Тёмный

Pěstujeme zimní zeleninu II. 

Plodná zahrada
Подписаться 36 тыс.
Просмотров 7 тыс.
50% 1

Toto video z Plodné zahrady bylo natočeno 25. října 2020 a navazuje na předchozí díl „Pěstujeme zimní zeleninu I.“ natočený 28. září (zveřejněno 1. října) • Pěstujeme zimní zeleni... , ve kterém jsme se věnovali mrazuodolné listové zelenině. Můžete se podívat, jak zelenina za měsíc pokročila v růstu a zároveň se seznámíme i s další podzimní a zimní zeleninou, tentokrát především kořenovou.
Přibližně za měsíc se k tématu opět vrátíme. Pokud vás zajímá další díl seriálu o pěstování zeleniny v podzimní a zimní zahradní sezóně a další zajímavé tipy, klikněte na tlačítko ODEBÍRAT a na ikonu zvonku, abyste obdrželi upozornění na nové video.
Jednotlivé díly seriálu o pěstování zeleniny v zimě:
I. Informace o pěstování některých odrůd listové zeleniny vhodné pro sklizeň na podzim a v zimě • Pěstujeme zimní zeleni...
II. Seznámení s další podzimní a zimní zeleninou, tentokrát především kořenovou • Pěstujeme zimní zeleni...
III. Pěstování a sklizeň topinamburu hlíznatého - královny jedlých trvalek • Topinambur - královna ...
IV. Ochrana zeleniny v zimě • Ochrana zeleniny v zim...
V. Sklizeň v prosinci - listová zelenina • Sklizeň v prosinci - l...
VI. Sklizeň v prosinci - kořenová zelenina • Sklizeň v prosinci - k...
VII. Vánoční sklizeň ve skleníku • Vánoční sklizeň ve skl...
VIII. Sklizeň zeleniny ve sněhu • Sklizeň zeleniny ve sn...
Své dotazy a zkušenosti pište do komentářů.
ČLENSTVÍ: Staňte se členem tohoto kanálu a získejte tak přístup k členským výhodám. Klikněte na tlačítko PŘIPOJIT SE pod videem nebo na tento odkaz:
/ @plodnazahrada
KONZULTACE: Pokud máte zájem o individuální konzultaci, ušitou přímo na míru vašim potřebám, tak mi prosím napište na e-mail: plodnazahrada@gmail.com. Jedná se o formu placené služby.
ODBĚR VIDEÍ: Zde se můžete přihlásit k odběru videí z Plodné zahrady: / @plodnazahrada
DALŠÍ TIPY z Plodné zahrady můžete sledovat na:
→ Instagram: / plodnazahrada
→ Facebook: / plodnazahrada
KAMERA A STŘIH: Za kamerou stojí můj šikovný syn Petr, bez kterého by žádné z videí Plodné zahrady nevzniklo. Petr je velmi úspěšný trenér kalisteniky. Pokud se chcete dostat do formy, tak Vám určitě rád pomůže. Na jeho aktivity se můžete podívat zde:
→ RU-vid - / mojevize
→ Instagram - / petr.mojevize

Хобби

Опубликовано:

 

3 ноя 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 31   
@tatianaspacilova2314
@tatianaspacilova2314 3 года назад
Dokonalá záhrada... veľmi inšpiratívne, robila som si celé video poznámky, aby som bola pripravená..máte to úžasné. Ďakujem, že sa delite o toľko vedomosti
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji Vám za milý komentář, Tatiana! :-)
@SpaziobluMakeup
@SpaziobluMakeup 3 года назад
Moc děkuji za inspirativní video, přesně tohle téma mě zajímalo, neboť žiji na horách ( Itallie ) takže tam až taková zima není, ale tady pěstují jen brambory a saláty a to přes léto
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji Vám za zajímavý komentář. Tak to máte ideální podmínky pro zimní pěstování. :-)
@lilinanka
@lilinanka Год назад
Prostě skvělé, koukám průběžně celý rok na vaše videa a chytám pokaždé nějakou novou inspiraci. Letos díky vám zkouším topinambury, ředkve, vodnici a řepu, tak jsem zvědavá jaká bude úroda. Pouštím se tedy do zimního pěstování. Topinambury zatím vypadají božsky. Jsem moc ráda, že jsem na váš RU-vid kanál narazila! Chtěla jsem se zeptat, jak máte velkou zahradu? Mě totiž fascinuje, jak máte vše možné 🤩 Přeji nádherný den 🍀
@plodnazahrada
@plodnazahrada Год назад
Milá Lído, děkuji mockrát za Váš komentář a sdílení. Těší mě, že se Vám videa líbí a jsou pro Vás inspirací. Zahrada je velká asi 3 000 m2. Široký a divoký živý plot, i některé jiné části, víceméně nechávám na přírodě. Ať se Vám daří! :-) Petr
@lenkajursikova6723
@lenkajursikova6723 3 года назад
Super video, chystám se prvně zkusit Tuřín a zimní zeleninu, tak mi moc pomohlo. Je úžasné, kolik toho pěstujete a tím, že to prakticky ukazujete si člověk dokáže představit, kolik místa potřebuje. Také jsem netušila, co vše jde přes zimu sklízet. Budu zkoušet :) Vy to pěstujete pro vlastní spotřebu? Stihnete to spotřebovat? Jsem milovník různých zeleninových úprav, ale přijde mi toho u vás moc :)
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji za milý komentář, Lenko! :-) Máme hodně dětí a občas podělím i příbuzné. :-)
@bleo8371
@bleo8371 2 года назад
Mám rád téma zima jiná období je to celkem lehké roste vše ale tady informace k nezaplacení jakmile budu mít zahradu těším se že něco praktikuji a budu sklízet také. Byl by možný i díl na ovoce zimní? vím že něco málo ze stromů se také ještě dá koncem podzimu vytěžit někdy i v zimě. Nedávno jsem viděl holé stromy sníh a plné jablek :))
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 года назад
Děkuji za komentář. Těší, že informace jsou pro Vás přínosné. Kromě mišpulí je vhodné většinu ovoce před zimou uskladnit nebo zpracovat, ale je to zábava ponechat si tu možnost utrhnout si na zahradě na podzim nebo v zimě pár jablek, hroznové víno, maliny nebo třeba jahody.:-)
@slavekn
@slavekn 3 года назад
Super videa (nejen toto, ale i předchozí). O možnosti sklízení mrkve a červené řepy i pod sněhem jsem nevěděl. Příští rok doufám vyzkouším, letos už jsou vytrhané.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji za zpětnou vazbu. To mě těší, že se Vám videa líbí. Přeji, ať se Vám daří při pěstování zeleniny po celý rok.
@radkakm9964
@radkakm9964 3 года назад
Moc pěkné video. Díky za spoustu inspirace. Potěšilo mě, jaký výběr zeleniny je možné mít k dispozici na podzim i v zimě. Já hledala už dříve o pozdním pěstování . Pár okrajových článků v češtině na internetu je, ale vše teoreticky. Takovéto video mi tu chybělo. Budu se těšit na další.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
To jsem moc rád, že Vás video inspirovalo. Plánuji vytvořit celý seriál o zimním pěstování, tak se můžete těšit na další díly. Přeji Vám hodně úspěchů při celoročním pěstováním zeleniny. Petr
@danadrahos108
@danadrahos108 3 года назад
Perfektni video, letos se take o zimni pestovani pokousim, ale resim problem, ze rostliny se zastavily uz tak pred mesicem v rustu. Ziju v Norsku, na pobrezi, takze zadne velke mrazy, akorat den o cca 2 hodiny kratsi nez v CR. Plus 2 mesice slunce vubec neosviti zahon, jak je schovane za horami okolo. Napriklad redkvicky akorat udelaji vytahle vyhony a salaty mi zde i pri nizkych teplotach rychleji zerou slimaci nez stihaji dorustat. Kazdopadne se velmi tesim na pokracovani Vasich pestitelskych uspechu!
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji, Vaše zpětná vazba mě potěšila. Pro zimní pěstování nejsou ani tak limitující nízké teploty, jako spíše délka denního světla. Hranicí po růst většiny zeleniny je minimálně 10 hodin denního světla, po dosažení této hranice jsou již přírustky, kromě pár výjimek, velmi malé nebo téměř žádné. Například na 60° severní šířky je této hranice dosaženo již v polovině října, poté se zde každý den sníží délka slunečního svitu asi o 5 minut. Hranice 10 hodin slunečního svitu je opět dosaženo až kolem 25. února. Z toho vyplývá, že pokud byste chtěla sklízet zeleninu i v podzimních a zimních měsících musí být již v polovině října rostliny v takovém stavu, aby se daly sklízet. Poté, přestože se růst zeleniny téměř zastaví, si můžete sklizeň prodloužit i přes zimu až do jara. Možná Vás potěší, že na jaře Vám zase bude denního světla přibývat asi dvojnásobně rychleji než u nás a zasetá zelenina Vám tak poroste přímo před očima. Přeji Vám, ať se Vám při pěstování zeleniny v Norsku daří.
@karolinataubelova2852
@karolinataubelova2852 3 года назад
Děkuji, velice inspirativní. Jen mě zajímá, co v zimě myši, hryzci a pod? Já nemůžu v záhonu nechat přes zimu z kořenové zeleniny nic, všechno mi sežerou. O to víc, když mám zamulčováno, pod mulčem se jim hodně líbí. Ted mi sežrali i celé kořeny mangoldu.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Děkuji, jsem rád, že video pro Vás bylo inspirativní. Na některých zahradách mohou být hlodavci opravdu problém. Na naší zahradě regulují jejich populaci naše kočky, ale i tak počítám s tím, že část úrody sežerou. Mangold jim nějak letos chutná i u nás :-). Můžete jim položit i nějaké pasti, do kterých spadnou, ale už se z nich nedostanou ven (na RU-vid je spoustu nápadů) a pak je odvážet do lesa. Jen je pak možné, že si do pastí budete stahovat i myši z širokého okolí :-). Trochu pracnějším řešením, pouze na omezenou plochu, je oplocení prostoru pletivem s malými oky (ano, musí být i pod záhonkem) nebo využití vyvýšených záhonků (na dně opět pletivo, kterým hlodavci neprolezou) se stříškou z plechu na okrajích, kterou hlodavci ani slimáci nepřelezou. Mulč pokládejte kolem kořenové zeleniny, až těsně před mrazy, protože myším se v něm opravdu líbí. V nejhorším případě na zimu kořenovou zeleninu uskladnit ve sklípku nebo v krechtu, kam nemají myši přístup.
@anonymniuzivatel1591
@anonymniuzivatel1591 3 года назад
Taky mám v záhonech velikou invazi myší :( Jsem alergik, kočka tedy nepřipadá v úvahu, tak jsem si koupila elektronický plašič Deramax www.deramax.cz/deramax-dual-elektronicky-plasic-odpuzovac-krtku-a-hryzcu Nefunguje tak daleko, jak slibují. NEDOPORUČUJI jeho koupi, jsou to vyhozené peníze. Myši nejsou ve vzdálenosti metr maximálně dva, ale pak si zase vesele stavějí své dálnice a podminovávají mi záhony a žerou všechno, na co přijdou :( Ochrání vám maximálně jeden záhonek, žádných slibovaných 1200 m² !! Daniela
@kubaistube
@kubaistube 3 года назад
Díky. Mohl bych prosím vědět o jakou odrůdu špenátu se jedná? Znám pouze matador a ten alespoň u mě takto pěkně velké listy nemá.
@plodnazahrada
@plodnazahrada 3 года назад
Jedná se o odrůdu přezimujícího špenátu Winterriesen - zimní obr :-).
@kubaistube
@kubaistube 3 года назад
@@plodnazahrada Díky moc, na konci léta vyzkouším.
@annakrizova7314
@annakrizova7314 Год назад
Chcem Vás poprosiť o info, ako zalievať rastliny v zime. Či k rastline, alebo celú plochu, či môže voda stekať na listy alebo je to v zime nežiadúce. Zaujímavé by bolo vedieť aj v akom množstve. Ja zvyknem rastliny zalievať výdatne bez sprchy ku korenom asi 1x týždenne, lebo pod textíliou sa im veľa zrážok neujde. Avšak aj zivočíchy v okolí rastliny, kde je len zem/kompost by asi potrebovali vodu. Nemám v tom jasno. Zalievanie rastlín sprchou spôsobuje ich uľahnutie a to sa mi nevidí správne.
@plodnazahrada
@plodnazahrada Год назад
Zdravím Vás, Anno. V zimě zalévám záhony jen výjimečně, například když jsou delší dobu vyšší teploty a slunečné dny bez srážek, při teplotách pod bodem mrazu se nezalévá vůbec (voda v nádržích tak jako tak bývá zamrzlá). Venkovní záhony tedy není nutno v zimě zalévat téměř vůbec, atmosférické srážky většinou postačují. Příliš neřeším, jestli zalévám ke kořenům nebo i na listy. Když ve skleníku zalejete listovou a salátou zeleninu a následně ji přikryjete netkanou textilií nebo fólií, tak by to snad mohlo trochu pomoci ke zvýšení mrazuodolnosti, alespoň při menším krátkodobém ochlazení. Přikrytím zeleniny totiž vytvoříte jakousi obdobu pařeniště a pod textilií/fólií se díky tomu drží vyšší teplota. Přeji hodně úspěchů při zimním pěstování. Petr
@veronikabernatova1702
@veronikabernatova1702 4 месяца назад
Tuřín také předpěstováváte nebo rovnou sejete a pak protrháte? Děkuji moc za vaši práci
@plodnazahrada
@plodnazahrada 4 месяца назад
Zdravím Vás, Veroniko. Tuřín také předpěstovávám. Než vyroste, tak je nutné ho chránit před dřepčíky netkanou textilií.
@veronikabernatova1702
@veronikabernatova1702 4 месяца назад
Děkuji moc :-)@@plodnazahrada
@Rozetka74
@Rozetka74 2 года назад
Ten výsev děláte do stejné "zeminy" jako je na záhonech? Kde prosím kupujete semena?
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 года назад
Výsev do sadbovačů se provádí do výsevního substrátu nebo jemnějšího prosetého kompostu, který prošel teplotní fází.
@Rozetka74
@Rozetka74 2 года назад
@@plodnazahrada A můžete doporučit kde koupit semena? Mám dost špatné zkušenosti. Moc děkuji
@plodnazahrada
@plodnazahrada 2 года назад
@@Rozetka74 Semínka sháním z různých zdrojů - ideálně od firem, které se produkcí semínek samy zabývají a ne je pouze překupují. Nejlepší je se předzásobit v zimním období, kdy je semínek různých odrůd dostatek. Semínka si kupuji například od těchto společností: česká tradiční semenářská společnost SEMO www.semo.cz/​, Permasemínka se zaměřením na nehybridní odrůdy permaseminka.cz/​, německá spol. Bingenheimer Saatgut www.bingenheimersaatgut.de/de​, rakouská biodynamická spol. Reinsaat www.reinsaat.at/​, jejíž semínka u nás můžete koupit i přes jejich zástupce pro český trh www.permaland.cz, italská společnost Franchi Sementi založená již v roce 1783 www.franchisementi.it/. Petr
Далее
Pěstování zeleniny v zimě - základní principy
22:35
Gunnera manicata barota rukávovitá
1:15
Kalifornské žížaly po 7 letech - kde jsou?
18:44
Просмотров 15 тыс.
Rukola - zelené zlato v Gruzii
1:21
Просмотров 2,7 тыс.
Silnější pro život podle profesora Pavla Koláře
35:48
СТИЛЬНЫЙ ЧЕХОЛ *из клея*🤓💧
0:50
Пила или топор для дерева?
0:33
Не трогайте роботов Яндекса!
0:19
Не трогайте роботов Яндекса!
0:19