Тёмный

055 Słowianie z Górnego i Środkowego Przyodrza - geneza nazwy i pojęcia Śląsk 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Sama geneza nazwy regionu Śląsk nie sprawia większych problemów badawczych. Po raz pierwszy pojawia się ta nazwa w 1175 r. w przywileju fundacyjnym dla cystersów w Lubiążu w tytule władcy Boleslaus Dux Zlesie „Bolesław książę Śląska”. W roku tym władał Bolesław Wysoki tylko dzisiejszym Dolnym Śląskiem z Wrocławiem, Śląsk Opolski należał do jego syna Jarosława, a Śląsk Górny czyli w owym czasie tylko Racibórz do brata, Mieszka Plątonogiego.
Łacińska nazwa Zlesia, pisana przez Z, oddaje pierwotne polskie Ślezsko/Szlezsko, a więc nie proste [s] w nagłosie, tylko [š] na początku, podobnie jak niemieckie Schlesien po raz pierwszy zapisane w 1242 r.. Ale może też [ś], a [ś] to jest głoska typowo polska, nie ma jej w niemieckim, ale nie ma jej i w czeskim. Na zapis nazwy w językach słowiańskich - czeskim czy polskim trzeba było jeszcze poczekać do 1493 r. „w Slezji”, w 1503 r. „Zemy slezke, Zemie slezke”. Ale już w 1141 r. pojawia się u kontynuatora Kosmasa, tzw. Kanonika Wyszehradzkiego - Slezko czy też Slansko lub Slazko, zależnie od rękopisu. A zatem późne zapisanie nazw słowiańskich nie zmienia faktu, że pierwowzór przełożony na łacinę w XII wieku, a na niemiecki w XIII w. był właśnie słowiański, czy może już polski, gdyż w XII/XIII wieku dialekty lechickie wyodrębniły się w pełni od czeskich i tworzą język proto-polski czy może ładniej staropolski.
Zatem nazwa Śląsk pojawia się w początkach okresu rozbicia dzielnicowego, w 1175 r. i od tego czasu już nigdy nie zniknie, ani wyjdzie z codziennego użycia. Jedynie granice tego, co określano Śląskiem bywały zmienne. A co było wcześniej? Przed 1175 r.?
Po 1175 r. Śląsk to teren od Nysy Łużyckiej na zachodzie po przesiekę śląska na wschodzie. Dalej zaczyna się Opolszczyzna. Dopiero w połowie XV w. ziemia opolska zaczęła być nazywana Śląskiem za sprawą ujednolicającej terminologii lansowanej przez królów czeskich od ca. 1327 r. Czesi chcieli wszystkie nowe tereny w ramach krony św. Wacława nazywać Śląskiem. Polacy na Śląsku i Opolszczyźnie ostro się temu sprzeciwiali. Polacy w Królestwie Polskim nie dbali o to w ogóle.
Dopiero w drugiej połowie XV wieku zaczyna się mówić o Śląskach w liczbie mnogiej. Opolszczyzna staje się Silesia Superior - tak rodzi się pojęcie Górny Śląsk po raz pierwszy 1458 r. w kronice, nieformalne.
Po raz pierwszy formalne rozróżnienie na Silesia Inferior i Superior pojawiło się dopiero gdy Śląskiem rządzą Węgrzy, a konkretnie pretendent do tronu czeskiego Maciej Korwin. Wyznacza on starostów królewskich osobno dla obu Śląsków. zaczęto niekiedy bowiem używać terminu Utraque Silesia, po raz pierwszy dokument z 1469 r.
#średniowiecze #historiapolski #historiaśląska #historiaczech #śląsk #ślęza #ślężanie #slezsko #schlesien #opolszczyzna #opole #wrocław #wratislavia #racibórz #diecezjawroclawska #plemiona #okręgi #regiony #odra #boleslawwysoki
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
patronite.pl/podcastinterpret...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
buycoffee.to/podcastinterpret...

Опубликовано:

 

22 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 244   
@ilcattivo13
@ilcattivo13 4 месяца назад
Dziękuję. Dobrze, że nie pracuję na etacie, bo stawałbym przed trudnym wyborem - praca, która uszlachetnia, czy rozwój duchowy i edukacja, które cywilizują :)
@sawekgowacki8348
@sawekgowacki8348 4 месяца назад
Pozdrawiam ✋z Niemiec ✌️👍✋
@adamgrochowski8390
@adamgrochowski8390 4 месяца назад
Mam nadzieję że tylko przejazdem...
@MILCZAR55
@MILCZAR55 4 месяца назад
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
@sawekgowacki8348
@sawekgowacki8348 4 месяца назад
Wow nie mogę doczekać się już następnego wykładu 😮👍👍👍👍👍👍
@tomek1862
@tomek1862 4 месяца назад
Dobry film. Czytałem kiedyś testamenty pisane na Śląsku w XV i XVI wieku (głownie okolice Olesna i Raciborza) język stosowany w regionie był czymś pośrodku między czeskim a polskim.
@deviernof1435
@deviernof1435 4 месяца назад
To rdzenny Polski bez naleciałości jakim jest obecny Polski.Oczywiscie w języku mamy do czynienia z regionalizacją jak odmiana mazowiecka,wielkopolska,małopolska czy śląska.Slązki to najczystszy język Polski który przetrwał przez rozbicie dzielnicowe,izolacje i dzięki cystersom gdzie ich majątki i klasztory podlegały pod biskupstwo z Małopolski.Jezyk liturgii i religii przetrwał pomimo wokół języka niemieckiego czy czeskiego.
@tomek1862
@tomek1862 4 месяца назад
@@deviernof1435 to samo, tylko odwrotnie mówią Czesi, że śląski to czeski dialekt. Kiedyś czytałem że śląski najbardziej jest spokrewniony z morawskim. Czy to prawda, nie wiem.
@Glemigobles
@Glemigobles 4 месяца назад
Ja, Ty mosz recht.
@deviernof1435
@deviernof1435 4 месяца назад
@@tomek1862 Dużo miasteczek wokół Warszawy a teraz to nawet dzielnice to takie same z nazwy miasta jak wokół Pragi Czeskiej.
@tomek1862
@tomek1862 4 месяца назад
@@deviernof1435 to jest często związane z czeskimi uchodźcami religijnymi, którzy osiedlali się w Wielkopolsce, na Mazowszu itd. Język to inna para kaloszy. W czeskim i śląskim mówi się strom. Tak jak to jest u zachodnich słowian. W polskim mówi się drzewo (po rosyjsku dieriewo) tak jak to jest u wschodnich slowian. itd.
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 4 месяца назад
❤ - jak zwykle pozdrawiam i za dzielenie się swą wiedzą dziękuję (Ślązakiem jestem acz Polakiem).
@tomaszwojewodzki5081
@tomaszwojewodzki5081 4 месяца назад
dziękuję
@sewerka.2025
@sewerka.2025 4 месяца назад
Kurpie pozdrawiają Śląsk
@darekkaczmarek4457
@darekkaczmarek4457 4 месяца назад
Panie Gościwicie! Bardzo proszę o dokładne wymawianie dat.
@andrzejn2386
@andrzejn2386 4 месяца назад
1. Czy po włączeniu do Korony Czeskiej Śląsk uległ czechizacji albo nastąpiła ekspansja żywiołu czeskiego (poza urzędnikami wspomnianymi)? Czy jedynie następowała germanizacja? 2. Jak to się stało, że w Łużycach pozostały ślady słowiańskości, natomiast Połabie, Pomorze i Śląsk, z wyjątkiem niewielkiej części, uległy całkowitej germanizacji? Z dużą przyjemnością wysłuchałbym podobnego wykładu o Pomorzu, względy polityczne, etnolingiwstyczne czy związki z Kaszubszczyzną.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
1. Czechizacja dotyczyła tylko Słowian. Polacy na Śląsku i Polacy w Polsce zresztą też chętnie mówili o czesku, bo w XIV-XV wieku ten język uchodził za modny, prestiżowy i kulturalny. Czechów Słowian było za mało, żeby prowadzić ekspansję osadnicza, sami podlegali zresztą kolonizacji niemieckiej intensywniejszej znacznie niż w Polsce. Oczywiście trochę szlacheckich rodów się pojawiło, pojawili się też w pewnym momencie husyci, którzy walczyli z żywiołem niemieckim w swoim kraju. A ludność niemiecka skorzystała, że poprzez połączenie z Czechami Śląsk stał się krajem języka niemieckiego, co przeważyło kwestie języka większościowego w kraju. W Małopolsce było nie mniej kolonizacji niemieckiej niż na Śląsku, ale tam nigdy nie stała się ona większościowa wobec ludności polskiej. 2. Na Łużycach bardzo wcześnie doszło do podporządkowania Słowian niemieckim feudałom i szybko dokonał się podział - szlachta i mieszczanie Niemcy, chłopi Słowianie. I te dwa światy żyły swoim życiem aż prawie do XX wieku. Natomiast Pomorze, Połabie i Śląsk miały swoją rodzimą słowiańską szlachtę, która się germanizowała, idąc za wzorem rodów panujących w tych krajach, słowiańskich Piastów, Gryfitów, Nikoltydów. I jak nie było tego rozgraniczenia, to germanizacja płynęła w dół, bo Słowianin nie żył w zupełnie innym hermetycznym świecie, którego nie miał jak i po co opuszczać jak na Łużycach, lecz widział po przykładzie sąsiada czy kogoś wyższego rangą, że przejście do mowy niemieckiej otwiera drzwi, jakie przed Słowianinem nawet mowy łacińskiej są zamknięte. Np. obywatelstwo miasta. A do tego jak Slowianie mieli wyższy status, to się w rody słowiańskie wżeniali Niemcy i w mieszanych rodzinach, gdzie jeden język jest ważniejszy niż drugi, ten drugi bywa zarzucany. To się zresztą ciągle dzieje, gdyż wciąż np. przejście do niemieckości daje Ślązakowi lepszą pracę w Niemczech czy lepsze kontakty biznesowe. A o Kaszubach na pewno coś zrobię.
@altaa7513
@altaa7513 2 месяца назад
W dzisiejszych dialektach śląskiego (lechickiego, nie tego niemieckiego dialektu) mamy naprawdę wiele bohemizmów, od słownictwa, po całe konstrukcje gramatyczne i składniowe, więcej ich może być nawet niż germanizmów, z którymi nam się śląski kojarzy. Bohemizmy jednak mogą nie być widoczne dla wielu na pierwszy rzut oka.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@altaa7513 tylko czy to są bohemizmy ze średniowiecza z XIV XV wieku, czy nowożytne XIX/XX wieczne?
@altaa7513
@altaa7513 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskibohemizmów w XIX w. to raczej nie brano, wtedy to już nie Czesi, a Niemcy silnie na Śląsk oddziaływali. Inaczej się ma na Śląsku cieszyńskim, który był pod panowaniem Austriaków i który mógł rzeczywiście nawet wtedy przejmować wiele od Czechów (to jest również powód, dlaczego dzisiaj dialekt Cieszyński najbardziej wyróżnia się ze wszystkich dialektów śląskiego). Jednakże większość bohemizmów pochodzi ze średniowiecza i wczesnej bardzo nowożytności.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 4 месяца назад
w Dagome Iudex - Alemure może dotyczyć Niemczy (Alemagne murus) o ile przyjmiemy błędy w przepisywaniu (np. usunięcie zbędnego według kopisty "magne"). o raczej jest zgadywanie, ale logika opisu granicy wskazuję, że powinna być opisywana według najważniejszych punktów orientacyjnych, a takim jest szlak przez Kotlinę Kłodzką z Czech, dla którego punktem orientacyjnym był właśnie gród Niemcza.
@Lendzian
@Lendzian 4 месяца назад
W tym dokumencie opis Alemure jest taki sam jak i opis Rusi. Może chodzi tu o krainę? Może jest to jakiś specyficzny zapis Moraw?
@mateuszherok7370
@mateuszherok7370 4 месяца назад
W tym tekście nie ma żadnej logiki przynajmniej w polskiej interpretacji. Część ziem jest traktowanych jako graniczne np. Prusy, bo nie ma możliwości, aby państwo Mieszka tam sięgało, a większość jednak jako przynależące, jak np. Pomorze, chociaż z tekstu nie wynika takie rozgraniczenie. Gdyby traktować je w sposób spójny to państwo Mieszka obejmuje wtedy przede wszystkim Wielkopolskę poszerzoną o przyległe ziemie na wschodzie i południu.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 4 месяца назад
Prawdopodobnie równiez nazwa(civitas) dana na początku i końcu tekstu nie dotyczy państwa 'gnieźnieńskiego", a "państwa/miasta szczecińskiego" - które jest punktem orientacyjnym, od którego zaczyna się wyliczanie i na którym się kończy opis granicy. Nazwa GNieźnieńskie nie miała by zniekształconych pierwszych liter, bo zestawienie GN jest często spotykane w łacinie i nie sprawia problemu: gnoza, gnejus, gnatus@@mateuszherok7370
@jakubgroszek2440
@jakubgroszek2440 2 месяца назад
Panie Gościwicie - wiele wskazuje na to, że wskazywane przez Pana "Alemure" to nic innego jak Ołomuniec na Morawach. Pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Jest taka opcja. Z pozdrowieniami !
@wujciowariatuncio5702
@wujciowariatuncio5702 4 месяца назад
fajnie opowiadane; zara poszukam czy autor ma jakiś materiał o moim Podlasiu;
@dobrodziej8065
@dobrodziej8065 4 месяца назад
A skoro jest już pan w tym regionie to jak to było z tą legendą o Lechu, Czechu i Rusie? Wiem ze to zabawnie brzmi ale słyszalem że w najstarszym zapisie nie było mowy o Czechu tylko Bohemie, niestety nigdzie nie moge znależć lotwierdzenia tych rewelacji. Jedyne co kiedyś wyszukalem to w książce o Bohemundzie( bohater pierwszej krucjaty) który to miał przybrać imię od legendarnego giganta o tym imieniu
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
To Kronika Wielkopolska opowiada tę legendę. W tekstach bywa Boemus ale jest też Cechus. Boemus to łacinska nazwa od kraju Bohemia czyli Boihimon, Dom Bojów. Bojowie to plemię celtyckie, a nazwa może oznaczać wojownicy. Stąd imię Bohemund to może być protektor Bojów albo co bardziej realne wojowników.
@dobrodziej8065
@dobrodziej8065 4 месяца назад
@@gosciwit_malinowski i faktycznie jest najstarszą zachowaną?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
@@dobrodziej8065tak, pełna wersja Czech, Lech i Rus to Kronika Wielkopolska, wczesniejsze wersje Kosmasa to sam Czech wędruje, potem Czech i Lech, a trójka dopiero w KW
@dobrodziej8065
@dobrodziej8065 4 месяца назад
@@gosciwit_malinowski ok. Czyli jednak Bohem był późniejszą wersją. Czy ta nazwa jest po prostu zamienna? I oznacza to samo
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
@@dobrodziej8065 Bohemus po łacinie a Cechus po czesku
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 4 месяца назад
24.50 "Milczanie na wschód od Nysy Łużyckiej". To błąd, Milczanie byli na ZACHÓD od Nysy Łużyckiej, oddzieleni od tej rzeki zresztą Bieżuńczanami. Centrum Milczan to Budziszyn nad Sprewą.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
Niestety w niejednym odcinku się taki czeski błąd mi przytrafia, nawet jak mam napisane to zamieniam północ południe itp.
@michalgarstka7023
@michalgarstka7023 4 месяца назад
@@gosciwit_malinowski albo Chrobrego z Krzywoustym :)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
@@michalgarstka7023niestety, nawet nieraz sobie napiszę, a i tak przeczytam swoje :)
@elwirfankor4570
@elwirfankor4570 4 месяца назад
Zmienna grafika to więcej przygotowań, ale bardzo poprawia odbiór wewnętrznego podziału wykładu no i wzmaga ciekawość.
@mareksekulski7739
@mareksekulski7739 4 месяца назад
Naprawdę nie wiem skąd ta mapa BRZEG był stolicą Księstwa Legnicko -Brzeskiego czyli Dolny Śląsk.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
oczywiście, że Brzeg to Śląsk Dolny, mapa nanosi na tradycyjne regiony współczesne granice województw
@wodzimierzhaadus2454
@wodzimierzhaadus2454 4 месяца назад
z grafikami lepiej ... ale może by tak jeszcze ciąć cały wykład na tematy i zaznaczać ich czas w opisie ... wielu yutuberow tak robi i to jest ułatwienie dla poszukujących konkretnego wątku np dla przypomnienia sobie daty czy nazwiska ?
@wodzimierzhaadus2454
@wodzimierzhaadus2454 4 месяца назад
ewolucja ma sens jednak
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 4 месяца назад
Gdzieś tam w źródłach pisze że Golęszyce od Wiślan oddzielał duży pas lasu (u Geografa chyba?), pozostałością tego są jeszcze pewnie dzisiejsze lasy pszczyńskie?
@demaskatorr
@demaskatorr 3 месяца назад
@handekweda6815
@handekweda6815 4 месяца назад
Witam , żadne czary że nazwa Ślęża z przed 1000 lat to Slenza , po pierwsze palatalizacja S na Ś zaszła pod wpływem nowomowy polskiej , po drugie ę to nie samogłoska - to też bzdura ustalona przez komisję edukacji narodowej pod wpływem otumanionej szlachty , dlatego cofając się wstecz uzyskujemy poprawną polszczyznę z ę do en , słowo Slenza oznacza górę graniczną , leży ona na granicy tamtejszego klimatu , oznacza również górę brzegową leżącą na granicy - góry - niziny , oznacz również wilgotna , widoczna , piękna , stara , zalesiona - dokument praski 1086 - Zlasane . Pozdrawiam .
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
Zlasane od zalesione trochę dziwne bo tam wszędzie był BÓR.Wydaje mi się że bór jest wczesniejszą nazwą bo mamy borowik borówka i Darz Bór.LAS został dodany na przetrwanie tego słowa czyli imienia słowianskiego przodka.W Wedach Słowiańskich jest wspomniany LAS.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
?
@handekweda6815
@handekweda6815 4 месяца назад
Witam , zalesione jak widziałeś to tylko jedna z wersji , która nie oto chodzi , że pasuje , tylko taki jest przekaz w oparciu o te wszystkie wersje zapisane w różnych źródłach i wcale sobie nie przeczą , narazie nie będę tłumaczył , natomiast słowo las jest tak samo stare jak bor i nie przez przypadek oznaczają to samo , np. ,, niemiecki ,, wald - zapisany po rusku było by bald gdzie L przechodzi w R , a więc mamy bar-d , a A u nas zmienia się na O i mamy bor-d , to samo z angielskim for-est , możemy przejść przez F - W - B , ale można też przez F - P - B , myślę że zrozumiałeś , dlaczego od nas , bo to widać jak na dłoni , to jest skrót ale wszystko można wykazać logicznie , bo w naszej mowie jest zawarty kod którym można wyprowadzić większość etymologii , jak przeanalizujesz słowo las i bor to wychodzi światło , wystarczy podpalić jak ktoś nie wierzy , tyle że ludzie po powszechnym nauczaniu nie będą mieli pojęcia co napisałem i na jakiej podstawie . Pozdrawiam .
@elwirfankor4570
@elwirfankor4570 4 месяца назад
@@handekweda6815 "w naszej mowie zawarty jest kod" i tu już robi się tak jasno, że lasu nie trzeba podpalać...
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@handekweda6815 W naprawdę łudzicie się że ktoś myślący to uzna? Kto dał ten kod Miszka?
@teofilcebula6652
@teofilcebula6652 4 месяца назад
a gdzie miasto Głubczyce?
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 4 месяца назад
Hmm, dziesiejsi Górnoślązacy, ci którzy wyrosli jeszcze w tradycji kultury rodzinno-plemienej, językowej tak czy tak, a za mojej młodości takich było sporo, łącznie z kobietami w trachtach na codzień (od święta to już była tradycja trochę sztuczna) ale na codzień jeszcze było sporo "babek" chodzących w jaklach i w spodnicach za mojego dzieciństwa, oni musieliby jednak pochodzić od Golęszyców?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
ci z południowego Śląska, okolice Raciborza czy Rybnika absolutnie tak
@budziszynek
@budziszynek 4 месяца назад
Historia miesza się z ideologią i udowadnianiem że Śląsk był zawsze Polski Co było 1000 lat temu to nie ma przełożenia na współczesne czasy Był Czeski Niemiecki i Polski Dzięki Gomułce mamy uznanie zachodniej granicy na Odrze i Nysie i niech tak zostanie 2000 lat temu plemiona Słowiańskie zamieszkiwały pod Hamburgiem i Berlinem i są badania archeologiczne potwierdzające tą tezę Równie dobrze Hitler mógł zamieszkać w Nepalu bo nazistowskie Niemcy tam szukały swoich korzeni !?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
Śląsk nie był zawsze polski. Natomiast Śląsk (prowincja wrocławska) jako pojęcie został wymyślony w celu podziału państwa polskiego na regiony
@mmiror1975
@mmiror1975 3 месяца назад
A nie będzie to od Lachów? Ktoś to sprawdzał?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 3 месяца назад
Śląsk od Lachów nie, zbyt odmienne wyrazy
@altaa7513
@altaa7513 2 месяца назад
Rzeczywiście z- może przed literą l spalatalizować się w ś-, ale dzięki ą/ę, nie da się tego z Lachami powiązać.
@krzysztofwalczak9604
@krzysztofwalczak9604 4 месяца назад
Temat ciekawy ale dźwięk fatalny... Zainwestuj w dobry mikrofon...bo, w każdym wideo najważniejszy jest dźwięk a ten jest słaby, aż uszy bolą ... Albo napisy i się przyciszysz narratora
@UnderTheBanner
@UnderTheBanner 4 месяца назад
czekasz na informacje czy modelarskie zabawy zabawkami?
@Qozyr
@Qozyr 4 месяца назад
Czy slowa rzecz pospolita oznaczaja jezyk pospolity, ludowy, slowianski? Wykorzystane pozniej do okreslenia obszaru geograficznego jego powszechnego wystepowania.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
pospolity to próba oddania łacińskiego populus 'ludowy, narodowy'; bierze się od pospołu czyli razem, wspólnie
@Qozyr
@Qozyr 4 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Czyli uważa Pan że etymologia słowa pospolity jest łacińska? Pospolity to po łacinie vulgaris.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
@@QozyrNie jest łacińska tylko semantycznie ma wyraz pospolity oddawać łacińskie publicus od populus. A dzisiejsze znaczenie pospolity, jako nie wyróżniajacy sie, to juz kwesta przesunięć semantycznych w późniejszej polszczyźnie
@Qozyr
@Qozyr 4 месяца назад
​@@gosciwit_malinowski Pospolity pierwotnie znaczył publiczny? A nie było przypadkiem odwrotnie - pospolity to pospolity, rzecz pospolita to język pospolity, język pospolitego ludu. Sam Pan twierdzi, że język służył jako określenie obszaru jego rozpowszechnienia ( na przykładzie niemcy - nie posługujący się językiem słowiańskim, dla odróżnienia od rzeczy pospolitej, zrozumiałej na obszarze słowiańskim) , to późniejsza twórczość patriotyczna nadała mu opisywany przez Pana trochę absurdalny sens publicystyczny. W końcu pospólstwo to lud niepolityczny, tłuszcza, ludzie niskiego stanu, w odróżnieniu od obywateli czyli ludzi publicznych, tworzących politykę Widzę, że nie zgadza się pan z tezą zawartą w moim pytaniu i szuka Pan na siłę jakiegoś wytłumaczenia, odrzucając to co oczywiste.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
@@QozyrCzy slowa rzecz pospolita oznaczaja jezyk pospolity, ludowy, slowianski? = nie oznaczają. Rzecz pospolita to odpowiednik łacińskiego res publica i ten termin odnosi się do kwestii ustroju społeczno-politycznego, a nie języka.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
A co dzieje sie w Afryce dzisiaj. A Naukowcy za 1000 lat znaleźli ślady Chin w postaci artefaktów licznych smartfona ogryzkiem zwanego. A to świadczy o podbiciu Afryki przez Chiny, niestety pochówki nie zachowały się
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
Znaleźli za tysiąc lat. Grubo.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
@@janmos5178 Nie zrozumiałeś? Posądzałem cie o wyższe IQ!!
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@ggnagognagoma2462 Bez urazy ale popracuj nad językiem polskim. Słabo was uczą.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
@@janmos5178 NO cóż, niektórzy tacy się rodzą, inni takimi się stają . Póki się jeszcze podcierają samodzielnie, nie jest źle
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@ggnagognagoma2462 Czyli ty nie.
@mirkoskubiszewski5905
@mirkoskubiszewski5905 4 месяца назад
Nie ma zupełnej pewności, ale jest przypuszczenie, ze twórcy państwa Mieszka 1. które dało początek Polsce, czyli dynastia Piastów wywodziła sie z możnych z rozbitego przez koczownicze ludy madziarskie słowiańskiego Państwa Wielkomorawskiego
@deviernof1435
@deviernof1435 4 месяца назад
Piastowie pochodzą z obecnej Ukrainy i zostali wynajęci bo byli tańsi do obalenia Wenda księcia Popiela który nie był skory do negocjacji z gildiami handlowymi by być tania siła roboczą.
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 4 месяца назад
Przypuszczenie bardzo słabe. W zasadzie to czemu owi zaginieni Wielkomorawianie nie mogliby stworzyć swego państwa właśnie na obszarze Dolnego Śląska ale pchać się gdzieś na pustkowia nad Wartą?
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 4 месяца назад
@@deviernof1435 dlaczego ruska Kronika Nestora nic nie wie na ten temat? W sumie to żadna kronika.
@deviernof1435
@deviernof1435 4 месяца назад
@@krzysztofjot3581 Wiele kronik nie wspomina.Przyklad Cymbarki mazowieckiej który jako kobieta i księżna jest założycielką dynastii Habsburgów a jej korzenie rodzinne sięgają ziem Ruskich i Litewskich bo Mazowsze zawsze tam miało interesy i powiązania rodzinne jak i zamieszkujący tereny Rusi na Mazowszu też bo to byli potomkowie Wendów jak Mazowszanie.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
byli desantem hybryd ludzi z Reptilianami królewskimi🤣😂😇
@adlervonschlesien4869
@adlervonschlesien4869 4 месяца назад
Trzeba tez wziąć pod uwage Wandalow Silingow ktorzy zyli na tych terenach i z tad nazwa Silingae
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
bajania kundli genetycznych, W rzeczywistości NIE ISTNIELI to tylko nazwa na mapie i bez wiedzy gdzie zamieszkiwali
@BM-sb3jc
@BM-sb3jc 4 месяца назад
Najwięcej R1b w Polsce jest paradoksalnie w województwie Łódzkim i Świętokrzyskim, nie na Śląsku.
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
Ten własciwy Śląsk leży miedzy Nysą Łużycką a Nysą Kłodzką dlatego te rzeki mają wspólną część i znaczy to NASZA.
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
Nie nie znaczy.
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
@@janmos5178 A co znaczy?ha ha ha.
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@markegirski7498 To masz literaturę i filmiki jak ten od tego Iwan.
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
@@janmos5178 ha ha ha
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@markegirski7498 Kwiki nie zastąpią merytoryki Iwan.
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
Do javel Napisałeś że Tytus Liviusz uważa że Mediolan pochodzi od sanktuaria i nazywa się Medhelanon.W sanktuarium zazwyczaj MoDLoNo sie i mamy nazwę MODLENNO.Podobne nazwy wystepują w Polsce-MODLIN a także w Austrii i Niemczech.
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
A ty wiesz lepiej od Liviusza. Jasne.
@BM-sb3jc
@BM-sb3jc 4 месяца назад
xD Kurwa wchodzisz na nowy poziom ułomności umysłowej.
@handekweda6815
@handekweda6815 4 месяца назад
Witam , nazw tego typu jest na świecie dość sporo , bo pochodzą z polskiej mowy , na dzień dobry u nas - Mod-lin , Lub-lin , Dęb-lin [ prawidłowo powinno być Demblin ] , w Irlandii Dub-lin , Niemcy Ber-lin , Estonia Tal-lin [ ber i tal to prawie to samo ] , jak ktoś nie wie - Berlin to nie jest słowo niemieckie , w Rosji jest jeszcze Sachalin . Pozdrawiam .
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@handekweda6815 Nic nie pochodzą z mowy polskiej.
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
@@handekweda6815 Końcówka -in jest obca dla słowian.Wyraz "inni" znaczyło obcy a swój inny to był drugi drudzy.Jeszcze jedno czy na tym Śląsku między NASZĄ KŁODZKĄ i NASZĄ ŁUŻYCKĄ przed wojną mieszkali ludzie mówiący po słowiańsku.
@slonskipieron
@slonskipieron 4 месяца назад
59:35 Dlaczego Pan nazywa mieszkańców Śląska Polakami? Zwłaszcza że mówimy tu o czasach kiedy poczucie narodowoci nie było jeszcze wtedy w pełni ukształtowane. To że dzisiaj część mieszkańców dzisiejszego Śląska uważa się za Polaków, Niemców, Czechów i tak dalej, wynika to z ich osobistego wyboru lub warunków w jakich się wychowywali, ale nie można przymykać oczu na ludzi, którzy uważają się wyłącznie jako Ślązacy zarówno po tej polskiej jak i czeskiej stronie Śląska. I nie wspomniał o ślůnskij godce/ślōnskij gŏdce, pierwsze źródło napisane po śląsku to list z XVI/16 wieku Ambrożego Szklorza. Śląski posiada dwa systemy pisma alfabet Steuera i ślabikŏrz, pierwszy powstał na początku XX/20 wieku a drugi na początku XXI/21 wieku. Wcześniej śląski był zapisywany alfabetem podobnym do polskich liter, ale bez "ą" i "ę", bo w śląskim nie ma tych liter i dźwięków. I też warto wspomnieć że śląski niedługo może przestać być dialektem języka polskiego, bo weszła ustawa do Polskiego Sejmu. W Czechach narazie nie ma jeszcze takiej ustawy, ale Ślązaków jest tam mniej niż w Polsce bo to mniejsza część, ale może kiedyś tam też uzna się język śląski. I mam jeszcze jedno pytanie czy to że Górny Śląsk nie był kiedyś nazywany Śląskiem czy to znaczy że pan sugeruje dzisiejsi Ślązacy nie są potomkami tamtejszej ludności słowiańskiej ze średniowiecznej Opolszczyzny jak też Cieszyna i Hluczyna (Hlučín)? Tylko może są potomkami słowiańskich przybyszów z terenów dzisiejszego Dolnego Śląska, którzy nie ulegli germanizacji?!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
Poczucie narodowości i dziś nie jest w pełni ukształtowane. I nigdy nie będzie. Ale Śląsk powstał tylko i wyłącznie dlatego, że był prowincją, dzielnicą w państwie polskim. Elity tej prowincji były polskie. Potem ta prowincja odłączyła się od Polski i jej elity były głownie niemieckie, przez pewien czas czeskie. I tych pojęć narodowych nikt nie negował. Oczywiście była też silna solidarność regionalna, stąd się np. Ślązacy sprzeciwiali przysyłaniu urzędników z Czech. I oczywiście zgadzam się, że ludzie mogą mieć głównie tożsamość regionalną, dlaczego miałbym Ślązakom czegoś, co jest naturalne i w Polsce, i Niemczech, bo mamy Bawarów, Anhaltczyków, Kurpiów, Podlasian itp. Gadka śląska nie z XVI wieku, ale z XIII co najmniej, już wtedy Henryk Pobożny pod Legnicą nie zrozumiał Krakowian, bo mówił po śląsku. Ale ta gadka to polski dialekt. Jeden z wielu polskich dialektów. A kiedyś był i śląski niemiecki, dziś chyba już zapomniany. Tak że tożsamości można mieć wiele, ale języków już nie. Śląski polski, śląski niemiecki, literacki polski, literacki niemiecki. A że w Czechach będzie język śląski? I bardzo dobrze, bo Śląsk Morawski to są ziemie dawnych plemion lechickich i dialektów śląskich języka polskiego. Przez pokolenia czechizacji stały się one pół na pół polskie i czeskie. Więc Czesi przyznają, że Śląska to nie jest czeska czy morawska ziemia, tylko polska. Ale już od tak dawna w Czechach, że jednak jest czesko-polska czyli regionalnie Śląska. Z Niemcami też by się może takie coś udało jak z Czechami teraz. No ale Niemcy nie wyszło, najpierw był 1939, potem 1945 i nic już nie jest jak dawniej. Górny Śląsk nie był nazywany Śląskiem do połowy XV wieku, potem już był. Mazowsza nie nazywano Polską do połowy XVI wieku. A dziś i Mazowsze to Polska, i Górny Śląsk najprawdziwszy Śląsk. 500 lat z okładem to mnóstwo czasu. Mieszkańcy Górnego Śląska to dawni Polacy z Opolskiego, od 1450 już Polacy z Górnego Śląska. Prowincja się zmienia, pochodzenie nie. A Sejm może sobie różne sprawy uchwalać, ale nie kwestie języka. Śląski jest dialektem polskim. Można z niego zrobić język, z każdej odmiany polskiego można zrobić język. I z poznańskiej, i z góralskiej, i z podlaskiej, i z grypsery. Tylko po co? Co wart jest taki neo-język? Jak czarnogórski, zadekretowany kilkanaście lat temu. A czarnogórski to nawet dialektem serbskiego nie jest tylko jakąś gwarą w ramach jednego z dialektów. Oczywiście można wykreować śląski w język. tylko po co? Jeden standard obowiązkowy dla dziesiątków gadek regionalnych? Będzie się dzieci w szkole poprawiać bo mówią z dialektem chorzowskim, rybnickim czy cieszyńskim zamiast standardem śląskiego? Nowy język to i nowa literatura. Polacy nie czytają po słowacku, a Słowacy po polsku. To i Ślązacy będa musieli miec nową literaturę, bo polski nie będzie już dla nich punktem odniesienia. Warto robić z siebie wbrew historii i wbrew językoznawstwu naród? Bo że można zrobić, to pewnie, że można. Wystarczy wola.
@slonskipieron
@slonskipieron 4 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Uznanie języka śląskiego da jakaś większą gwarancję przetrwania w późniejszych czasach tak jak stało to w przypadku języka kaszubskiego. Po śląsku jest już co nie co książek. A dzięki statusie języka regionalnego śląski będzie mógł się lepiej rozwijać. Tym bardziej że śląski w odróżnieniu od dialektów typu wielkopolski, małopolski, mazowiecki itp. jest bardziej żywy. A ludzie chcąc nauczyć się dobrze mówić po śląsku jak i pisać nie mają za bardzo do dyspozycji materiów do nauki.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 4 месяца назад
@@slonskipieronKaszubski to bardzo zły przykład. Jak długo jego status był nieuregulowany, tak długo język trwał, a nawet się rozwijał. Dumnie było być Kaszubem, nawet Polacy wysiedleni z kresów stylizowali się na Kaszubów. A dziś już mało kto maturę z kaszubskiego chce pisać. Siłą śląskiej gadki jest właśnie to, że nie jest językiem urzędowym, szkolnym, oficjalnym. Dlatego będzie sobie radzić znakomicie, bo i Ślązacy mają ogromny potencjał. Ale musi pozostać językiem naturalnym, a nie skodyfikowanym. Po co ludzie mają się uczyć dobrze po śląsku, niech się uczą od rodziny, od otoczenia, a sprawy urzędu, szkoły, nauki to po polsku. Zresztą dziś to nawet i nie po polsku często tylko po angielsku. Dlatego jak śląski będzie regionalny tak że będą tabliczki ulic po śląsku, to fajna sprawa. Ale jak będzie trzeba ustawy i kodeksy na śląski tłumaczyć, a w szkole dzieci karcić, bo nie dość po śląsku mówią, to będzie tragedia. Wtedy sami Ślązacy po złości dla takiego śląskiego przejdą na telewizyjny polski. Albo i niemiecki.
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
Z LASKÓW i jest ŚLĄSK tak jak Z LACHÓW TA i jest SZLACHTA
@krzysztofjot3581
@krzysztofjot3581 4 месяца назад
Śląsk jest od rzeki Ślęzy (notabene allochtoniści macie tu słowiański stary toponim).
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
@@krzysztofjot3581 A rzeka Ślęża od Śląska.
@magier6244
@magier6244 4 месяца назад
​@@markegirski7498Nazwa Śląsk wywodzi się od terenów podmokłych, bagnistych zwanych ślegami, które znajdowały się w masywie dzisiejszej góry Ślęży.
@markegirski7498
@markegirski7498 4 месяца назад
@@magier6244 Ślegi czegoś takiego nie znalazłem w słowniku ani na google też nigdy nie słyszałem o czymś takim.Łatwo dodać takie twory .Dziwne żeby dziecku nadawać imię związane z bagnem mokradłami błotem.
@magier6244
@magier6244 4 месяца назад
@@markegirski7498 Kiedyś czytałem jakieś opracowanie na ten temat ale nie pamiętam autora. Natomiast częściowe dane znajdziesz w Wikipedii pod hasłem: Hipoteza ślęgu.
@adlervonschlesien4869
@adlervonschlesien4869 4 месяца назад
Mieszko i jego przodkowie chyba pochodzil z Wielkiej Morawi i po upadku stworzyl nowe księstwo, dlatego Kraków i Śląsk odebral Czechom
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
No żywot Metodego mówi o podboju Wielkich Moraw właśnie dzisiejszych Śląska i Małopolski. I nie, Piast pochodził z rodu dworzan owego władcy i po jego obaleniu przejął przejął za zgodą wiecu władzę. A jego faktyczne imię to Sław od niego wywodzi się ród Sławnikowiców. A od jego bywszej funkcji znamy go pod nazwą Piast. A po upadku tejże przejął ..."aktywa tejże po ucieczce za góry po wtargnięciu na nizinę pannońską koczowników. Wtedy to znów przypadły"Polsce" Krakowskie i Śląsk , a także Morawy gdzie władze objął ród Piasta . Stąd tak łatwo przyjęto Wojciecha i jego brat ocalonych z rzezi czeskiej Przemyślidów
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@ggnagognagoma2462 Źródła do tego Sława?
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
@@janmos5178 Kroniki bizantyjskie i chorwackie gdzie ponoć się schronił Popiel , a resztę twe wysokie IQ z pewnością wyszuka
@janmos5178
@janmos5178 4 месяца назад
@@ggnagognagoma2462 Ponoć.
@adlervonschlesien4869
@adlervonschlesien4869 4 месяца назад
Nazwa Milczanie daje duzo do myslenia z nazwą Silencio Silenci Silensi
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 4 месяца назад
a mnie kojarzy sie z ich siedzibą i miastem Miliczem
Далее
Почему худеют от Оземпик?
00:37
Просмотров 86 тыс.
На чем играют ПРО | Standoff 2
07:25
Просмотров 309 тыс.
DOLNY ŚLĄSK ◀🌎 Ciekawostki
44:55
Просмотров 89 тыс.