Тёмный

Przykłady lampowych wzmacniaczy niesymetrycznych do DIY ( 

tomekkruger
Подписаться 3,7 тыс.
Просмотров 6 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

26 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 30   
@tadeuszborek5832
@tadeuszborek5832 9 месяцев назад
Dobre wytłumaczenie zasad ..Gratuluje
@tomekkruger
@tomekkruger 9 месяцев назад
Dziękuję.
@thebast2748
@thebast2748 3 года назад
Kolejny super odcinek! Gratuluje wiedzy. Jestem wielkim Pańskim fanem :) czekam na kolejne materiały. Serdecznie Pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Witam. Dziękuję. Wiedzę można zdobyć dzisiaj dużo łatwiej niż w przeszłości. Jest mnóstwo opracowań, ja wybrałem kilka. Proszę zajrzeć na fonar, tam są artykuły z polskiej prasy złotej ery lamp. Wzmacniacze SE są najprostsze, nawet zamiast pierwszej triody można użyć wysokonapięciowego tranzystora jak w Elektronie 707.
@mazakaudio
@mazakaudio 3 года назад
Bardzo ciekawy odcinek,zamierzam zbudować lampowy wzmak,Jeśli Pan Tomek pozwoli będę się dopytywał poradę.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Pewnie, że można pytać. Będę odpowiadać w zasobach wiedzy jaką posiadam i w czasie, którym dysponuję :)
@mazakaudio
@mazakaudio 3 года назад
@@tomekkruger Dziękuję ,Zdrówka na Nowy Rok.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
@@mazakaudio tak, przyda się :) przybijam Perłą :)
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 3 года назад
Fajne klasyczny uklady dobrze brzmiace, ale przy apetycie 3-5 W polecam rozwiazania Direct coupled bez kondensatorow w tor audio...
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Mullard 3-3? Tak, bas niżej schodzi, a sam wzmacniacz gra nieco głośniej, kondensator jest tutaj też dzielnikiem napięcia.
@DRUMsetINkeyboard
@DRUMsetINkeyboard 3 года назад
Panie Tomaszu, podziwiam Pana wiedzę i zamiłowanie do audio. Chiałbym kiedyś móc poznać i czegoś się nauczyć od Pana.
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Dziękuję. Nie prowadzę jednak szkoleń, bo nie mam na to czasu. Ale w filmach wplecione są porady dla zaczynających praktykować naprawianie sprzętu audio.
@mirekswirek11
@mirekswirek11 3 года назад
Jaką rolę odgrywa pojemność kondensatora elektolityczynego na katodzie lampy podwójnej triody
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
W którym schemacie? Proszę oznaczyć minuty i sekundy. We wzmacniaczu napięciowym blokujemy sprzężenie zwrotne dla przebiegów zmiennych. Innymi słowy, jeśli będzie kondensator to będzie więcej basu.
@mirekswirek11
@mirekswirek11 3 года назад
@@tomekkruger ogólnie w sprzężeniu lokalnym na lampie ,czy w pływa na pasmo przenoszenia w dolnym zakresie?
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
@@mirekswirek11 tak, ale nie tylko na pasmo ale też stałą czasową układu. Lampa waha się po prostej cha-ki i szybkość powrotu do punktu spoczynkowego może być stłumiona. Podobnie powrót z przesterowania może być opóźniony zbyt dużą pojemnością.
@piotrjader8914
@piotrjader8914 10 месяцев назад
Zasadniczo rezystor katodowy ustala punkt pracy lampy w stanie spoczynku, jednocześnie wprowadzając ujemne sprzężenie zwrotne dla sygnałów stało i zmiennoprądowych. Wzmocnienie takiego wzmacniacza jest zależne od stosunku rezystancji (impedancji_ anodowej do katodowej i od parametrów lampy/tranzystora (działa to również w układach tranzystorowych na identycznej zasadzie). Jeśli równolegle do rezystora katodowego dołączymy kondensator, to dla sygnałów zmiennych rezystor katodowy będzie bocznikowany przez kondensator zwiększając wzmocnienie układu. Częstotliwość graniczna (dolna) charakterystyki częstotliwościowej zależna zasadniczo jest od wartości rezystora katodowego i kondensatora (omijam tu ograczwnia na wejściu poszczególnych stopni wzmacniacza).
@HUW-05039
@HUW-05039 3 года назад
Być może naiwne pytanie, ale czy układ SE posiada jakieś cechy na plus względem push pull dla którego warto wybrać mniejszą moc? (pomijając czynniki ekonomiczne)
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Napisałem Panu taką ładną odpowiedź. YT się zawiesił i wywaliło. Wkleję fragment z pisma pióra John Eckland o wzmacniaczu na 2A3 w PP. "Dlaczego Push Pull? W latach 1939 single-ended uważano za tani obwód o ograniczonej mocy, a wielu entuzjastów audio preferowało wzmacniacze typu push-pull. Najpopularniejsza aplikacja dla wzmacniaczy single-ended jest stopniem wyjściowym w tanich zestawach radiowych. Jakość transformatora we wzmacniaczach single-ended, z wyjątkiem niektórych wzmacniaczy pro-audio, takich jak Western Electric 91A, była w najlepszym razie marginalna. Zainteresowanie wzmacniaczami SE było bliskie zeru aż do lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy francuscy i japońscy dziwacy audio zaczęli eksperymentować ze starożytnymi asymetrycznymi wzmacniaczami Western Electric i głośnikami tubowymi. Twierdzili, że dzięki takiej konfiguracji muzyka jazzowa była żywa i żwawa. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzmacniacze SE, dawniej undergroundowa osobliwość, stały się bardziej widoczne i pojawiają się na okładkach nawet popularnych publikacji audio. Istnieją dosłownie dziesiątki firm na całym świecie produkujących wzmacniacze SE i nigdy dotąd nie było więcej wysokiej jakości transformatorów SE dostępnych w konstrukcjach audio. Dzisiaj (rok 2000) myślę, że wzmacniacze triodowe typu push-pull są gotowe na odrodzenie dzięki nowoczesnych konstrukcjach audio i producentom OEM. Kiedy ludzie z SE zaczną badać różne obwody i projekty push-pull, myślę, że zaczniemy widywać więcej wzmacniaczy PP 300B, 2A3 i 45 niż wcześniej. Jeśli zapytasz bardziej doświadczonych entuzjastów audio, przekonasz się, że wielu preferuje dźwięk triod push-pull od prawie wszystkich innych konstrukcji. Dzieje się tak, ponieważ triody PP mają słodki, zrównoważony dźwięk, głębszy bas i mogą być używane z szerszą gamą głośników. Z drugiej strony wzmacniacze SE wymagają ultraczułych głośników, mogą mieć łagodniejszą odpowiedź basów i są podatne na wyższe poziomy zniekształceń drugiej harmonicznej." Proszę wybaczyć, może jutro napiszę znów coś od siebie. Ponad 3500 znaków... (cytat ma ok 1850 znaków).
@HUW-05039
@HUW-05039 3 года назад
@@tomekkruger dziękuję! 😍
@jakubokaj8323
@jakubokaj8323 3 года назад
Skąd pochodzi schemat wersji z UL? Pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Peter J L Binns MSc, The Radio Constructor, January, 1962. www.r-type.org/articles/art-166.htm
@jakubokaj8323
@jakubokaj8323 3 года назад
Dzięki bardzo. Czy spotyka się konstrukcje w konfiguracji tzw „super triode” czyli UL + cathode feedback dla układów SE?
@tomekkruger
@tomekkruger 3 года назад
Tak. Nawet Quad. Układ PP to dwa złożone ze sobą SE, jeden wzmacniacz ma tylko odwróconą fazę. No i PP to dwa SE, które pracują na wspólnym obciążeniu. EDIT: to oznacza, że tu i tu może być stosowany UL, QUAD, sprzężenie katodowe, pseudo quad i obciążenie rozproszone.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Год назад
Jak zwykle niezmierna przyjemność - posłuchać kogoś rozeznanego i rozmiłowanego w temacie.
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Czy rozmiłowanego to nie wiem, ale lubię analizować schematy. Przypominają mi warsztaty szkolne, gdzie kierownik rzucał schemat spawarki na stół czy rozdzielnicy rozruchowej silnika 20 kW i pytał "jak to działa?"
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Год назад
@@tomekkruger Zazdraszczam! W technikum to max byl schemat hifi na darlingtonowanym 2n3055. Na studiach bylo zbyt abstrakcyjnie i teoretyczne, by wskazac konkret tego typu :] Pozdrawiam!
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
@@krzysztofwaleska A my na pracowni elektronicznej badaliśmy (moc, pasmo, THD, IM) EL84 w roli wzmacniacza SE i ... uwaga ... 2A3, też SE. We wnioskach trzeba było porównać oba rodzaje lamp w roli wzmacniacza.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska Год назад
@@tomekkruger zapytalbym sie o rocznik z ciekawosci. Nie wypada. Ja w latach 90-tych tylko wzmacniacz rc i oscylatory na lampach poznalem. Nic wiecej. Pozniej tylko tranzystory i opampy. Pozniej cyfra. A szkoda, bo wykladowcy dobrze temat znali, ale nie chcieli mowic. To obciachowe wtedy bylo, strychowa technika. Po zajeciach podpytywani i wprost prowokowani najwyzej czyms sie pochwalili, ale dawali nam 1-2 zdania.
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
@@krzysztofwaleska Jestem '75, technikum kończyłem w '95. W filmie o kanale mówię, gdzie zdobyłem tytuł technika :) PS.: jako pracę dyplomową chciałem zrobić wzmacniacz lampowy PP z CFB na 6V6 i ręcznie nawijanym trafie, ale koledzy z ekipy wybili mi to z głowy twierdząc, że profesorowie położyliby mnie pierwszym pytaniem o lampy :) żałuję, że zrobiłem termometr z platynowym czujnikiem PT 100 a nie jakąś wersję QUAD LEAK II
Далее
Bias i klasy wzmacniaczy lampowych.
25:05
Просмотров 7 тыс.
DIY Wzmacniacz lampowy  - 300b SE
11:46
Просмотров 14 тыс.
Думайте сами блин
18:15
Просмотров 496 тыс.
Купил КЛОУНА на DEEP WEB !
35:51
Просмотров 1,6 млн
МЭЙБИ БЭЙБИ - Hit Em Up (DISS)
02:48
Просмотров 385 тыс.
ИСТОРИЯ ПРО ШТАНЫ #shorts
00:32
Просмотров 196 тыс.
Legenda Bang&Olufsen [Reduktor Szumu] #215
45:50
Просмотров 123 тыс.
miniBLU prezentacja
13:34
Просмотров 1,9 тыс.
MERA-400 - zagadka prędkości
42:28
Просмотров 21 тыс.
Skoczyli sobie do gardeł w studiu. Poszło o Ukrainę
34:07
Думайте сами блин
18:15
Просмотров 496 тыс.