň ve skleníku • Vánoční sklizeň ve skl...
VIII. Sklizeň zeleniny ve sněhu • Sklizeň zeleniny ve sn...
Své dotazy a zkušenosti pište do komentářů.
ČLENSTVÍ: Staňte se členem tohoto kanálu a získejte tak přístup k členským výhodám. Klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz:
/ @plodnazahrada
KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci, ušitou přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: plodnazahrada@gmail.com. Jedná se o formu placené služby.
ODBĚR VIDEÍ: Zde se můžete přihlásit k odběru videí z Plodné zahrady: / @plodnazahrada
DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
→ Instagram: / plodnazahrada
→ Facebook: / plodnazahrada
KAMERA A STŘIH: Za kamerou stojí můj šikovný syn Petr, bez kterého by žádné z videí Plodné zahrady nevzniklo. Petr je velmi úspěšný trenér kalisteniky. Pokud se chcete dostat do formy, tak Vám určitě rád pomůže. Na jeho aktivity se můžete podívat zde:
→ RU-vid - / mojevize
→ Instagram - / petr.mojevize

Хобби

Опубликовано:

 

30 сен 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 35   
@veronikabedrnickova6615
@veronikabedrnickova6615 2 года назад
Milý Petře, famózní záhony, zelenina, video.😍 Jak ochutnáváte tu a zase tamhle...😉 Díky moc za skvělé tipy na chladnomilnou zeleninu. Spoustu jich znám a pěstuji, ale letos to díky Vám zkusím trochu vyšperkovat, tedy jak říkáte dobře 'naplánovat'.🍀 Krásný den.🌱
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 года назад
Děkuji Vám mockrát za milý komentář, Veroniko!:-) Přeji Vám hezké plánování a bohatou úrodu po celý rok. Petr
@hanahubnerova9991
@hanahubnerova9991 3 года назад
Krasne a velmi napomocne video, dekuji.🙂
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji mockrát, jsem rád, že se Vám video líbilo. Váš milý komentář mě opravdu potěšil.
@lenkajursikova6723
@lenkajursikova6723 3 года назад
Přesně toto video jsem potřebovala. Právě se zahrádkou začínám a zajímá mě,co se dá pěstovat v zimě. Díky vám teď vím,že Pak choi mohu již vysadit na záhon. Moc děkuji a těší se na další. Bezva názorná ukázka a hlavně kombinace na záhonku.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji Vám za komentář, Lenko, to mě těší! :-) Přeji hodně radosti při celoročním pěstování.
@tinatinaa9104
@tinatinaa9104 2 года назад
Teda, výborné video, jako ostatně všechna vaše videa 👍👍👍
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 года назад
Děkuji mockrát, Tino.:-) Jsem moc rád, že se Vám videa líbí. Petr
@jirkajehlicka7542
@jirkajehlicka7542 3 года назад
Pěkný, děkuji za rady.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Také děkuji za zpětnou vazbu.
@tatianaspacilova2314
@tatianaspacilova2314 3 года назад
Perfektné. Skúsim!!!
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Výborně, jen do toho! :-) Držím palce.
@radkakm9964
@radkakm9964 3 года назад
Moc zajímavé video, díky za něj. O pěstování zeleniny v zimě je toho na internetu velmi málo. Bude video o tom, jak budou vypadat záhonky třeba v prosinci a brzy na jaře? Zkoušel jste přes zimu i něco dalšího? Budu se těšit na další příspěvky.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji mockrát, jsem rád, že se Vám video líbilo. Další videa o pěstování zimní zeleniny mám určitě v plánu. Přes zimu je možné za určitých podmínek pěstovat na záhonku ještě řadu dalších druhů a odrůd zeleniny (např. kořenovou zeleninu, topinambury, pórek, růžičkovou kapustu, mangold aj.). O některých z nich bude zmínka i v dalších příspěvcích. Přeji Vám hodně úspěchů při pěstování v zimní sezóně.
@annakrizova7314
@annakrizova7314 2 года назад
Chcem sa spýtať, nevadí, že tá textília sa dotýka rastlín? Keby pršalo, mohli by začať listy hniť, či sa mýlim? Kedy stačí rastliny prikryť priamo a kedy je potrebné umiestniť na ne tunel, aby bola textília vyššie? Žeby podľa výšky rastliny?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 года назад
Zdravím vás, Anno, je to přesně tak, jak říkáte. U mladých sazenic není přímý kontakt s textilií až takový problém, u větších rostlin se již lámou listy či stonky nebo dochází k poškození pletiv. V období mrazů také přímý kontakt s textilií rostlinám příliš nesvědčí a velmi snadno namrzají ty části, kterých se textilie dotýká (před mrazem chrání především vrstva vzduchu mezi rosltinou a textilii).
@terezapalkova2794
@terezapalkova2794 2 года назад
Krásný den. Prvně moc děkuji za videa, jste inspirací. Chtěla jsem se zeptat, jak je to pak se zálivkou takových zasazených rostlinek i během zimy. Budete se tomu v některém tématu věnovat? Moc děkuji.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 года назад
Zdravím Vás, Terezo, jsem moc rád, že videa z Plodné zahrady jsou pro Vás inspirací.:-) V zimě se zalévá jen výjimečně, například když jsou delší dobu vyšší teploty a slunečné dny bez srážek, při teplotách pod bodem mrazu se nezalévá vůbec. Venkovní záhony tedy není nutno v zimě zalévat téměř vůbec, atmosférické srážky většinou postačují. Přeji hodně úspěchů při zimním pěstování. Petr
@annakrizova7314
@annakrizova7314 Год назад
Vo videu vidno, že máte špenát a šalát zamulčovaný slamou. Je to pre tieto druhy zeleniny v tomto ročnom období výhodnejšie?
@plodnazahrada
@plodnazahrada Год назад
Zdravím Vás, Anno, v daném roce bylo velmi teplé září a lehký povrchový mulč ze slámy sloužil ke snížení výparu a udržení vyšší vlhkosti povrchu půdy. Díky tomu postačila i mnohem nižší frekvence zálivky.
@rekakatona8642
@rekakatona8642 10 месяцев назад
Milý Petře, já jsem také vysadila kadeřávek a saláty ale mám velký problém s hlemýždi. Sbírám je ručně každý večer, někdy solím zemi kolem plodin. Jak proti nim bojuješ ty? Jak lze ochránit zeleninu? Je možné, že až se ochladí tak hlemížde nebudou vylézat ? Předem děkuji za tvou odpověď.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 10 месяцев назад
Zdravím, s hlemýždi ani slimáky nijak nebojuji, pouze je sbírám.:-) Zdá se, že hlemýždi zabírají slimákům a plzákům životní prostor, a je lepší si na zahradě držet spíše hlemýždě než slimáky.:-) Slimáky pouze sbírám po nebo při dešti. V obdobích, kdy jsou přemnožení, tak je sbírám s čelovkou asi hodinu po setmění (již vylezou z úkrytů, ale ještě nestihnout sníst sazeničky :-), případně i velmi brzo ráno kolem 5 hodin, když je rosa a jsou ještě aktivní, a poté je odnáším do 250 metrů vzdáleného remízku. Tím se postupně na nějaký čas omezí jejich populace. Doporučuji mulčování kompostem a pěstování přímo v něm. Kompost vytváří prostředí, ve kterém se slimáci a hlemýždi neradi zdržují.:-) Rovněž pomůže omezit jejich přirozené úkryty (prkna, seno, vysoký porost, tlející tráva aj.), případně je využít jako pasti a slimáky tam pak jenom sesbírat. Široká nárazníková zóna před záhony v podobě mulče z kompostu, písku, štěrku apod. také pomůže. Slimákům bude chvíli trvat než se k zelenině dostanou a mezitím je stačíte sesbírat. Také lze kolem mírně vyvýšených záhonů vytvořit hranu z plechu ohnutého směrem ven ze záhonu, tuto překážku slimáci nepřelezou. V zimě již hlemýždi ani slimáci nejsou aktivní. Držím palce! Petr
@rekakatona8642
@rekakatona8642 10 месяцев назад
Milý Petře, děkuji za odpověď. Budu se řídit tvými radami a při sbírání myslet na tebe :D Ještě mě napadla jedna otázka. Jak na bzdochy? Je to "nový škůdce". Nevybírá si mezi plodinami. Škodí od kukuřice po rajčata a papriky asi všemu. Nyní se mi pustili i do fíků. Klade vajíčka na spodek listů rajčat. Také je pučím ručně v rukavicích. Ale množí se rychle a jimi způsobené škody jsou docela značné. Chemii nechci používat. Tak jsem si alespoň na rajčata a kukuřici ušila z netkané textilie sáčky a uvázala jsem do ní plodinu abych ji ochránila. Poznáš případně lepší způsob? Děkuji.@@plodnazahrada
@plodnazahrada
@plodnazahrada 10 месяцев назад
@@rekakatona8642 To mě těší, že na mě bude myšleno při sběru slimáků.:-)) Co se týče ploštic, tak těch je obrovské množství druhů. Některé škodí zelenině více, jiné méně, jiné zahradě i zelenině svojí aktivitou vyloženě prospívají. Mnohé sice vysávají pletiva rostlin, ale zároveň vysávají i jiné tzv. škůdce jako jsou mšice, svilušky, roztoče, třásněnky...Takže já osobně je vůbec neřeším. Zakrytí netkanou textilií je řešení, které bych také osobně uplatnil. Možné je i vyzkoušet různé výluhy z kopřiv, tabáku, pelyňku..., ale osobní zkušenost s jejich účinkem proti plošticím nemám. Držím palce! Petr
@rodnacesta6892
@rodnacesta6892 3 года назад
Pěkné na ispiraci, jen by mě zajímalo, kde sháníte semena - běžně se teda takový výběr sehnat nedá, aspoň u nás ne. Předem děkuji za typ a přeju ať se daří.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji za zpětnou vazbu! :-) Semínka sháním z různých zdrojů - ideálně od firem, které se produkcí semínek samy zabývají a ne je pouze překupují. Semínka si kupuji například od těchto společností: česká tradiční semenářská společnost SEMO www.semo.cz/​, Permasemínka se zaměřením na nehybridní odrůdy permaseminka.cz/​, Pro milovníky pálivých i jiných paprik www.seminka-chilli.cz/​, též prodávají semínka paprik pana Meisla, německá spol. Bingenheimer Saatgut www.bingenheimersaatgut.de/de​, rakouská biodynamická spol. Reinsaat www.reinsaat.at/​, jejíž semínka u nás můžete koupit i přes jejich zástupce pro český trh www.permaland.cz, italská společnost Franchi Sementi založená již v roce 1783 www.franchisementi.it/.
@nikolabartova7317
@nikolabartova7317 3 года назад
Dobrý den, papriky pěstujete jen venku? Mně moc nejdou. Ani ve skleníku. Ještě dotaz, kapustu a zelí hlávkové je lepší přikrýt netkanou textilií, kvůli housenkám nebo je dát do skleníku? Nerada používám postřiky. Děkuji Nikola
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Venku i ve skleníku. Brukvovité zakrývám, máme tu hodně dřepčíků.
@nikolabartova7317
@nikolabartova7317 3 года назад
@@plodnazahrada Mooc děkuji
@jangreno6134
@jangreno6134 3 года назад
@@plodnazahrada Dobrý den, také tu máme dřepčíky, tak letos po Vašem vzoru vyzkouším netkanou textílii a také mě potěšilo, že vidím, že jde opravdu po letní nebo podzimní sklizni ještě ještě pěstovat další úrodu. Proti dřepčíkům musí být textilie na okrajích dobře utěsněná nebo jsou hloupí a nepodlézají? Děkuji a děkuji za vaše báječná videa. Honza
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
@@jangreno6134 Děkuji, Honzo, za Váš komentář. Obávám se, že někteří dřepčíci jsou chytří, ale stačí, pokud na okrajích nebo v textilii nejsou vyloženě otvory.:-)
@josefvrbik4849
@josefvrbik4849 3 года назад
Ahoj Petře jmenují se Josef tvé video bylo fajn ale nepřišlo mi že by jsi v něm rozdal moc rad spíš si jen ukazoval svou zahradu a jedl jí. Ale to jen spíš do příště. Ale i tak děkuji za tvou tvorbu.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji za komentář i zpětnou vazbu, Josefe! :-) Některá z videí, jako je například toto, mají spíše inspirovat a ukazovat, co je možné, jiná jsou zaměřená více instruktrážně. Všechno nejlepší k dnešnímu svátku! :-)
Далее
Pěstujeme zimní zeleninu II.
14:46
Просмотров 7 тыс.
How to Grow Brussels Sprouts for Beginners
9:06
Просмотров 425 тыс.
⚡️Uylanishim kerak, sovchilikka borasizmi?...😅
00:50
Pěstování zeleniny v zimě - základní principy
22:35
Pestovanie zeleniny bez chémie a bez driny - Agrokruh
44:45
Pěstování kedluben krok za krokem
10:02
Просмотров 49 тыс.
JE TO V PYTLI! - sklizeň brambor
6:44
Просмотров 25 тыс.
Этот Малыш Очень Умён 😂
0:20
Просмотров 2,6 млн
😍🤤
0:20
Просмотров 1,1 млн
ПОДВОДКА ДЛЯ 6 ЛЕТ💅💄
0:20
Просмотров 2,4 млн
4 июля 2024 г.
0:20
Просмотров 2,5 млн