Тёмный

Polska Brygada kawalerii '39 

ORBAT.poland
Подписаться 759
Просмотров 3,4 тыс.
50% 1

Struktura organizacyjna polskiej Brygady kawalerii trzy i cztero pułkowej. Modelowe przedstawienie struktury Brygady którą polska armia sprawdziła w boju we wrześniu 1939 roku. Krótka historia przekształcenia jazdy z wojny polsko bolszewickiej w nowoczesna kawalerie. Choć już we wrześniu sam środek walki był przestarzały.
#orbat #dywizja #wojskopolskie #wojsko #battlefield #wojna #piechota #struktura #historia #kampaniawrzesniowa

Опубликовано:

 

3 июл 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 27   
@adamtoxic4180
@adamtoxic4180 19 дней назад
Taktyczna łapka 😊
@jakub__Krk
@jakub__Krk 15 дней назад
Pułk kawalerii w 39 r to ekwiwalent baonu piechoty. Między innymi dlatego Wołyńskiej Brygadzie Kawalerii przerzuconej do wsi Mokra k. Częstochowy przydzielono baon z 86 Pułku Piechoty (o ile pamięć mnie zawiodła).
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 15 дней назад
Jestem pierwszy raz na kanale tematyka pierwszego filmu wskazuje że to kanał dla mnie 👍😀. Skąd ten batalion czołgów ? Brygady Kawalerii miały dywizjony pancerne szwadron tankietek (13 sztuk) i szwadron samochodów pancernych. Etat polskiego batalionu czołgów lekkich to 49 czołgów, a nie 21 tankietek i samochodów pancernych do kupy. Muszę zobaczyć kolejne filmy na kanale.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 15 дней назад
Struktura organizacyjna Brygady kawalerii w 1939 roku przewidywała dodanie do każdej Brygady właśnie batalionu czołgów. A w założeniach i kolejnych latach przezbrojeniu miały ulec wszystkie pułki brygady w pułki pancerne.
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 15 дней назад
@@ORBAT.poland Nie wiedziałem że tacy bajko pisarze w Sztabie Generalnym siedzieli.
@slawomirjozwik9293
@slawomirjozwik9293 12 дней назад
​@@ORBAT.polandskąd ty te bajki o batalionach i pułkach pancernych wziąłeś. Nigdy takich planów nie było. Zgodnie z planem rozbudowy wojska polskiego do 1942 r. mieliśmy mieć tylko 8 samodzielnych batalionów czołgów jako wsparcie da poszczególnych armi i 4 bataliony czołgów dla zmotoryzowanych brygad zaporowych.
@darekwiex
@darekwiex 18 дней назад
Ten materiał jest mało wartościowy gdyż pominięto wyposażenie ilość sprzętu, armat , ckm , radiostacji , rkm , broni przeciw pancernej , lotniczej itp. Zapasy , samochody sam żołnierz czy oficer bez sprzętu może się modlić , pozdrawiam.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 18 дней назад
Pominięto bo nie o tym jest ten film.
@darekwiex
@darekwiex 18 дней назад
​@@ORBAT.polandPrzepraszam ale źle zrozumiałem materiał
@JanKowalski-he3gh
@JanKowalski-he3gh 15 дней назад
​@@ORBAT.polandObaj macie trochę racji, fakt film jest o strukturze, ale jakby były tam informacja o liczbie ckm, działek przeciwpancernych wyszedł by jeszcze lepiej.
@rszparagowski2305
@rszparagowski2305 7 дней назад
To nie US army w WP przedwojennym uzbrajano żołnierzy w to co było, chciał bym wierzyć że etat we wszystkich batalionach pancernych BK był chociaż podobny.
@sawomirkos6787
@sawomirkos6787 11 дней назад
Materiał ciekawy, choć autor nie za bardzo orientuje się w niuansach jazdy polskiej. Np. kompanie były tylko w batalionie piechoty (nie wszystkie brygady je miały, a i były takie które miały dwa), a formacjach kawaleryjskich takie pododdziały nazywano szwadronami (odpowiednik kompanii) i tak np. w pułku oprócz szwadronów liniowych były szwadron ckm a nie kompania, jednostki brygadowe to też szwadrony a nie kompanie: pionierów (a nie saperów), kolarzy i łączności. Oddział pancerny to nie batalion czołgów (nawet 10BK płk Maczka, która była kawalerią zmotoryzowaną nie miała batalionu czołgów choć w planach miała go mieć), a dywizjon pancerny ze szwadronem tankietek i samochodów pancernych. Dalej, nie wszystkie dywizjony artylerii konnej (dak) miały po trzy baterie armat 75mm, były też i takie z czteroma bateriami, np. Pomorska BK. Szkoda że nie "liznełeś" chociażby ugrupowania wyjściowego polskiej kawalerii we wrześniu 1939 roku, nie mówiąc już o chociażby o jakimś epizodzie walki, czy ocenie jak walczyła podczas wojny. Mam nadzieję że kanał będzie dalej się rozwijał i będzie mniej błędów. Pozdrawiam.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 11 дней назад
Wszystko co napisales to prawda. Jednakze zeby podjac sie jakiejkolwiek oceny - trzeba byc w tym ekspertem. Ja sie takim nie czuje. Jesli chodzi o to ze cos bylo a czegos nie - etat byl staly. To ze ugrupowanie bojowe w pierwszym dniu wojny wygladalo tak ze ktoras kompania nie dojechala bo stala w korku taborowym 20km od lini stycznosci nie oznacza ze nie byla w etacie. Co do semantyki szwadronow, kompanii, dywizjonow i batalionow to faktycznie, wkradl sie blad ktory staram sie poprawiac w kolejnych filmach.
@sawomirkos6787
@sawomirkos6787 10 дней назад
@@ORBAT.poland Pogrążasz się. Właśnie nie było stałych etatów. Wszystko było płynne. Np. niektóre pułki "wielkopolskie" (i to już w czasie "pokoju") były silniejsze od innych. Ba, w planach MOB były inne etaty, a na wojnę pułki wyruszyły nieco w innych etatach i to dotyczyło, jeżeli się nie mylę, wszystkich pułków i oddziałów. Nie było ani jednego który do joty zgadzał się z etatem "zaplanowanym" (i nie chodzi tu o korki na drogach). Nie, nie trzeba być ekspertem, wystarczy trochę poczytać i zweryfikować dane, bo niestety książki też piszą ludzie z przypadku, którzy też potrafią wprowadzać w błąd. Ten film niestety wprowadza w błąd (nie wszystko tu jest prawdą) i nie polecam go nikomu kto chciałby poznać szczegóły struktury kawalerii polskiej w 1939 roku.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 8 дней назад
Dokładnie to co napisałeś - zaznaczyłem w materiale.
@mozakir3025
@mozakir3025 22 дня назад
treść spoko, tylko pytanie czy symbole NATO odpowiadają rodzajom wojsk w przedwojennej Polsce? Jak dla mnie średnio, polecał bym wzorować się na tych od Pana Niehorstera, które zdecydowanie lepiej pasują dla II-wojennych struktur.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 22 дня назад
Nie, nie pasują. Jednak można je stosować razem z opisem co jest w miarę akceptowalnym kompromisem między merytoryka a zgodnością historyczną.
@Silkl4sh
@Silkl4sh 20 дней назад
@@mozakir3025 symbole nato są w miarę powszechnie rozumiane u miłośników historii, używanie przedwojennych oznaczeń byłoby bez sensu, bo każdy w jakimś tam stopniu musiałby zaznajomić się z tym. Równie dobrze zamiast brygada kawalerii możemy się dowalić, że autor użył słowa brygada, a nie wielka jednostka kawalerii.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 20 дней назад
Zgadza się. Polskie symbole przedwojenne byłyby w miarę i tak zrozumiałe. Jednak polecam zaznajomić się z symbolami stosowanymi przez Niemcy. Tutaj mały przykład: niehorster.org/011_germany/symbols/_symbols_39-01.gif
@robertzaorski6883
@robertzaorski6883 10 дней назад
Bardzo słabo wgryzles się w temat. KAWALERIA ma szwadrony i dywizjony,dlatego ma np.rotmistrza.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 10 дней назад
Masz racje. Kawaleria ma szwadrony.
@Silkl4sh
@Silkl4sh 22 дня назад
Suche liczby czy struktura mówią, jak to pięknie było. Batalion przeciwpancerny, obrona przeciwlotnicza, a w rzeczywistości było jak było.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 22 дня назад
Zgadza się. Ja tutaj przedstawiam modelowa strukturę. Wermacht w 1944 na froncie wschodnim tez mial piękna strukturę a sprzętu tez nie mieli :) Komuś jednak takie suche liczby mogą się przydać :)
@Silkl4sh
@Silkl4sh 22 дня назад
@@ORBAT.poland No jasne, też dywizje RKKA z etatami po 15 tysięcy, a w rzeczywistości 2-3 tysiące xD
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 20 дней назад
Racja, w armii czerwonej tak to wyglądało, jednak to nie tak że mieli braki kadrowe. Celowo dywizje liczyły po 4-5 tyś bojców, żeby można było ich wystawić więcej. Bo wiesz - jak atakuje 15 dywizji to zacznie lepiej brzmi niż szturm 5 dywizji. A że liczebnie to byłoby to samo, to cóż...
@RadoslawKotowski1984
@RadoslawKotowski1984 19 дней назад
​@@Silkl4sh Etat i stan nie muszą być zgodne. Prawie zawsze tak było.
@ORBAT.poland
@ORBAT.poland 19 дней назад
Uzupełnienia zajmują czas. Nawet w wermachcie braki kadrowe i braki w uzupełnienich były normą.
Далее
Najgorszy polski dowódca we wrześniu 1939 roku?
11:37
Угадай МОБА 1 🥵 | WICSUR #shorts
01:00
Просмотров 718 тыс.
Co dalej z programem K2PL?
29:46
Просмотров 28 тыс.
Julian Tuwim - Sprzeczka z żoną
2:19
Просмотров 19 тыс.
Kapitulacja Armii "Prusy" - 1939
2:43
Просмотров 96 тыс.
Polska dywizja piechoty Wrzesień '39
7:45
Просмотров 3,6 тыс.
Hussar's charge. How was it really?
7:02
Просмотров 59 тыс.
Polska kawaleria w 1939 roku
50:17
Просмотров 125 тыс.
WIZNA
28:24
Просмотров 120 тыс.
Szarża na Kałuszyn
5:17
Просмотров 34 тыс.
highfleet: Heavy artillery cruiser "Irkutsk"
19:28
Просмотров 2,8 тыс.