Тёмный
No video :(

ZA DUŻO KMICICÓW - ZA MAŁO SKRZETUSKICH. POLSKA KAWALERIA W CZASIE WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE 

Kurier Strategiczny
Подписаться 8 тыс.
Просмотров 2,8 тыс.
50% 1

Опубликовано:

 

5 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 19   
@ktokolwiek007
@ktokolwiek007 Год назад
Świetny materiał
@narodowiecantyglobalista..7111
Dla ziemianina, wstyd było piechota chodzić a zatem wstępowali do kawalerii czy lotnictwa..
@BartekSychterz
@BartekSychterz Год назад
Materiał bardzo dobry. I dzięki za odpowiedzi.
@gregorlewandowski4888
@gregorlewandowski4888 Год назад
Co to za tytuł? .....bandyci?
@JanKowalski-gr9ey
@JanKowalski-gr9ey Год назад
Nie zesraj się
@lukderk
@lukderk 8 месяцев назад
tu jest pewien historyczny błąd, gdyż kokaina jest tylko z Ameryki Płd. , więc chodzi o inny narkotyk, który powszechnie błędnie nazywaną "kokainą"!
@JanKowalski-gr9ey
@JanKowalski-gr9ey Год назад
Nalegam o wypisanie pełnej bibliografii odcinka
@kurierhistorycznypodcast3075
Tak z grubsza stricte na ten temat, to może Pan jeszcze sięgnąć po: S. Lis-Błoński, "Bałachowscy". W. Dzierżykraj-Stokalski, "Dzieje jednej partyzantki", T. Strzembosz, "Saga o Łupaszce", Z. Kossak, "Pożoga", W. Lipiński, "Walka zbrojna o niepodległość", publikacje z serii Wielka Księga Kawalerii. Bardzo ciekawą pozycją, ale już o czasach nieco późniejszych jest F. Kusiak, "Życie codzienne oficerów II Rzeczypospolitej". Jak Pan ma czas i ochotę, to może Pan zajrzeć na stronę Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Tam są udostępnione online polskie raporty z czasu wojny polsko-bolszewickiej. Poza tym, mnóstwo fragmentarycznych informacji z biografii osób, które przewinęły się przez poszczególne pułki, a także wojenne wspominki np. Wspomnienia Józefa Szostaka, Wywiad-rzeka z Michałem Brzękiem-Osińskim, E. Ksyk "W barwach 9 pułku ułanów" czy F. Skibiński, "Ułańska młodość". Zbiorczego opracowania natomiast nie ma. Jak skończę kilka projektów, to może uda mi się taką książkę napisać i wydać o bohaterach, zbrodniarzach i zwykłych żołnierzach jazdy polskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, ale to raczej nawet nie przyszłym roku.
@JanKowalski-gr9ey
@JanKowalski-gr9ey Год назад
Przez was kupiłem chwalbe...przez zakup chwalby zakupiłem pamiętniki Broniewskiego...siła rozpędu zakupiłem książkę o Ziemianach w walce o niepodległość Polski 1919- 1922
@kurierhistorycznypodcast3075
Aż strach pomyśleć na czym się skończy 😉 pozdrawiamy serdecznie:)
@TygrysSyberyjski-jq5ly
@TygrysSyberyjski-jq5ly 5 месяцев назад
@@kurierhistorycznypodcast3075 Co do koni husarskich . Jedynym dokumentem zachowanym na świecie . Który wyraźnie i konkretnie stwierdza nazwę rasy konia używanego jako bojowy kopijniczy koń husarski który był użytkowany w bitwach . Jest dokument z wypowiedzią Hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła . Stwierdził on , iż Husarze użytkują w walce jako bojowego konia kopijniczego . Pochodzącego z Wielkiego Księstwa Litewskiego konia Żmudzina - Žemaitukas. Prywatnie Radziwiłł wolał konie cięższe i wyższe. Ale wielu Husarzy miało odmienne zdanie i użytkowało Żmudziny. Jest to jedyny potwierdzony na piśmie z epoki fakt podania konkretnej rasy husarskiego konia bojowego .Fakt ten odnotował dr Radosław Sikora w książce, ,,Husaria. Duma polskiego oręża na stronach 258-259. Reportaż z pobytu delegacji litewskiej na Wawelu Można zobaczyć nieliczne już Żmudziny w starym typie. ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-Sh3HB4OZd7U.html @ . Pozdrawiam wszystkich.
@MagnusGr
@MagnusGr Год назад
Zurawiejki w dechę 😁
@JanKowalski-gr9ey
@JanKowalski-gr9ey Год назад
Bardzo, bardzo dobry materiał...Ława wolna czytałem kilka razy. Czy możecie podać pelnabl bibliografię do tego programu? Skąd informacje jak który Mackiewicz przeżył służbę w oddziale Dombrowskiego?
@JanKowalski-gr9ey
@JanKowalski-gr9ey Год назад
Lewa wolna...
@kurierhistorycznypodcast3075
O Mackiewiczu to z książki "Dzieje dwóch rodzin. Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy" K. Orłosia. Trudno tu podać pełną bibliografię, bo to byłoby wiele pozycji, które fragmentarycznie podchodzą do tematu. O Dołędze-Mostowiczu można przeczytać w jego biografii "Parweniusz z rodowodem". O poziomie wyszkolenia m.in. u A. Chwalby "Przegrane zwycięstwo". Co do samej kawalerii to polecam publikacje L. Kukawskiego.
@JanKowalski-gr9ey
@JanKowalski-gr9ey Год назад
Mimo wszystko nalegam. A czy książka o majorze Dombrowskim jest warta przeczytania?
@leopoldbudniewski270
@leopoldbudniewski270 4 месяца назад
Opieranie sie na żurawiejkach jest ..... Powiedzmy ryzykowne. Ukladali je glownie oficerowie ,krzywo patrzacy na spiewanie ich przez szeregowcow . Nie mozna bylo ich spiewac w obecnosci osob postronnych ,zwlaszcza kobiet .Co wazniejsze czesto powstawaly jako kpina z innych oddzialowv.
@michagolis150
@michagolis150 Год назад
"w jukach wożą wina dzbanki, kochają ich lublinianki!"
@narodowiecantyglobalista..7111
"wszystkie panny w górę kiecki jedzie ułan jazłowiecki" 😂
Далее
Friends
00:32
Просмотров 122 тыс.
Sztuczna Inteligencja | prof. Włodzisław Duch
1:55:42
Rosja. Tajemnice przyszłego imperium
57:55
Просмотров 267 тыс.
Inkwizycja - Ku wykorzenieniu herezji!
1:51:36
Просмотров 585 тыс.