Тёмный

Profesor Andrzej Trautman - dlaczego powinien otrzymać Nobla? | prof. Paweł Nurowski 

Eureka Foundation
Подписаться 1,9 тыс.
Просмотров 608
50% 1

Wykładowca: prof. Paweł Nurowski (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Uniwersytet Warszawski)
Andrzej Mariusz Trautman (ur. 4 stycznia 1933 w Warszawie) - polski fizyk teoretyсzny i matematyczny, zajmujący się czasoprzestrzenią i grawitacją, zwłaszcza ogólną teorią względności Einsteina; profesor zwyczajny, członek rzeczywisty PAN i jego przeszły wiceprezes; wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i przez kilka lat kierownik Instytutu Fizyki Teoretycznej tej uczelni (IFT FUW). Laureat kilku nagród, w tym Nagrody FNP zwanej „polskim noblem” (2017) oraz Medalu Mariana Smoluchowskiego - najwyższego wyróżnienia przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Fizyczne (1986). W 2021 roku pozostaje jednym z tylko siedmiu laureatów obu wyróżnień.
Trautman wsławił się przede wszystkim badaniem fal grawitacyjnych zwanych też promieniowaniem grawitacyjnym lub „zmarszczkami czasoprzestrzeni”. Na przełomie lat 50. i 60. przewidział, że według ogólnej teorii względności fale te niosą energię i przez to są możliwe do zarejestrowania (detekcji). Zaprzeczył tak wcześniejszym opiniom fizyków, np. Leopolda Infelda i samego Einsteina. Za te prace dziękował potem Trautmanowi noblista Kip Thorne, nagrodzony za udział w zaobserwowaniu tego zjawiska. Te zasługi bywają uznawane za jedno z największych osiągnięć polskiej fizyki w XX wieku[5]. Dorobek Trautmana miał też wpływ na badania Stephena Hawkinga i na próby kwantowania grawitacji przez Rogera Penrose’a w teorii twistorów.
Trautman to również zasłużony dydaktyk i popularyzator teorii względności w Polsce - promotor i recenzent doktoratów znaczących uczonych, autor książek, skryptów i publicznych wystąpień.
Forum dyskusyjne jest poświęcone analizie przeszłych i przyszłych szans polskich naukowców na dołączenie do grupy noblistów. Sesję poprowadzi prof. M.P. Dąbrowski z Fundacji Eureka i Szczecińskiej Grupy Kosmologicznej, który przedstawi autorskie propozycje - oparte o rzetelną ocenę osiągnięć - polskich kandydatów do Nagrody Nobla od czasów Marii Skłodowskiej-Curie do dnia dzisiejszego (np. prof. Marian Smoluchowski). W sesji weźmie udział kilku ekspertów z kluczowych dyscyplin naukowych które reprezentują domniemani kandydaci (np. prof. A. Wolszczan, prof. Wojciech Żurek, prof. P. Chomczyński), w celu odbycia dyskusji realności osiągnięcia tego zaszczytnego wyróżnienia. Zostanie też przedstawiony wykład specjalny na temat tajników wyłaniania laureatów Nagrody Nobla przez prof. Wacława Gudowskiego z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie będący w gronie osób mających styczność z Komitetem Noblowskim. Wykład specjalny na temat wkładu do odkrycia fal grawitacyjnych przez kandydata do Nobla wygłosi prof. Paweł Nurowski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W trakcie warsztatów dyskusyjnych i dyskusji podsumowującej zostaną wyedytowane wywiady z rozważanymi kandydatami do Nagrody Nobla poprowadzone przez znane dziennikarki naukowe.
#fizyka #nauka #wszechświat

Опубликовано:

 

29 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 2   
@andbubu4822
@andbubu4822 7 месяцев назад
nie wiem jak można brać na poważnie wyróżnienie Nagrody Nobla po takich laureatach jak Lech Wałęsa (przedstawiciel organizacji "Solidarność" finansowanej przez CIA) czy Barack Obama (prowadzenie interwencji w Iraku, Syrii czy wspieranie interwencji niszczenia infrastruktury Jemenu).
Далее
Prof. Krzysztof Meissner: Nieskończoność w fizyce
56:34
Катаю тележки  🛒
08:48
Просмотров 534 тыс.
Watermelon magic box! #shorts by Leisi Crazy
00:20
Просмотров 23 млн
Czy można złamać prawa fizyki? Michał Eckstein
1:08:43
Po co socjologia i komu jest potrzebna
1:03:24
Просмотров 13 тыс.