Тёмный

TiO2 - oxid titaničitý - titanová běloba - vlastnosti, využití 

Wekon
Подписаться 18 тыс.
Просмотров 3 тыс.
50% 1

V dnešním videu si povíme něco o titanové bělobě - oxidu titaničitém.
_________________________________________________________________
► WEB: wekon.cz/
► Facebook: / wekonslab
► Twitter: / lordwekon
_________________________________________________________________
Oxid titaničitý TiO2 je chemická sloučenina kyslíku a titanu. V přírodě se vyskytuje v několika minerálních formách. Uměle připravený oxid titaničitý označovaný jako titanová běloba má široké použití jako pigment do nátěrových hmot, barvivo v potravinářství a jako účinná složka některých opalovacích krémů. Je rozpustný v roztocích silných kyselin za vzniku solí titaničitých i silných zásad za vzniku titaničitanů.
Oxid titaničitý se vyskytuje ve třech přírodních formách:
- rutil
- anatas
- brookit
Přírodní oxid titaničitý se nevyskytuje jako čistý. Většinou bývá kontaminován ionty jiných kovů, například železa. Přírodní minerály oxidu titaničitého jsou průmyslově těženy jako zdroj titanu. K dalším zdrojům titanu patří rudy obsahující ilmenit nebo leukoxen, či písky s obsahem rutilu.
Výroba
Chloridová metoda:
Surový oxid titaničitý je přeměněn na chlorid titaničitý pomocí chloridové metody. Při použití této metody je surová ruda obsahující alespoň 90 % TiO2 redukována uhlíkem při 950 °C a následně oxidována chlorem na kapalný chlorid titaničitý TiCl4. Ten je následně přečištěn destilací a při 1 000 - 1 400 °C je pomocí kyslíku přeměněn zpět na oxid titaničitý.
Sulfátová metoda:
Další často používaná metoda výroby je sulfátová metoda. Je vhodná pro rudy s nižším obsahem titanu a rudy znečištěné železem. Používá jako zdroj titanu minerál ilmenit. Ten je vyluhován v koncentrované kyselině sírové za vzniku síranu železitého Fe2(SO4)3 a síranu titanylu TiOSO4. Síran železitý je zredukován železnými hoblinami na síran železnatý FeSO4, který je po zahuštění a ochlazení odfiltrován.
TiOSO4 je následně hydrolyzován. Amorfní sraženina je pak kalcinována v kalcinační peci na strukturu rutilu, či anatasu při 800 - 900 °C.
Použití
Oxid titaničitý je často používán jako pigment, z důvodu výrazného jasu a velmi vysokého indexu lomu (n = 2,7). Ročně je celosvětově vyrobeno přibližně 4 000 000 tun TiO2. Výhodou jeho použití jako pigmentu jsou i jeho UV rezistentní vlastnosti. Pohlcuje UV záření a přeměňuje ho na neškodné teplo. Jeho vysoká odrazivost, jas a barevná stálost ho předurčují také jako vhodný materiál pro použití ve formě tenkých povlaků na speciální optice jako jsou dielektrická zrcadla.
TiO2 v práškové formě výrazně rozptyluje světlo a má vysokou opacitu. Je proto používán jako pigment zajišťující bělost a neprůhlednost barev, povlaků, plastů, papíru, inkoustů, potravin, kosmetiky a léčiv (např. tablet, či zubních past).
Další jeho vlastnost v práškové formě, která se využívá, je vysoká hydrofobie (odpuzování vody). Používá se tedy i při výrobě autoskel a skel pro slunečních brýle, s účelem eliminovat orosení, které by na nich mohlo vznikat.
V kosmetice je přidáván do krémů jako pigment, zahušťovadlo a UV filtr.
Jako pigment je též používán při tetování.
Oxid titaničitý je také používán jako polovodič.
Je používán jako bílé potravinářské barvivo E171.
Fotokatalýza
Vhodně upravený oxid titaničitý působí v přítomnosti ultrafialového záření jako fotokatalyzátor. Pokud je TiO2 nadopován atomy dusíku, funguje jako katalyzátor již v přítomnosti viditelného záření. Díky svému vysokému redoxnímu potenciálu oxiduje v excitovaném stavu vodu za vzniku hydroxylových radikálů. Je také schopen přímé oxidace organických látek. Z tohoto důvodu je přidáván do nátěrů, cementů, okenních skel, glazur dlaždiček a jiných materiálů. Tyto materiály pak mají dezinfekční a samočisticí schopnosti.
Je také používán v některých solárních článcích. Nanokrystalický oxid titaničitý je označován jako nadějný materiál pro výrobu elektrické energie.
Jeho fotokatalytické vlastnosti ho předurčují jako materiál schopný čistit vzduch od zápachu a škodlivin, jako jsou těkavé organické látky a oxidů dusíku. V Česku se využitím oxidu titaničitého zabývá mimo jiné například fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT.
Ve výtvarném umění je tak nazývána bílá barva typu tempery či oleje s číselný kódem 1096, která je směsí oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého.
Je používán v lambda sondách v motorech automobilů.
V medicíně umožňuje srůst kostí s implantáty, jako jsou umělé klouby a zuby.
V České republice vyrábí titanovou bělobu Precheza a. s. Přerov. Jedná se o jednoho z největších producentů titanové běloby v Evropě, jediného v ČR, s produkcí okolo 35 tisíc tun ročně.
Podle IARC je však podezřelý jako karcinogen, avšak pouze při vdechování prachové formy (např. ve výrobních továrnách).

Опубликовано:

 

2 авг 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 11   
@mariannahlik3884
@mariannahlik3884 3 года назад
Ahoj Wekone. Dost pochybuju o schopnosti TiO2 rozkládat organické látky. U nás sa používal TiO2 ako katalyzátor pri polykondenzácii dimetyltereftalátu na PET (resp. PES ) - teda má opačný účinek, než rozklad. Druhá poznámka - určite ju nikdo nepridával do mléka kvúli vyššej belosti - teda aspoň v mliekarňach v devadesátých rokoch. Neverím, že by to robili teraz, ale všetko je možné, aj keď nevidím k tomu žiaden dôvod.
@ondrejstefek6784
@ondrejstefek6784 3 года назад
Pěkné, svého času jsem dělal na TiO2 nanotrubickach vytvářených na povrchu titanu nebo jeho slitin, povrch se pasoval v kyselině dusičné a poté se za pomoci el.produ v roztoku s fluorovymi ionty vytvářely nanotrubičky ve vrstvě TiO2, takový povrch měl údajně zlepšovat osteosyntézu (využití hlavně v ortopedii)
@pavelsejvl1072
@pavelsejvl1072 3 года назад
Chlorid titaničitý TiCl4 je velmi nestálá kapalina, která se snadno rozkláda na chlorovodík, ohledně TiO2 bych opravdu vyzkoušel rozpustnost v kyselinách.
@evapernicova2528
@evapernicova2528 3 года назад
Máš skvělou kolegyni!
@spesunica6147
@spesunica6147 3 года назад
Zdravim Wekon.može byť oxid železnato železitý(Fe2O3) lepší katalizator hoření resp.lepši okysličovadlo jako oxid železitý (FeO2)?
@vladkogregor9408
@vladkogregor9408 3 года назад
Akoze ja by spm skusil reakciu FeSO4+TiO2 mohol by si to skusit
@herosak5119
@herosak5119 3 года назад
Zdravím tě Wekone opět po delší době. Chtěl bych se tě jen zeptat, zda máš v plánu vydat nějaké další recyklační video teď někdy v budoucnu. Byl bych za něj rád. Předem děkuji za odpověď.
@Wekon
@Wekon 3 года назад
Ahoj, myslím, že v pondělí 17tého.
@herosak5119
@herosak5119 3 года назад
Super, budu se těšit.
@helenamodra415
@helenamodra415 Год назад
Přidávání jakýchkoli aditivních látek do mléka je v současné době legislativně zakázáno.
@jurovrabec6729
@jurovrabec6729 3 года назад
Zazracna prisada do bazenu v zlozeni oxid titanicity a hlavne ta cena skoro zadarmo ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-lFSxssnC_Wc.html
Далее
BaSO4 - síran barnatý - vlastnosti, reakce, využití
12:56
Неожиданно?
00:25
Просмотров 83 тыс.
It was like a real simulation👩🏻‍💻
00:15
Просмотров 3,6 млн
🤘РОК или ПОП?💖
3:20:26
Просмотров 1,7 млн