Една от най-добрите добавки към някой друг резън розов домат и прясно сиреце. Две идеи от мен - ако искаш да не се сгъстява в хладилника, тъй като зехтинът не се харесва със студеното, може да сложиш 1/2 неутрално олио и 1/2 зехтин за вкуса, така няма да се втърдява в хладилника, а пък за хората, които искат, да е зелено като по снимките, а не пастелено - 1 шепа магданоз вътре, го прави ярко зелено (пигмента на магданоза, е доста по-концентриран от този на босилека). Супер рецепта, както винаги!
Идеално! Благодаря, че показа и как се ползва. Аз в магазина съм виждал много малки бурканчета песто, но са на космически цени. По-добре сам да си направя песто по твоята рецепта. Благодаря!
Нормално е да оксидира, особено ако си го блендирала по-дълго и се е загряла сместа в уреда. Донякъде бланширането на босилека помага да се избегне този проблем, но не се притеснявай нормално е да потъмнее леко. Важното е на вкус да се е запазило :)
Щом продават купешко песто явно има начин, но според мен ако се консервира, чрез варене ще си смени цвета 100%, може би по-добрият вариант е да се покрие с 1 пръст зехтин, който да пази от окисление и разваляне.
Често и аз ползвам орехи, кашу, бадем, лешник... всякаква ядка става почти. Това с бланширането поне на видеото не виждам да ти е помогнало много с цвета, честно казано. Иначе аз си имам хаванче от Италия и с него е трудоемко но пък накрая си струва, При реденето на салата обичам да си посоля всеки резен(особено когато домата е розов) и да не са едно върху друго парчетата за да може всичко да си е овкусено както трябва. Най прекрасната салата са измислили италианците... само ракията не познават :)
От толкова време го работя тва готварство и не се бях дори замислял да го бланширам .....считайййй евала за идеата. Относно ядките ,ореха и кашуто са най масово използваните ,поздрави от гореща Варна
При блендирането пресните билки леко си губят част от цвета, на теория попарването помага да се запази по-ярък зелен цвят, но не е задължително да се прави може и директно да се мелят :)
Някой не е слушал в часовете по химия :) Окислението или оксидацията се причиняват на продукти като авокадо, ябълки, билки и т.н. при контакт с кислорода във въздуха и съответно реакцията води до потъмняване. Киселината в случая citric acid от лимона създава бариера и забавя този процес :)
По принцип се получава доста гъсто, не знам точно какви зеленчуци слагаш, но ако спазиш грамажите, които съм посочил в описанието мисля, че няма да имаш проблеми.
Ние българите обичаме да си побългаряваме рецепти и да ги наричаме с оригиналните им имена. Това "песто" няма нищо общо с оригиналното италианско песто. Първо, прави се в хаванче - не може да имаш претенции за "готвач" и да нямаш такова у дома. Второ, кедровите ядки са скъпи, да, но на теб ти трябва малко количество, така че пак няма причина да правиш компромиси с оригиналната рецепта. Трето, италианците в пестото не слагат лимон, а черния пипер даже няма да го коментирам. Четвърто, този твоят сос не е песто, а зехтин с вкус на песто. В оригиналната рецепта се слага съвсем малко зехтин за вкус, а ти буквално си потопил всичко в зехтин. Пармезанът също е прекалено много. Нямам нищо против рецептата ти, но просто не я наричай песто, след като няма общо с пестото.
@@inagatevayotova1400 Разбира се, и именно начинаещите не трябва да бъдат заблуждавани още в първите си стъпки в готвенето. Защото те ще си мислят, че правят песто, а всъщност правят дресинг за салата с малко босилек :) Ако в рецептата сложиш 30 грама кедрови ядки, няма да се разориш финансово.
Подобни коментари от "компетентни" хора има много. Пропуснали сте някои важни подробности за соса. Когато не знаете всичко, по-добре не критикувайте така страстно, за да не проличи и вашата некомпетентност!
Рецептата не е чак толкова "побългарена". Много наподобява на тази на Дженаро Конталдо от 2015-та тук. Само ядките са различни и това с измиването на босилека. Да, хаванчето си е задължително ако искаш да направиш на самия себе си кеф, че приготвяш нещо традиционално. Но тук авторът очевидно иска да покаже приготвянето на соса с далеч по-достъпни неща. За да може всеки да си го направи. Кедровите ядки наистина дават по-различен и особен вкус, но не мога да кажа, че драстично променят нещата. В половината от случаите го правя с кашу, просто защото имам под ръка и не смятам, че отсъпва вкусово. С орехи не съм правил. Аз бих го направил с може би 5/6 от този зехтин. Но ми е трудно на камера все пак да преценя. Това с лимона не е част от рецептата - факт. Но отново фигурира в клипа на Конталдо и се прави по много точки на света. Включително и в Италия! И хората си го наричат песто. С него пестото наистина придобива интересен вкус. Аз рядко го приготвям с лимон, но понякога се случва. Пармезанът по никакъв начин не ми изглежда много.