Тёмный

032 Prokopiusz o Słowianach 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 9 тыс.
50% 1

Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
buycoffee.to/p...
"Historia wojen" Prokopiusza z Cezarei przedstawia zmagania Rzymian z Persami, Wandalami i Gotami. Przy okazji przedstawia barwny, pełen szczegółów obraz wielu innych okolicznych narodów, raz wrogich, raz sojuszniczych Rzymianom. W ten sposób po raz pierwszy pojawiają się w źródłach rzymskich także Słowianie.
Wspomina o nich Prokopiusz przy okazji, ale poświęca im także specjalną uwagę przy okazji afery Chilbudiusza-samozwańca. Bez Prokopiusza nasz obraz życia Słowian w chwili, gdy obejmują w posiadanie cały północny brzeg Dunaju i ku utrapieniu Rzymian zaczynają przeprawiać się na drugą stronę, byłby bardzo niepełny i w sumie bezbarwny.
"Historia wojen" Prokopiusza to niewyczerpalny rezerwuar wiedzy o czasach cesarza Justyniana, podjętej przez niego próbie odzyskania prowincji zachodnich przez cesarstwo rzymskie. Próbie, która może i miałaby szanse powodzenia, gdyby nie przypadła na iście apokaliptyczne czasy globalnej zimy wulkanicznej, klęsk głodu i pandemii dżumy.
Z tym wszystkim polski czytelnik może zapoznać się dzięki przekładowi ŚP. Profesora Dariusza Brodki. Odszedł od nas 2 stycznia 2024 r. Przedwcześnie. Requiescat in Pace.
#starożytność #słowianie #prokopiusz #goci #herulowie #hunowie #justynian #rzymianie #bałkany

Опубликовано:

 

11 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 91   
@ilcattivo13
@ilcattivo13 8 месяцев назад
Przykro mi, składam serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i bliskim prof. Brodki. Mam nadzieję, że (nie tylko dzięki Panu Profesorowi) jego praca nie pójdzie w zapomnienie.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 8 месяцев назад
Na pewno nie pójdzie. Jestem tylko jednym z wielu, którzy korzystają z Jego pracy.
@joshmarteen6904
@joshmarteen6904 6 месяцев назад
Wspaniałe się słucha Pana profesora.Ten odcinek wystarczyłby za scenariusz filmu historycznego, w którym wątek samozwańczy rozwasela mroczne czasy relacji słowiansko-rzymskich. Dziękuję Panu Panie Profesorze i swp profesorowi Brodce za Wasz wspaniały trud.
@gotuj_z_maselko
@gotuj_z_maselko 8 месяцев назад
RIP. 54 lata, młody chłop. :(
@teresawright7389
@teresawright7389 8 месяцев назад
Dostal szczepionke ?
@Johnny3Batony
@Johnny3Batony 7 месяцев назад
@@teresawright7389 No. Dobre pytanie.
@wenancjuszwolter6681
@wenancjuszwolter6681 8 месяцев назад
Opowieść o Chilbudiuszach taka, że słuchało się lepiej niż ogląda niejeden film 😎. Pozdrawiam serdecznie!!!
@NiejakiDD
@NiejakiDD 8 месяцев назад
Ostatnio właśnie mnie ciekawiło od kiedy najwcześniej mowa jest źródłach o Słowianach dosiadających koni - i już wiem. Dziękuję za ten odcinek. Dotąd snułem teorię, że bezlitośni Skytowie, panując nad Słowianami przez długie wieki, tak ich sobie przyporządkowali, że na wiele wieków Słowianie byli bardzo niesamodzielni - np. że nie mogli mieć koni bojowych, tylko małe koniki do prac polowych lub zaprzęgania wozów - aż do czasów Państwa Wielkomorawskiego. Cieszę się, że się myliłem. Choć wykopaliska archeologiczne powinny dać odpowiednie szacunki bez wątpliwości o tym jaki odsetek Słowian miał konie bojowe w czasach przedpaństwowych.
@bikiniclub4896
@bikiniclub4896 8 месяцев назад
I TO JEST ODDANIE SZACUNKU!!!
@roberts1938
@roberts1938 7 месяцев назад
Bardzo ciekawe. Tego typu informacji zawsze mi brakowało.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 месяцев назад
Serdeczne dzięki, bo sam nie dałbym rady wyszukać tak dokładnie wszystkich informacji o Słowianach u Prokopiusza. Jest jeszcze trochę wzmianek w Historii Sekretnej, która jest zjadliwą filipiką przeciw Justynianowi (i co do której są spory czy w istocie napisał ją Prokopiusz), ale głównie dotyczą tylko spraw ogólnych to znaczy haraczy płaconych Słowianom przez Justyniana.
@MrWaldinysa74
@MrWaldinysa74 8 месяцев назад
Bardzo ciekawy kanał Pzdr
@MirosawKrol-hl7po
@MirosawKrol-hl7po 8 месяцев назад
MrWaldinysa74 Sławianie sławni byli z waleczności, a nie z gadania, czyli słowienia. Dowód: sławiańskie imiona np.: SŁAWA, BroniSŁAWA, WładySŁAWA, StaniSŁAWA, GrzmiSŁAWA, MściSŁAWA , MiroSŁAWA , itp. To, że ktoś zamienił jedną bukwę, nie znaczy, że my Sławianie mamy to powielać. Proszę podać chociaż jedno imię sławiańskie zawierające ,,słow"?
@witoldptak7767
@witoldptak7767 8 месяцев назад
Dzień dobry, dziękuję bardzo za kolejny ciekawy wykład. Po wysłuchaniu przyszła mi do głowy ciekawa teza: czy można przyjąć, że Rumuni (a wcześniej Mołdawianie i Wołosi) są przynajmniej po części potomkami zromanizowanych Słowian ? Analogicznie, tak jak Francuzi są w większości potomkami zromanizowanych Galów i Franków . Czyżby znaczna część Słowian (a nie tylko niektóre pojedyncze osoby) na terenie obecnej Rumunii ze względów pragmatycznych zaczęła mówić po łacinie, a nie w językach słowiańskich? Jako geografa zainteresowanego historią zawsze mnie ciekawiło, dlaczego Rumunia jest romańską enklawą w części Europy, gdzie dominują Słowianie. A może po prostu Rumuni to po części potomkowie pierwszej fali osadniczej Słowian, którzy zdążyli ulec romanizacji, podczas gdy np. mieszkający dalej na południu Bułgarzy, Serbowie to potomkowie kolejnych fal migracyjnych, którzy już romanizacji nie ulegli i dlatego są dziś ludami słowiańskimi. Pozdrawiam, Szczęśliwego Nowego Roku życzę!
@Sattivasa
@Sattivasa 7 месяцев назад
Dzisiejszy język rumuński jest językiem świadomie stworzonym w XIX wieku dopiero. I owszem, na obszarze dzisiejszej Rumunii żyli Słowianie.
@siemianowicesobierajski4316
@siemianowicesobierajski4316 8 месяцев назад
Bardzo dobry materiał. Świetnie się oglądało. Pozdrawiam. 👍👍👍
@sawekgowacki8348
@sawekgowacki8348 8 месяцев назад
Super ciekawe 👍😁✋👍✌️
@arturgornis7266
@arturgornis7266 6 месяцев назад
W wykładzie pojawiło się przeinaczenie. Obecnie żaden liczący się historyk bądź archeolog postulujący paradygmat allochtoniczny nie twierdzi iż tzw. "pustka osadnicza" oznacza zupełne wyludnienie obecnych ziem polskich w dobie wędrówki ludów. Osadnictwo pozostało, lecz było ono znacznie mniej intensywne i zagęszczone.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
To dobrze, że obecnie allochtoniści zarzucili ten postulat. Niestety zatruł on wiele publikacji, które wciąż są wpływowe i czytane, dlatego tak nadmiernie to podkreślam. Dyskusję toczy się czasem i z ludźmi z przeszłości, jeśli ich tezy są wpływowe.
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 8 месяцев назад
8:00 Z samego Prokopiusza, który pisze, ze Sclaveni zajmowali większą część Dunaju, wynika, że pustka osadnicza była gdzieś w południowych Nimeczech, pomiędzy górnym Dunajem a Warnami. Umiejscawianie pustki osadniczej w Polsce i umieszczanie Sclavenów poza Dunajem, np. w zachodniej Ukrainie, a także nad dolnym Dunajem, który pozostawał poza kontrolą Sclavenów, jest sprzeczne z tym co pisał Prokopiusz o Sclavenach.
@wodzimierzzima3599
@wodzimierzzima3599 8 месяцев назад
🍀📚.
@igorpieresutki8510
@igorpieresutki8510 8 месяцев назад
świetny materiał
@raulkramarski2082
@raulkramarski2082 8 месяцев назад
Super materiał
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 месяцев назад
Dodałbym jeszcze, że mniej więcej 2/3 populacji Kultury Przeworskiej (ale dotyczy to również części ludów germańskich z czasów rzymskich) żyła na sposób Kultury Praskiej czyli w półziemiankach i używając prymitywnej ręcznie lepionej ceramiki bez wykorzystania koła garncarskiego (w odróżnieniu od wytwarzanej na kole ceramiki siwej). Oczywiście ta liczba się waha w zależności od regionu i odległości od szlaków handlowych wiodących ku graniczy rzymskiej (między 50 a 80%). Np. na Śląsku i w Małopolsce zamożność jest najwyższa im dalej na północ tym biedniej.
@NiejakiDD
@NiejakiDD 8 месяцев назад
Skąd wiadomo, że 2/3?
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 месяцев назад
Ze stanowisk archeologicznych z tego okresu - odsyłam do Jerzy Wielowiejski - zycie codzienne na ziemiach polskich w okresie wpływów rzymskich - 2/3 to oczywiście średnia trochę na oko, w różnych regionach było różnie.@@NiejakiDD
@Sattivasa
@Sattivasa 7 месяцев назад
@@longinzaczek5857 Sugerowałbym raczej korzystanie z literatury nowszej, a nie dzieł sprzed pół wieku.
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
Ps. Dla tych co szukają tylko po polsku ułatwienie (i zapewne przyczyna dziury w historii i kosmicznych osiągnięć armii itd. Karola niby Wielkiego) cyt. Wiki en :The Era of the Martyrs (Latin: anno martyrum), also known as the Diocletian era (Latin: anno Diocletiani), is a method of numbering years based on the reign of Roman Emperor Diocletian who instigated the last major persecution against Christians in the Empire.
@Zbyszek-u3k
@Zbyszek-u3k 7 месяцев назад
😊
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 8 месяцев назад
Trzeba wiedzieć, że Prokopiusz mówił o Sclavenach a ten termin wcale niekoniecznie obejmował wtedy wszystkie plemiona, które obecnie nazywamy Słowianami. Np. Warnowie nie byli zaliczeni do Sclavenów, choć musieli należeć do grupy plemion, których związano nazwą z naddunajską pdogrupą Scytów zwaną Sclavenami, skoro w czasach antycznych istnieli Coraxi ("Wrony"), którzy podobnie jak Wandalowie u Prokopiusza zostali przesunięci geograficznie na Kaukaz, co było typowym i specyficznym dla antycznej geografii przesunięciem, jednak umieszczenie w tym regionie plemion przez antycznego pisarza, np Wandalów przez Prokopiusza czy Serbów przez Ptolemeusza dla człowieka inteligentnego i oczytanego od razu sygnalizuje rzeczywiste sidziby takich plemion gdzieś na Połabiu lub nad Bałtykiem.
@markegirski7498
@markegirski7498 8 месяцев назад
Co to z upośledzony Przetłumaczył CORAXY na wrony C=K=G i mamy GÓRAxy
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 8 месяцев назад
@@markegirski7498 Marku Girski, prosił bym Cię, jeśli mógłbyś się tak poświęcić, nie odpowiadaj nigdy więcej na moje komentarze. Po prostu zachowaj swoje koncepcje dla siebie samego, albo dla innych osób, z których grona chciałbym zostać wyłączony. Dziękuję bardzo.
@markegirski7498
@markegirski7498 8 месяцев назад
@@user-le4sb8is4i Chciałem się tylko dowiedzieć kto takie dziwaczne tłumaczenie zrobił.Nawet polskie nazwisko jest GU(Ó)RAK
@Viator1
@Viator1 8 месяцев назад
Corax to kruk.
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 8 месяцев назад
@@Viator1 Ale tego, ze oznacza też wronę to już nie wiesz, czy udajesz?
@andrzejsobczynski1735
@andrzejsobczynski1735 8 месяцев назад
Wszystko fajnie tylko ten wybuch był na wschodzie około 400 r pne i spowodował ucieczkę Wandali i Burgundów przez Ren kronika Wandalia Albreta Kranza opisuje to dokładnie
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
Dla profesora D.Brodki [`] [`] [`] Zima wulkaniczna po roku 536 A. D. (anno domini czy anno diclecian? Zawsze mnie to zastanawiało)
@Viator1
@Viator1 8 месяцев назад
W kalendarzu koptyjskim używamy A.M.
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
@@Viator1przetłumaczę może co zacytowałem z wiki en A. M. ANNO MARTYRUM znane także jako A. D. =ANNO DIOCLETIANI. Co wprost mówi iż są to tożsame terminy
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 8 месяцев назад
536 od narodzin Chrystusa, czyli naszej ery
@Viator1
@Viator1 8 месяцев назад
Czy Prokopiusz używa słowa 'theoi' na określenie bóstw rzecznych, czy jest to tylko zwykłe skojarzenie, że skoro 'potamos' i bogowie rzeczni byli w grece rodzaju męskiego, to znaczy, że pewnie Prokopiusz uznaje słowiańskie bóstwa za męskie? Tak na szybko wydaje się, że, że skoro rzeka i nazwy rzek są rodzaju żeńskiego, to i bóstwa związane z nimi powinny mieć pierwiastek żeński.
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
Najważniejsza była w panteonie Słowian Siwa (Żywa) oraz TriHlav (trzybog) później pod wpływem inwazji Skandynawów, utrwalonej religia nienawiści z pustyni nastąpiła zamiana kolejności.
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
Tak jak u Niemców właściwych (wybitych) Nemetona
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
Zresztą zamiany bóstw żeńskich na męskie następowała wszędzie gdzie przybywały kultury łupieżcze. Jak i zamiany "diabła w boga" czy "awans syna boga głównego na boga jedynego" hahahaha ostatnio pod wpływem diabłów niszczycieli Królestwa Polskiego i Polaków czyli zakonu jezuitow tfuuuu, tfuuuu
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
Symbol ten to "IHS"
@damiancold-ash7092
@damiancold-ash7092 8 месяцев назад
W koronie "Sol-invictus =Mirthaizmu rzymskiego" religii legionów
@robertko2164
@robertko2164 4 месяца назад
Dond bolsiet as łit dhis bolsiet abałt prokopiusz roman kok saker, som łan hass tu tel dhe tróf, Aj ken
@agnieszkagrabarcz7155
@agnieszkagrabarcz7155 8 месяцев назад
oj
@teresawright7389
@teresawright7389 8 месяцев назад
Kim byli Goci --- bo na pewno nie niemcami !
@slonskipieron
@slonskipieron 8 месяцев назад
Goty pochodziły ze dzisiyjszyj Szwecyje
@teresawright7389
@teresawright7389 8 месяцев назад
@@slonskipieron to nie jest udowodnione na 100 💯. Z Gotlandii w tamtych czasach do Rzymu bylo zbyt daaaleko !
@NiejakiDD
@NiejakiDD 8 месяцев назад
Germanami.👈
@teresawright7389
@teresawright7389 8 месяцев назад
@@NiejakiDD Tacyt nie opublikowal jezykow Germanow !
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 7 месяцев назад
Byli Skandynawami czyli na pewno nie Germanami. Jordanes wyraźnie napisał, że Skandynawowie od Germanów różnią się duszą i ciałem.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 месяцев назад
Ja tam jestem dość sceptyczny co do pustki osadniczej, która się miała pojawić na ziemiach Polski. Zasadniczo porównanie z innymi wielkimi katastrofami demograficznymi (czarna śmierć czy epidemie europejskich chorób w Ameryce po przybyciu Europejczyków) pokazują, że populacja nawet po dużych kataklizmach w zasadzie nie spada poniżej 30-40 dawnej populacji - o ile dany obszar nadaje się do życia. Dlatego postulowany (na podstawie badań pyłków roślin uprawnych zachowanych w bagnach) spadek populacji do 15-20% wydaje się wątpliwy. Zapewne jest tu błąd metodologiczny w interpretacji wyników - np. taki, ze pyłki z pól muszą przebyć do bagien pewien dystans, więc ich zawartość będzie spadać wykładniczo bardziej niż rzeczywisty spadek produkcji rolnej. Spadek produkcji o 50% może np. oznaczać spadek poziomu pyłków zachowanych w próbkach bagiennych o 75%. Archeologia i paleontologia maja bogaty katalog studiów przypadków pokazujących pomyłki wynikające ze zbyt pochopnej interpretacji pewnych danych archeologicznych. Zawsze trzeba wnioski z takich bada weryfikować krzyżowo z inna wiedzą. Przeciwko całkowitemu wyludnieniu terenów Polski przemawia kilka rzeczy np. - np. dlaczego pustka miałaby zostać wypełniono tylko przez jeden etnos ze wschodu, a nie również przez Bałtów, czy Germanów ze znacznie mniej przyjaznej do życia Skandynawii - dlaczego w obszarach izolowanych takich jak np. Pomorze nie zachowały się jakieś enklawy miejscowej ludności przedsłowiańskiej (tak jak zachowały się enklawy Słowian na Połabiu, Celtów w Walii i Kornwalii, Basków w Baskonii, Wołochów i Ilirów na Bałkanach - jak ludności słowiańskiej z najpierw zajętej przez Gotów, a potem dotkniętej najazdem Huńskim udało się uzyskać taki wzrost demograficzny, aby opanować całe Bałkany i Europę środkową aż po Łabę - to wymagałoby 10-krotnego wzrostu populacji w niespokojnych czasach. - dlaczego obszar zdatny do życia miałby zostać całkowicie wyludniony. Oczywiście trzeba pamiętać, że w czasach rzymskich gęstość zaludnienia na obszarach Polski była jakieś 40 razy niższa niż obecnie czyli mówiąc obrazowo przypomina gęstość zaludnienia w Bieszczadach, a w czasie wędrówek ludów mogła spaść do poziomu jeszcze niższego.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 8 месяцев назад
Generalnie zgoda. Tylko w przypadku populacji Indian z Ameryk obu, tam bywało jednak, że pierwsze ataki zarazy jeszcze te w XVI wieku, jeszcze zanim zobaczyli na własne oczy jakiegokolwiek Europejczyka, a zarażali się od innych Indian, bywały nawet zbliżone do 100% Tak było w Amazonii, gdzie upadła cała cywilizacja rolnicza z miastami, a zostali tylko tułacze w głębi lasu, dziś uważani za pierwotne plemiona. Podobne zjawiska były i na andyjskim pograniczu Boliwii i w Kalifornii.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 месяцев назад
Tak to zawsze zależało od lokalnej odporności populacji, ale powiedzmy średnia to jest spadek do 30-40% oryginalnego stanu - przy czym inaczej to działa dla społeczności żyjącej w skupiskach a inaczej w luźnych osadach, inaczej gdy patogen jest zupełnie nowy - ale tak czy siak trudno wyobrazić sobie np. zarazę która ograniczyłaby si tylko do terenów Polski i wschodnich Niemiec i akurat na tym terenie wybiłaby 80-85% ludności@@gosciwit_malinowski
@ilcattivo13
@ilcattivo13 8 месяцев назад
@@longinzaczek5857 Polecam lekturę "Z biegiem Biebrzy". Są w niej opisane przypadki, gdzie wskutek zaraz w XVI i XVII wieku wymierało 100% populacji wsi, a także jeden przypadek, gdy z całej wsi zostały dwie osoby. Ogólnie rzecz biorąc, tereny Doliny Biebrzy i sąsiednie były, od upadku Jaćwingów do początku XVIII wieku, kolonizowane dwa, a w niektórych miejscach nawet trzy razy (i tyle razy musiano karczować w tym samym miejscu las pod pola). Na kanale Archeologii Żywej był odcinek poświęcony umieralności i chorobom w średniowieczu (ogólnie temat pojawia się u nich dość często, a to przy okazji prezentacji wyników prac archeologicznych na zapomnianym cmentarzu w Dąbrowie Białostockiej, a to przy omawianiu innych wykopalisk). Bardzo ciekawe są wnioski z wymierania dużych miast. W skrócie - im większe miasto, tym większe prawdopodobieństwo jego upadku. Związane jest to z tym, że takie miasta charakteryzują się mocno wyspecjalizowaną społecznością. Jeśli wskutek epidemii wymarło nawet "tylko" 40 populacji, to jeśli dotknęło to rodzin specjalizujących się w przygotowywaniu pożywienia - młynarzy, piekarzy, rzeźników - miasto definitywnie czekał głód, a w ciągu kilku tygodni nie dało się tej brakującej części społeczności odbudować. Na kanale Modern History TV, był bardzo ciekawy odcinek o średniowiecznych fast-foodach (co prawda dotyczący średniowiecznej Anglii, ale myślę, że w innych krajach, na innych kontynentach, mogło to wyglądać bardzo podobnie). Otóż w tamtych czasach w dużych miastach mało kto gotował w domu - im miasto większe, tym rzadziej. W związku z problemami z pozyskiwaniem opału i przechowywania żywności, jedzenie kupowało się albo na ulicznych stoiskach wyspecjalizowanych w wytwarzaniu jakiegoś rodzaju jedzenia, albo w karczmach - w zależności od zamożności). Proszę sobie przypomnieć, jak wyglądał początek "koronki" na świecie - pozamykane wszelkie jadłodajnie, w sklepach pustki na półkach. W średniowieczu i antyku było dokładnie to samo, tylko oni nie mieli takiej nadprodukcji płodów rolnych i tak olbrzymich zapasów żywności, jak to jest obecnie. I przez to śmiertelnie mocniej ich to dotykało. Jest jeszcze jedna rzecz związana z wymieraniem miast. O wiele łatwiej przydarzało się to wtedy, gdy władza była bardziej scentralizowana. W naszym polskim średniowieczu każde miasto, każda osada była "czyjaś" i ktoś ciągnął z niej zyski, więc dbał o to, żeby ludzi w niej raczej przybywało, niż ubywało. W państwach o mocno scentralizowanej władzy, gdzie miastami zarządzali mianowani na jakiś okres urzędnicy, zwłaszcza jeśli jeszcze dochodziły kwestie religijne (do dziś są w Afryce i w Ameryce Pł. plemiona, w których opuszcza się całkowicie dom, w którym ktoś zmarł, czasami nawet się go niszczy), łatwiej było założyć nowe miasto. Ile razy w podjęciu takiej decyzji pomagało też zużycie okolicznych zasobów (najczęściej drewna) i wyjałowienie gleby? Archeologia mówi, że aż za często.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 8 месяцев назад
Mimo jednak iż z allochtonistami się nie zgadzam (choć nie ze wszystkim, są rzeczy w których prawdopodobnie mają rację), to i tak uważam, ze należy ich czytać, bo po prostu mało kto u nas tak dokładnie opisał okres wędrówek ludów od strony archeologicznej. Jednak do głównej książki Godłowskiego nadal się zbieram, na razie ją tylko dość dokładnie przekartkowalem - liczę, ze po iluś pana podkastach będę miał większą bazę, żeby weryfikować pewne rzeczy w tę lub tamtą stronę od strony źródeł.@@gosciwit_malinowski
@pawelp8307
@pawelp8307 8 месяцев назад
Jaka jest definicja pustki osadniczej ? Jeśli populacja spadła o 90% to jest praktycznie całkowita depopulacja. Enklawy germańskiej ludności pozostały, np. w Wielkopolsce. Nie tylko klęski naturalne i epidemie powoduja wyludnienie, 31 grudnia 406 roku zamarznięty Ren został sforsowany przez Germanów, co zapewne spowodowało depopulację Germanii aż po Wisłę. Tereny Imperium Rzymskiego były nieporównywalnie bardziej atrakcyjne.
@markegirski7498
@markegirski7498 8 месяцев назад
A nad Bałtykiem dzisiaj Litwa Łotwa byli Scalvianie i nikt nie uważa ich za Słowian.ha ha ha
@RememberTroy2
@RememberTroy2 10 дней назад
Bałtowie pochodzą od Słowian tylko się dość wcześnie odłączyli od głównego pnia.
Далее
ДОМИК ДЛЯ БЕРЕМЕННОЙ БЕЛКИ#cat
00:45
Rusowie: jak Szwedzi stali się Słowianami
1:00:48
Просмотров 4,3 тыс.
Zielona Sahara czyli skąd się wzięli Semici
50:23
022 - Holendrzy potomkami Słowian? - Wilten
38:34
Просмотров 7 тыс.
047 Geneza nazw Polanie i Polska
1:10:00
Просмотров 10 тыс.