Тёмный

Termometr bezdotykowy [TOWARY PRAKTYCZNE 11] 

Adam Śmiałek
Подписаться 81 тыс.
Просмотров 31 тыс.
50% 1

Jak działa termometr bezdotykowy? Co to jest pirometr? Do czego może się przydać analiza częstotliwości promieniowania podczerwonego?
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/s...
oraz do subskrybowania:
www.youtube.co...
Napisy: Anna Śmiałek
#termometr #pirometr #podczerwien

Опубликовано:

 

15 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 196   
@grzelecg
@grzelecg 2 года назад
Panie Adamie - kilka dodatkowych informacji, które oglądacz powinien wiedzieć: - czerwony punkt, to środek koła z którego uśredniana jest "temperatura", wielkość koła zwiększa się ze wzrostem odległości od badanego przedmiotu. W instrukcji powinien być podany kąt bryłowy. Lepsze pirometry kreślą laserowy okrąg o danym kącie. - zabrakło informacji o emisyjności powierzchni. Pirometr mierzy natężenie promieniowania i potem jest ono przeliczane na temperaturę z uwzględnieniem właśnie emisyjności (reszta parametrów jest stała, bo pirometr nie daje możliwości zmiany modelu: temperatura powietrza, temperatura otoczenia, odległość, wilgotność) - przypuszczam, że w trybie "domek" emisyjność jest przyjęta na poziomie 0,95 (materiały budowlane) - w trybie "głowa" emisyjność wzrasta do 0,99 (skóra, woda), może być też zmieniona krzywa kalibracyjna - nieprawdą jest, że pirometr zmierzy temperaturę wszystkich powierzchni, powodem jest niska emisyjność, która działa jak lustro. Więc albo unikamy niskich emisyjności (garnek z kwasówki) lub zwiększamy ich emisyjność przez pomalowanie lub oklejenie materiałem o znanej wysokiej emisyjności. Przykładem może być mój avatar. Jest to odbicie w szybie, która miała stosunkową wysoką emisyjność w okolicach 0,84. Pozdrawiam. Robi Pan świetną robotę, która generuje miłe sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa. Pozdrawiam Grzegorz
2 года назад
O "prawdziwych" pirometrach opowiem w innym odcinku. Tutaj mamy domową zabawkę i nie chciałem wychodzić poza możliwości tego urządzenia, które na potrzeby codzienne pracuje wystarczająco dobrze (jeśli tylko działa jak należy). Kąt bryłowy z pewnością żyje własnym życiem, a kąt plamki z diody - własnym. O lustrzanych powierzchniach nie wspomniałem chyba z zapomnienia przez oczywistość :) Ale będzie jeszcze okazja.
@wacek4001
@wacek4001 2 года назад
Ja jeszcze wspomnę, że bardziej zaawansowane takie termometry, mają regulowany współczynnik emisyjności, który wprowadzamy ręcznie, co zwiększa znacząco dokładność pomiaru. W tych prostych jest ustalony na okolice 0,95. Ale przykładowo beton ma 0,93, a żelazo 0,24, więc mogą nam powstawać duże błędy pomiarowe i to jest sporą wadą takich termometrów, że musimy zmieniać współczynnik(znać go i wiedzieć z jakiego materiału jest wykonany mierzony obiekt), bo inaczej możemy mieć błąd pomiarowy wynikający z naszej przyczyny.
2 года назад
Do co lepszych termometrów dodawane są tabelki. Kiedyś i taki wystąpi.
@ovad2002
@ovad2002 2 года назад
Pirometru używam do dwóch rzeczy: Pracuję w elektrowni,tam ciepło gra pierwszorzędną rolę.Drugi przypadek,to ten,kiedy chcę pobawić się z kotem :-D
@ovad2002
@ovad2002 2 года назад
@@istota548 Czerwoną kropkę widzą
@istota548
@istota548 2 года назад
@@ovad2002 uhuh jaki ty mądry
@marcsmithsonian9773
@marcsmithsonian9773 2 года назад
Fajne sa te felietony, dzieki temu nie.muszę wszytskiego samemu rozbierać na czesci. No.i muzyka super. Dzieki !
@ttaknie_elo
@ttaknie_elo 2 года назад
Dobra nutka Panie Adamie ✌️
@sawomirkudzia8753
@sawomirkudzia8753 2 года назад
Jak co odcinek jest super i wchlaniam wiedzę od Ciebie, dzięki za kogoś takiego pozdrawiam Adamie!
@sokolnic
@sokolnic 2 года назад
Można rzec iż w tej chwili chyba prawie każdy jesli nie każdy z takowym czymś się spotkał. nigdy się nie zastanawiałem jak to cos działa - dziękuje za dość dokładne i przystępne wyjaśnienie. Zawsze warto poszerzyć swą wiedzę.
@sebastian_drazczyk
@sebastian_drazczyk 2 года назад
Najlepszy do mierzenia temperatury ciała jest termometr rtęciowy. Testowałem drogie i tanie termometry bezdotykowe - wyniki jak na loterii
@XarduneK
@XarduneK 2 года назад
Jesli ten temometr nie ma przeszlo 10lat, to najpewniej znajduje sie tam inna ciecz nie konkretnie rtec :) Choc na 90% i tak bedzie nazywany rtęciowym... bo wiadomo wtedy o jaki chodzi :D
2 года назад
Dokładność termometrów cieczowych zależy od dokładności wykonania rurki kapilarnej, a z tym jest różnie. Tanie zaokienne termometry to tak +- 3 stopnie.
@sebastian_drazczyk
@sebastian_drazczyk 2 года назад
@@XarduneK mój termometr ma około 25 lat i na pewno jest rtęciowy :)
@williambonawentura
@williambonawentura 2 года назад
@@XarduneK Chyba że kupisz go od znajomego Ukraińca wówczas będzie rtęciowy.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
@@sebastian_drazczyk Ale nawet wtedy te "rtęciowe" to wcale nie były rtęciowe. Tak naprawdę prawdziwie rtęciowych było niewiele. W PRL tak, były rtęciowe, ale po 1990 roku to już niekoniecznie.
@skorakora
@skorakora 2 года назад
Towary modne - Lutownica ZDZ 100
@gnomiuszkaYamaha
@gnomiuszkaYamaha 2 года назад
Ten film przypomniał mi emisyjne prawo Wiena, które pokazuje zależność pomiędzy częstotliwością fali, a temperaturą obiektu. Jeśli temperatura wzrośnie dwukrotnie, to zdolnośc emisji wzrasta 16 razy, bo wtedy podnosi się zdolność emisji do 4 potęgi. Warto wspomnieć o tym.
@YoursInThirst
@YoursInThirst 2 года назад
Dużo zdrowia życzę:) Rozumiem,że odcinek inspirowany życiem.
@ghostanddiy
@ghostanddiy 2 года назад
Jak zwykle nie wiem czy ta wiedza jest mi potrzebna ale miło się ogląda. Mój pirometr padł a używałem go często, chyba czas na kamerę termowizyjną nawet marnej jakości.
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf 2 года назад
Mam sentyment do monochromatycznych ekranów LCD podświetlanych na zielono ;) Propozycje tematów: pamiętam, że kiedyś były grzałki, że wkładało się je do szklanki z wodą i można było ugotować wodę na np. herbatę. Jeśli to za mały temat jest, to można byłoby zebrać aż kilka takich drobiazgów i wspiąć je w jeden film. Można jest też pod pretekstem drożejącego prądu powiedzieć o radiu działającym bez prądu.
@sawomirsiwek7558
@sawomirsiwek7558 2 года назад
Działającym na prądzie np. z dwóch ziemniaków?
@Daniel-kp7gf
@Daniel-kp7gf 2 года назад
@@sawomirsiwek7558, nie, fale radiowe są wystarczającą energią, ale niestety, na takim radioodbiorniku słuchać można jest tylko stacji AM.
@obvioustruth
@obvioustruth 2 года назад
W tego typu termometrach genialne jest to, że mierzą temperaturę elementu, którego temperaturę chcemy zmierzyć.
@ammorapl
@ammorapl 2 года назад
Mam taki termometr. Ale to bubel. Najciekawsze jest to że jak zmierzę sobie nim temperaturę, potrm kolejnym domownikom okazuje się że wszyscy mamy taką samą temperaturę nawet jak podwyższoną ma tylko jedna osoba. Generalnie termometr nie lybi chyba pokazać że ktoś ma gorączkę.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
Cóż, są takie czasy, że modeli jest mnóstwo, nie każda rzecz to bubel. Dziś wysoka cena czegoś też wcale nie gwarantuje wysokiej jakości i poprawności działania. Chciałem sobie kupić jakiś taki termometr do zdalnego pomiaru, z tanich testowałem chyba z 10 egzemplarzy, wszystkie okazały się bublem. Na wydanie trzech stów by kupić coś sensownego nie bardzo miałem poparcie rodziny, a i sam wolałem zostać przy sprawdzonym i pewnym termometrze owulacyjnym za kilkanaście złotych. Takie same przejścia miałem przy wyborze ciśnieniomierza. Te tanie nie nadają się do użytku. Jakiś czas temu trafiłem do szpitala, na szczęście na kompleksowe pewne badania, i pierwszy szok przeżyłem przy przyjmowaniu na oddział. Pobierają krew, jakiś wywiad, no i oczywiście pomiar ciśnienia. Patrzę, pielęgniarka wyciąga jakiś ciśnieniomierz za 50 zł i mierzy ciśnienie. Na ekranie jakieś 170 na 95. Pełne zdziwienie bo takiego ciśnienia w życiu nie miałem, nawet po pięciu kawach! Na delikatną insynuację, że chyba coś nie tak z tym ciśnieniomierzem, pielęgniarka machnęła ręką i powiedziała żebym się nie przejmował. Ma drugi dzień, rano, pomiar temperatury termometrem bezdotykowym. Wszystkim na sali powychodziło grubo ponad 37 stopni. Trochę to było dziwne, wyraziłem zainteresowanie tym termometrem. Pielęgniarka powiedziała żeby się nie przejmować, mierzą tym co szpital zakupił. Do karty powpisywała losowe wartości z zakresu prawidłowej temperatury. Tak się kończy rozstrzyganie przetargu zorientowanego na jak najniższą cenę. Zapytałem pielęgniarkę po co w ogóle chodzą jak i tak wpisuje się w kartę wartości przypadkowe, to odpowiedziała że chodzić muszą bo taka jest procedura. Witajcie w polskiej służbie zdrowia! 😃
@basidion
@basidion 2 года назад
Kurcze ale ta muza z czolowki robi robote.. piekny bas..
@nowheremanjk8624
@nowheremanjk8624 2 года назад
Gumka przewodząca to genialny twór. Rozwiązuje kilka problemów na raz.
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 года назад
Od dawna (30 lat) gumki przewodzące sam sobie nazwałem gumkami przewodzącymi. Jak to jedną rzecz różne osoby mogą tak samo nazwać.
@marcingajewski3739
@marcingajewski3739 2 года назад
Bardzo fajny film, jak z resztą pozostałe na tym kanale. W jednym stwierdzeniu wkradł się błąd "... emituje promieniowanie, którego energia, a zatem długość fali, zwiększa się wraz z temperaturą". Energia rośnie z temperaturą, rośnie także częstotliwość najintensywniejszej fali ale jej długość maleje. Widmo "przesuwa się" w stronę fal krótszych. Pozdrawiam.
2 года назад
Oczywiście częstotliwość, a nie długość fali :)
@luka2nd
@luka2nd 2 года назад
Ale mi się trafiło, włączyłem RU-vid, a tu nowy odcinek 🙂 Zdaje mi się, że identyczny detektor wykorzystywany jest w czujkach ruchu systemów alarmowych.
2 года назад
Zasada jest podobna, ale są zbudowane inaczej.
@mateuszp338
@mateuszp338 2 года назад
Takie przedmioty z obecnego życia codziennego też są spoko. Jednak też chętnie bym zobaczył jakieś porównania, obecnie wiele firm wydaje retro modele(np. zegarki Casio) i warto by porównać je z pierwowzorem.
@patptys3977
@patptys3977 2 года назад
To raczej nie termometr tylko wskaźnik temperatury. Każde takie ustrojstwo daję skrajnie odmienne wyniki kolejnych pomiarów. W zasadzie mierzy dwie rzeczy - że ktoś żyję, albo już wystygł i jest martwy...
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 года назад
Jak miałeś do czynienia z najtańszymi pirometrami to może tak być. Dokładność 0.1 °C pojawia się przy cenie co najmniej 100-150zł. Jak chcesz mieć większą dokładność i pewność pomiaru to raz że musisz wydać dosłownie 10 razy tyle, a dwa że podczerwień, tak jak każde światło ulega odbiciom. Jak mierzysz coś blisko okna w słoneczny letni dzień, to możesz trafić na odbicie i wynik będzie zawyżony. W przemyśle często stosuje się nie pirometry a kamery podczerwieni które widzą "wszystko" jak kamera, ale na nich jest dużo łatwiej poznać że jest odbicie - obraz jest podobny jak z zwykłej kamery, tyle że kolory są od m.w. niebieskiego do czerwonego w zależności od temperatury (w dużym uproszczeniu).
@meryrozklapicha1179
@meryrozklapicha1179 2 года назад
Te termometry są przydatne w mierzeniu masowym ludzi aby wykryć szybko osobę z gorączką, w domu pomiar rtęciowym trwa 5 minut i nawet dzisiaj wczasach szybkiego internetu jest to szybkie mierzenie
@radius75_
@radius75_ 2 года назад
Rtęciowych juz nie produkuje się
@johnsmith-vz3vr
@johnsmith-vz3vr 2 года назад
Teraz to nawet ja jestem zainteresowany :) Dograłbyś jeszcze suplement, może coś w kuchni ? Posprawdzałbyś temperatury patelni, piekarników itp. :)
@pundzior
@pundzior 2 года назад
dobry ten beat na początku!
@pundzior
@pundzior 2 года назад
i pod koniec filmu.
@mironak3471
@mironak3471 2 года назад
Bardzo nieprzydatny przedmiot. Tym bardziej polemizowałbym z jego dokładnością pomiaru temperatury ciała. O ile do 37.0 jest porownywalny z rtęciowym, to w zakresie gorączki około 38.5 całkowicie pokazuje oszukańczy wynik 37.5. Nadmieniam, że pomiaru dokonano na 3 różnych termometrach elektronicznych. Każdy wskazywał inaczej przy kolejnym pomiarze. Masakra. Jak ktoś chce sobie sprawdzić temperature zupy to tak, polecam.
@johnsmith-vz3vr
@johnsmith-vz3vr 2 года назад
O czego temperatury chcesz tym sprawdzać ? Z termometrem jest jak z zegarkiem, jak masz jeden to zawsze wiesz jaka jest temp. jak masz kilka to nie wiesz nigdy jaka jest temperatura.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
To jest bardzo przydatny przedmiot, tylko trzeba wiedzieć w jakich zastosowaniach. Po pierwsze, jakość poszczególnych modeli, dokładność, jest różna i nie można oceniać całej technologii/techniki po jakimś jednym czy kilku urządzeniach. Po drugie, taka technologia pomiaru jest niezastąpiona przy "testowaniu" dużej grupy ludzi. Kupowanie czegoś takiego do domu to raczej nieporozumienie. Za kilkanaście złotych można kupić elektroniczny termometr mierzący dobrze i w 10 sekund.
@skibulwa
@skibulwa 2 года назад
Masakra mam covida i mega wysoka gorączkę. I jak oglądam ten film to mam wrażenie ze to jest najbardziej zajebisty film w historii yt
@robertdec3713
@robertdec3713 2 года назад
Napisz proszę - szczepiłeś się? Nie pytam, żeby Cię krytykować, tylko badam skuteczność szczepionek :)
@skibulwa
@skibulwa 2 года назад
@@robertdec3713 tak szczepilem.
@pawew9429
@pawew9429 2 года назад
tez mi sie dopiero covid skonczyl i zaluje ze nie mialem takiego termometru. nie szczepilem sie, ciezko przechodzilem, wciaz nie mam wechu i mam katar plus brak mocy. szczepcie sie
@Cbych
@Cbych 2 года назад
ja znowu miałem suchy kaszel, wydzielinę z płuc (prawie nie szło oddychać), brak węchu, smak został i zrobiłem test wyszedł minus, ale jak już się odbijałem od tego ten test zrobiłem (jestem zaszczepiony). Zaczęło się od tego, że zacząłem czuć w gardle coś jakby siedziało w nim. Często przeziębienie tak się u mnie zaczyna i od razu zacząłem wlewać w siebie herbatę z dużą ilością wit. C (herbata zielona prawie czaj i sok z cytryny czy limetki). Tak czy siak kończąc wypociny chyba palacze szybciej wyłapują dziwne kaszle czy zachowania organizmu niż tacy nie palący.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 года назад
Czujnik pirometru nazywa się bolometr. Ponad 15 lat temu sprzedawałem pirometry Kimo. Musiałem przygotować polskojęzyczne instrukcje obsługi, bo produkt był dopiero wdrażany na polski rynek.
2 года назад
Dzięki, nie spotkałem się z taką nazwą, zawsze wszędzie był pirometr, co robiło problemy, bo termometry tak pracujące również tak się opisuje.
@grzelecg
@grzelecg 2 года назад
Nazwa urządzenia może (choć nie musi) pochodzić od typu zastosowanego detektora. Jako niechłodzone detektory podczerwieni stosuje się bolometry, mikrobolometry, detektory mozaikowe, detektory piroelektryczne lub półprzewodnikowe. Pozdro.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 года назад
@@grzelecg W większości urządzeń, które sprzedawałem były niechłodzone bolometry. Z tego co pamiętam to 2 lub 3 serwisowaliśmy, bo maiły jakąś wadę fabryczną. Poza tym sprzęt w miarę dokładny. Oczywiście im większa odległość od badanego obiektu tym większa podstawa stożka i trudniejszy pomiar, ale czytałem już Twój komentarz w którym to wyjaśniałeś, wiec nie będę powtarzał. Pozdrawiam. PS.: Pierwszym bolometrem o ile mnie pamięć nie myli, były rezystory z mostka Wheatstone’a. To tłumaczyłem do folderu reklamowego, a także doświadczenie, o którym była mowa w filmie.
@grzelecg
@grzelecg 2 года назад
@@tomekkruger Mi tylko chodzi o nazewnictwo. Być może detektory pirometryczne były pierwsze i utarła się nazwa pirometry?
@tomekkruger
@tomekkruger 2 года назад
@@grzelecg Tego nie wiem. Ale w oryginalnym katalogu widniała nazwa pirometr, a w opisie była informacja o zastosowanym czujniku i był to niechłodzony bolometr. Reszty szczegółów takich jak dokładność i inne parametry nie pamiętam, w końcu upłynęło sporo czasu, a ja dziś pracuję w innej branży.
@LADASAMARA2
@LADASAMARA2 2 года назад
W elektronicznym kiedy chcę użyć to nie działa bateria. Tylko rtęciowy
@FoHsi
@FoHsi 2 года назад
Na święta jak znalazł. Trzeba będzie skanować gości na bramce i ew. zawracać 😁.
@tomaszk3014
@tomaszk3014 2 года назад
Bardzo praktyczny przedmiot.
@agnieszkawesoowska8284
@agnieszkawesoowska8284 2 года назад
Witam, a to nie jest tak, że w czujnikach tego typu dwie końcówki to wyjście z termostosu a dwie kolejne to wyjście z termistora (do kompensacji temperatury otoczenia)? Według mnie nie ma tu I2C czy innej cyfrowej komunikacji z prockiem.
2 года назад
Nie te czasy, taniej i sprawniej dziś używać modułów zintegrowanych z układami kompensacji, przetworników i magistrali.
@przemysawpawlinski5536
@przemysawpawlinski5536 2 года назад
Ja wiem jak dokładne one są 4 stopnie w jedną i 4 w drugą. A jeśli faktycznie są dokładne to takie termometry za 5 dych musiałyby przechodzić codziennie kalibrację bo się rozjeżdżają szybko.
@G12GilbertProduction
@G12GilbertProduction 2 года назад
Nieskromnie mówiąc, obliczyłem sobie standardowe odchylenie błędu od mierzenia temperatury "liniowo" poprzez głowę, i wyszło mi że z wahaniami na 1/3 wartości danej temperatury błąd obliczeniowy wynosi -3,0°C. Tak jest w przypadku innych takich modeli, że często ten błąd jest nierównomierny do skali temperatur powyżej zera?
@rekawek6
@rekawek6 2 года назад
to jest zależne prawdopodobnie od modelu, ale w tym egzemplarzu (błąd -3stC) nie jest specjalnie duży zdarzają się większe kwiatki. Ja przy pomiarze temperatury ciała używam siebie jako wzorca i jeżeli mierząc żonę lub dziecko wskazanie jest dużo większe/mniejsze wiem że czas sięgnąć po konwencjonalny miernik. Mnie zastanawia, czy gęstość mierzonego obiektu ma znaczanie?
2 года назад
Odległość jeszcze. No i zawsze lepiej dokonywać pomiarów relatywnych niż bezwzględnych.
@rekawek6
@rekawek6 2 года назад
@ co do odległości staram się zachowywać podobną, gdyż ten sprzęt jest wyposażony w "pseudo optykę" z opisem powierzchni pomiaru względem odległości.
@PiaerTV
@PiaerTV 2 года назад
Dlaczego do mierzenia temperatury osób jest osobny tryb? Czy zmienia się np. długość analizy by uzyskać dokładniejszy wynik?
2 года назад
Inaczej się interpretuje wyniki, zmieniając tak zwaną emisyjność z domyślnej - uśrednionej dla materiałów spotykanych na co dzień w domu na charakterystyczną dla ludzkiego ciała. Być może także inaczej pracuje też sam układ, ale tutaj należałoby dotrzeć do not aplikacyjnych, a nie wiadomo kto jest producentem tego czujnika.
@saikomiki
@saikomiki 2 года назад
Pomiar temperatury ciała ma też pewne korekty, z uwagi na to, że temperatura zewnętrzna np. czoła/ ucha jest statystycznie niższa, niż rzeczywista 'wewnętrzna' temperatura ciała. Mierząc temperaturę ciała na trybie do pomiaru powierzchni termometr wskaże ~34 stopnie, bo taka jest faktyczna temperatura na czole.
@grzegorzkarasinski5042
@grzegorzkarasinski5042 2 года назад
Chodzi o emisyjność materiału. Im dokładniejszy założony współczynniki tym lepszy wynik. Przełączając na "skórę człowieka" trafiamy w punkt. Prawo Stefana-Boltzmana P=CAεσT^4 P-moc rejestrowabego promieniowania, C-wydajność detektora, A-powierzchnia emitująca ε-emisyjność materiału (od 0 do 1) w podczerwieni oczywiście (zależy od koloru skóry...), σ stała Stefan-Boltzmana T-temperatura w kelwinach, czyli T=pierwiastek4stopnia(P/(CAεσ)). Nawet spore zmiany wyrażenia pod pierwiastrkiem (4'go stopnia) nie wiele wpływają na wynik. Aby wynik był dokładny trzeba zachować prostopadłość do powierzchni i stałą odległość.
@michagiedrojc5513
@michagiedrojc5513 2 года назад
Pomiar odbywa się stożkiem więc do końca nie wiemy co mierzymy. Emisyjność stopień odbicia powoduje że fluke pokazuje np. 60 albo 80 stopni czyli dalej nic nie wiemy. Termopara prosta jak drut:) praktyczna i długowieczna dużo lepiej mierzy temperaturę dotykowo. Jedyne co stoi wyżej w pomiarach to rejestrator temperatury dający obraz pracy urządzeń takich jak np. piece grzewcze a przede wszystkim lodówki.
@aztekiumbot5189
@aztekiumbot5189 2 года назад
W urzędach, gdzie pracuje dużo pań po 50'tce. Zrezygnowano z testowania temperatury na covid.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
To taki półśrodek. COVID nie jest jednoznacznie powiązany z wysoką temperaturą. Pierwszy raz jak zachorowałem to głównym objawem było duże osłabienie, i to takie w kratkę, jeden dzień było OK, na drugi musiałem leżeć. Z temperaturą było tak samo, na jakieś 10 dni chorowania tylko ze trzy razy miałem jakieś 37,5 stopnia, w pozostałe dni nawet poniżej 36,6. Drugie zachorowanie (III fala) to już kaplica totalna, dwa tygodnie kłopoty z dojściem do łazienki, powrót tylko "po ścianie", no i cały czas 38-39, a "najfajniejsze" było to, że niczym tej temperatury nie dało się obniżyć.
@BartekEVH
@BartekEVH 2 года назад
Czy ma to jakąś kalibrację wewnętrzną prócz tej w menu? Mój chyba już nie mierzy idealnie.
2 года назад
Nie, tylko w menu, ale tego typu czujniki nie mają innej (przy pomocy śrubek itp).
@BartekEVH
@BartekEVH 2 года назад
@ tak czułem. Dziękuję :) Szkoda właśnie że tylko ta opcja pomiaru ciała ma kalibrację, a ta druga nie ma u mnie.
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 2 года назад
Mam w domu dwa termometry elektroniczne - mają one wygląd dawnego termometru rtęciowego (szczególnie dolna końcówka służąca do mierzenia). Według poradników - po wyzerowaniu taki termometr należy włożyć pod pachę (lub do ust). O trzeciej lokalizacji nie wspomnę. Po usłyszeniu serii piknięć należy nadal prowadzić pomiar przez około 5 min, wyjąć i odczytać wartość liczbową zmierzonej temperatury. I teraz mam pytanie - jaka jest zasada działania tego termometru i czy odczyty jego są wiarygodne? Niedawno testowałem dwa elektroniczne i porównywałem odczyty z pomiarem temperatury ciała termometrem rtęciowym: zawsze pokazywał o ok. 0,5 stopnia Celsjusza większą wartość. Niekiedy to jest ważne - temperatura ciała 37,2 a 37,7 to jest istotna różnica.
2 года назад
Tego typu termometry mają zupełnie inny sposób pracy. Siedzą tam z reguły specjalizowane scalaki mierzące temperaturę otoczenia (w tym wypadku końcówki termometru) i są dokładne - pod warunkami jak zwykle, czyli że cała reszta także spełnia jakieś minimum przyzwoitości.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
Adam Cichowicz. Z punktu widzenia medycznego to żadna różnica. Wartości pomiędzy 37 a 38 stopni to stan podgorączkowy, gorączka zaczyna się od 38, a nieraz mówi się o 38,5 i dopiero od takie wartości temperatury należy gorączkę "zbijać". Na pomiarach do 38 stopni nie należy za bardzo się skupiać, zwłaszcza że często po południu można mieć nie 36,6 a lekko ponad 37 stopni i absolutnie nie świadczy to o jakimś toczącym się procesie chorobowym, może to być kwestia metabolizmu. Pomiar temperatury nie jest badaniem krytycznym. Błąd pół stopnia może wydawać się duży, ale z punktu widzenia klinicznego to żaden błąd, nic nie determinujący. Nie ma znaczenia czy masz 36,6 czy 37,1, bo za tym nie idą żadne działania czy wróżenie czegokolwiek. jeżeli termometr pokazuje ci 38,5 a rzeczywista temperatura jest 38 czy nawet 39, to jedynym działaniem jest ewentualna próba jej zbicia. Temperatura powyżej 39 stopni jest alarmowa, ale dopiero w okolicach 40 stopni wskazana jest konsultacja lekarska. W takim przypadku +/- pół stopnia nie robi żadnej różnicy. Nie ma co z tego robić zagadnienie, no może poza tematami kobiecymi związanymi z płodnością, ale tu ważna nie jest wartość, a zmiany. Ogólnie do 37 stopni to temperatura prawidłowa, 37-38 stan podgorączkowy, który kompletnie o niczym nie świadczy, ot taka informacja, ale też w sumie nie wiadomo o czym. 38-39 to już ważna informacja o jakimś toczącym się procesie chorobowym, sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej, powyżej 39 stopni to już w sumie alarm. W każdym przedziale temperatury te pół stopnia nie znaczy zbyt wiele z klinicznego punktu widzenia.
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 2 года назад
@@NecrosDeus Dziękuje za tę obszerną wypowiedź - faktycznie, trochę mnie to nawet pocieszyło. Przy okazji - a jeśli ktoś ma stale temperaturę w przedziale 35,5-36,3 stopnia? Czy może to być powodem niepokoju?
@sawomirsiwek7558
@sawomirsiwek7558 2 года назад
@@adamcichowicz1474 tylko którym termometrem mierzonym?
@adamcichowicz1474
@adamcichowicz1474 2 года назад
@@sawomirsiwek7558 Rtęciowym i elektronicznym (w tym bezdotykowym).
@pierdzielak
@pierdzielak 2 года назад
Mam podobny tylko z innymi przyciskami i detalami na wyświetlaczu ale to szczegóły zastanawia mnie że w instrukcji producent napisał że na powierzchniach które dobrze odbijają/przepuszczają światło pomiar może być niedokładny więc możliwe że mój "pistolecik" działa na innej zasadzie albo Pan Chińczyk nie przyłożył się do tłumaczenia instrukcji
2 года назад
Ale to zostało powiedziane w filmie, choć może nie wprost: działa na zasadzie pomiaru promieniowania podobnego do światła, więc musi widzieć konkretne powierzchnie promieniujące. Wszystkie pracujące na tej zasadzie tak właśnie działają.
@teesz4351
@teesz4351 2 года назад
Cześć Autorowi, cześć wszystkim! Spotkałem się onegdaj z urządzeniem nazwanym termometrem laserowym, w którym przed dokonaniem pomiaru należało ustawić "współczynnik emisyjności". Producent uzasadniał to różną zdolnością materiałów do emitowania energii. W załączonej tabeli informował o wartościach owego współczynnika wynoszących od 0,98 (lód, wapień, skóra,...) 0,95 (guma, tworzywo sztuczne, ceramika,...), 0,80 (stal,...), aż do 0,50 (ołów). Nie wprowadzenie odpowiedniej wartości "współczynnika emisyjności" powodowało odczyty temperatury niewyobrażalnie odległe od spodziewanych (rzeczywistych). Różnica w zdolności materiałów do emitowania energii jest dla mnie (w miarę) jasna. Wykorzystują to zjawisko np. fakirzy, którzy wiedzą, że przejść bosymi stopami po rozgrzanych kamieniach może każdy odważny, lecz po arkuszu blachy o tej samej temperaturze przebiec bez oparzeń nie sposób. Mam w związku z tym pytanie: jak sobie radzą z tym zjawiskiem termometry (pirometry), w których nie ustawia się opisanego parametru. P.S. Dysponuję instrukcją obsługi tego urządzenia w PDF.
2 года назад
Współczynnik emisyjności jest uśredniony dla typowych domowych zastosowań (zwykle 0,95). Na razie pominąłem tę informację, bo nie ma tutaj możliwości jego wyboru, o tym będzie w części poświęconej termometrowi, który ma taką możliwość.
@MrFourthhorsemen
@MrFourthhorsemen 2 года назад
Swoją drogą laserowy w tym "termometrze" to jest tylko wskaźnik. :-)
@alfonsbadyl1290
@alfonsbadyl1290 2 года назад
To może teraz kamera termowizyjna?
@lechj9351
@lechj9351 2 года назад
Wskazania termometru optycznego zależą nie tylko od temperatury mierzonego obiektu, ale również od współczynnika emisyjności tego obiektu. Z tego powodu proste termometry są kalibrowane dla typowych materiałów. Pomiar temperatury błyszczących metali przy użyciu takiego termometru może być zupełnie niedokładny. Polecam ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-pYM4p_OFjYY.html
2 года назад
O tym będzie w odcinku o termometrach, w których można ów współczynnik emisyjności uwzględnić.
@XarduneK
@XarduneK 2 года назад
0:52... a czesto takze dokladniejszy... niepowiedzial jeszcze nikt :D
2 года назад
Nie wiem, nie mam złego zdania o tym urządzeniu, a mam zawodowo dużo do czynienia z nimi. Może po prostu takie się trafiły.
@deltaZabrze
@deltaZabrze 2 года назад
Widzę odcinek "na czasie" ;) Ciekawe czy nadal w szkołach na wejściu strzelają tym w głowy dzieciaków :D
@mariuszelwart4846
@mariuszelwart4846 2 года назад
miałem z takimi termometrami wątpliwą przyjemność. dziecko w turbo gorączce , zimowa pora , wieczor na pogotowiu. Covid rządzi się swoimi prawami , więc na dzień dobry pomiar pirometrem... no i jaka gorączka? ... przecież wszystko OK. I tak kilka razy. Po kategorycznej prośbie o tradycyjny termometr okazało się że gorączka jednak jest i to konkretna ! skąd zatem takie zakłamanie ? otóż dziecko spocone od gorączki szybko wychładza się na czole zimową porą ... A na dzień dobry mierzą temp. właśnie tam...
2 года назад
No to jest raczej sprawa oczywista, związana z ciepłem parowania nota bene substancji o największej wartości ciepła parowania jaką znamy. Temperaturę w ten sposób można mierzyć przy zachowaniu szeregu założeń: sucho, nie łaziliśmy po mrozie, warunki domowe itd. Dlatego te pomiary przy wejściu do pomieszczeń z zewnątrz są bezsensowne i nie jest to wina termometru. Na szczęście bezsensowność działa z korzyścią dla mierzonego.
@mariuszelwart4846
@mariuszelwart4846 2 года назад
@ no tak , tylko na pogotowiu mogli by mieć minimum przeszkolenia w temacie - bo prawie "uzdrowili" mi dzieciaka w drzwiach ;)
@robvandermolen6767
@robvandermolen6767 2 года назад
Tylko pogratulować rozumu dzielnej służbie zdrowia walczącej na pierwszej linii frontu w walce...ale z czym??? grypa sezonowa była z nami od dawna i nikt z tego afery nie robił, niestety ludzie wierzą w bajki i mamy problem
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 2 года назад
@ Panie Adamie, ta dioda (bądz laser w wydaniach do zastosowań technicznych) o której mowa w 6:03 to zwykła sciema i nie ma absolutnie żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, bowiem pole pomiaru jest około (zależy od odległości) 1000 razy szersze od punktu lasera, Dlatego też między innymi w wielu przypadkach pomiar jest zafałszowany bo ktoś kieruje np na czoło i myśli sobie że mierzy ten punkt a to guzik prawda bo i mierzy też włosy które są raczej izolacją :), to trzeba przykładać calkowicie do skóry wtedy jest jakie takie zbliżenone odzwierciedlenie prawdziwej temperatury. Ja mam ten laser wyłączony przynajmniej nieco oszczędzi baterię :)
@JanJan-fs8mw
@JanJan-fs8mw 2 года назад
Temperatura jest naturalną reakcją obronną organizmu, podczas temperatury właśnie należy jeszcze bardziej się okryć bądz kogoś, dodać do tego dużo płynów i dużo witaminy C. Ja właśnie rok temu tak przeszedlem tego całego covida, chorowałem niecałe 20 godzin ! pocąc się przy tym jak nigdy w życiu, lało się ze mnie
@MrFourthhorsemen
@MrFourthhorsemen 2 года назад
Hmm, odcinek krótki i jednak trochę po łebkach. W bezdotykowym pomiarze temperatury istotny jest współczynnik emisyjności i warto było o nim wspomnieć, nawet jeżeli ten model pirometru nie posiada opcji jego zmiany.
2 года назад
Cierpliwości. To jest o prostym termometrze za kilka złotych. Będą bardziej zaawansowane urządzenia i wtedy będą informacje, które w tym wypadku byłyby rzeczą bezużyteczną.
@sawomirsiwek7558
@sawomirsiwek7558 2 года назад
@ czy chodzi tutaj o proporcję odległości do średnicy koła, z której będzie odczytywany (uśredniany chyba) pomiar ?
2 года назад
O wiele czynników. Sam współczynnik emisyjności to pewna stała, którą należy wprowadzić do urządzenia odczytującego wynik, charakterystyczna dla konkretnej materii. W tym prostym termometrze jest uśredniony dla przedmiotów typowych znajdujących się w mieszkaniu oraz dla ludzkiego ciała (przestawia się po włączeniu trybu pomiaru temperatury ciała). I o ile pirometr zwykle dysponuje dokładnością 0,1 stopnia, bez uwzględnienia tego współczynnika jest ona mniejsza.
@krzysiekgnat
@krzysiekgnat 2 года назад
Panie Adamie, może kolejny odcinek o kamerach termowizyjnych?
@Zuubiik
@Zuubiik 2 года назад
Poszukaj sobie kanał "reduktor szumu" tam znajdziesz dużo więcej. I to podane w sposób rzetelny i z wieloma szczegółami, a nie jak tutaj, bez ładu i składu byleby wyświetlenia były
2 года назад
To nie jest kanał dla elektroników, lecz przede wszystkim dla tych, którzy nie wiedzą o elektronice nic albo prawie nic.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 2 года назад
@@Zuubiik Brzydko mówisz. Jako elektronik i mniej-więcej rówieśnik Adama nie mam się do czego przyczepić. Chcesz namiary na kanały, które sprzedają "wiedzę po łebkach" - służę uprzejmie
@welchianachi7707
@welchianachi7707 2 года назад
Symbol z tego procesora można ciekawie rozłożyć i odczytać jako Dżej(J)-Pi(π)-El(L), jednakowoż wątpię iż ma coś wspólnego z Laboratoriami Napędu Odżutowego.
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 2 года назад
Ścieżki na szkle wyświetlacza raczej nie są ze złota, bo miałyby inny kolor i nie byłyby przezroczyste. Tutaj jest raczej stop(?) indu i cyny.
2 года назад
Tak cienkie złoto jest przezroczyste. Ale tutaj może być to rzeczywiście inny stop. Złoto bywa raczej zielone, choć przy takich cienkich powierzchniach kolory są różne. Raczej na pewno musi to być metal (stop) szlachetny.
@k4be.
@k4be. 2 года назад
@ Stosuje się substancję zwaną ITO (Indium Tin Oxide) - tlenek cynowo-indowy. W praktyce nie spotyka się innego materiału.
@michapacholak9559
@michapacholak9559 2 года назад
Szkoda, że autor pominął wpływ współczynnika emisyjności na pomiar. W skrócie, każdy miernik kalibrowany jest do pomiaru materiałów o zbliżonym współczynniku, dlatego mierząc temperaturę czarnego garnka i takiego ze stali nierdzewnej o tej samej temperaturze otrzymamy skrajnie różne wyniki. Dlatego też producent zastosował oddzielny tryb do pomiaru temperatury ciała, gdyż w tym właśnie trybie ustawiony jest odpowiedni dla ludzkiej skóry współczynnik.
2 года назад
Autor planuje odcinek, a nawet dwa z poważniejszym termometrem.
@michapacholak9559
@michapacholak9559 2 года назад
@ super, chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami z pirometrami, jeżeli będzie taka potrzeba. Gratuluję wiedzy i umiejętności jej przekazywania
@stoczwarty
@stoczwarty 2 года назад
Do mierzenia temperatury ciała to ja jednak polecam raczej termometr rtęciowy.
@sanhosezbaldir2082
@sanhosezbaldir2082 2 года назад
Ja kupiłem w aptece (trochę drogi był). Przedtem używałem wyłącznie rtęciowego, a teraz wyłącznie pirometru.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
#stoczwarty. Rtęciowych to już chyba od zarania dziejów nie ma. Wiele tych "rtęciowych" to zamiast rtęci miała alkohol (chyba).
@stoczwarty
@stoczwarty 2 года назад
​@@NecrosDeus Można nadal kupić poza UE. Nawet na Ali są, dokładnie takie same jak ten, który jako ostatni kiedyś w aptece kupiłem. Najbliżej to pewnie na Ukrainie idzie dostać.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
@@stoczwarty Tak, oczywiście, można kupić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sama technologia "rtęciowa" absolutnie nie gwarantuje dokładności, zwłaszcza w wykonaniu Chińczyków! W którymś komentarzu to nawet Adam o tym pisał. Kiedyś, sprzedawane u nas te rtęciowe termometry (nie wszystkie były de facto rtęciowe) to były termometry lekarskie, używane w szpitalach, przychodniach, pewnie miały jakieś "certyfikaty", czy w ogóle były odpowiednio robione by sprostać profesjonalnym medycznym zastosowaniom. Tak, na tych rtęciowych starych termometrach można było polegać, ale czy na tej chińszczyźnie dziś można polegać? Ja miałbym duże wątpliwości.
2 года назад
Dokładnie, rtęć rtęcią, ale co z dokładnością kapilary, czyli tej rurki wewnątrz? Zwłaszcza jeśli rtęci jest mało, średnica powinna być utrzymywana z jak największą dokładnością, a są to wartości poniżej dziesiątej części milimetra (współczynnik rozszerzalności rtęci to niecałe 0,02%)
@pogodanaprzygode
@pogodanaprzygode 2 года назад
Na jedno pytanie nie ma odpowiedzi nigdzie: dlaczego taki termometr pokazuje mi w ciągu kilku minut, ze mam 36,4 stopni, 37,1stopni, by za moment wrócić do 35,9 st.
2 года назад
Może się stresuje? ;)
@andrzej21111
@andrzej21111 2 года назад
Termometry bezdotykowe nie są dokładne. Dokładność nie większa niż 1 stopień i to jest założenie bardzo optymistyczne.
@terminus_666
@terminus_666 2 года назад
Ok.
@robvandermolen6767
@robvandermolen6767 2 года назад
Witam Panie Adamie, mam pytanie: słyszałem różne historie na temat termometrów bezdotykowych. Czy jest możliwe, że taki termometr, przy okazji pomiaru temperatury, wysyła również jakąś dawkę szkodliwego promieniowania? czy teoretycznie mógłby zostać tam zainstalowany jakiś emiter fal? Dziękuję i pozdrawiam
2 года назад
Nie. A nawet jeśli by ktoś bardzo chciał, taka bateryjka nie da rady zaszkodzić.
@dzordzio69
@dzordzio69 2 года назад
Wolę potrzymać pod pachą 5 minut termometr kliniczny tzw.rtęciowy choć już tam rtęci niema niż tym "chłamem" co mi pokazuje 34 stopnie,a za chwilę 37 stopni.
@elektronikvideos-bremen2873
@elektronikvideos-bremen2873 2 года назад
Długość fali maleje z temperaturą
2 года назад
Przejęzyczenie, w napisach poprawione.
@adamkekow6558
@adamkekow6558 2 года назад
Mierzenie garnka nie jest łatwe. W kamerach termowizyjnych widać że właściwie jest tam odbicie, a nie temperatura powierzchni.
2 года назад
Już wkrótce ciąg dalszy historii pirometrów :)
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 2 года назад
🤔🤔🤔🤔 Takie buty... a raczej taki termometr... Kiedy dałeś na karcie społeczność ostatniego posta, zastanawiałem się, o co chodzi... I jakoś nie zaskoczyłem...
@youtuberxd
@youtuberxd 2 года назад
Niestety nie są dokładne na przykład temperatura ciała ma 36,6 ale nie w każdym miejscu rozkład temperatur widać na kamerze termowizyjnej poza tym odległość od mierzonego przedmiotu też robi błąd pomiarowy Czym dalej niższe promieniowanie niższa energia cieplna Jak zaczęto wszędzie mierzyć temperaturę u kolegi w pracy Jak mu zmierzyli po przyjściu z dworu to miał 20 stopni Czym dalej na przykład od gwiazdy tym jest bardziej niebieska to chyba jest efekt Dopplera poza tym niektórych powierzchni się nie da zmierzyć pokazuje błąd
@KoJacek
@KoJacek 2 года назад
W przypadku gwiazd kolor mówi o temperaturze powierzchni-niebieskie jak Syriusz czy Wega są gorące a czerwone jak Betelgeza czy Arktur wyraźnie chłodniejsze. To, o czym napisałeś to przesunięcie wynikające z efektu Dopplera, ale ono jest obserwowane w przypadku galaktyk, a te świecą tak słabo, że nawet najbliższa nam galaktyka w Andromedzie oglądana przez lornetkę czy nieduży teleskop wygląda jak szary obłoczek. O kolorach galaktyk zatem nie ma co w tym wypadku wspominać, bo nie tak łatwo je dostrzec.
2 года назад
Dokładnie, efekt Dopplera w astronomii nie jest widoczny gołym okiem. Za to temperatura zmienia barwę - skończyłem w filmie na białym, ale to przesuwa się dalej, aż w końcu wchodzi w ultrafiolet i znika.
@grzegorzkarasinski5042
@grzegorzkarasinski5042 2 года назад
O, nie, nie. Takiego potraktowania tematu po łebkach to ja nie puszczam płazem. Nie o ledach, ekranikach czy kleju i "makaronie" filmu oczekiwałem. Głęboki dizlajk. Czasami i prymus pójdzie na imprezę...
2 года назад
A czego to szanowny pan oczekiwał? Poza tym, że dizlajki nie działają :)
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 года назад
@ Wykładu z kwantówki :) Przydałby się zarys działania, bo nie wiadomo co takiego w środku czujnika robią krasnoludki :)
2 года назад
Obawiam się, że na taką wiedzę popyt jest zdecydowanie mniejszy. A szkoda, bo sam bym się czegoś dowiedział przy okazji. Na razie zostaniemy jednak przy poziomie popularnonaukowym :)
@chomikdzungarski5796
@chomikdzungarski5796 2 года назад
@ szkoda. Również byłem pewien, że dowiem się trochę o zasadzie działania, choćby w ogromnym uproszczeniu.
2 года назад
Będę mieć na uwadze. Choć akurat w poniedziałkowej serii jest ograniczony czas, ale spróbuję go wykrzesać jeszcze trochę.
@sanhosezbaldir2082
@sanhosezbaldir2082 2 года назад
Oj Panie Adamie, wziął Pan chyba najtańszy szmelc z rynku :p
2 года назад
No ale przecież taka jest idea tej serii, brać rzeczy zwyczajne, powszechne i analizować jak są zbudowane. To nie jest program o rozwiązaniach topowych, z którymi nikt prawie nie ma do czynienia.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 года назад
​@ mimo wszystko, te najtańsze pirometry nie nadają się nawet do domowego użytku. Jak wyżej napisałem, trzeba wydać co najmniej 100-150 zł żeby był sens zakupu.
2 года назад
Nie mogę tego potwierdzić. Używam tego termometru od roku cyklicznie m. in. do mierzenia temperatury wywoływacza. Wyniki zawsze są podobne jak z termometru kapilarnego (dokładność pół stopnia, czyli tyle ile obiecywał Chińczyk). Z tym, że warunki pomiaru zawsze są te same.
@norbert.kiszka
@norbert.kiszka 2 года назад
@ błąd pół stopnia to nie jest mało. Aczkolwiek wszystko zależy od tego co i po co mierzymy.
2 года назад
Pół stopnia wystarczy do wszystkiego, co robi się w domu. Od fotografii, po badania elektroniki.
@bolek890
@bolek890 2 года назад
Witam
@AmatorElektronik
@AmatorElektronik 2 года назад
Jakos nie specjalnie mi to wychodzi na dokładniejszy. Mam zle doświadczenia
@kamilsake4019
@kamilsake4019 2 года назад
Odcinek na całe 30%, no i okej, takie też być muszą, ale w wiarę o rzekomej dokładności pomiaru tego szajsu to kto jak kto, ale Pan nas nie nabierze. To o co tu chodzi?
2 года назад
Może o to, że dziś mało co działa jak należy? Te, które miałem w rękach pracują poprawnie, a że zawodowo piszę do nich instrukcje obsługi, pobawiłem się kilkoma - odchyłek nie było. Przypominam, że nie pokazuję tutaj marki i niczego nie reklamuję, jak również nie polecam ani nie odradzam. Taka jutjubowa rzadkość ;) Nie wiem też co to jest owo "30%"
@tomaszpiecuch8475
@tomaszpiecuch8475 2 года назад
@ Momencik! Zaraz ogarniemy to 30%. Gość to Kamil Sake. Wskazówka jest przejrzysta, gastronomiczna, więc po korekcji regionalnej obstawiam cytrynówkę lubelską 30%. Prawdopodobnie małpka. Kolega ujawnia prywatne środowisko konsumpcyjne, w którym osadził emisję bieżącego odcinka.
@mosteff3
@mosteff3 2 года назад
Jak bez dotykowy to na uj przyciski 🤣
@adamturowski8948
@adamturowski8948 2 года назад
0:25 "Postanowiłem raz na dwa tygodnie, przyglądnąć sie różnym przedmiotą" "Przyglądnąć" jeszcze ujdzie, ale za "przedmiotą" to już Sztum (powinno być "przedmiotom").
2 года назад
I tak jest w tekście, ale niestety język nie zawsze słucha liter.
@sowa6639
@sowa6639 2 года назад
A może być IDIOTOM ? / bolek
@adamturowski8948
@adamturowski8948 2 года назад
@@sowa6639 Oczywiście, że może np. "Idiotom powinno się zabierać dostęp do Internetu".
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 2 года назад
@@adamturowski8948 Drogi Panie, specyficzny, hiperpoprawny sposób wymowy Adama Ś. to jego znak firmowy. Co kto lubi, mnie bardzo odpowiada jego gadanie i szkło uranowe na półce. O wkusach nie sporiat (De gustibus est non disputandum).
@adamturowski8948
@adamturowski8948 2 года назад
@@zbigniewgurak8261 To nie jest kwestia gustu, błędna odmiana wyrazu "przedmiot" to jest błąd językowy. O jakiej hiperpoprawności Pan mówi? Nie rozumiem tej przypadłości niektórych osób, które z niejasnych powodów w celowniku l. mn. stosują końcówkę "-ą", zamiast poprawnej "-om".
@VViatro
@VViatro 2 года назад
ten chinski termometr jest beznadziejny wysiada po miesiacu
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 2 года назад
Gdy jakiś czas temu rozpętano cyrk kowidowy , to firmy na gwałt kupowały takowe. Przynajmniej nie zalegały na magazynach.
@NecrosDeus
@NecrosDeus 2 года назад
Może to niegrzeczne, ale z całego serca życzę ci zachorowania na COVID. Wtedy będziesz mógł się przekonać na własnej skórze czy to cyrk, czy nie. Nic tak nie cieszy jak własne przeżycie czegoś!
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 2 года назад
@@NecrosDeus Szkoda że media/rządy całej planety nie walczyły tak nachalnie z prawdziwie niebezpiecznymi chorobami które trapiły cywilizację zanim pojawiła się ta niesłychanie niebezpieczna i pozostawiająca po sobie "sterty trupów na ulicach" choroba. Mnóstwo ludzi umierało co roku na pospolitą grypę i nie wykazywano jakiejś specjalnej troski o to , po prostu tak było i koniec. Przy okazji decydenci mają natychmiastowe wytłumaczenie kryzysu który zaczyna się we wszystkich dziedzinach.
@PetrusVox
@PetrusVox 2 года назад
@@jerzyjerzewski6162Szkoda, że głupota nie boli. Niespelna setka ofiar konwencjonalnej grypy rocznie to dla Ciebie mnóstwo? Jak zatem określisz liczbę ok. 140 tys śmierci nadmiarowych w przeciągu roku? Ciekawi mnie to bardzo. W jednym się z Tobą zgadzam, rzeczywiście od początku epidemii władze nie zrobiły niczego sensownego by rozwiązać problem, a to wywoła gigantyczny kryzys. A "nachalność" działań wynika z tego, że są pozorowane. Z epidemia walczy się zdecydowanie przez izolacje chorych i ograniczenie migracji ludzi. Wakacje w tropikach, swoboda podróży międzynarodowych i wielka fikcja w zakresie obostrzeń sanitarnych zagwarantują nam długie lata biedy i obcowania że śmiercią. Ale może komuś zależy na tym i tacy ludzie jak Ty są pożytecznymi idiotami.
@jerzyjerzewski6162
@jerzyjerzewski6162 2 года назад
@@PetrusVox Jeśli już chcesz zobaczyć pożytecznego idiotę spójrz w lustro. Tacy jak Ty z pewnością radośnie powitają wprowadzenie segregacji , tym razem "zdrowotnej". Bo to przecież dla naszego dobra. Byli już tacy , w Niemczech w latach trzydziestych , w ZSRR w czasie rządów Stalina i w kolebce demokracji gdy wprowadzono segregację rasową. Tysiące praworządnych i bogobojnych ludzi było za. Po jakimś czasie wycofywano się z tego i nie było chętnych do poniesienia odpowiedzialności za takie chamskie i bandyckie poczynania. Segregacje są domeną i specjalnością reżymów totalitarnych i anty ludzkich. Z czasem prowadzą do ludobójstwa. Nie przyszło Ci do głowy że te 140 K nadmiarowych nie są wynikiem kowida , a jedynie zapaści tzw. państwowej służby zdrowia i skierowania wszystkich sił na tzw. walkę z wirusem ? Na stare dobrze znane przypadłości nie ma czasu ani ochoty , więc ludzie wymierają ale po co o tym mówić , lepiej podciągnąć to w statystyki plandemii . Setka ofiar grypy w dawnych czasach rocznie ? Skąd takie optymistyczne dane ???
@PetrusVox
@PetrusVox 2 года назад
@@jerzyjerzewski6162 Paranoję da się leczyć.
@szulat
@szulat 2 года назад
głupoty waść prawisz, nie zmierzysz w ten sposób temperatury garnka bo podczerwień termiczna się w dużej części od takiego garnka odbija, tak więc wynikiem będzie coś w rodzaju średniej między temperaturą garnka i temperaturą przedmiotów które przypadkiem znalazły się na linii odbicia. lampka z blaszanym kloszem to samo. w tym wypadku nie wystarczy coś rozkręcić żeby wiedzieć jak działa 😜
2 года назад
Chyba logiczne, że nie myślę o pustym garnku, tylko czymś, co w nim pływa - wspomniałem o tym przecież przy pomiarach gazów. Blaszany klosz jak widać jest powleczony matową farbą i pomiar działa tu całkiem dobrze. Nie wystarczy być teoretykiem, żeby wiedzieć jak działa praktyka :)
@youtuberxd
@youtuberxd 2 года назад
@ racja nie da się tylko zmierzyć powierzchni lustrzanych tak samo jak używać na nich dalmierza
@szulat
@szulat 2 года назад
@ ja tylko mówie co widziałem i co słyszałem ("temperatura garnka"), tego co myślisz w skrytości ducha i właściwości farby pokrywajacej klosz twojej lampy nie znam więc mogę sie mylić! 😉
@TheMaurycy25
@TheMaurycy25 2 года назад
buzzer to czyta się bazzer, brzęczyk, po co kaleczyć ang. nie lepiej nazwać po polsku?
2 года назад
Wszyscy mówią buzer. Kiedyś używałem nazw angielskich, krytyki było mnóstwo.
@TheMaurycy25
@TheMaurycy25 2 года назад
@ dzień dobry,, bardzo sobie cenie Pańskie materiały ale wszyscy to nie wyrocznia, zawsze może to być to brzęczyk, serdecznie pozdrawiam.
@adamgredys8339
@adamgredys8339 2 года назад
@@TheMaurycy25 to nie jest brzęczyk, to jest element piezo.
@TheMaurycy25
@TheMaurycy25 2 года назад
@@adamgredys8339 ale jakie to ma znaczenie w jakiej technologii wykonany, funkcja pipczenie, brzęczenie czy tez piszczenie, stad nazwa.
@kalasantyciaputko5943
@kalasantyciaputko5943 2 года назад
Jak już się człowiek nie ma czego przyczepić... :/
Далее
Termometr dokładniejszy [TOWARY PRAKTYCZNE 12]
10:39
Zegarek radzieckiego Bonda [TOWARY MODNE 89]
16:49
Просмотров 103 тыс.
TAG - edytor tekstów z neolitu [TOWARY MODNE 96]
17:54
Systemy DRM - czyli jak zdenerwować użytkowników
12:01
6 problemów świetlówek [TOWARY MODNE 136]
22:30
Просмотров 68 тыс.
Nokia 3310 i jej fenomen [TOWARY MODNE 23]
14:39
Просмотров 140 тыс.
Pecetowa klawiatura [TOWARY MODNE 129]
21:00
Просмотров 40 тыс.
Inteligentny dom - kamera [TOWARY PRAKTYCZNE 9]
12:18
Do czego służy korektor? [TOWARY MODNE 85]
22:46
Просмотров 81 тыс.
Radio bez prądu [TOWARY MODNE 106]
22:04
Просмотров 175 тыс.
Komputer z Krakowa MK-45 [TOWARY MODNE 82]
19:27
Просмотров 75 тыс.
Światłowody [RS Elektronika] #145
11:33
Просмотров 176 тыс.