Тёмный
No video :(

Czerty i riezy: proto-pismo dawnych Słowian 

Gościwit Malinowski - podcast INTERPRETACJE
Подписаться 7 тыс.
Просмотров 4,6 тыс.
50% 1

Czy Słowianie znali pismo zanim w zimą roku 862 na 863 Cyryl wymyślił alfabet zwany głagolicą na potrzeby rozpoczynającej się misji w kraju Słowian, której podjął się wraz z bratem Metodym? O braku pisma wśród Słowian zaświadcza tzw. Czernorizec Chrabyr czyli Dzielny Mnich, bułgarski pisarz ze szkoły presławskiej z przełomu IX i X wieku. Chrobry Mnich, co jest pseudonimem, pod którym może ukrywać się nawet sam car Bułgarów Symeon, napisał traktat O literach.
Rozpoczynają go słowa cytowane setki razy: Прѣжде ѹбо словѣне не имѣхѫ писменъ. нѫ чрътами и рѣзами чьтѣхѫ и гатаахѫ погани сѫще. кръстивше же сѧ. римьсками и гръчьскыми писмены. нѫждаахѫ сѧ словѣнскы рѣчь безъ устроениа - Prieżde ubo Słowiene ne imiechę pismen, nę czrtami i riezami cztiechę i gaatachę pogani sęszcze. Krstiwsze że sę rimskami i grczskymi pismeny. Nężdaachę sę słowiensky riecz bez ustrojenia [polska transkrypcja dla nieznających cyrylicy]. Czyli nie mieli litera. Za to za pomocą wyrzezanych kresek (czerty i riezy to piękna grecka figura retoryczna hendiadys - jeden przez dwa) czytali czyli liczyli, ale i oddawali cześć, czcili oraz gadali czyli wróżyli, wieszczyli itp.
Rosyjski archeolog Borys Rybakow w latach 50 i 60 XX wieku odnalazł naczynia ceramiczne z kręgu kultury czerniachowskiej, które pokryte były znakami interpretowanymi jako kalendarz słowiański, gdy tymczasem same naczynia, służyły celom dywinacyjnym, wieszczbiarskim. W języku wschodnich Słowian, istnieje słowo, przejęte i do polskiego, czara, terminus technicus na rzecz naczynia, którym czyniono czary, czarowano. Naczynia te pokryte są symbolami, które nie są pismem, ale stanowią pewnego rodzaju proto-pismo, kombinację oznaczeń liczbowych oraz symboli kalendarzowych. Może kiedyś w przyszłości rozwinęłoby się pismo logograficzne, jednak nie było po temu potrzeby, prościej było zaadaptować istniejące już alfabetyczne pisma fonetyczne.
#pismo #protopismo #słowianie #kalendarz #czerniachowskakultura
Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉 patronite.pl/p...
Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉 buycoffee.to/p...

Опубликовано:

 

10 июн 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 175   
@jacekbak2484
@jacekbak2484 Месяц назад
Dziękuję i pozdrawiam. KDZ.
@ilcattivo13
@ilcattivo13 2 месяца назад
Dziękuję. Tym cytatem przypomniał mi Pan Profesor czasy, gdy nasza nauczycielka rosyjskiego, przemiła pani o aparycji i subtelności marszałka Żukowa tłukła linijką w blat biurka, gdy ktoś się pomylił w wymowie lub pisowni... Do dziś śni mi się po nocach "Алфавит мы уже знаем, уже пишем и читаем и все буквы по порядку без ошибки называем" :D
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Az buky wiede powtarzają ściany, az buky wiede Moskale gałgany, taka ludowa piosenka ze środowiska gimnazjalistów po 1863 r.
@krzysztofnacewicz8976
@krzysztofnacewicz8976 2 месяца назад
Drugiego i trzeciego słowa po rosyjsku nie zamieniłeś?
@ilcattivo13
@ilcattivo13 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski My nie mieliśmy takich piosenek. Praktykowaliśmy bierny opór przeciwko rusyfikacji/sowietyzacji :)
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 2 месяца назад
@@ilcattivo13 Niedobrze, języki wrogów należy znać.
@marekkubala7254
@marekkubala7254 2 месяца назад
Sądząc po końcowym fragmencie wpisu, była skuteczna.😄
@iwankonopiejko4278
@iwankonopiejko4278 2 месяца назад
Krótsze formy treści również bardzo mi odpowiadają.
@KeselSiemianowicki
@KeselSiemianowicki 2 месяца назад
Świetny materiał. Dobrze się oglądało. Pozdrawiam👍👍👍👍
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
Dziękuję bardzo za kolejny wykład, również za to , że Pan Profesor zajmuje się tyle naszymi słowiańskimi przodkami. W ogóle, fakt, że większość (a może całość ) Słowian przed chrystianizacją nie używało pisma, czyni moim zdaniem badania historii naszych przodków ciężkim tematem. Tym bardziej chylę czoła. Przy okazji: mam wrażenie, że język polski (tak jak bliskie jemu kaszubski i ślunska godka) są moim zdaniem najbardziej archaiczne (lub konserwatywne) wśród języków słowiańskich, bo nie dość, że mają dużo spółgłosek to jeszcze zachowały samogłoski nosowe, jako jedyne współcześnie używane języki słowiańskie. Chyba języki lechickie są tym w językach słowiańskich, czym np. litewski w językach indoeuropejskich (jeśli chodzi o archaiczność). Do tego dochodzą mocno swojskie, odrębne na tle Europy pojęcia, chociażby nazwy większości miesięcy. Teraz mamy np. czerwiec, nazwę o bardzo ciekawym rodowodzie (od zbierania czerwi owadów czerwców na barwnik czerwony, kiedyś bardzo ważny polski towar eksportowy). Pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
tak języki lechickie polski i kaszubski, pozostałe wymarły niestety, są najbardziej archaiczne fonetycznie wśród słowiańskich, a i słownictwa unikalnego też sporo zachowały, np. zapożyczeń z sarmackiego, gdzie indziej nieznanych, no może tylko w czeskim
@mjolneir
@mjolneir 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski No cóż, współczesny język czeski to w pewnej mierze XIX wieczna rekonstrukcja z użyciem pewnych wyrażeń z języka staropolskiego i gwarowych polskiego jak i rosyjskiego. Więc teoretycznie i pewne zapożyczenia - mające swe źródło w języku Sarmatów. Nota bene, wszystko co do tej pory udało mi się wysłuchać z pana wykładów - skłania mnie raz jeszcze do analizy książki pt. Sarmaci i uczeni, Wojciecha Paszyńskiego. Ale to zupełnie inny temat.
@witoldptak7767
@witoldptak7767 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam nietypowe pytanie: czy istnieje możliwość, że bardziej wykształcona polska szlachta posiadała dostęp do informacji o języku sarmackim (ewentualnie o pokrewnych językach irańskich) i jego / ich wpływie na polski? Skoro część szlachty uczyła się klasycznej greki, to może czytała dzieła greckich naukowców o Sarmatach a może też ich języku? Czy w takim razie sarmatyzm miał jednak pewne naukowe podstawy ( z tym że nie odnośnie pochodzenia części Polaków od Sarmatów, tylko o wpływie na nasz język) ?. Czy może jedynym źródłem sarmatyzmu było to, że w starożytnej geografii zdaniem Greków ziemie polskie stanowiły część Sarmacji? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@witoldptak7767 dostępu do wiadomości o języku sarmackim nikt w Europie nie miał przed połową XIX wieku, kiedy to ustalono, że to język irański; wcześniej najczęściej uważano, że to po prostu był język słowiański; natomiast pozostałe kwestie dotyczące Sarmacji i Sarmatów, to oczywiście badano na ile o tym pisały źródła greckie i łacińskie; sama koncepcja Polski jako Sarmacji jest koncepcją naukową, wynikającą z zastosowania mapy Ptolemeusza; w średniowieczu nikt nie uważał Polaków za Sarmatów, to było dopiero ustalenie nauki renesansowej; a jeśli zachowały się jakieś tradycje sarmackie lokalnie to tylko poprzez Słowian, którzy je adaptowali w późnym antyku; pozdrowienia
@mjolneir
@mjolneir Месяц назад
@@witoldptak7767 na te pytania o mit sarmacki pielęgnowany przez polską szlachtę odpowiada w jakimś stopniu praca wydana przez Księgarnię Akademicką w Krakowie. Wojciech Paszyński, Sarmaci i Uczeni. Spór o pochodzenie Polaków. Kraków 2016.
@alicjakibort-bis6660
@alicjakibort-bis6660 2 месяца назад
Co za temat! Zaczynam słuchać z zapartym tchem:)
@Kovaliv1
@Kovaliv1 2 месяца назад
Sława! ❤ ❤ ❤
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
Lubię ten podcast i lubię czytać komentarze, bo jest dużo turbosów.
@0leandr1
@0leandr1 2 месяца назад
Te religijno-rolnicze zwyczaje pokazują jednocześnie jak głęboko była zakorzeniona technologia rolnicza w światopoglądzie Słowian. Więc tym bardziej przestaje dziwić, że pozostałe niedobitki różnych ludów post-germańskich, cierpiące niedostatek z powodu wyemigrowania specjalistów, tak szybko się slawizowały. To było konieczne by przejąć wiedzę do prowadzenia zaawansowanej gospodarki rolniczej. Bez tego przymierali głodem.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Dokładnie tak też uważam. Albo zyjesz jak Słowianin, albo chodzisz głodny
@user-pw9py9ld4d
@user-pw9py9ld4d 2 месяца назад
O jakich specjalistów by chodziło? Albo o jaką zaawansowaną gospodarkę rolniczą z okresu wpływów rzymskich na naszych ziemiach? Ja pamiętam gospodarkę rolniczą z dwóch polskich wsi w latach 60-tych, dokąd jeździłem na wakacje. Każdy gospodarz siał, kosił i hodował zwierzęta bez pomocy jakichkolwiek specjalistów. Jeśliby 80% wsi wyjechało, to pozostali radzili by sobie równie dobrze, bo każdy z nich był specjalistą w swoim fachu. Ta teza o słowiańskich "specjalistach" jest tym bardziej dziwaczna, że słowiańska kultura materialna była na niższym poziomie niż kultura poprzedzjących Słowian ludów germańskich.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@user-pw9py9ld4d specjslistów od gospodarowania w zmienionych, trudnych warunkach
@0leandr1
@0leandr1 2 месяца назад
@@user-pw9py9ld4d Chodzi o Germanów, których większość wyemigrowała. Społeczności z mocno rozwiniętym rzemiosłem (kowale, garncarze) doznały zapaści cywilizacyjnej po ich wyjeździe. Narzędzia żelazne i stalowe można używać max. 100 lat. Potem się zużywają do nieobrabialnych ogryzków. Z garnkami jest jescze gorzej - ich się nie naprawia tylko wyrzuca. Tymczasem Słowianie potrafili praktycznie wszystko wykonać sami we własnym zakresie. Do tego jak się nie wie jak uprawia ziemię, nie ma kapłanów do prowadzenia kalendarza, to się ma niższe plony.
@beabea9421
@beabea9421 2 месяца назад
A poza tym, to wszyscy zdrowi ?
@tomaszwesoowskifromlechist6222
@tomaszwesoowskifromlechist6222 2 месяца назад
Mam tyły.Rozpoczalem nową pracę.Skladam samokrytykę.Jak będę na bieżąco to działam w komentarzach.Jestem trzy odcinki do tyłu 😅😊.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
:)
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Dobry film.
@krzysztofsienko1257
@krzysztofsienko1257 2 месяца назад
Chciałbym dodać jeden Wojtek pomijany powszechnie przez naukowców a chyba warty wspomnienia . Archeolodzy z uniwersytetu w Budapeszcie odkryli naczynia z pismem na bałkanach datowanym wcześniej niż początki pisma klinowego . Nie rozumiem pomijania tych odkryć . Czytałem kiedyś artykuł na ten temat myśle że to jest powiązane z tym tematem ponieważ ( jak opisano w tym artykule ) społeczność ta była powiązana z połączeniem grup etnicznych przybyłej z dominacją haplogrupy r1a -czyli dominującą wśród słowian i miejscową I - czyli staroeueopejską ( która w późniejszym okresie podzieliła się na bałkańską I2 oraz I1 germańską ) .
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Tzw. Pismo kultury Vinca. Nikt go nie pomija. To są bardzo ważne zabytki, tylko nikt nie potrafi ich odszyfrować.
@marcinwojcik8819
@marcinwojcik8819 2 месяца назад
Bardzo ciekawe, trochę zmienia wyobrażenie o starożytności. Posłuchałbym jakiś audycji/podcastów na ten temat i generalnie starej europy przed indoeuropejczykami
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Może teraz coś o stanicach, proporcach, tamgach itp.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Jak stanice to Kozacy. Bardzo ciekawy temat, gdyż życie kozackie przypominało życie Sarmatów
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Chodzi chyba o te Idole które wg. niemieckich kronikarzy Słowianie Połabscy zabierali na wojnę (trochę niczym włoskie carroccio) a konkretnego opisu czy ilustracji chyba nie ma.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@jacekwidor3306 rozumiem; czyli znów Połabie, gdyz tylko Sakso Gramatyk tak nazywa słowiańskie chorągwie - stanitia.
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Znaczy mi faktycznie chodziło o stanice Połabskie, ale temat Sarmackich tradycji Kozaków jest wielce interesujący. Ale Panie profesorze nie tylko Saxo pisze o stanicach. Napomknął o nich też Thietmar i paru innych niemieckich kronikarzy. Do tego jest list jakiegoś biskupa do cesarza niemieckiego gdzie pojawia się wzmianka o "diabelskich włóczniach z wizerunkami diabłów które żywią się krwią ludzką" i jest porównywana do włóczni świętego Maurycego,.jako powód by nie bratać się przeciwko Chrześcijanom (Polakom) z poganami. Panie Profesorze prosiłbym, najbardziej interesuje mnie to jak właściwie one wyglądały? Jak Rzymskie vexillia i labarum? Znaleziono wizerunek takiego na okuciu pasa z Wieliich Moraw, a Serbołużyczanie i Kaszubi po dziś dzień używają podobnych w czasie procesji czy tradycyjnych na Łużycach wiellanocnych kawalkad. A może jak podobne do vexillów gonfalony z trzema ogonami w końcu u większości Słowian chorągwie kościelne są podobne, a może jak wikiński raven banner, znaleziono dwa wiatraczki z wizerunkami tego sztandaru na Połabiu. A może jak wschodnie chorągwie które Bułgarzy i Awarowie zaszczepili u Słowian? No i wsumie słyszałem, że poza religijnymi stanicami z wizerunkami bogów były też świeckie z znakami plemiennymi
@czarnypiotrus6975
@czarnypiotrus6975 2 месяца назад
A tego akurat to nie wiedziałem tym bardziej dziękuje i pozdrawiam.
@Sattivasa
@Sattivasa 2 месяца назад
@kryz6764 Jak często głosy widzisz i kolory słyszysz?
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Może chodziło o rowasz. Słowianie południowi znali rowasz Awarski, znany także jako rowasz basenu karpackiego, a po przybyciu Węgrów to poznali i Węgierski.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Rowasz to podobny system technicznie do czert i riezów, tyle że to jednak wywodzi się z pisma runicznego tureckiego. To osobny temat wart opowiedzenia
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Prawda, warto porozmawiać o piśmie orchońskim i historii rowaszu. A także o możliwości znajomości jego wśród Słowian. Ciekawa jest też znajomość run nordyckich wśród północnych Słowian i Bałtów. Niecierpliwie czekam wiec na wykład Panie Profesorze.
@kemodalerd4243
@kemodalerd4243 2 месяца назад
9:25 ❤
@igorzalevski8418
@igorzalevski8418 Месяц назад
Ciekaw jestem czy takie znaleziska występowały na terenie Polski?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski Месяц назад
Nie słyszałem, ale może jakiś archeolog by to potwierdził
@demaskatorr
@demaskatorr 2 месяца назад
@emteiks
@emteiks 2 месяца назад
Temat pisma słowian jest fascynujący i ciekaw jestem także historii powstania polskiego alfabetu z "ogonkami"... Zastanowił mnie natomiast drewniany "kalendarz" ze strony tytułowej. Na kazdej krawędzi sześciobocznego "walca" mamy wręby, na kazdej krawedzi 2 miesiące, po 30/31 dni każdy z widocznych miesięcy). Jaka jest data powstania tego kalendarza? Kalendarz gregorianski (podzial na 12 mcy po 30/31 dni z wyjatkiem lutego, ktory znamy dziś) powstał, o ile dobrze pamietam dopiero w XVI wieku. Czy mogłby pan profesor polecic link ze zrodlem do tego eksponatu?
@Oszczywilski
@Oszczywilski 2 месяца назад
Kalendarz gregoriański to kalendarz juliański z inną zasadą obliczania lat przestępnych. Długość miesięcy taka sama.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
To jest zabytek z XIX wieku. Kozacy zabajkalscy commons.wikimedia.org/wiki/File:Birka_02.png
@grzesiekx441
@grzesiekx441 2 месяца назад
Czy radziecki uczony Rybakow jest wiarygodny do cytowania?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
No mam nadzieję, że zabytków archeologicznych nie fałszowali. Interpretacje Rybakowa co do wielu rzeczy są nic nie warte, ale też nie odbierajmy wartości wszystkiemu. Te zabytki wyglądają przekonująco, a jeśli ktoś wie, że to fałszerstwo, to niech powie.
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
A co to jest to z miniaturki? Skądś taki te grafikę kojarzę
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
To nie jest jakiś rabosz? Wiecie taki kij na którym pisano i liczono przy użyciu pisma i liczb rewasz. Znany jako runy Węgierskie, choć nie tylko Węgrzy ich używali i nie byly to do końca runy.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@djakmalinakot8568 to jest birka kalendarzowa z rosyjskiego Wschodnie Zabajkala z XIX wieku, używana przez Kozaków zabajkalskich ze stanicy Szełopugińskiej
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Dziękuje. Nie pomyslałbym. Może jak już jest o kalendarzach to film o Litewskich i Pruskich kalendarzach i znaleziskach runicznych. Co Pan Profesor na to?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@djakmalinakot8568 Pomyślę, pomyślę. Prusy to ciekawa kraina
@NorekCieMa
@NorekCieMa 2 месяца назад
Czy słowa "czerta" i "czart" są jakoś spokrewnione?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Etymologia wyrazu czart jest niejasna, ale ma raczej na pewno związek z czarami, czarowaniem. A więc nie z czertą
@RafaZarebski-es5sy
@RafaZarebski-es5sy Месяц назад
​@@gosciwit_malinowski Hmm. Ale zgodnie z powyższym, czerty służyły do wróżenia. A wróżenie z czarami powiązanie ma, więc może jest i jakiś odległy związek i z czartem/czortem? Z czarami też powiązany był charakternik, który oznaczał czarownika używającego tajemnych znaków.
@kasiadon8791
@kasiadon8791 2 месяца назад
A co ze znakami/nazwami bóstw slowiańskich wskazywanych przez kronikarzy odwiedzających pogańskie świątynie? Czy opis w którym wskazywano, że "Chrobry kazał księgi palić, by polacy nie gnusnieli" (czy jakoś tak) miał faktycznie miejsce? I ćo z krowią kością z zapisem runicznym odnalezioną w Slowackich Łanach?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
To są trzy odrębne problemy. 1. Podpisy pod posągami bóstw słowiańskich na Połabiu, odnotowane przez Thietmara i później. Nie mam jednej odpowiedzi. Może Połabianie, Wieleci i Obodryci wymyślili pismo w reakcji na chrześcijaństwo, tak jak wymyslili posągi bóstw i okazałe świątynie. Może przejęli nawet i głagolicę, było gotowe pismo słowiańskie i mogli nim pisać także i poganie, jak się im spodobało. Może skorzystali z run skandynawskich, choć wątpię. Może kronikarz wziął jakieś znaki i symbole za pismo. Nie wiem. Przydałoby się coś z Połabia autentycznego z runami znaleźć. Ale jest problem. 2. Chrobry kazał księgi palić. Nie wiem, czy Chrobry, ale w Polsce łacinnicy mogli palić książki obrządku słowiańskiego, głagolickie. Pogańskich ksiąg sobie nie wyobrażam. Politeizm europejskiego barbaricum obywał się bez ksiąg, nawet celtyccy druidzi tylko ustnie przekazywali swą wiedzę, choć Celtowie jako tacy umieli pisać w wielu alfabetach, 3. Krowia kość z morawskich Lanów jest autentyczna, ale to tylko kawałek futharku, możliwe że jakiś Germanin demonstrował Słowianom runy. Jak widać nie przyjęły się, bo nie miały po co. Religia słowiańska była odmienna od germańskiej
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
No Słowianie spotkali się z systemem tamg i nawet je przejeli, jako swoje tkz.: "znaki kreskowe". Ale nie wiem co to ma wspólnego z pismem? Jest to raczej proto-heraldyka.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Jeden znak to proto-heraldyka, zestawienie kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu obok siebie to jakieś protopismo, jakiś przekaz symboliczny za znakami idący
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
Oj tutaj przydałoby się krytyczne omówienie takiej hurrasłowiańskiej pozycji jak Runy Słowiańskie Kosińskiego. Z tego co wyrywkowo sprawdzałem, to większość przykładów run które tam podaje to są zmyślenia, cała otoczka mistyczna również, ale z drugiej strony nie mam tyle wiedzy, żeby nie być pewnym, ze wśród podanych przez niego przykładów nie ma jednego lub dwóch prawdziwych.
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 месяца назад
Jeśli są tam nawet jakieś przykłady prawdziwe, to nie są Słowiańskie.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie chcę się zamieniać w recenzenta poszczególnych prac, wolę raczej recenzować problemy badawcze. A runy słowiańskie mają to do siebie, że poszukuje się ich od 200 lat minimum i nikt nie znalazł nic, co byłoby bezspornie autentycznie i bezspornie słowiańskie. Chyba więc runy i Słowianie to dwa zupełnie odrębne światy. Co zresztą nic dziwnego, Scytowie, Sarmaci, Bałtowie, Finowie, itp. nie mieli żadnych run. Runy nie są do szczęścia potrzebne.
@longinzaczek5857
@longinzaczek5857 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Tak, ten kanał straciłby, gdyby zmienił się w recenzowanie innych autorów. Ale mnie problem ciekawi - od strony teoretycznej przenikanie się Słowian i Germanów powinno prowadzić do sporadycznego przyswajania sobie run (z największym prawdopodobieństwem na Rugii, w Meklemburgii i okolicach ujścia Odry). Na podobnej zasadzie na jakiej Celtowie przyswajali czasem pismo greckie czy etruskie lub łacińskie. Ja tam sobie lubię sobie pogrzebać w takich pseudnaukowych pracach, bo zabawa z ustalaniem co jest prawdą a co autor zmyślił, bywa przednia.
@kasiadon8791
@kasiadon8791 2 месяца назад
​​@@gosciwit_malinowskino to informuję, ze odnaleziono bezsprzecznie słowiańskie runy we wsi Łany na Morawach. Zostaly zrobione na kosci krowy co pozwolilo je dokladnie wydatowac na 585-640 rok. Przy okazji wykazano, że badane stanowisko archeologiczne jest najstarszą na terenie Czech i Austrii pozostałością po wczesnosłowiańskiej ziemiance. Na kości znajduje się 6 run z fuþarku starszego, jednak napis najprawdopodobniej zaczynał się w brakującej części kości. Dwie pierwsze runy są niekompletne. Najprawdopodobniej były to t (ᛏ) i b (ᛒ). Kolejne runy to e (ᛖ), m (ᛗ), d (ᛞ), o (ᛟ). W zagłębieniach znaleziono ślady żelaza, co wskazuje, że wypełniono je barwnikiem.Bliższe badanie run pokazało, że osoba, która je wyryła, prawdopodobnie nie miała zbyt dużego doświadczenia, gdyż runy mają zaburzone proporcje, widać też że część z nich była poprawiana. Fakt, że na żebrze wyryto sześć z ośmiu ostatnich run fuþarku starszego może sugerować, że oryginalnie zabytek przedstawiał cały alfabet. Nie jest jednak jasne, dlaczego pominięto runy l i ŋ. Jest to jednocześnie jedyny znany przykład użycia ostatnich run fuþarku starszego na terenie Europy Środkowej. Żaden ze znanych zabytków nie wykracza bowiem poza runę l.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@kasiadon8791 runy to starszy futhark, oczywiście odnalezione w slowiańskiej osadzie; ale kto je sporządził? Tego nie wiadomo. Poza tym nie widać, by się przyjęły. To był raczej pierwszy eksperyment międzykulturowy. Słowianie mieli inną religię niż Germanie, dlatego run nie potrzebowali
@thorstenragnarjohansson4611
@thorstenragnarjohansson4611 2 месяца назад
Naprawdę uważasz że ktos kto wychowywal sie i całe życie spedził na alfabecie trzydziestoparo znakowym nagle siada, każe się zamknąć w izbie. A po trzech dniach wymysla trzy alfabety? W tym dwa 49cio znakowe. I to dla ludu niepiśmiennego. Wszyscy kto w to wierzy zasluguje na tytuł Darwina roku. Co najmniej
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Greka nie ma trzydziestuparu znaków tylko 24 litery, maksymalnie 27, gdy liczyć te służące tylko jako cyfry. Kto mówi o trzech dniach? To mogło zająć i trzy miesiące? Jakie znowu trzy alfabety? Wymyśla jeden alfabet, głagolicę. Oczywiście, że dla języka do tej pory bez pisma, języka, który zna od dziecka, jak natywny użytkownik. Ten kto w to nie wierzy, nie ma pojęcia o dziesiątkach innych przypadków wymyślenia alfabetu czy innego pisma za jednym zamachem, nawet w kilka dni czy tygodni przez jednego człowieka. Wystarczy wspomnieć Sekwoję z plemienia Czirokezów
@aleksanderwassilew6328
@aleksanderwassilew6328 2 месяца назад
jest hipoteza (jak często w historii), że już wcześniej istniała glagolica (chorwacka) - wspominana u św. Hieronima - którą Cyryl zmodyfikował, itd. Inni z kolei się doszukują podobieństwa cyrylicy do koptyjskiej... Co wcale nie umniejsza rolę CiM...
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@aleksanderwassilew6328 z tym Hieronimem to chyba póżniejsza legenda, żeby potraktowano głagolicę w Rzymie z respektem, a nie zakazano
@aleksanderwassilew6328
@aleksanderwassilew6328 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski no właśnie - Jest hipoteza: głagolica chorwacka ponoć rożni się od cyrylickiej (nie sprawdziłem jeszcze), i po 8-9 w. zarzucano, że jest heretycka (Ariańska?), i dlatego CiM pojechali do Rzymu... Nie pasuje mi to, że pojechali do Morawii (którą?), a później Metody został arcybiskupem w Sirmium (wtedy w granicach Bułgarii), był ośrodkiem diecezji Iliryk ( której właśnie groził zarzut heteryzmu) ... Jest też podejrzenie, że Czernoryzec Chrabar jest błędne tłumaczenie Hraban'a Mavr'a... który właśnie komentował św. Hieronima...???
@aleksanderwassilew6328
@aleksanderwassilew6328 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Romanizacja i hellenizacja Bałkanów chyba nie do końca się udała... Św. Paweł potrzebował tłumacza, a Urfiła musiał tłumaczyć Biblię... Była tęż Biblia Besica... Badacze próbują odtworzyć język Tracki...
@krzysztofdembinski7138
@krzysztofdembinski7138 2 месяца назад
A pismo etruskow podobno ktoś z naszych próbował odczytywać. Dla ludzi kultury zachodniej jest całkiem niezrozumiale.
@Sattivasa
@Sattivasa 2 месяца назад
Mrowie a mrowie było szurów, którzy "próbowali odczytywać" i nawet "odczytywali".
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Pismo Etrusków jest banalnie proste, język Etrusków nie jest do końca zrozumiały. Ale niestety słowiański w niczym nie pomoże w zrozumieniu etruskiego. Kiedyś pomógł zrozumieć hetycki, ale to zupełnie inna historia,
@kasiadon8791
@kasiadon8791 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski hetycki? Wow! To bardzo ciekawe!
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Tak. Czech Bedrich Hrozny odczytał i zrozumiał hetycki, dzięki slowianskiemu
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiDlaczego używa się nazwy Hetyci skoro wiadomo że sami nazywali się NEŠA czyli NASZA .To pokazuje Kłamstwo historyków.Dlaczego to robią.
@wilklesny8107
@wilklesny8107 2 месяца назад
Są w języku polskim dwa przeciwstawne określenia "bukwy" i "duby smolone". Bukwy to litery wydrapywane na smolonych na czarno białych deseczkach bukowych - "duby smolone" czyli głupoty to deseczki z dębu, którego drewno jest jest ciemne i pisać na nim się nie da. Jak to Pana Gościwita nie przekona to nic już nie przekona. Nasz język przechował to co nasi wrogowie chcieli wymazać. Jest też awestyjskie słowo "paisati". Jeżeli wierzyć Uderhillowi tzw '"polska haplogrupa" R1a1a7 istnieje w Polsce od 10700 lat i to z terenów Polski odbyła się migracja ludów aryjskich na wschód a nie odwrotnie. "Paisati" to nasze obecne "pisać" sprzed 3500 lat. Po co więc pojawiło się słowo, które nie było potrzebne?
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Mogę dać się przekonać, tylko potrzebuję dowodów. "Pleść duby smalone" pojawia się po raz pierwszy w utworze Romantyczność Mickiewicza, forma "duby" wskazuje na ruskie, nie polskie wyrażenie, po polsku byłoby dęby. Dlaczego deseczki dębowe miano by "pleść"? Zaplata się dębowe gałązki. I po co miano by smolić, smalić te dębowe tabliczki? Jaki sens? A więc jedno powiedzenie z początku XIX wieku z terenów litewskich. "Bukiew" to polsku dawniej był po prostu "buk", a bukwa to owoc buku lub roślina bukwica Betonica officinalis. Nie ma w dawnej polszczyźnie słowa Bukwy z znaczeniu litery, bukwa w języku polskim to wyłącznie litera alfabetu cyrylickiego, zapożyczone z rosyjskiego, zapewne też w XIX wieku. Tak że dajcie mi jakiekolwiek argumenty, żeby mógł zostać przekonany. I bardzo chętnie dam się przekonać
@wilklesny8107
@wilklesny8107 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Duby smalone to taki sam językowy archaizm jak wymazana z historii, a istniejąca dalej w języku funkcja Roka-Rokity - dla romajów Diabła Rokity, który daje uroki (lekcje), rzuca uroki, wydaje wyroki i na uroczysku prowadzi uroczystości. Czy gdzieś w literaturze jest potwierdzony Rok-Rokita? Nie! A słowo istnieje - historię da się zmienić, wymazać fakty, ludzi, instytucje ale nasz język jest trochę jak blockchain - trudno go zmienić. Zakorzenione w bardzo odległej przeszłości słowa naszego języka istnieją, chociaż "sami sobie staliśmy się obcy".
@wilklesny8107
@wilklesny8107 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski Duby smalone to taki sam archaizm w naszym języku jak funkcja Roka-Rokity - Diabła Rokity, który na uroczysku prowadzi uroczystości, daje uroki (lekcje) rzuca uroki i wydaje wyroki. Rok - Rokita nie jest nigdzie potwierdzony ale nasz język go pamięta - pamięta też jego funkcje. Historię możesz dowolnie zmienić ale języka tak łatwo już nie. Podsumowując: skoro istniało słowo pisać to istniało też pismo.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@wilklesny8107 słowo pisać oznaczało rysować, malować, stąd się do dzisiaj "pisze ikony"; stąd są do dziś pisanki, choć na nich nic się nie pisze literami, ludzie wcześniej rysowali i tworzyli sztukę naturalistyczną lub abstrakcyjne symbole, niż zaczęli pisać; we wszystkich językach świata czasowniki o znaczeniu pisać, pierwotnie oznaczały co innego
@wilklesny8107
@wilklesny8107 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski No właśnie nie. Są kraszanki od kraszenia czyli malowania i pisanki od pisania woskiem. Po rosyjsku piszę się tylko ikony (ponieważ zawierają symbole i treść religijną,) a krasi, a nie pisze ściany. Po za tym to ciekawy i niesamowity przypadek, że polskie "pisać " obcnie i awestyjskie "paisati" 3500 lat temu znaczy to samo czyli "pisać znaki symbole litery" a nie malować ściany, obraz czy dzbanek. Nie rysować, nie malować, nie krasić, nie pacykować - PISAĆ - a pisanie łączy się z utrwalaniem jakiejś informacji. Jeszcze jedna kwestia - jeszcze 100 lat temu dla sporej części chłopstwa litery to były tylko niezrozumiałe znaki, a nie symbole do zapisywania informacji. Pismem mógł posługiwać się Rok - Diabeł Rokita, a nie zwykły kmieć, któremu wystarczały riezy ;-)
@PiotrSzostek-rg4wx
@PiotrSzostek-rg4wx 2 месяца назад
jeśli obroniłaby się teza o migracji z terenów Europy do Indii, to pierwszymi zabytkami pisma Słowian mogłyby być np. Wedy...
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie mogłyby być, gdyż Wedy są specyficzną literaturą indyjską. Nawet pokrewni Indom Irańczycy nie mają Wed, ale inną literaturę, np. Awestę. I jeśli już Slowianie mieliby cokolwiek znać choćby z drugiej ręki i z opowieści, to już irańską Awestę, a Wedy to całkowicie niemożliwe. Wedy skomponowali Ariowie dopiero w Pendżabie, już po przekroczeniu Hindukuszu. Oczywiście Ariowie dzielą ze Slowianami dziedzictwo IE, ale tak samo dzielą je Celtowie, Germanie, Italowie, Grecy
@PiotrSzostek-rg4wx
@PiotrSzostek-rg4wx 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski ale , (jeśli migracja była do Indii) to podkład kulturowy był europejski/słowiański :)
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
@@PiotrSzostek-rg4wx kiedy była ta migracja, nie było jeszcze ani Słowian, ani Europy :D była ludność aryjska w przyszłości indyjska i w przyszłości irańska od Dniepru po Amu-darię; jeden wielki świat ludów koczowniczych mówiących językiem proto-aryjskim, to było 1500 r. p.n.e.
@PiotrSzostek-rg4wx
@PiotrSzostek-rg4wx 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski to jest pewne? W każdym razie, byli to nasi genetyczni przodkowie. Jak pan nadmienił, kultury rolnicze w Europie środkowej datuje się na ok. 5000 lat p.n.e. a ze względu na przekazywanie umiejętności uprawy roli, powinny być one dość trwałe, więc zmiana kulturowa byłaby możliwa tylko w przeciągu dłuższego czasu (np. wpływ Rzymu w na terenach cesarstwa). Więc jeśli nie da się uchwycić takiej długotrwałej dominacji, istnieje możliwość przetrwania .kultury pierwotnej. Innym argumentem na to przetrwanie mogłaby być wyjątkowość naszego języka, jego skomplikowanie i bogactwo.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiCo pan opowiada z jakimi niemcami czy Grekami.Podaje przykład .ŠIVA która jest ŻYWA i której skóra jest SIWA i także SZARwA a od koloru włosów RUDrA.Proszę w tych pozostały językach znaleźć coś podobnego.Tego co napisałem nawet hindusi nie rozumieją tylko Polacy.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 месяца назад
Rozumiem powstała głagolica i logicznie od tego mamy literę głagołę. Skąd zatem słówka bukwa u ludzi nie "pisatych i czytatych". A może relikt pisma rezanego na deseczkach bukowych. Ups i tak zniknie
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Z bukwą mamy cały kompleks różnych spraw. Owszem jest i drzewo buk, tylko że jakoś nie znaleziono bukowych tabliczek służących do pisania. Pisano natomiast na korze brzozowej i tego znaleziono mnóstwo. co więcej tylko Słowianie wschodni nazywają literę bukwa. Może dlatego, że buky to druga litera alfabetu. Tak że bukwa warta przebadania, ale tabliczki akurat bukowe, to chyba fantazja etymologów.
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski wiemy że produkcja deseczek bukowych to kosztowny pomysł przy pracy ręcznej . Kora brzozowa to raptem kilka minut i liczne przypadki zachowania na wschodzie w zimniejszym klimacie. A przez analogie czemu nie zachowały się w Europie w odkrywkach archeo liczne dzieła czy fragmenty na papirusie rodem ze skryptoriach przy Bibliotece aleksandryjskiej . Czyżby za czasów Imperium rzymskiego sztuka pisania i czytania upadła w całej Europie?
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 месяца назад
No i dalej nie wiemy czemu na ziemiach polskich gdzie pisma nie było (?) mamy słówko bukwa . Notowane później na wschodzie, analogicznie jak z słowem: "papieros"
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Skąd na ziemiach polskich bukwa? Z ruskiego, to akurat wiadomo
@ggnagognagoma2462
@ggnagognagoma2462 2 месяца назад
@@gosciwit_malinowski I jeszcze notowane kiedy kiedy Kijów pogański był prekognicja , albo podróże w czasie
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
To abecadło które używamy jest pierwotnym pismem słowian.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
Nie.
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 2 месяца назад
Co trzecie słowo Sanskrytu występuje lub da się wytłumaczyć w Polskim ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-6TiOVY4aDqw.html&ab_channel=ObCzytelnik
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Pewnie, bo i słowiański polski, i indyjski sanskryt, pochodzą od wspólnego prajęzyka.
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​​@@gosciwit_malinowskiSanskryt=SAM SKRYTy i hinduski pochodzą od słowiańskiego.Już pisałem tu że ŠIVA to ŻYWA a skóra jej jest SIWA też SZARwA a od włosów ma RUDrA.Proszę wytłumaczyć te imiona używając hinduskiego czy sanskrytu.Tylko po polsku mają sens .To wyjaśnia że słowiański jest twórcą sanskrytu i hinduskiego.
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 2 месяца назад
Polski najstarszym językiem świata ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-s59e6prp6uo.html&ab_channel=PrometejWyzwolony
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Nie jest najstarszym. Jeszcze w XIV wieku było poczucie, że mówimy po słowiańsku wspólnym językiem. Tak że polski jako odrębny język to koniec XIII wieku, gdy zaczyna się szkolnictwo w języku polskim. To szkoła stworzyła język polski jako standard ze słowiańskich dialektów
@markegirski7498
@markegirski7498 2 месяца назад
​@@gosciwit_malinowskiJakie szkolnictwo i gdzie w 13w.Pewnie że Z KOŁA mamy język słowiański ale nikt nie układał języka polskiego tu na terenie Polski bo nie ma takich informacji.
@janmos5178
@janmos5178 2 месяца назад
@@markegirski7498 Bujda.
@Lechoslaw8546
@Lechoslaw8546 2 месяца назад
ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE--cvWAnF_ZeQ.html&ab_channel=FABNewsPolska Polskie runy.
@gosciwit_malinowski
@gosciwit_malinowski 2 месяца назад
Ale to jest fantastyka, wymysły
Далее
Słowianie i olbrzymy: stolemy, enty i wołoty
49:40
Просмотров 4,6 тыс.
НАСТЯ КРАСИВАЯ?? #shorts
00:22
Просмотров 315 тыс.
067 Ariowie: Indoeuropejczycy Azji Większej
56:23
Просмотров 11 тыс.
НАСТЯ КРАСИВАЯ?? #shorts
00:22
Просмотров 315 тыс.