Тёмный

Typy elektromotorů - jejich výhody nebo nevýhody | Geek pokec s Jirkou Zimou | 4K 

NejrychlejšíTesla
Подписаться 16 тыс.
Просмотров 15 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

27 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 86   
@stanislavsvandrlik8331
@stanislavsvandrlik8331 8 месяцев назад
Parádní seriál. Daleko lepší, než ty, co běžej v televizi. Stejně je fascinující, jak ten elektromotor je jednoduchej a přitom účinnej, lehkej a malej. Kdo tohle může nenávidět?
8 месяцев назад
Nikola Tesla byl naprostej génius, dobře to vymyslel.
@32bits-of-a-bus59
@32bits-of-a-bus59 8 месяцев назад
@ Ale takhle elegantne to vymyslel Dobrovolskij, toho casu pracujici pro Siemense. Daleko zapomenutejsi genius nez Tesla.
@JanNovotny-ff4fl
@JanNovotny-ff4fl 6 месяцев назад
Problém nikdy nebyl el.motor, dnes ani před 100 lety, 😂. Problém vždy byl a zůstává napájení .... nosič energie,
@stanislavsvandrlik8331
@stanislavsvandrlik8331 6 месяцев назад
@@JanNovotny-ff4fl Tak já v Li-Ion technologii nevidím problém. Rozhodně lepší, než jezdit na olověnky. A technologie se stále zdokonaluje. Vývoj spalovacího motoru trval také 100let a dneska je to největší sračka kvůli plnění emisí, co si někdo může do auta dát. Zlatý starý motory do roku 2002. Trend jsou tříválce ověšený věcma s životností třeba jen 75000km. V praxi to vidím denně, kolik peněz do toho lze utopit, proto tomu říkám utopie.
@32bits-of-a-bus59
@32bits-of-a-bus59 6 месяцев назад
@@JanNovotny-ff4fl Pred 100 lety jste mohl pouzit pouze stejnosmerny motor, protoze jste nemel jak ho ridit. Udelat rekuperaci bylo uz vylozne nesnadne. K napajeni: Dnesni auta (Ioniq 6 napr.) maji specifickou energii 260 Wh na kg hmotnosti clanku. Pred 100 lety to bylo 35 Wh/kg. Firma Amprius minuly mesic zacala dodavat clanky s 500 Wh/kg.
@jakubmilata84
@jakubmilata84 8 месяцев назад
Tričko DELOREAN je top!!! Skvělé technické video, velmi zajímavé. Tak příště ještě vysvětlit FLUX CAPACITOR a jak tam dostat 1,21GW 🙂
@jindrichhenryzika9608
@jindrichhenryzika9608 8 месяцев назад
Pecka. Díky. 👍
@xheksa
@xheksa 8 месяцев назад
Zeptat se hosta jak vypada motor a nedat pak do videa u toho aspon nejaky obrazek je dost divne. Ale jinak samozrejme super rozhovor a host.
@zemikosaz5239
@zemikosaz5239 8 месяцев назад
Mně právě přijde super, že jsem to poslouchal jako podkast a měl jsem 100%představu o čem je řeč. Parádní práce. Díky moc.
@milanlorenc7202
@milanlorenc7202 8 месяцев назад
Kdyby to šlo, tak za takové video dám 100 palců, ne jen jeden. Moc děkujeme...
@TheDownloader86
@TheDownloader86 8 месяцев назад
Ještě chybí dodat, že motor s vnějším buzením potřebuje nějak dostat napětí na rotor. Tzn. musí tam být nějaké mechanické spojení a motor pak vyžaduje údržbu. To je celkem nevýhoda oproti ostatním...
8 месяцев назад
Viděl jsem koncept synchronniho motoru, který místo kroužků měl další civku díky níž a budici napětí se prenaselo indukcne. Nevím jestli to už někdo použil prakticky.
@tygrinaceste
@tygrinaceste 8 месяцев назад
skvělé video, zajímavý obsah i skvělá kvalita. Kde jsou mikrofony?
@210memphis
@210memphis 8 месяцев назад
Joooo Aptera ❤️
@mikulasberka7999
@mikulasberka7999 8 месяцев назад
Vlastně zajímavý video. Vlastně, vlastně..
@MartinProavis
@MartinProavis 8 месяцев назад
Jirka vysvětluje princip synchronního motoru velice svérázným způsobem 🙈 Ale jo. Beru že je novinář, ne technik...😁
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 8 месяцев назад
Spíš trochu zbytečně se zabředlo do detailů, které bez ilustrace se těžko vysvětlují i chápou.
@jirkazima1126
@jirkazima1126 8 месяцев назад
@@pavelblaha5243 No, ono je vidět, že mě to vlastně zaskočilo. Takže během toho, co jsem mluvil, tak jsem si v hlavě rozmýšlel, jak to zjednodušit a kterou část vypíchnout, aby to dalo aspoň nějakou představu (ještě v kontextu pak rozdílu od těch ostatních). Ono něco jen takhle vysvětlit širokému publiku je docela těžké ve formátu rozhovoru, kde nestojíme u tabule, na kterou můžeme během toho kreslit. Z tohoto důvodu vysvětluju věci raději v textu. Tam není problém to několikrát přeformulovat, než se to vydá. Nemám ale pocit, že bych řekl nějaké vyložené blbosti, ale je to bohužel kostrbaté a ten začátek docela drhne. Jinak já se moc za novináře nepovažuju 😅
@jirkazima1126
@jirkazima1126 8 месяцев назад
Ještě teda přidám, že nejvíc mě mrzí, že jsem u toho synchronního motoru vytvořil v lidech představu takovou spíš jako z učebnice základní školy, protože jsem v ten moment nepřišel na to, jak nějak hezký zprostředkovat to docela "šílené" navinutí těch tří cívek, kdy se po tom obvodu vlastně neustále střídají, + jak jsou k tomu pak rozmístěné ty magnety. Běžný člověk, co to nezná, si totiž cívku takto asi nepředstaví. To je jedna z těch věcí, co se hezky nakreslí na papír, ale blbě vysvětluje mácháním rukou ve vzduchu (které jsem si bohužel i tak neodpustil 🫣).
@jkyri
@jkyri 8 месяцев назад
​@@jirkazima1126 ad 7:37 back emf napětí si nemyslim, že může být vyšší než vstupní napětí. S rostoucími otáčkami jde proti tomu vstupnímu napětí, proto klesá proud, protože to výsledné napětí se snižuje. Ale aby výsledné napětí bylo záporné? ad 12:13 proč by PM motor neuměl plachtit? Je trochu bržděn tím, že se točí magenty uvnitř statoru, který má zuby s cívkami ze železa, ale jaký je důvod tam cpát energii? Nebo "plachtěním" se rozumí udržování rychlosti, nikoliv ekvivalent neutrálu, kdy auto postupně zastaví? Jinak tento problém počítám není u slotless motorů s permanentními magnety, protože tam ho nemá co brzdit.
@MartinBrada
@MartinBrada 8 месяцев назад
@@jkyriAby auto plachtilo v tradičním slova smyslu, tak moment na motoru musí být nulový, což zde stojí nějakou energii. To znamená že auto pak zpomaluje jen jízdními odpory jako se zařazeným neutrálem.
@dagiburgi
@dagiburgi 8 месяцев назад
:-(... moc sme sa nedozvedeli...
@AwawaAwawa-pu3ku
@AwawaAwawa-pu3ku 8 месяцев назад
Motory s uhlíky se již nepoužívají. Synchronní motory jsou vybaveny v rotoru neodymovými magnety a nebo je zde řešení od firmy Mahle ze Stutgartu, buzení rotoru synchronního motoru přes indukční vazbu rotor-stator. Synchronní motor má oproti asynchronímu indukčnímu motoru výhodu v konstantním kroutícím momentu od téměř nulových otáček až po maximální. Proto nepotřebuje převodovku ale je zde tzv. reduktor s konstantním převodem otáček.
@32bits-of-a-bus59
@32bits-of-a-bus59 8 месяцев назад
O tom Mahle motoru s vysokofrekvencnim vzduchovym transformatorem a naslednym usmernovacem jsem cetl, ale zatim jsem ho nevidel nikde pouzity. Treba Renault Zoe ma normalne krouzkovou kotvu a kartacky. Takova ta krivka 'moment vs. otacky’, co se obvykle kresli pro asynchronni motor, plati pro motor napajeny z fixni frekvence, nejcasteji 50 Hz. Auta s asynchronnim motorem (treba prvni Tesly model S) mely pochopitelne menic, kde zmenou frekvence a napeti mohly tu krivku v urcitych mezich deformovat, takze prevodovku taky nepotrebovaly.
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 8 месяцев назад
Mě by zajímalo, jak funguje zastavení auta pomocí funkce i-pedal. Síla rekuperace se snižujícími otáčkami postupně slábne, tak podle mě v nízkých rychlostech auto buď dobrzí klasickou brzdou nebo (neefektivně) elektricky, kdy se v motoru vytvoří otáčivé magnetické pole proti směru pohybu. Co nezaznělo, že podstatná nevýhoda motoru s elektrickým buzením je přenos proudu do rotoru pomocí uhlíků. A uhlíky v motoru elektromobilu bych fakt nechtěl.
@otakarlukastik727
@otakarlukastik727 8 месяцев назад
Mám Teslu 3. Funguje to skutečně mírně jinak, než je člověk zvyklý ze spalováku (a správný odhad se pořád ještě učím, auto mám 2 měsíce). Auto má opravdu silnější rekuperacíi při vyšších rychlostech, nicméně nad nějakých 20 km/h už žádný rozdíl nepociťuju. Tedy při dobržďování před křižovatkou, někdy došlápnu brzdu pro úplné zastavení (ale většinově ne). Každopádně většina brzdného účinku se děje oproti spalováku dříve.
@32bits-of-a-bus59
@32bits-of-a-bus59 8 месяцев назад
Ja take ne. Nicmene uhliky pro nabuzeni rotoru nejsou tak opotrebovavane jako uhlik u DC motoru, kde to porad jiskri a navic tam tece velky proud. Pro buzeni potrebujete radove mensi proud (nazenete to poctem zavitu, protoze zvysena indukcnost tu nevadi) a navic krouzky jsou hladke zadne prerusovani obvodu, zadne jiskreni. Da se to udelat s velkou zivotnosti. Nakonec i lepe resen motory s permanentnimi magnety maji aspon 1 uhlik a krouzek a by byl rotor a stejnem potencialu jako stator. Nebo musi mit loziska s keramickymi kulickami. Jinak ta loziska po 100000 km odejdou elektroerozi. Tuhle chybu udelala ze zacatku Tesla i Hyundai.
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 8 месяцев назад
@@otakarlukastik727Měl jsem na mysli hlavně jak EV dobrzďuje do nula km/h. Třeba u metra nebo tramvaje je i slyšet písknutí, když v nízké rychlosti cca 10km/h už dobrzí třecími brzdami. Ale u EV je to třeba na jiném principu, ale kromě brzdění protiproudem mě nenapadá další.
@otakarlukastik727
@otakarlukastik727 8 месяцев назад
@@pavelblaha5243 O brzdění protiproudem jsem u EV nikdy neslyšel. Auto do 0 dobrzdí normálně rekuperací, jen je ten dojezd při velmi nízké rychlosti trochu delší. Takže někdy prostě zmáčknete brzdový pedál, aby auto dobrzdilo na 0 rychleji.
@jirkazima1126
@jirkazima1126 8 месяцев назад
@@pavelblaha5243 I ta auta, která po puštění pedálu plynu zastaví na místě, to dělají úplně na konci použitím mechanických brzd. Když se to udělá citlivě, tak si toho uživatel téměř nevšimne (pokud je zrovna v zimě nemá obalené rzí). Nepamatuju si, že bych narazil na auto, které by to dělalo jinak.
@ladislavplachetka01
@ladislavplachetka01 8 месяцев назад
Ferrari SF90 Hybrid, používá elektromotor firmy YASA Axialní Flux Motor o výkonu 220PS, jak řekl pan Zíma špatně se chladí tudíž při vysoké rychlosti se odpojuje.....
@Dejwory
@Dejwory 8 месяцев назад
Mám dotaz, nevím úplně kam ho položit, tak se zeptám tady... Měl sem myšlenku na koupi elektromobilu, jako rodinného auta, ale mám jeden zasadni požadavek a to ten, aby měl tažné zařízení na 3,5t... Ale jaksi sem žádné kloudné auto na trhu nenašel, nebo je schopný někdo něco doporučit? Jinak asi zůstanu o staré osvědčené klasiky ala naftové SUV (SQ8 a podobně) 🤷😁
@nejrychlejsitesla
@nejrychlejsitesla 8 месяцев назад
F150 nebo Cybertruck, ale zatím bych zůstal u nafty pro tažení privesu
8 месяцев назад
Můžu se zeptat zdejších elektromobilistů, jak řešíte nabíjení třeba u nákupáku, kde je jeden stojan, připojíte auto a jdete si vyřídit co potřebujete, třeba na 4 hodiny. Celý 4 hodiny blokuju nabíječku, i když nabito je třeba za 20 minut. Vracet kvůli odpojení a přeparkování je blbost, ale nenapadá mě, jak tohle řešit. Ideální by bylo, kdyby bylo na parkovištích víc nabíječek s menším výkonem, kam bych mohl auto pověsit třeba na půl dne a nikoho neomezoval.
@nejrychlejsitesla
@nejrychlejsitesla 8 месяцев назад
po určitě době je nabíjení dražší a pokud auto je nabité a zapnutý kabel tak se hříšníkovi účtuje pokuta
8 месяцев назад
@@nejrychlejsitesla To je poměrně nepraktický, když o tom tak přemýšlím. Prostě s tím musím počítat a třeba po půl hodině jít k autu a odpojit a přeparkovat. Teď funguju tak, že zaparkuju, jdu na oběd, nakoupit, posedět do čajovny a až po x hodinách se vracím k autu. Ještě bych měl jeden dotaz, jelikož mám v plánu letos pořídit BMW i3, ale mám trochu guláš v dobíjecích čipech a tarifech. Existuje nějaký jeden čip, který by byl široce rozšířený u nás a i v Německu (pohraničí)?
@nejrychlejsitesla
@nejrychlejsitesla 8 месяцев назад
@Myšlenka EV je nabíjet doma. Na veřejné stanice člověk pojede jen při delší cestě. V takovém případě se zapojí auto na nabíječku jen ve vybitém stavu. Pak AC se to bude nabíjet několik hodin. Ano PRE čip je nejlepší varianta.
8 месяцев назад
@@nejrychlejsitesla Nabíjení doma bude a je pro většinu lidí nemožný, v našem městě žije naprostá většina lidí na sídlištích a i já bydlím v bytovém domě na okraji, kde ale není možnost nabíjet. Takže ta myšlenka se bude muset trochu upravit, pokud chceme aby se EV co nejvíc rozšířily. Sám plánuju nejvíc nabíjet asi u Lidlu, který mám pár set metrů od bydliště a kam chodím často na nákup. Brzy to dokonce bude snad i jednodušší přes jejich appku. Za tip na PRE dík, jdu na to kouknout
@nejrychlejsitesla
@nejrychlejsitesla 8 месяцев назад
@ Já bydlím taky v paneláku a našel jsem si způsob. Kde je touha je i cesta.
@dusan25825
@dusan25825 7 месяцев назад
Pán odborník, takto vysvetlený princíp fungovania elektromotoru úplne presne vystihuje úroveň odbornosti. Ak by toto nejaký laik o vás zopakoval, mohol by sa domnievať, že je odborníkom aj on. A určite na otázku o výhodách elektromotora oproti spaľovaciemu typu je vaším argumentom vyššia účinnosť... To určite 🎉
@panektonda
@panektonda 8 месяцев назад
Jeden z vás ve videu strašně funí do mikrofonu :D
@tomasjanik6540
@tomasjanik6540 2 месяца назад
Vůbec nezmínil že asinchroni motor nepotřebuje snímat přesně polohu rotoru. Protože se nemůže utrhnout z magnetického pole. To když se stane tak je to pjeknej rachot. Elektronika tomu zabranuje
@ondrejdaniel7192
@ondrejdaniel7192 8 месяцев назад
Čekám na dalších díl už několik dní. 😊 Kdy prosím vyjde? Děkuji
@nejrychlejsitesla
@nejrychlejsitesla 8 месяцев назад
čtvrtek 17:45
@jangostik
@jangostik 8 месяцев назад
Super video
@martymar7465
@martymar7465 8 месяцев назад
Pošlu ti obrázek elektromobilu u nabíjecí stanice v New Yorku v roce 1911 ty euro 6
@ok1pri1
@ok1pri1 8 месяцев назад
Super, a to jako znamená, že se elektromobily vyvíjí dýl jo? To je jasný důkaz toho, že to byla slepá ulička.. A to několikrát.. Nikdy se ten elektromobil nechytil. A vypadá, že ani teď se nechytne.. A ani přes dotace.
@habrrecords8698
@habrrecords8698 8 месяцев назад
​​​@@ok1pri1jedinej důvod dřívějšího neúspěchu byly baterie. Před rokem 2010 nebyly baterie které by se hodily pro EV.
@evRoadTripsSvk
@evRoadTripsSvk 8 месяцев назад
​@@ok1pri1 Nechápem ako stále môže riešiť tieto kraviny. Dožijme si na čom chceme. Niekto na elektrike, iný na nafte. Treba sa s tým zmieriť :-)
@romanp176
@romanp176 8 месяцев назад
Keby pred 150 bolí litiove baterky tak dnes by neboli žiadne spalovaky ani by ste nevedeli že také niečo treba a načo
@vondrass
@vondrass 8 месяцев назад
@@romanp176 Ještě bych doplnil výkonové elektronické prvky.
@michaleus
@michaleus 8 месяцев назад
Celá elektromobilita je v plenkách. Spalovací motory se vyvíjely 150 let a jsou téměř dokonalé (EURO 6). Nevidím žádný důvod (něco násilím měnit), když to není nutné.
@nejrychlejsitesla
@nejrychlejsitesla 8 месяцев назад
Já jich vidím celkem dost.
@evRoadTripsSvk
@evRoadTripsSvk 8 месяцев назад
Lebo elektromotory sa nevyvíjali už skoro 200 rokov? :)
@krtekhron
@krtekhron 8 месяцев назад
Dokonalé fakt nejsou. Jsou nesmírně poruchové, což vychází z jejich nutnosti být efektivní a ať jsou sebeefektivnější, nikdy efektivity elektromotoru nedosáhnou, nemluvě o tom, že vždycky budou muset spalovat nějaké palivo a tudíž produkovat toxické emise.
@loyd1432
@loyd1432 8 месяцев назад
Důvodů ke změně je opravdu spousta... A elektromotory se vyvíjí opravdu dlouho a do dnes se vyvíjet neprestaly. A jestli vám přijde účinnost AŽ 40% u spalovacího motoru jako dokonalé tak mám pro vás novinku. Elektromotory dokáží dosahovat účinnosti i přes 95%!
@milanlucan9003
@milanlucan9003 8 месяцев назад
Skoda, ze musime znova objevovat veci, ktere uz nekdo vyvinul a vymyslel pred x generacemi, ale nehodilo se to. Pan Tesla musi rotovat v hrobe.
@dankshiz69
@dankshiz69 8 месяцев назад
Zezačátku mi Martin připomněl mého učitele elektrotechniky, když jsem byl vyvolán ke zkoušení u tabule. "Takže, jaké máme typy elektromotorů..." 😅
Далее
Barno
00:22
Просмотров 341 тыс.
Pro a proti: Pokles zájmu o elektromobily v Evropě
24:45
NIO ET5 | Čína klepe na dveře - BERANIDLEM | 4K
29:04
Barno
00:22
Просмотров 341 тыс.