Тёмный

Timex 2048 i programy [TOWARY MODNE 51] 

Adam Śmiałek
Подписаться 81 тыс.
Просмотров 54 тыс.
50% 1

Druga część opowieści o komputerze Timex 2048, portugalskim klonie ZX Spectrum. Jak zorganizowano ekran w warunkach tak niewielkiej ilości pamięci? Jak optymalizowano programy w epoce ośmiu bitów? Jak sterować za pomocą starych komputerów zewnętrznymi urządzeniami? Przegląd popularnych gier na Timexa.
(Film zawiera nagrania kineskopu telewizyjnego, którego mruganie może u niektórych ludzi wywoływać ataki padaczki).
Zapraszam do wsparcia mojego kanału: patronite.pl/s...
oraz do subskrybowania: www.youtube.co...
Napisy: Anna Śmiałek

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 298   
@LoftBits
@LoftBits Год назад
Na bazie tych Timexow zrobilem kiedys w swojej szkole (ok. 1987) pierwsza 'siec komputerowa' w pracowni - tzn. 6 Timexow jednoczesnie ladujacych program z jednego Kasprzaka. Wszyscy byli zachwyceni! :-)
@Robertrrteam
@Robertrrteam 3 года назад
Pierwszy komputer z którym się zetknąłem, to był ZX Spectrum 48, czyli tzw. gumiak. Byłem oszołomiony tym urządzeniem. Śniłem po nocach o czymś takim, ale rodziców nie było stać na moje fanaberie. Nie pozostawało mi więc nic innego, jak kupować kolejne numery "Bajtka" i oglądać komputery na obrazkach, a grać czasem u kolegi. Timex był przystępną alternatywą, ale i ona była dla mnie wówczas nieosiągalna. Gdy w końcu mogłem sobie na komputer pozwolić, czar jakoś powoli pryskał, a odłożone pieniądze przeznaczyłem na magnetowid. Do dziś nie jestem pewien, czy jednak nie powinienem w pierwszej kolejności spełnić tego swojego, nieco już przybladłego marzenia? Teraz ciągle czuje z tego powodu jakiś dysonans ;)
@thekyle6292
@thekyle6292 3 года назад
Miałem podobnie, ale gumiaka narysowałem kolorowymi długopisami w zeszycie w skali 1:1 i wyobrażałem sobie, że piszę :-)
@mdziewietube
@mdziewietube 3 года назад
@@thekyle6292 Kurczę, pamiętam jak przez mgłę, ale robiłem to samo... Moje dzieci żyją w lepszych czasach i to, o czym ja marzyłem, mają na wyciągnięcie ręki. I wiecie co? Pegazus bawi dzisiejsze dzieci nie mniej niż 30 lat temu. A dorosłych też!
@mister_miczur
@mister_miczur 3 года назад
Panie Adamie, ta symulacja wyświetlanej grafiki z początku filmu jest po prostu GENIALNA. Jest Pan MISTRZEM !!!!
@hajendrek
@hajendrek 3 года назад
Chyba nie ma drugiego takiego w Polsce jak Pan.👍👍👍
@TemporaryRelased
@TemporaryRelased 3 года назад
Takich dwóch jak ich trzech to nie ma ani jednego.
@mrozinsky
@mrozinsky 3 года назад
Miło jest zobaczyć takie jakościowe filmy na youtube bez pajacowania, szpanowania i ,,czelendży". Podobają mi się wstawki w których Pan pokazuje własną programistyczną twórczość. Widać, że w filmy te jest włożone sporo pracy, a nie tak jak często spotykane na innych kanałach, że ktoś kopiuje na szybko zagranicznych youtuberów. Jest to mój pierwszy film obejrzany na tym kanale i od razu zachęcił mnie do subskrypcji. No i ten Sokoban przypomniał mi stare czasy gdy z bratem na Amstradzie (Schneider) CPC jako pierwszą grę stworzyliśmy właśnie Sokobana. Pozdrawiam
@zygmushurlecki7040
@zygmushurlecki7040 3 года назад
Kiedyś naprawdę programiści bardzo elegancko optymalizowali kod i wyciskali z maszyn co się da. Moc obliczeniowa komputera pokładowego misji Apollo podobno była mniejsza niż obecnych chipów do ładowarek usb c.
@Przemo0908
@Przemo0908 3 года назад
I łezka się w oku zakręciła , jesteś niesamowity w swoich produkcjach. Przypomniałem sobie czasy kiedy się siedziało godzinami wpisywało linijka po linijce gry i ta niepewność czy progam ruszy czy się gdzieś błędu nie popełniło. Mieszkałem kiedyś w Helu i często wyłączali prąd , potrzeba matką wynalazków , stworzyłem nieświadomie przy pomocy przekaźnika kondensatora i baterii UPS który podtrzymywał mi napięcie na wypadek zaniku prądu z sieci energetycznej. 😊 I bym zapomniał , Timex służył w dobie magnetowidów do podpisywania kaset wideo , nagrywało się wtedy czołówkę ze swoimi unikalnymi danymi .
@sandi3iii
@sandi3iii 3 года назад
Napisałem na tym komputerku program do liczenia zwężek pomiarowych , moja praca dyplomowa w technikum. Czesć kodu było w języku maszynowym, pisanym liczbowo np 237 176 .... to była i praca, i przygoda :)
@krellmodelomania4004
@krellmodelomania4004 3 года назад
Panie Adamie. Kolejny wspaniały odcinek. Profesjonalny montaż, doskonałe tempo dykcji, ciekawy scenariusz. Podczas pański programów małe dzieci zasypiają już po 10 minutach, w domu nastaje błoga cisza, a żona, aby nie przeszkadzać w celebracji, wymyka się do sypialni. Nawet kot chodzący zawsze własnymi drogami zasiada obok na kanapie, aby posłuchać nowego materiału z pańskim udziałem. Dziękuję za kolejną podróż do czasów z dzieciństwa.
3 года назад
Cieszę się, że i kotu się podoba :)
@tomaszczuk123
@tomaszczuk123 2 года назад
Na spectrum wydano największą liczbę gier ze wszystkich 8 bitowców. Współcześnie powstaje kilkadziesiąt gier rocznie. Najnowsza odsłona spectrum nazwana Zx Next jest w pełni kompatybilna ze starym sprzętem a możliwości graficzne i dźwiękowe ma takie jak Amiga
@qba6663
@qba6663 3 года назад
Timex'em nigdy się nie bawiłem ale na ZX Spectrum spędziłem mnóstwo godzin... baaa, dni a nawet tygodni bo znajomy takowego posiadał, to było jak podróż w przyszłość, prawdziwy złodziej czasu, mój pierwszy kontakt z takimi urządzeniami nie licząc automatów w salonie 😉 Później atari, amiga, pegasus i nintendo oraz sega ale te to były już typowe do grania bo o dziwo to na zx'ie gry były dodatkiem to prób robienia czegoś więcej niż tylko grania 😁 Piękne czasy, wspomnienia które do dziś żyją jakby wczoraj się zrodziły, mimo iż to już tyle lat temu było 🥰 Dziękuję Panie Adamie za tą podróż sentymentalną 😉👍
@marcinnowak777
@marcinnowak777 3 года назад
Adamie. Muszę przyznać, że jesteś niezwykłym człowiekiem. I dodam, że bardzo mi bliskim bo podobnie myślę i widzę rzeczywistość. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Twoją pracę.
@MansfeldPlPlus
@MansfeldPlPlus 3 года назад
W końcu RU-vid podsunął coś interesującego :) Uwielbiam słuchać o optymalizacyjnych sztuczkach - czyli prawdziwym programowaniu - szczególnie w kwestii grafiki komputerowej.
@hurtovnik32
@hurtovnik32 3 года назад
Miałem zestaw Timex + Fdd 3000 w latach 80-tych i wycieczki kolegów i koleżanek co chcieli pograć.Potem obejrzeć jakiś film z video . Tak mieliśmy VHs-a Rtv 100 chyba Blaupunkta jak kojarzę -duże to było.Timexa pamiętam bo to był prezent na moje dziesiąte urodziny a jestem rocznik 73.
@zuchu666
@zuchu666 3 года назад
Klasa jak zawsze. Normalnie oglądam RU-vid z zablokowanymi reklamami. Dla tego i jeszcze kilku innych kanałów zawsze robię wyjątek. Szanuję.
@tomaszgasior772
@tomaszgasior772 3 года назад
Polecam RU-vid Premium. Nie kosztuje dużo, a z tego, co wiem, twórcy mają wtedy więcej z wyświetleń.
@mars-lc2jg
@mars-lc2jg 3 года назад
Pokazał pan i to DOSŁOWNIE jak zmieniła się technologia komputerowa w ciągu ostatnich 40 lat. Pozdrawiam 👍👍👍👍👍👍👍
@wiedmololbul683
@wiedmololbul683 3 года назад
Natrafiłem na ten kanał kilka dni temu i nie mogę się od niego oderwać :)
@andrzejwisniewski7358
@andrzejwisniewski7358 3 года назад
Miło było posłuchać o Timex`ie. Trochę szkoda że nie wykorzystano jego dodatkowych trybów graficznych. Czekam z niecierpliwością na kolejny odcinek :) C64, Atari, Amstrad (bardzo ciekawa maszyna) czekają na omówienie.
3 года назад
Ja znam tylko jeden program, który powstał na grafikę hi-res, ale nie znalazłem źródeł niestety. Demo, które się pojawia w filmie, używa trybu gęstego koloru.
@sylwekwinke8016
@sylwekwinke8016 3 года назад
oj Pamietam te piekne czasy jak zaczynalem sie uczyc programowac w Basiku na z80 pozniej na C16 ,C64,na Amidze juz robilem dobre Dema,a na PC Gry i Programmy ale nie mam czasu niekiedy Programuje 8bitowce Atmele w Bascomie z dodatkami Assemblera bo kocham Elektronike. Adam byle wiecej takich filmikow uwielbiam ogladac twoje filmiki sa super przypominaja mi moja mlodosc jestem rocznik 72 - Pozdrawiam serdecznie z Niemiec Adama i wszystkich ogladajacych ten Kanal !!!
@K44-n7g
@K44-n7g 3 года назад
Człowiek orkiestra, o czym nie mówisz jest bardzo ciekawie, nawet nie zauważam kiedy czas mija.
@MichaNowicki
@MichaNowicki 3 года назад
Dokładnie tak. To jest człowiek którego mi brakowało w latach 90 gdzie chciałem pojąć jak najwięcej wiedzy. Gdyby taki kanał istniał w 95 roku lub gdybym osobiście znał takiego guru moje całe życie wyglądało by inaczej.
@taki_maciek4799
@taki_maciek4799 3 года назад
Rewelacja, Panie Adamie :) Byłem za młody, żeby w czasach atarynki, umieć z niej konstruktywnie skorzystać, dlatego zagrzała miejsca w naszym domu przez jakieś 2 miesiące, a potem powędrowała w świat ze wszystkimi grami, bo za dużo czasu spędzałem przed ekranem. Natomiast jeśli chodzi o pecety, to nie do przecenienia robotę zrobił pan Zbigniew Raabe na łamach Elektroniki dla Wszystkich, gdzie znalazło się miejsce na projekty wykorzystujące porty równoległy i szeregowy komputera. To + intepreter (i kompilator) Basika i można było sterować choinką czy światłem w pokoju :) Ja wiem, pecet to nie to samo, ale grzebanie po portach komputera pod Dosem to wg mnie trochę podobne klimaty ;) Aha - Z80 ma tak przyjemny assembler (podobnie z resztą jak 8051) że to prawie język wysokiego poziomu ;) Pozdrawiam!
3 года назад
Na peceta zrobiłem sterowanie sterowanie kolejką :) Port drukarki plus ULN i była zabawa.
@zbigniewmuszynski5314
@zbigniewmuszynski5314 2 года назад
Chyba każdy się ze mną zgodzi że Pan Adam przedstawia najlepszy kontent na Yt odnośnie dawnej technologii i gadżetów. Pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki :)
@dHempfler
@dHempfler 2 года назад
Zgadzam się w 100% :) Przypomina mi to coś czystego i fascynującego, niczym czytanie Tajemniczej Wyspy w młodości!
@gimmisun
@gimmisun 3 года назад
Musze poszukać swoje srebrnego TIMEXa, ojciec przywiózł z kądś tam. Timex Był dłuższy bo miał po prawej stronie wejście na kartridże, ale nie był kompatybilny z secam ( chyba), znajomy sąsiad zrobił "kartridż" który problem rozwiązał. :)))
@hansolo741
@hansolo741 Год назад
Oglądam po raz chyba 5. Genialnie przedstawienie Tmexa 🙂👍🏻pozdrawiam serdecznie🍀👍🏻
@elo8181
@elo8181 3 года назад
Posiadałem takiego Timexa 2048 z układem dźwiękowym AY-3-8910, radimagnetofonem Marta i joystickiem QuickShot II Turbo . Pierwsza uruchomiona gra to JetPac.Przed nim posiadałem Unipolbrit 2086 z emulatorem ZX Spectrum na kartridżu. Były to lata '91-'93 potem było C64 i Amiga. Piękne czasy. Pozdrawiam maniaków Timexa ,ZXa i Commodore.
@pinmojo7670
@pinmojo7670 3 года назад
musialo ci sie niezle powodzic zlodzieju
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 3 года назад
Lubię słuchać mądrych ludzi
@JacekWyrebkiewiczAI
@JacekWyrebkiewiczAI 3 года назад
Ale odcinek genialny dziękuję za niego, polecam też temat samoróbek joysticków do niego, to była cała branża na giełdach sam takie robiłem 🙂🙂🙂
@grzeshiek
@grzeshiek 3 года назад
Dziękuję za kolejny odcinek i podziwiam Pana zaangażowanie i wiedzę! Z niecierpliwością czekam na kolejne produkcje!
@quartetkebab
@quartetkebab 3 года назад
Całkiem przyjemne wspomnienia. Knight Lore to był majstersztyk pisania programów. Gra była imponująca. Pozdrawiam.
@shevat
@shevat 3 года назад
Jako 6 latek miałem już swojego ZX Spectrum 48 (choć dostałem go tuż przed tymi 6 urodzinami w 1986). Do tego magnetofon z którego mój ojciec (elektronik) wywalił wszelkie ulepszacze dźwięku. Szybko dostałem zakaz grania na klawiaturze i dostałem wykonane przez mojego ojca joysticki (na mikrostykach, z drewnianą "pałką" :P). Co prawda tamten Spectrum gdzieś po drodze został sprzedany przez rodziców, ale dzisiaj w mojej małej jaskini jest zarówno Spectrum 48 jak i +3 o którym wtedy marzyłem (choć +3 ma podmienioną stację dysków na Goteka). Adamie - kolejny wspaniały materiał!
@maciejkozminski5999
@maciejkozminski5999 2 года назад
Jak zwykle KLASA !!! :) dziękuje za ten odcinek Adamie :)
@retrovibes4468
@retrovibes4468 3 года назад
Kolejny bardzo ciekawy filmik o tematyce najbliższej memu sercu. Mam dwie uwagi, jedną merytoryczną - gra o śmigłowcu i helikopterze to Silk Worm a nie Skil Worm :) A druga - momentami słychać w tle melodie z patefonu. Zdecydowanie bardziej pasowałyby tutaj chiptuny, choćby nawet i z innej platformy :) Pozdrawiam!
3 года назад
Niestety używanie takich dźwięków jest związane z ryzykiem zablokowania różnych elementów filmów. Pod tym względem YT jest przewrażliwiony. Nie chcę także używać wyeksploatowanych do granic możliwości podkładów od samego YT. Nazwa rzeczywiście pomylona, przepisałem z nazwy ściągniętego pliku, nie zwracając uwagi na to, że była błędna.
@mam_kompa
@mam_kompa 3 года назад
Też pierwsze co to sprawdziłem, czy Silk czy Skil Worm :)
@DonPedro6901
@DonPedro6901 3 года назад
Fajnie było poznać sprzęt, o którym wówczas tylko słyszałem lub czytałem.
@retrowedugmiksola1810
@retrowedugmiksola1810 3 года назад
Colour clash... Nigdy nie zrozumiem, czemu wybierano, aby tło zmieniało kolor postaci... Dużo lepiej rozwiązano to np w grze turrican, gdzie postać pozostaje w swoim naturalnym kolorze... A to na niej skupia się uwaga gracza :) Warto wspomnieć o bogatej demo scenie. Polecam zapoznać się z demami Timmy, Dizzzruptor oraz Critical Error. Wszystkie polskiego autorstwa. Szczególnie warto doposażyć się w przystawkę z układem AY, która uwolni piękny trzykanałowy dźwięk (aktualnie dostępna także z opcją wgrywania oprogramowania z kart SD, złączem joysticka oraz układem dźwiękowym TurboSound). Warto też wspomnieć o prototypowym Doom na ZX Spectrum i ciągle wydawanym nowym oprogramowaniu... Słowem... Zapraszam na speccy.pl :)
@retrowedugmiksola1810
@retrowedugmiksola1810 3 года назад
Demo Timmy dostępne wyłącznie na Timexa i korzystające z jego dodatkowego trybu graficznego. Warto zobaczyć, choćby na YT.
@retrowedugmiksola1810
@retrowedugmiksola1810 3 года назад
A przystawka... ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-k8dw0F7OcrA.html W sprawie zakupu można kontaktować się z autorem filmu i rozwiązania
@satarello
@satarello 3 года назад
o ironio, te gry z tą pierwotną grafiką , bardziej pobudzały wyobraźnię niż te dzisiejsze, mam na myśli grafikę. świetny odcinek !!!
@dHempfler
@dHempfler 2 года назад
Rzut izometryczny najlepiej się starzeje.
@najmys
@najmys 3 года назад
Te filmy są wspaniałe!!!!
@mazakaudio
@mazakaudio 3 года назад
Przed obejrzeniem filmu natychmiast daję łapkę w górę bo wiem że warto.
@ansgarrock6922
@ansgarrock6922 2 года назад
Jak zwykle pełen profesjonalizm
@TheCapriMoon
@TheCapriMoon 3 года назад
Jak zwykle niezwykle przyjemnie oglądać pana produkcje 🔥👏 Dziękuję 👑
@Stabio_PL
@Stabio_PL 3 года назад
Cudownie! Czekałem na ten materiał!!! Dziękuję!
@tharnendil
@tharnendil 2 года назад
Mój pierwszy komputer 😊 Przyjemnie było posłuchać i powspominać. Dziękuję Panie Adamie!
@qduaty1
@qduaty1 3 года назад
Dalej piszemy programy na "takie" komputery - konkretnie mikrokontrolery. I mamy podobne problemy jak przodkowie, oprócz poboru mocy, który teraz można spokojnie zapewnić z baterii.
3 года назад
Sam to robię zawodowo :)
@neuronsoft
@neuronsoft 3 года назад
Pierwszy komercyjny program sterujący owijarką palet pisałem tak: na PC XT miałem zainstalowany CPM Pod CPM makro assembler . Skompilowany program widoczny był na ekranie jako mapa pamięci. Bajt po bajcie przepisywany był do pamięci CA80 aby przepisać do epromu za pomocą podłączonego do niego programatora. Błąd? EPROM pod lampę do opalania i od nowa.... ;) Za kasę za ten projekt kupiłem profesjonalny programator / emulator EPROM co skróciło pisanie prostych programów do kilu godzin czyli średnio o 6 dni ;) Mam dla Pana temat na film. Proszę nałożyć zmiany w technologiach na oś czasu. Zmiany z drugiej połowy mojego życia są strzelam: 10 tyś bardziej głębokie niż z pierwszej połowy tegoż żywota.
3 года назад
Prawda, ostatnio trwa nudna ewolucja. Nawet karty pamięci o różnicach pojemności rzędu dziesiątek tysięcy wyglądają tak samo :)
@piotrus7aswaitosaw979
@piotrus7aswaitosaw979 3 года назад
Warto dodać,że te 3 calowe dyskietki były też w komputerach Bosman.Pamiętam,że w stacji też jak w twojej można było osadzić dwa dyski ale przez to,że miał dużo ramu można było uzyskiwać całkiem fajne rezultaty w ramdysku ale to nie wszystko bo był dość mocno zgodny ze spektrozą i właśnie twoim komputerkiem ale trzeba było spowalniać gry bo zdarzało się iż przyśpieszały za bardzo ;-)Szkoda,ze bosmany pojawiły trochę za późno bo wtedy już mieliśmy 16 bitowce i dzieliła przepaść nie do pokonania.O i miały możliwość pracy pracy w sieci po RS.Tym hamulcem był pewnie stan wojenny.Dziś mielibyśmy podobnie gdyby nie produkcja pochodząca z dalekiego wschodu.
@JanKowalski-sy4zh
@JanKowalski-sy4zh 3 года назад
Mój pierwszy komputer, kupony w składnicy harcerskiej. Koszmar, tandeta. Szybko udało się nazbierać 127$+47$ za magnetofon i kupić Atari w pewexie. Chwilę później C64 w Baltonie, a kilka miesięcy później Amigę 500, az ostatni sprzęt do gier PlayStation w Karstadt w Gërlitz. Teraz mam wszystkie konsolę i 8 bit komputery :) i s tysiące oryginalnych gier :)
@yasioo
@yasioo 3 года назад
Świetna seria filmów! Wielkie dzięki!
@michalp7513
@michalp7513 3 года назад
Fajny odcinek, Knight Lore fajna gierka. Pozdrawiam
@JacekWyrebkiewiczAI
@JacekWyrebkiewiczAI 3 года назад
Też miałem Timexa, rodzice kupili mi go w Baltonie za ok 100$, jaki ja byłem wtedy szczęśliwy, całą pracę magisterstką wraz z fotkami na nim napisałem i potem mozolnie wydrukowałem, jak znajde gdzies ta pracę to moge kilka screenów wrzucić ;)
@Gelek
@Gelek 3 года назад
Ja za to zbałamuciłem swoją mamę, że mi potrzebny do nauki (chodziłem wówczas do podstawówki), no i po wielu błaganiach, staraniach i wyrzeczeniach dostałem to cudo razem z magnetofonem i joystickiem 😊
@Robertrrteam
@Robertrrteam 3 года назад
Zaliczałeś się w takim razie do grona szczęściarzy. Ja mogłem sobie pograć jedynie u kolegi, albo w wakacje na zorganizowanych stanowiskach komputerowych dla dzieciaków.
@JacekWyrebkiewiczAI
@JacekWyrebkiewiczAI 3 года назад
@@Robertrrteam niekoniecznie, koledzy juz mieli wypasione Atari ze stacja dyskow, ja bylem taki mały średniaczek ;)
@Agent_Bond007
@Agent_Bond007 3 года назад
No i jest nasz niesamowity interesujący geniusz 😀😉
@Thomasso2007
@Thomasso2007 3 года назад
Tryb nostalgii ON :)
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE 3 года назад
To było marzenie kiedyś w Baltonie kosztował 120 dolarów.
@tompl1222
@tompl1222 3 года назад
I znów dziękuję za wspaniały materiał i pozdrawiam
@michak8912
@michak8912 3 года назад
Panie Adamie, uwielbiam Pana
@YershJRSZ
@YershJRSZ 3 года назад
Więcej komputerków i konsolek :D Co jak co, ale Atic Atac wygląda na prawdę ładnie
@wieslawirzyniec4527
@wieslawirzyniec4527 3 года назад
W Gdansku, jesli dobrze pamietam, jest mechanik, który do tej pory używa C64 do wywazania kół.
@bronek9715
@bronek9715 3 года назад
Bo pewnie zasady fizyki są niezmienne nawet dla współczesnych kół ;-) Jak to mówią lepsze jest wrogiem dobrego...
@armo1118
@armo1118 3 года назад
Niestety, ale producenci pamięci masowych nas oszukują na pojemnościach. Dla nich 1KB to nie 1024 bajty, a 1000 bajtów. Prawdziwa pojemność takiej karty to około 30927175680 bajtów, a więc niecałe 28,8 GB. Taki np. dysk HDD/SSD o deklarowanej przez producenta pojemności 1 TB to tak naprawdę około 911 GB, a nie 1024 GB.
3 года назад
Dlatego podana przeze mnie pojemność została zmierzona i nie wynosi 2^35 :) Ciekawiło mnie, kto pierwszy zauważy. Tak na marginesie, nie są to także wartości wynikające z zaokrągleń stałych. Każda z kart 32GB ma nieco inną pojemność, czasem różniącą się o gigabajt.
@shevat
@shevat 3 года назад
To jest trochę bardziej skomplikowane, z uwagi na chęć zachowania prawdziwych znaczeń prefixów (czyli by kilo oznaczało zawsze 10 do 3). O ile dobrze pamiętam nawet jest rozwiązanie tego problemu - zmiana nazw przedrostków ( zamiast k powinno być ki (kibi), M to Mi (mebi) itd) by były zgodne z wartościami stosowanymi w informatyce. Oprócz tego przy określaniu pojemności nośników stosuje się kolejny "trik". By przedłużyć ich żywotność, uszkodzone "sektory" remapuje się na rezerwowe. I teraz od producenta już zależy, czy pojemność podana uwzględnia tę rezerwę (więc użytkowa jest mniejsza), czy rezerwa przekracza podaną pojemność.
@armo1118
@armo1118 3 года назад
@ w dzisiejszych czasach to już mało kogo interesuje, ale 30 lat temu każdy bajt był na wagę złota :)
@jarosawpolok9372
@jarosawpolok9372 3 года назад
Fajny odcinek. Tu jeszcze polecam Retrogralnie i Muzeum Historii Komputerów i Informatyki też ciekawe materiały maja o starych komputerach - mikrokontrolerach itd.
@drble1
@drble1 3 года назад
Podziwiam szanuje z ciekawością oglądam 😀 POZDRAWIAM
@kozibroda13
@kozibroda13 3 года назад
kolega, nie skil worm tylko silk worm
@piotrligeza246
@piotrligeza246 3 года назад
Lata 80-te, naprawdę łezka się w oku kręci... Oddałbym bez wahania wiele aby wrócić choć na chwilę do tamtych czasów.
@MCBarracudo
@MCBarracudo 3 года назад
Bardzo fajny odcinek , pozdrawiam :)
@mariankacala3137
@mariankacala3137 3 года назад
Witam Pana.Panie Adamie prościej już się chyba nie da . Jeśli chodzi o przekazywanie wiedzy jest Pan geniuszem . Skąd ja to znam??w jednym z poprzednich odcinków nazwał się Pan old chciał bym być tak jak Pan old dzięki za przypomnienie basica
@s3rverius
@s3rverius 3 года назад
Mnie to wszystko ominęło, zaczynałem od Nortona i Quake'a na PC. Do tej pory czasami gram w jedynkę 😅
@TomaszDurlej
@TomaszDurlej 3 года назад
Z80 potrafi być ciągle używany. Zresztą do niedawna był to główny procesor używany w szelkiej maści odtwarzaczach mp3.
@jacekorkan8801
@jacekorkan8801 3 года назад
Je. Pojawił się. 👍
@NDN2NieDzielNaDwa
@NDN2NieDzielNaDwa 3 года назад
Bardzo dobre podejście do starusienkich PC. Może coś o strefie demo. Muzyce robionej (zapewne na commodorku 64) jak i grafikach z Amigi 500?
@moje12a
@moje12a 3 года назад
14:41 5-10-15 z intro :)
@karolwojtyla3047
@karolwojtyla3047 3 года назад
Świetny film, jak zawsze zresztą. (Deathchase jest inspirowane pościgiem na Endorze w Star Wars - Powrocie Jedi, a nie Marsjańskimi pustyniami no i SilkWorm chyba powinno być zamiast SkilWorm? Pana autorska gra to chyba klon popularnego Sokobana?) Pozdrawiam. :D
3 года назад
Nazwa jest pomylona - już to wyjaśniałem gdzieś niżej, a magazynier autorską modyfikacją jakiegoś kodu bardziej ogólnego.
@azamiar37
@azamiar37 3 года назад
Świetny kanał. Pozdrawiam 🙂
@motopazury
@motopazury 3 года назад
Fajny materiał. Dzięki
@Agent_Bond007
@Agent_Bond007 3 года назад
Genialny materiał, jak każdy inny od Adasia
@terminus_666
@terminus_666 3 года назад
Skil Worm? Moja ulubiona gra, jednak pamiętam ją jako Silk Worm.
@gavian83
@gavian83 3 года назад
Jak zwykle świetny odcinek
@andrzejjastrzebski7227
@andrzejjastrzebski7227 11 месяцев назад
Rok 2023 i mamy w obiegu szybkie (XC) karty microSD o pojemności 1 TB. SD 32 GB to dziś jak dyskietka 3,5" :)
11 месяцев назад
Okazuje się jednak, że do większości rzeczy wystarczy. Pstrykam w kółko, a nie mam większych - nie potrzebuję :)
@simon1313ss3
@simon1313ss3 3 года назад
wynika z tego że za 100 lat ze ściany muzeum zdejmą dame z gronostajem i powieszą timexa :D
@kosh777
@kosh777 3 года назад
Hehe mam takiego Timexa gdzieś w szafie, zamieniłem się z kumplem za liczydło ;-)
@dragonofie7323
@dragonofie7323 3 года назад
odkupię ;P
@KH-lg3xc
@KH-lg3xc 3 года назад
Zrobiłem kiedyś programator EPROM, ale podłączany do AY-3-8910.
@KozubSoft
@KozubSoft 3 года назад
Coś czuję, ze powstanie film o ASCII, ANSI oraz układach klawiatur. :) (Dvorak i inni)
@JacekWyrebkiewiczAI
@JacekWyrebkiewiczAI 3 года назад
Panie Adamie klawiatura się NIE zakleszczała jak roboczogodziny sie wyrobiło na niej 🙂🙂🙂
@geekyprojects1353
@geekyprojects1353 3 года назад
Super seria, lapka w góre.
@ramjetsc
@ramjetsc 3 года назад
Super materiał! Ciekawe czy będzie materiał o komputerach Amstrad?
3 года назад
Będzie :)
@ramjetsc
@ramjetsc 3 года назад
@ Dziękuję z góry 😁
@zbyniurumek3235
@zbyniurumek3235 3 года назад
@ - I to jest dobra wiadomość. :)
@krzyszp
@krzyszp 3 года назад
Chuckie Egg to gra, która mnie zainteresowała programowaniem... Jak zmieścić tyle poziomów w 48Kb :)
@alewczuk
@alewczuk 3 года назад
Jeśli dobrze pamiętam, kod gry zajmuje nieco ponad 18kB 😉
@Radek0582
@Radek0582 Год назад
Silk Worm! Pamietam z Commodore
@arturpiwowarczyk719
@arturpiwowarczyk719 3 года назад
...wiedza i jej przekaz ..szacunek...
@gregem6696
@gregem6696 3 года назад
16:00 - ta gra to SILK... worm
@ministervvardenfell
@ministervvardenfell 3 года назад
6:30 jeśli ta tabela jest z lat 60 to wychodzi na to, że protoplasta kodów qr powstał 60 lat temu ;d wymyślili choć sami pewnie jeszcze nie wiedzieli do czego to będzie służyć ;d
3 года назад
Takie rzeczy wymyślano wtedy często przypadkiem, jak np. małpę w mailu. Myślę, że nikt nie zdawał sobie sprawy z wagi tych ustaleń. Podobnie jak z tego, jak bardzo namieszają standardy www, które ustalano tak naprawdę tylko do prostego formatowania tekstów naukowych.
@TzOk
@TzOk 3 года назад
ZX Spectrum nie darzę szczególną sympatią, ale jedna gra na nim zrobiła na mnie wrażenie, to współczesna produkcja - Valley of Rains.
@arkadiusznowakowski6396
@arkadiusznowakowski6396 3 года назад
1:31 podróbka maxell'a?
3 года назад
Popularna w późnych czasach ośmiobitowców, ale bardzo różna (zwykle tragiczna).
@ArcadeFan77
@ArcadeFan77 3 года назад
Ulubione retro :)
@piti8251
@piti8251 3 года назад
To teraz czekam na Amigę 500😁😁
@SierraEcho
@SierraEcho 3 года назад
Ależ mam sentyment do tego "lepszego spectruma" ;)
@damian_193
@damian_193 3 года назад
ja do zx spectrum miałem książeczki 2 jedna po polsku z omówieniem wszystkich komend i 2 po angielsku z listingami przykładami programów lub grafik.
@ZeeKat
@ZeeKat 3 года назад
Strasznie było frustrujące że gumiak dostawał porty wszystkich przebojów, a na Atari prawie ich nie było, a to niby bardziej zaawansowany sprzęt był :)
3 года назад
Łatwo się implementowało, prosta konstrukcja.
@retrovibes4468
@retrovibes4468 3 года назад
Na Atari też stosunkowo łatwo implementować gry z ZX Spectrum, choć z grafiką już gorzej bo hires w Atari nie ma pamięci atrybutów. Można to próbować obchodzić, stosując triki z grafiką PM ale 1:1 nie da się. Niemniej, efekty bywają zaskakujące. Niektóre gry wyglądają prawie jak z ZX (Manic Miner) inne zaś działają sprawniej jak na oryginalnej platformie (Amaurote, swoją drogą szkoda że nie pokazane na filmie).
3 года назад
Te najstarsze tytuły to w ogóle chyba na Atari 2600 głównie powstawały.
@ZeeKat
@ZeeKat 3 года назад
@@retrovibes4468 na Atari z jakiegoś powodu pełno było gier ze szkaradnymi spritami - musiał być z tym jakiś problem. Rzecz jasna były też z ładnymi, ale rzadziej niż by się chciało.
@PiotrPilinko
@PiotrPilinko 3 года назад
@@ZeeKat Bo sprite (Player-Missile) były nieco upośledzone w porównaniu z C64 (z drugiej strony: 6502 był taktowany 70% szybciej niż w C64, a ANTIC pozwalał na prawdziwe cuda - szkoda, że można je było oglądać 20-30 lat po tym, jak firma Atari zapomniała o sprzęcie). Nie należy też zapominać, iż Atari nie było firmą szczególnie przyjazną programistom - w efekcie po 1985 na zachodzie "małe" Atari w zasadzie umarło. W Polsce dostało jeszcze dodatkowe 8-10 lat życia.
@shyrinskiy
@shyrinskiy 3 года назад
Привет всем из Аргентины!
@radiozelaza
@radiozelaza 3 года назад
Magazynier? To gra Pana Adama?!
3 года назад
O ile pamiętam, to była jakaś modyfikacja czegoś tam. Generalnie takich gier w przesuwanie czegoś wyszło dużo, bo łatwo się je realizowało.
@mlodzin90
@mlodzin90 3 года назад
Gdzie te czasy, kiedy pisano programy tak, aby maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu... ;)
@najmys
@najmys 3 года назад
Nie jestem do końca pewienczy jakbym napisał Ci program, wykorzystujący maksymalnie możliwości Twojego laptopa to byś czuł do mnie wdzięczność, że przywróciłem rąbek tej złotej epoki :D
@mlodzin90
@mlodzin90 3 года назад
@@najmys tzn co? Że mój laptop taki kiepski? ;) Ale fakt jest taki, że te czasy bezpowrotnie minęły.
@najmys
@najmys 3 года назад
@@mlodzin90 Fakt. Ja się do końca życia nie wyleczę z tej nostalgii za latami 90' ale cieszę się, że minęły :)
@mlodzin90
@mlodzin90 3 года назад
@@najmys no to mamy podobnie ;)
@svobodnyfreevolny4347
@svobodnyfreevolny4347 3 года назад
super odcinek
@Tryyyktryk
@Tryyyktryk 3 года назад
Pozdrawiam wszystkich którzy, w tamtym czasie uczyli się obsługi, w ramach zajęć, w "Miejskich Domach Kultury" (szczęściarze a kolejki jak za papierem:). Panie Adamie czekam na przedstawienie Amstrad-Schnaider . To był istny kosmos , usłyszeć z tego komputera : "Europe - The Final Countdown".
@elek984
@elek984 3 года назад
Kiedyś prowadziłem taką pracownię :) Kilka Timexów 2068 ze stacjami FDD 3", Jedno Atari 800 ze stacją FDD 5,25" i jeden Amstrad 6128 z wbudowaną stacją FDD 3" z kolorowym monitorem i systemem CP/M 2.2 :) Ile ja się wtedy nauczyłem, szczególnie podczas przerzucania kasetowych wersji gier na dyskietki to się w głowie nie mieści. Potrzeba czasów - wgrywanie z taśmy za długo trwało, a przy nadmiarze adrenaliny u grających dzieciaków to o zwiechy i restarty było łatwo :) I nie jest prawdą, że nie wszystko dało się przenieść. O ile pamiętam to tylko jeden program i to edukacyjny się nie poddał, ale może tylko dlatego że za mało mu czasu poświęciłem. Ale faktycznie, cuda jakie wyprawiali ówcześni programiści były niewiarygodne. Np taki program kopiujący "COPY COPY", spolszczony przez pana Wilczka (o ile pamiętam, późniejszego założyciela firmy "Lupus" wydającej gazetkę "Komputer"), który potrafił skopiować program większy niż pamięć komputera, a sam gdzieś jeszcze musiał sam siedzieć w pamięci - wtedy pierwszy raz spotkałem się z kompresją danych... śmialiśmy się że nadmiar ładuje "do głośniczka" :) Długo by o tych czasach opowiadać...
@Tryyyktryk
@Tryyyktryk 3 года назад
@@elek984 Cóż mogę dodać...Co "lepsi" uzbrojeni w miesięcznik komputerowy potrafili "wklepywać" cuda na monitor. Na pokazach możliwości ówczesnych komputerów, to się widziało , to był instny kosmos. Potwiedzam Z tego co pamiętam, magazyn "BAJTEK" był kochanym magazynem. Zdarzały sie też błędy przy jego druku , które okazywały się dopiero wtedy... gdy wpisywano dany program, na Amstrada czy Atari :) Temat rzeka ... No i zazdroszczę tej prowadzonej pracowni..
@elek984
@elek984 3 года назад
@@Tryyyktryk Na "monitor" to już był wypas. Zanim pojawił się dostęp do jakiekolwiek komputera (pusty pokój na uczelni, na środku pokoju stół, jedno krzesło i na stole nowiutki ZX Spectrum, a przed pokojem kolejka chętnych by obejrzeć to cudo, wpuszczano po 2-3 osoby) to też zaczynałem od "Bajtka" i nauki Basica robiąc za interpreter i krokowo na kartce wykonując różne programy z gazetki :) Szaleństwo, szczególnie jak się trafiło, tak jak piszesz, na błędy w listingu... A co do pracowni - był to niesamowity poligon do nauki.
@Tryyyktryk
@Tryyyktryk 3 года назад
@@elek984 Te kolejki do "dotknięcia" technologii, była normą. Sprzęt dostępny tylko za walutę (dla szkół i domów kultury), był poza zakresem marzeń przeciętnego "młodzieńca". Aż do czasów pojawienia się na rynku Atari i Commodore. W końcu ceny przystępne i nie tylko w Pewexie. ( A nie tylko uczęszczanie na zajęcia informatyczne do domu kultury:) Pierwszy komputer do domu :) Kupione za złotówki i nauka programowaniu w języku BASIC. I tu znowu przydaje się "Bajtek" Nigdy nie zapomnę tej komendy : "POKE 53280 ....." zmiana tła i ramki :) pzdr.
@dziedzicpruski2177
@dziedzicpruski2177 3 года назад
Pozdrawiam
@vdsmade
@vdsmade 2 года назад
Pamiętam Timexa 😁👍
@rubasnyrafa9116
@rubasnyrafa9116 3 года назад
Mega film
Далее
Delta S - ZX Spectrum po radziecku [TOWARY MODNE 168]
20:40
Notebook za pół mieszkania [TOWARY MODNE 58]
20:13
Просмотров 78 тыс.
Barno
00:22
Просмотров 538 тыс.
Timex 2048 i pracownia informatyczna [TOWARY MODNE 50]
16:51
Jesteśmy zakładnikami Słońca - POP Science #23
2:04:51
Commodore 64 - król komputerów [TOWARY MODNE 62]
20:40
Polska kamera telewizyjna TPK16 [TOWARY MODNE 234]
19:52
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan
1:21:49
Просмотров 494 тыс.
Polskie układy scalone [TOWARY MODNE 111]
25:24
Просмотров 62 тыс.
Commodore 64 i stacja 1541 [TOWARY MODNE 64]
18:55
Просмотров 60 тыс.