Тёмный

Te słowa NIE są błędami, a Wy wciąż myślicie, że jest inaczej. MI, odc. 205 

Mówiąc Inaczej
Подписаться 507 тыс.
Просмотров 57 тыс.
50% 1

Link promocyjny do zakupu zestawu Pranamat ECO:
pranamat.pl/mo...
KOD: INACZEJ
ŹRÓDŁA, Z KTÓRYCH SKORZYSTAŁAM:
1. sjp.pwn.pl/por...
2. sjp.pwn.pl/por...
3. sjp.pwn.pl/por...
4. trojka.polskie...
5. sjp.pwn.pl/por...
6. sjp.pwn.pl/por...
7. nck.pl/projekt...
8. sjp.pwn.pl/por...
9. sjp.pwn.pl/por...
10. sjp.pwn.pl/por...
11. dobryslownik.p...
Materiał zmontował Kuba Marchlewski
www.marsky.pl
Tu z kolei moje profile:
Facebook (czasem wklejam zabawne posty):
► / paulinamikulainaczej
Instagram (mówią, że mam zabawne opisy)
► / paulina.inaczej
📚📚📚
Moją drugą książkę „LiteraTOURę” kupicie tutaj:
literatura.alt.pl

Опубликовано:

 

7 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 504   
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Kilka dodatkowych słów o [om] zamiast [ą]. W zapisie oczywiście cały czas mamy „ą”, wszak [om] to po prostu regionalna wymowa „ą” w wygłosie. Widzę jednak, że niektórym z Was trudno zaakceptować taką wymowę poza regionami, w których występuje. Rozumiem Wasze emocje i absolutnie nie chcę Was na siłę przekonywać do swojego zdania, ale byłoby milej, gdyby ta końcówka nie generowała tak dużo trudnych emocji i napięć między nami. Mam nadzieję, że to możliwe. :) Ściskam P.
@gqx87
@gqx87 10 месяцев назад
Sjeśli chodzi o tą samogłoskę, to ja ciągle nie mogę zrozumieć dlaczego z "o z ogonkiem" zrobili mniej logiczne "a z ogonkiem"😮🤔
@dupakropkaosiem
@dupakropkaosiem 10 месяцев назад
Z dwojga złego lepiej w tę stronę
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 10 месяцев назад
@@gqx87 boże dlatego, że na przykład forma "dużą" jest odmianą duża a nie dużo.
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf 10 месяцев назад
​@@gqx87, chyba w dawnym polskim głoska Ą była zapisywana jako O z pionową kreską. (mniej więcej tak Ø tylko, że kreska była całkowicie pionowa jak w znaku włączania i wyłączania.)
@edwardwarkus5198
@edwardwarkus5198 10 месяцев назад
Na szczęście walczysz o to nie siłom, lecz godnościom osobistom, że tak sparafrazuję klasyka 🙂
@pajacpajac530
@pajacpajac530 10 месяцев назад
Co robi murarz zaraz po wyjściu z więzienia? Stawia sobie nowe cele.
@rafadydkiemmacha7543
@rafadydkiemmacha7543 8 месяцев назад
Zajebiste 😀
@satorihanzo
@satorihanzo 10 месяцев назад
Dawno ciebie nie słuchałem. Ale twoja magia nie mija. Rób to dalej, robisz to dobrze.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Dziękuję!
@KemytAsceta16
@KemytAsceta16 10 месяцев назад
*Dawno cię nie słuchałem "Ciebie" jest zaimkiem akcentowanym, a tutaj akcent logiczny pada na słowo "dawno". Pozdrawiam. 😉
@TheSerdgik
@TheSerdgik 6 месяцев назад
​@@KemytAsceta16Согласен
@ch.antalle
@ch.antalle 10 месяцев назад
Od zawsze staram się dbać o poprawność swojego języka, ale muszę przyznać, że (parafrazując pewnego bardzo znanego pana) cały czas się uczę, bo i uczyć się jest czego, a nawet czytając coś, co zostało przeze mnie napisane kilka lat wcześniej, łapię się za głowę, jak bardzo dziś zrobiłabym to inaczej. Z drugiej strony, choć język, którym się posługujemy, wiele o nas mówi, to nie możemy przecież stać się jego "zakładnikami" ;) Pozdrawiam serdecznie, dziękując za ten kanał i za to, że nam uświadamiasz, jakie nosimy w sobie bogactwo 🤗
@bozenaes
@bozenaes 10 месяцев назад
Uwielbiam piękną, poprawną polszczyznę. I doceniam troskę o czystość ojczystego języka. Polski jest cudny 🤩
@joyceem8865
@joyceem8865 10 месяцев назад
Tak, suchar: polska język, trudna język.
@X3ABnew
@X3ABnew 10 месяцев назад
@@joyceem8865 Polska jenzyka, trudna jenzyka jest.
@petercub
@petercub 10 месяцев назад
Używajmy tych form ale miejmy świadomość że to regionalizm a nie reguła do używania wszędzie.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Tak!
@joyceem8865
@joyceem8865 10 месяцев назад
Tak, ja też się nie czepiam nikogo, choć lekko mnie drażni otwarłem i oglądnąłem. Ale niech będzie miło. Natomiast przeraża mnie, że jak 75 Polaków będzie włanczać ( choć w sklepie można dostać tylko włączniki) to Rada Języka Polskiego w końcu się ugnie: a niechta chłopacy mówiom jak chcom! I może mnie już wtedy nie będzie, ale nadal będę przeciw. Nie zgadzajmy się na to, by nasz piękny język stawał się brzydszy. Howgh.
@X3ABnew
@X3ABnew 10 месяцев назад
Hmmm... jakiś czas temu widziałem w TV rozmowę z prof. Bralczykiem, który stwierdził, że "rożno" nie jest warte kruszenia kopii, że "skoro ludzie tak mówią, to trzeba to przyjąć za poprawną formę". Nóż mi się otworzył w kieszeni! Rolą właśnie takich osób, jak prof. Bralczyk, jak dziennikarze, którzy codziennie "pracują słowem", jak ludzie wykształceni jest dbanie o poprawność języka polskiego! Co chwilę słyszymy o "riserczu", "iwencie" i innych potworkach zapożyczonych z angielskiego. Może jestem przewrażliwiony, ale zauważam też pewien przegłos a na e: "dzisiEj", "tutEj", ... I to w ustach dziennikarzy właśnie. Dla mnie to trochę tak, jakbym ja (inżynier) nie znał tabliczki mnożenia! Kończyłem liceum, gdzie z matematyki można było dostać pałę za ortografię w zeszycie, za niechlujne pismo w zeszycie. Pani otwierała okno i wyrzucała zeszyt przezeń" Na jutro z przepisanym zeszytem się meldujesz!"
@mirandamiramar2981
@mirandamiramar2981 10 месяцев назад
​@@X3ABnewwcale się nie dziwię, przeraża mnie usprawiedliwianie niechlujności językowej tzw regionalizmami. Kcem bo muszem, tutej, na dzień dzień dzisiejszy przyprawia mnie o mdłości i nie z zamiłowania do puryzmu językowego, ale z bardzo przykrej konstatacji, że z taką łatwością przyzwalamy na obniżanie poziomu jakości w naszym życiu pod każdym względem i na każdej płaszczyźnie bez wyjątku. Przyznajemy tym samym, że niedouki wyznaczają trendy. Czasami tzw autorytety wmawiają nam, że taka jest naturalną tendencja, niestety chyba nie jest tak jak im się wydaje. Ale jest to proces dużo bardziej skomplikowany niż wydaje się to polonistom, popatrz co ludzie piszą w wiadomościach SMS, jakich skrótów używają, jak widzę SMS po francusku zaczynający się od "keske", albo po hiszpańsku "porke", to zastanawiam się długą chwilę o co pyta się ten człowiek i w jakim języku pisze.
@kamilsandej
@kamilsandej 9 месяцев назад
@joyceem8865 i @mirandamiramar2981 moim zdaniem jesteście w błędzie. Rada Języka Polskiego nie decyduje o tym co jest poprawne a co nie, tylko ma za zadanie obserować rzeczywistość językową i ją opisywać. A ta nie jest naturalnym odwiecznym prawem, tylko tworem ludzkim, który się zmienia i dostosowuje do potrzeb człowieka. Zawsze tak było i moim zdaniem niedouczeniem większym jest wiara, że z jakiegoś powodu jest, albo powinno być inaczej. Język istnieje dla ludzi (a nie my dla języka) i tak, zmiany, trendy pośród użytkowników będą zawsze zmieniały język! Proponuję się z tym w końcu pogodzić, bo taka jest rzeczywistość i zapewniam, że uchroni to was od zgryzoty i niepotrzebnych bólów głowy :)
@mirandamiramar2981
@mirandamiramar2981 9 месяцев назад
@@kamilsandej Dzieki za odpowiedz, nie przeszkadza mi, ze twoim zdaniem jestem bledzie, w koncu errare humanum est; bolu glowy nie mam, bo niby dlaczego mialabym go miec z tego powodu. Jesli ktos uwaza, ze mu "z tym do twarzy" i taka droge wybiera to faktycznie jego sprawa, a to ze mi sie to nie podoba, nie ma absolutnie znaczenia dla nikogo poza mna. Wyrazilam swoja opinie nie baczac na to, ze ktos uzna to za wstecznictwo, nadal podkreslam, ze "niedouki" wyznaczaja trendy, moze dlatego ze glosniej krzycza; przykro, ze autorytety uznaja, ze skoro takie trendy, no to mozna. Nie mam na mysli wylacznie jezyka polskiego, wspomnialam w komentarzu wyzej o absurdalnym trendzie w j. francuskim albo hiszpanskim, co ewidentnie jest swiadectwem, ze osoby niedouczone jezykowo posluguja sie takimi zwrotami. A my, wyksztalceni inaczej, usilujemy ich zrozumiec. Pogodze sie z radoscia, ze umre niedoskonala bez wlaczania do swojego osobistego slownictwa slow tak trendy jak "za..bisty" itp. Pozwole sobie na to, a niech mi tak bedzie boomersko😁 A tak na marginesie, ponad 30 lat temu jak ktos krzyknal na ulicy "qrwa", to wszyscy odwracali glowe, by te "q" zlokalizowac, dzis jak ktos krzyknie "qrwa", to ludzie patrza na siebie. Podpatrzone na glownej ulicy wielkiego miasta. 😁
@brischer6942
@brischer6942 9 месяцев назад
A co powiesz na to, że jak 75 procent Polaków zaczęło mówić „miejski” zamiast „mieśćski”, to uznano to za, o zgrozo, poprawne. I „zajrzeć” zamiast poprawnego „zazdrzeć”, przerażające! Powiem ci więcej, owszem są [włonczniki], ale ludzie je [włanczajom/włanczajoł], tak jak... jest PRZEKROCZENIE, ale ludzie PRZEKRACZAJĄ. To absolutnie logiczna na gruncie systemu języka alternacja.
@Damiano4455
@Damiano4455 10 месяцев назад
Mógłbym słuchać czytane przez Ciebie audiobooki godzinami, masz bardzo przyjemną dykcję i barwę głosu🙏
@MrsBalbinka
@MrsBalbinka 10 месяцев назад
Znowu pięknie i malowniczo przewiozłaś nas po polszczyźnie🥰 Kocham nasz język.
@adasszprycha1594
@adasszprycha1594 10 месяцев назад
Wśród moich znajomych też jest szaman. Różnica jest taka, że on nikogo nie ucisza tylko stale coś podjada :)
@krysszip
@krysszip 10 месяцев назад
"otwarłam, otwarł, otwarli", potwierdzam u nas się tak mówi (w Bielsku-Białej), choć nie raz się "poprawiałem", widzę teraz że niepotrzebnie :) dzięki :) "Oglądnąć, oglądałem" też się u nas zdarza
@X3ABnew
@X3ABnew 10 месяцев назад
Hmmm... ja co prawda mam do B-B ok 100 km, ale u nas mówi się podobnie. Mało tego: moja rodzina, to krzoki na Górnym Śląsku (mieszkańcy Śląska wiedzą, co to 'ptoki, krzoki i pnioki'), ja się tu jednak urodziłem i czuję się związany z tą ziemią. Większość mojej rodziny, to dwa kierunki: Kresy i Wielkopolska. Z obu tych stron znam te właśnie formy"otwarłem, -am, oglądnąć, oglądałem". Nie wiem zatem skąd hipoteza, że to regionalizm śląsko-małopolski?
@B4dTwin
@B4dTwin 10 месяцев назад
Swoim sposobem wypowiedzi, mową ciała i mimiką bardzo mi Pani przypomina moją polonistkę i wychowawczynię w liceum. :D Oglądając Pani filmy 10 lat po opuszczeniu murów szkoły, doświadczam osobliwego miłego niepokoju. :D
@magorzatagowacka4620
@magorzatagowacka4620 10 месяцев назад
Znajomość i trzymanie się reguł języka przeszkadza (mi) w odbieraniu meritum wypowiedzi. Ciagle poluję na błędy i jest to silniejsze ode mnie. Od dziś nabieram luzu i dystansu. Na początku oglądania Twojego kanału też czekałam na Twoje potknięcia. Po latach wiem, i teraz to mówię: jesteś doskonała. DOSKONAŁA! I, co dodaje uroku filuterna i trochę zawadicka, mimo, że perfekcyjna. Lubię Cię i słuchać i oglądać.
@polarsikelen
@polarsikelen 10 месяцев назад
Szłem łąką, kwiaty pachły, wiater wiał, a ona mnie odepchła.
@jadwigafrolowa6233
@jadwigafrolowa6233 10 месяцев назад
szłem łąkom
@X3ABnew
@X3ABnew 10 месяцев назад
@@jadwigafrolowa6233 łonkom?
@thetempleoflove6966
@thetempleoflove6966 10 месяцев назад
..... wtedy wyszłem, pierdłem, bekłem i żygłem, bo chamstwa nie zniese
@CroissantMoon-dn9hd
@CroissantMoon-dn9hd 7 месяцев назад
HAHAHAHAHA 😂😂😂❤ Jesteście wspaniali 😂
@madzius48
@madzius48 10 месяцев назад
Dzięki za wartościowy film!
@Muchomorrek
@Muchomorrek 10 месяцев назад
Miło było spotkać się po dłuższej przerwie😉👍
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian 10 месяцев назад
Super materiał, dziękuję! 😸 😸 😸 😸
@roza4537
@roza4537 10 месяцев назад
Jeśli chodzi o błąd z nieprawidłowo używaną końcówką „om” to mam odmienne zdanie. Po pierwsze czasem, źle użyta końcówka zmienia sens wypowiedzi. Po drugie często spotykam się z tym błędem u osób, które nie pochodzą z wymienionych regionów. Po trzecie dziennikarze (moim zdaniem) powinni posługiwać się wzorcową polszczyzną, to jest element ich zawodu. Bardzo dziękuję za materiał i pozdrawiam 😊
@frischeluft5753
@frischeluft5753 10 месяцев назад
Zgadzam się. "Chcemy pochwalić się naszom nowom elektrowniom atomowom" itp. - zero subtelności i wyczucia, jakby ktoś zapałkę siekierą rąbał.
@wojewo
@wojewo 10 месяцев назад
"om" to żaden regionalizm, tylko niedbalstwo językowe, rozmemłanie, jeden z najbardziej irytujących błędów wymowy
@Arthurm25
@Arthurm25 10 месяцев назад
Paulino dawno ciebie nie słyszałem fajny film oby tak dalej masz ładny głos
@coficoficofi
@coficoficofi 10 месяцев назад
Chciałbym kiedyś zobaczyć film o błędach w wulgaryzmach, ale nie jestem pewien czy można taki w ogóle stworzyć, a są ciekawe tego aspekty, które zawsze mnie zastanawiały.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Przychodzi mi tylko do głowy brak przecinków, gdy wulgaryzm jest wtrąceniem, ale pomyślę jeszcze nad tym!
@ch.antalle
@ch.antalle 10 месяцев назад
@@mowiacinaczej oj, z ortografią w wulgaryzmach bywa różnie. Powiem więcej, bywa ciężko 🤭
@TheDonKori
@TheDonKori 10 месяцев назад
@@mowiacinaczej O i to byłby dobry odcinek. Wielu moich znajomych obcokrajowców zazdrości nam wulgaryzmów. Uważają, że są bardziej wyraziste i "soczyste". Mi się wydaje, że ma to związek z tym, w brzmieniu przypominają warczenie lub syczenie, czyli naturalne okazanie niezadowolenia czy strachu u zwierząt.
@Marta-wb9oc
@Marta-wb9oc 10 месяцев назад
​@@ch.antallebywa wręcz chu*owo 🙃
@groovearmada2008
@groovearmada2008 10 месяцев назад
​@@Marta-wb9oc Albo h..owo u co poniektórych ;)
@funksik
@funksik 10 месяцев назад
Otwarłem i oglądnąłem, daję łapę i cisnę dalej :)
@foltapiotrfolta5148
@foltapiotrfolta5148 10 месяцев назад
Podobają mi się takie ramiona 😉
@GuitarMan85
@GuitarMan85 10 месяцев назад
Niech sobie mówiom u siebie jak kcom, ale jak piszą coś publicznie, to niech piszą, a nie piszom po polsku. Na pewno w szkole ich nie UCZOM, a uczą. Ślązacy, górale też potrafią mówić po swojemu i po polsku. I to, że ktoś robi/mowi/pisze coś źle i popełnia ten błąd więcej osób na pewno nie oznacza, że to jest poprawnie. Regionalny nie znaczy poprawny.
@kryptonimparalela2555
@kryptonimparalela2555 10 месяцев назад
Jak się tyle lat tak mówi, to się później tak pisze niestety.
@GuitarMan85
@GuitarMan85 10 месяцев назад
@@kryptonimparalela2555 WŁAŃCZAĆ, pszełańczać, wziąść to też są poprawne formy? Litości! Lewactwo już wszystko chce pozbawić zasad.
@yollanda1916
@yollanda1916 5 месяцев назад
też tak uważam...dziwne to, że jak ktoś "gada" jak chce, to uważają, że to poprawne...smutne😢
@petercub
@petercub 10 месяцев назад
- Chodźmy oglądnąć Matrixa. - No dobra. Znam już ten film ale mogę kolejny raz obejrzeć.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Ważne, że się dogadali. ;)
@Endrju375
@Endrju375 10 месяцев назад
Jest pani śliczna 😍
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Dziękuję!
@sid768
@sid768 10 месяцев назад
Śpiewaj częściej 🙂 Pozdrowienia ze Szczebrzeszyna, samozwańczej Stolicy Języka Polskiego ;)
@justynaanna8238
@justynaanna8238 10 месяцев назад
Uwielbiam Twoje filmy 😄. Zawsze z przyjemnością oglądam i słucham.
@DaR_Y
@DaR_Y 10 месяцев назад
Szaman to osoba, która cicho je... i idąc dalej tym tropem, przekleństwo po stwierdzeniu, że zjadło się wszy to wsza-mać - istnieje taki czasownik... ;)
@Bartosz_LoQ
@Bartosz_LoQ 10 месяцев назад
Ja jestem prostym człowiekiem z podkarpacia i zawsze wolę mowic tak, jak mnie wychowano - dlatego u mnie zawsze na pole i zawsze oglądnąć. NO I GIT.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
NO I GIT!
@MS-lq8ik
@MS-lq8ik 10 месяцев назад
Krótko i na temat! Pozdrawiam serdecznie! Szaman wymiata!
@barbaraluczka5567
@barbaraluczka5567 10 месяцев назад
Przyjemnie sie słuchało ❤😊
@АллаНовожилова-с8м
@АллаНовожилова-с8м 10 месяцев назад
Pani Paulino, jestem tak wdzięczna że Pani dodała w tym odcinku wyjaśnienie o rusycyzmach i polskich formach które są krótsze ( mała, duża , wielka ) . Nie jestem nosicielem języka polskiego i nie zrozumiałam o co chodziło w tym "short"ie i zapytałam w komentarzach . A teraz dostałam odpowiedź co dla mnie jest bardzo ważne.I jeszcze raz upewniałam się że Pani jest mega cudowna i bardzo szczególna jeśli chodzi o widzów . Dziękuję . Uwielbiam
@Martikaucarz
@Martikaucarz 8 месяцев назад
Myślałam, że tato jest niepoprawne, słyszałam tylko RAZ, a oglądnąć widzę i słyszę po raz pierwszy, Wielkopolska pozdrawia ;)
@Ukitake13thDivision
@Ukitake13thDivision 10 месяцев назад
Poprawiać powinniśmy wyłącznie siebie samych, jeśli taka jest nasza wola. Innym języków nie powinniśmy krępować. Język jest żywy i niech takim pozostanie. Niech żyje wolność słowa i myśli! Amen!
@boguslawszostak1784
@boguslawszostak1784 10 месяцев назад
Doprawdy? "Idąc przez na spacer cegła spadła mu na głowę", to tez wolność słowa? A jak ktoś mówi że jest "problematyczny most krymski" to tez wolność słowa? Gdy zamiast przynajmniej ciągle powtarza bynajmniej to tez wolność słowa?
@airlinernee8292
@airlinernee8292 9 месяцев назад
Język jest po to by posługiwać się nim poprawnie.
@yollanda1916
@yollanda1916 5 месяцев назад
jak często JEJ słucham i fajnie, ale dzisiaj, jakoś tego nie trawię 😢
@asiaszymanska7183
@asiaszymanska7183 10 месяцев назад
Zwykle zwracam uwagę na to, co i jak mówię lub piszę i dbam o poprawność językową, jednak "otwarłam" zdarza mi się regularnie i niezmiernie cieszy mnie, że nie jest to błąd. Wspaniała wiadomość 😀
@malwinamalwina6589
@malwinamalwina6589 10 месяцев назад
Super odcinek 🤍
@kamil19021994
@kamil19021994 10 месяцев назад
Pamietam te salwy smiechu, kiedy zamiast grabki powiedziałem grabelki. Problem w tym, że w moich rodzinnych stronach (okolice Tucholi) właśnie tak sie mówi na małe grabie🤷‍♂️
@user-hb9mz2hp2g
@user-hb9mz2hp2g 10 месяцев назад
Otwarłem ten film i mi ulżyło :)
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
I o to chodziło!
@adammehring7542
@adammehring7542 10 месяцев назад
Jeśli chodzi o media ogólnopolskie. To moim zdaniem dziennikarz lub pracownik TVP/PR powinien używać polszczyzny wzorcowej. Natomiast w mediach regionalnych czy subregionalnych regionalizmy są już dozwolone, a nawet fajnie, że się pojawiają.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Właśnie dużo osób tak do tego podchodzi. Słyszę Wasze głosy!
@piotrarturklos
@piotrarturklos 10 месяцев назад
Dopóki elementów gwarowych jest mało, przez co wypowiedź jest w pełni zrozumiała, to dla mnie jest OK nawet u dziennikarza w mediach ogólnopolskich. Inna sprawa, że on może chcieć się i tak dostosować do wzorcowej wymowy, żeby ludzie się nie zastanawiali, z czego wynika inna wymowa.
@Bartosz_LoQ
@Bartosz_LoQ 10 месяцев назад
Widzisz, niekoniecznie, bo potem takie myślenie sprawia, że gwary i regionalizmy umierają, a to jest jednak część kultury. W BBC też bardzo długi czas trzymano się takiej zasady o której mówisz - w telewizji ma być akcent RP i koniec, taki dokładnie jak w słowniku i jak nas w szkole uczą. I co? I odeszli od tego. Bo w czym akcent szkocki czy walijski jest gorszy? To tutaj tak samo - dla mnie właśnie słowa "oglądnąć" są po pierwsze tak naturalne, że nie wyobrażam sobie mówić inaczej. A po drugie - to wg mnie stanowi część czyjegoś wychowania i pochodzenia. A ja nie uważam, że ktokolwiek powinien się pochodzenia wstydzić.
@adammehring7542
@adammehring7542 10 месяцев назад
@@Bartosz_LoQ Wyobrażasz sobie wiadomości w programie 1 Polskiego Radia czytane przez lektora posługującego się dialektem bylackim języka kaszubskiego? (Do niedawna było to uważane za dialekt języka polskiego). Podejrzewam, że więcej słuchaczy by zrozumiało dalszą część programu, która byłaby nadana po białorusku. Natomiast jeśli włączyłbym Radio Gdańsk albo wziąłbym do ręki Dziennik Bałtycki. To niech były to nawet miks polskiego i wszelkich gwar kaszubskich i kociewskich a także pomorskiego wariantu polszczyzny, do którego czasem są przemycane perfekty, których w polskim wzorcowym nie ma (a szkoda).
@poteznywielichowianin1996
@poteznywielichowianin1996 10 месяцев назад
Jestem z Wielkopolski i pierwszy raz słyszę ,ze u nas się mowi TOM zamiast TĄ
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
O, ciekawe! Ale Wielkopolska jest duuuża i jej mieszkańcy zapewne różnie mówią.
@poteznywielichowianin1996
@poteznywielichowianin1996 10 месяцев назад
@@mowiacinaczej nie wiem ,być może ja się nie spotkałem
@martusiagrziw
@martusiagrziw 10 месяцев назад
Ja jestem z Wielkopolski i właśnie zdałam sobie sprawę, że prawie zawsze mówię "tom" 😢
@wolfszpic
@wolfszpic 10 месяцев назад
A czy także pisze się TOM zamiast TĄ? to nie złośliwość, pytam z ciekawości :)
@wolfszpic
@wolfszpic 10 месяцев назад
​@@mowiacinaczej dzięki za bardzo ciekawy odcinek, dużo rzeczy mi się wyjaśniło.
@jupa7166
@jupa7166 10 месяцев назад
Na tym właśnie polega kłopot z tym "om", że potem też tak w Internecie "piszom", a człowieka szczypią oczy i szlag trafia. Cóż... Takie czasy.
@maciekszymanski8340
@maciekszymanski8340 10 месяцев назад
Gorzej jak mówią i piszą "dziennikarzą, ucznią, nauczycielą". A dzieje się tak, bo wcześniej używali "piszOM, jedzOM" i ciągle ktoś ich poprawiał.
@andrzejwawrzkowicz8191
@andrzejwawrzkowicz8191 10 месяцев назад
Dziękuję 🤘😀
@PandaADHD_Mika
@PandaADHD_Mika 10 месяцев назад
Pierwsze co mi przyszło na myśl odnośnie suchara, to to że człowiek, który wszystkich ucisza to cichacz 😅
@adamsulop699
@adamsulop699 10 месяцев назад
a ja pomyślałem o Michale Cicho Kołodziejczaku
@kuba0008
@kuba0008 10 месяцев назад
Moja mama całe życie mówiła "idź do tata!", "spytaj tata!" - i nie miałem pojęcia skąd to?! Czy panuje jakaś moda na nieodmienianie słów? A tu się okazuje że to w pełni poprawne, bo przez ten cały czas odmieniała słowo "tato" a nie "tata"! Jestem w ciężkim szoku 😮 Dziękuję Paulina za oświecenie!! Ten język nie przestanie mnie zadziwiać
@martakoscielniak7745
@martakoscielniak7745 10 месяцев назад
Moja mama też!
@zzz1001ww
@zzz1001ww 10 месяцев назад
"Dzięki RU-vid po latach odnalazła zaginionego brata" ;)
@b.j.9945
@b.j.9945 10 месяцев назад
To takie wschodnie określenie. ;)... Popołudniowo wschodnie. :) Moja rodzina z okolic centralnej Polski tak nie mówi...
@januszlepionko
@januszlepionko 10 месяцев назад
„Powrót taty” Mickiewicza: „Czyście tęskniły do tata?”
@AnonimowyAkwarystaAmator
@AnonimowyAkwarystaAmator 10 месяцев назад
Ostatnio była mowa o hejterach i youtubowej krytyce literackiej :), więc nie zdążyłem ci napisać. Dzisiaj jest odcinek stricte językowy, więc mogę. To dzięki Twojemu kanałowi, który subskrybuję od lat, nauczyłem się (mam nadzieję) poprawnie stawiać przecinki. Dziękuję.
@kretkret
@kretkret Месяц назад
Anegdota z życia wzięta. Pewien pastor, który miał problem z rozróżnieniem końcówek "-ą" i "-om", powiedział kiedyś zdanie "Sprzeciwiamy się siłą zła!" 😇
@PiotrekKaszkur-bz6oz
@PiotrekKaszkur-bz6oz 10 месяцев назад
Piotrek kaszkur Artysta pozdrawia serdecznie cię kochana Pani ❤
@anerzka
@anerzka 10 месяцев назад
Dziękuję za kolejny ciekawy filmik. Pozwól, że podzielę się jedną małą wskazówką. Bielsko nie należy regionalnie do Śląska. To Podbeskidzie. Owszem, przynależy do województwa śląskiego, ale z perspektywy historycznej, kulturowej, czy nawet językowej to są różne społeczności. My, bielszczanie, często to podkreślamy. Chyba bliżej nam sercem do gór niż do kopalni. 😊 Z całym szacunkiem do kopalni i osób ciężko w nich pracujących! Miłego weekendu 😊
@AdamWiącek-g9j
@AdamWiącek-g9j 11 дней назад
Klawy jest - ten profesor... Bańko! Otwarli okno, czy otworzyli... Najważniejsze, byśmy pokój przewietrzyli! 😂😉❤ Oglądnąć - zauważcie Państwo - jest.. spoko... 🌺🇵🇱🎇
@beatas9173
@beatas9173 10 месяцев назад
Pozdrawiam z Malmö ❤
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 10 месяцев назад
Wytrzymalem te materace bo wiem że wiedza kosztuje. 🤗 ALE obiecaj że garnków nie będzie!🙏
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Jeśli jakieś fajowe się trafią, to i garnki będą! Ale mata jest naprawdę zacna. Nie zmyślam! No i dziękuję!
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 10 месяцев назад
@@mowiacinaczej Hmm, izoluje chociaż dobrze? Bo się zastanawiam, może na kamieniu sobie położę... Coś mnie ostatnio w krzyzu łupie.
@Bartosz_LoQ
@Bartosz_LoQ 10 месяцев назад
Potwierdzam, maty działają.
@valera0074
@valera0074 10 месяцев назад
W ogóle człowiek składa się z błędów i słabościej. Błędy czynią nas ludżmi). Pozdrawiam.
@hvnterblack
@hvnterblack 10 месяцев назад
Czyli teraz jak się nie zna swojego własnego języka, to jest mowa potoczna. Tak samo jak "stojać", "bojać" i inne rusycyzmy. Fakt upowszechnienia nie robi z nich form poprawnych. Tak samo z 15 lat temu plagą był zapis "ktury". Obecnie wytępiony dzięki zbiorowemu wysiłkowi.
@magorzatasobczak2916
@magorzatasobczak2916 10 месяцев назад
Muszę przyznać, że suchary wychodzą i wchodzą coraz znakomiciej :)
@kryptonimparalela2555
@kryptonimparalela2555 10 месяцев назад
A to z piosenki Kazika: No daj mi Derdziuk wódki, no co ci to stanowi? „Ja nie mogę, muszę zawieźć tatowi” Od razu mi się to skojarzyło. I znów się czegoś nowego nauczyłem.
@IvanovichIvanov
@IvanovichIvanov 10 месяцев назад
To jest wynik niechlujstwa, wady słychu, nieznajomości gramatyki, w tym przypadku odmiany przez przypadki lub dowolnej kombinacji powyższych. 'Tom' może być pierwszy albo drugi a 'dziewczynom' to można się przyglądać. Trzem na przykład. Zainteresowałem się tą książką ale lubię tę książkę => ę-ę, ą-ą. A zdanie, tu cytuję: 'Na bieżącą interesuję się politykom i patrzę na ręce polityką' to także regionalizm? Czy może bardziej regjonalis?
@denys11
@denys11 10 месяцев назад
Suchar w tym odcinku bardzo mi się podoba 👌👌👌😁😁😁 Szaman
@MiskaS77
@MiskaS77 10 месяцев назад
Otwarli od otwarty a otworzyli od otworzony. Zawsze mnie tak uczono. I w czym ludzie mają problem? Ten problem jest tylko w ich świadomości ;)
@Mrleafar2
@Mrleafar2 10 месяцев назад
No, doszło do siebie nasze słoneczko.
@Zeroness0
@Zeroness0 10 месяцев назад
Mi osobiście "z dużej/wielkiej litery" kojarzy się z zapisem rozpoczynającym się właśnie od takiej wielkiej litery, natomiast "dużą/wielką literą" brzmi dla mnie jak tekst pisany za pomocą caps locka, czyli używając tylko wielkich liter (choć można tu oczywiście zauważyć, że jest użyta liczba pojedyncza, nie mnoga). Są to jednak tylko luźne i subiektywne skojarzenia z tymi określeniami
@monikarychert3727
@monikarychert3727 10 месяцев назад
Od kiedy uczę naszego języka obcokrajowców, podkreślam na każdym kroku, że opanowanie "polskiej mowy" to prawdziwa super moc 😅😁
@KemytAsceta16
@KemytAsceta16 10 месяцев назад
*supermoc
@motorolnik9945
@motorolnik9945 10 месяцев назад
Zastanawiam się jak to jest z formą "kaza[ch]ski". I dlaczego, u licha, "Członko[w]stwo" jest błędne??
@memosaw6216
@memosaw6216 10 месяцев назад
Otwarłem tą zielonom książkę i przeczytałem mojemu tatowi, że pisze się słowo "Tokio" dużom literom, mimo że mówiliście Państwo, że pisze się małom. 🤪
@obloki2234
@obloki2234 10 месяцев назад
Tom zielonom ksioszke. 😂
@PawelJimmi
@PawelJimmi 10 месяцев назад
"nie popełniła błędu, wybrała formę potoczną" 😂
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
To śmieszne?
@PawelJimmi
@PawelJimmi 10 месяцев назад
@@mowiacinaczej Tak, bo tak można usprawiedliwić bardzo wiele rzeczy. Możliwe jest nawet, że demokratyczna większość Polaków mówi potocznie "poszłem" więc i to, niebawem, będzie można usprawiedliwić w ten sposób. :)
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Istnieje coś takiego jak normy językowe. Mamy normę wzorcową i normę użytkową, w której skład wchodzi między innymi norma potoczna ogólna. To podział dość stary. Nie odkryłam więc niczego nowego.
@michawatorski2197
@michawatorski2197 10 месяцев назад
Nie pogodzę się chyba nigdy z wielką literą. Litery są zazwyczaj małe (jeśli chodzi o wymiary) a te większe są po prostu duże. Wielkie musiałyby być naprawdę wielkie. Tak z 5 razy większe...
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Hahaha! :)
@barbarawisniewska7946
@barbarawisniewska7946 10 месяцев назад
@michawatorski2197 A ja to widzę inaczej... można napisać a wielkości 1 cm i będzie małe, a wielkości powiedzmy 20 cm będzie duże. Natomiast A niezależnie od wymiarów jest wielkie z racji rangi, ważności, bo ono rozpoczyna zdanie, wyraz, jest początkiem imienia i nazwiska. Tak to odbieram 😊
@orjoki8593
@orjoki8593 9 месяцев назад
dokładnie tak!!👏 mały- duży, malenki- wielki.czysta logika😁
@marcinkowalski7143
@marcinkowalski7143 10 месяцев назад
Mnie skręca gdy słyszę formę "lubiałem". Np. "Zawsze lubiałem oglądać ten film". Czy może Pani się do tego odnieść?
@ayakominago8775
@ayakominago8775 10 месяцев назад
Ja się spotkałam jeszcze z "szedła" (np. "będziesz szedła do sklepu") usłyszane od znajomego ze Śląska. Mnie to osobiście trochę razi, bo jestem przyzwyczajona do "szła", ale ja pochodzę z innej części Polski. PS. Twoje kolczyki są hipnotyzujące!😍
@annasosna1193
@annasosna1193 10 месяцев назад
"otwarli" - nawet nie wiedziałam, że ktoś uważa to za błąd, ale może dlatego, że urodziłam się w Bielsku, a mieszkam koło Katowic :D Mnie jeszcze zabrakło wzmianki o formie "chłopacy". Nawet jedna redaktorka próbowała mi poprawić to słowo w mojej książce.
@KemytAsceta16
@KemytAsceta16 10 месяцев назад
Ciekawe, w szkole zawsze poprawiali, że "chłopaki", nie "chłopacy" 😅
@marzaczek
@marzaczek 10 месяцев назад
Moja mama pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego i mówi otwarłam.
@kryptonimparalela2555
@kryptonimparalela2555 10 месяцев назад
Jak było zawarte to otwarła :-).
@maciek3630
@maciek3630 10 месяцев назад
Mnie ta forma "tą" jakoś tak brzydko brzmi w takich połączeniach. Tę łódkę, tę książkę, tę sukienkę. Jakoś tak melodyjniej. Co nie znaczy, że należy się o to czepiać. Z kolei "oglądnąć film" mówiła moja polonistka w podstawówce (dobre 30 lat temu, a pani ta sama była już niemal emerytką). Wtedy wydawało mi się archaizmem :) Tak samo z czasów podstawówki pamiętam "duża litera" jako poprawne. Dopiero wiele lat później spotkałem się z istną nagonką na ludzi używających tej formy. Cieszy mnie więc, że to wyjaśniasz. W kwestii "jesteście Państwo" - dokładnie tak samo uważam i używam nawet w służbowej korespondencji, gdy mogę sobie pozwolić na formę bardziej swobodną lecz nadal oficjalną. Co do taty, spotkałem się kiedyś z sytuacją, gdy dziewczyna zwracała się do taty w 3 osobie. "Czy mógłby tato mi pomóc?", "Będzie tato wychodził z domu?" itp. Nie wiem czy to kwestia regionalizmu, czy może rodzinnej tradycji?
@Nicolas_Rangel
@Nicolas_Rangel 10 месяцев назад
03:38 😄 Ale jaka Pani jest wspaniała 🌺
@winylewicz
@winylewicz 10 месяцев назад
Paulina, z całym szacunkiem. Ja też pochodzę z miejscowości na południe od Lublina - z Biłgoraja - i pamietam jaki szok był na początku pierwszej klasy liceum, gdy kolega prawie krzyknął do nauczycielki, że nie pisze się "jabłko", tylko "japko" [bo tak się mowi]. Idąc Twoją logiką będziemy mieć wkrótce zalew "guompów" (jakby nam ich już nie brakowało). Z pozdrowieniami z Roztocza, Arek.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Spokojnie, to są dwie różne rzeczy. Regionalizmami nie posługują się „guompy”.
@dominikt2854
@dominikt2854 10 месяцев назад
Jak zwykle prawda w połowie drogi. Nie kaleczyć polska mowa, ale też wyciągnąć kij z tyłka.
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Chyba tak najlepiej. :)
@gonzogorf7019
@gonzogorf7019 10 месяцев назад
Paulino, na miły book, własnie legalizujesz najpowszechniejsze lenistwo językowe! W życiu "tą książkę" nie będzie poprawnie, chyba, że gimbaza dorosnie do pisania slownikow, ale to po moim trupie, tzn stary juz jestem i obym tego dnia nie dożył... ;) #boomerpower
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
7:45 Kojarzy mi się to z taką konstrukcją zdania w stosunku do Zgromadzenia Ogólnego, w znaczeniu mieszanego towarzystwa, gdzie nie ważne jest kto tam jest konkretnie (w przeciwieństwie do witania się ze wszystkimi świętymi w sali przez Andrzeja Dudę).
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
Dobrze, że jeszcze dostojnych elektryków i sprzątaczek nie przywitał...
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
To trochę jak z taką sytuacją, gdy chcesz komuś coś wyjaśnić i w trakcie tego opisywania tej sytuacji mówisz coś w stylu "I wiesz jak zrobiłeś/aś coś to coś". Nie mówisz domyślnie do tej, konkretnej osoby, tylko opisujesz niestosowne albo wręcz konieczne zachowanie danej osoby w danym typie sytuacji. Albo "i zaraz ten ktoś Ci coś zrobi" - wiadomo, że nie Tobie dosłownie tylko jest to taki sposób wysławiania się do ogółu.
@marlenalaskowska6751
@marlenalaskowska6751 10 месяцев назад
❤😊
@MertaOdSimsow
@MertaOdSimsow 10 месяцев назад
Ciekawe, mnie forma „otwarł” kojarzy się archaicznie i bardzo oficjalnie, a nie z drzwiami obory 🤔
@zzz1001ww
@zzz1001ww 10 месяцев назад
Kazik śpiewał: No daj mi Derdziuk wódki, no co ci to stanowi? Ja nie mogę, muszę zawieźć tatowi
@pacieej
@pacieej 10 месяцев назад
Paulina, tatowi, z tatem itd. to forma typowa dla woj. podkarpackiego, sam mówiłem zawsze tak samo, jak usłyszałem po latach, że mówi się też z tatą, do taty, to byłem w szoku. Szczerze, to nie spotkałem się z omawianą formą nigdzie indziej ;) Może gdzieś w okolicach Wrocławia, skąd duża grupa ludności przeniosła się ze wschodu ;)
@ewelinakosciow2817
@ewelinakosciow2817 10 месяцев назад
Hah, dla mnie 'tatowi' jest tak dziwne, że nawet mnie nie razi😅
@bardotka80
@bardotka80 10 месяцев назад
Paulinson, ładne kolczyki😉
@interstellar_overdrive
@interstellar_overdrive 10 месяцев назад
"2 os. lm + państwo" mnie osobiście zawsze razi. Bo dla mnie to tak, jakby powiedzieć do jednej osoby "mówisz pan/pani" co brzmi niegrzecznie. Dlatego "mówi pan/pani" w liczbie mnogiej analogicznie zamieniam na "mówią państwo/panie/panowie" zamiast "mówicie państwo/panie/panowie", co dla mnie jest jakimś dziwnym rozkrokiem między dwiema formami. Trochę mnie zaskakuje, że to nie jest błąd, niemniej ja będę mówił nadal tak jak mówiłem - fajnie, że mamy różne formy do wyboru, gdzie każdy może wybrać ulubioną.
@lorddaniel1704
@lorddaniel1704 10 месяцев назад
Rzeszów to stolica Podkarpacia. Jestem szczęśliwym mieszkańcem tego województwa. : )
@Brygantyna
@Brygantyna 10 месяцев назад
A mnie się kojarzy z "kup pan cegłę za stówkie..." Słucham sobie w liczbie pojedynczej i "rozumiecie państwo" słyszę jako "rozumiesz pani". Jakoś niezbyt miło. Internet, to nie prywatny dom, tylko miejsce publiczne. I jeszcze nieśmiertelne: adoptować w miejsce adaptować, formułować zamiast formować, no i morale, o moralach, moralami, od czego uszy i cycki więdną.
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
4:40 To nie tyle razi jako stricte błąd, tylko jako wiejska (w znaczeniu nie wsi, tylko nieładna) mowa potoczna, jak skrajny brak wychowania w kulturze.
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
Jak ktoś kogoś wyzywa od świrów to nie ma na myśli nigdy Zakładu Psychiatrycznego... Tak samo jak ktoś KALECZY to jest KALEKĄ językowym, a nie, że osobą z niepełnosprawnościami.
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
A co do stereotypu, że ludzie ze wsi są gorzej wykształceni - to się wzięło z tego, że statystycznie częściej ludzie ze wsi niż z miast mają problemy w dostępie do nauki i problemy finansowe (ładnie ujmując temat).
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
Wieśniak = człowiek pierwotny i tyle, niecywilizowany.
@quartosomadre
@quartosomadre 10 месяцев назад
przy okazji sam popełniłeś błąd, bo mówi się sensu "stricto" a nie "sensu stricte"
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
@@quartosomadre dzięki za poprawienie.
@mr_maydo
@mr_maydo 10 месяцев назад
"tą książkę" 2:29 "Kasia nie popełniła błędu; wybrała formę potoczną" Tak samo ja nie popełniam błędu mówiąc "W każdym bądź razie", tylko wybieram potoczną formę tego wyrażenia.
@bartik928
@bartik928 10 месяцев назад
Ja też jestem z lubelskiej wsi, ale mieszkam teraz w Warszawie i faktycznie słyszę u siebie ten zanik nowości na końcówkach, jednak moi znajomi nie zwrócili na to uwagi, póki sam tego nie wypunktowałem. Próbuję mówić starannie, jednak kiedy nie myślę o tym aktywnie wciąż używam „-oł“. Przynajmniej nie jest tak, jak z moją rodziną, bo moi dziadkowie i wujkowie wypowiadają wręcz krótkie „-o“ zamiast „-ą“
@altaa7513
@altaa7513 5 месяцев назад
Wybaczę wszystko, nawet to nieszczęsne tą zamiast tę (bo skoro dzisiaj już nie mówimy moję, tamtę, twoję etc. Tylko moją, tamtą i twoją, to możemy w mowie potocznej również poszerzyć to zjawisko do tę) ale jedyną rzeczą, której nie wybaczę, z rzeczy o których mówiłaś w tym filmie, to tato w innym miejscu niż wołacz. I tak z tego co się orientuję po komentarzach, to moje podejście jest dosyć liberalne językowo.
@Bonsaist
@Bonsaist 10 месяцев назад
Świetny odcinek. Czasami prosząc kogoś, aby napisał jakieś słowo wielką / małą literą mam ochotę powiedzieć majuskułą / minuskułą, ale zwykle rezygnuję gdyż obawiam się, że ktoś pomyśli, że się wywyższam ze swoimi typograficznymi wywodami. Za to użyty w filmie napis DUŻĄ/WIELKĄ LITERĄ ma ciekawy aspekt, który czasami forsuję, acz na sto procent nie jestem pewien. Chodzi o ukośnik. W polskiej interpunkcji wydaje się że nie ma zgodności, ale raczej sugerowane jest wstawiać spacje przed i po ukośniku, aby podkreślić, że to są dwa osobne słowa stosowane wymiennie a/nie/jeden/długi/zlepek/słów/trudny do odczytania. W języku angielskim takich dodatkowych spacji nigdy nie widziałem więc nie jestem pewien czy ta sugestia dla języka polskiego to reguła czy wymysł. Pozdrawiam.
@Latferia28
@Latferia28 10 месяцев назад
Hej jestem.z Radomia i nie spotkalam sie z wymowa "tom dziewczynom" nawet jako dziecko slyszalam koncowke ą w wymowie 😊😊
@quartosomadre
@quartosomadre 10 месяцев назад
Można też mówić "patrzałem" oraz "patrzyłem" ponoć obie formy są poprawne
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
„Patrzałem” jest poprawne, tylko przestarzałe.
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
7:12 Mi to kojarzy się ze środowiskiem... akademickim, nauczycielskim... Często dzieci nauczycieli tak mówią, bo może chcą podkreślić swój status społeczny, czy coś.
@tomaszkulik8761
@tomaszkulik8761 10 месяцев назад
Niczego nie podkreślają. Po prostu mówią poprawnie.
@silugedejchan3812
@silugedejchan3812 10 месяцев назад
@@tomaszkulik8761 Tylko jakoś tak wyszło, że ten sposób mowy kojarzy się z konkretną grupą społeczną, bo nikt inny tak nie mówi.
@Bea_Ta
@Bea_Ta 10 месяцев назад
Przekonałaś mnie 👍
@angie25595
@angie25595 10 месяцев назад
twój głos jest jak aloes na rany :3
@AdamWiącek-g9j
@AdamWiącek-g9j 10 месяцев назад
... a gdy kogoś nie stać na taki masażer? 😂😮😢Ja ubieram się🐸 ciepło, pracuję na🌈🌄 świeżym powietrzu i🧣🥾 ruszam się oraz staram się nie stresować; od stresu, spinania się, też bolą plecy. ❤🎉
@byczakrew1093
@byczakrew1093 10 месяцев назад
qrde. dopiero co, mając 48 lat, przyswoiłem sobie zasadę, że należy mówić 'tę', a jak nie pasuje to 'tą'. po cholere człowiek się stara, jak okazuje sie, że nie ma znaczenia. co do oglądnąć - było nawet w kajku i koku w kosmosie christy. a to juz klasyka. lubie to słowo
@ej7260
@ej7260 7 месяцев назад
Ma znaczenie, ma. Pani Paulina tak to powiedziała, że zabrzmiało, jakby „tą książkę” było ok, a nie jest! Wzorcowo/starannie i na piśmie jest tylko „tę książkę”. Ta niby nie błędna wersja „tą książkę”, to językoznawcy określają jako „użytkową” - taka gra słów: niby akceptowalne, niby nie aż tak rażące, bo jak to w języku: im więcej ludzi tak mówi, to się staje normą. Ale! tu i teraz to „norma użytkowa”. Czyli: piszemy tylko „tę książkę”, ale jak ktoś w mowie potocznej powie „tą książkę” , to nie reagować. Tę książkę jest staranniej 💫
@TheMerrysoul
@TheMerrysoul 10 месяцев назад
Potwierdzam że kanał ma status światowy, oglądam i pozdrawiam z Rosji. ❤
@izanogiec9922
@izanogiec9922 10 месяцев назад
Ja pozdrawiam z Belgii 👋
@mowiacinaczej
@mowiacinaczej 10 месяцев назад
Dziękuję Wam najpiękniej! ❤❤❤
@Alina-hy4yg
@Alina-hy4yg 10 месяцев назад
Pozdrawiam z Litwy
@tomeckb29
@tomeckb29 10 месяцев назад
Plastycznie kształtować stosunki z innymi...ech! Takiej pokusie nie da się oprzeć! ;)
@izanogiec9922
@izanogiec9922 10 месяцев назад
O matulu, jaki przydatny filmik, dzięki kochana! ❤ Ja natomiast zastanawiam się nad formą powiedzieć coś DLA Pauliny, a nie powiedzieć coś Paulinie. Ja sama jestem z Krakowa, moi znajomi z Ełku używają tej formy w każdej sytuacji, np. przypomniałam dla Izy, opowiedziałam dla Izy itd. Czy to również jest forma regionalizmu czy zwykły błąd?
@PropertyOfK
@PropertyOfK 10 месяцев назад
Wlkp tez chyba tak mowi (a przynajmniej Poznan : >), plus ichnia forma "czekaj za mna", a nie "czekaj na mnie".
@dropmartin
@dropmartin 10 месяцев назад
Oj tak, w okolicach Wrocławia [om] jest bardzo powszechne i bardzo denerwujące :)
Далее
Women’s Goalkeepers + Men’s 🤯🧤
00:20
Просмотров 3,6 млн
Jak reagować, gdy ktoś Cię obraża?
14:19
Просмотров 195 тыс.
Sto słów o Mówiąc Inaczej, odc. 100!
33:12
Просмотров 328 тыс.
7 lat terapii
58:56
Просмотров 126 тыс.