Тёмный

Radio bez prądu [TOWARY MODNE 106] 

Adam Śmiałek
Подписаться 81 тыс.
Просмотров 176 тыс.
50% 1

O "radiu bez prądu" - odbiorniku detektorowym, inspirowanym jedynym seryjnie produkowanym peerelowskim odbiornikiem z bezpośrednim wzmocnieniem, Asią MOT 757
Odbiornik, który wystąpił w filmie, pochodzi z MUZEUM ELEKTRONIKI w Krakowie, do którego serdecznie zapraszam :)
muzeumelektron...
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/s...
PayPal.Me/smialekadam
www.paypal.com...
oraz do subskrybowania:
www.youtube.co...
#Asia #detektor #bezprądu

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 591   
@MrocznyTechnik
@MrocznyTechnik 2 года назад
Jest coś magicznego w sposobie w jaki Pan opowiada i pokazuje. Zwłaszcza pokazuje, bo mało na YT twórców tak skupionych na sztuce filmowania i fotografii. Zawsze ostro wyraźnie i bez ceni. To wszystko razem sprawia, że licencjonowany radioamator, konstruktor elektronik z 20+ letnim stażem, chce obejrzeć filmik o radiu detektorowym. Pozdrawiam, dziękuję i życzę wszystkiego dobrego.
@robertmajewski4486
@robertmajewski4486 2 года назад
Dla mnie elektronika to gwiezdne wojny :) Nie znam się na tylu rzeczach - chodzi mi szczególnie o te elementy elektroniczne które mamy gdy rozbierzemy jakieś urządzenie. Jest tam dużo różnych malutkich "domków" - te wszelkie male i wieksze częsci. Mysle że mozna to opisać - te małe elementy których jest mnóstwo o wszelkich kolorach i rozmiarach.
@_I_Am__
@_I_Am__ 2 года назад
@@robertmajewski4486 To tak jak ja😂
@robertmajewski4486
@robertmajewski4486 2 года назад
@@_I_Am__ bo w tych programach prowadzacy rzuca nas na głębokie wody. To nieco wyglada tak iz sprzet działa robi to i tamto ale w jaki sposob ? jakie sa w nim czesci i dlaczego takie a nie inne ? takie audycje byłyby swietne ! no a tak pokazane jest radio - ok jest radio ale co napedza to wszystko. Jakie czesci elementy sprawiaja że dziala to w ten sposob ?.
@maciejnajlepszy
@maciejnajlepszy 8 месяцев назад
@@robertmajewski4486 Taka płytka scalona to jeszcze nic, prawdziwą czarną magią jest mikroprocesor, gdzie "kable" mają grubość nanometrów i jakimś cudem to wszystko działa. A jeśli chodzi o załapanie podstaw elektroniki to polecam zacząć od początku, czyli od XIX wieku, albo nawet od elektryczności statycznej i powoli śledzić postęp nauki krok po kroku, a w razie nie nadążania, cofnąć się, zmaleźć alternatywne wyjaśnienie, jakiś materiał na YT prezentujący analogiczny opis danego zjawiska itp. W ten sposób sam zaczynam się wdrażać w te meandry i idzie całkiem nieźle, choć dotarłem do początku XX wieku i jest już coraz trudniej nadążyć, ale podstawy radia nie są takie trudne jak by się mogło wydawać :) XIX wieczna technologia jest najczęściej prosta i logiczna, więc jak się złapie intuicyjnie zasadę działania poszczególnych elementów to dalej idzie z górki.
@MarcinFaza
@MarcinFaza 3 месяца назад
​@@maciejnajlepszy Mikroskop i napięcie . Prądy są znikome by niczego nie popalić . To cała filozofia.
@wwidaw
@wwidaw 2 года назад
W szkole podstawowej w VII klasie na zajęciach praktycznych budowaliśmy radia detektorowe. Działały całkiem nieźle, bez tego szumu... może pod koniec lat '60 eter był mniej zaśmiecony. Kolejnym zadaniem była budowa silnika elektrycznego... używaliśmy wtedy z drutu nawojowego, i metalowych taśm pakowych ze sklepu AGD - do budowy prostego wirnika... Zasilanie z baterii płaskiej 4.5V. Tak, tak, właśnie tak wyglądały kiedyś zajęcia w szkole podstawowej! Ksiądz nie rządził!
@kosiarz9992
@kosiarz9992 2 года назад
Raczej wtórny analfabetyzm niż rzekome "rządy księdza"
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
Filmy pana Adama to balsam na obolałą po całotygodniowej harówce duszę i najlepszy wstęp do weekendu...
@amonra4046
@amonra4046 2 года назад
Robol czy patopracodawca? Jak robol to szacun a jak patus to kop na facjatę.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
@@amonra4046 chyba źle trafiłeś. Zobacz jak tu ludzie kulturalnie komentują. Ale zaspokoję twoją ciekawość - jestem korpoludkiem.
@jankociubinski5423
@jankociubinski5423 2 года назад
Radio ASIA używałem na początku lat osiemdziesiątych i doskonale się sprawdzało w autobusie po przeróbce zasilania. Była to niedroga alternatywa dla radia samochodowego i dawała radę na UKF. W szkole natomiast wszyscy chyba chłopcy robili sobie prostą wersję detektora na diodzie germanowej bez kondensatora nastawnego i też hulało.
@gregoryhouse7140
@gregoryhouse7140 2 года назад
W czasach szkolnych robiłem takowe radyjko. Nawet to działało fajnie, jakości brak, ale frajda była. I na ognisku z dziewczynami byliśmy z kolegą jak magicy, radio bez prądu. A to były czasy. Pozdrawiam lubię takie historyczne odcinki.
@DonPedro6901
@DonPedro6901 2 года назад
Mój Dziadek służył w czasie wojny w marynarce i opowiadał mi o takim radio z niczego - kryształ, drucik i słuchawka. Opowiadał, że słuchawka leżała na telarzu, żeby było lepiej słychać. Zawsze chciałem zobaczyć schemat tego czegoś. Bo kryształ już dawno temu znalazłem - jest koloru grafitowego. Dzięki!
@patrykf4993
@patrykf4993 2 года назад
Robilem takie radio na diodzie germanowej. Cis tam odbieralo.
@pb78pl
@pb78pl 2 года назад
Dawno temu robiło się radio z telefonicznej wkładki słuchawkowej, diody germanowej i kaloryfera. Oczywiście nie było żadnego strojenia, ale zawsze coś tam gadało 😉
@kaem3
@kaem3 2 года назад
Działało to zwłaszcza w dużym mieście, gdy w pobliżu był lokalny nadajnik średniofalowy, nadający 2 lub 4 Program Polskiego Radia. Na tzw. prowincji, w większych odległościach od tych stacji różnie z tym patentem bywało.
@markleman57
@markleman57 2 года назад
Radio Asia towarzyszyło mi w Północnej Afryce w końcówce lat 80-dziesiątych ubiegłego wieku. Warszawę na 227 kHz odbierało wyśmienicie, wziąwszy pod uwagę odległość. Zasilanie pochodziło z markowych dwóch baterii 3R12 (2 x 4,5V), które wkomponowane były w podstawkę do radia (DIY)
@joannasztelmer-stabinska4080
@joannasztelmer-stabinska4080 2 года назад
Dzień dobry, nazywam się Asia. :-)
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 2 года назад
A juz myslalem ze Joanna :p
@dominickvangoongan6589
@dominickvangoongan6589 2 года назад
Nazywasz się Sztelmer - Stabińska :) Asia masz na imię 😉
@amonra4046
@amonra4046 2 года назад
@@dominickvangoongan6589 jude?
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
o, chociaż jeden wpis od kobiety! Co prawda mało merytoryczny, ale liczy się sztuka!
@Szarus123
@Szarus123 2 года назад
Świetnie xD
@zbigniewkarwowski4586
@zbigniewkarwowski4586 2 года назад
Mialem takie radyjko w wojsku! Mieściło się w kieszeni płaszcza na służbę wartowniczą!
@Marek_Bogdanowicz
@Marek_Bogdanowicz 2 года назад
Moje pierwsze radio, miałem może 8 lat jak je zmontowałem bazując na jakieś starej książce. Była to wersja bez kondensatora zmiennego a do stacji dostrajało się przesuwając jedną cewkę w stosunku do drugiej nieruchomej (były dwie osobne). Frajdy było co nie miara, szczególnie jak udało się złapać stację radiową i odsłuchu na... hełmofonie od czołgu, który dostałem od wujka ;). W szczycie zabawy jako antenę wykorzystaliśmy (z kolegą) starą, nieużywaną już linię telefoniczną, do której podłączyliśmy radio w nocy bo w dzień sąsiedzi nas przeganiali ze słupa ;D. Ech to były czasy... PS. Diodę ostrzową (zieloną) wylutowałem ze starego odbiornika radiowego rozgrzanym do czerwoności... pogrzebaczem ;D, gdyż jedyna dostępna lutownica była do lutowania rynien a jej grot miał średnicę chyba 1.5cm ;).
@teodorrespondek3432
@teodorrespondek3432 2 года назад
Z "Asią" spędziłem 2 lata w LWP. Z przyjemnością obejrzałem ten odcinek. Chyba poszukam tego radia gdzieś w garażu. Pozdrawiam `jesień 79`.
@pathfinderpolska
@pathfinderpolska 2 года назад
Świetne! Proponuję radio detektorowe przenośne z „anteną” kierunkową nawiniętą na jakiś duży karton np od dużej pizzy. Można zamiast doga użyć ołówka twardego i żyletki. Zasilaniem mogą być słoiki z wodą po ogórkach połączone w szereg pewnie z 12 byłoby potrzebnych. Można bawić się na różne sposoby.
@amonra4046
@amonra4046 2 года назад
To rób filmiki o tym! A widzów sporo będziesz miał.
@infraceptor4749
@infraceptor4749 2 года назад
te proste radia na galenę czy diodę to protoplasta tranzystorów już pod koniec 19 wieku w pojawiła się koncepcja tranzystora w Rosji ale opracowano lampy próżniowe i temat przycichł
@ultrafilipsz.5827
@ultrafilipsz.5827 2 года назад
Wow, ale super odcinek! Miłego dnia i życzę kolejnych tak dobrych materiałów na YT.
@pawelhuczewski2772
@pawelhuczewski2772 2 года назад
Jako dziecko zrobiłem "radio bez prądu" . Słuchawka telefoniczna , dioda detekcyjna (chyba germanowa w szklanej obudowie ). Jeden drut do kaloryfera , drugi do anteny TV. Cichutko było słychać Warszawę I . Ale wtedy działał nadajnik z tą anteną co się potem zawaliła , a odległość od anteny to pewnie ze 100 kilometrów (albo mniej) . Nie było żadnych cewek i kondensatorów strojeniowych , chyba było słychać Warszawę I ze względu na moc nadajnika i małą odległość. Kumpel mnie namówił żeby taki badziew zrobić , myślałem że to nie ma prawa działać , a jednak coś było słychać .
@krissgran2024
@krissgran2024 2 года назад
Mialem tak samo :)
@mateuszgramza
@mateuszgramza 2 года назад
Niesamowite. Nie sądziłem, że można stworzyć coś takiego. Bardzo ciekawy film.
@geniuszK
@geniuszK 2 года назад
Witam. Na takim radiu słuchałem transmisji mistrzostw olimpijskich w siatkówce kiedy Polska zdobyła złoty medal w 1976 r w Montrealu, wystarczyła słuchawka z telefonu kopalnianego i dioda DOG podłączone do metalowej lampki nocnej. Pozdrawiam
@mariuszbrynkiewicz7038
@mariuszbrynkiewicz7038 2 года назад
Łał!
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii 2 года назад
Bardzo jestem ciekaw,bo zaczynam oglądać,też robiłem dawno temu takie radyjka ;) pozdro
@ukaszrugaa104
@ukaszrugaa104 2 года назад
Mimo wszystko, w czasach kryzysu warto posiadać takową wiedzę 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
@kakaowcy
@kakaowcy 2 года назад
Świetne i mądre, dla każdego zrozumiałe tłumaczenie, nie wielu tak potrafi, słucha się z ciekawością Pana i przyjemnością, pozdrawiam
@Zobiektywnie
@Zobiektywnie Год назад
Pierwsze radyjko bez zasilania zbudowalem w latach 70 jako mlody chlopak. Anteną był płot na tarasie a sluchawka z telefonu. Do dziś pamietam radość ze gralo :)
@andrzejysakowski9920
@andrzejysakowski9920 2 года назад
budowałem takie w dzieciństwie 35 lat temu. Używałem do tego płytki blokera p.cz. z gniazdami antena/ziemia z radia lampowego i słuchawkę telefoniczną.Grało nawet ok, potem lepiej grało (głośniej) gdy mi ojciec kolegi dał transformatorek akustyczny z mikrofonu, celem "lepszego "dopasowania impedancji słuchawki. Z 2 słuchawek telefonicznych też budowałem telefon bez zasilania ,po prostu 2 wkładki i przewód 2 żyłowy ,można było mówić i słuchać na przemian-i taki mieliśmy domofon między szałasami w lesie.
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 2 года назад
Taką Aśką słuchałem Trójki w latavh 80tych. Robiła za tzw radio kuchenne.
@piotrwdowiak8698
@piotrwdowiak8698 2 года назад
Radio detektorowe ;). Moje pierwsze kroki radioamatora. Jak pamiętam to elementów miałem jeszcze mniej i działało, dźwięk był słabiutko slyszalny na słuchawce telefonicznej. Miałem szczęście mieszkać na 10 piętrze więc antena wisiała sobie na oknie, jakieś 2 m, uziemieniem do kaloryfera. Co najważniejsze, była wielka radość, że w tak prosty sposób miałem radio własnej roboty. Parę lat później szczęśliwa lokalizacja mieszkania przydała się powrórnie, kiedy zaczęło nadawać Fun Radio z Krakowa , wtedy po francusku, by w niedługim czasie stać się RMF FM. Odbierałem i to na dodatek w stereo! Ale to było dość dawno temu, w beztroskich czasach studenckich. Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek z historią w tle. I czekam na radio na tzw. Kryształek. Jedna z ofiar wtedy nowoczesności międzywojennej stała się moja babcia, której zamiłowanie do tegoż radia skończyło sie powtarzaniem klasy ... Tak mówi rodzinny przekaz. Pozdrawiam
@msadurski
@msadurski 7 месяцев назад
O radiu bez prądu „na kryształek” słyszałem od dziecka od mojego śp ojca, który ponoć za Niemca takie sobie zbudował. O Asi nie nie słyszałam. Za to również w dzieciństwie (podstawówka) dostałem w prezencie zestaw radzieckiej produkcji „mały elektronik”.. Czy jakoś tak. Nic tam nie trzeba było lutować. Zestaw - do nabycia chyba w Składnicy Harcerskiej - składał się z tacki ze stykami wewnątrz i klockami (tez ze sprężystymi stykami na kazdej z czterech ścianek). Każdy klocek miał w środku jakiś element dyskretnego i symbol na górze. Dzieki temu mozna bylo w łatwy sposob skladac sobie rozne proste układy wg schematów. Wśród tych ukladow bylo kilka modeli prostych radyjek, bez zasilania. Wyjscie oczywiście na słuchawki. Niestety, w internecie jakoś nie mogę znaleźć żadnych wspomnień na te temat. Pamietam jak w wakacje skuchalem na tym ABBY w „Lecie z Radiem. Kolega Adam zaraz powie, ze to niemożliwe, bo za PRLu dzieci bawily sie conajwyzej szmacianymi lalkami i wystrugowanymi z drewna konikami na biegunach. A radio nadawli tylko przemowienia i muzyke zaangazowana i ludowa.
7 месяцев назад
Ależ skąd, ABBA leciała, a dzieci rzeczywiście bawiły się głównie bzdurami, bo takie zestawy były drogie. Generalnie co fajne, kosztowało i dlatego większość z nas "tuningowała" kabzle od butelek i składała proce, co też było fajne. Ten konkretny zestaw pamiętam ze szkoły, w podstawówce składaliśmy z tego obwody na oceny. Nie wiem czy on nie był czasem ruski, ale może produkowano go wyłącznie dla szkół, a jakieś odpady pojawiały się w sklepach. Rynek pomocy naukowych dla szkół był całkiem fajny, tylko niestety większość nauczycieli trzymała to w szafach. Mnie na szczęście mama uczyła chemii, więc po lekcjach brałem klucze z zaplecza i myszkowałem. Cuda tam były i chętnie bym to wszystko dziś posiadł :)
@msadurski
@msadurski 7 месяцев назад
@ O znalazłem. Archiwum allegro. Cena 45zł, oferta z 2018. Nazywało się to Modularnyj Radiokonstruktor. Co do zabawek - mam całkiem inne wspomnienia. Ta składnica Harcerska była prawie, jak Hamleys’. Był jeszcze w Warszawie na Marchlewskiego sklep Piotruś Pan… ale on chyba rzeczywiście był drogi. Dla bogatszych to były pewexy. Ale ani w pewexach an chyba nawet i w tym Hamleys’ takich zabawek, jak ten Radiokonstruktoe nie było. BTW - były jeszcze inne zestawy edukacyjne. Radziecki Junyj Chimik. Albo chyba enerdowski Mlody Optyk (tam można było złożyć sobie lornetkę, lunetę, mikroskop, czy ławę optyczną).
@ZPDU
@ZPDU 2 года назад
Jak zawsze świetny i ciekawy odcinek. Gratulacje i moc pozdrowień.
@call_me_stan5887
@call_me_stan5887 2 года назад
Mój ojciec nadal buduje detektory :) Ma na dachu bloku antenę o dł. ponad 30 metrów - gra pięknie. Zestrojone ostro na PRI ale jest kondensator zmienny i można się przestroić na Czechy.
@galion59
@galion59 2 года назад
Mam jeszcze działającego Kolibra 2 z 1964 roku. Kilka lat temu padł transformatorek napędzający parkę wyjściową TG 50. Wywaliłem ten transformator razem z tranzystorami i wstawiłem 4 trany z rodziny BC sprzężone bezpośrednio i gra to do dzisiaj nawet lepiej niż na tych starych tranzystorach germanowych.
@apruszko
@apruszko 2 года назад
Dog51(?), TG51, 80c51, strefa 51 - to jakieś tajemne 51, czy klucz do jakiejś sekty? Ah ta nostalgia!!!
@arczisss.9976
@arczisss.9976 2 года назад
Oj trzeba było w tytule umieścić słowa "Unitra Asia" - ilość wyświetleń byłaby co najmniej dwukrotnie większa 😁
@mpingo91
@mpingo91 2 года назад
A gdyby tak jeszcze dodać, zgodnie z prawdą zresztą, "bez cycków" , to poszłoby w miliony.
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 года назад
Asia to jak Azja
@31uisybz
@31uisybz 2 года назад
@@MultiKomentator tylko inaczej. Przez ciekawość- nie masz chyba wśród znajomych osoby o imieniu Joanna? A jeśli tak- jak ją zdrobniale nazywacie?
@jacekmarkiewicz174
@jacekmarkiewicz174 2 года назад
I kolejny świetny materiał... widzę, drogi Adamie, że korzystaliśmy z takiej samej, interesującej publikacji Pana Wiktora Chojnackiego SP5QU (1933-1985). Moje eksperymenty przypadły na lata 1992 - 1998 a zatem tuż po upadku masztu w Konstantynowie (słynny "maszt w Gąbinie"). Wówczas nadawanie PR I przejął maszt w Łazach (kolejny słynny "Raszyn"), oddalony ok. 14 km od mojego miejsca zamieszkania. Kaloryfer i cała sieć CO była świetną przeciwwagą/uziemieniem :) Dziękuję za odcinek, kolejny ciekawy pomysł czym zająć dziecko po zajęciach w szkole ;)
@sebastiansp2snf347
@sebastiansp2snf347 2 года назад
Świetny odcinek , dziękuję i pozdrawiam.
@janko4079
@janko4079 2 года назад
Super :) Fajnie dobrany opis.
@adambury2251
@adambury2251 2 года назад
Super.... Lata 70... Wspomnienia 😀 dziękuję
@DaBuzz92
@DaBuzz92 2 года назад
Ja kiedyś odkryłem że kolumna Altus 110 po podłączeniu do niej samego dość długiego kabla głośnikowego potrafi w mroku nocy delikatnie ledwo słyszalnie odbierać RMF FM...
@indianajons8680
@indianajons8680 2 года назад
Interesujące jak długi jest ten kabel ?
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
to jest możliwe jeśli mieszkasz blisko silnego nadajnika. Nieprzypadkowo łapiesz rmf - ta stacja ma najgęstszą sieć nadawczą w Polsce i składa się ona przeważnie z nadajników sporej mocy.
@DaBuzz92
@DaBuzz92 2 года назад
@@indianajons8680 no tak 4.5 metra miał. Oczywiście czy podpięta do wzmacniacza czy nie nie ma różnicy.
@redteacher7797
@redteacher7797 2 года назад
Uwielbiam to w tych filmikach, panie Adamie, że Pan jest prof. Dumbledorem, wygłasza Pan wykład dla młodych czaodziejów, a ja jestem oczywiście mugolem i nic nie kumam jako humanista :-)
@M4TTH3W442
@M4TTH3W442 2 года назад
Dziękuję za filmy o takiej tematyce, dużo się uczę. Czekam na kolejne filmy.
@matidx
@matidx 2 года назад
Świetny odcinek, sam robiłem takie radio (nawet nie raz), ile było przy tym latania z drutem po podwórku, żeby Jedynkę odebrać:) Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki!
@____-oo1tx
@____-oo1tx 2 года назад
Robiłem coś podobnego z zagranicznego youtube i tam to nazywało się Foxhole Radio
@matidx
@matidx 2 года назад
@@____-oo1tx W tych często używano właśnie takiej "improwizowanej diody" z ołówka i opalonej żyletki.
@jarokowalski3355
@jarokowalski3355 2 года назад
ja też.
@januszpolski4228
@januszpolski4228 2 года назад
Super materiały. Dzięki za to!
@sobotkadaniel23
@sobotkadaniel23 2 года назад
Świetny odcinek RADIO ASIA BEZ PRĄDU
@Ivan.81
@Ivan.81 2 года назад
Pierwsze moje radio detektorowe jakie zadziałało🤗😇😁 - to było coś
@foka2701
@foka2701 2 года назад
Takie radio bez prądu zrobiłem w początku lat '80. na ZPT'ach :-)
@ernestkisielewski3094
@ernestkisielewski3094 2 года назад
Super fajnie się oglądało ten materiał "eksperymentalny", tak trzymać, podrawiam wszystkich:)
@UT5ZX
@UT5ZX Год назад
В ussr слукхалем Польськиего радіа, для нас то було миесцьє влосщі та новосцейнец музика, котрей можна було слухаць. Дзянькую Польське радіо. Дзянькую Польща.
@kretobojca
@kretobojca 2 года назад
Mądrego to i warto posłuchać :) Super materiał
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
Miałem takie radio (Asię). I owszem, było ono dla mnie „obiektem wzruszeń melomana“. Słuchało się na tym audycji Niedźwieckiego, Beksińskiego... też przerobiłem na zasilanie z sieci bo „paluszki" były trudno dostępne i kiepskiej jakości (działały dość krótko). Oczywiście nigdy nie przełączałem na długie, bo jedynka to była stacja dla dziadersów - tylko UKF. Głośnik nie działał aż tak źle - ten z filmu pewnie już zdechł ze starości.
@ukaszjanecki3003
@ukaszjanecki3003 2 года назад
super odcinek. były też takie patenty na słuchawki bezprzewodowe, gdzie nawijano na ściane pomiędzy rogami cewkę i detektorowo odbierano sygnał do słuchawek - ciekawostka bo wystarczał zwykły wzmacniacz jako nadajnik.
@logerxp
@logerxp 2 года назад
Patent z doskonałej książki "Nowoczesne zabawki" - robiło się... :-)
@Atlantis1986
@Atlantis1986 2 года назад
W logice twierdzenia o nieprzydatności radia detektorowego w sytuacjach kryzysowych tkwi jedna, dość poważna luka. Głównymi wadami takiego radia w obecnych czasach jest jest niska selektywność oraz ograniczona kierunkowość anteny w postaci kawałka drutu rozwieszonego za oknem. To przekłada się na zwiększoną podatność na zakłócenia, przez co radyjko odbiera wszystkie zasilacze impulsowe, ładowarki, monitory komputerowe itp. Sęk w tym, że w sytuacji blackoutu z automatu przestanie to być problemem. Zdecydowana większość źródeł zakłóceń zamilknie, gdy tylko zabraknie prądu w sieci. Wtedy sytuacja na pasmach poprawi się diametralnie. Jakiś czas temu na YT widziałem film pewnego krótkofalowca, który prezentował zdecydowaną zmianę na paśmie 80m (które słynie ze znacznych zakłóceń) w momencie, gdy w jego okolicy następowała przerwa w dostawie elektryczności. Oczywiście w sytuacji normalnej przerwy w zasilaniu superheterodyna na baterie wygrywa pod każdym względem. Jednak w bardziej "apokaliptycznym" scenariuszu, gdzie kryzysowa sytuacja się przedłuża, a przerwy w dostawach prądu potrafią być długotrwałe, prosty detektor może być już sensowną opcją do rozważenia. No i może to jest kwestia tego, że ja nie mam żadnego słuchu muzycznego i uważam wręcz, że takie zaszumione i przytłumione radio zbudowane samodzielnie ma unikalny klimat "retro". Lata temu potrafiłem godzinami słuchać audycji na falach średnich i krótkich, odbieranych na samodzielnie skleconym, lampowym odbiorniku reakcyjnym i słaba jakość w niczym mi nie przeszkadzała. ;)
@juliuszxxxl6835
@juliuszxxxl6835 2 года назад
Wczasach wielkiego kryzysu nikt nie będzie nadawał niczego chyba że jakieś wojsko ,będzie cisza w eterze jak makiem zasiał .
@Atlantis1986
@Atlantis1986 2 года назад
​@@juliuszxxxl6835 Wprost przeciwnie. W czasach głębokiego kryzysu nieopłacalne może się okazać utrzymywanie zaawansowanej sieci łączności opartej na rozległej infrastrukturze. Żeby działał taki Internet, sieci komórkowe czy nawet sieć nadajników UKF, musisz mieć całkiem sporą grupę fachowców na etatach, doglądających tego przez cały czas. W przypadku tradycyjnego radia AM wystarczy jeden, centralny nadajnik i masz pokryty zasięgiem nie tylko cały kraj, ale też sporą część kontynentu. Rachunek za prąd jest co prawda znaczny, ale nie jest to coś, na co nie mogłoby sobie pozwolić względnie duże państwo, nawet w czasach kryzysu. Takie nadajniki zaczęto budować w Polsce już w parę lat po odzyskaniu niepodległości.
@logerxp
@logerxp 2 года назад
@@Atlantis1986 Brawo! Widzę że kolega wie, co z czym. Pozdrawiam.
@Szabas777
@Szabas777 2 года назад
Poproszę o odcinek, o Piórach Wiecznych. Starych, starszych i najstarszych... Pozdrowienia serdeczne i spokojnych Świąt Adamie.👍
@panDyletant
@panDyletant 2 года назад
Polecam kanał PASJONACI, na którym zamieszczony jest dokument o serwisancie takich piór
@Szabas777
@Szabas777 2 года назад
@@panDyletant Dziękuję. Znam kanał.
@Szabas777
@Szabas777 2 года назад
@@panDyletant Chciałbym poznać zdanie i stanowisko w temacie, Pana Adama👍
@gigul77
@gigul77 2 года назад
A tam dobra antena (czytaj długa) .... kabel ile się da długi, dobre uziemienie i na wkładkach W66 było słychać ;)
@erdna7373
@erdna7373 2 года назад
Jest jeszcze takie radio bez prądu z superkondensatorem w środku i z korbką. Radia takie są popularne w Afryce.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
to nie jest radio bez prądu w ścisłym znaczeniu. Jest zasilane z akumulatora, a ten jest ładowany prądnicą na korbkę.
@piotrwdowiak8698
@piotrwdowiak8698 2 года назад
@@adamdarski8919 tak jak kiedyś latarki ;) miałem taką z ZSRR. A co do radia , to.kojarze nawet reklamę markowego odbiornika bodaj Philips, dedykowanego pod namiot czy właśnie do krajów bez prądu. Pozdrawiam
@erdna7373
@erdna7373 2 года назад
Adam radio bez prądu prezentowane w filmie Adama Śmialka też jest zasilane prądem tylko indukowanym z długiej anteny. Nie da się zrobić rqdia calkiem bez prądu. Tu mamy taki skrót myślowy. Bez prądu z zewnątrz.
@dareks.3004
@dareks.3004 Год назад
Waszmosc szpakami karmiono .potrzeba na swiecie wiecej takich ludzi jak pan
@kurwamacjebanapizda
@kurwamacjebanapizda 2 года назад
Pamietam w mlodym techinku gdzieś z lat sześćdziesiątych byl schemat jak zrobic radio bez pradu. tzn takie co niepotrzebuje zasilania z gniazdka i tego z baterii. Prąd "produkowało" sobie samo z fal radiowych.
@leszekniewinski4127
@leszekniewinski4127 2 года назад
mając około 15-16 lat zbudowałem takie ze słuchawką z polowego telefonu wojskowego, działało rewelacyjnie
@msStoDwa
@msStoDwa 2 месяца назад
Nie wierzyłem że to działa jak tata mi mówił. No i zrobiłem, w pudełku od zapałek. Częstotliwość łapali się przez rozciąganie cewki nawiniętej na rdzeń. Było super.
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji 2 года назад
💪😁🔥🔥🔥 Kolejny niesamowity odcinek! Swoją drogą w dobie wszechobecnych gadżetów, może komuś opłacałoby się produkować masowo takie radio "bez prądu" nawet bardziej jako ciekawostkę... I w razie W rzeczywiście coś takiego mogłoby być przydatne, nawet jeśli jakość odbioru nie powala. P.S. Ciągle coś nowego dzieje się u Ciebie, choć i u mnie ostatnio pojawił się nowy odcinek...
@f2lo2
@f2lo2 2 года назад
Tajemniczy gość o nicku f2lo2 nie może znaleźć jeszcze bardziej tajemniczego przypiętego komentarza.... :P Napisał więc, na inny ogólny mail, który znalazł gdzie indziej...
2 года назад
Mail doszedł, więc odpinam wirtualny komentarz :)
@f2lo2
@f2lo2 2 года назад
@ :)
@korotek80
@korotek80 2 года назад
Fajne doświadczenie spróbuję sam takie radio zrobić. Bo mam takie wojskowe słuchawki. A to najważniejszy chyba element
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics 2 года назад
Oryginalna konstrukcja. Prościzna jak cholera, gniotsja nie łamiotsja. Cudne eksperymenty :). O ile mnie pamięć nie myli, Detefon może się znaleźć u Aleksandra Zawady albo Tomasza Szcześniaka. Jeśli nie, to trzeba będzie trochę pogrzebać na forum Trioda.
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf 2 года назад
O radiu bez prądu po raz pierwszy usłyszałem w gimnazjum i ten temat zaciekawił mnie do tego stopnia, że po prawie 20 latach nadal o nim pamiętam i z niecierpliwością czekam na następne filmy o tej tematyce. Chciałbym się też czegoś dowiedzieć o radiu satelitarnym, bo ponoć w Ameryce takie mają. Wiem też, że u nas w Europie za pomocą dekoderów telewizyjnych można jest słuchać radia z satelity (w tym również polskich stacji), ale nie wiem, czy ma to coś wspólnego z radiem.
@ukaszpodwojski1333
@ukaszpodwojski1333 Год назад
Ty to jesteś Majster :) Pozdrawiam. Coś dla chłonnych wiedzy
@mpingo91
@mpingo91 2 года назад
@14:27 - jest jeszcze jeden rodzaj słuchawek, które, własciwie nie wiedzieć czemu, akurat cały czas są dostępne: słuchawki krystaliczne. A właściwie słuchawka, taka miniaturowa, wkładana do ucha. Wystarczy w największym sklepie internetowym świata poszukać "crystal earpiece".
@matidx
@matidx 2 года назад
Można też wykorzystać zwykły przetwornik piezo bez generatora, jeśli się nie mylę, to te słuchawki działają identycznie.
@dydowicz
@dydowicz 2 года назад
Potwierdzam, kiedyś zbudowałem działający odbiornik detektorowy na głośniczku piezo od grających kartek z życzeniami.
@31uisybz
@31uisybz 2 года назад
są, ale nie nadają się. Na filmiku obejrzałem obiekt moich marzeń z tamtych lat- słuchawki około 2 kOm, idealne na takie odbieranie radia,
@jantestowy123
@jantestowy123 2 года назад
świetny odcinek!
@ettit6283
@ettit6283 2 года назад
Bardzo ciekawy kanał. Pozdrawiam!
@StudioPiosenkiMartinello
@StudioPiosenkiMartinello 2 года назад
ten kanał jest rewelacyjny!
@1Miro2345
@1Miro2345 2 года назад
Miałem taką Asię. Niestety nie wiem, co się z nią stało :( Ale pamiętam, że dorobiłem jej gniazdko zewnętrznego zasilania. Zasilacz 9V, który z nią współpracował, mam jeszcze gdzieś w piwnicy.
@krzysztofjakubpytel6372
@krzysztofjakubpytel6372 3 месяца назад
Zrobiłem podobne radio detektorowe ale na cewce powietrznej i w Częstochowie, 250 km od nadajnika odbiera prawie bez szumu całkiem głośno na słuchawkach TA-56M jak na filmie.
@aztekiumbot5189
@aztekiumbot5189 2 года назад
Robiło się takie radia. A radio ASIA miałem w ręku, ale nie pamiętam już do kogo należało. Chyba do kogoś z rodziny.
@PolishLoLGamer
@PolishLoLGamer 2 года назад
po 5 minutach jedyne co z tego filmu wyniosłem to wiedza, że nie mam pojęcia o elektronice
@VladIDrago
@VladIDrago 2 года назад
Są kanały o elektronice na profesorskim poziomie, do tego trzeba program PC do PCB i kombinować. Jak się zepsuje 100 razy, to o 100 razy się jest mądrzejszym... .
@NygussMusic
@NygussMusic 2 года назад
Polecam RS elektronika i reduktor szumu, też mam małe pojęcie ale do snu słucham.
@japa6987
@japa6987 2 года назад
Robiłem podobne radio na zielonym piesku z odzysku, ale w moim przypadku na wyjściu pracował transformator głośnikowy i słuchawka telefoniczna grała bardzo przyzwoicie, wieczorem lubiłem go słuchać. Jako antenę używałem kabla o długości ok 10m mocowanego do pobliskiego drzewa i choć to było za mało to i tak działało, i to za darmo 😁😁. Obecnie nadajnik nie działa tak jak ten który runął i dlatego jak sądzę słabo to działa. Przypomniała mi się pewna ciekawostka, jak pewnego razu dotkąwszy do pracującej w trybie odtwarzania głowicy RM Kasprzak tą właśnie anteną, z głośnika usłyszałem słaby ale zrozumiały w treści sygnał 1 programu radia. Czyżby coś się tam przypadnkiem dostroiło, czy może wtedy 1 Program można było odbierać z przysłowiowego żelazka?
@MrZwiros
@MrZwiros 2 года назад
W siedemdziesiątych latach wystarczyła słuchawka od telefonu z przykręconą diodą. Ten zestaw przytykało się do kaloryfera lub rynny i grało.
@Atlantis1986
@Atlantis1986 2 года назад
Taki zestaw sprawdzał się w odbiorze lokalnej stacji na falach średnich. Miałeś relatywnie silny nadajnik kilka-kilkanaście kilometrów od domu, więc sygnał był silny. Niestety, te radiostacje zostały ubite w latach dziewięćdziesiątych. Dzisiaj ich maszty robią jedynie za konstrukcje nośne dla dipoli UKF/TV, komórkowych BTS-ów infrastruktury operatorów bezprzewodowego Internetu.
@slawkomarko8841
@slawkomarko8841 2 года назад
Panie Adamie, był jeszcze jeden odbiornik nieposiadający heterodyny a zbudowany w oparciu o układy scalone. "Polonez Stereo" Diora DSS-361. Głowica UKF to była GFE 101 a AM tak samo jak w Asi odbierał tylko Warszawę I.
2 года назад
Rzeczywiście. Nie przypuszczałbym, że w czymś takim też się zdarzy bezpośrednia przemiana.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
Produkowano go zdaje się tylko przez jeden sezon po czym produkcję zarzucono, więc jest praktycznie niespotykany.
@niemam5825
@niemam5825 2 года назад
Niech Pan wybierze się w okolice Śnieżki, tam jest nadajnik radiowy. Proszę tam wybrać się z tym radyjkiem :)
@namesurename-fotografiaana3168
@namesurename-fotografiaana3168 2 года назад
W podstawówce 25% klasy sobie zbudowało na diodach germanowych. Kiedyś normalka, dzisiaj WOW. Analfabetyzm techniczny.
@grzegorzbanaszczyk7092
@grzegorzbanaszczyk7092 Год назад
Niektórzy nadal chodzą do podstawówki🤬
@Luki21ful
@Luki21ful Год назад
Mawiają ludzie "potrzeba matką wynalazków". W obecnych "czasach" ludzie kombinuja co innego niż w czasach gdy radio było czymś WOW. Dziś za kilka zł można kupić radyjko. Czasu ani postępu nie zatrzymamy, zatoczy kiedyś koło i koło trzeba będzie od nowa wynaleźć...
@t1czer
@t1czer 10 месяцев назад
Fakt. Na technice nawet nie miałem budowania budki dla ptaków. Tylko teoria. Nudna teoria.
@92rafas
@92rafas 2 года назад
Czy kiedyś będzie odcinek o tym legendarnym nadajniku w Konstantynowie? Tyle razy powracał już w Pana filmach że i jemu się należy chyba odcinek :)
2 года назад
Ale wolałbym robić odcinki w oparciu o jakieś własne doświadczenia. Tutaj mogę korzystać wyłącznie z dokumentacji już istniejącej w sieci.
@92rafas
@92rafas 2 года назад
@ Panie Adamie, ja tylko podrzuciłem pomysł:) Rozumiem doskonale że masztu Pan do domu nie przyniesie, tym bardziej nieistniejącego:) Zwyczajnie tyle razy już o nim była mowa, nawet nie tylko tutaj ale na innych kanałach, większość materiałów dotyczy katastrofy i jej przyczyn a nie jak ten masz był w stanie generować takie ogromne moce:) Pozdrawiam :)
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
@@92rafas to nie maszt generuje moc ale aparatura nadawcza. Maszt służy do zamocowania anten. PS. oficjalnie podawana moc wynosiła 2 MW, nie 3. PS2. Jak wiemy z odcinka o ssb, z tych 2 MW jedynie ok. 20% niesie informację, reszta wypromieniowanej mocy jest bezużyteczna, ale mimo to konieczna. Analogicznie jak w silniku spalinowym, jeśli rozumiecie o co mi chodzi.
@92rafas
@92rafas 2 года назад
@@adamdarski8919 oczywiście że aparatura :) źle się wyraziłem :) jednakże jest to wyjątkowo ciekawe jak to wszystko działa
@expeditionworld3787
@expeditionworld3787 2 года назад
Super odcinek
@fortlyck2
@fortlyck2 2 года назад
Super odcinek. Jest like!
@partytimeedition5340
@partytimeedition5340 2 года назад
🔥 kiedyś ta wiedza nam się przyda Już wkrótce …
@Szopler
@Szopler 2 года назад
"Dana" ładniejsza, pewnie niewiele większa i miała długie, średnie i UKF strojone. No i dało się to zasilać z zasilacza 9V.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 года назад
Układy scalone dla takich prostych radioodbiorników były dość powszechne (TA7642, ZN414...ZN416 i pewnie inne jeszcze).
@AdamV20
@AdamV20 2 года назад
Właśnie dzisiaj przyszły do mnie TA7642. To były ostatnie 2 sztuki na allegro!
@31uisybz
@31uisybz 2 года назад
oczywiście produkcji poleskiego CEMI???
@Radek.68
@Radek.68 2 года назад
I to ja lubię, normalne radio, z normalnych, fizycznych i zrozumiałych elementów, a nie żadne tam Arduino. ;) A mówiąc poważniej - kiedyś, dawno temu, podobne sam zrobiłem, tyle że z jedną cewką (bez odczepu) i z kondensatorem 2 nF (tym do odfiltrowywania nośnej). A słuchawki miałem od jakiegoś starego zestawu rosyjskiego dla majsterkowiczów (chyba 2kΩ). Dioda germanowa DOG. Działało kilkaset km od nadajnika. Tak, tego półfalowego. :) PS. Radio można zrobić też z samej diody i słuchawek. Oczywiście do odbioru tylko w bardzo małej odległości od nadajnika. Pytanie: czy myślałeś Adamie, aby w jakimś odcinku (czy może nawet kilku odcinkach) pokazać, jak zrobić superreakcyjny odbiornik UKF? Sam też kiedyś taki zrobiłem i satysfakcja z usłyszenia (wtedy) ukochanej Trójki była niesamowita. :) Pozdrawiam!
@zeeltom
@zeeltom 2 года назад
Swojego czasu też się bawiłem w najprostsze radio Antena, dioda, słuchawki i uziemienie. Działało :)
@szymon3075
@szymon3075 2 года назад
Od nadajnika półfalowego, znaczy tego co był najwyższy a stał się najdłuższym?
@Radek.68
@Radek.68 2 года назад
@@szymon3075 Tak, dokładnie tym, o którym wspomina Adam. Wtedy odbiór jedynki był bezproblemowy nie tylko w całym kraju, ale i w Europie, a ponoć nawet w Afryce. Oczywiście na normalnym radioodbiorniku, a nie na detektorowym.
@krzysztofzbytomia9553
@krzysztofzbytomia9553 2 года назад
Miałem kiedyś Asię. Pozdrawiam.
@djkrzychooo
@djkrzychooo 2 года назад
Ja też. A w zasadzie to mam ją dość długo już. To moja żona 😂
@AWredny
@AWredny 2 года назад
:) Polskojęzyczne stacje których słuchałem kiedyś tam na zakresie fal krótkich: Radio Wolna Europa. Głos Ameryki Radio Londyn (BBC) Radio Pekin Radio Moskwa Radio Watykan Radio Rzym Radio Monte Carlo Radio Tirana Radio Kolonia Radio Madryt Więcej polskich rozgłośni nie pamiętam. :)
@adreq3.05
@adreq3.05 2 года назад
Atina, Kair, Sofia, twr, Waszyngton,
@ZeeKat
@ZeeKat 2 года назад
Rozgłośnia harcerska była na krótkich zdaje się (w sumie osobliwe na lokalną stację niedużego kraju ale jakoś to historycznie miało wynikać z całej harcerskości)
@adreq3.05
@adreq3.05 2 года назад
@@ZeeKat kojarzy mi się z ukf
@31uisybz
@31uisybz 2 года назад
RWE oczywiście tak, Głos Ameryki też, BBC jak najbardziej (bodajże w soboty były listy przebojów), Radio Tirana też pamiętam, zabawna wymowa lektorów-Albańczyków, co chwila cytaty z Envera, z Pekinem też coś sobie przypominam, zdaje się ciągłe ataki na bandę czworga.
@ZeeKat
@ZeeKat 2 года назад
@@adreq3.05 w późnym okresie tak - wcześniej byli na kf bo zdaje się w kwaterze ZHP na konopnickiej w Warszawie mieli stację do kontaktowania się z obozami w terenie i jakoś tak się przeniosło na broadcasting. Ciekawa sytuacja.
@piotrfedyk74
@piotrfedyk74 2 года назад
Mialem takie radio!
@GeX3M
@GeX3M 2 года назад
No ja nie wiem, Gadżet z Brygady RR użyła muszelki, kawałka drutu i deseczki do stworzenia radia i działało świetnie.
@pt477
@pt477 2 года назад
Radio o bezpośrednim wzmocnieniu w. cz. zmontowałem w połowie lat 70-tych, na podstawie schematu zamieszczonego w książce S. Wolszczaka. (Tytułu nie pamiętam) Dwustopniowy wzmacniacz w. cz. zrealizowany był na tranzystorach TG 20, ale ponieważ ich nie miałem, zastosowałem radzieckie П 401, wyjęte z wyposażonego w stosowne podstawki, odbiornika Selga. Wzmacniacz m. cz. był na dwóch TG 5, co w zupełności wystarczało do wysterowania miniaturowej słuchawki SM 60. Zapewne nikt nie uwierzy, ale wieczorem na falach średnich całkiem dobrze odbierałem Głos Ameryki. Z założenia radio to, miało być używane podczas nudnych lekcji.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
Wieczorem odbiór na średnich jest dobry nawet na prostym radiu ze względu na odbicie fal od jonosfery. Głos Ameryki po polsku wbrew nazwie nadawał nie z Ameryki, a z wojskowej bazy w RFN.
@pt477
@pt477 2 года назад
@@adamdarski8919 Dzięki. To jednak "trochę" bliżej.
@ArekMiller
@ArekMiller 2 года назад
@@adamdarski8919 Dorzucę swój kamyczek: nie z RFN a z NRF. 😁🇩🇪
@pt477
@pt477 2 года назад
@@ArekMiller Racja ! 😀
@GluonToo
@GluonToo 2 года назад
@@ArekMiller NRF tylko do 1970 r. Później RFN.
@ludwikkowalski9003
@ludwikkowalski9003 4 месяца назад
W temacie "radia bez prądu" dodam jeszcze jedną ciekawostkę. Otóż w czasopismach i niektórych książkach były też opisy odbiorników ze wzmacniaczem na jednym tranzystorze także, bez żadnej baterii. Działać to miało tak, że do zasilania tranzystora wykorzystywano napięcie z wyprostowanego sygnału w.cz. z anteny. Oczywiście stosowano tam tranzystory germanowe, bo uzyskanie napięcia rzędu 1V byłoby chyba możliwe tylko w odległości do kilkuset metrów od stacji nadawczej o mocy 100kW lub więcej. Nie wiem, czy to naprawdę działało, nigdy nawet nie przyszło mi do głowy próbować. Mieszkałem w odległości ok. 20km od nadajnika o mocy 30kW (Ruda Śl) - ponoć, bo w ostatnich latach jego funkcjonowania przed uruchomieniem nadajnika w Koszęcinie, w zimowe wieczory w Katowicach bardzo trudno było słuchać radia Katowice (tym samym w ogóle II programu PR), skutecznie było zagłuszane przez Lubljanę, która zresztą chyba nie miała przydziału na tę częstotliwość.
@buxtegrube1780
@buxtegrube1780 4 месяца назад
Były takie historie. Do czasu obalenia się nadajnika w Konstantynowie odbiornik detektorowy mógł grać na głośnik.
@Janamak1
@Janamak1 4 месяца назад
Adasiu jestem wielkim pańskim fanem.Uwielbiam styl i ogrom wiedzy
@Jaroslaw4648
@Jaroslaw4648 2 года назад
Jako dziecko jeździłem z ojcem na ryby, i sluchalismy sobie takiej "asi" pewnego razu pamieta że radio było przepasane tą grubą gumką od sloików(pewnie upadło i zatrzaski się połamały 😲) potem jak ojciec kupił inne radio to "asie" dostalem do zabawy i to było Moje pierwsze spojrzenie w czelusci elektronik....
@kafar0
@kafar0 2 года назад
3:16 i jeszcze radia Erewań ;)
@franciszek5831
@franciszek5831 2 года назад
Czasem nie rzecz w tym aby radio bez prądu działało "super extra wspaniale" lecz w tym aby przeprowadzić ten radiowy eksperyment. Dla młodego człowieka może być to tylko strata czasu ale także czymś co może zapoczątkować przygodę większą niż kliknięcie w ikonkę połączenia z WiFi. PS. Radio zasilane z recyklingowego "panelu słonecznego" dostępnego w recyklingowych ogrodowych ozdobach świetlnych ?? Pewnie wystarczy prądu być coś usłyszeć na zwykłych słuchawkach od smartfona :D
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
wi-fi to także fale radiowe, wiec niepotrzebnie próbujesz wprowadzać tu antagonizm
@franciszek5831
@franciszek5831 2 года назад
@@adamdarski8919 Obsługa lutownicy, znajomość elementów elektronicznych, niepewność uzyskanych wyników pracy kontra współczesna konfiguracja połączenia wlan + wpisanie hasła jest z pewnością antagonistyczne.
@pawelcitak83
@pawelcitak83 Год назад
30 lat temu zrobiłem takie radio na diodzie kryształowej kondensatorze zmiennym i odsłuchem przy pomocy wysokoohmowych słuchawkach, antena z drutu 25 m, i łapało 225 kHz jedynkę i cały świat łącznie z chinami :) ależ to było mistrzostwo świata, a schemat był bodajże z młodego technika czy jakiegoś podobnego czasopisma. Satysfakcja niesamowita skonstruować takie coś w wieku gówniarskim.
@januszwisniewski649
@januszwisniewski649 Год назад
No cóż, 30 a tym bardziej 40-50 lat temu było zdecydowanie mniej tego śmiecia elektromagnetycznego w "eterze" i efekty były całkiem niezłe przy tak silnym nadajniku jakim jest nadajnik PR1. Można też zbudować taki odbiornik odbierający tylko jedną stację i użyć na wejściu filtra pasmowego (analogicznie jak we wzmacniaczach p.cz.) gdzie 1-y obwód rezonansowy będzie wykorzystywał antenę ferrytową, a 2-i cewkę z filtra p. cz. odbiornika AM z odpowiednio powiększoną pojemnością (zewnętrzny dodatkowy kondensator). W praktyce odbieraną stacją będzie Warszawa PR1, a jeśli ktoś mieszka w pobliżu granicy to można próbować innych stacji. Warto też wszystkie elementy odbiornika poza anteną zaekranować (chociażby w pudełeczku zlutowanym z blachy z puszek po konserwach) aby zmniejszyć zakłócenia, które indukują się w przewodach łączących diodę z pozostałymi elementami. Zamiast słuchawek można też użyć tranformatora głośnikowego i głośniczka. Jako trafo głosnikowe można próbować użyć kilkuwatowego transformatora sieciowego, bo dedykowane transformatory są trudniej dostępne.
@Preskaler
@Preskaler Год назад
@@januszwisniewski649 Było to możliwe na antenie 25 m jeśli mieszkało się wtedy w odległości nie większej niż 100 km od Wa-wy. .
@kaem3
@kaem3 2 года назад
Antena ferrytowa jest wynalazkiem powojennym (masowo stosuje się ją gdzieś tak od 1960 roku). Przed wojną i trochę po, na zakresy AM instalowano anteny typu "long wire" w postaci wielu metrów drutu rozpiętego na izolatorach w wolnej przestrzeni pomiędzy np. domem a drzewem. Ewentualnie w małych odległościach od nadajnika sprawdzały się odbiorniki bez anteny, np. "Stolica" która standardowo odbierała stacje wyłącznie za pomocą swoich malutkich cewek wejściowych.
@Preskaler
@Preskaler Год назад
Ale już "Wola" miała antenę ramową. Widocznie i radiosłuchacze mieszkający nieco dalej od Warszawy byli brani pod uwagę i mogli słuchać radia bez anteny zewnętrznej.
@SyneKG
@SyneKG 2 года назад
19:43 wygląda identycznie jak widok na Myślenice i Kraków z góry Chełm :D
2 года назад
To z Gorca na Nowy Sącz.
@SyneKG
@SyneKG 2 года назад
@ bardzo podobny krajobraz, pozdrawiamy z Myślenic 🤝
@Pawel.K86
@Pawel.K86 2 года назад
O i moje radio bez prądu:)
@MarcinFaza
@MarcinFaza 2 месяца назад
Kto miał radio w pudełku od zapałek ?
@janzet874
@janzet874 2 года назад
Dzięki za kanał.Pierwszy raz tu jestem.Mam pytanie co to była za konstrukcja radia bez prądu które mój ojciec zakupił w roku 1952.Zakupił jak mi mówili na moje urodziny.Potocznie nazywali to radio :zigane: bo była jakaś igła która dotykała kryształka i w ten sposób łapało się fale radiowe.Oczywiście była antena z linki miedzianej przeciągnięta na wysokich słupach przez całe podwórko i dołączona do tego odbiornika.Trzeba było być cichutko w domu bo w słuchawkach było cichutko.Nadmieniam że w tym czasie prądu elektrycznego nie było.Jak miałem kilka lat to już ojciec nabył radio głośnomówiące zasilane było jak pamiętam z takiego wysokiego ogniwa i sporej baterii płaskiej.To jak sądzę były dwa żródła zasilania.Może mi ktoś coś wyjaśni co to były za odbiorniki.Pozdrawiam Jan
2 года назад
Pierwszy to klasyczny odbiornik detektorowy (ten kryształek to odpowiednik diody), drugi zapewne był już klasycznym odbiornikiem superheterodynowym zasilanym z dwóch baterii: wysokiego napięcia dla obwodów sygnałowych i niskiego - dla żarzenia.
@janzet874
@janzet874 2 года назад
@ Dzięki z informację.
@marcinkopa
@marcinkopa 2 года назад
Radio "bez prądu" będzie grało ze zwykłymi słuchawkami niskoomowymi. Wystarczy podłączyć je przez mały transformator sieciowy 230/12V . Do uzwojenia wtórnego podłączamy słuchawki, natomiast uzwojenie pierwotne jest odpowiednikiem słuchawek wysokoomowych. Sprawdzone!
2 года назад
Do tematu jeszcze wrócę kiedyś.
@Atlantis1986
@Atlantis1986 2 года назад
To pewnie się sprawdzi, ale transformator wprowadzi do układu dodatkowe straty, które przy tak mizernym sygnale dadzą się zauważyć. Lepiej już poszukać tych słuchawek wysokoomowych. W zamierzchłych czasach amatorzy korzystali też z PRL-woskich słuchawek piezoelektrycznych, ponoć z zadowalającym efektem. Jako dzieciak eksperymentowałem z odbiorem detektorowym na prostym głośniczku piezo - takiej typowej "piszczałce" z taniego sprzętu elektronicznego. Coś tam nawet było słychać, ale trudno było cokolwiek zrozumieć z uwagi na pasmo przenoszenia ograniczone do wysokich tonów.
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
@@Atlantis1986 Transformator wbrew pozorom osiąga najwyższą sprawność wśród urządzeń technicznych - do 99%.
@marcinst3870
@marcinst3870 2 года назад
Szacun że ty to wszystko kumasz wow
Далее
Radio Szarotka. [TOWARY MODNE 158]
22:28
Просмотров 38 тыс.
Commodore 64 - król komputerów [TOWARY MODNE 62]
20:40
Tajemnice Wszechświata
2:30:02
Просмотров 113 тыс.
Testowanie granic teorii kwantowej, Piotr Wcisło
1:59:12
Mikroprocesor 286 i komputer PC/AT [TOWARY MODNE 164]
25:50
Akumulatory kwasowe [RS Elektronika]#105
30:32
Просмотров 184 тыс.
Sztuczna Inteligencja | prof. Włodzisław Duch
1:55:42
Krótkofalowcy - nasłuchiwanie [TOWARY MODNE 103]
26:30