Тёмный

Budowa i działanie sprzęgła lepkościowego, (wiskotycznego) 

Moto-technik
Подписаться 3,2 тыс.
Просмотров 168 тыс.
50% 1

http:--moto-technik.blogspot.com-
Budowa i działanie sprzęgła lepkościowego, (wiskotycznego) stosowanego w pojazdach samochodowych do rozdzielenia momentu obrotowego pomiędzy napędzane osie.

Авто/Мото

Опубликовано:

 

2 мар 2012

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 38   
@SuperCiapek123
@SuperCiapek123 11 лет назад
naprawde widze, że dużo pracy włożone ;) gratuluje umiejętności i wytrwałosci ;)
@karolusw22
@karolusw22 11 лет назад
gratuluję, świetnie przedstawione :)
@monikasandecka5886
@monikasandecka5886 Год назад
Super materiał edukacyjny
@tirred90
@tirred90 11 лет назад
uwaga zasadnicza, wraz ze wzrostem temperatury LEPKOŚĆ maleje, a nie rośnie. Dla przykładu zobacz sobie nawet zwykły olej na patelni, przed rozgrzaniem jest bardziej lepki, niż po. Czyli zasadza działanie opiera się na tym, że wraz ze wzrostem prędkości obrotowej, rośnie ciśnienie płynu, przez co zwiększają się naciski, a konsekwencji rośnie tarcie. Pozdrawiam
@tirred90
@tirred90 11 лет назад
Słuchaj, w tym sprzęgle olej już jest. Objętość jej jest stała. Zwiększając obroty ( prędkość kątową) zwiększasz tym samym ciśnienie tej cieczy. Czyli zasada działania opiera się na prawidłach mechaniki płynów a konkretniej na przykładzie wirówki. Zobacz jak wygląda wykres ciśnienia w funkcji prędkości obrotowej ;p. Czyli podana przez Ciebie zasada działania jest nieprawdą i wymaga sprostowania. Reszta informacji w porządku. Pozdrawiam, i ewentualnie odsyłam do literatury z mechaniki płynów : )
@larkinflight
@larkinflight 3 года назад
zainwestowałbym w dobry mikrofon bo materiał jest świetny ;)
@krystiangsi
@krystiangsi 8 лет назад
Wszystko fajnie graficznie super ale jesteście prawie wszyscy w błędzie . Otóż wzrost ćiśnienia ani temperatura nie ma kompletnie znaczenia dla działania tego sprzęgła poza jednym że wraz ze wzrostem temperatury słabiej działa proporcjonalnie do nagrznia oleju. Mechanizm ten działa dzięki odpowiedniej konstrukcji tarczek występuje zjawisko podciśnienia zasysania specjalnego gęstego oleju który to uszczelnia i swoją gęstością przepływając między tarczkami stwarza dodatkowe opory blokując przeciwbieżnie obracające się elementy.
@ReeD1691
@ReeD1691 11 лет назад
Sprzęgło wiskotyczne stosuje się też do napędu wiatraka chlodnicy (BMW, Stayer). Wedy sprzęgło zasprzęgla się wraz ze wzrostem temperatury oleju.
@kamilstryjek
@kamilstryjek 3 года назад
Kurwa koleś dzięki ;) ;) ;)
@1969OLEK
@1969OLEK 8 лет назад
Bardzo dobry materiał! Jakie ciśnienia występują w tym sprzęgle? Czy jest to problem?
@KorbaVerde
@KorbaVerde 10 лет назад
Lepkość zwykłego oleju nie rośnie, lecz MALEJE wraz z wzrostem temperatury to po pierwsze! W tego typu mechanizmach stosowane są specjalne płyny wiskotyczne. Wzrastające pod wpływem temperatury ciśnienie rozwaliłoby konstrukcję, zanim zdążyłoby zacząć napędzać łopatki tarczek, jako że ciecz jest nieściśliwa, to po drugie! Po trzecie, sprzęgło wiskotyczne NIE MOŻE być stosowane w zastępstwie mechanizmu różnicowego, co z uporem twierdzisz. Wysłuchaj z uwagą tego, co tu powiedziałeś, zastanów do czego jest wykorzystywane i pomyśl sam dlaczego...
@KorbaVerde
@KorbaVerde 10 лет назад
***** W materiale przez cały używasz określenia OLEJ, więc niezorientowanych wprowadzasz w błąd - a ja po prostu staram się tę wiedzę poprawić i usystematyzować. Uważam tego typu filmiki za ciekawe źródło informacji o zasadach działania mechanizmów, ale mało kto wie, że płyn wiskotyczny lub olej wiskotyczny jest tą szczególną cieczą, która zwiększa lepkość wraz ze wzrostem temperatury - stąd zastosowanie w tego typu konstrukcjach. Mechanizm różnicowy ma za zadanie rozdzielać, z reguły napęd na poszczególne koła, a sprzęgło wiskotyczne zespala - głównie napęd na na osie lub napęd wiatraka chłodnicy. Tyle więc mają ze sobą wspólnego i tak samo się wspomagają, jak silnik i hamulce ;)
@maciusklan3243
@maciusklan3243 9 лет назад
KorbaVerde Dokładnie Kolezka Bartek jakby wstawił swoje sprzegło w miejsce dyferencjału to by wszystkie zakrety pokonywał na wprost:)
@KorbaVerde
@KorbaVerde 9 лет назад
***** Jeszcze raz pokrótce, bo znów kompletnie mylisz pojęcia i wprowadzasz w błąd: Mechanizm różnicowy - zwany popularnie dyferencjałem ROZDZIELA siłę napędową między kołami. Międzyosiowe sprzęgło wiskotyczne ma za zadanie DOŁĄCZANIE siły napędowej na przednią lub tylną oś (w zależności od konstrukcji) w chwili gdy koła głównej osi napędowej tracą przyczepność. Mędzyosiowy mechanizm różnicowy służy ROZDZIELENIA siły napędowej pomiędzy wałami napędowymi w układzie 4X4 w celu zniwelowania różnicy ich prędkości obrotowej Międzyosiowe sprzęgło wiskotyczne ANI NIE SŁUŻY, ANI NIE MOŻE spełniać zadań miedzyosiowego mechanizmu różnicowego, bo te dwa rozwiązania zostały zaprojektowane do realizacji biegunowo różnych zadań!
@darvin8586
@darvin8586 5 лет назад
@@grzebyk44 mechanizm różnicowy nic nie rozdziela, jego "tkz. przez ciebie rozdział" jest wadą przeniesienia napędu w terenie, stad stosuje sie blokady i szpery w terenówkach. Mechanizm różnicowy ma "przyjąć" a nie rozdzielić dwie różne prędkości obrotowe kół poruszające się po wycinkach okręgu o różnych promieniach na zakręcie. Wyżej w komentarzu wstawiłem link do filmu nie zniechęcaj się początkiem filmu.
@darvin8586
@darvin8586 5 лет назад
@@maciusklan3243 albo driftem :D
@politechnikagdanska9659
@politechnikagdanska9659 10 лет назад
Nie zgodzę się. Nie wzrost objętości powoduje wzrost ciśnienia. Przykład z narciarzem wodnym: od pewnej prędkości będzie on się poruszał na tafli wody, a tu już można sobie dobrze uzmysłowić prawdę. Mam taki przykład: Widać, że jak zmniejsza się przekrój, to ciecz musi zwiększyć prędkość, aby masowy strumień przepływu był stały - zwiększa prędkość to też i ciśnienie. W tym przypadku ciśnienie zwiększa siłę nacisku płynu na ścianki
@bassharvest
@bassharvest 9 лет назад
fajny film, duzo wyjasnia jesli ktos nie zna zasady dzialania. Zastanawia mnie jedna rzecz ( zwlaszcza jako posiadacza Subaru Wrx ), rozumiem ze jest opoznienie w dzialaniu, jako ze potrzeba czasu by wzrosla temperatura. Ale jakiego rzędu są to opoznienia? chyba nie powinny byc duże ?
@Patryk122PL
@Patryk122PL 8 лет назад
Nie ma opóźnień. (sprawne) Sprzęgło wiskotyczne przekazuje moment obrotowy zawsze i to w równych proporcjach. Owszem jeśli gwałtownie ruszamy na śliskiej nawierzchni to wystąpi pewna różnica w obrotach kół przedniej osi względem tylnej, aczkolwiek wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta lepkość oleju i prędkości obrotowe szybko się zrównują (i to mam na myśli baaardzo szybko). Jako użytkownik passata b5 z owym napędem mogę dla ciekawych powiedzieć, że mając odpowiednio mocny silnik można takim autem śmiało driftować. Natomiast zimą nie ma tu jakiegoś dziwnego efektu, że przód Wam się ślizga 10 sekund w miejscu a potem "jakiś kopniak" i zaczyna napędzać tył. Napęd jest zawsze na obie osie, niekoniecznie 50/50 ale do tego dąży to sprzęgło. Oczywiście z tego względu NIGDY nie zakładajcie różnych bieżnikowo opon między przednią a tylną osią, bo jeśli zbyt długo poddacie wiskozę poślizgowi to Wam się stopią te płytki albo tak mocno to sprzęgło dociśnie, że ukręci wał ;) PS. Wiem, że Twój komentarz jest już z roczną datą ważności, ale piszę dla nowych widzów.
@bassharvest
@bassharvest 8 лет назад
dzieki za odpowiedz ;) Oczywiscie nigdy nie wyczułem jakiegos opoznienia, rzedu 10 sekund ;) ale po prostu zastanawialo mnie jak szybko moze wzrosnac temperatura i zgęstnieć olej...jak widac może szybko. Co do opon, to zawsze mam 4 takie same ;)
@jarosawpolok9372
@jarosawpolok9372 7 лет назад
moim zdaniem jest to ciecz nie Newtonowska - przy spokojnych przyśpieszaniach obrotowych nic się nie dzieje lecz nagłe przyspieszenie powoduje z cieczy powstanie materiału stałego itd. Drugim sposobem jest ciecz magnetyczna i kontrola jej struktury (gęstości, lepkości itd) polem magnetycznym.
@darvin8586
@darvin8586 5 лет назад
Jest to olej silikonowy o dużej lepkości i masz rację działa jak ciecz nie Newtonowska. Przy dużych różnicach obrotowych zmienia się charakterystyka oleju. Niestety minusem jest że nigdy nie otrzymujemy przeniesienia napędu w proporcji 50%na50%. Oraz ze względu na bardzo małe przerwy miedzy tarczkami nigdy nie jest do końca rozłączone co ma wpływ na spalanie auta. Te rozwiązania miał już golf2 w latach 80tych info z literatury. W lutym 1986 roku zaprezentowana została wersja z napędem na cztery koła nazwana Syncro opracowana we współpracy z firmą Steyr-Daimler-Puch.
@politechnikagdanska9659
@politechnikagdanska9659 10 лет назад
Chodzi mi o obraz z google po wpisaniu "ciśnienie hydrodynamiczne", jest to 17 z kolei
@rokol1990
@rokol1990 10 лет назад
Witam bardzo fajny film. Szacun za to co robisz. Mam tylko do tego pytanie z jakiej strony w tym przypadku jest podłączony napęd?
@darvin8586
@darvin8586 5 лет назад
w filmie mowa że z obu :D
@clasyfiks
@clasyfiks 10 лет назад
co daje wzrost ciśnienia tego oleju? Olej z tarczami jest zamknięty w jednej obudowie, sądzę że ciśnienie jest efektem ubocznym rozszerzalności cieczy. Myślę, że zasadę działania sprzęgła trzeba oprzeć na efekcie wiskotycznym cieczy w grę tu wchodzą siły tnące wywołane bliskością tarcz i płynem między nimi.
@waterfall792
@waterfall792 8 лет назад
9:00 chyba brakuje jednej małej tarczy..
@alanfay5283
@alanfay5283 5 лет назад
I see!
@piotrek240390
@piotrek240390 11 лет назад
Czyli sprzęgło wiskotyczne działa podobnie do blokady mechanizmu różnicowego. Tyle że za pomocą oleju a nie mechanicznie.
@1gordon1
@1gordon1 11 лет назад
Jeżeli to sprzęgło zastosujemy obok dyferencjału otwartego półosi napędowych, po jakim czasie w trakcie uślizgu kół dojdzie to wzrostu temp i zasprzęglenia? Jeśli czas ten jest dłuższy niż parę sekund, to sprzęgło jest bezużyteczne do napędu, może jednak z powodzeniem być stosowane do wiatraka chłodnicy
@lukaszossum
@lukaszossum 2 года назад
I nikt nie odpowiedział a też mnie to ciekawiło
@tirred90
@tirred90 11 лет назад
pV=mRT równanie Clapeyrona ! czyli wg Ciebie zwiększenie objętości cieczy prowadzi do zwiększenia ciśnienia, gratuluje... nie widzisz sprzeczności w tym co mowisz ?
@bjwrc8
@bjwrc8 10 лет назад
Film świetny, jednak wydaje mi się że przy takiej samej prędkości obrotowej obu osi napędzana jest tylko jedna z nich, ta która jest bezpośrednio połączona z obudową? Pozdrawiam
@darvin8586
@darvin8586 5 лет назад
Przede wszystkim Autor opowiada bzdury. Wiskoza ma inne zastosowanie niż mowa w materiale. Jeżeli zasada działania byłaby taka jak autor twierdzi, to co wydarzy się na zakręcie na autostradzie gdzie wewnętrzne koło porusza się po krótszym promieniu niż koło zewnętrzne co za tym idzie koło wewnętrzne ma niższą prędkość obrotowa. W myśl Autora stosując taką wiskozę zamiast układu różnicowego (1min12sec filmu) gdy zaczyna działać ów sprzęgło i wyrównuje nam prędkości obu półosi. Co wtedy sie dzieje? Proszę mi wierzyć, że zapytałem 10leniego syna co by się stało w takiej sytuacji o której mówi autor natychmiast odpowiedział, że auto wpadłoby w poślizg. Myślę, że tak dobrą grafikę warto podeprzeć fachową teorią. Uważam również, że proces nauki warto zacząć od początku motoryzacji i takich filmików jak link poniżej i to nie wstyd chcąc uzupełnić wiedzę. W poniższym filmie jest bardzo trywialnie wyjaśniona zasada działania mechanizmu różnicowego. Pamiętajcie jako twórcy takich poradników bierzecie odpowiedzialność za wiedzę młodych ludzi w przyszłości. Może lepszy film wyszedłby ci na temat grafiki i obsługi programu, bo za to chciałbym cię bardzo pochwalić. Grafika jest bardzo fajna. T u wspomniany film ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-PM1zHs0toOM.html
@tirred90
@tirred90 11 лет назад
zły przykład przepraszam, wycofuje się z niego, bo to dla gazu XD, niemniej rozchodzi mi się tylko o Twoje stwierdzenie " ze wzostem temeperatury, rośnie lepkość" a to nie prawda, i tyle.
@Misia77371
@Misia77371 3 года назад
Kompletne bzdury, ale grafika spoko.
@KreaSkuadSz
@KreaSkuadSz 8 лет назад
koles zasniesz przed tym microphonem a jak juz gadasz to mow nitmalnie a nie jakby srac Ci sie chcialo pozdro .
Далее
Manual Transmission Operation
24:04
Просмотров 10 млн
Budowa i działanie synchronizatora skrzyni biegów
14:24
How multiplate clutches work! (Animation)
2:21
Просмотров 1,5 млн
Clutch, How does it work?
6:47
Просмотров 41 млн
Sprzęgło cierne, budowa i zasada działania.
5:03
Просмотров 57 тыс.
subaru viscous coupling presentation
8:43
Просмотров 8 тыс.
Proses Buat Spoiler Hino Lohan
0:55
Просмотров 14 млн