Тёмный

Zoom + Zbyněk Kubáček: Neznášate matematiku? To nie je chyba matematiky (podcast Zoom) 

SME
Подписаться 107 тыс.
Просмотров 2,5 тыс.
50% 1

Matematika je kostra, ktorá drží pokope vesmír. Alebo si to aspoň myslíme: je v pozadí prírodných zákonov aj našich technológií, bez nej by sme nevedeli nielen rátať, ale nemali ani počítače či nerozumeli pohybu riek.
Mnohí však majú z matematiky traumu ešte z čias základných a stredných škôl. A je to škoda: pretože čísla sú krásne. Nielen pre svoju užitočnosť, ale aj samé osebe. A dejiny matematiky, to sú vlastne dejiny celého ľudského myslenia a poznávania sveta okolo nás.
Jedným z najznámejších milovníkov, popularizátorov a učiteľov matematiky u nás je Zbyněk Kubáček - vedúci Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.
Zoom+ je špeciálne vydanie podcastu Zoom, v ktorom vám raz do mesiaca prinesieme rozhovory so zaujímavými ľuďmi z prostredia slovenskej vedy, výskumu či vzdelávania.
Tomáš Prokopčák sa v najnovšej epizóde rozpráva práve o láske k matematike.
Všetky diely: tech.sme.sk/t/4688/zoom-tyzde...
Podcast nájdete aj na platformách:
Spotify: open.spotify.com/show/58JAt9r...
Apple: podcasts.apple.com/sk/podcast...
Google podcasty: podcasts.google.com/feed/aHR0...
RSS: anchor.fm/s/2366c8a8/podcast/rss
Ak chcete podcast podporiť, kúpte si online predplatné denníka SME: sme.sk/podcast
#denniksme #zoom #veda

Наука

Опубликовано:

 

22 июл 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@ihlavanda
@ihlavanda 9 месяцев назад
Výborný podcast. Prednášky tohto Pána rád sledujem aj keď som matematik amatér. Výborné na cibrenie myslenia. A áno je rozdiel medzi schopnosťou niečo vedieť a a schopnosťou vysvetliť to. Nešťastím je ak sa tieto schopnosti zamieňajú.
@pavolgalik9764
@pavolgalik9764 9 месяцев назад
Je fascinujúce, že v matematike pomocou správnych postupov, ktoré môžu byť navzájom veľmi odlišné, musíte dospieť k rovnakému správnemu výsledku. Proste nemôže sa stať, že by rôzni právnici dospeli k navzájom odlišným právnym záverom. V opačnom prípade, nejednoznačnosť výsledku, by mohla viesť k fatálnym katastrofám (padali by mosty, padali by lietadlá a pod.) To je snáď dôvod prečo matematika je a vždy bude ťažká. Preniknúť k jej podstate trvá roky a bohužiaľ, jej používatelia musia jej výsledky len akceptovať (objem valca, povrch gule, objem ihlana, dĺžka paraboly...)
@danielj8858
@danielj8858 9 месяцев назад
ja mam matematiku rad. aj ked mam diagnostikovanu dyskalkuliu, viem ocenit, ze je to fascinujuca disciplina. co nemam rad su ucitelia a ucitelky matematiky a podmienky, v ktorych pracuju. pracovne podmienky uciacich su studijne podmienky uciacich sa.
@PavolFilek
@PavolFilek 9 месяцев назад
Ale ak nieco pouzivame ako nastroj a este nutime cloveka, : na toto pouzi tento nastroj, tak je samozrejme znechuteny, lebo on objavil jednoduchsiu cestu === nastroj, ktore v ziadnych ucebniciach an svete nie je. Preto sa necudujme, ze abijame tvorivost, ak niekomu nadiktujeme co ma pouzivat. Historia nas uci, ze prave ludia, co sa nezaujimali o tie nastroje, nasli potom inu cesttu, kratsiu jednoduchsiu k riesenie kontretnych problemov. Matematika by sa mala ucit napr. riesenim problemov === upec chleba. Skuste dat docentovi na matfyze upiect chleba. POtrebuje spocitat p-p chain nas slnku, potrebuje spocitat neutrina, protony, n-krat ionizovane jadra atomov, gauce bozony === fotony, ich energiu, aby zistil, aky polovodic a akym bad-gapom pouzit, aby tie fotony zmenil na el. pole v NP polovodici, dalej ako to el. pole vyuzit, aby dostal elektrony z polovodica, cez nejake vodice do MPPT regulatora, ako spocitat, aby ten MPPT BUCK alebo BOOST DC-DC converter mal na vystupe 50 V / 40 A a nabil nam DC prudom nejaku LFP, NMC, NCA alebo LTO baterku, napr. pomocou metod P&O, incremental conductance, fuzzy logic, AI etc., dalej potrebujem vediet vlstnosti katod a anod spominanych bateriek, aby som vedel, kedy mi ta baterka uz podstupi thermal runaway, ako sa stave v notebookoch alebo e-kolelbezkach. NO a ked uz mam baterku nabitu, teraz mi treba zase problem solving meotdou spocitat, ako rychlo a lacno vyuzit odpad doma a vyrobit si DC-AC inverter, lebo to rury na pecenie ani bojlera nemozem dat DC prud. Takze konecne mam AC prud a ruru nahriatu na 240 *C. Dalsi problem je, kde zohnat muku. No muka sa melie zo zrna. Ako naprogramovat DNA zrna, aby malo potrebne elemnetarne prvky, ktore potrebuju ludske bunky na existeniu vc nejakej rovnovahe. Takze zase studovat ako usporiadat aminokiseliny A,T, G, C? U do molekuly, aby som vyrobil potrebny program pre rastlinu, ktora na zaklade epigenetiky === ergo interakcie genov zrna s okolim, metylovat a demetylovat geny, aby z toho vyrasstlo zrno. Ked uz mam zrno na kosenie, musim ho pomocou nejakeho stroja, napr. zacieho drona zozat, odviezt, vysusit. Ked ho mam vysusene treba vyrobit zase nejaky tocivy stroj, ktory mi to zrno zomelie na muku s potrebnou hrubkou castic, nejaky median. POtom musim ziskat niekde bakterie, ktore mi za urcity cas vyrobia kvasok. Ked mam kvalitny kvasok, potom musim spocitat, aky pomer muk zvolit, aby ten kvaskovy chlebik bol zdravy, aby to nebola junk food. Vidite, ze od p-p chainu na Slnku cez presnos energie kovekticnou zonou, fotosferou, koronou, priestorom az cez atmosferu a nejake AM spectrum az po prechod fotonu cez sklo a vyrazenie elektronu z miezky polovodica, az po vonavy chlebik na stole je dost problemov, kde sa matematika moze uplatnit.
@amadeusbm
@amadeusbm 9 месяцев назад
S pravdepodobnostou hraniciacou si istotou sa da povedat, ze ked je niekto tak arogantny, ze hovori "naco pouzivat preskumany funkcny nastroj ked ja som vymyslel lepsie", tak ide na 99.999999999% o takeho toho ....mudrlanta co tvrdi ze zem je plocha, lebo sa pozrel na hladinu vody, odmeral to s pravitkom a zdala sa mu rovna, alebo v ostatnych pripadoch o genia typu indickeho matematika Rámánudžana, ktoremu vsetko diktovala v snoch nejaka bohyna a nezaoberal sa matematickym dokazovanim, az sa ukazalo, ze niektory z jeho objavov matematika pri ich dokazovani oznacila ako chybne. Ja nie som matematik, ale dostal som sa do kontaktu s matematikou pochopil som preco nematematicke riesenia niektorych problemov oznacuje vcelku arogantne ako "naive", ale po preskumani a porovnani matematickeho riesenia a "naive" riesenia sa jednoznacne ukaze spravnost pomenovania nematematickych rieseni ako "naive". Ale ano, vodna hladina sa ti moze zdat ako rovna a moze z toho vyvodit hocaky chybny nazor.
@Targanar
@Targanar Месяц назад
Pan docent je sympaťák, vtipálek, dobře se poslouchá. Ale po několika jeho přednáškách na youtube mám pocit, že dělá to, co kritizuje. Jede strašně rychle, nemá jistotu, že to všichni pochopili , a strašně skáče z tématu na téma.
Далее
Fazendo MÚSICA com COISAS ALEATÓRIAS 🎵
00:24
Просмотров 1,4 млн
Ticho, prosím (Piatoček)
11:44
Просмотров 10 тыс.
Číslo π a Leibniz | Zbyněk Kubáček
28:15
Просмотров 29 тыс.
Zbyněk Kubáček, John Venn a jeho diagramy.
18:34
Просмотров 2,3 тыс.
Docent Kubáček o čísle π
0:35
Просмотров 44 тыс.
Fiber kablo
0:15
Просмотров 5 млн
😱НОУТБУК СОСЕДКИ😱
0:30
Просмотров 241 тыс.