U Woryny do silników w motocyklach motocrossowych nakładają taką warstwę na tłok, zawory i komorę w głowicy. Z 250ccm w serii jest ok 50km ale z takimi dodatkami i wydechem można dociągnąć do ok 60-65KM bez turbo. Co daje ok 250km z litra
Myślisz że silników wolnossących w których też znacznie jest podniesiona moc, można zastosować taką metodę, czy jest ona zbędna, a może nawet przeszkodzić w osiąganiu odpowiedniej temperatury ?
Z silnikami wolnossacymi duzo nie mam wspolnego tak ze ciezko sie wypowiedziec ale napewno sa mniejsze temperatury niz w turbo. Plusem w wolnossacym moze byc to ze teoretycznie mozna ciasniej spasowac podzespoly co moze wplynac na podniesienie osiagow ale nie testowalem 👍
Czy jest sens stosowania powłoki ceramicznej na zwykłe tłoki? Teoretycznie tak bo aluminium na tłoku nie bedzie puchło od temperatury. Jak to wygląda w praktyce? Silnik 3 cylindry i 80KM na cylinder. Egt na torze 820st.
Sens jest zawsze. Nakezy pamietac ze powloka nie zapewnia tego ze tlok nie pochlania temperatury ale poprostu spowalnia to jak szybko ta temperatura przenika do tloka dzieki czemu wydluzasz czas w ktorym mozesz korzystac z mocy maksymalnej silnika.
Cześć mam parę pytań! Gdzie mogę zakupić takowy spray z nabitym składnikiem z ceramika.. Na jak długo starcza taka powłoką? zanim się wypali. Pozdrawiam wyszukana tematyka w motosporcie polecam dalej 👍
Gotowce to produkty naprzyklad cerkote i niektore vht z takich bardziej znanych. Mozesz tez kupic puste puszki i samemu nabic tak jak sie nabija wszystkie inne diy spraye w takich proporcjach w jakich chcesz 👌
Mam pytanie co do tej ceramiki i przygotowanie tłoków. Co zrobić z cyframi rozmiarów tłoka które są "wybite" na deknkach tłoka, trzeba je zebrać do zera?
@@grubemanewry wystarczy użyć wyobraźni, każdy robi jak woli i jak mu wygodnie, możesz to zrobic czym tylko chcesz, ważne żeby bylo dobrze, równo i bez zadziorów, ja używam do tego imadełka i drobnego pilnika, zaznaczam sobie orientacyjnie markerem na pierścieniu i jak jestem blisko to sprawdzam co chwile żeby nie przegiąć i żeby wszystkie miały taki sam luz. Jak do tej pory sposób się sprawdza.
@@PTRPerformance Możesz zawsze namoczyc wczesniej w ropie albo jakimś rozpuchu.Oczywiście że da radę lepiej to jak drapać brzeszczotem i dużo wygodniej.A jaka to niema znaczenia kwestia wielkości komory i budżetu kazda dziala na takiej samej zasadzie i są płyny do myjek nie ma lepszego sposobu moim zdaniem
@@PTRPerformance Wystarczy tłok włożyć w 25% roztwór środka "Tenzi Brudex" w wodzie destylowanej i po godzinie wyciągasz lśniący tłok, bez szorowania. Jeżeli na denku są tlenki, to usuwasz je preparatem "Aluexpert" rozcienczonym max 10% w wodzie destylowanej, zanurzając na pół minuty (to bardzo silny kwas).
Hej czy te luzy na pierścieniach tłokowych co pokazałeś robisz też do silników świeżo po rozwiercie i honowaniu? Czy jak w przypadku audi już po przelocie.
@@PTRPerformance hej składam właśnie stokera 1.8 t do jazdy na codzień ,czasami mocniej dostanie .Docelowe doładowanie 1.5 b i zastanawiam sie jakie pasowanie pierścieni zrobić.Myśle nad takim jak ty robisz tylko czy wtedy nie będzie zbyt wiele oleju palił ? w pierwszym filmie miałeś taki silnik ,czy możesz coś doradzić?
Wszystko zalezy od temperatury spalin. Wazne aby wydech tez nie byl za ciasny wtedy mozna zrobic troche ciasniejsze pasowanie pierscieni. Przy wyzszych doladowaniach nie mozna isc na kompromis i wtedy silnik niestety musi pobierac wieksze ilosci oleju.
Ja robie sobie to sam jako ze wszystkie bazy i pigmenty sa dostepne na rynku. A z gotowych i dosc dobrych i latwo dostepnych produktow to mozna polecic Cerakote. Ja uzywam podobnych proporcji jak oni tylko dodaje wiecej pigmentu ceramiki. www.ebay.com/itm/55ml-Cerakote-Oven-Cure-Firearm-Ceramic-Paint-Coating-in-H-235-Coyote-Tan/163547627178?hash=item261432beaa:g:4sQAAOSwmE9cUHrM Pozdrawiam.
Hej mógłbyś podać przepis składników na tą ceramikę?jak ja przygotować do własnego użytku. Szukam w internecie ale nic poza jedną firma co oferuje usługę w Polsce nie ma, byłby wdzięczny ewentualnie mogę podać maila. Pozdro
Cześć Piter. Nałożyłem powłokę VHT na denka tłoków ale okazało się, że to chyba ta sama którą pokrywałeś kolektor i gorącą muszlę. Od paznokcia zostaje ślad. Zostawiać to czy usunąć? W Polsce nic innego gotowego nie ma do kupienia :/
No to dobrze. Nigdy takiego gotowego z puszki bez wlasnego dodatku nie uzywalem i juz myslalem ze moze miekkie zostalo po wypieczeniu ale jest ok bo ten material jest odporny na temperature i cisnienie ale nie jest odporny na scieranie i rysy beda zostawac dlatego stosuje sie to tylko na denko tloka a nie na powierzchnie cierne.
czy możesz podać skład tej ceramiki ? chyba że to tajemnica. zaciekawiłeś mnie tą ceramiką. sam mam 1.8t w a4 b5 i w sumie przydała by się na kolektor wydechowy i dp.
@@pinokio1700 nikasil nalozony jest na "powierzchni ciernej" i jest to zrozumiale ze moze zostac uszkodzona na skutek przegrzania lub zatarcia. Nawet zwykla gladz cylindra moze sie "zeszklic" i odpasc. Powloka ceramiczna nie jest powierzchnia cierna i ta warstwa termiczna nie jest tez i odporna na scieranie. Tutaj wchodzi ona w reakcje z materialem i jej nie "odkleisz" i jedyna opcja zeby odpadla to z kawalkiem tloka chyba.
Zalezy od uzytego tloka i czy z ceramika i bez oraz czy z natryskiem czy bez oraz na jakim paliwie bedzie jezdzone wiec nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie.
@@PTRPerformance Spytałem tylko jakie pasowanie jest u Ciebie, bo wiem, że nie ma jednego dobrego przepisu. Tłoki mam zwykłe, których fabryczne pasowanie wynosi tylko półtorej setki (do pełnego wymiaru). Poprosiłem szlifierza o maksymalne dopuszczalne pasowanie przewidziane przez producenta czyli 6 setek. Tłoki z powłoką ceramiczną, na grubo 😁 boki z molykote
Tak jest to o wiele lepsze rozwiazanie niz bandaz termiczny jako ze nie utrzymuje wilgoci i nie wytwarza stresu termicznego. Tak tez bedzie w tym projekcie i kolektor wydechowy jak i muszle goraca od turbo dam w ceramice tylko ze w czarnym kolorze.
Według autora książki: Doładowanie silników, maksymalne temperatury spalania dochodzą do 2700 stopni . Do 1100 stopni to temperatura spalin potrafi dojść. Rozbierałeś kiedyś taki silnik po pewnym przebiegu z wcześniej nałożoną powłoką z dodatkiem ceramiki?
@@skotidriver chwilowe temp tak a na ceramice jest to bezpieczna stala temperatura. Chwilowa to podejrzewam ze zniesie o wiele wiele wieksza. Tak rozbieralem.
@@skotidriver Przecież tłok nie może mieć takiej wysokiej temperatury - patrz temperaturę topnienia aluminium. Nawet jeżeli płomień ma te 2700°C. Wlej w balonik wodę i postaw nad zapalniczką - płomień nie stopi cienkiej warstwy balonika.
Z gotowych produktow o zblizonych skladnikach szukaj Cerakote lub VHT flameproof. Maja mniej pigmentu ceramiki ale tez sobie dobrze radza jesli nalozone prawidlowo 👍
@@KLapovchy vht flameproof to nie jest farba. Jesli ja pomalujesz cos jak zwyklym sprayem co osiaga wysokie temperatury to zaraz to odpadnie. Sprawdz sobie na jakims malym elemencie prawidlowo nalozona i wypieczona powloke a bedziesz mile zaskoczony ze otwarty ogien czy rozgrzewanie tego elementu do czerwonosci nie robi na cerakote i vht flameproof zadnego wrazenia. Pamietaj ze powierzchnia musi byc odtluszczona, zmatowiona (najlepiej wypiaskowana) i wygrzana przed zabiegiem nakladania i wypiekania bo inaczej nie ma to sensu i nie "wgryzie" sie w material.