Po francusku to nawet przekleństwa i wulgaryzmy brzmią wielce dystyngowanie. Co do samego wykładu Pana Profesora to tradycja została zachowana, wykład jest absolutnie fantastyczny! Dziękuję w swoim imieniu oraz wszystkich słuchających :)
Panie Profesorze bardzo dziękuję za cykl tych wykładów - dużo się dowiedziałem i dało mi to dużo do myślenia...straszliwa prawda podana w bardzo ciekawy, profesjonalny sposób.
Ludwik nie chciał być królem a Mikołaj carem. Francuzi nienawidzili Marii Antoniny a Rosjanie Aleksandry. Ponadto jedną i drugą rewolucję wywołali masoni, a jest jeszcze więcej cech wspólnych. Bardzo ciekawy, rozwijający wykład. Serdeczne dzięki i pozdrowienia dla Pana profesora i słuchaczy.
Wywołali ją bankierzy ze Szwajcarii i Londynu. Masoni to takie narzędzie do wykorzystania przez globalną finansjerę (obecnie już nieaktualne - są lepsze narzędzia). Dlatego masoneria powstała w Anglii (bo wtedy Londyn i podporządkowane mu banki Amsterdamu były najważniejszym centrum finansowym świata; obecnie są na drugim miejscu, ale walka trwa). Jeżeli interesują cię personalia tych bankierów, to wystarczy zapoznać się z listą pierwszych dyrektorów-założycieli Banque de France (bank centralny Francji), założonego w 1800 r. przez ... Napoleona (słup). Stąd ta oszałamiając kariera młodego oficera artylerii - ktoś mu złożył propozycję, a potem dał fundusze. Ale bank centralny trzeba było założyć. Jak to się stało, to był już niepotrzebny - stąd Św. Helena (oczywiście nie od razu - pozory są ważne, no i maskują).
Słucham wykładów dr hab. Tylusa i są świetne. Liczę na powrót średniowiecznej tematyki. Wykład dotyczący średniowiecznych rękopisów był świetny. Bardzo byłbym rad na wykład dotyczący np. postaci Rene Grousseta i jego dorobku. Lub np. świętego Ludwika IX
Panie Profesorze, dziękuję za ten ciekawy wykład. Widzę że już w czasach rewolucji francuskiej kobiety trans odegrały znaczącą rolę. Widzę, że, odezwały się w Panu resentymenty związane z okresem zamieszkiwania w Paryżu. Czy po tylu latach, Paryż nadal wart jest Mszy ?
Nie mieliśmy pojęcia, że termin absolutyzm powstal podczas rewolty antyfrancuskiej. P. S słuchamy sobie wykładów Pana przygotowując się do wieczerzy wigilijnej a zatem już teraz życzymy Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia 🙏 i czekamy na kolejne wykłady. Bóg zapłać 🙏
czy ktoś może polecić jakieś wykłady na temat rewolucji rosyjskiej... , cieszę się że tutaj trafiłem, dziękuję ...powstanie Stanów Zjednoczonych to też ciekawy temat i wartościowych treści nie mogę znaleźć...
Im człowiek bardziej zgłębia się w historię rewolucji i okres jej poprzedzający tym wniosek wysuwa się jednoznaczny. Król po zburzeniu Bastylii powinien posłać wojsko na Paryż ewentualnie wyjechać do Metzu. Nie było sensu prowadzić dialogu z rewolucją bo było to tak jakby prowadzić dialog z rakiem.
Z tym papierem do drukarki czy powielacza, to już Pan profesor przesadził. To Pan profesor nie widział czarnej wołgi? Dziwne. W moim przedszkolu wszyscy widzieli ;) Rzeczywiście, wołga to był straszny strach. Dziękuję za dokształty będące odtrutką na tzw. edukację szkolną.
Mam drobną uwagę do zeszytów skarg i wniosków - tam głównie wypisywano nie tyle niezadowolenie klienta co do braku w sklepie konkretnego towaru (przeciez te braki to byla norma i raczej nie bylo to winą personelu sklepowego) ale raczej uwagi, ze kogos obsluzono poza kolejką, albo, ze komus sprzedano czegos wiecej niz innym, albo zarzuty, ze obsluga jest niemiła itp. A co do papieru do drukarek i powielacza - hm ... drukarki to raczej jeszcze nie epoka PRL-u, a upominanie się o papier do powielacza toż to ewidentny strzał we własne kolano, przeciez taka działalność była zdecydowanie nielegalna i powszechnie tępiona przez wladze, gdyz umozliwiała udostępnianie tresci niezgodnych z linia władzy, krytycznych a nawet wywrotowych. Pisanie więc o tym w zeszycie byloby przyznaniem się do takiej dzialalnosci. Wpisanie skargi do zeszytu wiązało się z koniecznoscią wyjasnienia sprawy. Klient otrzymywał równiez informacje o spodobie zalatwienia jego sprawy i ewentualnym wyjasnieniu zajścia oraz sposobie ukarania winnych. W latach osiemdziesiątych zajmowaly się tym tzw. trójki społeczne czy tez inspekcja robitniczo-chłopska.
W tym okresie PRL o którym wspominasz, nie było drukarek ani tym bardziej papieru do nich ;) Ponieważ ówczesne "komputery" były wielkości wagonu kolejowego i "drukowały" perforując taśmy papierowe... Poza tym to była "rewolucja anty francuska". I ważne jest byś wyjaśnił kto i dlaczego NAPRAWDĘ to zorganizował...
Niby ten podział na prawicę i lewicę taki przypadkowy, ale jednak w wielu językach ma swoje konotacje starsze niż rewolucja francuska. To, co prawe kojarzy się ze słusznością, prostotą i porządkiem, więc i bardziej pasuje do monarchii. To, co lewe - podejrzane, łamiące normy, a wiec rewolucja. Prawy charakter i lewe interesy.
@@patricius1509tak, mamy. Święto Niepodległości 11. Listopada. Nic sensownego się wówczas nie stało. Przyjechał ziuk, niemiecki agent, któremu Rada Regencyjna przekazała państwo i władzę.
Teraz spotykając jakiegokolwiek Francuza zawsze będę się zastanawiał czy jego prapra...pradziadek był kanibalem 🤔 Znakomite są wszystkie wykłady Profesora.
7:00 "Walka klasowa* nasila się w miarę postępów socjalizmu**". *Postęp socjalizmu - narastające opodatkowanie i wywłaszczanie dużych, średnich i drobnych posiadaczy. **Walka klasowa - łamanie oporu stawianego przez tychże posiadaczy.
"Ten francuski aktor, który już od długiego czasu..." jest entuzjastycznym adeptem innego niż kontemplacyjny zakonu. "Zakony kontemplacyjne" zastąpiono bowiem innymi regułami.
Ludzie którzy królowi obcięli głowę nie wierzyli w takie mity jak święta ampułka. I cóż czy nie mieli racji? Oświecenie to też czasy obalania takich bajek. Inni dalej wierzyli a inni już nie chcieli być okłamywani. 🫠
Papier do powielacza w PRLu byl reglamentowany dla firm, a nie obywateli, jak mi się wydaje! (?) Jeśli o papierze: to jeszcze gorzej było z notorycznym " polowaniem " na papier toaletowy! O skargach nikt nie słyszał, bylyby ,jak glos wołającego na puszczy! 😂