já bych to řešil pomocí trojúhelníku APB (P značí bod v počátku), jelikož vím, že tento trojúhelník musí být stejný na všech ostatních stranách, např. vzdálenost (délka) BC v ose x je stejná jako vzdálenost AP v ose y, tedy 1, BC v ose y je stejná jako PB v ose x, tedy 4. Tím se vyhnu počítání vektorů, kolmého vektoru a jeho směru.
Dekuju za prani. V testu bych tam ty jednotky urcite uvadel. A kdyz nejsou zadany, tak tam napis prave nejakou obecnou jednotku j. Samozrejme ve spravny mocnine.
Super příklad, navíc jsem ho dokázal vyřešit, takže to i pomohlo, jen si musím ještě zopakovat směrnicový tvar, ten jsme brali jen tak aby se neřeklo :D. Skvělé video ;)
Zajímavé, tím se začíná celá vektorová algebra :o Ale uznávám, že jindy, než v teorii jsem vědomosti o směrnicovém a normálovém vektoru v praxi nevyužil (maximálně při výpočtech). Proto se mi ten příklad líbil, protože tady se krásně využije normálový vektor jako nejpohodlnější řešení. Šlo by to určitě i jinými způsoby (třeba si zbytečně vytvářet kolmou přímku, která vyjde právě z toho bodu nebo počítat pravý úhel přes vektorový cosinus, ale tohle je ideál).
@@bezcisla 😅. Tak já to spočítal přes pythagorovu větu, asi za 2 minuty jsem zjistil všechny souřadnice , s cosinem by mě to asi ani nenapadlo 😂. A k tomu směrnicovému tvaru, on je asi jednoduchej (jakože, je to doslova předpis lineárni funkce, že ? 😅), ale když si to neprocvičíš, tak si prostě nejsi jistej. A my ho dělali až naposled, protože z matematiky nás maturuje v naší třídě menšina (já dobrovolně), takže asi jela učitelka podle RVP, a tam to je asi tak že je parametrická, pak obecna a pak až směrnicová asi.... 🤷
@@kexcz8276 njn Ukončím to rovnou, protože pak z toho zase vznikne filozofické slohové cvičení :) Ale chápu tě a dost mě zvedá žluč, když někdo učí tímto stylem -> učit pro přijímačky/pro maturitu... Maturita či přijímačky mají být jen sranda, kde si ověřím znalosti a jen ukážu co umím. Učím se to proto, abych to buď použil v životě, anebo trénoval mozek či se učil nějaké postupy. Tohle je jeden z hlavních problémů celého školství, kdy se celé učení redukuje jen na 3 body: přijímačky, maturita, diplomka. Nic víc. Přitom vystuduješ a všechny tyto velké cíle jsou ti na hovno. A pokud to děláš jen proto, tak jsi pak nepoužitelný. Učení je proto, aby se následně využilo v praxi. A pokud skutečně tady mezi námi jsou maturantky, které jsou i na VOŠ a ony jsou schopny říct, že neumí počítat procenta, tak je něco sakra špatně.
No vidíš, to je zajímavý. Jí dělám směrnicovej tvar už v prváku, když se dělá lineární funkce. Ale je fakt, že parametrický vyjádření se dá hrozně hezky a intuitivně odvodit, a z něja pak vyloučením parametru ta obecná a potažmo směrnicová rovnice.
To bys měl potom čtverec ABDC. U každého útvaru musíš dodržovat pořadí pojmenování. Pokud to pojmenováváš po směru hodinových ručiček nebo proti, tak to je tvoje volba (respektive je to výčet možných řešení). Proto to tak být nemůže.