Тёмный
No video :(

097 Lędzianie, Lęchowie, Lasi: zanim Słowian lechickich nazwano Polakami 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 12 тыс.
50% 1

Bezpośrednio po męczeńskiej śmierci św. Wojciecha w 997 r., jeszcze przed zjazdem gnieźnieńskim w 1000 r., kiedy to Bolesław Chrobry został zapewne wyniesiony do godności współcesarza rzymskiego przez Ottona III, elity państwa na Słowiańszczyźnie, podjęły w chrześcijańskiej Europie akcję promocji nazwy dla tego rosnącego w siłę państwa. Jego mieszkańcy mieli być odtąd znani jako Palanie, Polanie, z czasem Polacy. Od nazwy tej bez trudu urobiono łacińską nazwę kraju: Palania, Polania, Polonia, nazwa w języku słowiańskim powstała od przymiotnika etnicznego „polski” jako Polska ziemia, Polsko.
Przez kolejne wieki nazwa ta miała identyfikować mieszkańców państwa, gdzie rządziła dynastia polska, od XVI wieku zwana piastowską, oraz wiernych prowincji kościelnej utworzonej w 1000 r. ze stolicą w Gnieźnie, której poddane były diecezje biskupie o zmiennej liczbie i zmiennych granicach. Nazwa ta rozpowszechniła się zatem przede wszystkim w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim, w kręgach łacińskiego chrześcijaństwa, ujętego w uniwersalistyczny system władzy cesarskiej i papieskiej.
Natomiast wśród północnych, wschodnich i południowo-wschodnich sąsiadów Polski nazwa ta rozpowszechniała się z trudem, w późniejszym okresie, lub też w ogóle nie została oficjalnie zaakceptowana. Stało się tak dlatego, że w językach tych ludów istniał już inny desygnat na określenie kraju i jego mieszkańców, zanim w roku 998 i 999 rozpoczęła się akcja promocyjna nazw Polanin - Polonia. Inaczej niż dla Europy Zachodniej, której w opisie świata przez długie wieki wystarczał termin ogólny Słowianie - Słowiańszczyzna i gdzie do wyjątków należały takie osoby jak tzw. Geograf Bawarski, które chciały przeniknąć do Słowiańszczyzny i wniknąć w jej wewnętrzną strukturę, dla mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej od samego początku istniała konieczność wyodrębniania poszczególnych regionów tejże Słowiańszczyzny, ponieważ albo sami byli częścią świata słowiańskiego, albo sąsiadowali z jakimiś jej częściami i racją politycznego bytu było orientowanie się w tym świecie.
Ci wszyscy mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej używali na określenie mieszkańców ziem polskich nazwy - Lędzianie lub formy skróconej, zgrubiałej i poufałej zarazem Lę(d)chowie, Lęchowie, a od XI wieku Lechowie, Lachowie.
#średniowiecze #historiapolski #słowianie #polacy #lędzianie #lachowie #lasi #rusowie #konstantynporfirogeneta #josippon #nestor #słowiańszczyzna
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/podcastinterpret...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/podcastinterpret...

Опубликовано:

 

26 май 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 397   
@MILCZAR55
@MILCZAR55 2 месяца назад
Dziękuję za kolejny pasjonujący wykład. Pozdrawiam.
@ilcattivo13
@ilcattivo13 2 месяца назад
Dziękuję za kolejny ciekawy wykład. Tego mi brakowało przez ostatnie kilka dni :)
@igorzalevski8418
@igorzalevski8418 2 месяца назад
25:41 tu skończyłem, bo wykład tak ciekawy, że chcę go sobie rozłożyć w czasie. Pana wykłady są wzorem tego, jak powinno się szerzyć wiedzę w sposób poglębiony, ale równocześnie przystępny. Bardzo dziękuję!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Dziękuję bardzo
@jacekbak2484
@jacekbak2484 2 месяца назад
Dziękuję za kolejne spotkanie. KDZ.
@LekarzZArabi
@LekarzZArabi 2 месяца назад
Dobry materiał świetnie się oglądało. Pozdrawiam 👍👍👍
@piotrsynowerski6053
@piotrsynowerski6053 2 месяца назад
Super materiał, dzięki.
@mirkacihlar8110
@mirkacihlar8110 2 месяца назад
Fantastyczny wyklad.Dziekuje.
@mariuszpoleszczuk8177
@mariuszpoleszczuk8177 2 месяца назад
Bardzo ciekawy materiał
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Dobry film.
@tomaszwojewodzki5081
@tomaszwojewodzki5081 2 месяца назад
czy mógłby Pan dla nas zebrać nazwy geograficzne gór, rzek itp z podaniem źródła, tzn czy nasze nazwy geograficzne ( podobno najbardziej trwałe i niezmienne),pochodzą od rdzenia germańskiego, słowiańskiego, może jeszcze wcześniejszego? Dla mnie jest fascynujące, że Odra, Wisła, Bieszczady to nazwy bardzo , bardzo zamierzchłe.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Taką pracę wykonał już Zbigniew Babik w książce Najstarsza warstwa nazewnicza na ziemiach polskich (W granicach wczesnośredniowiecznej Słowiańszczyzny). Ja tylko uzupełniam jego dane, a czasem się z nim trochę nie zgadzam
@tomaszwojewodzki5081
@tomaszwojewodzki5081 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski dziękuję, poszperam
@lukezenon
@lukezenon 2 месяца назад
Świetny wykład Panie Profesorze. Dokładnie w tym kierunku poszedłem ze swoimi skromnymi rozważaniami po wysłuchaniu wcześniejszych audycji o Lugiach czy też o Litzikawikach. Ponadto również epizod postaci trójgłowego boga Lugha może wskazywać na jakąś kontynuację kulturową. A może Polak to Po-lach, czy też Polanie to skrócona dla wygody wersja Polędzianie, czyli "następcy" Lędzian. Podążajac za badaniami archeologów widać, że ekspansja tzw Piastów przebiegała od północnego wschodu w stronę Wielkopolski. Najwczesniejsze potwierdzone ślady sięgają Kalisza, ale może przybyli z jeszcze dalszego północnego wschodu, właśnie z terenów Lędzian🤔. Tak sobie tylko gdybam swoim rozumem laika, aczkolwiek pasjonata wczesnosredniowiecznej historii ziem polskich.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Dziękuję. Źródła na temat Słowian są wcale nie tak nieliczne, tylko niestety mocno fragmentaryczne. Ale pewne prawdopodobne lub możliwe scenariusze da się z nich wydobyć. Choć wiele białych plam na zawsze pozostanie
@slimaknazboczu2407
@slimaknazboczu2407 2 месяца назад
Bardzo dziękuję.
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Jest jeszcze Leasir w Islandzkich sagach
@kamilolszewski8797
@kamilolszewski8797 2 месяца назад
Rodzina mojej Mamy pochodzi z Żelechowa kiedyś znaczące miasto na drodze Warszawa Lublin. Jak byłem mały pytałem się cioci która znała z grubsza historię tych ziem. W jej legendzie na początkach Państwa Polskiego na ówczesnych mieszkańców Żelechowa Napadly i spalili znaczący w ówczesnych czasach gród ufortyfikowany i wymordowali część starszyzny i porwali w niewolę dzieci.Duktem szli Żydzi i napotkali spalony gród i płakali nad mieszkańcami Żal- Lachów.po latach przekształciło się na Żelechów. Panie Goscislawie gdyby znał pan jakieś latopisie o genezie nazwy Żelechów byłby to piękny prezent dla Cioci która jest seniorka słusznego wieku Z góry Bardzo Dziękuje. Kamil O.
@grzegorzzak1109
@grzegorzzak1109 2 месяца назад
Szczerze mówiąc brzmi jak opowiastki o pochodzeniu nazwy mojego miasta, o jakimś ostro jedź, bo tereny podmokłe... A miasto należało kiedyś do Ostrogskich... Ot legendy. Muszą bzdecić. Nie jest u Was nazwa odimienna?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Żelechów mazowiecki jest najbardziej znany, ale jest i kilka innych osad o tej nazwie, podobnie jak i o nazwie Żelichowo. Opowieść o klęsce Polaków (Lachów) w bitwie z Jaćwingami, to późniejsza legenda. Tego typu nazwa jak Żelechów oznacza, że osada została nazwana na cześć kogoś o imieniu Żelech, a to imię słowiańskie Żelisław, niegdyś całkiem popularne. Pozdrowienia
@uroczyskomichaow15
@uroczyskomichaow15 2 месяца назад
Prof. Ma na imię Gośćwit :-)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@uroczyskomichaow15 miał, ma i będzie mieć
@uroczyskomichaow15
@uroczyskomichaow15 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski kolega powyżej nazwał Pana "Gościsławem" . W sumie to też fajne imię :-)
@wodzimierzurban6396
@wodzimierzurban6396 2 месяца назад
Lędzianie oznacza dosłownie miejscowi albo tutejsi i tak sami siebie nazywali mieszkańcy ziem polskich, niezależnie jak ich na siłę nazywali geografowie i historycy. Lędź i ląd oznacza całą zamieszkaną przez dany lud okolicę. Germańskie land znaczy mniej więcej to samo. Dojczland można wywieśc w podobny sposób i nie tylko.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie sądzę, żeby Lędzianie oznaczali miejscowych. Natomiast wyraz ląd jest bardzo ciekawy. gdyż występuje tylko w polskim i jest nieznany innym językom słowiańskim/ I wydaje się, że to ewidentne zapożyczenie z germańskiego land; Słowiańskie jest lędo, lędina
@MrZylak
@MrZylak 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiWedług wiki słownika inne języki słowiańskie również mają to słowo. Polskie „ląd” i germańskie „land” to kognaty indoeuropejskiego rdzenia *lendʰ-
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@MrZylak no właśnie inne mają *lędo, lędzina; i to są pochodne regularnego rozwoju "lendh-; a polski ma jeszcze dodatkowo ląd i to może być zapożyczenie z germańskiego
@MisTrzYogi
@MisTrzYogi 2 месяца назад
A dlaczego zakładamy że slowo lad musi pochodzić od niemieckiego land a nie zmieniło swoje brzmienie jak wiele innych słów. Dlaczego nie dopuszczamy hipotez odwrotnych ze Niemcy przejęli wiele słowiańskich słów wraz z wchlonietymi ludami słowiańskimi między Łabą a Odrą? Mam na myśli takie słowa jak Ist, viel, Dankę, krutze, mog(mogę), will, ring(od słowa krąg)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@MisTrzYogi patrzymy na to jak dane słowo rozwijało się od swego pierwowzoru indoeuropejskiego; jeśli w taki sposób jak w językach germańskich, to jest zapożyczenie germańskie, jeśli w taki sposób jak w językach słowiańskich, to jest zapożyczenie słowiańskie; a najczęściej to jest paralelny rozwój z prajęzyka - ist, mog, will; w przypadku ląd to jest nieregularnie po słowiańsku, więc dlatego zakłada się, że to z germańskiego land; nie zakłada się, że zapożyczenia były tylko w jedną stronę; germańskie języki, a już konkretnie niemiecki mają zapożyczenia ze słowiańskich, np. Grenze; prawdopodobnie i Bier jest ze słowiańskiego piwo.
@romantrojanowski7782
@romantrojanowski7782 2 месяца назад
Jak zwykle like
@JanMoniak
@JanMoniak 2 месяца назад
Ciekawie Pan zracjonalizował zaproponowaną przeze mnie wersję. Zastanawiam się czy nie przeprowadza Pan pouczającego eksperymentu nawiązującego trochę do afery Sokala. Dziękuję
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie to nie afera Sokala. Bardzo wiele mi dają do myślenia różne tezy, które rzucają słuchacze moich audycji. Nieraz są kosmicznie odjechane, ale nieraz to jak się je sprawdzi, to wychodzi z tego możliwy i ciekawy model, na który nikt nie wpadł wcześniej.
@JanMoniak
@JanMoniak 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję za odpowiedź. I jest gotowy model do dalszego badania. Pozdrawiam serdecznie
@danielrenowski9977
@danielrenowski9977 14 дней назад
Witam,bardzo wielka wiedza,bardzo ciekawa historia plemion Polskich właściwie Lechickich,moje pytanie czy nazwa Polska jest właściwa?.Plemion słowiańskich było znacznie więcej,północ dzisiejszej Polski jest bardziej zróżnicowana,badając genetykę dzisiejszej ludności,wielki wkład miały Ludy Germańskie,centralna Polska czy południowa Polska różnią się jeżeli chodzi o haplogrupy.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 13 дней назад
Nazwa Polska związana jest z dynastą polską, która utworzyła państwo, stąd wiele ugrupowań regionalnych Słowian o różnych nazwach i pewnie róznej genetyce, przyjęło zbiorczą nazwę Polaków
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Dziś mamy temat najważniejszy w wykładach.Będąc mieszkańcem wschodniej Wielkopolski proponuje Lędzianie byc może od Lądu,gdzie znajduje się gród,nie tylko klasztor.Jest to teren zalewowy Warty.Pozniej jak ta grupa podbila Gniezno,lub go przejęła z górą Lecha . Być może wtedy stali sieLechitami.Polanie to można to interpretować tak jak Polechy czyli po lachach.Zyli na polanach lub polasach,ale biorąc pod uwagę,ze już było tu dużo terenów rolniczych .Oni żyją na po lach.Lach ziemi Łach.Lechici dzielili sie na lesnych i pollannych.Polano też używali ci co sygnały ogniem dawali np wici.Nie daleko mamy Licheń od Licha ducha tamtej ziemi.Polacy są po lachach,po lechach bo to Polanie, którzy byli z Lądów, żyli na wyspach i podbijali farmerów i snuli wielkie plany.ps Dzięki za pomoc w sprawie Wrząśnika.Okazalo się,że byl taki zespół ludowy gdzie babcia śpiewała.Polecam ziemię Piastowska.Są tam opracowania moich terenów.Od profesora proszę o jakieś kontakt to bym zorganizowal wykład dla trzeciego wieku w Bibliotece w przyszłym roku.pozd
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Ląd, ciekawa nazwa i region. Mój namiar imię.nazwisko@gmail.com
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Oki napiszę.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
Do jest jeden (ale niezbyt mocny) argument za koncepcja autochochtonistyczną, gdybyśmy założyli, że nazwa Lędzianie jest kontynuacją występującej w źródłach antycznych nazwy Lugiowie. Pisze dość słabą, bo takie nazwy bywały przejmowane przez ludy napływowe - tak jak np. po inwazji greckich Dorów utrzymały się nazwy Achajowie czy Hellenowie, albo utrzymała się celtycka nazwa Brytania. Jeśli chodzi o pochodzenie, to tutaj chyba nie dojdziemy źródła pochodzenia nazwy. Dla mnie ciekawa jest ta wzmianka o tym, że w czeskim zachowało się podobne słowo na oznaczenie właściciela ziemskiego, czyli na nasze współczesne można by to tłumaczyć jako "Rolnicy, Gospodarze". Ale oczywiście źródłosłowów można próbować doszukiwać się różnych - np. od jakiejś zniekształconej bardzo (wielokrotnie) formy wyrazu "Ludzie", co jest dość częstym sposobem auto określania się pewnych grup etnicznych - my to "Ludzie, Lud", a pozostali naokolo to coś innego. Osobiście nie sądzę, żeby dało się definitywnie coś tutaj ustalić - podam żartem jeden przykład - w Arabskim Niemcy to z francuskiego "Almani" ale już Austriacy to ze słowiańskiego "Nimsawi" (Niemcy). Takie nazwy czasem powstają losowo, np. gdy nazwę jednego plemienia rozciąga się na całą większa grupę plemion o różnych nazwach.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Zasadniczo zgoda, tylko Achajowie nie byli Dorami, a ludnością wcześniejszą, Hellenowie zaś to bardzo ciekawa sprawa, gdyż pozostali w epoce klasycznej drobnym ludem górskim. Brytowie to też byli tylko Celtowie a nie Anglicy. Dlatego to nie takie częste, żeby nowsza ludność sama dla siebie przejmowała nazwę dawniejszej,
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Tak - Przejmowanie nazw to raczej wyjątek, ale może się zdarzyć, O to m właśnie chodziło z Achajami i Dorami - w tym sensie, że po inwazji Dorów nazwa Achajowie w odniesieniu do Greków była nadal używana, czy to przez ludy ościenne czy w eposach, czy tradycji. Można by było znaleźć więcej takich przykładów, ale wybrałem ten najbardziej znane, przy których nie trzeba dawać obszernego przypisu jak przy Hetytach
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Też ta koncepcja do mnie przemawia.Lugiowie ,żyli w lasach.Wypalali je i zajmowali się rolnictwem.Bylo ono na wysokim poziomie w ich wykonaniu.Lug Ługowanie, Smoła, wypalone drzewa dostawały deszczu i tworzył się super uszczelniacz.Zyli na podmokłych terenach także,bo dzięki nim przeżywali najazdy.Byc może jest cienka granica między nimi,a Słowianami, którzy z nimi weszli w bliská symbiozę.Z lądów z zalewowych terenów Warty.Ląd , Zagórów, Ciążeń, Pyzdry ruszyli na Kaliszu.Pozniej Gniezno gdzie Popiele żyli, którzy też byli Lugiami,ale z resztkami Wandali, Burgundów i płacili trybut Awarom . Części Słowian się zbuntowallo i z Lugiami ich wygnało.Pozniej stali się Lachami czyli panami.Alem polecioł chlopoki.pozdra
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@longinzaczek5857 na całym wschodzie Greków nazywano Iawana czyli Jonowie; no i tu nie ma jasności czy dlatego, że Jonowie byli pierwszym greckim ludem, bo Morze nazywa się Jońskim, choć nigdy w epoce historycznej już tam nie było Jonów; czy że Jonowie są najbardziej na wschód położonym, a więc sąsiednim ludem greckim
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@tomaszwesoowskifromlechist6222 w zasadzie to ten model nie jest niemożliwy; można by próbować z niego wychodzić i nawet by ciekawe rzeczy wyszły :)
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 2 месяца назад
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 2 месяца назад
...oczekuję "gramotów", które zbierał również biskup krakowski Kominek, zwany "mistrzem" od czasu gdy osiadł w klasztorze, który sam wybudował...
@zarkadiusz123
@zarkadiusz123 2 месяца назад
Nadmiar wiedzy jest oszałamiający i nie sposób się w tym natłoku informacji znaleźć.
@marvju209
@marvju209 2 месяца назад
❤x100
@ciferusbux
@ciferusbux 2 месяца назад
Jak zapisaliby by w starożytności imię Łęcz ? inny trop : plechaty to po czesku łysy , z Łysogór w górach starych gdzie szczyty gór specjalnie karczowali ( te leżące w linii prostej i w równej odległości) by w dniach równonocy odprawiać swoje obrzędy i rozpalać ogniska
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Łęcz? A w jakim alfabecie? Jak w łacińskim to zapewne LENS
@martajk7465
@martajk7465 2 месяца назад
Pelechaty znaczy przerzedzony, mogą być jak włosy przerzedzone oraz jak i karczowany las. Taką ziemię w górach najczęściej dostawali wojskowi od króla (najczęściej mowi się o Kazimierzu Wielkim) i nie palcili bardzo dlugo daniny, ogolnie to nigdy jej nie płacili. Taką mam część historii rodzinnej przekazanej.
@KaKa-ch4rs
@KaKa-ch4rs 2 месяца назад
Ciekawe słowo Palenica - bohaterka, kilka miejscowych nazw
@nemolalilulelo5251
@nemolalilulelo5251 2 месяца назад
Pod koniec pan Gościsław daje nam niezły zwrot akcji i zabiera głos w trwającej od XIX wieku dyskusji o tym czy istnieje związek między nazwami lechitów i lugów. W dodatku otrzymujemy argument za tą mniej popularną w nauce stroną sporu, czyli za istnieniem związku. Osobiście przekonująco brzmi dla mnie teza ze lużyce są od lugów, ale kto wie, może Lędzianie też. A swoją drogą to jak brzmi liczba pojedyncza od słowa lugi? Bo lugi to łacińska liczba mnoga prawda? Czy łacińska liczba pojedyncza nie brzmi lug albo lugus?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Lugios, a po łacinie Lugius. GOŚCIWIT :)
@nemolalilulelo5251
@nemolalilulelo5251 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Przepraszam, z tym Gościsławem to chyba autokorekta.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@nemolalilulelo5251 Nie ma problemu :)
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
Dziękuję bardzo za kolejną ucztę wiedzy:) Po wysłuchaniu kolejnej pasjonującej audycji przyszła mi do głowy dość kontrowersyjna myśl. Czy możliwe jest, że nazwa Lachy, Lędzianie, a może nawet imię Lech i może wywodzące się od niego Leszek ma tą samą genezę co nazwy Walia, Walonia, Wołosi, Włosi, a więc jest to germańskie określenie obcych z pogranicza, pochodzące z rdzenia "walh"? Skoro plemiona germańskie określały tak pograniczne niegermańskie ludy romańskie lub celtyckie, to może określały też tak co niektórych Słowian? Wystarczyłoby odrzucić pierwszą sylabę jak "wa-", albo "wo-", i na przykład z początkowych "Walachów", możemy mieć "Lachów", a "Walech" ( może germańskie określenie cudzoziemca) mógł się zmienić w Lecha, a potem może nawet w Leszka. Podobnie "Lędzianie" , mogli być pierwotnie "Walędzianami". Wiem, że jest to dość śmiała i dla wielu niewygodna myśl, ale przecież obok Słowian na terenie Polski mieszkały też plemiona germańskie, chociażby Goci, którzy zostawili między innymi kamienne kręgi na Pomorzu. Dawna germańska nazwa obcych mogła być potem zaadaptowana przez Słowian jako nazwa własna. Pozdrawiam, miłego tygodnia!
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
Dodam do swoich rozważań, że Goci mieszkali nie tylko na Pomorzu, ale również na terenie obecnej Ukrainy, gdzie obecnie akurat używa się słowa "Lachy". To moim zdaniem kolejna poszlaka, że słowo "Lach" może być skróconym i zniekształconym "walach", czyli pożyczką od germańskich Gotów.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Lędzianie na pewno nie; natomiast Lech, a zwłaszcza Lach to się myliły i nie można wykluczyć, że jakaś regionalna grupa Lachów jest romańskiego pochodzenia
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję bardzo za odpowiedź, dodam, że w Austrii i w Niemczech jest rzeka o nazwie Lech, znana chociażby z kilku bitew. Raczej płynie poza terenem Słowiańszczyzny z czasów wczesnego średniowiecza (południowo - zachodnia Bawaria, zachodnia Austria), jej nazwa ma być pochodzenia celtyckiego (od plemienia Likatów, albo od celtyckiego określenia kamienia). Bądź, co bądź, ciekawa zbieżność!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@witoldptak7767 austriacka rzeka Lech nazywała się pierwotnie Liccus i rzeczywiście była na terenach celtyckich pierwotnie
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Te wszystkie nazwy pochodzą od LECHa i LASa.Te różnice wynikły z tego że to L powinno się wymawiać i było kiedyś wymawiane jako przedniojęzykowe i zapisywane jako W lub WL .Do tej pory w angielskim jest jako Ł . Trzeba czytać angielską wikipedie bo w polskiej te ważne sprawy dla polaków są pomijane a wręcz ukrywane.Niech mi ktoś powie dlaczego.
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 2 месяца назад
A lec polec legnąć (lygnąć sie po śląsku) czyli osiedlić się na pewnej (nowo przyswojonej rolniczo) ziemi? No właśnie o Lugiach już nie raz pisaliśmy, że musi być jakaś kontynuacja, zwłaszcza widły południowej Wisły i stare osadnictwo na Ziemi Sandomierskiej i części Małopolski.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Od legnąć jest jednak leżę, a nie ledzę, palatalizacja pierwsza. Coraz ciekawiej wychodzą te modele z kontynuacją Lugiów.
@Tomasz.J.Kosinski
@Tomasz.J.Kosinski 2 месяца назад
Kętrzyński tłumaczył Lugii na Lęgi/Lęhi.
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 2 месяца назад
@@Tomasz.J.Kosinski @Tomasz.J.Kosinski a może to od tego pochodzą ludzie, ludi, Leute? Niegermańskie i niesłowiańskie małe, ale liczne plemiona, które tam już zawsze sobie siedziały i były tą drobnicą ludową,, tym podstawowym ludem, który adoptował się do przybyszy? @gosciwit_malinowski
@Tomasz.J.Kosinski
@Tomasz.J.Kosinski 2 месяца назад
@@mariuszmajor9552 Skoro lęg/lęh miało przejść w lęd jak w etnonimie Lędzianie, to forma ludi może też pochodzić od lęgi, bo lęg to gniazdo, ale i ród.
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski już ostatnie na dziś, nie znam nazwisk, ale przed wojną byli w Polsce profesorowie antropolodzy, którzy pisali prace o tym (dziś pewnie politycznie kompletnie niepoprawne), że wyróżniają na ziemiach polskich 2 główne typy ludności, różniące się od siebie cechami fizycznymi, inteligencją, zdolnościami, ale także na przyklad różnymi umiejętnościami praktycznymi i różnymi cechami drugorzędnymi. Myślę że to nietrudno będzie znaleźć w pana potężnym(!!) zapleczu źródłowym i bibliograficznym. I powiedzieć, że chodzi o jakieś wyodrębnienie typu germańskiego czy "aryjskiego" od miejscowego, to zdecydowanie błędnie by powiedzieć i zdecydowanie za prosto. Myślę że nie o to tym badaczom chodziło.
@furiousjeepmechanic8235
@furiousjeepmechanic8235 2 месяца назад
Czy Lędziny w województwie śląskim mają coś wspólnego z Lędzianami? Tzn. czy nazwa miejscowości może być związana z plemieniem Lędzian?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
To może być od *lędzina czyli taka ugorowana ziemia właśnie
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiA skąd my wiemy że tak się nazywała ugorowaną ziemia.Przecież ugór już mówi to.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@markegirski7498 synonimy, po czesku jest i ledina, i uhor
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Przecież to jest niemądre tworzyć słowa które zastępują mało ważne inne słowa chyba że chce się tworzyć źródło dla tłumaczenia innych wyrażeń.Proszę powiedzieć kiedy pojawiło się to słowo w formie pisanej.
@mjolneir
@mjolneir 2 месяца назад
To był interesujący wykład. Wspomniał pan, panie profesorze o rozejściu się Słowian naddunajskich i zetknięciem się ich z ludnością kultury przeworskiej. Jak sam pan nadmienił, pewne elementy tej kultury miały swoją kontynuację w kulturze Sukow - Dziedzice, którą to już się identyfikuje ze Słowianami. Hipotetycznie możliwe więc było zetknięcie się grup Słowian z Lugiami (kultura przerworska). Nasuwa mi się tu pytanie, czy ślady takiego ewentualnego zetknięcia się tych grup ludności widać w źródłach archeologicznych? Czy można powiązać wyniki niedawnych badań prof. M. Figlerowicza z tym hipotetycznym zetknięciem się Słowian z Lugiami? Co prawda, wspomniane przeze mnie badania dotyczą ciągłości genetycznej między ludnością kultury wielbarskiej a wszesnośredniowiecznej Polski. Jednakże wyniki tych badań dają do myślenia. Tym bardziej, że kultura wielbarska w pewnym okresie trwała i rozwijała się równolegle do kultury przeworskiej. Nie wysłuchałem jeszcze wszystkich części pańskiego podcastu, więc nie wiem czy pan już o tym gdzieś wcześniej o tym zagadnieniu nie wspominał.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Widać archeologicznie, sam koncept wyróżnienia takiej kultury Sukow-Dziedzice to jest pomysł archeologów. Ufam, że mają do tego odpowiednie podstawy. Kultura wielbarska to typowa kultura skandynawskich Gotów i ich historię z migracjami włącznie mamy dobrze w miarę rozpoznaną. Stąd prof. Figlerowicz zakłada, że Goci mogli zasilić pulę genetyczną przyszłej populacji wczesnośredniowiecznej Polski. Kultura wielbarska to przybysze ze Skandynawii z ok. 50 r. n.e.. Dla ziem polskich kluczowa jest natomiast kultura przeworska, bo dotyczy autochtonów tych ziem, no autochtonów od epoki brązu, nie takich absolutnych od paleolitu. Dlatego przeworska jest ciekawsza dla genezy polskiej populacji.
@mjolneir
@mjolneir 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowski Dziękuję za odpowiedź. Ja sobie dosyć dokładnie obejrzałem kilka wykładów profesora Figlerowicza. Przeczytałem też artykuł, będący pokłosiem wspomnianych badań. Profesor Figlerowicz, jak pan wspomniał, zakładał (całkiem zresztą słusznie), że Goci z północy zasilili pulę genetyczną przyszłej populacji na ziemiach polskich. To zostało wykazane w badaniach na podstawie kilkuset próbek z trzech cmentarzysk. Na substrat ludności, która na obecnych ziemiach polskich była obecna od epoki brązu ok. roku 50 nasunęła się pewna liczba ludności z północy Europy. Była to populacja męska, która wymieszała się z lokalnymi kobietami. Z czasem w puli genowej zaczyna się także znów pojawiać ten substrat który istniał wcześniej. Tak że do IV w. n.e. obecne były już wszystkie elementy niezbędne do powstania genomów populacji wczesnośredniowiecznej ziem polskich. Jak mówi prof. Figlerowicz - "nie była konieczna żadna inna migracja by powstało społeczeństwo państwa Piastów". Czyli badania te wspierają hipotezę o ciągłości genetycznej od I w. n. e. aż do czasów powiedzmy państwa Piastów. Północnoeuropejski substrat nadal był silnie widoczny w populacji wczesnośredniowiecznej. Oczywiście mówimy tu o tylko tych trzech przebadanych miejscach. Pytanie zachodzi jak bardzo możemy te wyniki z kilku stanowisk ekstrapolować na resztę ówczesnych ziem dorzecza Wisły? Dodatkowo warto nadmienić, że mówimy tu ciągle o genotypie a nie o kulturach czy etnosie. Choć oczywiście co do tej wędrówki Gotów - mamy świadectwa archeologiczne jak i pisane. W tym kontekście zastanawia mnie jedno, skoro już w czwartym wieku te geny już tu były i żadna kolejna migracja nie była wymagana, to jak wytłumaczyć pojawienie się na tych ziemiach Słowian? Etnosu, który miał się pojawić w dorzeczu Wisły dopiero w VI wieku n.e.? Wszak nasunięcie takiej masy ludności musiało mieć swoje odzwierciedlenie w genach. Wiadome jest, że dostępne źródła archeologiczne jak i genetyczne są bardzo fragmentaryczne ze względu na obrządek pogrzebowy. Mamy wierzyć , ze pojawienie się tychże Słowian nie zmieniło puli genetycznej społeczeństwa? Jak wobec tego w tym kontekście można umiejscowić kontakt Słowian naddunajskich z tą ludnością przeworską? No chyba że Słowianie już wcześniej tam przenikali i z czasem są coraz częściej obecni w mapie genowej a także przejęli pewne aspekty kultury przeworskiej a kolejne fale migracji dodawały te elementy bardziej prymitywne. Związane z życiem w drodze
@Wojtek-fd1tb
@Wojtek-fd1tb 2 месяца назад
Mam pytanie dotyczące tezy o pochodzenia Lachów od Lugiów. Czy jeżeli doszło do zmieszania to czy język polski nie powinien mieć znacząco więcej zapożyczeń z germańskiego z tamtego wczesnego okresu niż na przykład język czeski?
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
Wszystkie słowiańskie mają w swojej bazie zapożyczenia germańskie, a konkretnie gockie. Takie podstawowe słowa jak chleb i miecz. Goci i sarmaci brali udział w etnogrnezie słowian w IV i V wieku gdy wymieszali się z protosłowiańską ludnością lasostepu i strefy leśnej.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@Oszczywilski Zawsze człowiek poszerzy swoją wiedze na takich kanałach.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Tu by trzeba założyć, że Lugiowie mówili po germańsku. Słowianie w tej epoce zapożyczyli bardzo wiele wyrazów germańskich, najwięcej od Gotów, a potem z języka wysokoniemieckiego. Czy w Słowiańszczyźnie polskiej było więcej niż w czeskiej. Tego nie wiemy, gdyż dobrze zaczynamy znać te języki dopiero po tym, jak rozpoczęło się Ostsiedlung i tak w Czechach, jak i w Polsce byli już nowi koloniści niemieccy.
@Wojtek-fd1tb
@Wojtek-fd1tb 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiFaktycznie. Nie wiem dlaczego założyłem że byli to Germanie. Pozdrawiam
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiProszę podać kilka starych nazw miast w Europie i za pomocą niemieckiego wyjaśniać ich znaczenie bo skoro tu byli niby niemcy to musieli wprowadzać swoje nazywnictwo.
@gieroj2848
@gieroj2848 2 месяца назад
Autorze błagam, zmień mikrofon! Bo taki świetny materiał staje się ciężki w odbiorze!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Mikrofon mam dobry, chyba tylko umiejętności nagrania wciąż brakuje.
@gieroj2848
@gieroj2848 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Próbowałeś odszumiania? Sam się nie znam, więc mogę tylko życzyć powodzenia.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@gieroj2848 tak odszumiam i robię różne opcje z efektami dźwięku, bez tego byłoby bardzo słabo, ale jak widać i tak nie daje to pożądanego efektu
@FranzSchubert-wi1uy
@FranzSchubert-wi1uy 2 месяца назад
Koleś, który tu gada ma na imię: Gościowit :-)))
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
bez o
@demaskatorr
@demaskatorr 2 месяца назад
@user-mh3mw9lu5l
@user-mh3mw9lu5l 23 дня назад
Moim zdaniem ciekawe jest połączenie Lędzian z Polanami, zresztą nazwy tych plemion oznaczają mniej więcej to samo. Moim skromnym zdaniem Lędzianie ciążą ku,Krakowowi czy Kielcom i Radomiowi, ich osią rzeczną była Wisła. (Nawy jak Wisłok, lachy sądeckie itp.) Umiejscawianie ich gdzieś pod Przemyślem i Bugiem jest obecnie raczej powszechnie przyjmowane. Tutaj jest podawany jako niezbity dowód Nestor. Ale Nestor już w nazwie grodu zapisał coś ciekawego. Peremyszl jest formą typowo wschodniosłowiańską (z pełnogłsem). Zresztą w jego zapisie Włodzimierz szedł wiele razy na wiele ludów i państw. Mogło to oznaczać, że ziemia ta była Lacka, bo podporządkowana Lachom (choć nie wiadomo jaki czas!) czyli albo wczesnym Piastom (Rusini stykali się z Lędzianami właśnie, więc oni byli dla nich synonimem zach. słowian) albo jakiejś strukturze z ośrodkiem choćby w Krakowie. Ma to o tyle sens, że tereny tzw. Grodów Czerwieńskich mogły wejść w posiadanie Lechitów dopiero po najazdach Węgrów, którzy mniej więcej w p. X w. zmienili trochę układ sił w tej części świata, mogli więc osłabić zarówno Ruś/plemiona wschodniosłowiańskie jak ich Czechy/Morawy. Jednak właśnie można nad Sanem i między Wieprzem a Bugiem umieścić wschodniosłowiańskich Białych Chorwatów i Dulebów dalej w dół Bugu, którzy niedługo potem znaleźli się w orbicie Rusi, choć już wcześniej (chyba w 907 r. ale nie pamiętam dokładnie) także z tych terenów prawdopodobnie wyruszały wojska ruskie na Carogród, więc był on znacząco powiązany z ośrodkiem w Kijowie. Informacje o „wzięciu łachów” natomiast można natomiast interpretować jako dużej liczbie wziętych wojów Piastowskich/Lędziańskich, albo jeńców z dalszej części kraju Lachów, zresztą liczba nie jest zresztą odnotowana, tylko lakonicznie oznaczona „wiele”.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 13 дней назад
To był teren peryferyjny dla drogi Nowogród - Kijów - Carogród, nad którą panowała Ruś. nie sądzę, by już w tej epoce był podział na Słowian wschodnich i zachodnich, było raczej continuum dialektalne. dopiero w czasach Nestora mogły się pojawiać pierwsze róznice językowe wschód - zachód
@tobelove1873
@tobelove1873 2 месяца назад
Tak jak Pan już kiedyś wspomniał, znowu by pasowała nieraz Odra za Wisłę, gdy wymienia się za lechickie Polan, Mazowszan, Pomorzan i Lutyczan, bez Czechów, Morawian, Białych Chorwatów i Churytan, tych ostatnich teraz nie pamiętam kogo oznaczali
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Karantanowie, poprzednict dzisiejszych Słoweńców. Odra i Wisła, myślę o tym nieustannie
@tobelove1873
@tobelove1873 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski oo to dlatego nie pomyślałem, że oni się teraz zaliczają do południowych Słowian, czyli wtedy byli zaliczani do tych zachodnich?
@tadeuszaleski7550
@tadeuszaleski7550 2 месяца назад
Uważam się za przedstawiciela tego zacnego plemienia Lędzian Mój genotyp ma największe zagęszczenie od Chełma przez Zamość po Rzeszów a na wschód po Lwów Szkoda że Mieszko ll utracił panowanie nad tymi ziemiami Wróciły do Polski za Kazika Wielkiego ale pod inną nazwą i były mocno zrutenizowane
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Tak te miasta to prawdziwa oś terytorium lędziańskiego. Po 1240 r. gdy Tatarzy opanowali Ruś, bardzo wielu ludzi uciekło z niej właśnie na tereny peryferyjne, czyli na Zalesie do Moskwy i na zachód na Ruś Czerwoną. Ci nowi przybysze zmienili relacje etniczne na dawnych terenach lędziańskich
@nemolalilulelo5251
@nemolalilulelo5251 2 месяца назад
Czy aby na pewno w języku czeskim istniało takie pospolite słowo jak "lech"? Próbowałem kiedyś coś na ten temat znaleźć i z tego co rozumiem, to wychodzi na to, że mamy tu do czynienia ze zagadką nad którą głowią się czescy językoznawcy. Jeśli dobrze pamiętam, to była taka XIX-wieczna sfałszowana kronika czeska, w której lechami nazywano górną warstwę czeskiego narodu i ta fałszywka wypromowała ideę o rzekomym słowu "lech" w dawnym czeskim. Powiedziałbym raczej, że to "Lech o imieniu Czech" należy rozumieć jako "Polak o imieniu Czech". Czyli Dalimil chyba wywodził Czechów od Polaków z (Białej?) Chorwacji.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
tu jest czeski słownik vokabular.ujc.cas.cz/moduly/slovniky/digitalni-kopie-detail/JgSlov02/strana-286 i vokabular.ujc.cas.cz/moduly/slovniky/digitalni-kopie-detail/JgSlov02/strana-287
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Czech powstał po zamianie L na C z LECH.
@torunskiekamractworodakow7651
@torunskiekamractworodakow7651 2 месяца назад
Witam tylko, że języki polski i czeski zaczęły się różnicować ok. XII wieku. Tak więc można by bardziej opierać się na tradycji plemiennej a nie językowej. A Lach to bardziej oznacza wolnego człowieka/ pana, przypuszczam, że ma starszy rodowód
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@markegirski7498 w realnym języku nie ma takich zmian, to są tylko zabawy rebusowe; Czech ma być skróconą formą czełowiek
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Tylko ten język był zapisywany a pisane L i C jest bardzo podobne i nieraz nie można odróżnić ich na starych dokumentach.Czech od człowieka to proszę wytłumaczyć.
@nuuskamuikkunen407
@nuuskamuikkunen407 2 месяца назад
Mówcie co chcecie ale granice grodów Czerwieńskich są do tej pory widoczne w gwarach na Lubelszczyźnie i w mentalności ludzi od Bieszczadów aż po Białą Podlaską.
@mattfitkovsky1756
@mattfitkovsky1756 2 месяца назад
Tzn gdzie sa te granice?
@nuuskamuikkunen407
@nuuskamuikkunen407 2 месяца назад
@@mattfitkovsky1756 www.google.com/search?q=dialekty%20na%20Lubelszczyznie%20mam%20dobre%20krowe&udm=2&tbs=rimg:CVW5XFDtaHqKYbWidWiWnDtvsgIRCgIIABAAOgQIABAAVdSG9j7AAgDYAgHgAgA&cs=1&hl=pl&sa=X&ved=0CBIQuIIBahcKEwjQpdvPza2GAxUAAAAAHQAAAAAQZA&biw=360&bih=725&dpr=2#imgrc=OJKcRSwryZxAYM&imgdii=YLbdZEN2fOmDTM
@nuuskamuikkunen407
@nuuskamuikkunen407 2 месяца назад
@@mattfitkovsky1756 linia podziału przebiega mniej więcej tak że zaczyna się na wschód od Łęcznej i biegnie w kierunku południowo - wschodnim aż do Stalowej woli. A potem w kierunku południa.
@deviernof1435
@deviernof1435 2 месяца назад
Nazwa pochodzi od czerwca barwnik który wzbogacił Koronę.
@martajk7465
@martajk7465 2 месяца назад
​@@deviernof1435zgadzam się, stąd wyszywania pierwsze wśród ludności lemkowskuej czyli Bojków I Łemków k Huculow - zapoczątkowały ten kolor i ten kolor jest nadal bardzo ważny. Wcześniej Nintendo go nie używał.
@Kovaliv1
@Kovaliv1 2 месяца назад
Sława! ❤
@almankiewicz6324
@almankiewicz6324 2 месяца назад
Czy pod Lędzianami i Wiślanami w różnych źródłach nie mogą ukrywać się wschodni i zachodni Biali Chorwaci? Wydają się być na zbliżonym terytorium.
@lukaszmichalnowaczynski2094
@lukaszmichalnowaczynski2094 Месяц назад
Panie Profesorze, "Zeriwanie"? dobrze odczytuę wspomnianie plemię protoplastów Słowian?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Zeriwanie to u Geografa Bawarskiego, ciekawy temat zreszta
@lukaszmichalnowaczynski2094
@lukaszmichalnowaczynski2094 Месяц назад
@@gosciwit_malinowski Patrzę na to z osobistej perspektywy wg badań YDNA. Mutacja R-FGC2608 wychodzi gdzieś z Panonii okolo 2000 r p.n.e. wg FTDNA a okolo 1000 r p.n.e. docierają gdzies na Mazowsze jako R-CTS11962. Potem około roku 400 p.n.e powstaje kolejna mutacja tej gałezi L1029 która uwazana jest za typowo słowiańską. Dlatego czekam z niecierpliwością na odcinek o Zeriwanach ...
@MarcinHe
@MarcinHe 2 месяца назад
Czy Ruś Zaleska była położona za lasem czy za Lachami
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Za Lasem; jeśli jest E, Zalesie, Polesie to jest las, a jak Podlasie to Lasi, Lachowie
@shovsky
@shovsky 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowski A czy przesuwki samogłosek nie są zbyt szybkie i częste, żeby same z siebie te różnice mogły o czymś świadczyć?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@shovsky wszyscy słowianie mają les z *lě̑sъ, tylko ludy lechickie mają natomiast las, a w połabskim był nawet los. Tak że w wyrazie las, to jednak jest temat z E, jak nasze leśny, leśnik, w lesie itp.
@NorekCieMa
@NorekCieMa 2 месяца назад
Czy hipotetyczny lugijski element mógłby wyjaśniać sarmacki element w językach zachodniosłowiańskich?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie. To są dwie różne sprawy. Lugiowie to pozostałość przedsłowiańskich mieszkańców ziem polskich. Sarmaci natomiast najpewniej przybyli na ziemie polskie w czasach huńskich, gdyż stanowili ważny element państwa Attyli, a niektórzy przez tym państwem uciekali
@ukasz4871
@ukasz4871 2 месяца назад
Polska wróci do Lwowa.
@wojciechbieszk1074
@wojciechbieszk1074 2 месяца назад
Jeszcze o etymologii lędo= ugór. Dlaczego przyjmujemy jako wyjściowe znaczenie wtórne specjalistyczne, gwarowe, węższe a nie szersze i uniwersalne. Przecież istnieje w polszczyźnie słowo ląd= przeciwieństwo wód, istnieje germański land= kraj ale i ląd jak w angielskim to land= wylądować, przybić do brzegu. Wydaje się więc oczywiste że słowo z lãd, ląd, lęd jest praindoeuropejskie a skoro znaczenie lądu i landu jest takie samo u Germanów i Słowian to logika wskazuje że jest to znaczenie pierwotne a lęd jako ugór wtórne i zawężone. Przyjmując za źrodłosłów znaczenie lęd jako po prostu ziemia, albo kraj nazwa ta oznaczałaby albo mieszkańców uprawiających ziemię w odróżnieniu od mieszkających w górach czy lasach, albo mieszkańców terenów suchych w odróżnieniu od mieszkańców bagien czy jezior, (Lubelszczyzna vs Polesie) albo po prostu krajowców, tutejszych. Przy takiej etymologii nie trzeba by czynić kontrowersyjnych założeń o przejęciu nazwy od Lugiów i to jeszcze w zgermanizowanej wersji nazwy. Nota bene od nazwy Lugiów chyba jednak Łużyce i Lügnica?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
To bardzo słuszna uwaga. Ale z lądem to są jeszcze inne problemy, a mianowicie słowo tylko w polskim występuje
@wojciechbieszk1074
@wojciechbieszk1074 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski sprawdziłem że ledina to po słoweńsku ziemia jałowa a ljadina po serbsku równina, tak więc nie jesteśmy tacy osamotnieni z tym rdzeniem :)
@lycaenaphleas8319
@lycaenaphleas8319 2 месяца назад
Tutaj "land" w angielskim jest tym samym co ten niemiecki "land", gdyż oba języki mają wspólne źródło, germańkie korzenie. Nie wskazuje to na szersze rozpowszechnienie tego słowa, jeśli już to nasz ląd byłby jakąś wskazówką, ale z tego co kojarzę jest zapożyczeniem.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@wojciechbieszk1074 ledina i ljadina to od lędo; a tu chodzi konkretnie o ląd i ten ląd wygląda na zapożyczenie z germańskiego
@wojciechbieszk1074
@wojciechbieszk1074 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski przyznaję że czuję się głupio dyskutując z językoznawcą :) ale przecież w słowiańskim są oboczności samogłoskowe np wzgląd:względny itp czyż z ląd/ lędo nie jest podobnie? A skoro ten rdzeń oznaczający co do zasady ziemię istnieje zarówno u Germanów jak i Słowian to należy zawsze w pierwszym rzędzie założyć wspólnego indoeuropejskiego przodka a nie znowu "zapożyczenia germańskie". Znaczenie serbskie równina jest zresztą bliższe znaczeniu ogólnemu ziemia niż nieużytkowi. Każde zresztą że znaczeń "słowiańskich" jest wystarczające do bycia źródłem nazwy plemiennej czy będą to mieszkańcy równin czy Ziem jałowych wpasowuje się to w model nazw plemiennych jak świst długi i szeroki. Kujawy to ponoć też jałowe piaski a Kujawianie byli i się chyba nie wstydzili, dlaczego mieliby Lędzianie mieli się wstydzić równin czy suchych bezwodnych a nawet jałowych terenów?
@Domeneghini87
@Domeneghini87 2 месяца назад
*Bologna ??*
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Bologna - Pologna to przypadkowa zbieżność; pierwotnie było Bononia
@Domeneghini87
@Domeneghini87 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowski *A już myślałem że dzięki Słowianom " istniał " Feruccio Lamborghini* 😅😉
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@Domeneghini87 Akurat Lamborghini może mieć coś wspólnego z Lędzianami. Nazwisko to ma pochodzić od landa - ziemia i borgo- zamek, oba wyrazy pochodzenia zapewne lombardzkiego; a Lędzianie wedle jednych etymologii od lędo też ziemia (nieuprawna)
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@Domeneghini87Ale Buggati czyli Bogaty i Fiat czyli Kwiat.
@grzegorzlagut8917
@grzegorzlagut8917 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiLamborghini nie ma nic wspólnego z Lędzianami, bo wyrazy landa i borgo nie są pochodzenia słowiańskiego.
@arturhanczyk4626
@arturhanczyk4626 2 месяца назад
Czy można całkowicie wykluczyć że nazwa Lachia i Wlachia/Wallachia czyli Wołosi to tylko zbieżność nazw....? Wołosi i Włosi też brzmi baaardzo podobnie. Może Włosi a raczej tylko Wenetowie mieli jakies związki ze Słowianami. Do tej pory w Wenecji mieszka wielu Słowian, głównie Słoweńców....W końcu Lech z braćmi wyruszyli z Panonii a stamtąd blisko do Wenecji...
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Wykluczyć, że Lachia i Wlachia mozna właśnie dlatego, że Wlachia to tylko południowosłowiańska wersja tego, co po zachodniosłowiański nazywa się Wlochia, a po wschodnio- Wolochia. Wenedowie znad Wisły i Wenetowie znad Adriatyku mogli mieć coś wspólnego, ale nazwy Lachia i Wlachai niestety nie. Ta druga jest od Wolków, z germańskiego Wolch, Walch. Nie można natomiast wykluczyć, ze te nazwy się pomyliły w jakimś źródle i ktoś je w przeszłości błędnie zastosował
@arturhanczyk4626
@arturhanczyk4626 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowski Faktycznie, dziekuję.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Pewnie, WL= L bo tak zapisywano L przedniojęzykowe .A niekiedy też zapisywano jak W.
@arturhanczyk4626
@arturhanczyk4626 2 месяца назад
@@markegirski7498 Hmm....ciekawe
@hrabiahoreszko2123
@hrabiahoreszko2123 2 месяца назад
Pańskie audycje trzebaby wyryć w metalu, żeby za 2000 lat nasi potomkowie mieli sugestie skąd się wzięli ;)
@gosc2393
@gosc2393 2 месяца назад
Polak-Polach, czyli po Lachach, następcy po Lechitach. Podlasie-oryginalnie Podlachie, czyli obok Lachów. Do 18 wieku, a nawet współcześnie niektóre ludy wschodnie wschodnie nazywają Polaków Lachami ???
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Używają Slowianie wschodni formy Lach nieustannie. Co ciekawe Rosjanie najrzadziej
@rafawroblewski1261
@rafawroblewski1261 2 месяца назад
A mnie zaintrygowało że na Ukrainie jest miejscowość Kozaczi Laheri Co oznacza Kozaczy OBÓZ. Więc może Lachy Lachi , to określenie ludzi co żyją w "osadach" w odróżnieniu od koczowników ze wschodu.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@rafawroblewski1261 Niestety Козачі Лагері czy Казачьи Лагери, to kozackie obozy, od niemieckiego Lager obóz; to były zwykle pierwotnie obozy szkoleniowe wojsk kozackich z czasów carskich, np. Kozaków dońskich
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
W jakim ówczesnym państwie mieszkali LĘDZIANIE ?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Pewnie mieli swoje państwo plemienno-handlowe jakieś. Choć może było tylko plemię, a każdy większy gród był niezależny. Potem dostali się pod wpływ Czech, potem Mieszka, a na wschodzie Rusów
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Jak się nazywało?
@leszeksikora5923
@leszeksikora5923 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowski pewnie panu markegirski chodzi o pewne "państwo", które w nazwie ma słowo WIELKA.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@leszeksikora5923Nie chodzi mi o nic wielkiego.
@leszeksikora5923
@leszeksikora5923 2 месяца назад
@kryz6764 informacje o niewiedzy ówczesnych ludzi bywają mocno przesadzone
@user-le4sb8is4i
@user-le4sb8is4i 2 месяца назад
Ja nie robię z Lędzian Lachów, zatrzymuję się przy Konstantynie Porfirogenecie gdzie Lędzianie spuszczają dłubanki do Dniepru i graniczą z Pieczyngami i gdzie nie ma wymienionych Polan, więc sądzę, że ci Lędzianie to synonim kijowskich Polan, nie mający żadnego związku z ziemiami polskimi. Ponadto Lendizi w Geografie Bawarskim są pojedynczym plemieniem, inaczej niż Lachy, którzy są są zbiorem plemion. Myślę, że dla ziem polskich Lachy/Lechici to exonim który przyszedł z zachodu, gdzie mieszkali Lugiowie (Strabon zaznaczył, że nie wie co jest na wschód od Łaby, a jednak mówi o Lugiach, więc ci Lugiowie przynajmniej częściowo mieszkali na zachód od Łaby). Zauważmy, że synowie Lestka III w Kronice Wielkopolskiej dziedziczą głównie ziemie w dzisiejszych Niemczech. Zosimos mówi o zjednoczeniu się Scytów w jeden organizm, który plądrował Illyrię i półwysep włoski po Rzym w 3 wieku NE. Może to związek Połabia z Polską stanowił rdzeń owego "scytyjskiego organizmu" i to z w związku z jego dziedzictwem mógł Kronikarz Wielkopolski pisać o dziedziczeniu ziem w dzisiejszych Niemczech przez synów władcy Polski.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Ciekawe uwagi
@KaKa-ch4rs
@KaKa-ch4rs 2 месяца назад
Czyli raczej Lędzianie
@Domeneghini87
@Domeneghini87 2 месяца назад
*Lengyel to jest też jedna z Węgierskich wiosek co ciekawe*
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Pewnie osiedlono w niej polskich jeńców; w Polsce są też nazwy Węgry
@martajk7465
@martajk7465 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Praga też i Włochy, skąd te nazwy w Warszawie?
@Domeneghini87
@Domeneghini87 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski *"The Lengyel culture is an archaeological culture of the European Neolithic, centered on the Middle Danube in Central Europe. It flourished from 5000 to 4000 BC, ending with phase IV, e.g., in Bohemia represented by the 'Jordanow/Jordansmühler culture'. It is followed by the Funnelbeaker culture/TrB culture and the Baden culture. The eponymous type site is at Lengyel in Tolna county, Hungary."*
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@martajk7465Też Wągry Wigry. Praga to PRAGÓRA Włoch to inaczej Lechy
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@Domeneghini87 To przypadek. Ale bardzo dla Polski miły
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 2 месяца назад
Czyli Lędzianie powinni bardziej kojarzyć się np.z arcybiskup Lenga z jego wschodnim akcentem, niż np. z wylęgnąć się.? IMHO to wszystko jest jakoś etymologicznie spokrewnione, w każdym razie mnie się kojarzy. 🙂
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
To prawie to samo Lędzianie od LEGI a Lenga też LE(n)GI
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Najbardziej z Lendzionem się kojarzą
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski W Wedach Słowiańskich są LEGI
@mariuszmajor9552
@mariuszmajor9552 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski też zalęgnąć się, wczesna etymologia rolnicza tu z pewnością jest, ale w przenosni też zasiedzieć się na pewnym terenie..
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@mariuszmajor9552 ciężko znaleźć analogię, żeby jakiś naród nadawał sobie nazwę rolniczą od typu rodzaju uprawiania ziemi; takie nazwy nie mają potencjału onomastycznego, nie służą ani do chwalenia się, ani do wyszydzania, etnonimy ciężko z tego ukręcić jakieś
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Od jakiej polskie nazwy pochodzi nazwa Polski po Węgiersku Lengylorszag.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
No właśnie o tym jest audycja
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski To proszę napisać
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@markegirski7498 Lędzianie
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Ale to jest nazwa ludu wzięta z nazwy jakiego państwa?
@Tomasz.J.Kosinski
@Tomasz.J.Kosinski 2 месяца назад
No i jeszcze tak kategoryczne stwierdzenia, że Lęhowie nie mają nic wspólnego ze Skytami, Goci to Germania, słowiańscy Rujanie mieli przejąć nazwę od germańskich Rugian, choć ten etnonim da się wyprowadzić tylko ze słowiańskiego, a pochodzi od słowa "róg".
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Na tym kanale Wielka Lechia obrywa regularnie, więc.
@Tomasz.J.Kosinski
@Tomasz.J.Kosinski 2 месяца назад
@@janmos5178 Ja nie piszę tutaj nic o Wielkiej Lechii przecież.
@arturhanczyk4626
@arturhanczyk4626 2 месяца назад
Skoro Polska, Polonia także i Bolonia, to jak się ma do tego miasto Bolonia we Włoszech...? Czy to tylko zbieżność nazw..?
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Pewnie. Nazwę Polonia wymyślono w Rzymie.Wiedzieli że w Bo(log)ni mieszkali Słowianie którzy pod naciskiem przenieśli się na tereny dzisiejszej Polski i stąd nazwa PO LEGach bo LEG(A) to słowiański przodek.Po francusku z tego względu pisze się PoloGne tak jak BoloGne.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Bolonia nazywała się w starożytnosci Bononia, dzisiejsza forma to odpodobnienie
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiZawsze się nazywała Bologna bo we wszystkich językach jest z L.Tylko po łacinie jest Bononia i na mapach, pewnie chciano zmienić orginalną nazwę ale nie wyszło.To przypomina mi jak kiedyś w perlu byłem w Bieszczadach i wszyscy mówili że jadą do Uherców.Ja nie widziałem tej miejscowości na mapie.Dopiero wyjaśniono mi że to Nowa Wieś od 30lat a wszyscy miejscowi jak i przyjezdni nazywali tę miejscowość po staremu Uherce.Obecnie nazwa jest taka jakiej ludzie używają podobnie z Bolognią.
@markegirski7498
@markegirski7498 Месяц назад
​@@gosciwit_malinowskiCzytając włoską Wikipedię dowiedziałem się że Bolonia nie zawsze tak się nazywała .Moja rekonstrukcja to nazw LEŚNA(taka jak na Śląsku) ale potem jeszcze była BOLESNA(pewnie związana z prześladowaniem miejscowej ludności)
@KamilWojbor
@KamilWojbor 2 месяца назад
Z tym wspolcesarzem to Pana odrobinę poniosło. Myślę, że to gruba nadinterpretacja. Nie ma potem zadnej wzmianki na ten temat w tradycji. A myślę że byłoby o tym głośno. Nie uważa Pan?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie upieram się. Po prostu przekonuje mnie teoria Andrzeja Kozickiego. Jeśli zostanie obalona, sam pożegnam się z koncepcją Chrobrego-cezara rzymskiego
@Tomasz.J.Kosinski
@Tomasz.J.Kosinski 2 месяца назад
Nie ma mowy nawet o propozycji wyprowadzenia nazwy Polacy od Polachy. Poza tym twierdzenie, że Waregowie w Kijowie to Szwedzi to już turbogermańska narracja, bo nawet Nestor pisze wyraźnie, że Warangowie i Rusy są różni od Sueonów (Szwedów), Danów czy Normanów. Widać że autor rozumie niektóre rzeczy, ale ma wkodowane turbogermańskie paradygmaty, przez co powiela pewne propagandowe kalki zamiast trzymać się faktów. Nie podał też jak wg niego sami Lechowie się nazywali. Za to powtarza niefortunnie, że Lech to nazwa turecka, a Lach ruska zamiast wyraźnie przekazać, że to tylko różne formy rdzennej nazwy Lęch, pochodzącej od Lęg, czyli ród, gniazdo, tzn. przodek, protoplasta, którego forma Lęda jest tylko pochodną i związaną z ziemią - lędą, lęhą, łęką (łąką). Malinowski nie mówi też, albo nie wie, że gr. lexi 'lehi" (łac. lexi 'leksi') to słowo. Co by z kolei wskazywało, że etnonimy Słowianie i Lęchy to synonimy. Gdy zrozumiemy, że inne określenie Słowian, czyli Wędy, związane jest z wędą, czyli wiedzą, to wychodzi, że wszystkie te nazwy etniczne są związane ze słowem i wiedzą, opartą na słowach. To każe przekonywać się coraz bardziej do tezy, że języki bałto-słowiańskie, jako najbardziej zbliżone do PIE, dawały bazę słownictwa dla innych kształtujących się później języków indoeuropejskich.
@user-vl6gh9ws8k
@user-vl6gh9ws8k 2 месяца назад
Słowianie i Lechy to synonimy? Czyli Grecy mieli usłyszeć nazwę Lechy, która im się skojarzyła ż ich slowem i następnie nazwać te ludy Slowianami. Tak raczej dookoła i bez sensu.
@Tomasz.J.Kosinski
@Tomasz.J.Kosinski 2 месяца назад
@@user-vl6gh9ws8k Nie wiem jak wyraz Lęchy przeszedł do greki w znaczeniu słowo, ale możliwe, że już wtedy uważali ich za ludzi słów i dlatego obok logos pojawiło się też słowo lexi. Nota bene log+os też może mieć związek z lęg/lęh. Lęg ma zwiazek z początkiem, a nie tylko w chrześcijaństwie uważano, że na początku było słowo. Propagatorami słowa bożego, czyli wędy (wedy/wiedzy) byli wędrowni Wędowie. Wędrować to bowiem nieść wędę innym ludom. Takie starożytne misjonarstwo.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@Tomasz.J.Kosinski Turbo słowiaństwo zamiast germaństwa?
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
No ciekawe rzeczy podajesz.Trzeba się nad tym.zastanowic.Ja uważam, że te wszystkie nazwy ludów trzeba by ustawić w jakiejś osi czasu.Bo to przecież sąsiedzi nazywali swoich sąsiadów,a jakieś pisma, źródła z kręgów grecko, rzymskich lub wschodnich to opisują one sytuacje, które już nie istniały,bo już te ludy się przemieściły, zniknęły , wchłonęły w inne kultury.Tego mi brakuje.Ale twoje interpretacjie bardzo ciekawe.Ten kanał jest świetny, ponieważ wszyscy tu błądzimy,a kto błądzi to na coś wpadnie.Czuje się tu jak cześć zespołu badającego tajemnice źródeł słowa.😊
@Tomasz.J.Kosinski
@Tomasz.J.Kosinski 2 месяца назад
@@janmos5178 może zamiast obu turbo trzeba się rzeczowo przyjrzeć faktom, tylko, że akademicy mają wgrany filoniemiecki kod od czasów szkoły, potem z uczelni, zagranicznych mediów i czasopism, a także poprzez określone granty, serwilizm z tym związany i ostracyzm środowiskowy. Dlatego wciąż używają takich uproszczeń jak profesor Malinowski o szwedzkich Waregach czy germańskich Gotach, albo Wandalach, czy Słewach. A przecież jako filolog powinien dobrze wiedzieć, że ojciec niemieckiej lingwistyki, Jacob Grimm, wyprowadzał nazwę Sueben od Slaven. Nie można więc oczekiwać od zindokrynowanych akademików prawdy, bo prezentują oni wybiórcze podejście do tematu, dobierając różne informacje pod swoje poglądy 😞
@MirekK
@MirekK 2 месяца назад
👀
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
Ale z tym Bolesławem Chrobrym jako współcesarzem to pojechałeś...
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Też i takiej interpretacji pierwszy raz słyszę ale zawsze w nauce coś nowego.
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
@@janmos5178 mi to z turbostwem się kojarzy. Bieszk coś tam gadał o koronacji cesarskiej.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@Oszczywilski Było. Turbolechickie zidiocenie, czyli dojenie frajerów (cz. 5): O cesarzu Chrobrym, czyli tytule princeps
@goat3717
@goat3717 2 месяца назад
Jeśli się zastanowić nad tym do czego dążył Otton III taka interpretacja ma sens. Nawiązuje to do czasów gdy w Imperium Rzymskim rządzilo kilku cesarzy i przeciez nie byli oni sobie równi.
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
@@goat3717 Nawet w kontekście tamtej epoki nie ma sensu robienie współczesarzy skoro nawet król według tej ideologii był pod cesarzem.
@ireneuszkurek635
@ireneuszkurek635 2 месяца назад
Albo wszystko było mniej skomplikowane. Współcześnie Rosjanie nazywają Polaków "Przekami" zapewne przez(!) jakąś wyróżnianą przez nich a niezauważalną przez dla nas cechę języka. Czy zatem jak nas teraz "prze" to może wtedy jakieś "lę" tych Słowian wyróżniało?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Pszeki to jest dość substandardowe i złosliwe. O innych przezwiskach od cech języka to tylko w przypadku Łemków słyszałem, że ich nazwa od łem.
@zdeneksmetana6188
@zdeneksmetana6188 2 месяца назад
Większość Słowian powie "prerobit", Polak powie "przerobić", większość "priekliaty", Polak "przeklęty". Do tego szumienie w mowie, pszczoła, leszczyna, trzmiel. Dlatego na wschodzie nazywają nas "pszekami".
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Niby tak zwany maj a kwitną LIPY.W Słowianskim KALĘDARZU jest dziś 3 LIPCA . Dla słowian normalne że lipy zaczynają kwitnąć w lipcu.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
może nie kwitnąć a owocować, owoc lipy niepozorny, ale był zbierany przez Słowian
@inialny
@inialny 2 месяца назад
Nie Lugiów, tylko Ludzi (Lugii), panie profesorze.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Niestety wyraz ludzie nie ma nic wspólnego z Lugiami. *ľȗdьje to nie lugioi
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiProszę zobaczyć etymologię po angielsku miasta LIEGE
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@markegirski7498 nie każdą analogię można zastosować; podstawą naukowej etymologii jest stosowanie tylko adekwatnych analogii
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Nie można zastosować bo potwierdza powszechnośc języka słowiańskiegoo w Europie i nie tylko.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiProszę zobaczyć LIEGE w wikipedii po francusku gdzie Liege=LEGIA Nawiasem mówiąc Belgia=LEGIA
@MisTrzYogi
@MisTrzYogi 2 месяца назад
Z tymi zapożyczeniami z niemieckiego to bym był ostrożny, bo może być jak z Soltysem który niby ma być od Schultz a przecież sołtys to Tuza Siola czyli poprostu wazna wsi osoba
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Sołtys to jest z schultheize, tak samo jak i włoskie scoltetto
@MisTrzYogi
@MisTrzYogi 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski wg jakichś tam luźnych ustaleń pod tezę że Niemcy są od zawsze eksporterem praw kultury i obyczajów. Nie róbmy ocen pod tezę tylko szukajmy dowodów. Dlaczego sołtys nie możemy kojarzyć że słowami tuz(ważna osoba) i siolo(wieś) ?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@MisTrzYogi nie możemy kojarzyć z tuz, bo słowo tuz odnosi się najpewniej do gry w karty, oznacza asa, a gra w karty pojawiła się później niż sołtysi; dodatkowo tuz to też zapożyczenie z niemieckiego tus
@MisTrzYogi
@MisTrzYogi 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski być moze ale chciałbym na to materiał źródłowy jeśli mogę Cię prosić i nie rozumiem czemu nazy wszystkich figur w kartach dostały się tam z codziennego uzycia a akurat tus czuli as został wymyslony. Jak sam mówiłeś języki badamy od praindoeuropejskiego. Czy słowa tuz nie mogliśmy więc też posiadać i używać? No i co z pierwszym członem Sol od słowa Siolo
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@MisTrzYogi nazwy kart są bardzo międzynarodowe - kier, francuskie, krojc niemieckie, bywają i rodzime - dzwonki; a co do tuz tu jest hasło ze słownika Doroszewskiego sjp.pwn.pl/doroszewski/tuz.html
@handekweda6815
@handekweda6815 2 месяца назад
Witam , porażające jest twierdzenie , że Ą i Ę to samogłoski czyli , to samo co A , O , E , I , U , Y , samogłoski nosowe to największa porażka polskiej ,, inteligencji ,, , ale tak ukrywa się najstarsze na ziemi pochodzenie naszej mowy . Pozdrawiam .
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Tylko na naszej Ziemi a nie w Wszechświecie?
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
​@@janmos5178 no właśnie nie, bo w marsjańskim są same samogłoski nosowe, a nie ma nienosowych. Zaś w wenusjańskim są trąbowe, bo wenusjanie mają trąby.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@Oszczywilski Hehehe.
@wojciechbieszk1074
@wojciechbieszk1074 2 месяца назад
Dlaczego samogłoski nosowe to nie samogłoski?
@januszszczesny2403
@januszszczesny2403 2 месяца назад
Bajki,, opowiadasz chłopie co takiego strasznego się stało że tereny starożytnej Europy nigdy nie było podbite, próbowali prze chrystusemPersowie czy Aleksander Wielki, co takie się stało, szukać je a prawda was wyzwoli, 😊
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Tereny Europy podbite były raz a porządnie przez Rzymian. Ale nie naszej Europy
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Zauważyłem że czasownik BYĆ powinien się odmieniać w ten sposób. lp ja jesem ty jeseś on jes lm my jeseśmy wy jeseście oni (je)SĄ Na pewno odmieniał się tak w przeszłości ale przyszli jacyś pogięci jensykosnafcy i popaprali to.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Ale się nie odmienia i co mu zrobisz.
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
a to niby dlaczego? Bo w czeskim jest coś podobnego? Ja sem netoperek!
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@Oszczywilski No właśnie dobrze że napisałeś to na potwierdzenie tego mojego odkrycia.
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
@@markegirski7498 a to dlaczego w czeskim czasownik "być" ma taką dziwną odmianę zamiast "ja jestem, ty jesteś, on jest, my jesteśmy, wy jesteście, oni są"? Powinno być tak jak w polskim.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@Oszczywilski Zapytaj się ich ale tam nie ma T i w polskiej odmianie Lm w 3os też nie ma i nie było T bo ( je)SĄ .Taki wzorzec zostawili moi przodkowie słowiańscy.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
LEGIA czyli LEG JA (jestem).
@arkadiuszmajewski962
@arkadiuszmajewski962 2 месяца назад
Dawna nazwa wsi Łubniany - Lugnian - miejscowość na północ od Opola
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Bardzo ciekawe, wychodzi na to że wioska mogła mieć dwie osobne nazwy Łubniany i Lugniany, podobne ale nie na tyle by być wariantem jednej nazwy
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Tereny obecnej Polski kiedyś nosiły nazwy: LEGIA (dlatego Lędzianie)na południ obecnie Małopolskie, LECHIA obejmowała Wielkopolskie środek i zachód i LASIA była na północy Podlasie Polesie.Oczywisci na Śląsku też była LASIA.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Nie.
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
Ta i dlatego teraz jest Lechia Gdańsk i Legia Warszawa.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@Oszczywilski Skądś te nazwy musiano wziąć.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@markegirski7498 Z kosmosu jak mówi twój kolega.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@Oszczywilski Hehe.
@handekweda6815
@handekweda6815 2 месяца назад
Witam , nazwa polska nie pochodzi od pola choć ma z tym nierozerwalny związek , wiedza o tym co i jak to wyższa półka i nie dla państwowych pseudo profesorów etymologów . Pozdrawiam .
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Czyli nie dla Ciebie.
@javel476
@javel476 2 месяца назад
Ciekaw jestem w jaki sposób ta wyższa półka analizuje źródła xd
@handekweda6815
@handekweda6815 2 месяца назад
@@javel476 Witam , wszystko masz pod nosem , tylko po powszechnym nauczaniu - programowaniu nic nie widzisz , poza tym co podrzucono ci do głowy , ale nie martw się , bo na sugestie jest podatne około 70% ludzkości . Pozdrawiam .
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@handekweda6815 Jak ty.
@javel476
@javel476 2 месяца назад
@@handekweda6815 nie przejmuj się, większość ludzi nie umie też analizować źródeł, a w szkole praktycznie nie uczyłem się historii bo ja umysł ścisły, więc nie wiem kiedy musieli mnie zaprogramować 🤔
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Laconia wcześniej nazywała się leLEGIA
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
LEGIA= LEG JA to nazwa słowiańska pochodząca od LEGA przodka słowian.Chcąc ją zapomnieć i oczernić nazwali tą nazwą jakieś wojska cudzoziemski czy jakis klup piłkarski.
@User16666
@User16666 2 месяца назад
Ostatnie badanie halpogrupy piastów pokazały ,że Chrobry i Krzywousty mieli halpogrupy skandynawskie .Niestety kosciół katolicki ,który finasował badania nie pozwala tego finalnie ogłosić.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
A skąd mieli próbki skoro nie wiadomo gdzie są pochowani.
@User16666
@User16666 2 месяца назад
@@markegirski7498 a kto powiedział że nie wiadomo gdzie są pochowani ich potomkowie?
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
@@User16666 to napisz kto i gdzie.
@waldemarwrozek
@waldemarwrozek 2 месяца назад
Kościół Katolicki finansował🤣 Gratuluję poczucia humoru
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie było takich badań, a już w szczególności finansowanych przez Kościół katolicki. DNA Piastów jest obiektem badań zespołu prof. Marka Figlerowicza Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych. Wyniki nie są jednak znane co do dynastii. zbadano tylko DNA ostatnich książąt mazowieckich. I mają haplogrupy R1b, które pasują generalnie do Europy Zachodniej, Uralu i Afryki nad Jeziorem Czad.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
LEGIA=LEG JA zapisywana jako Ledgia gdzie DG czytamy jak DZ i mamy Ledzia nazwa ziem Lędzian.To z wikipedi francuskiej miasta LIEGE którego stara nazwa to LEGIA.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
Ziemie LEGII zamieszkiwali LEGIANIE czyli Lędzianie
@Sergiusz1551
@Sergiusz1551 2 месяца назад
Módlmy się by się rodacy nie zniemczyli.
@jerzysob1054
@jerzysob1054 2 месяца назад
Czas iść po nauki do pana Janusza Bieszka, a nie opowiadać szwabskie brednie.
Далее
Słowianie i olbrzymy: stolemy, enty i wołoty
49:40
Просмотров 4,5 тыс.
Czerty i riezy: proto-pismo dawnych Słowian
32:01
Просмотров 4,4 тыс.
067 Ariowie: Indoeuropejczycy Azji Większej
56:23
Просмотров 11 тыс.
Czy Słowianie wiedzieli, że są Słowianami?
53:06