Тёмный

Budzik i jak go naprawić [TOWARY MODNE 77] 

Adam Śmiałek
Подписаться 79 тыс.
Просмотров 45 тыс.
50% 1

Jak złożyć budzik? O radzieckich zegarkach stawianych przy łóżku. Co to są kamienie? Co tak głośno tyka? Historia Witezia - radzieckiego budzika z czterema kamieniami.
Patronów, którzy chętni byliby posiąść urządzenie, które wystąpiło w filmie, proszę do 16 września o kontakt na adres towary.modne@gmail.com
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/smialekadam
oraz do subskrybowania:
ru-vid.com?...
Napisy: Anna Śmiałek
#budzik #Witez #Slawa

Опубликовано:

 

9 сен 2021

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 305   
@Vanilla-du4oh
@Vanilla-du4oh 2 года назад
Adam wszystkie Twoje programy są niesamowite tyle mądrości i ten ciepły głos dla mnie petarda👌👍
@rolenc1977
@rolenc1977 2 года назад
Mój chrzestny naprawiał zegarki i się przyglądałem tym czynnościom. Nauczyłem się programować ametysta i wymieniać lampy w różnych telewizorach wraz z rubinem a kończąc na malutkim japońskim telewizorku na baterie. Piekne czasy.
@marius1677
@marius1677 Год назад
"...a młotek przytwierdzony na końcu wali w dekiel"... (07:01) Adam,jesteś Mistrzem! Niektórym by się przydało takie urządzenie na stałe zamocowane pod kapeluszem...
@jankos4910
@jankos4910 Год назад
Donkowi!
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 2 года назад
Fotograf, elektronik, muzyk, chemik, prezenter.... zegarmistrz i co jeszcze? 😃 Pozdrawiam 😉
@szeryf71
@szeryf71 2 года назад
w skrocie: czlowiek renesansu. juz sam fakt bycia uzdolnionym muzykiem oraz programista budzi szacunek.
@FoHsi
@FoHsi 2 года назад
Influencer 😜
@krzysztofczarny5333
@krzysztofczarny5333 2 года назад
Pięknie się ogląda. A jeszcze piękniejsze, powspominać tamte kochane czasy ☺️☺️☺️
@melon0909
@melon0909 2 года назад
@@szeryf71 do kompletu na temat PRL brakuje jeszcze takich tematów jak: amatorsko budowanych anten tv, omijanie licznika prądu (darmowa energia xD), składaka, malucha, broni i zestawu bimbrownika. 😉
@szeryf71
@szeryf71 2 года назад
@@melon0909zgoda, na temat bimbru byłby dobry odcinek. Antena to materiał na max 3 minuty, z czego 2 to byłoby intro oraz outro
@obserwator5580
@obserwator5580 2 года назад
Rewelacja panie Adamie. Te budziki nazywaliśmy z rosyjskiego Witjaz. Element nazywany w filmie wychwytem posiadający kołki wychwytowe to kotwica wychwytowa. W przekładni chodu budzik posiadał wychwyt kołkowy ,w przekładni dzwonka wychwyt hakowy element dzwoniący to także kotwica. W skład mechanizmu wychwytowego kołkowego wchodzi koło wychwytowe, kotwica wychwytowa, ( kołki wychwytowe), balans (oś balansowa koło balansowe włos i palec przerzutowy). Każdy z tych wymienionych elementów spełnia oddzielna rolę w regulacji ilości wahnięć (cyków) od 8000 do 12000 wahnięć na minutę zależy od typu budzika. Budzik Slawa to najdokładniejszy mechanizm radziecki z wychwytem szwajcarskim. Pozdrawiam.
2 года назад
Liczby są chyba trochę przesadzone, ilość cykli na sekundę mieści się w słowach "kilka".
@obserwator5580
@obserwator5580 2 года назад
@ Ilość cykli zliczane są na minutę mechanizmy z wychwytem szwajcarskim np. budzik Slawa na pewno posiada 12000 cykli na minute, zegarek Pobieda 18000, nowoczesne mechanizmy typu Seiko 36000 wachnięc na minutę Pozdrawiam i podziwiam za wiedzę i zacięcie.
2 года назад
Na godzinę. Gdyby jakikolwiek zegarek miał cykl 36 tysięcy wahnięć na minutę, emitowałby bardzo wyraźny pisk o częstotliwości 600 Hz. Najszybsze mechanizmy tykają z częstotliwością 10 Hz i to by się zgadzało (36 tys. tyknięć na godzinę).
@obserwator5580
@obserwator5580 2 года назад
@ Przepraszam pomyliłem się ilość cykli podajemy na godzinę, na jeden cykl przypada piec stuków elementów wychwytu te stuki słyszymy jako jeden, im więcej tych cykli tym trudniej zakłócić ruch balansu,co jest bardzo ważne w zegarkach naręcznych w których balans pracuje w zmiennych pozycjach odmiennie do zegarów stacjonarnych.Generalnie im więcej wachniec tym dokładniejsze wskazania. Nie zmienia to faktu ze robi pan dobra robotę, jeszcze raz pozdrawiam.
@jacekorkan8801
@jacekorkan8801 2 года назад
Już zapowiada się ciekawie. A będzie jeszcze lepiej. Nigdy się nie zawiodłem. 👍
@tomaszmazurek64
@tomaszmazurek64 2 года назад
Może młodszym widzom warto wspomnieć, że "Synchronizacja z sygnałem radiowym" polegała na włączeniu radia chwilę przed południem i słuchaniu kiedy nadadzą sygnał czasu i hejnał mariacki.
@arturgruszczynski5716
@arturgruszczynski5716 Год назад
Suuper zdrowia życzę Panie Adamie
@feeluss2798
@feeluss2798 2 года назад
Tylko osoby które nie urodziły się w tych czasach nie docenia wartości materiału super
@DanielOliwa
@DanielOliwa 2 года назад
Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka, życie to nie szachy. Urodziłem się nieco później i oglądam materiał z niekłamaną przyjemnością. Życzę dobrego dnia.
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 2 года назад
Ja podziwiam Adama za ogrom wiedzy z wielu dziedzin i niesamowitą pasję i skąd on tyle czasu kombinuje na to wszystko.
@matowid498
@matowid498 2 года назад
No nie wiem, ja jestem rocznik 2006 i jakoś oglądam większość filmów na tym kanale :)
@pako1205
@pako1205 2 года назад
Wspaniała robota Panie Adamie. Pozdrawiam serdecznie.
@lesnik5003
@lesnik5003 2 года назад
Uwielbiam urządzenia tego typu. Wydają się skomplikowane, ale rozbierając je i oglądając pracę można w pełni zrozumieć jak zmyślna to konstrukcja. Przy okazji mechanizm podczas pracy jest zwyczajnie piękny
@piotrwdowiak8698
@piotrwdowiak8698 2 года назад
Kolejny ciekawy materiał z cyklu jaj to jest zrobione, z jednym takim komentarzem. Fachowo acz z humorem. Obejrzałem z tym większa przyjemnością, że w genach mam zamiłowanie do urządzeń mechanicznych i dziecięca radość z obcowania czy naprawy.
@webmajsterrp
@webmajsterrp 2 года назад
Dzień dobry, Panie Adamie! Wprawdzie od wielu lat zajmuję się zupełnie czymś innym, to jednak jestem z zawodu zegarmistrzem i muszę napisać kilka słów komentarza :-) Po pierwsze i najważniejsze: Wychwyt to zespół dwóch elementów, w tym przypadku kotwicy i koła wychwytowego. Kołki w kotwicy to palety (w zegarkach naręcznych stosowany jest najczęściej wychwyt szwajcarski, gdzie palety są wykonane z syntetycznego rubinu). No i najważniejsze: Absolutnie nie smarujemy czopów osi kotwicy! W przypadku kotwicy smarujemy tylko palety, smarowanie czopów z czasem spowoduje duże problemy, ponieważ hamuje swobodne wahania kotwicy. Także w przypadku zegarków naręcznych smarujemy wyłącznie palety, nigdy czopy!. Kołek w balansie współpracujący z kotwicą to palec przerzutowy. Koło zazębiające się z kołem wychwytowym zwie się sekundowym, kolejne to pośrednie i minutowe. Ja (i nie tylko ja) mechanizm taki składałem inaczej, sprężyny nawija się po złożeniu mechanizmu (bez balansu), po uprzednim ich wyprostowaniu za pomocą długich szczypiec płaskich. Końce sprężyny nie są hartowane, początek trzeba zagiąć, żeby dobrze "wpadł" na wałek sprężynowy i zaczep. Nową spreżynę nawijało się łatwiej, gdyż była prosta. Do smarowania służy olej szwajcarski Moebius Microgliss numer 3 (do zegarków naręcznych numer 1). Pozdrawiam, RO.
2 года назад
Dziękuję za dodatkowe informacje. Budziki z filmu raczej już wiele nie pożyją, mają wytarte łożyska i generalnie nie ma tu dużego ryzyka, ale w przypadku precyzyjnych mechanizmów mało wyeksploatowanych oczywiście takie metody wymagają weryfikacji.
@webmajsterrp
@webmajsterrp 2 года назад
@ Naprawa budzików to główne zajęcie ucznia zegarmistrzostwa, ja to robiłem w roku 1991 :-) Najpowszechniejsza awaria to uszkodzone zapadki w budzikach Mera Poltik (licencja Junghans) oraz zabrudzenie mechanizmów tłuszczem powszechnym w kuchniach lub zalanie ich olejem spożywczym przez domorosłych majsterkowiczów :-). Budziki radzieckie poza zabrudzeniem praktycznie się nie psuły, poza uszkodzeniami od upadków, np. w Jantarach często powodowało to złamanie czopów osi balansu (mieliśmy fabryczne osie do wymian). Niestety bardzo dobre budziki Sława nie posiadały amortyzacji balansu i w nich także musieliśmy wymieniać osie. "Witki" oraz Sewani posiadały prymitywną amortyzację i w nich najczęściej po wstrząsie czopy wypadały z łożysk, ale pozostawały całe.
@williambonawentura
@williambonawentura 2 года назад
@@webmajsterrp Pozwolę sobie zapytać o pewien niuans. Jak w zegarach mechanicznych rozwiązane jest "sprzęgiełko" które umożliwia regulację czasu? Czyli co powoduje, że można np. przestawiać wskazówkę minutową zegara naściennego lub szafkowego bez wyraźnego oporu jakie powinien stawiać napęd? A w przypadku budzika kręcić pokrętłem? W zegarku naręcznym mamy bardziej intuicyjnie "rozpięcie" przekładni godzinowej od napędu po wyciągnięcie sztyftu. Z drugiej strony pojawia się pytanie - co blokuje zwolniony napęd że nie "rozwija się" bez obciążenia wskazówkami?
@webmajsterrp
@webmajsterrp 2 года назад
@@williambonawentura W zegarku naręcznym jest to rozwiązane bardzo podobnie jak w ściennym, wyciągnięcie wałka naciągowego w pozycję przestawiania wskazówek nic nie rozpina, po prostu wtedy "beczka" przenosi poprzez koło nastawcze i koło zmianowe napęd na tzw. ćwiertnik, który jest tuleją z zębnikiem zamocowaną na wcisk na osi minutowej, jest to więc coś w rodzaju sprzęgła ciernego. Wskazówki w zegarku naręcznym można przestawić jak w ściennym bez wyciągania wałka. W zegarach ściennych także występuje sprzęgło cierne w postaci sprężyny płaskiej na kole minutowym lub także stosowany bywa ćwiertnik-tuleja jak w zegarkach naręcznych.
@qba6663
@qba6663 2 года назад
Takiego zielonego "witezia" pamiętam najbardziej 😁 Moja Mama by zwiększyć jego i tak już głośny budzik kładła go na porcelanowym talerzyku wraz z kilkoma metalowymi łyżeczkami co powodowało, że gdy budzik dzwonił, owe łyżeczki podskakiwały na talerzyku robiąc dodatkowe efekty akustyczne, wtedy cały dom się budził 😂 ... piękne czasy 😊👍
@Kristoferroz
@Kristoferroz 2 года назад
moj ojciec to samo, kladl go na talerzu, martwego by obudzil :D
@mediazet7479
@mediazet7479 2 года назад
Masakraaa😂
@PiRX
@PiRX 2 года назад
Ten odcinek to Majstersztyk :) Pozdrawiam !
@geekyprojects1353
@geekyprojects1353 2 года назад
Nie mój temat ale podziwiam wiedze i sposób przedstawienia tematu. Lapka w góre.
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 2 года назад
2:11 - pamiętam te budziki w zamykanym etui. To taka wersja "podróżna" ewidentnie sprzed czasów komórkowych czy zegarków z melodyjkami. Elegancko sobie składamy, szybka się nie porysuje ani nie pobije w plecaku a nawet w warunkach polowych gdzieś pod namiotem możemy mieć swój budzik przy uchu. Nie wspominając o wyjazdach na szklenia/delegacje kiedy jedyne wyposażenie pokoju często stanowiło radio typu cegiełka a po nocy chlania z ekipą z pokoju obok trzeba było jeszcze wstać na zebranie :-)))
@Radek.68
@Radek.68 2 года назад
Ha! Mam, jak już pisałem pod anonsem, budzik Slava i własnoręcznie zrobiony zegarek (wielkości budzika) z zestawu do samodzielnego montażu produkcji ZSRR. To były świetne zestawy, które naprawdę rozwijały kreatywność i zmysł techniczny. Nie złożyłem go od razu, gdyż dostałem go będąc kilkuletnim chłopcem, ale mając lat kilkanaście - już tak. To zegar "bez nazwy". :) Działa do dziś, ma nawet kilka kamieni (nie pamiętam ile, ale coś około dziesięciu) i chodzi rewelacyjnie. Sprężyna wytrzymuje ok. 36 godzin, więc trzeba ją nakręcać codziennie. Dziękuję Ci za ten fajny film, w którym naprawdę dobrze opisujesz co i jak należy składać. Znów miło się oglądało. :)
@robertk8829
@robertk8829 2 года назад
Pan mi bardzo przypomina Tracza z wyglądu :)
@scianka75
@scianka75 2 года назад
Adam (sorki, że po imieniu ale jesteśmy prawie rówieśnikami), taka mała propozycja. Zrób serię "TOWARY DLA DZIECI". To będzie klimat. Pokaż jak działały samochody zdalnie sterowane "na kabel" i na "napęd". Co było w karabinach zabawkowych, zabawkach nakręcanych na kluczyk. Może coś o kolejkach PIKO. Może jakieś testy zestawów do majsterkowania. Fajnym byłby film o Moskwiczu na pedały. Jak działały korki i kapiszony itd. itd.
2 года назад
Zrobiłbym, ale nie mam dojść do tych zabawek niestety.
@crafting65
@crafting65 2 года назад
Kolejka PIKO to było coś, mój ojciec dostał jakieś 50lat temu na święta, zestaw co prawda nie za bogaty(zaznajamiałem się pewnego razu co ta firma potrafiła zrobić) i do dziś chodzi bez żadnego ale. Taka to półwiekowa zabawka nieskalana czarem szybkiego znudzenia i mody na szybkie popsucie.
@zawsze_warto3301
@zawsze_warto3301 2 года назад
Uwielbiam te twoje filmy. Oglądam jak zaczarowany. Proszę nic nie zmieniaj ani w filmach ani w sobie! ;)
@movecizetodobryfilm
@movecizetodobryfilm 2 года назад
Cześć, gratuluję udanego ożywienia ciekawych budzików! Jak zawsze inspirujący i fajny odcinek. Około roku temu ożywiłem dwa radzieckie zegary Majaki i dziś oglądając Pana odcinek poczułem się jakbym ponownie przy nich pracował :) Dziękuję i pozdrawiam
@przemekbundy
@przemekbundy 2 года назад
lubie słuchać i rozumieć jak Ktoś coś tłumaczy. sam nie mam takiego daru...
@ukaszkarcz4167
@ukaszkarcz4167 2 года назад
Sam posiadam budzik Slava, działa on lepiej niż wszystkie zegarki na rękę jakie posiadam, cały czas jest w użytku od początku lat 70 kiedy to dziadek go dostał, przyjemnie obejrzeć taki film, zwłaszcza że miałem zamiar kupić taki uszkodzony z zamiarem naprawy, pozdrawiam i miłej zabawy przy następnych filmach.
@MrWyrwizab
@MrWyrwizab 2 года назад
Naprawiłem tysiące takich budzikow. Moja mama była zegarmistrzem, od dziecka jej pomagałem
@txxlxxx
@txxlxxx 2 года назад
Ehhh... cofnąłem się w czasie o jakieś 40 lat. Wtedy - będąc łobuzem-majsterkowiczem, rozebrałem na części pierwsze budzik.... Tato, gdy zobaczył mój wyczyn, postawił sprawę jasno: albo złożę ten budzik, albo... i tu skierował swój wzrok na pasek. Budzik złożyłem i służył jeszcze przez lata.... zegarmistrzem nie zostałem, ale pracuję przy mechanice precyzyjnej. Dziękuję Panie Adamie, za kolejny, świetny odcinek.
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 года назад
Gdyby nie pasek, nie byłbyś mechanikiem :)
@blazeykk
@blazeykk 2 года назад
W domu był stary radziecki budzik w bakelitowej obudowie w kształcie zaokrąglonego trapezu. Jeśli dobrze pamiętam, to obudowa była pęknięta po jakimś upadku. Później nastał czas chyba Slawy w okrągłej czerwonej plastikowej kopercie. Te zegarki miały tę wadę, że po upadku łamały się te ostre zakończenia koła balansowego. Doświadczyłem osobiście.
@1946henryk
@1946henryk Год назад
Przepiękny opis słowny , działania mechanizmu zegara, Pana Adama!!! /nauczyciel techniki/
@MAREKNYKA
@MAREKNYKA Год назад
jestem Pana wielkim fanem odkąd mój syn Pana mi polecił i powiedział że mówi pan piękna polszczyzna subskrybuje i nie mogę doczekać następnych odcinków tym bardziej że te rzeczy które Pan porusza to moja historia i mnie bardzo pasjonowały mam 65 lat a wspominam te trudne czasy
@artnoiseartnoise
@artnoiseartnoise 2 года назад
Kolejny świetny film. Dziękuję, łapka w górę
@tomaszszczepanik4752
@tomaszszczepanik4752 2 года назад
Ta "łapka w dół" to chyba przez pomyłkę.... Gratuluje odcinka!
@marcink6667
@marcink6667 2 года назад
Uwielbiam oglądać p. Adama. Fajnie,mądrze zawsze przygotowane materiały;)
@adamwronkowski3341
@adamwronkowski3341 2 года назад
Super opowiadasz, np ten "rytuał wieczorny"
@Lucas.Kowalsky
@Lucas.Kowalsky 2 года назад
Mam kilka takich budzików, dwa z nich - Jantar i Poltik pracują na pełny etat w domu, codziennie mnie budząc, wbrew pozorom ustawienie alarmu jest o wiele prostsze i szybsze niż we współczesnym smartfonie. A charakterystyczne cykanie jest nie do podrobienia :)
@mirek190
@mirek190 2 года назад
Prostsze ? Mowisz do telefonu - obudz mnie o 6 rano ... i to wszytko .
@tomaszstepien628
@tomaszstepien628 2 года назад
@@mirek190 Tak, prostrze.
@tow.JanWinnicki
@tow.JanWinnicki 2 года назад
A mnie codziennie budzi Panna Jola i w dodatku nie budzikiem tylko ustnie ;-) Serwus!
@EL-LED
@EL-LED 2 года назад
No to masz pan,towarzyszu Winnicki, że tak powiem,luksusowe poranki...😉
@jmfjcas6014
@jmfjcas6014 2 года назад
Niedługo zima i budzik jednak się przyda. Bo Jola z tego co pamiętam wyprowadza się na okres grzewczy do "Wiesiuli". Cześć ! ;)
@marcinoszczyna
@marcinoszczyna 2 года назад
Jest Pan niesamowity 😉
@ELStacjaMogilno
@ELStacjaMogilno 2 года назад
Świetny materiał, pozdrawiam serdecznie! :)
@stoczwarty
@stoczwarty 2 года назад
Radzieckie zegary były całkiem fajne, ale co jak co, to budziki chodziły jak traktor. W moim wypadku radziecki budzik nie tyle solidnie budził co nie pozwalał zasnąć.
@b.k.2804
@b.k.2804 2 года назад
Każde tykadło wkurza :)
@stoczwarty
@stoczwarty 2 года назад
@@b.k.2804 Tak, ale radzieckie budziki były w tym najlepsze :)
@user-dn7pi3es6b
@user-dn7pi3es6b 2 года назад
Lubié twoje poczucie humoru. Jest bardzo subtelne. Ci wojownicy powracajácy nad ranem do domu :D
@zebbach
@zebbach 2 года назад
Panie Adamie ,profesor Miodek bylby z pana dumny slyszac pana przeurocza polszczyzne a informacja, ktora pan sie dzieli z nami w miczym nie ustepuje sposobowi jej przdstawwwienia (prosze wybaczyc mi moj sposob pisania-nie mam polskich literk)..wrazy szacunku...
@painkillergko
@painkillergko 2 года назад
Aż mi się wakacje u Dziadków przypomniały:) Dziadkowie używali budzików a w Technikum nauczano mnie m. in. budowy zegarów:)
@krystiandrwal7679
@krystiandrwal7679 2 года назад
Panie Adamie genialny filmik nr.zegarkow które trzeba było nakręcać pozdrawiam serdecznie zdrówka
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 Год назад
Super ciekawe gratulacje jak zwykle pozdrawiam serdecznie &&&
@IgnacyG1998
@IgnacyG1998 2 года назад
Doskonały film! Z jakiegoś powodu za dziecka zbierałem budziki po targach, mam ich ponad 200. Muszę kiedyś odkopać moją kolekcję i poprawić "naprawy" przeprowadzone przez dziesięcioletniego mnie, tylko uporam się z naprawą sterty PRLowskich gratów, w dużej części przygarniętych właśnie dzięki Towarom ;)
@agawasilka1378
@agawasilka1378 2 года назад
Super pozdrowienia panie doktorze od wszystkiego 👍👍👍👍👍
@oiomeu
@oiomeu 2 года назад
Z miłą chęcią bym taki przyjął, ale żona nie usunie przy tykającym zegarku ;)
@movecizetodobryfilm
@movecizetodobryfilm 11 месяцев назад
Kilka lat temu przywróciłem do życia dwa radzieckie Majaki 🙂 Może to nie są zegary najwyższych lotów technologii, aczkolwiek dają nutkę satysfakcji. Czysta klasyczna mechanika daje odskocznię od elektronicznych dłubanin😂
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 года назад
Sławy - o tak! Mam 4 egzemplarze. Nieśmiertelne! Pozdrawiam serdecznie!
@youtuberxd
@youtuberxd Месяц назад
Kiedyś słyszałem że ten olej do zegarów jest robiony z kości ale mi się wydaje że to jakaś delikatna wazelina pewnie taki jak do maszyn do szycia albo może by był dobry do tłoków do trąbki
@damainkrukowicz7908
@damainkrukowicz7908 2 года назад
Jak jest piątek to "TOWARY MODNE". Człowiek czeka jak kiedyś na wieczorynkę 😁
@marius1677
@marius1677 Год назад
Dobrze że zawsze była niedziela,ale raz nie było Teleranka... I taki był mój start w dorosłe życie. Falstart,a mogłem być kimś zupełnie innym,Adam wie o czym mówię.
@damainkrukowicz7908
@damainkrukowicz7908 Год назад
@@marius1677 dobrze wiem o co chodzi z tym telerankiem choć na świat przyszedłem kilka miesięcy potem.
@andrzejpixel7059
@andrzejpixel7059 2 года назад
Muzyka współtworzona tykaniem mechanizmu - majstersztyk, odcinek bardzo mnie ucieszył i przypomniał mi o moim marzeniu czyli zegarku z naciągiem automatycznym.
@trantytel8015
@trantytel8015 2 года назад
👍Oglądnąłem z dużym zaciekawieniem, tym bardziej że mój tato jest zegarmistrzem! :D Pozdrawiam!
@rostilembe
@rostilembe 2 года назад
Spasiba!
@lukeduke9304
@lukeduke9304 2 года назад
Super 👌
@szczepanharasimowicz7300
@szczepanharasimowicz7300 2 года назад
Bardzo ciekawy film , mamy gdzieś w domu tą SLAVIĘ , Te Świtezie też u rodziny i znajomych widziałem , kawałek historii , dziękuję za ten film :-))
@adamdarski8919
@adamdarski8919 2 года назад
Niesamowite jakie to wszystko było kiedyś skomplikowane, zanim nie ogarnęła nam tego technika cyfrowa (która jest jeszcze bardziej skomplikowana, tyle że tego nie widać)
@chimerameduza
@chimerameduza 2 года назад
Technika cyfrowa jest dużo prostsza od analogowej. Albo coś jest, albo nie ma (stan 0 lub 1). To cała filozofia cyfryzacji. "Analogowi" inżynierowie byli dużo bardziej kreatywni. Przykład... projektowanie i budowa mostów czy średniowiecznych katedr bez pomocy komputerów. Liczyła się autentyczna umiejętność konstruowania i dalekosiężnego przewidywania skutków obliczeń, a nie umiejętność obsługi programu do konstrukcji. Dzisiejsi "cyfrowi" inżynierowie nie skupiają się na tym, by ich wytwory były trwale użyteczne. Wręcz przeciwnie, robią wszystko, by ich "dzieła" zepsuły się na drugi dzień po upływie gwarancji. I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o dziecięcy latawiec, autostradę, czy inny tankowiec pływający po oceanach. Gdyby np. średniowieczna katedra straciła gwarancję i zawaliła by się zaraz po jej upływie, zapewne jej projektant straciłby głowę. Jakie czasy, tacy inżynierowie. To trochę tak, jakby dać małpie naładowany i odbezpieczony karabin maszynowy do rąk. Strach pomyśleć, jak w krotce będzie wyglądać swiat kreowany przez inżynierów kształconych zdalnie. Boże, miej nas wszystkich w opiece. 😵😕
@marius1677
@marius1677 Год назад
BARDZO się mylisz człowiecze
@marius1677
@marius1677 Год назад
@Adam Darski, widuję Cię w komentarzach i bardzo szanuję,Seniorze. Spokój,zrównoważenie a zapewne i wiedza na wysokim poziomie. Widzę Twój nick,to lepiej się czuję.
@carburator52
@carburator52 3 месяца назад
Kiedyś pod koniec lat 70_tych dostałem dwa takie (budzikowate) zegarki. Pierwszy to chyba jeszcze sprzed II wojny światowej - tak w przedwojennym, jeszcze niemieckim Wrocławiu "Breslau" produkowany od 1927r - mechanizm zamocowany w takiej ciężkiej, szklanej kostce koloru, wyblakłego fioletowego, którego mechanizm podobny jest jak w starych (średnich) budzikach lecz Mir czy Slava tyle, że bez mechanizmu budzącego a na Cyferblacie jest napis "JGEHA" drugi już znacznie nowszy w składanej, ekskluzywnej, estetycznej obudowie, pewnie przeznaczony do zabierania w podróże służbowe. Tem drugi został przywieziony z Australii a wyprodukowanu w Hong Kong (EQUITY) jednak obydwa bez kamieni a jedynie na tulejkach ślizgowych, które łozyskują czopy kół zębatych. Obydwa od wczesnych lat 80_tych stały sobie nieużywane jako ozdoby w regałach meblowych. Wczoraj się nimi zainteresowałem i próbowałem uruchomić. Niestety koła balansowe, pobalansowały parę sekund i się zatrzymywały. Oceniłem, że otwory tulejek ślizgowych jak i czopy kół zębatych nie są wyrobione, więc nie oddzielajac płyty górnej i dolnej oczysciłem mechanizmy, zwłaszcza tulejki slizgowe oraz pręty wybieraka i koła balansowego benzyną ekstrakcyjną a następnie do tulejek ślizgowych wprowadziłem wykałaczką zebrany w nakrętce preparat WD40. Obydwa zegarki dostały wigoru i zaczęły bardzo poprawnie pracować. Obroty ich kół balansowych są bardzo równe i pełne. Minęły 24h i zegarki nadal pracowały bez zarzutu, więc przed chwilą 10.03.2024 o godz 16:30 nakręciłem je ponownie do oporu. Ten budzik z Australii w ciągu 24H naspieszył zaledwie pół minuty, a ten przedwojenny również jest dosyć dokładny. Oczywiście oba maja regylację na włosie, lecz widzę, ze nie wymagają regulacji. Jednak chodziło mi aby spróbować je uruchomić i to mi się bezsprzecznie udało. Pozdrawiam
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np Год назад
Dobrze wyjaśniłeś. Myśmy w zakładzie wszystkie elementy, które miały być lekko nasmarowane, po umyciu płukali w benzynie ekstrakcyjnej z olejem do mechanizmów precyzyjnych. Benzyna szybko odparowuje, a na elementach zostaje film olejowy. Jeśli się nie przesadzi z olejem to mechanizm nie zbiera kurzu, ale jest zabezpieczony przed wilgocią/korozją/zużyciem.
@stanisawk1385
@stanisawk1385 2 года назад
Życzę dużo ciekawych odcinków. Jak to jest, że nie widziałem Pana wcześniej na YT? Wspaniałe opowieści, koniecznie Pan niech kontynuuje, widzę tamte lata i moje naprawy podobne do pańskich, ach, gdzie te czasy... Pozdrawiam
@DaBuzz92
@DaBuzz92 2 года назад
W końcu dowidziałem się co to za kamyki są i z czego się je robi
@slawekzed
@slawekzed 6 месяцев назад
Super
@norbertczulewicz1695
@norbertczulewicz1695 2 года назад
Zawsze mnie ciekawiło jak działa mechanizm budzika. Dziękuję za ciekawy odcinek. Z niecierpliwością czekam na urządzenie bardziej zaawansowane czyli telewizor kineskopowy. Najlepiej kolorowy Rubin lub Elektron.
@wieslawirzyniec4527
@wieslawirzyniec4527 2 года назад
jak ja lubie te programy. Renowacji budzika bym sie nie podjal (zbyt niesprawne palce) ale przyjemnie się to oglada :)
@Djkiker
@Djkiker 2 года назад
I tak potrafiłem go przespać 😉😁 pozdrawiam.
@laggy_luke
@laggy_luke 2 года назад
Na świeżo jeszcze przez obejrzeniem materiału, ale za dzieciaka masowo rozkręcałem każdy budzik, jaki wpadł w moje ręce. Niestety zabawa kończyła się na wyjęciu sprężyny, bo nigdy nie udawało mi się tego wcisnąć z powrotem na miejsce :)
@jaromirdziewic
@jaromirdziewic 2 года назад
Ale super odcinek! Nostalgia mocno weszła, pamiętam te Slavie i Poltiki, fosforyzujące kropki pod cyframi- wtedy to było coś pięknego i magicznego dla dziecka. Już za studenta nabyłem taki wielki mosiężny budzik (nie pamiętam jakiej marki), który zginał śmiercią z kreskówki- rozbity młotkiem :D Potem z części które zostały zrobiłem jakąś instalację, która do końca studiów wisiała na ścianie jako "dzieło sztuki" :) Adamie świetny montaż i muzyka- końcówka z timelapsem pod muzykę z tykaniem- super!!!!!!!!!
@ammorapl
@ammorapl 2 года назад
Moi rodzice mieli jeden z takich budzików. A ja jako mały chłopiec byłem ciekaw co jest w środku, pewnego dnia rozebrałem więc budzik na części pierwsze, a później go złożyłem, jednak nie wiedzieć czemu, nie udało mi się zmieścić wszystkich części w środku. Po tej operacji budzik oczywiście nie dzialal, a rodzice się zorietowali że to moja sprawka, pomimo że nadmiar części ukryłem. Nieźle mi się za to oberwało.
@arturgorniak3741
@arturgorniak3741 2 года назад
Pamiętam tego Witezia. Budził nas do szkoły i rodziców do pracy. Miał wredną przypadłość. Jak już zaczął dzwonić, nie dawał się wyłączyć. Ten guzik ciągle odskakiwał i diabelskie urządzenie radośnie dryndało aż do końca sprężyny. Wtedy słyszałem bardzo dużo brzydkich życzeń rzucanych pod adres tej okrutnej maszyny :-D
@marius1677
@marius1677 Год назад
@Artur Górniak, bo nie mogłeś mieć "nerwowej ręki" i w niego napieprzać impulsami,tylko trzeba było przez parę sekund przytrzymać,żeby zapadka zaskoczyła. Mera Poltik miały tak samo,ale zawsze liczyła się ta "ręka"... Albo się nadaje,albo nie (zbyt nerwowo).
@dariobush1579
@dariobush1579 2 года назад
Za dziecka jeszcze używałem Witezia i Sławe teraz już to eksponaty chociaż na chodzie
@adamkromraj4481
@adamkromraj4481 2 года назад
Dziwne ale po tym filmie zaraz poszedłem do garażu gdzie wyniosłem już dano taki budzik aby go zobaczyć czy tam jeszcze jest i czy mi go ktoś nie ukradł.
@robertjanczak6301
@robertjanczak6301 2 года назад
Jak w następnym odcinku opowiesz jak działa zespół trakcyjny EN 57, czyli podmiejski pociąg elektryczny. Taż "kibel". Najczęściej widziany w czasach naszej młodości w kolorach żółto niebieskim, to się potnę. Dobry jesteś. Pozdro.
@nowixeheh9710
@nowixeheh9710 2 года назад
Jako dzieciak mocowałem się z tymi mechanizmami. W tamtych czasach,budziki te, były urządzeniami, które w gospodarstwie domowym najczęściej stawały się szrotem. Wielokrotne próby napraw, kończyły się porażką. Wiedza przedstawiona w filmie, Panie Adamie... Poziom ekspert. Pozdrawiam.
@jmfjcas6014
@jmfjcas6014 2 года назад
Można też było wspomnieć o Budziku Majak w a'la kryształowej obudowie. Bardzo popularny i pożądany przedmiot swego czasu. Ogólnie budziki były bardzo trwałe, i mam ich w domu sporo. Ale wszystkie "milczą" :) Nocnego tykania zegarków, a zwłaszcza dużych zegarów ( oraz wybijania godziny "dwunastej" ) nie znoszę do dziś...;)
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 2 года назад
Dla mnie akurat zawsze bardziej podobały się te Majaki "poziome" w kremowej plastikowej obudowie przypominającej trochę zestaw wskaźników od Zaporożca :-)
@jmfjcas6014
@jmfjcas6014 2 года назад
@@obywatelcane6775 Mi też :). Ale te "gabinetowe" lub "kominkowe" Majaki to była raczej rzadkość.
@williambonawentura
@williambonawentura 2 года назад
Krysztalowy Majak był popularnym prezentem ślubnym. Nigdy jednak nie spotkałem się z wersją "budzikową" a jedynie z zegarem stołowym.
@jmfjcas6014
@jmfjcas6014 2 года назад
@@williambonawentura Masz rację . W wersji kryształowej nie były. Ale Majaki jako budziki też były. Te kryształowe były tak popularne że jak się wspomina o radzieckich zegarach pokojowych to są dla mnie pierwszym skojarzeniem.
2 года назад
Muszę zdobyć Majaka i też go sfilmować, bo to obowiązkowy zegar każdej socjalistycznej rodziny :)
@kosh777
@kosh777 2 года назад
Radzieckie budziki to dość ciekawy temat. Witeź był rzeczywiście średni, choć nie najgorszy. Sława miała mechanizm na rubinowych łożyskach i wychwyt szwajcarski (jak w dobrym mechanicznym zegarku na rękę). Były dość ciekawe wersje tego budzika, np. kula ziemska z rakietą czy przenośny w pudełeczku jak pokazany na filmie. Ale były budziki o mechanizmach zbudowanych na podobnej zasadzie (rubiny i wychwyt szwajcarski) jeszcze mniejsze od Sławy. Malutka Zaria w czarnej obudowie albo już zupełnie miniaturowa Rakieta z mechanizmem opartym o zegarek naręczny. No i jeszcze był Poljot budzik zegarek na rękę, produkowany... a chyba do dzisiaj.
@kosh777
@kosh777 2 года назад
@@Lechoslowianin Przemysł szwajcarski chyba jeszcze więcej ;-) Ci to mieli pomysły, np. budzik mechaniczny z pozytywką wielkości dawnego pudełka od zapałek.
@TakJakbyLuksusowo
@TakJakbyLuksusowo 2 года назад
Ja wolę Jantara. Przez wychwyt i koło wychwytowe z plastiku, a co za tym idzie miękki i spokojny dźwięk chodu ;) Sława mimo że trwała (póki nikt jej nie zrzucił z półki) chód ma szybki i za bardzo irytujący ;) A jak już mowa o zegarach i zegarkach warto wspomnieć dwa nazwiska: Podwapiński i Bartnik ;) Ja do budzenia używam budzika radzieckiego, ale elektronicznego z wyświetlaczem VFD ;)
@2771pepe
@2771pepe 2 года назад
Posiadam radzieckiego Sevani (rok produkcji 1972) wspomnianego w filmie. Budzi mnie po dziś dzień, ale jakość wykonania również wspomniana w filmie :D
@benny_plgraciarz2714
@benny_plgraciarz2714 2 года назад
fajnie omówione składanie :) ja bym jednak ten mechanizm wrzucił do myjki ultradźwiękowej zalanej benzyną ekstrakcyjną, bez rozkręcania :)
@mateuszp338
@mateuszp338 2 года назад
Kiedy taki budzik był przydatny, dziś wystarczy smartfon. Należy pamiętać , że smartfon może zastąpić wiele sprzętów ale jak się zepsuje tracimy dostęp do tego wszystkiego. Moim zdaniem dziś warto mieć jakiś budzik na "czarną godzinę" aby nie polegać tylko na smartfonie.
@tombush8350
@tombush8350 2 года назад
NIE NIE NIE Karabin rozbiorę prawie każdy, ale zegarmistrzem to nie będę :D
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 года назад
Mechanizm wychwytu uważam za jeden z 10. najważniejszych wynalazków ludzkości!
@AirmanPL
@AirmanPL 2 года назад
Pamiętam jak byłem mały i u babci nastawiałem budzik na 3 w nocy :)
@worldoftanksblitz9152
@worldoftanksblitz9152 2 года назад
Ten Witeź budził mnie rano do szkoły ruskie je sprzedawali na straganach w latach 90 tych budzików zawsze mieli много jak się człowiek pytał сколько? To zawsze mówili сорок czyli czterdzieści u was wszystko сорок 😅 tak było.
@Cyklon-A
@Cyklon-A 2 года назад
A wiesz, że to bardzo ciekawa teoria😂 chodziłem kiedyś z mamą na bazar 'do ruskich' i faktycznie zazwyczaj cena wywoławcza to był właśnie 'copok', ale chętni na ich towary z tego 'przedziału cenowego' zazwyczaj płacili mniej😅
@olo1299
@olo1299 2 года назад
Jak miałem 10lat to taki rozebralem 😂 efekt taki że do dziś leży w pudełku ale o dziwo ciągle wszystkie części mam może po 20latach w końcu go złożę 😂. Za to niedawno skończyłem. Naprawiać mechanizm do przedwojennego zegara ściennego mojego pradziadka. Brakuje mi jeszcze wskazówek oraz naprawa większości drewnianych elementów...
@obywatelcane6775
@obywatelcane6775 2 года назад
Budziki teraz są nie potrzebne ponieważ wszystko jest w komórce. Zegarek, timer, spis telefonów, kalendarz itd. Jedno urządzenie, milion zastosowań :-) Do dziś mam "Jantara" - takiego jak w czołówce Kiepskich, chyba najpopularniejszy budzik, w prawie każdym domu był. Oczywiście zepsuty, stoi sobie jako dekoracja. Kiedyś chciałem naprawić ale zegarmistrz powiedział, że budzików nie robi.
@nomtbg
@nomtbg 2 года назад
Mój kolega miał taki na studiach, przez niego zaspał na egzamin, bo nie zadzwonił. Że złości rozebrał go na części, ale ja go złożyłem i działał. 😀
@toscanis9802
@toscanis9802 4 месяца назад
potrzebne filmy jak naprawic opadajace skazowki slava lub to ze budziki po nastawieniu na dana godzine dzwonia zawsze np 2 godziny wczesniej lub iles tam pozniej :)))
@manfredbrylak9145
@manfredbrylak9145 2 месяца назад
otwór na oś we wskazówce minutowej należy nieco zmniejszyć za pomocą nabijaka kulistego lub stożkowatego (stożek wewnętrzny). korekta otworu wskazówki godzinowej jest nieco prostsza, można kołnierz osadzenia ostrożnie ścisnąć cążkami. synchronizację wskazówki budzika z wskazówkami zegara najłatwiej przeprowadzić następująco: po nałożeniu wskazówki budzika ustawić ją na dowolnie wybraną godzinę pokrętką (budzik) z tyłu obudowy, (ruch wskazówki w lewo), następnie po lekkim nakręceniu sprężyny budzika powoli obracać pokrętką zegara (ruch osi minutowej w prawo, patrząc od strony tarczy) do chwili uruchomienia się mechanizmu bicia. należy w tej pozycji wcisnąć wskazówkę godzinową, bez ruchu lewo/prawo na boki. następnie osadzić na osi wskazówkę minutową. gotowe- opis jest dłuższy niż czas ma taką operację.
@youtuberxd
@youtuberxd Месяц назад
Zegarki Sława budziki były też dla niewidomych brajl of ski zegarki rakieta też były dla niewidomych nie do zdarcia
@waldemarsobkowiak8974
@waldemarsobkowiak8974 2 года назад
Kto rozłoży i złoży budzik, ten ma prawo używać przed nazwiskiem liter "m.m.", czyli Mistrz Mechaniki!
@sawomirwszoek2813
@sawomirwszoek2813 Год назад
Mam taki staro dawny Budzik, dostałem go teraz w Prezęcie na czterdzieste urodziny 2023r. Ale jest on trochę unowocześniony, zostały mu pozbawione niektóre element, taki jak: motylkowe kluczyki, sprężyny, spust blokowania budzenia, oraz sztyft przyspieszania chod, koło wychwytowe zembate, ikołek balansu oraz farba flułorescencyjna. A sprężyny zostały zastąpione jedną Baterią Paluszekiem Typu: AA 1,5V Budzik został wyposażony w malutką żaróweczkę i przycisk gdzie możemy przyświecić i sprawdzić która jest gogzina np w nocy, a dźwięk budzenia gdy chcemy zatrzymać, nie mamy spustu blokady tylko mały przełącznik przesuwający przycisk w duł który pozwala nam na wyłączenie dźwięku. Tak wygląda Budzk: www.ikea.com/pl/pl/p/dekad-budzik-niskie-napiecie-czarny-30540479/
@MarcinOrlef
@MarcinOrlef 2 года назад
Tato kiedyś naprawiał podobny a może nawet i identyczny budzik i jakoś za każdym podejściem zostawało mu trochę "zbędnych" części :P Budziki czy zegarki były zdaje się produkowane w PRL pod marką Błonie. Ileż to śmieszków o nich było, jak np hasło reklamowe "Sprzedej krowy sprzedej konie, kup se budzik marki Błonie" czy też "Kupujcie zegarki Błonie - najszybsze zegarki na świecie"! :)
@piotrdmochowski8120
@piotrdmochowski8120 2 года назад
W mojej rodzinie przewineło się sporo różnych budzików z powodu ich awarii.Mera Poltiki wytrzymywały dłużej niż radzieckie które psuły się jeszcze częściej.Doszło do tego że przestaliśmy kupować cuda made in cccp/ussr.
@b.k.2804
@b.k.2804 2 года назад
Mnie to nie budziło. Snił mi się dzwoniacy tramwaj, a ze to żaden koszmar, to spalo mi się dobrze :)
@mariusz17772
@mariusz17772 2 года назад
Naprawiałem je😉 5:06 napędowe,minutowe, pośrednie sekundowe,wychwyt,kotwica, balans. 6:33 ledwo chodzi. Samo czyszczenie może nie wystarczyć. Otwory robią się jajowate i trzeba je zbić z tej strony gdzie są wyrobione. Potem wypolerować czopy,rozwiercić zbite otwory i dopasować czop do otworu. Wahanie koła musi być pod odpowiednim kątem. Kotwicę się poleruje żyletką. Czasami oś balansu wymaga polerowania. Smarowanie łożysk, stosuje się różne lepkości. Kamienie poleruje. 15:18 włos w otworze podczas pracy powinien się równo odbijać od każdego boku,inaczej będzie problem z regulacją czasu. 17:18 ja ustawiałem wskazówki w ten sposób. Budzenia równo, powiedzmy na 6. Potem powoli kręciłem wskazówkami zegara aż usłyszałem budzik . Byłem pewny że jest dokładnie 6. Potem jeszcze raz sprawdzenie czy na innej godzinie też wskazówki pokażą dokładnie ustawiony budzik. Na koniec,, Bardzo uważajcie na tarczę,!!!!! Paluchy czyste, najlepiej nowe rękawiczki do nakładania wskazówek i mocowania tarczy,inaczej będzie trwały widoczny ślad paluchów. POZDRAWIAM
@williambonawentura
@williambonawentura 2 года назад
Pozwolę sobie zapytać o pewien niuans. Jak w zegarach mechanicznych rozwiązane jest "sprzęgiełko" które umożliwia regulację czasu? Czyli co powoduje, że można np. przestawiać wskazówkę minutową zegara naściennego lub szafkowego bez wyraźnego oporu jakie powinien stawiać napęd? A w przypadku budzika kręcić pokrętłem? W zegarku naręcznym mamy bardziej intuicyjnie "rozpięcie" przekładni godzinowej od napędu po wyciągnięcie sztyftu. Z drugiej strony pojawia się pytanie - co blokuje zwolniony napęd że nie "rozwija się" bez obciążenia wskazówkami?
@mariusz17772
@mariusz17772 2 года назад
@@williambonawentura na kole minutowym w budziku oś nie jest na sztywno,jest tam sprężyna dociskowa z blaszkami które powiedzmy łączą oś z zębatką ale nie na stałe ,i można oś przekręcić,czyli nastawić godzinę.
@mariusz17772
@mariusz17772 2 года назад
Środkowe koło
@williambonawentura
@williambonawentura 2 года назад
@@mariusz17772 Dziękuję. Czy dla takiego mechanizmu ma znaczenie czy cofamy czy też przesuwamy wskazanie do przodu? Często spotyka się opinię, że cofanie szkodzi zegarom.
@mariusz17772
@mariusz17772 2 года назад
@@williambonawentura dla budzików nie ma znaczenia,ale ściennych nie wolno cofać.
@stanisawk1385
@stanisawk1385 2 года назад
Pamiętam budzik z akademika. Może taka zagadka: jak budził? Bo zaczynał od kilku niewinnych stuknięć......
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 2 года назад
😀👍🍻 😀👍🍻 😀👍🍻 Bardzo fajny temat! I bardzo fajnie zrobiony film! Na pewno warto na kanale zmieniać czasem tematy. To przyciąga widzów! W tym i mnie! 😎 P.S. Skąd tyle wiesz o konstrukcji zegarów? Czy doszkoliłeś się przygotowując film? 🎬
2 года назад
Rzuciłem okiem tu i tam, kilka lat temu jeszcze, jak stałem się trochę przypadkowym właścicielem osiemdziesięciu budzików, ale jakoś specjalnie tej wiedzy dużo nie ma.
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 2 года назад
@ Osiemdziesięciu budzików... wooow!
@Darkos.
@Darkos. 2 года назад
Jak byłem bajtlem to bawiłem się takimi budzikami u babci. Ech, pamiętam jak dziś.
@tomekkruger
@tomekkruger 2 года назад
Gdy miałem 9 lat rozebrałem radziecki budzik Slava na części i go złożyłem, rodziców nie było w domu, a ojciec miał kilka precyzyjnych śrubokrętów. Wydało się po tygodniu, bo zamieniłem 2 śruby i po czasie przestał chodzić. Co dziwne ojciec nie krzyczał, że mu budzik zepsułem i spóźnił się do roboty, tylko zapytał, dlaczego nie zajrzeliśmy do budzika razem. A dlaczego go rozebrałem? Chciałem zobaczyć krasnala co popycha wskazówki. Do dziś mam zamiłowanie do oglądania mechanizmów precyzyjnych.
@artur1ism
@artur1ism 9 месяцев назад
Na odwrocie plus i minus Co jest odpowiedzialne by zwonic jak spieszy ?
9 месяцев назад
Przesunąć w minus.
@artur1ism
@artur1ism 9 месяцев назад
Dziekuje
@YershJRSZ
@YershJRSZ 2 года назад
3:02 Jakiś smutny ten budzik :c
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 года назад
pareidolia
@kokosz68
@kokosz68 2 года назад
0:50 identyczny zielony Poltik miała moja babcia, fosforyzował i świecił na zielono w nocy. Niezapomniany klimacik dzieciństwa...
Далее
Rambo - spóźnione Atari [TOWARY MODNE 68]
20:49
Просмотров 91 тыс.
Latarki - wczoraj i dziś [TOWARY MODNE 104]
21:44
Просмотров 90 тыс.
Фэйворит жвачка А? (2024)
01:00
Просмотров 240 тыс.
He turned a baseball into a stylish shoe😱
00:59
Просмотров 1,2 млн
Nokia 3310 i jej fenomen [TOWARY MODNE 23]
14:39
Просмотров 139 тыс.
Robot z Niewiadowa [TOWARY MODNE 81]
17:26
Просмотров 43 тыс.
Magnetofon z kalkulatora [TOWARY MODNE 90]
23:27
Просмотров 124 тыс.
Restoration Old Russian Clock
16:30
Просмотров 8 тыс.
Zapalarki i pioruny [TOWARY MODNE 67]
19:16
Просмотров 76 тыс.
Jak można czyścić tarcze w starych zegarkach ?
10:50
MK122 - Magnetofon malutki [TOWARY MODNE 75]
25:18
Просмотров 71 тыс.