Тёмный

Testy amunicji .223 Rem - część II: od 40 do 55 grainów 

Cyna & Ołów
Подписаться 13 тыс.
Просмотров 4,8 тыс.
50% 1

Druga część o testowaniu amunicji .223. W tej partii opisałem przetestowane naboje Noslera, Fiocchi, Barnaula, GGG, Hornady V-Max oraz Hornady BT Training (stal).
Trzecia część testów pojawi się na kanale w niedzielę po południu, wraz z podsumowaniem oraz subiektywnymi nagrodami specjalnymi Jury. :)

Опубликовано:

 

13 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 32   
@Oculi_tui_vitare
@Oculi_tui_vitare 3 года назад
Zaniżona wartość prędkości wylotowej może być spowodowana komorą nabojową - to jest amunicja 223 a masz komorę 5,56 która jest trochę luźniejszą co delikatnie redukuje ciśnienie na starcie. Stalowa łuska mniej się rozdyma :) Co do amunicji ze stalowym pociskiem policz sobie różnicę na cenie pomnóż ilość strzałów które przeżyje lufa, a potem porównaj z ceną broni - i wtedy mozna określić czy warto. Jedyny problem z barnauolami to to że jedna paczka lata dobrze, a druga sieje :D
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
W sumie jest to pomysł, jakoś nie przyszło mi do głowy. Tylko trzebaby się jeszcze zastanowić czemu częsc (mniejsza) probek nie wpisuje się w ten trend...
@Oculi_tui_vitare
@Oculi_tui_vitare 3 года назад
@@CynaOlow Różne prochy różnie się zachowują. Poza tym Firmy produkujące amunicję nie są jak domowi elaboranci i dopuszczają znacznie większe odchyłki naważek (przy s&b raz się aż przeraziłem jak zacząłem mierzyć ) . Dlatego nie sugerowałbym się tym co pisze producent. To może się przydać myśliwemu który chce określić czy może danego naboju użyć w polowaniu, ale dla nas te dane są zbyt uśrednione.
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
Moja seria 55 gr belotki wyszła nieznacznie nizej, niz deklaracja, za to cięzka s&b (69gr) lekko przepałowana
@Oculi_tui_vitare
@Oculi_tui_vitare 3 года назад
@@CynaOlow Miałem przygodę z s&b fmj - bardzo możliwe że kwestia kiepskiej serii bo później nie miałem takich przygód. Jedne łuski mocno okopcone a na innych znaki wysokiego ciśnienia na spłonkach. Stwierdziłem że coś jest nie tak więc 70szt. rozebrałem i rozrzut naważek był ponad 4 gr
@paweczechowski2865
@paweczechowski2865 2 года назад
Witam. Analizuję dość dokładnie zastosowania różnych ciężarów pocisków w stosunku do skoku gwintu. W materiale była mowa, że cięższe pociski ,chyba od 69 gran( z pamięci) nie uzyskują fabrycznie podanych prędkości. Oczywiście rozumiem korektę na długość lufy. Zdaje się że galil ma skok 12 , a ciężar 60 + to już do skoku 9 , gdzie 70 gran + to do skoku 7. Chodzi mi o to ,że w im cięższy pocisk ,to zdaje się mniejsza naważka (upraszczając) i teraz mniejsze ciśnienie , do tego skok 12 , który moim zdaniem stawia większy opór ni ż 7, 8 ,czy 9 powoduje nieuzyskanie deklarowanych prędkości. Fajnie jakby był odcinek z lufami z szybszymi gwintami. Pozdrawiam.
@adrianadim9836
@adrianadim9836 3 года назад
Cześć 2 zaliczona. Pozdrawiam
@dfds1111
@dfds1111 2 года назад
Witam. Otwarcie pocisków w fiochi nie ma znaczenia. Konstrukcja tego typu pocisków ma na celu wytworzenia gorącej banki powietrza w tym otworze, resztę robi siła odśrodkowa. Podczas obrotu i temperatury pocisków otwiera się samoczynnie w zależności od prędkości i temperatury. Działa to jak glina garncarska na talerzu obrotowym. Idea tej konstrukcji jest bardzo dobra, sam używam tego typu pocisków do strzelań precyzyjnych. Większość dobrych pocisków precyzyjnych posiada właśnie taki otwór. To że fiochi ma generalnie kiepską jakość tych naboji to już inna kwestia. Ja mam skok gwintu 1:8 i ten naboj u mnie nie działa zbyt dobrze, ale już np lapua, Sierra itp robi świetną robotę. Świetny kanał, pozdrawiam.
@emekk1978
@emekk1978 2 года назад
Witam, ciężar zależy również od składu chemicznego {gatunku} mosiądzu tak jak i jego twardość. Grubość ścianek czy też ilość użytego materiału można zmierzyć badając wyporność w wodzie z dodatkiem detergentu ,w domu ciężko .
@CynaOlow
@CynaOlow 2 года назад
To prawda ale tutaj zmiennosc jest niewielka, poniewaz niemal wszyscy producenci pakujacy ammo w mosiadz uzywają stopu C260 czyli CuZn 70:30 tzw Cartridge Brass, ktory jest standardowym produktem koncernów metalurgicznych, dostępnym jako rury, sztaby, pręty. CuZn 90:10 uzywany jest częsciej na płaszcze pocisków.
@pawedomanski8160
@pawedomanski8160 3 года назад
Witam, większość producentów podaje prędkości dla długości lufy 610mm. Może mniejsze prędkości spowodowane są tym, że Galil ma lufę krótszą co za tym idzie prędkości są też odpowiednio mniejsze. Bardzo fajny kanał, pozdrawiam.
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
W jednym z odcinków opisałem metodologię - wyliczyłem (wspierając się pomiarami i QuickLoadem) wspolczynnik o ktory korygowalem wynik ze wzgledu na długosc lufy. Wyniki niestety są bezlitosne - 3/4 amunicji lata ponizej deklaracji producentow. Ale sa tez takie, ktore latają szybciej. Byc moze nieco luzniejsza komora NATO faktycznie ma tu znaczenie jak to zaproponował jeden z widzów, ale to nie do konca tłumaczyłoby egzemplarze ktore z kolei wyszły powyzej "fabryki".
@pawedomanski8160
@pawedomanski8160 3 года назад
@@CynaOlow W takim razie muszę obejrzeć wszystkie części- moje niedopatrzenie. Różnice między 223 a 5,56 moim zdaniem pomijalne ale mogę się mylić. Dzięki temu materiałowi zauważyłem, że do sklepów wróciła amunicja Hornady z stalowych łuskach, to dobra informacja bo amunicja ta świetnie współpracuje z moim Cz 527 Varmint 1-9" twist.
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
@@pawedomanski8160 Pmax, to jedyne co ma praktyczne znaczenie. Do Galila mogę pokrecic gałką odrobinę bardziej w stronę "hot" przy elaboracji
@grzegorzp.5734
@grzegorzp.5734 3 года назад
Nie jestem przekonany, czy Barnaul za 1.30 to taki dobry interes.. Żywotność lufy na stalowym płaszczu 10.000 strzałów.. 1. Jedno wyjście na strzelnicę, aby postrzelać bardziej "zabawowo-taktyczno-dynamicznie" - niech będą 2 magazynki/60szt. (mocno się ograniczając w zabawie) 2. Przyjmijmy 1 wypad na strzelnicę co 2 tygodnie = 26 wypadów na rok = 1560szt. ammo / rok 3. Daje to 6 lat strzelania z tej lufy, po czym cała zabawka praktycznie na złom.. (ok.. w AR można łatwo lufę wymienić, ale w naszych realiach to zabawa papierkowa) I to przy naprawdę minimalnych założeniach wstępnych. Jak sobie policzyłem, ile faktycznie potrafi mi pójść na jeden wypad, to Barnaulem zajechałbym lufę w 2-3 lata.. :/ Dziękuję.. Nie dla mnie taka oszczędność, aby co 2-3 lata wymianiać dużą pukawkę.. Co do gięcia łusek. W AR łuski też potrafią się pozaginać od uderzania w "odbojnik" (ten "dynks" co to wystaje pomiędzy osadą "popychacza zamka" [ang. forward assist], a oknem wyrzutowym. W ARze pomaga wówczas naklejenie taśmą dwustronną miękkiej połowy rzepa na ten "odbojnik" i łuski są równe. Może w Galilu dałoby się w podobnie prosty sposób zaradzić? Gdybam, bo Galila w rękach nie miałem.. Może nagranie filmiku w zwolnionym tempie pokarze o co te łuski tak się gną przy ich wyrzucaniu..
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
Centralnie łomoczą o tylną krawędź okna wyrzutowego. Niewiele z tym można zrobić - ludzie kleją tam różne gumki odbojniki etc, ale w Galilu jedyną skuteczną metodą pozbycia się tego jest zmniejszenie ilości podawanego gazu na tłok a to już są przeróbki w obrębie bloku gazowego lub jego wymiana. Moim zdaniem - nie warto, trzeba z tym żyć, zwłaszcza że dorobiłem się innego karabinu w .223 który wyrzuca łuski w stanie dziewiczym więc mam z czego reelaborować. Co do Barnała, to ja osobiście nie strzelam ze stali, bo uważam trochę jak Ty że szkoda mi broni ale nie wszyscy muszą myśleć tak samo więc uwzględniłem je w porównaniu
@sebazdianx7948
@sebazdianx7948 10 месяцев назад
Chyba wszystkie kałachopodobne na amunicję 5,56mm gną łuski w podobny sposób.
@Klausvonpape318
@Klausvonpape318 Год назад
Jakies opinie o amunicji .223 Norma?
@CynaOlow
@CynaOlow Год назад
O, z tego akurat jeszcze nie strzelałem!
@Klausvonpape318
@Klausvonpape318 Год назад
Teraz jest calkiem spory wysyp norma tac 223 55 grain, o normie zawsze byly opinie, ze jest to ammo wysokiej jakosci i ciekawi mnie jak wypadlaby w porownaniu z S&B albo GGG
@thetruthwillsetyoufree4781
@thetruthwillsetyoufree4781 Год назад
@@Klausvonpape318 Norma tac 223 55 grain jak dla mnie szału nie ma, cenię sobie GGG 55
@sawekmarat3055
@sawekmarat3055 2 года назад
Jeśli chodzi o wymowę барнаул, to kolega "ma rację", trzeba jeszcze tylko ruskich nauczyć jak mają mówić, (bo mówią BARNAUL). 😉😋
@mazurmotors4869
@mazurmotors4869 3 года назад
Hornady - czarny koń zawodów
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
Tak wyszło. A byłem do niej solidnie uprzedzony....
@mati79zg
@mati79zg 3 года назад
galil galilowi nie równy, mój niszczy może co piątą łuskę, za to strasznie nie lubi się z 55g fmj belotki, max 3 strzały i zacięcie: nie wyciągnieta łuska i wpakowany w nią następny pocisk, dubelfeedy, dramat.
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
Czesc, a skąd on jest, jak i przez kogo był "kastrowany" ? Ja co do mojego byłem pełen obaw, bo to niesławne Works11, ale o dziwo okazało się że i przeróbka dobrze zrobiona, i żre wszystko co do niego wsypię...? Moze da się coś poprawić, ekstraktor, moze nowy trzon?
@mati79zg
@mati79zg 3 года назад
@@CynaOlow też z Worksa, dodam że dość nie przyjemnie pstryka w palec na spuście, więc coś z tą przeróbką jest nie tak. Zaraz po zakupie kupiłem kilka rodzai amo żeby potestować i S&B cieła się niemiłosiernie. Najcelniejsza amo dla mojego galila to był Hornady stell match niestety już nie produkują i cena była 2pln. Brakuje mi w zestawieniu Normy TAC 55g bo cena jest spoko i łuski wydają się być ok (ważą średnio 100grein, ale spłonka ma crimp) ale nie testowałem jej na galilu, za to w Howie 1500 na 100m lata znakomicie (powyżej 100m już lipa).
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
@@mati79zg Steel Match jest jeszcze np w sklepie Hubertus w Wawie (było 3 tyg temu), a wczesniej kupowałem w Artemixie. Moze jeszcze mają jakiś zapas? Jak on jest przerobiony? Ma ruszane suwadło i wycięty bezpiecznik automatyczny czy tylko ścięty "ząbek" na przerywaczu?
@mati79zg
@mati79zg 3 года назад
@@CynaOlow chyba mam egzemplarz z pierwszego rzutu, nie napiszę ci jak to wygląda w środku bo moja wiedza techniczna w tym zakresie jest słaba, ale w porównaniu do twojej sztuki u mnie nie da się dać bezpiecznika na sam dół, bo od strony gdzie obsługujemy ten bezpiecznik/przełącznik rodzaju ognia kciukiem jest zaspawana szczelina w której dzwignia się porusza, można go tyko dać w dwie pozycje. Stal w tym miejscu jest przegrzna i ma inny kolor. Na pewno jest też coś ścięte w środku.
@CynaOlow
@CynaOlow 3 года назад
@@mati79zg szkoda, bo to naprawde fajne karabiny a oni w początkowych wypustach je okropnie kaleczyli. Tym bardziej, ze to naprawdę dobre karabiny, wg. mnie to najlepsze wcielenie "kałacha" w 5.56. Obawiam sie ze po tych "modyfikacjach" moze to byc ciężko wyleczyć
@andrzejmaek5590
@andrzejmaek5590 3 года назад
Kup sobie polskiego kałacha, tzn msbs i łuski będą cacy.
@TheSseta
@TheSseta 3 года назад
Pozwolę sobie zapytać, co MSBS, domniemam, że GROT ma wspólnego z "kałachem" i to "polskim" i co kryje się za pojęciem "polski kałach"?
Далее
Чз 527 vs Рем 700 на 269 метров
13:44
Просмотров 8 тыс.
Дежавю, прескевю и жамевю!
00:59
Просмотров 568 тыс.
Making barrel rifling using steel tubes
13:24
Просмотров 446 тыс.