Тёмный

049 Węgier Polak dwa bratanki czyli Słowacy 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 14 тыс.
50% 1

Słowianie na ziemiach polskich tworzyli państwo polskie i naród polski, Słowianie w Kotlinie Czeskiej tworzyli państwo czeskie i naród czeski, Słowianie po południowej stronie Karpat, w dorzeczu Dunaju tworzyli państwo węgierskie (Regnum Hungariae) i naród węgierski (natio Hungarica). Naród polityczny, wieloetniczny, którego trzonem byli Madziarzy, koczownicy przybyli w 896 r. do Kotliny Karpackiej, ale którego równoprawnymi twórcami, byli Sasi, Słowianie oraz Wołosi, jak Iancu de Hunedoara i jego syn Matia Corvin. Stąd w języku słowackim istnieje rozróżnienia. Uhri to Węgrzy jako naród polityczny, Maďari to grupa etniczna, Węgrzy jako wspólnota mówiących po węgiersku, madziarsku.
W XIX wieku zaczęto bowiem w miejsce narodów politycznych budować narody etniczne oparte przede wszystkim na wspólnocie języka oraz wyobrażonej wspólnocie przodków. W 1848 r. polityczny naród węgierski uległ likwidacji, w jego miejsce pojawił się węgierski naród madziarski, mówiący językiem, który w tym momencie rozumiało ledwie 40% mieszkańców krajów Korony św. Stefana. Językiem urzędowym tego państwa był przez wieki oczywiście język łaciński. Jak długo łacina była językiem urzędowym Królestwa Węgier było ono, że tak powiem, inkluzywne, równoprawne dla wszystkich jego obywateli. Od 1102 r. w unii personalnej z Wegrami pozostawało Królestwo Chorwacji. Państwo podzielone było na komitaty (łac. commitatus, węgierskie megye, ze słowiańskiego miedza ’granica’), na których czele stał żupan (ispan) , kolejny wyraz słowiański od ’żupa’ jednostka podziału administracyjnego. Poza systemem komitatów pozostawały wolne miasta królewskie i wolne górnicze miasta królewskie, marchie pograniczne tworzone na wzór karoliński czy saski, banaty terytoria pograniczne na Słowiańszczyźnie Południowej, jednostki autonomiczne, gdzie osadzono całe narody: Jaszság kraj Jasów czyli Alanów, Kumania, kraj Połowców. Zamiana łaciny na madziarski doprowadziła do wykluczenia społeczności nie-madziarskojęzycznych z węgierskiej wspólnoty.
Należeli do nich także nasi bratankowie, Słowianie z Górnych Węgier. Skoro Madziarzy zamknęli się w swoim języku i zaczęli zawłaszczać sobie koncept Węgra, tamtejszym Słowianom nie pozostawało nic innego jak zadbać o swoją własną tożsamość i wykreować naród etniczny w oparciu o język słowiański.
#średniowiecze #słowianie #węgrzy #językisłowiańskie #świętystefan #świętywacław #czesi #polacy #rusini #dialekty #słoweńcy #słowińcy #słowienie #dialekty #słowacy #słowacja #nitra #preszów
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
buycoffee.to/p...

Опубликовано:

 

6 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 212   
@robertab929
@robertab929 6 месяцев назад
Polak Słowak dwa bratanki
@mikokobenovsky
@mikokobenovsky 6 месяцев назад
Najstaršie použitie označenia Slovák pochádzajú z pražských súdnych spisov z obdobia okolo roku 1375. Existuje však jeden český historik, ktorý tvrdí, že v Krakove videl listinu z roku 1291, kde bolo meno mešťana Matúš Slovák. Slovenský historik Ferdinand Uličný tvrdí, že pomenovanie Slovensko muselo vzniknúť predtým, ako sa vžila forma Slovák, lebo je odvodená od Sloven. Adjektívum slovenský, ak nepočítame Nestora (Slovenskaja zemľa), sa objavuje v roku 1294. Napr. z roku 1586 je v nemeckých prameňoch doložená forma Slovakia. V tom istom storočí sa objavujú aj formy Slováky, Slowakei, Slowiaky, Slovaken, Slavonia.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
W słowniku polskich nazw własnych Taszyckiego najstarszy Słowak jest pod rokiem 1426 - cum Maczkone dicto Slowak. A w 1394 jest Slawak de Przeginia. Jest też 1224 Slauec Hungarus cum fratro suo Petro, ale to jest imię Sławek, Sławk. Nie znajduję takiego Matusza z 1291 r. Jest za to najemnik wymieniony pod 1497: Martin od Košic , Matúš Slovák , Martin Túlavý .
@mikokobenovsky
@mikokobenovsky 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski Matúša Slováka z Krakova spomína český historik J. Šusta. Podporoval nároky českého kráľa Václava na poľský trón. Podstatné je to, že forma Slovák (Polák) je len inou verziou mena Sloven, Slovienin (Poľan, Poľanin). Slovák Polák dva bratanky i do šable i do sklanky.
@MILCZAR55
@MILCZAR55 6 месяцев назад
Jak na ten moment, nie ma nic na RU-vid bardziej atrakcyjnego. Serdecznie pozdrawiam.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Dziękuję. To motywacja do dalszych nagrań
@iowa406
@iowa406 5 месяцев назад
Bardziej atrakcyjnego może nie. Je4dnak równie atrakcyjnych kanałów już jest dużo: - Podkast Wojenne Historie - Podkast historyczny - Astrofaza - Naukowy Bełkot - Kasia Gandor - NaukowoTv - Mroczne Wieki -Morskie Opowieści - Osada Słowiańska - Nauka to lubię - obecnie uśpiony : Sci-Fun - Motoryzacja z innej perspektywy - Powagowani - ...
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 5 месяцев назад
@@iowa406zawsze ogląda Wojenne Historie, to nie moja epoka, więc się dokształcam
@marcindubiel8795
@marcindubiel8795 6 месяцев назад
Znakomita analiza. Trochę wiedziałem o Słowakach (i ogólnie Zachodnich Słowianach, którzy głownie tworzyli Węgry) ale ten szczegół o pochodzeniu tego słynnego powiedzenia był mi nieznany, jak i wiele innych :-) Dziękuję! Byłoby ciekawiej i dokładniej, oraz lepiej w nawigowaniu po opowieści - zwłaszcza przy takim szerokim temacie - gdyby było więcej mapek.
@ilcattivo13
@ilcattivo13 6 месяцев назад
Dziękuję. W życiu bym nie pomyślał, że to powiedzenie może mieć sarkastyczno-ironiczny wydźwięk. Co ciekawe, to powiedzenie znają także Węgrzy i traktują je tak, jak my - dosłownie. Może więc warto byłoby, żeby pozostał ten jego współczesny, nieoryginalny wydźwięk.
@iowa406
@iowa406 5 месяцев назад
Ale to powiedzenie w sensie dosłownym też jest prawdziwe. Wielkich wojen z Węgrami nie prowadziliśmy. Nawet gdy oficjalnie byliśmy wrgami, to sobie pomagaliśmy - patrz czasy Jagiełły, czy 2WŚ, albo zabory ( oficjalnie byliśmy częścią nie Austrii, a Węgier w Cesarstwie Austryjackim, a potem Austro-Węgierkim). Od środkowego średniowiecza wzajemnie sobie pomagaliśmy, robimy to do dziś. Patrz 53 w Węgrzech, czy 56 u nas- wzajemna pomoc ludności szła oddolnie. Węgrzy jako drudzy poszli w obalanie komuny i czerpali wzorce oraz doświadczenie od nas.
@iowa406
@iowa406 5 месяцев назад
Jak ja się cieszę, że trafiłem na ten kanał. Wspaniałe opowieści. tak opowieści, bo wykładami już nie są. Są czymś więcej niż wykładami. Szczegółowa, dogłębna wiedza przekazana w zjadliwy dla amatora sposób. Przydało by się trochę ilustracji mniej-więcej pokazujących obecnie omawiany temat. Ale i bez tego wspaniałe materiały.
@marekkubala7254
@marekkubala7254 6 месяцев назад
Nareszcie ktoś powiedział prawdę o tej mitycznej przyjaźni polsko-węgierskiej. Wystarczy sobie uświadomić politykę Królestwa Węgier w ramach monarchii austrowęgierskiej. Zresztą Węgrzy utracili Górne Węgry (Słowację) na własne życzenie, stosując przymusową madziaryzację w XIX wieku.
@krzysztofjakuc2985
@krzysztofjakuc2985 3 месяца назад
Bardzo dziękuję za ten ciekawy i pouczający odczyt.
@doctorpommeranus2175
@doctorpommeranus2175 6 месяцев назад
Słowacki jest nazywany słowiańskim esperanto - w Chorwacji jest najłatwiej rozumianym językiem z naszego regionu. Końcówki męskich zdrobnień -ko (Janko, Slavko) były kiedyś właściwe i polszczyźnie, co widać i Sienkiewicza (Maćko i Zbyszko, Janko). Podobno ich akcent, wspólny z Czechami, ale inny niż we wschodniej Słowacji - też (tak twierdzą w swoich podcastach rekonstruktorzy staropolszczyzny). Zbieżność leksykalną z ukraińskim mają na poziomie 68% (my 70, Rosjanie 62). Z podróży po kraju wnoszę, że nasz język rozumieją do wysokości mniej więcej Bańskiej Bystrzycy, poniżej już nie. Gdy w Czechach próbowałem używać zwrotów po czesku, zawsze pytano mnie - vyste ze Slovenska?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Ciekawe obserwacje. Na południe od Bańskiej Bystrzycy to już Madziarów sporo, oni mogą nie rozumieć słowiańskich, nawet jak mówią po slowacku. Także niektórzy językoznawcy uznają słowacki za swoiste esperanto słowiańskie
@namevorname1221
@namevorname1221 4 месяца назад
@@gosciwit_malinowski lat temu 50 bardzo wielu Madziarów rozumiało słowacki i potrafiło czynnie go używać, ponadto centrum misyjne C i M było w Nitrze, to tereny Słowacji były w centrum dziejów a tereny obecnej Polski prowincją i to głęboką. Słowacja/Słowenia rozciągała na wiele większym terytorium Kotlinie Panońskiej, Dolnej Austrii i Słowenii. Trochę mniej polonocentrycznego spojrzenia 😀
@Mahasik
@Mahasik 4 месяца назад
... i Mieszko ;)
@jacekbalicki5359
@jacekbalicki5359 6 месяцев назад
Wielka wiedza i kompetencja. Dziękuję!
@maciejkwiatkowski7558
@maciejkwiatkowski7558 6 месяцев назад
Bardzo dziękuję, za dogłębną analizę i informacje o wielu nieznanych mi faktach!
@LekarzZArabi
@LekarzZArabi 6 месяцев назад
Dobry materiał świetnie się oglądało. Pozdrawiam
@Mahasik
@Mahasik 4 месяца назад
Panie profesorze, dalej obalajmy mity :D Do Panonii, nazwijmy to na Węgry właściwych, ilu mogło przybyć najeźdźców/przesiedleńców madziarskich/koczowniczych? Warto przypomnieć sobie najazdy tatarskie na RON. Jaki był stosunek koczowników do Słowian: 1:20, 1:15? Ludność panońska została zdominowana militarnie. Czy przypadkiem w XIX nie dokonała się madziaryzacja Słowian na Węgrzech właściwych, tak jak próbowano madziaryzować wszystkie nacje w Królestwie Węgierskim? Ponoć byli bardziej bezwzględni niż Prusacy u nas. Może w Panonii tak jak w Rumunii, do XVIII-XIX wieku posługiwano się językiem mieszanym? W Rumunii mówiono słowiańsko-rumuńskim, a na Węgrzech może słowiańsko-madziarskim. Słuchałem kiedyś audycji, w której węgierski historyk opowiadał, że kościół na Węgrzech tępił i niszczył wszelkie pamiątki i pamięć o Słowianach. Można było powoływać się na przeszłość koczowniczą, ale trzeba było ukrywać przeszłość słowiańską.
@widlytrzechrzek
@widlytrzechrzek 6 месяцев назад
Bardzo lubię podcasty Pana Profesora, ale mógłby Pan w tych podcastach wklejać więcej grafik, przedstawiających różne artefakty, czy po prostu mapki omawianych miejsc i zdarzeń. Na pewno przełoży się to na zwiększenie oglądalności i subskrybcji a także patronów. Delikatny montaż nie jest czymś skomplikowanym. Taka mała rada bez mądrzenia się. ;) Pozdrawiam
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
ja bardzo chętnie, tylko jak dotąd robiłem prezentacje, to ludzie mniej się interesowali, niż tekstem wyłącznie mówionym
@widlytrzechrzek
@widlytrzechrzek 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski bo to nie ma być prezentacja, tylko takie swobodne wideo, na którym co i raz zmieniają się grafiki czy jakieś proste animacje (coś jak na kanale "Mroczne Wieki" - mam nadzieję że znany). Pan sobie dalej mówi jak mówi a obrazki niech się zmieniają. Najważniejsza jest miniatura, która zacheci widzą do kliknięcia. Potem już z górki.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
@@widlytrzechrzek ok. Kolejny odcinek będzie numer 50, to zaryzykuję nową formę
@widlytrzechrzek
@widlytrzechrzek 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski dziękuję. Pana podcast jest jednym z moich ulubionych. Proponuję na przyszłość temat Bałtów oraz naszych terenów na Warmii i Mazurach. :)
@pasza_dem
@pasza_dem 6 месяцев назад
​@@gosciwit_malinowskiforma podcastu jest świetna, i niech tak zostanie. No ale dodatkowe materiały dydaktyczne też są ciekawe i na pewno będą przyjemnym bonusem dla oglądających!
@maciekk3894
@maciekk3894 6 месяцев назад
Świetny podcast
@kotpluto
@kotpluto 6 месяцев назад
Świetny wykład Panie Profesorze, dziękuję. Czytałem gdzieś, że do niedawna polscy górale uważali, że sprawiedliwa granica polsko-słowacką, czy też polsko-węgierska, powinna przebiegać liną Wagu Słyszałem też, że za Bolesława Chrobrego granica polsko-węgierska biegła wzdłuż grzbietu Niskich Tatr. Wynikałoby z tego, że Liptowski Mikulasz byłby miastem granicznym. W końcu znalazłem potwierdzenie. Jeśli tak, to jadąc na narty na Chopok - najwyższy ich szczyt, to jedziemy właściwie do siebie : ). Szkoda, że tak mało materiałów popularyzujących temat naszych południowych sąsiadów, a szczególnie dot. naszego południowego pogranicza. Tym bardziej wielkie dzięki.
@zbigniewhaczek5575
@zbigniewhaczek5575 6 месяцев назад
Brudna robota rusinow polskich od 500 lat. Grate Morawia sie klania. Historyczni ludzie tych miejsc wiedza kim sa. Taki maly przyklad jest pokazany na tym fimie YT. Polak co robil ten program doznal szoku jezykowego: ARE POLISH PEOPLES IN ROMANIA DISCRIMINATED - BUKOVINA. Najlepsze bylo to ze nie rozumieli warszawiakow. 🤣
@zbigniewhaczek5575
@zbigniewhaczek5575 6 месяцев назад
ARE POLISH PEOPLES IN ROMANIA DISCRIMINATED - BUKOVINA
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Dokładnie tak. Poza tym jeszcze dziś są na Słowacji gwary góralskie, które nawet nie tyle są podobne do polskiego, co po prostu są częścią polskich gwar z Podhala itp.
@zbigniewhaczek5575
@zbigniewhaczek5575 6 месяцев назад
Bolesław Chrobry byl warlord lub jak komus sie to nie podoba imperialist. Nic dobrego dla sasiadow. Great Moravia😂Ludy poludnia maja to w swoich zwrotach i czesto slowkach ale Polacy tego nie chca sie przyznac nazywajac to gwarami. Pokazalem wam to ze dalej istniejemy i mamy to w swojej wymowie.🤣 Cenzurowanie wam na nic sie nieda tylko wzmacniacie nasza postawe do waszego jezyka.😆
@namevorname1221
@namevorname1221 6 месяцев назад
​@@gosciwit_malinowskiuważa pan, że ten fakt ma jakieś istotne znaczenie? Odpowiem panu: żadne, pańscy sanacyjni poprzednicy zauważyli to zszokowani w 38 i 39 podczas hucp granicznych. Nie po to ich przodkowie uciekali z Polszy sarmackiej, z niewoli szlachetków aby wracać do neosarmacji. Mowa to nie wszystko, liczy się prawo, przewidywalność losu, poziom życia, biedni Słowacy mieli za Cysorza poziom życia 2,5-3,5 raza wyższy od Galicjoków po płn stronie Tatr, Karpat. Raporty namiestników prowincji może sobie pan poczytać w państwowych archiwach austriackich. Kuriozalne wywody odnośnie chrobrowszyzny tymczasowo skwituję jednym pytaniem: jak to się stało że zachowały się wschodnie liturgie i obrządki skoro nigdzie się nie zachowały gdzie dotarł ten religijny niemieckorzymski satrapa? Dlaczego się zachowały na płn stronie Karpat? Czy przypadkiem nie dlatego, że wcześniej władali nimi tolerancyjni Węgrzy, a weszły w skład Polski dopiero zagarnięte przez Kazimierza Wielkiego, przekonwertowanie ich na polską modłę wstrzymał fakt węgierskich następców a następnie Unii. Co do reszty nieszczęsnych propagandowych wywodów rodem jakby z czasów plebiscytowych czy endeckich wypowiem się później. Poziom polskiej nauki historycznej pisanej ku pokrzepieniu serc lub zaborczych ciągotek, Chryste Panie, miej litość nad nią.
@marekkotlicki9693
@marekkotlicki9693 6 месяцев назад
Podziwiam pana wiedzę i pracowitość
@MateuszKrakowski
@MateuszKrakowski 6 месяцев назад
Czyli to wyświechtane powiedzenie "Polak, Węgier" mogło odnosić się właśnie do Słowaków. Pamiętajmy, że w tamtych czasach nie istniało takie pojęcie narodu jak je rozumiemy dzisiaj, a Słowacy byli częścią Królestwa Węgier od setek lat i byli uważani za słowiańskojęzycznych Węgrów.
@milancaky5460
@milancaky5460 19 дней назад
Polacy neexistovali też a mali nazvysko Rossijane.
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 6 месяцев назад
Dziękuję,świetny materiał,mnie jednak interesują ów Madziarzy którzy pod koniec dziewiątego wieku jako ugryjskie plemiona koczownicze związane z samodyjskimi plemionami językowo i etnicznie mieszkający gdzieś za Uralem takimi jak dzisiejsi Chantowie,Mansowie(hodowcy reniferów z północno zachodniej Syberji)zdołali w stosunkowo krótkim czasie zorganizować się i zawojować niemal całą środkową Europe?p.s.opis wyglądu Madziarów z 10 wieku opisuje ich jako Azjatów o mongoloidalnym fenotypie,a dziś są już silinie zeslawinizowanini zachowując swój język odrębny ugryjski język lecz z fenotypem europidalnym.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Tak Madziarów się przedstawia na samym początku jako lud mongoloidalny, podobnie zresztą jak i Turcy. Jednak już na stepie pontyjskim wchłaniali europoidalne ludy sarmackie, a w kotlinie panońskiej Słowian, resztki Germanów, a nawet ludność romańską z Pannonii (inną niż Wołosi). Niektórzy głoszą, że najazd mongolski, gdy wyrżnięto masę węgierskiego wojska, spowodował rozrzedzenia a wręcz zanik cech mongoloidalnych wśród nich, przyszli nowi ludzie na służbę węgierskiego króla
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję za odpowiedź,jednak nie przestanę się dziwić jak lud Ugryjski koczowniczy,wręcz koczowniczo zbieracki pod koniec dziewiątego wieku naszej ery zorganizował się wyruszł i podbił całą Europę środkową za pomocą konia i oczywiście łuku refleksyjnego.Gdzieś musiał czerpać wzorce i i tak jak Pan powiedział od ludów Saramackich i Tureckich,więc nasuwa mi się taka oto myśl iż przed przybyciem na stepy pontyjskie a potem do Panoni musieli być oni pod silnym protektoratem tzw.Kaganatu Chazarskiego tak jak Bułgarzy którzy byli ludem turkijskim bez dwóch zdań czyli też o cechach fenotypu jak najbardziej mongoidalnego którzy ulegli,,europoizacji"po przybyciu na tereny zajmowane ówcześnie przez ludność głównie słowiańską na północ od Grecji,czyli dzisiejszej Bułgarii.Zatem moje pytanie dotyczące Madziarów brzmi co sprawiło i iż ludzie od statek lat zamieszkujący gdzieś zachodnią Syberię zajmujący się jak wynikałoby to z ich podobnym sobie ludom hodowlą i zbieractwem zamieszkującym przeważnie tereny tajgi wyruszyli do serca Europy by założyć w stosunkowo krótkim czasie dobrze zorganizowane państwo?co nie bardzo wyszło ich poprzednikom czyli Hunom i Awarom,którzy ropłyneli się gdzieś na za na wschodzie i ulegli asymilacji z innymi ludami stepu a dokładniej Lasostepu.
@MILCZAR55
@MILCZAR55 6 месяцев назад
​@@gosciwit_malinowskiSpotkałem się z informacją, że w wyniku najazdu mongolskiego, ok 30% populacji Królestwa Węgier zostało eksterminowanych.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 6 месяцев назад
? Ee w takich najazdach uczestniczyły nie poszczególne ludy a całe populacje stepów. Zatem kronikarze w relacjach opisują to cow idzieli. To tak jak ty szwendając się po mieście spotkasz auto marki Lamborghini . W relacji kumplowi będziesz umieszczał wszystkie mijane skody czy bawary przed opisem tego Lambo?
@Glemigobles
@Glemigobles 4 месяца назад
Podczas bitwy nad rzeką Lech również zginęła cała masa Węgrów.
@TomPen22
@TomPen22 6 месяцев назад
Super wiedza!
@tomaszwojewodzki5081
@tomaszwojewodzki5081 6 месяцев назад
dziękuję za ciekawy materiał, czy można prosić o zmiany mapek podczas wykładu, aby pasowały do aktualnego przekazu? To bardzo pomaga w przyswajaniu informacji
@betapwtomaszbyjos
@betapwtomaszbyjos 6 месяцев назад
Bardzo ciekawy materiał 👍
@user-vl6gh9ws8k
@user-vl6gh9ws8k 6 месяцев назад
Kolejna wyśmienita audycja. Uważam, że Pana działalność jak żadna inna zasługuje na wsparcie finansowe ze strony nas, słuchaczy W kwestii merytorycznej,czy nie sądzi Pan, że sytuacja dojrzała do poświęcenia jednego odcinka na kwestie teoretyczne. Może będzie to "nudniejsze", ale chyba konieczne. Mam na myśli róznice między identyfikacja etniczna a narodowa. Czy identyfikację kreuje język, którym się posługujemy, czy szereg innych czynników. Do tego terminologia, pojęcia etc. To wszystko wymaga wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Dziękuję za dobre słowa. Kwestie teoretyczne też mogą być ciekawe, tylko trzeba dobre przykłady przyszykować. Pomyślę o tym
@warmazaim
@warmazaim 6 месяцев назад
24:15 A może materiał o Kaszubach. Ciekawa jest gwara słowińska mocno się różniąca od pozostanych kaszubskich.
@iowa406
@iowa406 5 месяцев назад
Bardzo ciekawy był by materiał o oststnich Słowianach połabskich. Tak Kaszubi nie należą do grup[y polskiej, a właśnie połabskiej. W rodzinie zachodniosłowiańskiej jest jeszcze grupa czeska. Grupa serbska( chorwacka) ewoluowała w Słowian południowych.
@mariuszwieczorek8242
@mariuszwieczorek8242 6 месяцев назад
Jak zwykle dowiadujemy się ciekawych historii. Lubię to ❤❤❤
@witoldptak7767
@witoldptak7767 6 месяцев назад
Dzień dobry, dziękuję za kolejny bardzo ciekawy wykład, bardzo się cieszę, że się pojawił, że Pan Profesor nie pominął Słowacji, bo jest to kraj bardzo interesujący, nie tylko pod względem turystycznym... Dziękuję też za jedno z wielu wyjaśnień powiedzenia "Polak Węgier dwa bratanki".... Tak w ogóle dostrzegam wiele analogii między Słowianami a ludami tureckimi - obie grupy etniczne pojawiły się dość późno w historii, obie opanowały ogromne obszary w Eurazji, następnie obie przyjęły religie od innych ludów, w przeszłości były często postrzegane łącznie (jeszcze stosunkowo niedawno używano terminu Turkiestan w odniesieniu do terenów Azji Środkowej pod rządami najpierw Rosji, a potem ZSRR, czasem też się mówiło o Turkiestanie Chińskim). No, i w ramach obu grup ludów mamy narody, których nazwy nawiązują do całej grupy etnicznej. Wśród ludów tureckich mamy Turków i Turkmenów, a wśród Słowian Słowaków i Słoweńców, do niedawna była grupa etniczna Słowińców.... Czytałem kiedyś w książce poświęconej obszarom dawnego ZSRR, że poszczególne narody pochodzenia tureckiego na ogół wzajemnie się rozumieją, czyli ich pierwotna wspólnota językowa musiała rozpaść się niedawno. Trochę tak jak było ze Słowianami w średniowieczu, którzy rozróżniali wśród ludzi Niemców (niezrozumiałych) i siebie, czyli Słowian... Pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Dokładnie to samo chodzi mi po głowie w kwestii podobieństwa Turków i Słowian. W czasach sowieckich wymyślano nieraz nowe nazwy etniczne, żeby osłabić jedność ludów tureckich. I do tego dwukrotnie im zmieniano alfabet, raz na łaciński, drugi raz na cyrylicę, i tak dobierano litery i zasady ortografii, żeby te języki wyglądały na jak najbardziej niepodobne.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję za odpowiedź! Dokładnie, co do zmiany nazw ludów tureckich na bardziej niepodobne, to bardzo ciekawy przypadek dotyczy Kazachów i Kirgizów. Kiedyś Kazachów ( jeszcze tuż po powstaniu ZSRR) nazywano Kirgizami, a dzisiejszych Kirgizów Kara-Kirgizami (jeśli dobrze rozumiem to dosłownie w językach tureckich Czarnymi Kirgizami). Dopiero potem Kirgizowie zaczęli być nazywani Kazachami, więc Czarnym Kirgizom skrócono nazwę. Pozdrawiam!
@kasiadon8791
@kasiadon8791 6 месяцев назад
Drogi Panie Gościwicie, jesli zechce sie Pan ze mna skontaktować to pokaże Panu jak za pomocą prostego, bezplatnego programu, za pomocą kilku kliknięć poprawić jakość nagrania.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Dziękuję bardzo. Właśnie sobie sprawiłem nowy mikrofon i będę wdzięczny za wskazówki, jak skalibrować dobrze nagranie. gosciwit.malinowski@gmail.com
@kasiadon8791
@kasiadon8791 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski wysłałam wiadomość
@zarian0014
@zarian0014 6 месяцев назад
Ja mam takie pytanie, przez całe średniowiecze w większości królestw europy łacina funkcjonowala jako język wyższy którego znajomość była wymagana od większości wpływowych warstw. Zastanawiam sie czy przez ten czas nie wytworzyły sie jakieś "dialekty" łaciny w Europie, oczywiście to już nie była ta sama łacina co w antyku, to było już inne stadium rozwoju, ciężko mi jednak uwieżyć żeby od Portugalii po Polskę, a może nawet Ruś bo czemu nie, każdy uczył się tej samej łaciny, jakieś miejscowe naleciałości musiał zaistnieć. Nie chciałbym tu także brać pod uwagę języków romańskich bo mimo że pochodzą one od łaciny, to jednak ich użytkownicy i tak pewnie musieli uczyć się łaciny jako innego języka.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
dialekty łaciny uczonej w szkole się nie wytworzyły, były i są za to naturalne dialekty łaciny żywej, czyli języki romańskie; łacina w krajach nieromańskich - celtyckich, germańskich, słowiańskich i na Węgrzech była nauczana jako język Kościoła oraz komunikacji międzynarodowej; równolegle istniało też szkolnictwo w językach narodowych, trochę później powstało, w Polsce postanowieniem synodu w Łęczycy w 1180 r.; no i oczywiście łacina między regionami i językami różniła się, ale tak jak dziś różni się angielski używany jako drugi język; po prostu Polacy wymawiali łacinę inaczej niż Skandynawowie czy Francuzi, robili też inne błędy, przemycali do łaciny rodzimą składnię, do tego tworzono dużo nowych wyrazów, żeby opisywały lokalną rzeczywistość; ale dialektów nie było, była tylko lepsza lub gorsza łacina, u człowieka lepiej lub gorzej wykształconego; co jakiś czas pojawiały się ruchy odrodzenia stylu łacińskiego jak w czasach Cycerona, więc uczniowie starali się lepiej mówić i pisać niż ich nauczyciele; na tym polegał renesans w dużej części na odrodzeniu poprawnej łaciny
@TomPen22
@TomPen22 6 месяцев назад
​@@gosciwit_malinowski dziękuję i podziwiam Pana erudycję.
@iwonaszymanska6543
@iwonaszymanska6543 6 месяцев назад
Pana kanał jest moim ulubionym nt. przekształceń społeczeństwa Europy środkowej po upadku ćesarstwa Zachodniego. W sumie to pomija sie milczniem wpływy nadal potężnego Bizancjum , aż do XIV w. @@gosciwit_malinowski
@painlustRDM
@painlustRDM 6 месяцев назад
W języku laskim tworzył wiersze Ondra Łysohorsky. Laski ma cechy polskiego (dżwięk Ł) oraz akcent oraz czeskiego/słowackiego czyli dżwięk H zamiast G. Poczytajcie wiersze tego poety. Dla manie są w pełni zrozumiałe. Podobny do polskiego jest też dolnołużycki. Też nie trzeba nic tłumaczyć.
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
Laski mają swą nazwę od przodka słowian LASA i tak się nazywało najstarsze miasto w Grecji LAS.
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
Północno -wschdnia Polska nazywała się kiedyś LASIA i stąd PODLASIE POLESIE a także POLSZA po rosyjsku
@janszalowski6230
@janszalowski6230 6 месяцев назад
Zgadza się: dolnołużycki jest jak polski, zaś mowa kaszubska jest znacznie trudniejsza do zrozumienia ...
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
@@janszalowski6230 bo tam jest hazarski późniejszy niemiecki
@slonskipieron
@slonskipieron 6 месяцев назад
Laskŏ gŏdka je czyńściōm ślōnskij gŏdki, ale barzij je pod wpływem dialyktōw czesko-morawskich. Widzã we laskim mocka słōw takich jak we ślōnskij gŏdce. A używŏcze laskij gŏdki czynsto uwożajōm sie za Ślōnzŏkōw. Polŏki fandzolōm jak gŏdajōm iże Ślōnzŏki to Polŏki.
@Mahasik
@Mahasik 4 месяца назад
Słowo Węgier oznaczało kiedyś obywatela i /lub mieszkańca królestwa Węgier, tak jak do rozbiorów i nawet później, tak samo słowo Polak oznaczało obywatela i/lub mieszkańca RON.
@vartanolesko5799
@vartanolesko5799 6 месяцев назад
Doktorat z badań genetycznych doc.Feráka przyniosła nam ciekawe rezultaty. Jesteśmy rejestratorami autentyczności etnicznej. ​ 85% Słowaków odziedziczyło geny, które były obecne w Europie Środkowej i na naszym terenie już 8000 lat temu. Jesteśmy więc pierwotnymi mieszkańcami Słowacji, zawsze mieszkaliśmy pod Tatrami. Należymy do najstarszych grup etnicznych w Europie. ​
@wojciechbieszk1074
@wojciechbieszk1074 6 месяцев назад
Brawo!
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 6 месяцев назад
@dobrodziej8065
@dobrodziej8065 6 месяцев назад
Jako mieszkaniec Podhala potwierdzam, że węgrów do niedawna uważano za braci słowian. Nawet że starszym jak się rozmawia to o słowacji mówią "górne Węgry". Mało tego dużo obecnych miejscowości na Podhalu i było na początku zaludnione w pierwszej kolejności przez węgrów. Zastanawia mnie czy jest jakieś powiązanie węgrów (( Hungari) z ludami Ugarit, bo podobieństwo w nazwie jakieś tam jest. I jak to się do najazdu Hunów z północnego wschodu do Białych Hunów na bliskim wschodzie
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Hungari i Ugri nie ma z Ugarit nic wspólnego, bo Ugarit był dużo wcześniej, epoka brązu i do tego semicki krąg kulturowy; Hunowie są znani i z Europy, i z Indii, i z Azji Środkowej, a tam właśnie byli Biali Hunowie czyli Heftalici; Hunowie mogą mieć coś wspólnego z Węgrami
@dobrodziej8065
@dobrodziej8065 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski Czyli zwykła zbieżność w nazwach,osoby które propagują tą teorię powołują się też na podobieństwo w słowach Baltic i Balaton z kultem Baala co też wg mnie nie bardzo się klei. O i jeszcze jedno chciałbym kiedyś usłyszeć od pana o pochodzeniu rodu Arpadów
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
@@dobrodziej8065 Baal to jest Pan po semicku; jeśli już to do Balatonu podobna jest żeńska wersja semicka Baalat czyli Pani, ale to oczywiście żarty
@dobrodziej8065
@dobrodziej8065 6 месяцев назад
Tak, takie miksy z różnych rodzin językowych to coraz częstsza praktyka ostatnimi czasy ostatnio.... z takich skrajnych na jakie ostatnio trafiłem to jak jeden turbo lechita tłumaczył że JAHWE był słowianinem i w biblii była literówka bo on się naprawdę nazywał LAHWE xD Tak nadmienie tylko skoro już żartujemy@@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
@@dobrodziej8065 dobre, tego nie słyszałem
@handekweda6815
@handekweda6815 6 месяцев назад
Witam , problem jest w tym , że w nazwie Słowak , nie było - Ł tylko L , prawidłowo powinno być Slowak . Pozdrawiam .
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
L przediojęzykow kiedyś zapisywane jak W ale ktoś nam to pokręcił chyba ci jensykosnafcy.
@jacekbak2484
@jacekbak2484 6 месяцев назад
Ciekawy wykład. Przydały by się mapy bardziej ilustrujące sytuacyjnie wykład. Język węgierski nie jest pokrewny językom syberyjskim, tylko językom ugrofińskim występującym u ludności zamieszkującej od Finlandii i Estonii po góry Ural w Rosji czyli w Europie.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Fińskie są w Europie do Uralu, ale ugryjskie Chanty i Mansi za Uralem na Syberii
@alexandermalinowski4277
@alexandermalinowski4277 6 месяцев назад
Wegierski bardzo sie rozni od estonskiego, czy finskiego.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
@@alexandermalinowski4277 bardzo się różni; tylko analiza gramatyczna i etymologiczna wykazuje wspólną genezę
@zbigniewhaczek5575
@zbigniewhaczek5575 6 месяцев назад
Cenzura jest najlepsza forma kontroli slow🤣 Boicie sie prawdy gdzie Polska powstala i jaka mowe miala Nie macie szans wygrac w argumentacji rusini🤣
@zbigniewhaczek5575
@zbigniewhaczek5575 6 месяцев назад
Nastepne dowody jezykowe sa na samym poczatku tego programu : Rekonstrukcja języka staropolskiego - BOGURODZICA (Przedsłowie)
@zarpa4038
@zarpa4038 16 дней назад
Poznamka k mapke. Oblasti ktoré sú označené ako nárečia sa jedná o zmiešané územia. Napríklad južne Slovensko je zmiešaná Maďarsko Slovenská oblasť. Na Východnom Slovensku žije cca 30tis. Rusínov, ľudí s Východoslovenským dialektom je tam cca 2 milióny. Vzhladom na históriu sídel, dosídlovania existujúcich sídel na valaskom práve , v realite sú goralské a rusínske nárečia silno slovakizované. Eśte na mapke chybaju kompletne regiony, Novohrad, Abov, Zemplín kde žije v Maďarsku Sk etnikum. Zároveň Spiš, Orava kde je podobná situácia s Polskom.
@PLkamil1982
@PLkamil1982 6 месяцев назад
Witam uprzejmie, skad pochodzi ta mapa?
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 6 месяцев назад
Węgrzy czyli jak mówi Kronika Wielkopolska, mieszkańcy ziemi Wkrzańskiej. Znowu kronikarz się myli, a my mamy rację? A może jednak to kronikarz miał rację, tak samo jak Tacyt przypisujący język celtycki Aestom czyli prawidłowo interpretując, bez sugerowania się Alfredem Wielkim, Haestingom z Danii - i nie trzeba pokrętnych tłumaczeń jacy my jesteśmy mądrzy a ludzie pokroju Ptolemeusza nic na temat świata nie wiedzieli. Awarowie/Węgrzy byli znani jako Aviones u Tacyta, Avarini u Ptolemeusza (lud znad kefalos Vistuli= zlewni Odry a nie źródeł Wisły), Abioi u Homera, kraina Oium u Jordanesa. Pierwszy raz pojawili się nad Dunajem za czasów Marka Aureliusza jako Obii. (Cassius Dio 72). Wielu greckich pisarzy rozciągajacych wybrzeże bałtyckie aż do Indii, lokowało ich w Azji. Jednak Priskus nie na stepach lokował ojczyznę Awarów a w pobliżu wybrzeża Oceanu, a według fragmentu 40 Priskusa w pobliżu Awarów mieszkali Gryfowie. Gryfowie, jak wiemy z Herodota graniczyli z Armiaspi, a Arimaspi jak wiemy ze Strabona 11.6.2 byli przez najstarszych geografów lokowani w Europie. Fakt, że wielu pisarzy, jak np Pauzaniasz lokowali Gryfów w Azji, jednak to najstarsi pisarze, moim zdaniem byli najbliżsi prawdzie, a późniejsi pisarze przesuwali nieznane ludy na wschód, jak np. Ptolemeusz, który już nie znalazł miejsca dla Issedonów nad Maeotis i Coraxów na Kaukazie, gdzie lokował ich Pliniusz (już lokacje Pliniusza były przesunięte, Ptolemeusz przesunął ich dalej na wschód). Zatem azjatyckie i kaukaskie genomy przypisane "Awarom" musiały należeć do innych ludów. Rzymianie nie byli zaznajomieni z monglolskim/azjatyckim wyglądem, w przypadku przybyłych znad skutego lodem Oceanu Hunów Ammianus Marcelinus po prostu napatrzył się na złote brakteaty ukazujące koślawe postacie przyklejone do koni - stąd jego słowa o uwielbieniu Hunów do złota i opis ich wyglądu zgodny z zachowanymi wizerunkami z wysp Oceanu, którymi według Priskusa rządził Attyla, notabene pierwszy na liście królów morskich z Heiti Sækonunga... Ziemie słowackie znano dawniej jako Agaria (Bagibareia Konstantego Porfirogenety itp/ ziemia Agathyrsów znad Maris=Morawy u Herodota/Wagi Sarmate, Agathyrsi to pewnie nazwa złożona, została rozdzielona u Kosmografa Raweńskiego - Agaeon i Thirsion, Thyrsi moim zdaniem odpowiadają Hirrom Pliniusza) i Bur (ziemia Burów/Burinów/Boranów).
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Dużo wątków i ciekawych hipotez, muszę to sobie spokojnie przemyśleć
@user-ye3ns2yg6q
@user-ye3ns2yg6q 4 месяца назад
:😉 W kronice Kromerowie czy Marcina Bielskiego napisano ( 16. wiek ) : "Polacy są z pochodzenia Słowakami." ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-8NnHgHiLdhk.html Widzieć: Dejiny Slovenska I - 23:25min
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
oczywiście, bo Słowak to Slowianin, większy zbiór, w którym Polacy i inne narody słowiańskie są podzbiorami
@user-ye3ns2yg6q
@user-ye3ns2yg6q 4 месяца назад
@@gosciwit_malinowski: tak... jest to wyjaśnione w tekście źródłowym
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 6 месяцев назад
Tutaj i poprzednio pan nadmienił, że również Słowianie osiedlali się od północy, czyli w swoim pierwszym marszu na zachód wzięli Karpaty jakby w klincz? Ponieważ rzekami komunikacja szła głównie północ-poludnie, więc na zachód musieli iść na terenach dzisiejszej wschodniej i południowej Małopolski? Kiedyś nazywaliśmy to "szosa krakowska", dziś arteria komunikacyjna Europy A4. Ten szkak musiał istnieć od późnego europejskiego neolitu? (pytam) Również Scytowie musieli poruszać się tym szlakiem, po ich najezdzie na południową dzisiejszą Polskę około 500 BC? Do swoich terenów macierzystych na stepie? Chociaż ich główny atak, czytałem, miał przejść przez Bramę Morawską od południa. Ciągle wydaje mi się, że Południowa Malopolska, czy Ziemia Sandomierska nigdy nie były całkowitymi pustkami osadniczymi, przynajmniej od drugiej fazy neolitu, tzn.od zakończenia fazy silnego ocieplenia w neolicie, która przerwała rozkwit pierwszych kultur rolniczych, megalitycznych. Co z ciągłością zasiedlenia Kraków w badaniach? Co z etymologią Krak, Wanda?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
to bardzo ważna obserwacja; gdy chodzi o ziemie polskie, to Małopolska i Sląsk na poludniu posiadały już od neolitu o wiele gęstszą sieć osadniczą niż tereny środkowej, a już szczególnie północnej Polski; ziemie południowe były też dużo żyźniejsze; w związku z tym na południu zawsze istniała jakaś nazwijmy to infrastruktura cywilizacyjna, która ułatwiała gospodarowanie, jak również podróżowanie; na północy dominowały jeszcze tereny dziewicze, gdy południe było już przeobrażone od tysiącleci przez działalnosć człowieka; z tego korzystali i Kimmeriowie, i Scytowie, i Celtowie, o mało co a skorzystaliby Rzymianie ok. 180 r.; a więc pewnie i Slowianie też trzymali się początkowo poludnia; terenów zagospodarowanych; etymologie nazw własnych to trudna sprawa, ale na pewno Krak to wspomnienie bardzo ważnej postaci z wczesnych dziejów Słowian, w końcu i Czesi mają pra-ojca Kroka; a imię Wanda to może być nawet wymysł Kadłubka, żeby nadać Wiśle imię Wandalus; ale sama córka Kraka, niezależnie od imienia, mogła być również bardzo ważną postacią w tradycyjnych opowieściach Słowian; bo czeski Krok ma wręcz trzy córki
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski tak, dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź.
@Mahasik
@Mahasik 4 месяца назад
A co z księstwem Nitrzańskim? Czy Antowie to na pewno lud sarmacki, to tylko jedna z wielu teorii.
@marcinwieloch2283
@marcinwieloch2283 6 месяцев назад
Fascynujące jak zwykle.
@vistlan5881
@vistlan5881 6 месяцев назад
Panie profesorze, prosimy Pana o książkę o Słowianach!!! Koniecznie!
@babcia4430
@babcia4430 6 месяцев назад
Fajnie że nie trzeba patrzeć w ekran.Moje oczy nie lubią blyskania ledowego.
@llegwan6350
@llegwan6350 6 месяцев назад
Dam suba
@piterfigielos
@piterfigielos 6 месяцев назад
Zgadzam się, etnonim Słowianin jest b.stary, jak też poczucie wspólnoty.
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
SŁOWIAN bo od tego jest JAN i SŁOWIANKA bo JANKA
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 6 месяцев назад
Jeszcze jest Slawonia w Chorwacji.
@zarpa4038
@zarpa4038 Месяц назад
Celá Karpatská kotlina bola pomenovana Tacitom Sklavonia, cize Slavonia. Časti sa zachovali doteraz. Slovensko, Slavónia Chorvátsko, Slovenia - Korutánsky Slovania, Slovácko - región na Morave ( Čechy) na hranici zo Slovenskom. Iný názov Slovenská Morava.
@birovsky83
@birovsky83 Месяц назад
JESCIE WAM NIE PRZESLO ?
@klokangeorge4005
@klokangeorge4005 6 месяцев назад
SKLAdyWinka,skladWina...winnaři!!! Od moldawii zvlaszç!!! Vinnitca! Všechno vinařství.Čedali Víno, taky cześi,atd
@klokangeorge4005
@klokangeorge4005 6 месяцев назад
Soewija-ti! Za a) wjery. Prasila v winnke Winjanéb...!Windisch Wenetti, WEN- l'du. Od zlého wodnjani, vysiušeli močály.
@klokangeorge4005
@klokangeorge4005 6 месяцев назад
Soewija-ti! Za a) wjery. Prasila v winnke Winjanéb...!Windisch Wenetti, WEN- l'du. Od zlého wodnjani, vysiušeli močály.
@klokangeorge4005
@klokangeorge4005 6 месяцев назад
Polané,zagradňané...witze! Hráze,za hradze-ňané. Lidí Bobra,Vydry atd Koža-śnici
@Mahasik
@Mahasik 4 месяца назад
Zacznijmy bronić słowiańszczyzny. Scl- to próba oddania dźwięku "ł". Wcześniej zapisywana jako "u", później "v". Narysujmy z rozmachem "c" w Scl- i powstanie polskie ł :D Zatem wymawiajmy nie Sklawini a Sławini itd
@przyognisku
@przyognisku 5 месяцев назад
Polak nie może być bratankiem Węgra, choćby z powodu seksu (w zasadzie norm seksualnych). Na Węgrzech osoba, która ukończyła 12 lat może legalnie podejmować współżycie seksualne z osobą która nie ukończyła 18 lat a wiek przyzwolenia na kontakty seksualne, heteroseksualne i homoseksualne, wynosi 14 lat. Ja nie wiem jak PiS mógł nazywać Węgrów bratankami, skoro wg prawa polskiego wszyscy Węgrzy załapują się w kategorii "pedofile". Gdyby ktokolwiek próbował wprowadzić takie prawo w Polsce wycie z lewa i prawa słychać by było nawet w Japonii. No i historia... Węgrzy mają się za potomków Cesarstwa Austro-Węgierskiego: Wiedeń, Franciszek Józef i te klimaty. W tym czasie Polska...
@heatwave7595
@heatwave7595 6 месяцев назад
Jak zwykle bardzo ciekawy wykład. Germanie jako zewnętrzna nazwa zbiorcza określała ludy być może o świadomości własnego pokrewieństwa ale niekoniecznie już wspólnej tożsamości, które to w epoce migracji wędrowały pod swoimi nazwami- Goci, Frankowie, Longibardowie etc. Podobnie z ludami tureckimi - raczej nie Turcy jako tacy tylko Bulgarowie, Chazarowie, Pieczyngowie.( choć nazwa Turcy funkcjonowała na oznaczenie części pasterskich koczowników (np. w DAI dla Węgier) czy trochę później jako "Turkomani" w kręgu islamskim. Germanie nie nazywali się Germanami na pograniczu z innymi ludami tylko w drugą stronę nadawali im zbiorczą nazwę - Wenden, Wallahaz. Słowianie zaczęli wędrówkę jako jeden lud ( lub może związek kilku ludów pod irańską elitą ze stepu- model możliwy) w którym jakiekolwiek dotychczasowe tożsamości musiały się stopić w jedną, która to znowu uległa regionalizacji na nowozasiedlonych terenach i wskutek asymiliacji wcześniejszej ludności. W tym kontekście ciekawe jest przetrwanie irańskich etnonimów Chorwatów i Serbów a np.zanik etnonimu Antów ( o ile Antowie są etnonimem irańskim)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Zasadniczo zgoda. Tylko że większość Germanów kontynentalnych miała pewne poczucie wspólnoty jako deutsch - teutoni. A wiele ludów tureckich odwoływało się do określenia Turk jednak. Tak że były pewne dominanty. One się pojawiały zwykle w kontraście do obcych.
@TheSoqu
@TheSoqu 6 месяцев назад
Polak Węgier dwa bratanki czyli polak i węgier
@Lendzian
@Lendzian 6 месяцев назад
Szkoda że Pan Profesor mało odniósł się do języka Słowaków, a w szczególności do jego h-słowiańskiego charakteru. Co mogło mieć wpływ na to że nad tak wielkim obszarem od Białorusi po Ukrainę, Słowację, Czechy i górne Łużyce zamiast "g" wymawiane jest "h".
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
To jest zjawisko z rodzaju tzw. ekonomii języka, Człowiek mówiąc męczy się. A szczególnie męczące są spółgłoski zwarte dźwięczne. Jest więc tendencja w najrozmaitszych językach świata, żeby np. G zwarta tylnojęzykowa przechodziła w H szczelinowa tylnojęzykowa. To się pojawia w słowiańskich, to jest w hiszpańskim, to jest w syryjskim i hebrajskim. Zmiany fonetyczne najczęściej nie mają w ogóle podłoża genetycznego w językach ale regionalne. Pojawiają się, bo ludzie zaczynają tak mówić, choć ich przodkowie mówili zupełnie inaczej. W Czechach do tego doszło dopiero w XIV-XVI wieku. Wcześniej mieli G jak Polacy.
@Lendzian
@Lendzian 6 месяцев назад
​​​@@gosciwit_malinowski Ale czy to nie jest zbyt duży obszar na takie zjawisko? Ok Białoruś mogła mogła ulec językowym wpływom Rusi Kijowskiej, która za czasów Nestora była już h-słowiańska, górne Łużyce były pod wpływami czeskimi. Czechy może uległy wpływom Morawskim i tak dalej. Dlaczego przykładowo południowi Słowianie nie ulegli "ekonomii języka"? Wspomniał Pan o Hiszpanii. Czy ludy germańskie (np. Wizygoci) nie przetaczali się przez pobliskie tereny dzisiejszych h-słowiańskich państw? Czy możliwe byłoby że na pewnych obszarach ekspansja Słowian nałożyła się na inne ludy h-języczne i efektem tego była rezygnacja (niemożność użycia) z głoski "g"?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
@@Lendzian ekspansja raczej nie. Eliminacja głoski G na rzecz H to już okres pomigracyjny, okres tworzenia się języków regionalnych z dialektów. Obszar nie ma tu znaczenia, bo na Rusi Południowej i Zachodniej to się nie odbywało pod wpływem czeskim ani w Czechach ruskim, to było niezależne od siebie. W germańskich też zadziałała przestawka spółgłoskowa tzw. prawo Grimma tylko że tam K przeszło w H, np. Kimbrowie to są dziś po duńsku Himmern.
@Lendzian
@Lendzian 6 месяцев назад
​@@gosciwit_malinowski Holendrzy i Flamandowie z Belgii także wymawiają H zamiast G. Nawet z min. tego powodu Erazm z Rotterdamu brał udział w tworzeniu tak zwanej wymowy restytuowanej łaciny. Poniekąd zgadza się Pan z moją tezą wskazując okres poekspansyjny jako czas podczas którego ze zmieszania się zastałych dialektów (dodam od siebie że pewnie i różnych języków) wytworzyły się nowe modyfikacje językowe Słowian ( h zastępuje g) które różnicowały te języki od języka macierzystego.
@Glemigobles
@Glemigobles 4 месяца назад
Z tego co gdzieś czytałem prasłowiańskie G nie było takie jak dzisiejsze. Było bardziej gardłowe. I faktycznie gdy spróbujemy powiedzieć np. słowo "góra" bardziej gardłowo to po "g" słychać delikatne "h" czyli jakby "Ghora". I tutaj idealnie pasuje teoria autora o tym by nie męczyć się tak przy mówieniu. I tak my zostawiliśmy sobie "g" a np. Czesi "h".
@adamgrochowski8390
@adamgrochowski8390 6 месяцев назад
Żeby tylko donaldi i jego ekipa nie dotarli do tego podcastu. Oj by mieli używanie.
@casiopalace3524
@casiopalace3524 6 месяцев назад
asi by bolo zaujimave sa pozriet na skutocnu ulohu etnickych madarov pocas tureckych vojen. Este aj prvy budinsky paša bol etnicky maďar. A s poliakmi vobec neboli "bratanki." Mohli aj proti sebe bojovať v bitke o Viedeň.... Uhor a maďar je obrovsky rozdiel....
@pasza_dem
@pasza_dem 6 месяцев назад
U nas określenie Madziarzy praktycznie się zatarło, wiadomo my nie mamy tego problemu jaki ma Słowacja czy Ukraina z pretensjami Madziarów.
@Goldberg1234
@Goldberg1234 6 месяцев назад
Eljen Magyar🇵🇱❤️🇭🇺
@teresawright7389
@teresawright7389 6 месяцев назад
Zaufac Walrerowi Poll ???😊
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
zaufać opinii, że to Cezar spopularyzował termin Germanie
@arturruchniewicz6845
@arturruchniewicz6845 6 месяцев назад
Jak Balaton ma się do Bałtyku?
@tomekprokopiak445
@tomekprokopiak445 6 месяцев назад
Bałtyk podobno znaczy biały, a pochodzi z prabałtyjskiego. Jeśli Balaton to po prostu błoto, a błota jeszcze dziś czasem się nazywa ,,biele", to w sumie prawie to samo.
@MrTrapczynski
@MrTrapczynski 6 месяцев назад
Coś wspólnego mają ,Bąłtyk był kiedyś jeziorem.Ale to było w epoce lodowcowej.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Balaton nazwa słowiańska - Błoto, a Bałtyk możliwe że germańska od Belt - pas, tak nazywa się cieśniny duńskie
@witoldptak7767
@witoldptak7767 6 месяцев назад
A może słowo Bałtyk pochodzi od czasownika "bełtać"? Słowa Bałtyk i Balaton mogą mieć podobne pochodzenie (związane z wilgotnymi, albo wręcz wodnymi obszarami, albo mieszaniem,) a jeśli pochodzi od germańskiego "belt", to doszło do ciekawej sytuacji, bo współcześni potomkowie ludów germańskich nad Bałtykiem nazywają to morze po prostu "wschodnim", na przykład Niemcy Ostsee, (co ciekawe nawet Finowie po swojemu nazywają Bałtyk "Morzem Wschodnim"). Czyli Bałtowie i Słowianie albo nazwali Bałtyk ze słów z własnych języków, albo przejęli od ludów germańskich, ale w innym znaczeniu, niż pierwotne "belt". Pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
@@witoldptak7767 wyraz Bałtyk został po raz pierwszy użyty przez Adama z Bremy, piszącego historię Kościoła w Hamburgu; z tej perspektywy morze po drugiej stronie Jutlandii zostało nazwane od cieśnin duńskich Storebælt i Lillebælt. Słowianie mieli różne nazwy na Bałtyk, np. na Rusi nazywano Morzem Waregów, tak samo jak po arabsku; dla FInów było to Morze Zachodnie, a dla większości innych po prostu Morze, bo innych nie znali.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 6 месяцев назад
Obawiam się, ze wszystkie teorie na temat języka słowackiego mogą być prawdziwe jednocześnie (każda opisuje jakiś fragment procesu językowego, który rzeczywiście miał miejsce). Moja hipoteza (ale to tylko hipoteza), jest taka, że w czasach rzymskich istniał słowiański obszar językowy obejmujący kulturę przeworską i kultury północnej Ukrainy i Białorusi (wschodni Słowianie). Odłam kultury przeworskiej między Odrą i Wisłą (Lugiowie) byłby źródłem języków zachodniosłowiańskich a odłam kultury przeworskiej między Wisłą a Zbruczem byłby językową strefą pośrednią między zachodnimi Słowianami a wschodnimi Słowianami. Potem w okresie wędrówek ludów po upadku Imperium Attyli dokonała się migracja Słowian ma południe i zachód - w ogólnym zarysie mniej więcej diagonalnie z północnego wschodu na południowy zachód i grupa języków południowosłowiańskich wywodzi się z jednej strony z wschodniego obszaru kultury przeworskiej (strefy przejściowej języków) z drugiej strony w wyniku przemieszania różnych plemion ma cechy koine czyli języka wspólnego. Proces migracji Słowian na Bałkany (i w ogóle wszędzie, nawet do Czech) był bowiem bardzo chaotyczny, co np. dzisiaj widać w różnych ciekawostkach językowych takich jak wiele słów zrozumiałych dla Polaka w języku macedońskim. Potem dokonywały się wtórnie różne kolejne procesy integracyjne języków lub odwrotnie rozpady na dialekty z powodu izolacji (i w czasach państwa Wielkomorawskiego) i w czasach średniowiecznych państw Bułgarii czy Serbii. Wschodnia Słowacja z tego co mi wiadomo natomiast zyskała sporo ludności napływowej z obszaru Polski i Rusi Halickiej mniej więcej w XVI-XVII wieku w wyniku kilku procesów od ucieczek przed najazdami tatarskimi i wojnami po napływ chłopów z Polski zbiegających przed pańszczyzną - czyli wschodnie dialekty słowackie są po części dość nowym tworem.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Tylko z tym uciekaniem w XVI-XVII wieku z Polski i Rusi to bym uważał, bo wtedy Wschodnia Słowacja była frontowa w wojnach Habsburgów z Osmanami. Uciekać tam to jak z deszczu pod rynnę.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 6 месяцев назад
Tak z tym się zgodzę - wtedy było kilka fal migracji w tę i w drugą stronę granicy włącznie z migracją Włochów z rumuńskich Karpat którzy potem się zeslawizowali. Góry, Beskidy w swojej dzikszej części mogły dawać pewne schronienie, niezależnie od wojen bo w odległe miejsca mało kto się zapuszczał - nawet i dzisiaj przy 5-6 krotnie większej gęstości zaludnienia, biurokracji i technologii łatwo na pograniczu Polski Ukrainy i Słowacji przepaść bez śladu.@@gosciwit_malinowski
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 6 месяцев назад
A czemu miał uciekać na Słowacje skoro kilka majątków dalej zyskiwał lżejszy los obgadując ucieczkę na miejscowym targu. A wędrując na wschód zyskiwał wolniznę dwie dekady bez żadnych podatków dla nikogo. Czyli na resztę swego życia. Słowacja z systemem czynszowym nie była też i rajem
@szmonkas.1583
@szmonkas.1583 6 месяцев назад
Krásne, ale žadna tam "słowiania" - tylko SŁOWIAŃSZCZYZNA! A skąd twierdzenie, że Słowianie po lietuwisku (litewsko-bałtycku) to "Krevija"??? Krevija, to wyraźnie i jednoznacznie (choć błędnie) Rosja - ale tylko po łotewsku. Słowianie w obu współczesnych językach bałtyjskich pochodzą od słowiańskiego słowa Słowianie ;-), czyli: Slāvi(lv)/Slavai(lt). Potomkowie Krywiczów, czyli Białorusini po lietuwisku to Gudi (Białoruś Gudija), choć chwilowo pod wpływem rosyjsko-bolszewickim przeważa bezsensowna Baltarusija (dosłownie: Białorosja), ale zdaje się że trwa praca nad przywróceniem oryginalnej nazwy. Biała Góra (Bíla Hora) to góra, nie miejscowość. Bitwa była NA Białej Górze, a nie w tunelu, czy podziemnym parkingu "pod" Białą Górą... Generalnie jednak zdecydowanie TAK!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Po polsku Słowiańszczyzna, a po słowacku Slovania. I po łotewsku, i po litewsku Rosję/Ruś/Rusinów określa się od Krywiczów. Po litewsku kriẽvas, -ė (krievs). rusas; baltarusis: Kriẽvai (gudai). Są to stare formy, zastąpione przez nowe rusas albo inne równie stare gudas. Bałtowie wschodni nazywali Słowian Kriewaj, nazwa Slavi/Slavai to jest XIX-wieczna forma wprowadzona przy okazji tworzenia nowożytnego języka. Gudai mówiono niekiedy i na Polaków, i na Litwinów mówiących innym dialektem. Oczywiście dziś Gudi to już się łączy z Białorusinami. A z Białą Górą racja, nie wyobraziłem sobie, że to taka góra, na którą można wejść i na niej stoczyć bitwę. Mea culpa. Pozdrowienia
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
Skąd te nazwy Kriwicze Krevia bo dla mnie od krwi.Musieli mordować ale to nie byli słowianie na pewno hazaria a potem zapisali że to rosjanie-słowianie.
@sywu111
@sywu111 6 месяцев назад
Wyśmienity materiał do przemyśleń o polsko-słowackiej (zamiast węgierskiej) przyjaźni👍😁, skoro to Węgrzy ograbili Polskę ze Słowaczyzny...😅
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 6 месяцев назад
W sumie to nie, bo Polska w zasadzie nigdy na stałe nie zajmowała Słowacji - może był jakiś krótkotrwały epizod za Chrobrego, ale tego nie wiemy, to tylko zgadywanie.
@sywu111
@sywu111 6 месяцев назад
@@longinzaczek5857 - ważne jest, że Madziarzy NIE kontrolowali słowackich Karpat zanim Bolesław Chrobry je sobie podporządkował a pan Gosciwit podał cytat o nadaniu klasztornym (chyba) z 12 wieku; więc faktycznie Węgrzy skorzystali sobie że słabości Polski i zajęli Karpaty🎃 Ważne jest też, że ta przysłowiowa "przyjaźń" polsko-węgierska wzięła się z idiotycznego BŁĘDU z 18.-tego wieku, kiedy to konfederaci pomylili sobie język słowacki z narodem węgierskim😅 Ale co do Węgrów, to napewno bardzo dobrze, że nie mamy żadnych nowożytnych zatargów politycznych lub cywilizacyjnych, a wina egerskie i tokajskie WYŚMIENICIE smakują, więc można i Węgry lubić👍😁
@user-nr2ly4eo5r
@user-nr2ly4eo5r 6 месяцев назад
Co jest prostackiego w przyśpiewce? Pewnie nawiązanie do Pana Boga.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Prostacza, tak napisał Rufin Piotrowski, chyba chodzi mu o to, że prości ludzie ją śpiewają
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
LEG+GÓRA=Liguria=Węgry=Bułgaria=Wagria=Wigry=Wigura
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 6 месяцев назад
= Tworki
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
@@czarnypiotrus6975 kominiarz jesteś i wpadłeś do komina czarny .Czarno to widzę.
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
@@czarnypiotrus6975 czarnogłowy żyjesz,daj głos.
@heatwave7595
@heatwave7595 6 месяцев назад
Turbolenie turbolca
@markegirski7498
@markegirski7498 6 месяцев назад
@@heatwave7595 następny czarnogłowy
@pb_8206
@pb_8206 6 месяцев назад
čo to je tato polska propaganda?
@marianbrom2072
@marianbrom2072 12 дней назад
Tak dwa bratanki za Ludwika węgierskiego ilu Węgrów ukatrupili w Krakowie podczas pogromu
@marcintomaszek1167
@marcintomaszek1167 6 месяцев назад
Ja mam takie pytanie; dlaczego Połabie nie dołączyło do Polski, albo Czech tylko trwało w tym pogaństwie i walczyli na dwa fronty? Jakie jest pana zdanie?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
Najpewniej dlatego, że polskie czy czeskie panowanie dla nich niewiele się różniło od saskiego. Oni chcieli żyć swoim życiem, udało im się w 983 r. wyzwolić spod władzy cesarstwa, to wierzyli, że dadzą radę.
@marcintomaszek1167
@marcintomaszek1167 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski Ale koniec końców nie dali.Z cesarzem zjawili się zdaje się pod Głogowem jeśli mnie pamięć nie myli, a w polskich wyprawach wojennych raczej nie uczestniczyły kontyngenty z Połabia (chyba że czegoś nie wiem). Bliskość kulturowa większa z nami czy Czechami czy tylko kwestie wiary chodziło? Bo z np z Pomorzem czy Łużycami jakaś współpraca polityczna byłam, a z Połabiem kosa? z czego to wynikało, pana zdaniem?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 6 месяцев назад
@@marcintomaszek1167 tak wyprawiali się kilka razy razem z cesarzem przeciw Polsce, aż niemieccy biskupi krytykowali własnego władcę, że rekrutuje pogan na wojnę z chrześcijanami; Wieleci - Lucice tacy byli wrodzy Polakom, najbliżsi sąsiedzi, a pewnie i pobratymcy; Obodryci się w to nie angazowali chyba; a Łużyce zostały szybko politycznie ubezwłasnowolnione; byli jeszcze Stodoranie, których ostatni władca Jaksa z Kopanicy był bardzo propolski, ale to już było za późno; a skąd taka zaciekłość Luciców, nie wiem, ale pewnie im Polacy jakąś krzywdę zrobili, o której źródła milczą
@marcintomaszek1167
@marcintomaszek1167 6 месяцев назад
@@gosciwit_malinowski No Tietmar tam wydziwiał na pogańskie bałwany. Z Łużyc Chrobry miał żonę Emnildę, i którę na chwilę przyłączył do Polski A czy zostały w Niemczech, do czasów nowożytnych jakieś dynastie słowiańskiego pochodzenia poza Piastami i Gryfitami?
@iwonaszymanska6543
@iwonaszymanska6543 6 месяцев назад
zapewne wtedy również funkcjonowało prowadzenie polityki przez nastawianie sąsiadów przeciwko sobie. Spadkobiercy Rzymu znali maksymę "dziel i rządź". Dziś mówimy: gdzie dwóch sie bije, tam trzeci korzysta.@@marcintomaszek1167
@adlervonschlesien4869
@adlervonschlesien4869 6 месяцев назад
Górole nie mówią Sławiak , tylko Słowok
@seboho6938
@seboho6938 5 месяцев назад
BREDNIE
Далее
女孩妒忌小丑女? #小丑#shorts
00:34
Просмотров 27 млн
Czy jesteśmy potomkami Polan
16:09
Просмотров 6 тыс.
Węgierska randka #21 - Co przywieźć z Węgier?
18:54
Węgry Bratanki?
47:02
Просмотров 108 тыс.
Polskie wynalazki - siła alianckich skrzydeł
42:40
Просмотров 340 тыс.