Тёмный

Ulepszenie oscyloskopu [RS Elektronika]  

RS Elektronika
Подписаться 193 тыс.
Просмотров 34 тыс.
50% 1

W tym odcinku pokażę wam jak zrobić wewnętrzne zasilanie dla miniaturowego oscyloskopu, którego budowę pokazywałem Wam niedawno.
Link do przetwornicy:
www.banggood.c...
Link do akumulatora:
www.banggood.c...
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Опубликовано:

 

11 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 72   
@labinnah1979
@labinnah1979 5 лет назад
Miałbym kilka uwag co do tego filmiku i samego oscyloskopu. - Na Bangu udało mi się dostać ten sprzęcik, złożony z razem z sondą oscyloskopową, a nie z krokodylkami w cenie zestawu do składania. Była akurat jakaś promocja - jak ktoś jest chętny to radzę poszperać trochę bo można przyoszczędzić i jednocześnie dostać bonusa. - Ja do zasilania tego cuda zakupiłem sobie za kilka zł koszyczek na 6 paluszków z końcówką od zasilacza. Jest to mniej poręcznie od baterii 9V ale 6x1.5V wytrzymają dłużej i będą kosztować mniej. - Zauważyłem że ten oscyloskop ma słabą filtrację zasilania. Przy podłączeniu zasilacza sieciowego, Pojawiają mi się ewidentne 50Hz zniekształcenia podobne trochę do EKG. - W związku z tym ostatnim, jeżeli przetwornica z tego filmiku jest impulsowa i wyjście ma słabe filtrowanie, to zniekształcenia mogą się pojawiać na przebiegu. Radził bym to sprawdzić zanim zrobicie przeróbkę, bo może nie być tego warta.
@DjVcore1984
@DjVcore1984 5 лет назад
Bardzo proste i zarazem praktyczne rozwiązanie. Jedynym minusem jest ciągła praca przetwornicy step up ktora bedzie permanentnie rozładowywac akumulator. Zależy od prądu pobieranego na biegu jałowym nie znam go więc nie mogę doķładnie wyliczyć czasu po ktorym bez używania oscyloskopu bedzie trzeba go ponownie ładowac. Przydał by się wyłacznik między aku i płytką ładowarki. Bardzo dobry kanał. Obejrzałem wszystkie odcinki nawet te w ktorych moja wiedza z elektrotechniki jest pełna z czystej ciekawości. Tak powinno sie dzisiaj uczyć w szkołach. Ja miałem jeszcze ta przyjemnosc w technikum doświadczyc tego typu edukacji. Pozdrawiam!!!
@grzes73hej
@grzes73hej 5 лет назад
producent pisze, że pobór prądu w spoczynku wynosi 0,5mA
@jurekwiduch6047
@jurekwiduch6047 5 лет назад
Huh, od kilku lat szukałem tego typu układu i nigdy nie mogłem znaleźć :) Super, dzięki!
@841106noel
@841106noel 5 лет назад
Ja swój taki sam oscyloskop przerobiłem podobnie. Wydrukowałem tylko dodatkową obudowę, którą przymocowałem z tyłu oscyloskopu i wsadziłem tam 4x18650. Na tym malutkim akumulatorki z filmu sprzęcie podziała max kilkanaście minut.
@robertnawrocki3082
@robertnawrocki3082 2 года назад
Zrobiłem w/g twojego poradnika, jednakże zastosowałem dodatkowe gniazdo micro usb na przewodach pozyskanych z kabla do telefonu ( cienki), iglakiem wydrąrzyłem szparkę z boku obudowy, nad baterią, poxipol, i działo działa😁 Jednak przy dużej czułości pojawiają się zakłócenia przetwornicy, aczkolwiek do moich potrzeb to mało istotne. Dzięki za Twoje przekazywanie wiedzy 👍
@RSElektronika
@RSElektronika 5 лет назад
Wyłącznik może być tam gdzie pokazałem, bo bateria nie rozładowała się nawet po dziesięciu dobach bez ładowania. Zatem pobór prądu z akumulatora w czasie spoczynku, jest naprawdę mały.
@krystianrak5891
@krystianrak5891 3 года назад
Można było też zrobić trochę inaczej , nie wycinać pod gniazdo USB w obudowie tylko wykorzystać gniazdo 9v do zasilacza czyli połączyć je w środku przewodami z gniazdem USB, tylko nie było by to tak uniwersalne bo trzeba by mieć zawsze zasilacz do ładowania A dwa nie wiadomo czy płytka by się nie uszkodzila gdy by otrzymała 9v, no chyba że by zrobić ładowarkę 5v pod wtyczkę oryginalną oscyloskopu
@krrystoof
@krrystoof 3 года назад
Tadaaaam. mi tez się udało zrobić w ten sposób ten oscyloskop. Dziękuję za podpowiedź. Pozdrawiam.
@konradz4511
@konradz4511 5 лет назад
Uwielbiam ten kanał😀
@krzysztofsoja5301
@krzysztofsoja5301 5 лет назад
1) Warto dodać wylacznik odcinający aku od przetwornicy/ jakoś wymusić deep sleep przetwornicy żeby nie żarła prądu na marne. Jeżeli by odcinać aku to warto sprawdzić czy przy ponownym podłączaniu aku nie powstają jakieś szpilki napięcia zdolne "usmażyć" oscyloskop. 2) warto sprawdzić czy przetwornica nie wprowadza jakichś zakłóceń w pracy oscyloskopu. Może ją zaekranować + dać dławik szeregowo na jej wyjściu? 3) warto dodać na wyjściu przetwornicy kondensator filtrujący z małym ESR - uchroni to wbudowane na płytce kondensatory przed szybkim zużyciem, choć tu pobór mocy nie jest chyba aż tak duży by ta modyfikacja była konieczna 😉
@Max-dk1ni
@Max-dk1ni 5 лет назад
Ja bym moze odwrotnie zamontowął tą plytkę( i zrobił otwory ), aby miec podglad na diody, czy bateria się naladowała.
@piotrr2393
@piotrr2393 5 лет назад
Wyłącznik jest na wyjściu tej przetwornicy? Jeśli tak to wyłączenie nie spowoduje wyłączenia samej przetwornicy i aku się będzie rozladowywal. Lepiej by było zastosować wyłącznik na wejściu przetwornicy.
@damianwisniewski7305
@damianwisniewski7305 5 лет назад
przy płytce tego typu powinien myć układ który bez obciążenia daje napięcie aku a pod jakimkolwiek obciążeniem zaczyna pracować przetworka, tak jak w powerbankach
@kjur18
@kjur18 5 лет назад
W stanie spoczynku ta przetwornica prawdopodobnie pobiera pare uA, o ile to jest ta o której myślę czyli bazowana na MT3608
@damianwisniewski7305
@damianwisniewski7305 5 лет назад
@@kjur18 tylko w notach tak piszą zakładając że kondki wyjściowe nie mają żadnej upływności, upływności niby nie wielka ale wybudzenie przetworki żeby dobic te 0.01v jakie spodało ciągnie dużo i w praktyce pobór w spoczynku do ok 5-20mA w zależności od Uwy
@RSElektronika
@RSElektronika 5 лет назад
@@Pjoter1 Oscyloskop leżał ponad tydzień bez ładowania i nadal pracuje, więc bez obaw.
@krrystoof
@krrystoof 3 года назад
Odkopię trochę temat. Zmontowałem w taki sam sposób ten oscyloskop, faktycznie leży ponad tydzień nie włączany i nadal działa. Inny problem pojawił się podczas zamontowania takiego cuda do testera tranzystorów. jeden dzień leżenia i i bateryjka wyczerpana. Zamontowany wyłącznik też nie pomaga, zmiana bateryjki oraz płytki ładowarki nie zmienia stanu rzeczy. Prąd pobierany przez samą przetwornicę jest w granicach 0.02 do 0.04 mA. co za licho ?
@marcinurban5633
@marcinurban5633 5 лет назад
Wielkie brawa za 100tys subskrybcji mam nadzieję że przycisk już zamówiony. Pozdrawiam
@michamaecki8104
@michamaecki8104 5 лет назад
Brakuje informacji o konieczności zmiany rezystora w układzie ładowania akumulatora, bo jeśli to jest tp4056 to zwykle prąd ładowania wynosi 1A, co dla takiego małego akumulatorka najzdrowsze nie jest.
@goku13t13
@goku13t13 5 лет назад
To dziwne, ja korzystam z tp4056 i Vmax out przy zasilaniu 1A to jakieś 0,7A
@GourangaPL
@GourangaPL 5 лет назад
i takie merytoryczne odcinki to ja lubię :) a może parę słów o układach FPGA? To też ciekawy temat i dosyć obszerny
@danielf8199
@danielf8199 5 лет назад
muszę tak zrobic fajnie zrobione łapka w górę pozdrawiam
@domel1410
@domel1410 5 лет назад
eeeeee....ogladam wszyskie Pana odcinki i mi sie podobaja ale jak zobaczyłem tytuł to już miałem nadzieje ze jakis układzik bedzie do rozszeżenia zakresu oscyloskopu ...szkoda :(
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 5 лет назад
Właśnie na świat przyszedł Raspberry Pi 4 - może jakiś film na ten temat? Bardzo proszę....!
@andrzejkalinowski7694
@andrzejkalinowski7694 5 лет назад
Wsumie to trochę nie ten kanał. To jest chyba kanał stricte o elektronice. Co oczywiście nie zmienia faktu, że byłoby by fajnie.
@carlod1605
@carlod1605 5 лет назад
@@andrzejkalinowski7694 Czemu nie? Rasberry pi ani to komputer ani mikrokontroler. Łączy on w sobie nieograniczone możliwości pinów gpio Arduino oraz wydajność architektury arm (x86 są bardzo rzadko używane, są też nieproporcjonalnie drogie) lub ogólnie komputerów. Temat ten znajduje się na pograniczu elektroniki i komputeryzacji.
@willsan2717
@willsan2717 5 лет назад
Jak z maliny zrobić wysokiej klasy odtwarzacz plików audio. Do tego porządny zasilacz oddzielny dla maliny oddzielny dla nakładki, żeby był HI-END. I mamy fajny odcinek do RS.
@kjur18
@kjur18 5 лет назад
Ja swój jakiś czas temu zmodyfikowałem, ale do tematu podszedłem inaczej. W przedstawionym na filmie rozwiązaniu nie powinno się ładować i używać oscyloskopu jednocześnie, ponieważ zasilanie przetwornicy jest bezpośrednio z baterii. Na wyłączonym DSO to nie ma znaczenia, gdyż przetwornica znikomy prąd bez obciążenia. Ja w swoim rozwiązaniu zastosowałem sprytny sposób na przełączanie przetwornicy na napięcie z usb, jak tylko ono sie pojawi. Sprowadza się to do jednego mosfeta, diody shottkiego i jednego rezystora. No i w swoim zastosowałem większą baterię, ok 900mAh, wyciągniętą ze starego telefonu.
@RafalBielawski
@RafalBielawski 5 лет назад
Ciekawy materiał
@panicape1
@panicape1 5 лет назад
Wiem, że wypadało by wspomnieć coś o odcinku, np. "że zajebi... mi się podobał, tak jak wiele innych" albo (trochę sucho), " że trzymał poziom".... ale ...niezależnie od tego - zarąbista przetwornica! 3 dni temu, za młodszego (i głupszego) brata takiej zabawki: pullup od 3 do
@sztywny21
@sztywny21 5 лет назад
Zawsze chciałem mieć taki oscyloskop
@krzysztofderen4007
@krzysztofderen4007 5 лет назад
Czy akumulator sam się nie wyczerpuje z powodu przetwornicy Sprawdzałeś prąd rozładowania w stanie spoczynku?
@piotraneta
@piotraneta 5 лет назад
Trzeba było zmierzyć jaki to prąd pobiera, przy włączonym i wyłączonym urządzeniu.
@DRUMsetINkeyboard
@DRUMsetINkeyboard 4 года назад
Hej, Pana filmy są świetne, obejrzałem większość, Czy jest szansa żeby w obudowie zmieściła się np jeszcze 5 mm szersza bateria? czyli 40mm na 35mm? Pana widzę ma 40 na 30 a na filmiku(chyba) jest jeszcze miejsce, dziękuję i pozdrawiam, dzięki tym wszystkim filmom nauczyłem się już bardzo dużo elektroniki analogowej! Podpowiedź jeśli ktoś z oglądających szuka baterii na innej stronie niż banggood: Najłatwiej wyszukać wpisując kod wymiarowy czyli w tym wypadku 403040 4mm/30mm/40mm Pozdrawiam!
@salawalas
@salawalas 5 лет назад
Właśnie się przymierzam do przeróbki tego ustrojstwa, ale zrobię to inaczej, aby można było pracować i ładować akumulator na fabrycznym wejściu zasilania. TP4056 ma maksymalnie 8V na wejściu, więc albo druga przetrwornica DC-DC, albo stabilizator LDO . No i wyciągnę ledy z ładowarki na zewnątrz. A i faktycznie 1A to nieco za dużo, 500mA będzie bezpieczniejsze i scalak się tak nie będzie grzał.
@grzes73hej
@grzes73hej 5 лет назад
który rezystor zmienić aby ograniczyć prąd ładowania?
@salawalas
@salawalas 5 лет назад
@@grzes73hej Rezystor programowania prądu ładowania, od nóżki nr 2 TP4056 do masy. W tej przetwornicy jest fabrycznie 1,2k. Trzeba zmienić na 2,4k, żeby uzyskać prąd ok. 500mA.
@grzes73hej
@grzes73hej 5 лет назад
króciutki był ten odcinek, ale dzięki. Myślę, że tą przetworniczkę można z powodzeniem zastosować i w innych urządzeniach zasilanych bateryjnie, a mam ich parę. Zastanawia mnie tylko jaka jest wydajność (czy może skutecznść) procentowa takiej przetwornicy (nie chodzi mi o wydajność prądową bo to można wyczytać na stronie sprzedawcy). Pozdrawiam
@konieckropka7817
@konieckropka7817 5 лет назад
Super kanał. Swoją drogą poproszę linki do tych części.. :)
@pierdzielak
@pierdzielak 5 лет назад
Na allegro są takie rzeczy i to nie drogie najtańszą taką przetwornicę widziałem chyba za 12zł
@wsip82
@wsip82 3 года назад
Witam. Niechcący zrobiłem zwarcie między + zasilania a - sondy. Od tego momentu pali się stabilizator 3.3V. Okazuje się, że na linii 3.3V gdzieś jest ciągle zwarcie na głównej płycie około 1 ohm. Dlatego stabilizator 3.3V się spalił. Co zepsułem? 😁
@KrzePikPL
@KrzePikPL 5 лет назад
ale takie pytanie bo jeżeli układ step up działa cały czas to czy bateria się nie rozładowuje samoistnie ??
@ExtraChuje
@ExtraChuje 5 лет назад
Nie byłoby lepiej zrobić włącznika na baterii?
@BookwormBlogger.
@BookwormBlogger. 5 лет назад
Witam, Czy byłaby możliwość aby nagrał Pan filmik jak zdiagnozować moduł T CON i go naprawić??
@pawefalkowski5518
@pawefalkowski5518 5 лет назад
Co się jak bateria będzie rozładowania i podamy zasilanie na gniazdo? Czy przetwornica to przetrwa? Są jakieś zabezpieczenia
@kamil004
@kamil004 5 лет назад
nic sie nie powinno stac bo to jest przetwornica step up wiec napiecie sie nie cofnie za cewke, a dwa to to ze napiecia sie zrownaja z tym z przetwornicy wiec nic sie nie uszkodzi.
@nitexozo
@nitexozo 4 года назад
Użycie nawet dwóch takich akumulatorów, mogłoby być średnim pomysłem... U siebie zaobserwowałem bardzo dziwne zachowanie urządzenia w okolicach 7,8-8V. W pierwszym momencie myślałem, że się uszkodziło. Pomiary były z kosmosu a wszystko wyglądało OK!
@__MINT_
@__MINT_ 3 года назад
Wynika to stąd, że ten oscyloskop najprawdopodobniej jest zasilany z wbudowanego stabilizatora 5V, który przestaje działać poprawnie, gdy napięcie spada poniżej 8 - 7.8V
@kamilstachowski9733
@kamilstachowski9733 5 лет назад
Dużo lepiej kupić dwie płytki: ładowarkę z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem około 2zł i przetwornice step up około 3zł zamiast tej jednej i można tą ładowarke kupić z mini usb i wtedy wszystko ładnie wchodzi i nie trzeba tak dużej dziury w obudowie wycinać
@andrzejkalinowski7694
@andrzejkalinowski7694 5 лет назад
No i można odłączyć przetwornicę od zasilania
@beatag4257
@beatag4257 5 лет назад
Bateria ma w sobie takie zabezpieczenie a takze przeciwzwarciowe co widac na filmie.
@compaqchemlab
@compaqchemlab 5 лет назад
Ja osobiście podłączyłbym ten układ do płytki przez diodę prostowniczą. Dzięki temu nie zrobią się nam fajerwerki, jeśli ktoś podłączyłby przez zasilacz 9v
@rafirafal
@rafirafal 4 года назад
Czy taki uklad zabezpiecza akumulatorek przed rozladowaniem ponizej 3v ?
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 5 лет назад
Witam zostawiam pierdoły 👍 Pozdrawiam z Olkusza 🙋
@maks886
@maks886 5 лет назад
Kąt pod jakim jest ustawiona kamera sprawia, że strasznie niekomfortowo się na to patrzy, jakby było do góry nogami (mam na myśli ujęcia na początku i na końcu)
@djivokalisz
@djivokalisz 5 лет назад
Wszystkie moje mierniki tak załatwiłem z pół roku temu, bo mnie szlag trafiał.
@MrZukami
@MrZukami 5 лет назад
Kilka istotnych problemów: - Możliwość zniszczenia ogniwa bądź wybuchu podłączając zasilacz do oryginalnego gniazda oscyloskopu - Samoczynne rozładowanie baterii przez cały czas pracująca przetwornice i możliwość skrajnego rozładowania i zniszczenia ogniwa - Możliwe zakłócenia na przebiegu spowodowane zastosowaną przetwornicą z kiepską filtracją zasilania Są możliwe proste modyfikacje zapobiegające tym sytuacjom: - zastosowanie diody na wyjściu z przetwornicy. Pozwoli to również na bezpieczne używanie oryginalnego źródła napięcia. - zamiast jednej płytki step up z ładowarką zastosować osobno płytkę ładującą i przetwornice step up co da możliwość wyłączania przetwornicy zachowując możliwość ładowania ogniwa (przerabiając przełącznik bądź dodając kolejny)
@marcink4454
@marcink4454 5 лет назад
Nie widzę takiego problemu. Przetwornica boost ma diodę szeregową i tyle..
@krystianb7943
@krystianb7943 5 лет назад
ale szaloną muzykę wybrałeś do filmu
@Qban220
@Qban220 5 лет назад
Muzykę wybierał inny Pan Krzysztof, jest w napisach końcowych.
@grzegorzblaszczak2940
@grzegorzblaszczak2940 5 лет назад
Szkoda że moduł nie zawiera zabezpieczenia akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem.
@hexu9289
@hexu9289 5 лет назад
Przetwornica step-up z układem ładowania li-ion.
@maciejwojcik1609
@maciejwojcik1609 5 лет назад
Przesłany o godz 16 00
@conyomasterful
@conyomasterful 3 года назад
a jak dorobić sondę 10x czyli żeby mierzyć wyższe napięcie.... kto pomoże?
@__MINT_
@__MINT_ 3 года назад
Dzielnik napięcia
@grzesiekzawadzki188
@grzesiekzawadzki188 5 лет назад
zapomniałeś podać te linki do płytki i oscyloskopu
@carlod1605
@carlod1605 5 лет назад
Pod poprzednim odcinkiem są masz w zakładce tego filmu
@grzegorzkruk2814
@grzegorzkruk2814 5 лет назад
Ja bym nie wycinał otworu w obudowie, a ładował oryginalnym gniazdem zasilającym.
5 лет назад
Masz rację. Wystarczy stara ładowarka do telefonu i przerobić wtyk micro USB na DC.
@piotrasta92
@piotrasta92 5 лет назад
@ raczej kabelek do oryginalnego gniazda oscyloskopu- kwestia płytki ;)
@RafalBielawski
@RafalBielawski 5 лет назад
Ciekawy materiał
Далее
Najlepszy multimetr [RS Elektronika] #141
17:27
Просмотров 124 тыс.
Jak działa GPS? [RS Elektronika] #130
24:18
Просмотров 113 тыс.
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
Generator arbitralny FY6900 [RS Elektronika] #157
26:15
[Naprawy] Oscyloskop C1-112A
18:32
Просмотров 130 тыс.
CCD kontra CMOS [RS Elektronika] #131
22:17
Просмотров 59 тыс.
Systemy DRM - czyli jak zdenerwować użytkowników
12:01
Nie bój się oscyloskopu!
29:16
Просмотров 79 тыс.
Jak działają sieci komórkowe? [RS Elektronika] #129
20:43
induction cooker experiments and analysis
25:52
Просмотров 30 тыс.
Naprawiamy - Brionvega TS-502 [RS Elektronika] #136
24:08
Jak działa telewizja analogowa [RS Elektronika] #140
33:17