Тёмный

Po kolei z Kuleckim - Odcinek 190 - Niewidzialny wróg 

On track with Kulecki
Подписаться 22 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Najwięksi wrogowie inżynierskich konstrukcji, ci, którzy prowadzą do ich zniszczenia, nierzadko są niewidzialni. Z Jackiem Finkiem-Finowickim rozmawiamy o metodach wykrywania defektów i uszkodzeń, nie tylko w pojazdach kolejowych.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
SoundCloud: / user-965481496
Muzyka: morningwoodblu...
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #phinek #kolej #diagnostyka #defektoskopia #uszkodzenie #fpi #ndt #nde #usi #eci #eschede

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 139   
@piotrwitek2272
@piotrwitek2272 10 месяцев назад
Jak zwykle fascynujący materiał wyciągnięty z życia. Pęknięcie, dźwięk, konsekwencje Przystępnie, bez wchodzenia w ampery, wolty i inne niecodzienne jednostki pół elektrycznych, magnetycznych, długości fal, rentgenów. Dziękuję. W Enschede obręcz pękła, wyprostowała się, przełożyła zwrotnicę i wagony dalsze pojechały na inny tor, burząc min most, przez który przejeżdżało Bogu ducha winne auto. Pozdrawiam Pafawag Wrocław
@szakal5903
@szakal5903 10 месяцев назад
Po raz kolejny napiszę, że Panów dyskusja wspaniale przypomina program "Sonda". Dokładnie kiedy jeden z Panów zarzuca pytanie/zagadnienie mamy odpowiedź. To powinno być pokazywane w szkołach na technice czy jak tam to się teraz nazywa. Druga sprawa. Siedząc w wagonie zwykle wydawało mi się, że ten koleś z młotkiem coś tam stuka, hamulce albo coś, mało ważna stuknie i tyle. Do czasu. Czasu kiedy miałem praktyki w kolejówce i byliśmy przydzieleni do rewidenta taboru. Wylądowaliśmy z kolegami w mrocznej kanciapie w Ostrowie Wlkp. gdzie starszy Pan wyjaśnił nam o co chodzi w jego niby małej roli. Po tym jak nam pokazał wszystko i w pociągu znalazł głuche koło (wagon odłączony od składy po rewizji) zrozumiałem, że ten starszy Pan w kufajce to nie jest ten śmieszny koleś co puka w koła.To bardzo ważna i istotna osoba dbająca o nasze bezpieczeństwo. Dodam tylko dla opisu czasów, że w czasie luzowania jak klocek nie odbił używano nogi i buta :) i pomagało. Dziękuję za odcinek i pozdrawiam dwie bardzo ciekawe osoby w świecie poznawania kolei ale i fizyki, techniki, materiałoznawstwa i tak dalej i tak dalej. Na marginesie. Zawodowo pracuję przy obróbce metali i wdycham resztki aluminium, magnezu i tytanu. Obecnie jestem w stanie leczenia po wdychaniu tych metali. Metale doskonałe ale niestety nie dla organizmu.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
Wspaniały komentarz, dziękuję bardzo - również za nawiązanie do siedliszcza Marka Płóciennika, którego miałem zaszczyt poznać i stuknąć się szklanką. Prawdą jest, że największym skarbem w świecie inżynierii jest technik w umorusanym kombinezonie, który czuje zmysłami swój powszedni obiekt. Niestety ludzie ci nie są zwykle wynagradzani adekwatnie do swej wartości, wiedzy i doświadczenia. Bardzo dziękuję i życzę rychłego powrotu do zdrowia!
@szakal5903
@szakal5903 10 месяцев назад
Również miałem przyjemność poznać Pana Marka. To była dusza kolejowa miasta kolejarzy. Oprócz zdjęc pamiętam jego model TKi3 wykonany z blach po konserwach zielonego groszku. Takie to były czasy. Serdecznie dziękuję za życzenia i wzajemnie zdrowia i sił aby tworzyć dla nas :)@@PokoleizKuleckim
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
Dawniej przysługiwał deputat mleczny celem wypłukiwania metali czy innych paskudztw z organizmu. Zdrowia! I dziękuję za piękne uzupełnienie.
@KOLEJ22DrogaPrzygody
@KOLEJ22DrogaPrzygody 9 месяцев назад
Witam świetny materiał, mega wymiana myśli pozdrawiamy was obu 🤴🤴
@maciejmalik2045
@maciejmalik2045 10 месяцев назад
wspaniały materiał. esencja manii obserwacyjnej - zauważam w ogrodzie, zadaję pytanie i zastanawiam się dlaczego. kontynuujcie proszę ♡
@maciola77
@maciola77 9 месяцев назад
Akceptowalny poziom niedoskonałości, dobre. To jak u mojej królowej żony.
@jacabu71
@jacabu71 4 месяца назад
No, to było super ! I przypomina mi mojego starego Golfa w którym dosłownie "słyszałem", że już czas wymienić olej bo dźwięk silnika był "inny" ! Pozdrawiam i życzę sukcesów w tym co robisz a robisz to świetnie !
@rysiumag
@rysiumag 10 месяцев назад
Sos super do garów Jakubie
@heliodorbard
@heliodorbard 10 месяцев назад
Bardzo fajny filmik. Dla mnie najciekawsze było info o metodach diagnozowania silników podczas pracy. Choć kiedyś bardzo mocno śledziłem rozwój motoryzacji, to nie natknąłem się na jakiekolwiek wzmianki na ten temat. Co do pana z młotkiem to dla mnie jest to abecadło dźwiękowe. Rysować umiem tylko przy linijce, a więc kiedyś rajzbret, aktualnie Visio lub Libreoffice Draw. Za to co do dźwięków, to coś tam umiem zagrać na każdym instrumencie, choć słabo z techniką, która wymaga wielogodzinnych treningów a tu klops. Bardzo fajnie się ogląda te Wasze produkcje. Ciekawi mnie natomiast diagnostyka mostu przez stukanie w jednym końcu, a "słuchaniem" w drugim. Wiadomo, że po metalowym "niesie się" że hej. To dokładnie tak jak nasłuchiwanie uchem przy szynie czy słychać nadjeżdżający pociąg. Chyba podobnie po betonowym, choć tu już może być trudniej gdy konstrukcja jest "mieszana", czyli chodniki, asfalt i te rzeczy. W betonowym budynku w mieszkaniu na ostatnim piętrze (może być XVp) słychać jak sąsiad z parteru wierci dziurę w ścianie. 😆Natomiast drewniany, to chyba raczej nie wchodzi w grę, bo konstrukcje drewniane nie mają budowy ciągłej. Wyobrażam sobie, że testowanie działa tak, że po jednej stronie stukamy, po drugiej nasłuchujemy (nagrywamy), a za jakiś czas powtarzamy czynność i porównujemy nagrania. Dobrze kombinuję? Dzięki, pzdr
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
Tak dokładnie. "Nagrywa się wzorzec", zaś potem co jakiś czas porównuje się rzeczywistość względem "wzorca".
@heliodorbard
@heliodorbard 10 месяцев назад
@@fifi81pl Dzięki Jacku za odpowiedź. 😀
@michmak3829
@michmak3829 10 месяцев назад
Jacku, czemu Siemens zrobił człony zawieszone w nowych składach metra dla Londynu? Rozumiem, że wagowo może wychodzi lepiej, ale jak to będzie wyglądać z serwisem?
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
Nie wiem... jak będzie sposobność to się dowiem. Na pewno ma to swoje uzasadnienie zwłaszcza, że są to pojazdy o niewielkim przekroju - czyt. ograniczonym obciążeniu na metr, więc dla wykorzystania nośności wózków, rozumiem sens zastosowania członów "gondolowych".
@FizykaTV
@FizykaTV 9 месяцев назад
Newag
@rysiumag
@rysiumag 10 месяцев назад
A coś o komolotywach czyli parowozach ?
@disraeli8032
@disraeli8032 10 месяцев назад
Takich materiałów jest na pęczki. A ile ma Pan treści, w których pokazane są od podszewki a jednocześnie w zrozumiały sposób metody diagnostyki zarówno szynowej jak i lotniczej? Ja właśnie za to cenię Jakuba, że sam i wraz z Jackiem zwracają uwagę na takie aspekty. Pozdrowienia od SiMRzaka i pracownika Pracowni Wibroakustyki IPBM dla Panów Jakuba Kuleckiego i Jacka Finka-Finowickiego ;)
@rysiumag
@rysiumag 10 месяцев назад
@@disraeli8032 ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-s6-dDUBT7WE.html to o mnie to jest moja pasja a kolej od dzieciństwa miałem za płotem
@disraeli8032
@disraeli8032 10 месяцев назад
@@rysiumag Bardzo cenię sobie takich ludzi jak Pan - inżynierów z wieloletnim doświadczeniem od których można się wiele dowiedzieć w tym o różnej maści technice magnetofonowej i radiowej. Z chęcią wysłucham tego materiału. Dziękuję za polecenie!
@rysiumag
@rysiumag 10 месяцев назад
@@disraeli8032 Nie jestem inżynierem , nie dałem rady za to mam umysł nie obciążony sztampą i wzorami. Dlatego można coś nowego ogarnąć. Dzięki za odpowiedź. Ryszard
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
@@disraeli8032 Serdeczne pozdrowienia dla całej ekipy z "wibrojamy" - daliście mi swego czasu potężny zastrzyk wiedzy i chęci do dalszego zgłębiania tematów. Chętnie bym kiedyś Jakuba na teren wydziału (zwłaszcza wibroakustyki) zaciągnął, materiału dydaktycznego macie w opór.
@zbyszkogafmyszczynski319
@zbyszkogafmyszczynski319 7 месяцев назад
ministrze
@ThePrzeXx
@ThePrzeXx 10 месяцев назад
to teraz tylko czekam na kanał pomocniczy : " Gotowanie z Kuleckim :" i będzie Pan przygotowywał pyszne potrawy :) taka delikatna odskocznia :)
@MRSerwis
@MRSerwis 10 месяцев назад
Mój ulubiony duet, uszanowanie Panowie 👍💪🏻👌 W antenowych sprawach również można spotkać bardzo podobne problemy.
@FizykaTV
@FizykaTV 9 месяцев назад
Fajny case z newagiem jest.. w oprogramowaniu komputera pociagu z góry są wpisane współrzędne geograficzne zakładów remontowych konkurencji. Jest warunek że jeżeli pociąg przebywa minimum 10 dni blisko konkretnych lokalizacji to pociąg ma się nie uruchomić..
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury 10 месяцев назад
Dzięki za odcinek. Oj brakuje mi Panów w roli nauczycieli materiałoznawstwa. A z innej beczki: proszę na Jelonkach nie mówić "nad Bemowem" 🤫 To troszkę tak, jak po reformie administracyjnej kraju w latach 70 (gdy powstało 49 małych województw), przez objęcie jurysdykcją nowym województwem suwalskim wschodniej i centralnej części Mazur, nazywać Mazury - Suwalszczyzną. Gwałtu na Jelonkach dokonano w pierwszej połowie lat 90 wyłaczająć Jelonki z dzielnicy Wola i przyłączając je do nowego tworu wykorzystującego nazwę Bemowo, zarezerwowaną wcześniej dla terenów na północ od ulicy Dywizjonu 303. I tak dziś Ciepłownia Wola i Hala Wola wyprowadziły się z Woli na Bemowo niczym mieszkańcy Katowic do Stalinogrodu. Implikuje to sporo problematycznych sytuacji do dzisiaj jak choćby utrudnia dostęp do placówek medycznych w starej rejonizacji, czy chociażby urzędu skarbowego (gdyby nadal była Wola, skarbówka byłby na miejscu). Może warto założyć jakieś stowarzyszenie typu : "Jelonki są na Woli" walczące o Nasze sprawy tak zaniedbywane przez bemowski establishment samorządowy pochodzący ze Starego Bemowa lub "płyty"? PS. Jeśli chodzi o nowoczesną diagnostykę - absolutna zgoda, daje ona całą paletę możliwości. Jest jednak jeden warunek: musi działać prawidłowo. Skoro pojawił się wątek metra, nie mogę w tym miejscu i kontekście nie wspomnieć o kabaretowych wprost komunikatach wyświetlających się przez całe lata w pociągach typu Metropolis: Brak drzwi 4 wagon 5, Brak wagonu 6, Brak hamulca awaryjnego - zatrzymaj pociąg 😀 Pozdrawiam serdecznie ✋
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
Zwyczajowo kłaniam się Panu za przepiękny komentarz. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że pilotowi drimka startującemu z trzy-trzy nie robi różnicy, czy jest nad Jelonkami, czy Chrzanowem, a może nad Szeligami... "Bemowo" może być wystarczającym poziomem granulacji. Tam, z góry, świat zupełnie inaczej wygląda. A wrażliwość terytorialną, owszem, posiadam, choćby po dekadach słuchania jak moja żona (warszawianka z Cierniakowa) mówi o jeździe "na Mazury" przy okazji wizyty w Olsztynie; no dobra, robi to złośliwie. Tak, czy inaczej, od dwóch dekad z górką czuję się obywatelem Yelonek (tak to się powinno prawilnie pisać). Jakkolwiek brakuje mi "cyfry", mówiąc Krollem lub Samowolką, to myślę, że koncept 49 województw był perfekcyjny w swym zamyśle: demolka struktury prowadząca do zgrabnej centralizacji władzy. Coś podobnego musiało się marzyć współczesnym wizjonerom (a szczególnie jednemu demiurgowi), tylko wyniki wyborów się nie zapięły i wahadło może odbić. A diagnostyka, ba, uogólniając: inspekcja we wszelkich wydaniach - wymiarowa, wizualna, nieniszcząca, laboratoryjna - to temat nieustających podniet i ekscytacji dla kolejnych pokoleń inżynierek i inżynierów; poopowiadałbym, ale tajemnica służbowa hamuje. Nieustająco dziękuję za wspaniałe komentarze. Pozdrawiam Pana najserdeczniej.
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury 10 месяцев назад
@@PokoleizKuleckim Bez przesady z tym pięknym komentarzem. Raczej tym razem był on nieco prozaicznym wyrazem bezsilności . Zdecydowanie koncepcja 49 województw dewastowała naturalny porządek hierarchiczny utrwalony gospodarczo i historycznie. Tymczasem nowa koncepcja 22 (zdaje się) województw wybiła niczym szambo przed wyborami. Konstrukcja kuriozalna, gdzie Mazowieckie miało utracić Radom, Siedlce i Płock. Ten ostatni miał z Włocławkiem stworzyć woj. Kujawsko - Mazowieckie, Radom ze zwaśnionymi Kielcami kolejne małe województwo - za to każde z nich miałoby dwa równoważne ośrodki średniej wielkości z kolejnym "kunfliktem" na horyzoncie: gdzie stolica? A przecież naturalne kierunki są zupełnie inne. Mapa miast pierwszego wyboru eliminuje praktycznie wszystkie małe lub słabe województwa gdzie stolicami są miasta średniej wielkości. Moja uwaga odnośnie Bemowa absolutnie nie była przejawem uszczypliwości, ale raczej alergii na decyzję urzędasów sprzed 30 lat. PS. Czy mam rozumieć że Szanowny Pan Inżynier powozi lub powoził tymi maszynami co obierają kurs nad Jelonkami?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
@@transport_bez_cenzury - nie tyle powozi, co dba o zapewnienie ciągu pod skrzydłami w myśl zasady "in thrust we trust". Znam historię ewolucji administracji w okolicy, bo Jacek, jako rodowity Yelonkowicz, mi ją wyłuszczył. Ciepłownia Wola i Hala Wola to najlepsze świadectwa. Radom i Kielce w jednym województwie? Brzmi jak najbardziej wyrafinowana złośliwość!
@transport_bez_cenzury
@transport_bez_cenzury 10 месяцев назад
@@PokoleizKuleckim I ja tak myślę patrząc na działania klasy próżniaczej. Czyli serwis, serwis. Dobrze. Bez tego najlepszy nawet driver czy to pod niebem, czy na torach, czy na drodze nic nie wyczaruje jak mu maszyna zdechnie (w lotnictwie niestety w najbardziej spektakularny ale i tragiczny w konsekwencji sposób). Zgoda. Jacek do której podstawówki biegał? 83, 301, 306, czy 329? No i który rocznik, bo teraz to wszystko chłopy po 40. ale pięć lat różnicy w podstawówce, to zupełnie inna planeta. Pytam, bo nie kojarzę twarzy wśród setek rówieśników na których wpadało się w szkole, po szkole, na rowerze czy ślizgawce
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
@@transport_bez_cenzury Siostry zaczynały w 301, a i ja do tamtejszego przedszkola przez jednojezdniową Powst. Śląskich dreptałem. Zerówką zaczynałem 329 gdy ona właśnie się mi pod oknami otworzyła, zaś gdy tylko 338 się otwierała, to tamże od czwartej klasy poszedłem... od taki rocznik 81 otwierający różne szkoły, czy tę bliższą by wygodniej, czy tę dalszą, by uczniowie matki mieli dalej do organizowania wycieczek pieszych z jajkami w rękach :/ A i spór Yelonki - Bemowo... cóż pamiętam jak autokarami zwożono do 329 uczniów z Bemowa... i jak mawiano że "Jak chcesz stracić rower z komunii, to jedź na Bemowo" - tym bardziej późniejszy "wybór" nazwy został przyjęty na osiedlu z odpowiednim "entuzjazmem".
@TheWroniarz
@TheWroniarz 10 месяцев назад
Samoloty Ił 62 we flocie LOTu po katastrofie w lesie Kabackim zostały wyposażone w monitoring drgań silników z ciągłą sygnalizacją w kokpicie aby nie doszło do trzeciej katastrofy. Przez lata systemy rozwinęły się na tyle, że można diagnozować łożyska w kompresorze tłokowym, bądż wykryć niewyważenie czy ciało obce w wirniku pompy lub wentylatora. Kiedyś można było robić to na piechotę na ekranie oscyloskopu, obecnie oprogramowanie analizujące spektrum drgań może wysłać nam powiadomienie co należy sprawdzić. Taka mała dygresja w oczekiwaniu na kolejne materiały:)
@paweosinski4259
@paweosinski4259 10 месяцев назад
Mylisz się, urządzenia Szwajcarskiej produkcji Vibrometer pojawiły się po katastrofie w 1980-tym i pracowały równolegle do IW ( indikator wibracji). istotna zaletą Vibrometra było to, że w odróżnieniu od fabrycznego IW, miały cztery podwójne wkażniki, a więc dla każdego silnika był osobny podwójny wskaźnik i pokazywały jednocześnie parametry na podporach N1 i N2. Ruski IW musiałes ręcznie przełączać i sprawdzać w trakcie lotu - zgodnie z instrukcją po zapaleniu lampki "Opasna wibracja" - tyle, że to już często było za późno. W 1987 podczas nabierania wysokości nad Grudziądzem wszystko stało się tak szybko, że nic nie zdążyło zadziałać, Ani Vibrometry, ani sygnalizacja opiłków w oleju.
@TheWroniarz
@TheWroniarz 9 месяцев назад
@@paweosinski4259 Ach ci Szwajcarzy 😉 Nie wiedziałem o urządzeniach tej firmy i że tak wcześnie zostały wprowadzone, natomiast wiem jakim skokiem jakościowym jakim była jednoczesna prezentacja wskazań dla każdego z silników. Widocznie niestety w mainstreamowych mediach zostało to przedstawione jako przełomowa polska inwencja. Jeśli możesz podrzucić namiary na rzetelne materiały w tym temacie będę wdzięczny. Wracając do Szwajcarów to pewnie ich neutralność również była istotnym powodem pojawienia się u nas ich rozwiązań. Haslery służą do tej pory😉 Trzeba przyznać że i obecnie w wielu zagadnieniach technicznych pokazują światu jak należy to robić.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 4 месяца назад
@@TheWroniarz Posiadam 4-ro tomową instrukcję eksploatacji w locie IŁ-62M w którym dość dokładnie jest opisana ta instalacja.
@ewalddabrowski5181
@ewalddabrowski5181 10 месяцев назад
Super się Panów słucha 👍 Przypomina mi się jak będąc szczylem czekałem na każdy kolejny odcinek SONDY, a potem stare dobre czasy z technikum mechanicznego, kiedy to miałem przyjemność poznać nauczycieli, którzy na zawsze zmienili moje widzenie świata 🦾
@arturgorniak3741
@arturgorniak3741 10 месяцев назад
No dobra, a teraz poproszę odcinek, jak skleić ten talerzyk, Bo cholera on jest od kompletu, i sztuki muszą się zgadzać 😀 A tak serio, bardzo ciekawy odcinek, dziękuję za możliwość obejrzenia 🍀👍
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
Ten talerzyk jest niczym pęknięty kolejowy wał osiowy... nie podlega naprawie. ;)
@FizykaTV
@FizykaTV 9 месяцев назад
Fajny case z newagiem jest.. w oprogramowaniu komputera pociagu z góry są wpisane współrzędne geograficzne zakładów remontowych konkurencji. Jest warunek że jeżeli pociąg przebywa minimum 10 dni blisko konkretnych lokalizacji to pociąg ma się nie uruchomić..
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
O, tak... ciekawym, w którą stronę ta sprawa się rozwinie.
@stefans427
@stefans427 10 месяцев назад
Super materiał. Być może coś ominąłem ale prosi się teraz o te urządzenia "w torze" na kolei. Kilkanaście lat temu "zatrzymało nas" w pociągu turystycznym z parowozem - przegrzanie 4 i 5 osi a tam był popielnik! Pozdrawiam.
@7nevada
@7nevada 10 месяцев назад
Szkło jest materiałem niemagnetycznym, pod warunkiem że nie uczestniczy w spotkaniach towarzyskich 🤣
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 10 месяцев назад
20:57 Był i trzeci błąd. Typowo niemieckie szukanie zgody władzy. Ta obręcz nie pękła pod podwoziem. Ta obręcz się rozwinęła i przez podłogę do wagonu weszła. A gość, obok którego weszła, zamiast natychmiast rwać hamulec bezpieczeństwa,.poszedł szukać konduktora...
@krzysztofrudnik4745
@krzysztofrudnik4745 10 месяцев назад
To była obręcz, a nie iglica rozjazdu?
@wlodasban466
@wlodasban466 10 месяцев назад
Dokładnie...element rozjazdu....jak mogła się obręcz rozwinąć?nierealne bez pęknięcia...
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 10 месяцев назад
@@wlodasban466 Poczytaj sobie opis wypadku. Na początku pękła obręcz. Czy się całkiem rozwinęła i wlazła do przestrzeni pasażerskiej, czy tylko trochę i do przestrzeni pasażerskiej poderwała iglicę rozjazdu - już dokładnie nie pamiętam. Ale gościowi kilkumetrowy stalowy element o mało co w ... nie wlazł - a on, zamiast rwać awaryjny, idzie na spacer w poszukiwaniu konduktora. Przecież, gdyby od razu zerwał awaryjny, to pociąg pewnie by stanął przed tym wiaduktem. Komuś walizka na łeb by spadła, może ktoś by spadł z siedzenia i rękę złamał. Może by nie wyhamował i w ten wiadukt udeżył - czterdziestką. Parę więcej walizek na łbach, parę razy więcej złamanych rąk i nóg. Ale nie zawalenie wiaduktu, spadające samochody i totalna, jedna z większych w historii kolei jatka.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 10 месяцев назад
@@dariusz_k._ladziak dokładnie tak by było, dla tego proponuje nigdy nie szukać konduktora, po co go budzić i denerwować?
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
@@wlodasban466 obręcz pękła i rozwinęła się przebijając podłogę pojazdu. Zaś pękła, bo była już po którymś toczeniu i jej przekrój zmniejszył się, zaś przekrój faktyczny w danym miejscu był jeszcze mniejszy skutkiem rozwijającego się pęknięcia zmęczeniowego.
@varsobalan9864
@varsobalan9864 10 месяцев назад
PKZK W PIERWSZEJ PIATCE MOICH FAWORYTOW NA YT ZA AD MMXXIII!
@harrypotter9853
@harrypotter9853 10 месяцев назад
...Kulecki od kuchni ( prafrazując program z tv edukacyjnej " Kuchnia" prowadzony przez Wiktora Nidzickiego) ... Dziś defektoskopia zestawów kołowych na podstawie pękniętego talerzyka 😂😂😂 A pan z młotkiem to Rewident😉 Spokojności Panowie... ps. z tym szkłem, to przykład w pięknych okolicznościach przyrody😉
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
Zieloności, Przemku :) . Dzięki za oglądanie i komentowanie!
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
Na "Kuchni" szanownego Wiktora Niedzickiego się wychowałem. Jakże potem byłem przyjemnie zaskoczony gdy ojciec powiedział, że "Pana Wiktora" zna ze studiów (podobnie jak i śp. Kurka).
@harrypotter9853
@harrypotter9853 10 месяцев назад
@@fifi81pl ...cóż Jacku, TV edukacyjna, szczególnie (chyba to był ) wtorkowy blok przyciągał uwagę... Pozdrawiam i spokojności dla Was obu,...
@dominiklewinski9020
@dominiklewinski9020 10 месяцев назад
Laboratorium prób nieniszczących na Okęciu widziałem przy okazji wykonywania tam nowej instalacji elektrycznej i teletechnicznej, był to ciekawe bardzo doświadczenie.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 10 месяцев назад
Piękny oddcinek odnoszący się do diagnostyki a w zasadzie do badań nieniszczących na kolei. Poza specjalistami mało kto wie jak poważny jest to temat w ujęciu bezpieczeństwa jak i ekonomii eksploatacji taboru. Przypominają mi sie zajęcia na PW z ultrasonografem gdzie sprzęgaczem był płyn "Ludwik" a wzorzec OWR ( Odległość - Wada - Rozmiar ) był jeden na całą katedrę. 🙂 Można być pewnym, że diagnostyka taboru będzie dalej rozwijana i automatyzowana. Wszak jednym z najważniejszych parametrów ekonomicznych taboru jest ilość godzin poświęcona na nocne przeglądy w "szopie".
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 10 месяцев назад
12:53 Czyli jeszcze dalsze rozwinięcie metody naftowej... Kiedyś smarowało się naftą, wycierało, suszyło, pokrywało papką kredy i gumowym młotkiem suszyłoDziś spryskuje się czerwonym specem, suszyło, drugim z kredą czy talkiem, suszyło i po gumowym młotku pęknięcia widać lepiej, jak po nafcie. A metodą fluorescencyjna nie wymaga kredy/talku. Ale na tym samym zjawisku bazuje. Dobra (bo precyzyjniejsza) w przemyśle, ciężka do zastosowania w warunkach przygodnych.
@MrRybniczanin
@MrRybniczanin 10 месяцев назад
Panie Jakubie gorąca prośba o pociągnięcie tematu czujników w torach może udałoby się nawiązać kontakt z PLK, i zademonstrował by panu działanie czujników w czasie rzeczywistym w torach i pociągach
@michamaj5156
@michamaj5156 10 месяцев назад
Serdeczne podziękowania Panowie, za kolejny bardzo ciekawy materiał. Zadziwiające, jak wydawało by się odległe dziedziny techniki lotnictwo i kolejnictwo, w sposób genialny łączą się. Może doczekamy się, że np. EU07 te 83 tony wzbije się w powietrze, kto wie? Bo wielokrotnie słyszałem na przystanku w Warszawie czekając, pytanie: Przepraszam, czy leciało już 520? Autobusy latają już od dawna. PS Talerzyki też trzeba było młotkiem sprawdzić.
@szachinszachjg2841
@szachinszachjg2841 10 месяцев назад
1:28 a to zabawne :D w ogóle Jacek jest bardzo jasnym punktem tego kanału
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
Oj tam, oj tam... to Jakub tu odwala nieporównywalny kawał roboty, by te filmy miały ręce i nogi.
@szachinszachjg2841
@szachinszachjg2841 9 месяцев назад
@@fifi81pl ależ ja absolutnie nie twierdzę, że tak nie jest - jeden jasny punkt nie wyklucza drugiego. Chciałem tylko wyrazić aprobatę dla tych odcinków gdy występujecie razem, bo jest tam wyjątkowo dużo treści i dynamiki :) Pozdrowienia
@szachinszachjg2841
@szachinszachjg2841 9 месяцев назад
@@fifi81pl ależ ja absolutnie nie twierdzę, że tak nie jest - jeden jasny punkt nie wyklucza drugiego. Chciałem tylko wyrazić aprobatę dla tych odcinków gdy występujecie razem, bo jest tam wyjątkowo dużo treści i dynamiki :) Pozdrowienia
@Pracownia_Lutnicza_Warszawa
@Pracownia_Lutnicza_Warszawa 10 месяцев назад
W podobny sposób sprawdzam u siebie, czy instrument nie jest rozklejony.
@andrzejzeglarz4409
@andrzejzeglarz4409 10 месяцев назад
Wydawało się, że program trwał 4 minuty! Tak prowadzicie Panowie rozmowę, bardziej arcyciekawy wykład o inżynierii, że można słuchać bez końca, Dobrany duet z Panem Jackiem, chyba jedyny taki, jaki spotkałem. Eliksir na moje zainteresowania! Dziękuję, pozdrawiam!
@michalburzynski7880
@michalburzynski7880 10 месяцев назад
Panowie! Zaj****te! Jak zwykle. Czapki z głów! Miło się słucha mądrych ludzi mających coś ciekawego do powiedzenia. Pozdrawiam.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 10 месяцев назад
Metodę cieczy penetrującej znaną jako D&P używamy w branży EMS do badania defektów połączeń lutowniczych kulek w procesorach BGA. Niestety to metoda niszcząca. Procesor zrwa się by ocenić czy barwnik wniknął w mikroszczelinę
@paweosinski4259
@paweosinski4259 10 месяцев назад
Dla tego Zeiss już dość dawno zaanonsował rozwój rentgenografii diagnostycznej, która jakoby ma wykrywać defekty połączenia kulek powstałe najcześciej od strony płytki drukowanej. Podobno działa, ale nie wiem kto tego używa z uwagi na cenę urządzenia.
@Vrangor
@Vrangor 10 месяцев назад
Panowie, słucha się Was jak nieodżałowanych Kurka i Kamińskiego! Jakość i Poziom! I jak zwykle ciekawa kompozycja końcowa, niczym David Michael Frank ze ścieżki dźwiękowej jakiegoś filmu sensacyjnego:)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Kłaniamy się pokornie za dobre słowo!
@martinvondee3678
@martinvondee3678 9 месяцев назад
Super odcinek. Teraz jeszcze dochodzi heca z programem obsługującym pociągi Newagu.
@Komarzysta91
@Komarzysta91 10 месяцев назад
Tak jak rewident w automatyce sie sprawdza SHP, uszynienia czy sa dobrze dokręcone
@SQ3LLX
@SQ3LLX 9 месяцев назад
Rozmowy dwóch łebskich Inżynierów przy browarku... Uwielbiam :-) Chłopaki, czekam na więcej i dzięki za Wasze chęci. Poruszacie trudne i ważne tematy ale w naprawde fajnej formie 😀
@LeszekSlowinski
@LeszekSlowinski 10 месяцев назад
` Na koniec gawędy warto wprowadzić „procedurę in vitro”.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 9 месяцев назад
Na PKP rentgenowskie badanie zestawów w ograniczonym zakresie wykonywano już w końcu lat 50 ! Co do diagnostyki to nawet najlepsze metody są bezsilne gdy w grę wchodzi kasa ,głupota i zachłanność ludzka oraz brak doświadczenia Tak było w katastrofie w Sioux City gdzie silnik miał być sprawdzany FPI. Z kolei tramwajarze ostrzegali DB o zagrożeniach z eksploatacji tych zestawów kołowych. Oczywiście wnioski i ostrzeżenia zignorowano i skończyło się to katastrofą w Eschede. Z tego co pamiętam wibroakustyke stosowano w diagnostyce chyba nawet ciągłej silników na Ile62 i doświadczalnie na SP45 gdy była plaga pękających kadłubów i wałów korbowych.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 4 месяца назад
Tak, na Ił 62M, TU154M i wszystkich samolotach z silnikami NK 1.44 i D30 była kontrola wibracji (Indikator Wibracji). Działało to tak, że był jeden wskaźniczek wyskalowany w % i przełącznik którym przełączało się czujniki aby wskaźnik pokazywał konkretny silnik i konkretną podporę wału (N1 lub N2). Dodatkowo była lampka ostrzegająca przed niebezpiecznym poziomem wibracji ("Opasnaja wibracjia") Z zasady przełącznik był ustawiony na tzw "Lidera" czyli na najmniej sprawny silnik. Po roku 1981 podjęto pracę nad ulepszeniem tego układu i zainstalowano zestaw czterech podwójnych wskaźników pokazujących na bieżąco wibrację obu podpór wału wszystkich czterech silników IŁa. Jak wiemy w 1987-mym g... to dało.
@Tomasz_M
@Tomasz_M 10 месяцев назад
Dziendoberek!
@michalmichael30005
@michalmichael30005 10 месяцев назад
Dzień dobry, drodzy widzowie dziś na przykładzie sosu sojowego i talerza wytłumaczymy Państwu czy samolot, którym lecicie spadnie, lub czy pociąg się dziś wykolei. Po raz kolejny dziękuję ze lekcję :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Bardzo trafne podsumowanie. Dodajmy tylko, że mamy jeszcze zapas sosu, tak więc możemy podróżować bez obaw.
@kato7611
@kato7611 10 месяцев назад
Odcinek ten jak zauważyłem poświęcony został diagnostyce. Bo przecież wykrywanie czegoś niepokojącego i nieprawidłowego to element diagnostyki. Podobnie jak u człowieka szybkie wykrycie może rokować zdrowieniu organizmu. Analogicznie jest w przemyśle szybkie wykrycie czyli diagnoza i naprawa może ocalić życie np. w jakimś środku transportu ale również zniszczeniu drogiego urządzenia. Technika idzie do przodu lecz często uczymy się na błędach konstrukcji, użytych materiałów niestety czasem kosztem zdrowia lub życia ludzkiego.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
O to to. Wyśmienite podsumowanie.
@michmak3829
@michmak3829 10 месяцев назад
Nie było czasem sytuacji, że ekipa filmowa używając swojego naświetlenia w hangarze wystawiła szyby w okanch Airbusa A320 na zwiększone zmęczenie/zużycie materiału w rezultacie czego podczas lotu szkło zaczęło pękać?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
Wcale bym się nie zdziwił; w końcu oszklenie to część powłoki zbiornika ciśnieniowego, jakim jest kadłub samolotu.
@witoldstenka2049
@witoldstenka2049 10 месяцев назад
Jeśli to jest dyskusja „chaotyczna”, to co powiedzieć o tych telewizyjnych, zwłaszcza politycznych…? Brawo Panowie! 😊👏
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Dzięki, Witku! Tylu lądowań, co startów!
@Szymon_Klopec
@Szymon_Klopec 10 месяцев назад
Bardzo ciekawy materiał, można by w szkołach na fizyce wykorzystywać. Mam nadzieję, że po skończonym nagraniu to szkło się zapełniło.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
Dziękuję, potwierdzam :) .
@armenian123
@armenian123 9 месяцев назад
@@PokoleizKuleckim cześć sinertrafal, z tej strony tylko musiałem nick zmienic. Jestem ciekaw Twojego zdania jak wygląda nasze krajowe muzealnictwo kolejowe, na tle innych krajów powiedzmy cywilizowanych, czyli europa, usa i japonia. Nie pod wzgledem wystawienniczym i prezentacyjnym zbiory, ale pod wzgledem mnogości zachowania pojazdów. Moim zdaniem pod tym względem mogą nas przeskoczyc chyba tylko niemcy, no i może amerykanie( ale to ogromny kraj wiec skala inna) . Moze o tym zrobic odcinek np swiateczny, by pokazać ze u innych do których tak sie porównujemy, wcale tak fajnie nie jest, owszem muzea maja zadaszone, klimatyzowane, itd, ale eksponatów maja tyle co kot napłakał. Czesto u nich jest wielki problem by zachowac jeden wagon sterowniczy schinkansen, albo jeden wagon TGV, dochodzi do absurdów ze bogaty kraj nie ma zachowanego w całosci zespołu trakcyjnego który jest dumą tego państwa, patrz schinkansen lub tgv, z np talgo jest sytuacja lepsza bo sa zachowane w całosci najstarsze wersje oprocz talgo pierwszej generacji. Niedawno muzeum w USA udało sie od złomowania ocalic jeden wagon talgo cascada, chyba restauracyjny, i tyle z talgo 6 zostało jeden wagon, nie mozna było zachowac wiecej np kilku wagonów w tym tego ze skrzydłami( mysle ze sie orientujesz o który mi chodzi) Schinkansen zero owszem są zachowane ale juz np nowsze wersje, pojedyncze wagony kabinowe. Protoplasci pendolino zespoły ETR 450 I 401, jeden zespół ETR401 odremontowany ale połowa składu, druga czesc czeka na decyzje u przewoznika. Zespoły ETR450, niedawno zezłomowano, zostawiono jeden nr3, i oczekuje decyzji, co z nim dalej. Pozdrawiam, odcinek był jak zawsze swietny.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
@@armenian123 - o, temat jest wielopłaszczyznowy. Różnie to bywa, a wiele, czy może: wszystko zależy od tego, kto i z jakim potencjałem za tym stoi.
@armenian123
@armenian123 9 месяцев назад
@@PokoleizKuleckim A byłeś kiedyś w zagranicznym muzeum kolei pomijam kraje sąsiednie? Ja nie byłem ale oglądałem na RU-vid relacje z Japonii, muzeum maglew i romance car, stan wizualny eksponatów jak nówki z fabryki, sposób prezentacji też robi duże wrażenie. No ale ich stać na te wielkie budynki ekspozycyjne. No ale co mnie zastanawiało, że np shinkansen 300 Series jest tylko jednostka kabinowa zachowana, nawet jednego wagonu bezkabinowego nie zachowali, z innymi nowszymi shinkansen jest podobnie. I sobie wykoncypowalem że chodzi o materiały typu aluminium, może azbest, i w tym tkwi problem. Azbest utylizacja, a aluminium cenny stop do odzysku. Czytalem że w italii mieli problem z jednostką muzealna bo wygluszenie i ocieplenia były azbestowe, musieli oddać jednostkę z muzeum do utylizacji, obecnie pozostała jedna zabezpieczona w FS Fundazione. Pierwsze słyszałem że azbestu używano w pojazdach kolejowych, czy u nas też go stosowano, pomijam budynki?
@rysiumag
@rysiumag 9 месяцев назад
Kiedy coś nowego Panowie inzynierowie ?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Powstaje. Dziękuję za oglądanie i komentowanie!
@ryszardlonski9454
@ryszardlonski9454 10 месяцев назад
tak sprawdza sie tarcze szlifjerske i pily tarczowe
@AdamSiereda
@AdamSiereda 10 месяцев назад
Po prostu GENIALNE 25 minut.
@jantz6132
@jantz6132 9 месяцев назад
Ach ta SiMRowa "Wibrojama"... Pozdrowienia dla Jacka FF...
@pawe-dm7ir
@pawe-dm7ir 10 месяцев назад
Bardzo ciekawy i przyjemny odcinek, wybrałem go zamiast nauki do kolokwium na poniedziałek i w sumie nie żałuję, tematy się trochę pokrywają, a o ile przyjemniej przedstawione. Ale po tej przerwie i tak się pouczę bo "Bóg wybacza, politechnika nigdy", a szczególnie Podstawy Eksploatacji Technicznej znana także jako Teoria Niezawodności
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
Powiem tak: za studenta "wiedziałem lepiej" i ostentacyjnie olewałem niektóre przedmioty. Dziś żałuję i w pokorze douczam się w czasie własnym, po godzinach. Warto wycisnąć z uczelni ile wlezie, a teoria niezawodności z pewnością wróci w pracy zawodowej. Połamania długopisu życzę!
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
Ach ta "Niezawodność" miałem z tego przedmiotu nieregulaminową ocenę "5+" i późniejsze ukłony od prowadzącego.
@tomekb2903
@tomekb2903 10 месяцев назад
Bardzo ciekawy odcinek :)
@artig4375
@artig4375 9 месяцев назад
Jak zawsze świetny materiał! Nie wiem czy Pan Kulecki to przeczyta, ale mam propozycje na film dotyczący tematu oznaczeń pociągów. Naprzykład Fablok 6D ma oznaczenie SM42, co litery takie jak S i M oznaczają? Co oznaczają litery z pociągów EU07, ET22, EN57, WLs40? I jeśli liczby na końcu mają znaczenie to jakie i co one mówią? Po jakich cechach dana lokomotywa ma takie oznaczenie w polskiej kolei? Jak wygląda sprawa z oznaczaniem pociągów na kolej wąskotorowej i normalnotorowej? Bo zauważyłem na wiki że lokomotywy parowe mają inne oznaczenia w obu światach. Myślę że materiał o oznaczeniach pociągów byłby ciekawy ;)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Przeczyta :) . Dziękuję za dobre słowo. Pomysł na taką gawędę jest, ale realizacja będzie z założenia niepełna, bo temat jest niewyczerpalny.
@fifi81pl
@fifi81pl 9 месяцев назад
​@@PokoleizKuleckimjest wyczerpywalny na dany moment historii... lecz by go wyczerpać, to materiał byłby nudny
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
15:15 dawniej np. przy wiązarach dawniej stosowało się podobny lecz odmienny sposób. Najpierw nacierało się wiązar naftą, po czym wycierało się naftę suchą szmatką i posypywało wiązar kredą. Kreda wyciągała naftę z pęknięć pokazując gdzie są pęknięcia i za razem na ile są one pojemne - ile nafty się tam zmieściło.
@marekseafirepilot
@marekseafirepilot 10 месяцев назад
Jak zwykle 👍 Ps. sojoskopia - nic nowego, tymczasem w Polsce swego czasu opracowano parówkoskopię ale chyba tylko dla konstrukcji Tupolewa...
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
A jakby tak parówkę polać sosem sojowym... dobra, żartowałem ;)
@marekseafirepilot
@marekseafirepilot 10 месяцев назад
@@fifi81pl Próbowałem - nastąpiła reakcja jądrowa łańcuchowa ale udało mi się szybko ową parówką schłodzić w musztardzie ;-) Ps. nie pamiętam jaki to angielski sos ale widziałem jak niektórzy modelarze używają go do uzyskania efektu odprysków farby - nie wyobrażam sobie gdybym swojego Mosquito czy Corsaira wysmarował majonezem ;-)
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
@@marekseafirepilot z parówkami to trzeba uważać... bo to jak z tą anegdotą gdy kelner w restauracji zachwala schabowy, De Volaille, bitki, żeberka... na co klient się pyta: - A coś z dań bezmięsnych? - Z dań bezmięsnych, polecam parówki.
@radeknowak6951
@radeknowak6951 4 месяца назад
Kula..i wszystko jasne..🤫
@MatiMK
@MatiMK 10 месяцев назад
Ciekawy materiał
@rysiumag
@rysiumag 9 месяцев назад
Nie doczekam nowego materiału od Panów inżynierów, coś na Nowy Rok ew. Święta ?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Kłaniam się Panu nisko - nowy odcinek właśnie się ładuje.
@pralkatv3485
@pralkatv3485 9 месяцев назад
Fajny temat. Kiedy zagościsz na GKW z wykładem? :)
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Dziękuję :) . Wciąż mam ograniczony zasięg... ale cierpliwy jestem.
@krzysztofgrzybowski4631
@krzysztofgrzybowski4631 10 месяцев назад
Ale szkło było puste
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
...ale wcześniej musiało być pełne, bo w tej lokalizacji pustych nie podają... i kto powiedział, że to pierwsza pustość tego szkła tego wieczoru.
@miktka4667
@miktka4667 9 месяцев назад
Dodam że gady w pudle używają identycznej metody do wykrywania czy kraty nie są piłowane xD. Szkoda, że nie odcinek solo i w terenie ale niech będzie. Powodzenia i Pozdrawiam
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Fizyki się nie oszuka, hehe :) .
@ryanverbinski
@ryanverbinski 9 месяцев назад
Kikkoman jeden smak, wiele zastosowań 😂
@rafakomentator2153
@rafakomentator2153 9 месяцев назад
Odnośnie wentylacji w kopalniach, przestój jednego wentylatora, nie powoduje przestoju kopalni, jak stwierdził J. Fink-Finowicki. Byłaby to sytuacja, nie do przyjęcia. Wentylatory szybowe muszą pracować bez przerwy, toteż prócz wentylatorów głównych, stosuje się wentylatory rezerwowe, lub też ich rezerwowy napęd, właśnie po to, by zapewnić ich ciągłą pracę, na wypadek awarii, lub remontów. Poza tym, np. w kopalniach węgla kamiennego, prócz wentylacji głównej (opływowej), stosuje się też inne metody przewietrzania, jak choćby będące w powszechnym użyciu lutniociągi, które użytkuje się w wyrobiskach ślepych.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
O to to. Cały czas się uczymy od Widzów. Bardzo dziękuję!
@fifi81pl
@fifi81pl 9 месяцев назад
To był rodzaj skrótu myślowego w odniesieniu do tego ile musisz mieć wentylatorów rezerwowych w zależności od tego jak dobrą masz diagnostykę.
@listonoszpat233
@listonoszpat233 9 месяцев назад
@@fifi81pl Inżynier nie może chodzić na skróty bo potem tylko katastrofy !
@fifi81pl
@fifi81pl 9 месяцев назад
@@listonoszpat233 ten skrót nie był katastrofalny. Koniec końców kopalnię trzeba by zamknąć gdyby wentylacja nie była sprawna i nie było wentylatorów rezerwowych... zaś cały myk polega na tym, że im lepsza diagnostyka, tym mniejszą rezerwę musimy trzymać.
@sadam9282
@sadam9282 10 месяцев назад
14:45 sos z zestawu sushi z biedronki 😂
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 10 месяцев назад
Bynajmniej - z lokalnej restauracji sushi, w której stołujemy się od lat.
@fifi81pl
@fifi81pl 10 месяцев назад
@@PokoleizKuleckim To już teraz wiesz skąd restauracja bierze sosy ;)
@rysiumag
@rysiumag 9 месяцев назад
Było szkło było Pyfko ?
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
A jakże :)
@Daruiusz71
@Daruiusz71 10 месяцев назад
👍
@rostilembe
@rostilembe 9 месяцев назад
Dziękuję i pozdrawiam!
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
Trzymajcie się, nie dajcie się!
@rostilembe
@rostilembe 9 месяцев назад
@@PokoleizKuleckim Dziękuję! Może światło na końcu tunelu się zjawi.
@PokoleizKuleckim
@PokoleizKuleckim 9 месяцев назад
@@rostilembe - tylko niech się Republikanie przestaną wygłupiać. Oni się tam targują, a Wam potrzeba broni.
@rostilembe
@rostilembe 9 месяцев назад
@@PokoleizKuleckim republikanie - to wiadomo, a ot komsomolec Orban bardziej irytuje.
Далее
Se las dejo ahí.
00:10
Просмотров 2,5 млн
Po kolei z Kuleckim - Odcinek 197 - Serce czołgu
50:45