Тёмный

Czy bomby atomowe były konieczne, aby pokonać Japonię? 

Podcast Wojenne Historie
Подписаться 184 тыс.
Просмотров 102 тыс.
50% 1

Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/Podcastwojennehi...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/podcastwojennehi...
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie

Опубликовано:

 

26 сен 2023

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 358   
@KRAPKOWICE0007
@KRAPKOWICE0007 8 месяцев назад
Wczoraj popołudniu, słuchałem "naszego"😊waszego podkastu, gdy układałem kostkę granitową, przed wejściem do domu... I przechodził jakiś dalszy sąsiad z pieskiem na spacer i zerkał jaki mi idzie...i tak się zasłuchał odcinka o Warszawskim powstaniu, że przyniosłem mu krzesło.😄🤗 Starszy Pan w ogóle nie wiedział, że można wysłuchać tak wartościowego kanału, poprostu wpisując go w wyszukiwarkę.. Sądził, że trzeba czekać, jak tylko Wołoszański będzie w telewizji.. Bardzo chwalił merytoryczną treść odcinka👍🍻
@tomaszwojciechowski2471
@tomaszwojciechowski2471 8 месяцев назад
Był taki film Ten kraj nie jest dla starych ludzi dziś powinien się nazywać ten świat nie jest dla starych ludzi i tak jak w filmie ...nie chodzi o wiek a starą w myśleniu generację ludzi
@szymondyk7512
@szymondyk7512 8 месяцев назад
Ten kanał udostępniłem również wielu osobom, które pasjonują się historią drugiej wojny światowej...😊
@thinkProgress42
@thinkProgress42 8 месяцев назад
Petarda też chętnie wpadnę do Krapkowic posłuchać wspólnie !
@faia81
@faia81 4 месяца назад
Zeby Woloszanski mial taka sama pamiec kiedy jest pytany o to jak byl BENKIEM to swiat bylby piekniejszy😂
@daytondraxler4763
@daytondraxler4763 8 месяцев назад
Dzięki temu, że słuchałem waszych podcastów w drodze do pracy mam o wiele mniej "nie pokojących myśli". Słucham też później w ciągu dnia. Pomagacie mi na moje mocno nadszarpniete zdrowie mentalnie i oczywiście dużo się uczę. Za to bardzo Wam Panowie dziękuję.
@Rezoner88
@Rezoner88 8 месяцев назад
Trzymaj się 👊
@lightypower3412
@lightypower3412 8 месяцев назад
Trochę same, mam adhd i tym bardziej bez leków nie idzie się skupić bez czegoś w uszach i umyśle x3
@MrGreatGeorge
@MrGreatGeorge 6 месяцев назад
Dacie radę tym demonom chłopaki, walczycie i nie dajecie się :)
@znaktonwidziany3259
@znaktonwidziany3259 4 месяца назад
To też moje doświadczenie. Podcast działa na mnie uspokajająco 😅
@klejnotnilu8735
@klejnotnilu8735 26 дней назад
wszedłem w komentarze ale nie spodziewałem sie czegoś tak prawdziwego
@MrForc
@MrForc 7 месяцев назад
Pamiętam jak w technikum dostaliśmy takie pytanie na sprawdzianie. Zrobiłem z tego trochę dłuższe wypracowanie, fakt, nie zawierało aż tyle rzeczy co Wy powiedzieliście, bo jestem laikiem z historii, chociaż tematy II WŚ mnie bardzo interesują. Odpowiedziałem na nie jednakże w podobnym tonie, co skończyło się tym, że moi rodzice musieli się stawić w szkole, bo nauczycielka od historii wyraziła głębokie zaniepokojenie moją postawą. No cóż.
@andrzejhorbowy0815
@andrzejhorbowy0815 8 месяцев назад
14:33 szanowni panowie, amerykańskie 3 Flota Halsey'a i 5 Flota Spruamce'a, to było to praktycznie to samo. Miały one własnych dowódców i sztaby, ale okręty były te same. W czasie gdy jedna prowadziła operacje druga zajmowała się planowaniem następnych. "Okręty zostają te same, zmieniają się tylko sternicy"
@piozet5817
@piozet5817 8 месяцев назад
Masz racje Andrzeju.
@lehoop21
@lehoop21 8 месяцев назад
Ja w tej dyskusji o atomówkach zrzuconych na Japonię zawsze się zastanawiam, jak wyglądałby zimnowojenny świat gdyby Hiroszimy i Nagasaki nie było. USA i ZSRR miałyby niszczycielską broń, ale nikt nie miałby naocznych i namacalnych dowodów jej potęgi. Czy w takiej sytuacji nie byłoby politykom dużo łatwiej podjąć decyzję o jej użyciu wobec wroga? Nie wiem, ale sądzę że tak by mogło być. I w takiej sytuacji zagląda 2 miast kontra potencjalna zagląda całej planety wygląda już zupełnie inaczej. Ale to oczywiście historical i political fiction i bardzo dobrze.
@lakeman_gj
@lakeman_gj 8 месяцев назад
Obie strony (USA i ZSRR) prowadziły podczas wojny testy, dzięki którym władze wojskowe i polityczne obu państw doszłyby moim zdaniem do takich samych wniosków, jak po Hiroszimie i Nagasaki.
@lehoop21
@lehoop21 8 месяцев назад
Wiem, że były testy, ale żadne testy nie zastąpią empirycznego doświadczenia z użycia danej broni. No i jest jeszcze wiedza powszechna społeczeństw dotycząca skutków użycia broni A.
@Camel-from-Arabia
@Camel-from-Arabia 8 месяцев назад
Coś w tym jest, zwłaszcza, że Amerykanie zamierzali użyć bomb jako wsparcie desantu. Żołnierze wchodziliby do stref napromieniowania i ofiar byłoby o wiele więcej. Widać, że jeszcze nie zdawali sobie sprawy z ewentualności choroby popromiennej
@maksymdobry3368
@maksymdobry3368 8 месяцев назад
W czasie tej wojny Niemcy mieli podobno dużo broni chemicznej czy biologicznej i nie użyli jj bo bali sie odpowiedzi.
@bagstermucha
@bagstermucha 8 месяцев назад
Na pewno użyto by jej w wojnie w Korei i ZSRR zobaczyło by jej potęgę
@dziadziojuzio
@dziadziojuzio 8 месяцев назад
Szczegółową analizę tematu użycia bomb atomowych oraz całej wojny na Pacyfiku przynosi książka Starcie mocarstw. Douglas Ford. Bardzo podobny, systemowy punkt widzenia.
@voli11
@voli11 8 месяцев назад
Operacja mandżurska zdecydowanie zasługuje na osobny odcinek ;) Pod pewnymi względami jest wręcz imponująca, znajdzie się też parę ciekawostek i smaczków. Sowiecka inwazja na wyspy też mogła by się gdzieś w tle załapać, do Normandii to się oczywiście nie umywa, ale i tam znajdzie się coś ciekawego do opowiedzenia.
@veers2883
@veers2883 8 месяцев назад
Dziękuję za zrobienie ostatniego punktu z listy ''pacyficznej''. To jeszcze trochę zostało, innych zachęcam do dodawania propozycji na podcasty :). -Chalhin Gol 1939. -Ko Chang i największe ''niechciane'' zwycięstwo floty francuskiej w II wojnie światowej. -Walki o Hong-Kong w 1941. -Japońska flota podwodna w cieniu sukcesów podwodniaków z USA. -Dlaczego B-17 zawiodły na teatrze pacyficznym. -Upadek Malajów i Singapuru. -Bitwa na Morzu Jawajskim. -Australijskie Pearl Harbor w porcie Darwin. -Rajd lotniskowców Kido Butai na Ocean Indyjski. -Aleuty 1942-1943. -Walki na Nowej Gwinei. -Guadancanal i nocne bitwy morskie lata i jesieni 1942. -Tarawa 1943 i ciężka przeprawa Marines. -Santa Cruz czyli mit końca japońskich lotniskowców po Midway. -Odpowiedź na włoskie łodzie MAS czyli Brytyjczycy atakują porty pod kontrolą Japończyków. -Japońska ofensywa w Birmie w 1944. -Peleliu 1944 i zapomniane piekło walk o zupełnie zbędną wyspę. -Brytyjska kontrofensywa w Birmie w 1945. -Okręty podwodne i zupełne odcięcie Japonii w 1945. -Mandżuria i wykończenie Armii Kwantuńskiej w 1945. -Desanty na Sachalin i Kuryle, czyli po trochu historia sowieckiej marynarki na Dalekim Wschodzie.
@Camel-from-Arabia
@Camel-from-Arabia 8 месяцев назад
- Odbicie Filipin i bitwa o Manile 1944 - desant na Kwajalein i Eniwetok 1944 - Ofensywa Ichi-Go w Chinach 1944 - masakra Nankinu 1937 - obozy jenieckie w tym niesławna Jednostka 731
@veers2883
@veers2883 8 месяцев назад
@@Camel-from-Arabia Jak rozumiem chodzi o bitwę o Manilę z lutego 1945 która była omawiana w oddzielnym odcinku na kanale? Dzięki za te propozycje, coś z nich jeśli nie wszystkie na pewno dodam do listy wspólnej życzeniowej.
@lakeman_gj
@lakeman_gj 8 месяцев назад
Na część z Twoich tematów są ciekawe i dobre książki z serii Historyczne Bitwy.
@veers2883
@veers2883 8 месяцев назад
@@lakeman_gj Powiem tak, to nie jest tak że nic nie znam z tych tematów. Na przykład Ko Chang 1941 z Bellony kiedyś pożyczyłem od kolegi i czytałem, podobnie np. Santa Cruz czy Port Darwin z Ospreya, a na pewno przeczytam kiedyś HB-ka o Oceanie Indyjskim 1942 czy Aleuty. Po prostu lubię słuchać mimo to podcasty dla utrwalania wiedzy w drodze a uważam że innych te tematy też zaciekawią :).
@Camel-from-Arabia
@Camel-from-Arabia 8 месяцев назад
@@veers2883 Faktycznie zapomniałem, że o Manili już było. Niemniej same walki na Filipinach, szczególnie wyspie Mindoro możnaby omówić.
@michawierzbicki4064
@michawierzbicki4064 8 месяцев назад
Wg Flisowskiego "Flota", rozumiała i wiedziała od 1942 roku że po zawodach, jednak "Ląd" czuł się wciąż silny, w końcu mieli połowę Chin i sporo wysp do około. I to Armia blokowała kapitulacje.
@TrockeyTrockey
@TrockeyTrockey 8 месяцев назад
Ciekawa uwaga! Decyzyjność na poziomie państwym to skomplikowana sprawa.
@vipr20111
@vipr20111 2 месяца назад
​@@TrockeyTrockeyTylko że u nich wtedy rządziła armia.
@deusadiutaromanis4660
@deusadiutaromanis4660 8 месяцев назад
Jedziesz rano autobusem masz akurat 40 minut a tu taka bomba Dziękuję Panowie
@Poczat5
@Poczat5 8 месяцев назад
W sensie ze atomowa
@ANDRZEJKMICIC-on2nj
@ANDRZEJKMICIC-on2nj 5 месяцев назад
Skasowanie takiej ilości ludzi było potrzebne naprawdę to mówi człowiek?
@wooowoo6291
@wooowoo6291 8 месяцев назад
Trzeba pamiętać o mentalności Japończyków: kapitulacja to hańba, utrata twarzy. Dlatego byli takimi potworami dla jeńców. Nie potrafiliby się pogodzić z tą rolą. Fajni spina się z poprzednim filmem o fanatycznym oporze pojedynczych Japończyków lata po kapitulacji.
@pawekazmierski1500
@pawekazmierski1500 7 месяцев назад
Ale Japonia próbował się poddać już na początku 1945
@wooowoo6291
@wooowoo6291 7 месяцев назад
@@pawekazmierski1500 Słuchałeś przecież. Poddać na zasadach Niemiec z I Wojny. Z zachowaniem terytoriów, bez nadmiernych reparacji, z pozostawieniem starych władz itp. Trochę za mało, jak na skalę zniszczeń.
@pawekazmierski1500
@pawekazmierski1500 7 месяцев назад
@@wooowoo6291 Otóż nie. Japonia przedstawiła jako warunek zachowanie cesarza i jego boskości. Amerykanów nie powinno to przeszkadzać, w końcu sami zachowali monarchię
@andrzejkowal1752
@andrzejkowal1752 8 месяцев назад
W końcu ktoś we właściwy sposób naświetlił całą sprawę tak, co od dawna uważałem za oczywistość. Dziękuję za wyczerpujący i otwierający niedowiarkom oczy wykład.
@Wguy1972
@Wguy1972 8 месяцев назад
Widzę że mamy "japoński tydzień" . Jako tzw. " pierwszy" pozdrawiam serdecznie wszystkich kolejnych!
@onlychinainwot4070
@onlychinainwot4070 8 месяцев назад
Oby więcej 💪
@steelmarillion
@steelmarillion 8 месяцев назад
Dobrze jakby powiedzieli o wojnie 1905 r., bitwie pod Cuszimą, sporze o Kuryle i Sachalin...
@antygon4252
@antygon4252 8 месяцев назад
@@steelmarillion +1
@janjawor8269
@janjawor8269 8 месяцев назад
Super wykład 🙂😊
@marcindubiel8795
@marcindubiel8795 8 месяцев назад
Dobry odcinek. Bardzo sensownie określone plany obu stron i zebrane wnioski z użycia bomb. Dziękuję!
@wertyks508
@wertyks508 8 месяцев назад
Z tego co sie orientuje to zużyli wszystkie ładunki poza jednym doświadczalnym w Los Alamos. Kolejne dwa, trzy miały być do listopada. Wtedy, jeszcze wyprodukowanie dostatecznej ilości plutonu było problematyczne. Liczby tysięcy głowic obie strony czyli USA i Zsrr osiągnęły chyba w latach 70tych
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates 8 месяцев назад
Wreszcie ktoś wyjaśnił dogłębnie i merytorycznie temat co do którego moje wiadomości były szczątkowe a słuchałem też różnych opinii .Pierwszy raz słyszałem o tym że użycie tych bomb było konieczne od mojego nauczyciela historii z podstawówki a to była komuna rok o ile pamiętam 1982 . Wielkie dzięki 👍
@stefanbolec3846
@stefanbolec3846 8 месяцев назад
Szkoda ze cie tam nie bylo 😮‍💨
@ChristophorosSokrates
@ChristophorosSokrates 8 месяцев назад
@@stefanbolec3846 ale gdzie w szkole czy w Hiroszimie ?.
@mirosawfranczak1655
@mirosawfranczak1655 8 месяцев назад
Świetny materiał. Świetna robota , merytorycznie i na wysokim poziomie. Dziękuję
@KALENFEA
@KALENFEA 8 месяцев назад
Dobrze zrobiona robota! Dziekujemy! Poranna kawa nigdy nie smakowała lepiej!
@bartoszjeziorski2958
@bartoszjeziorski2958 8 месяцев назад
Rewelacyjny odcinek dotyczacy mało znanego zagadnienia👏👍
@filiplenart9537
@filiplenart9537 8 месяцев назад
Dzięki Wielkie za ten Odcinek 💪💪
@jangajewski6203
@jangajewski6203 8 месяцев назад
Dziękuję bardzo Panom za świetny odcinek.
@wiesawnwk.1537
@wiesawnwk.1537 8 месяцев назад
Panowie bardzo dobry odcinek, dziękuję i pozdrawiam
@grzegorzmaculewicz7402
@grzegorzmaculewicz7402 6 месяцев назад
Ściśle rzecz biorąc, prezydent Truman nie "mógł mieć na biurku" odmownej odpowiedzi japońskiego rządu na proklamację poczdamską. Nie mógł, bo takiej odpowiedzi nie było. Japoński premier i jego ministrowie w ogóle nie odpowiedzieli na proklamację poczdamską, wybierając wobec tego dokumentu, według japońskiej terminologii, "zabicie go milczeniem". Część ministrów, zwłaszcza admirał Toyoda (szef floty i Sztabu Generalnego) domagało się odpowiedzi mówiącej że "rząd uznał proklamację za absurdalną i nie weźmie jej pod uwagę". Wojskowi i zależni od nich dziennikarze kilkukrotnie w sposób pogardliwy określali proklamację poczdamską w mediach, ale rząd ostatecznie zdecydował że proklamację po prostu zignoruje. Nie zmienia to faktu że bez ataku ZSRR i bez zrzucenia atomówek, Japończycy by się nie poddali. A gdyby alianci dogadali się z nimi po dobroci to mielibyśmy III wojnę światową 10 albo 20 lat później, znowu walcząc przeciwko Japonii. Tak jak dokładnie taka postawa wobec Niemiec przyczyniła się do po I wojnie światowej do wybuchu II wojny światowej.
@wiktorberski9272
@wiktorberski9272 7 месяцев назад
Super odcinek. Sporo nowego się dowiedziałem. Naprawdę super sprawa
@RafaWolski-zk5mg
@RafaWolski-zk5mg 8 месяцев назад
Jak zwykle super wysoki poziom podcasta
@zarigani1854
@zarigani1854 8 месяцев назад
W morzu takiego dobrego kontentu, ten odcinek jest jednym z najlepszych. Dzięki bardzo i macie kawę ode mnie
@andrzejs6523
@andrzejs6523 3 месяца назад
Chyba najlepiej rozłożona w najmniejszych elementach historia. Brawo na stojąco. Bardzo dobra robota.
@AdamWilinski-ci8qm
@AdamWilinski-ci8qm 8 месяцев назад
Clausewitz twierdził, że każda stworzona broń zostanie użyta. Eisenhower ciągle straszył atomem i chyba dlatego wojna była tylko zimna.
@TrockeyTrockey
@TrockeyTrockey 8 месяцев назад
Ale chemicznej nie użyto jednak podczas II WŚ
@mairon154
@mairon154 8 месяцев назад
​@@TrockeyTrockeybo użyto jej podczas I
@Freeman1000000
@Freeman1000000 8 месяцев назад
Pokonanie Japonii. Przetestowanie nowej broni. Pokaz sily wzgledem Stalin. Jankesi nie mieli wyjscia.
@podunkman2709
@podunkman2709 8 месяцев назад
Jaki "pokaz sily wzgledem Stalina". Do konca lat 40tych Stany i Anglia robily wszystko co tylko mogly by wychodowac gangrene komunizmu.
@marcelmarceli8238
@marcelmarceli8238 8 месяцев назад
Myślę że głównie pokaz dla Stalina. W 1945r to Ruskie mieli jeszcze przewagę na lądzie. A jednym z głównych celów komunistów było niesienie rewolucji na zachód.
@veers2883
@veers2883 8 месяцев назад
Czy nie zrobilibyście kiedyś jakiejś debaty między wami a Andrzejem Matowskim z II wojna światowa w kolorze? Zaciekawiłaby wasza polemika na temat zagadnienia drogi do kapitulacji Japonii w 1945 roku.
@wojciechbrozek2578
@wojciechbrozek2578 8 месяцев назад
Najlepiej podkast 10 pytań 20 odpowiedzi. Moja propozycja na pytanie: Czy alianci zachodni nie chcieli zająć Berlina po spotkaniu ze Stalinem w Jałcie?
@Razor_6
@Razor_6 8 месяцев назад
Moim zdaniem, zrzut bomb atomowych był konieczny, bo można to uznać za próbę lub metodę usiłowania przyspieszenia zakończenia wojny. Japońska armia nie zamierzała poddać nawet po zrzucie pierwszej bomby na Hiroszimę. To świadczy o wysokiej determinacji Japonii w utrzymaniu konfliktu. Pomimo wysokich strat i z świadomością zakończonej wojny w Europie kapitulacją Niemców, Japończycy usiłowali bronić się dalej. Wierzyli w kodeks honorowego wojownika do tego stopnia, że byli w stanie poświęcić życie w boju do całkowitej klęski. To bardzo trudny przeciwnik. Gdyby nie doszło do zrzutu bomb atomowych, wojna z Japonią trwałaby dłużej i tuż przed końcem doszłoby do inwazji amerykanów na Tokyo. Podobnej do D-Day. Japończycy by przegrali o wiele miesięcy później, ale do czasu kapitulacji Japonii, ta wojna pochłonęłaby więcej ofiar.
@piotrmazgaj
@piotrmazgaj 8 месяцев назад
Super odcinek!
@kaszankapodwawelska2191
@kaszankapodwawelska2191 8 месяцев назад
Super odcinek dzięki! Czy jest szansa na odcinek o powrocie amerykańskich żołnierzy z teatrów działań do kraju po wojnie?
@wojciechmierzynski4520
@wojciechmierzynski4520 8 месяцев назад
Rewelacyjny odcinek
@leniwyjurgen6740
@leniwyjurgen6740 7 месяцев назад
Nazwijmy to po imieniu: LUDOBUJSTWO!
@Szycha8412
@Szycha8412 8 месяцев назад
Super materiał :)
@dzidaolek88
@dzidaolek88 8 месяцев назад
Super jak zwykle
@maciejrudolf2417
@maciejrudolf2417 8 месяцев назад
Piszę to przed zapoznaniem się z materiałem czyli "w ciemno". ZTCW amatorsko to odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest prosta i brzmi: i tak i nie. :) Dlaczego nie? Bo, Ameryka dysponowała taką przewagą na wszystkich możliwych wektorach działań, że zwycięstwo było nieuniknione i stanowiło tylko tzw kwestię czasu. Dlaczego tak? Kilka aspektów. Pierwsze Bo: Test polowy nowej technologii. Drugie Bo: skrócenie do minimum działań wojennych dzięki spodziewanemu efektowi przewyższającemu wszystko znane do tej pory. Trzecie Bo: zaoszczędzenie sobie spodziewanych strat podczas zdobywania wysp macierzystych. Czy była to decyzja uzasadniona? Nie oceniam i pozostawiam każdemu do przemyślenia. Pozdrawiam i zaczynam słuchać.
@telefon7324
@telefon7324 8 месяцев назад
"wojna to system" ! ;)) 26:40 nie zawiodlem sie ;))
@leszekzet6911
@leszekzet6911 8 месяцев назад
Jaki wspaniały kanał ,,,,
@mariuszachecki6882
@mariuszachecki6882 8 месяцев назад
Nikt nie może oszacować strat Amerykańskich w przypadku próby ładowania na głównych Wyspach Japońskich - nie jestem pewien czy te 2mil ludzi by Amerykanom wystarczyły
@pawekazmierski1500
@pawekazmierski1500 7 месяцев назад
Ale i tak do desant by nie doszło. Truman odwołał operację w czerwcu
@mariuszachecki6882
@mariuszachecki6882 7 месяцев назад
​@@pawekazmierski1500Doszło by choćby z przyczyn politycznych . Stany musiały pokazać niekwestionowaną siłę . Różnica była by może w dacie ładowania ale by się odbyła . Problem tylko w tym że ładowania były by wyczekiwane przez Japońską Armię i nawet głodująca Armia walczyła by do końca .
@pawekazmierski1500
@pawekazmierski1500 7 месяцев назад
@@mariuszachecki6882 Przecież mówię że prezydent akcję odwołał. Z resztą przygotowania potrwałyby całe lata, do tego czasu Japonia by upadła. Amerykański sztab szacował że do jesieni Japonia padnie tak czy inaczej. Blokada morska +bombardowania zniszczyły japońską gospodarkę do tego stopnia, że Japonia zginęłaby z głodu
@pawciu_jankowski338
@pawciu_jankowski338 8 месяцев назад
Znakomity materiał. Bardzo interesujące omówienie zagadnienia. Dziękuję i pozdrawiam 😊😊😊
@martinvondee3678
@martinvondee3678 8 месяцев назад
Super odcinek
@RobertOlesinski
@RobertOlesinski 8 месяцев назад
Zróbcie podcast o samozatopieniu USS Maine na Kubie w celu jej podbicia. O trzymaniu, żołnierzy na malarycznych bagnach, po zwycięstwie na Kubie, żeby wypłacić mniejszy żołd :D
@tomaszkoter4055
@tomaszkoter4055 8 месяцев назад
Dziękuje !
@mobog4697
@mobog4697 8 месяцев назад
Japonia była gotowa się poddać ale nie bezwarunkowo, warunki były dwa. 1- cesarz który jest bogiem pozostaje na tronie przy każdych wojskach okupacyjnych i nie będzie sądzony jako zbrodniarz wojenny, 2- oficerowie będą mogli w niewoli nosić miecze. Ameryka żądała bezwarunkowej kapitulacji. Cesarza przed sądem uratował przede wszystkim Tygrys Malajów godząc się na śmierć w procesie. A że koszmar Hiroszimy i Nagasaki najpewniej uchronił świat przed globalną wojną termonuklearną to inna sprawa
@polytype666
@polytype666 8 месяцев назад
Oo jest spoko że jest dużo japońskich tematów. Może kiedyś odcinek o obronie Filipin 1941/42. Pozdrawiam
@rhaegar7
@rhaegar7 8 месяцев назад
Sztos jak zawsze :) Może odcinki o generałach? Erich von Manstein, Erwin Rommel, Zhukov byłoby ciekawie.
@DaHakaPL
@DaHakaPL 8 месяцев назад
Wydali na projekt tony dolców wiec oczywiste, żeby sprawdzić w użyciu. Co do pytania z tytułu to rownie oczywista odpowiedź to Nie.
@atajzur2980
@atajzur2980 8 месяцев назад
Z tego co tu usłyszałem to wynika tyle ze wojna skonczyła by się bez bombek gdyby nie zacietwierzenie amerykanow odnośnie bezwarunkowej kapitulacji wystarczylo by tylko przyjęciem japonskiej propozycji kapitulacji i tyle
@tiromer
@tiromer 8 месяцев назад
Jesteście świetni .Dzięki .
@witoldp9695
@witoldp9695 4 месяца назад
Każde świństwo można pięknie wytłumaczyć p. Bączyk.
@kamechas
@kamechas 8 месяцев назад
Podnoszę wpłatę na patronite ❤
@johnblacktorne3143
@johnblacktorne3143 8 месяцев назад
Cesarz Hirihito dożył głębokiej starości. Pamiętam jak telewizja podała wiadomość o jego śmierci. Było to ponad 43 lata po zakończeniu wojny. To taka "drobna" różnica między nim, a Hitlerem.
@pawmal1988
@pawmal1988 3 месяца назад
O co najmniej 43 lata za długo jak na takiego zwyrola. Koleś kazał się mianować Bogiem 😂
@Sebakowal20
@Sebakowal20 8 месяцев назад
Użycie Broni nuklearnej było decydujące, atak ZSRR beż owej zagłady nie przyniósłby żadnego efektu kapitulacji to był bardzo dumny naród, świadomy dokonań i swojego miejsca w historii.
@grzegorzkolman1212
@grzegorzkolman1212 8 месяцев назад
Rewelacja 👌
@TrockeyTrockey
@TrockeyTrockey 8 месяцев назад
Miałem takie samo wrażenie jak szanowny Pan Norbert. Bomby atomowe były konieczne - wbrew pozorom zaoszczędziło życie wielu Japończykom w i tak już przegranej wojnie.
@atajzur2980
@atajzur2980 8 месяцев назад
Jakby amerykanie zgodzili się na japonskie warunki to doszło by do końca wojny i bez bombek ale u amerykanów wygrało bezsensowne zacietwierzenie
@kacu27
@kacu27 8 месяцев назад
A jak to bylo z tą japońską bronią biologiczną? Podobno mieli tego dużo naprodukowane i mogli zrobić za pomocą chorób większa masakrę niz amerykanie za pomocą atomówek. Może to pomysł na odcinek🤔?
@akwablog_blog_pl2496
@akwablog_blog_pl2496 8 месяцев назад
Kawa i zaczynamy ...łapka ;)
@mieczysawfilipowicz6264
@mieczysawfilipowicz6264 3 месяца назад
Ciekawe pozdrawiam serdecznie
@adamczajkowski2665
@adamczajkowski2665 8 месяцев назад
Japończycy liczyli widać na dworski układ w staroeuropejskim stylu - złamano opór, spoczęto przy stole rokowań, przestawiono słupy, skorygowano układy handlowe... innymi słowy - lekko przesunąć balans sił na korzyść strony A kosztem strony B - na tyle oszczędnie, by nie zaburzyć ogólnej równowagi ustroju. Najwidoczniej nie byli do końca świadomi rozmiaru amerykańskiej supremacji. Nie rozumieli, że ten gracz ustoi na nogach, choćby świat zadrżał w posadach.
@SirBukos
@SirBukos 8 месяцев назад
Świetny materiał jak zawsze ❤
@maurycymelrox1749
@maurycymelrox1749 8 месяцев назад
Generał Arnold dobrze wiedział o czym mówi i planował dokładnie to zrobić w ramach przygotowania do operacji "Olympic". Niezależnie od operacji Le Maya z Marianów nad środkową Japonią planował na Okinawie utworzyć kolejne związki operacyjne strategicznych bombowców o nieco mniejszym zasięgu niż Superfortece. Przed operacją "Olympic" na Okinawie a więc zaledwie 700-800km od Kiusiu chciał skoncentrować kilka tysięcy B-17, B-24 i brytyjskich Lancasterów wraz z osłoną myśliwską które miały początkowo wypalić miasta, miasteczka i wioski na Kiusiu a ostatecznie niszczyć pola uprawne wokół tych ostatnich. A na na kilka dni przed lądowaniem wojsk na Kiusiu wypełnić sektory lądowania jakimś kompletnie absurdalnym stężeniem kilogramów bomb na metr kwadratowy. Ofiary wśród ludności byłyby koszmarne, a armia japońska przy swojej fanatyczności i zdolności wgryzania się w teren i tak by pewnie postawiła jakiś zauważalny i kosztowny dla USArmy opór. Jeśli po Kiusiu Japonia nadal by się nie poddała, to "Coronet" na Honsiu Amerykanie faktycznie mogli by chyba odwlec o pół roku czy rok aby "zmiękczyć" przeciwnika bombami i głodem. Niestety, praktycznie każdy w miarę realny scenariusz wykluczający użycie bomb atomowych jest gorszy od tego co się stało. Żeby było jasne, nie uważam że dobrze się stało, uważam jedynie że było to mniej złe ze złych rozwiązań których wybór stopniowo, z latami zawężał się poczynając od ataku Japonii na Chiny.
@mariuszabramczyk305
@mariuszabramczyk305 8 месяцев назад
Witam. Jaką ilością bomb A realnie dysponowali Amerykanie ? Jaka ilość mogła być użyta przeciwko Japoni ? Czytałem o 16 🤔 Czy ta ilość mogła być w tamtym czasie w gotowości ? Z góry dziękuję za odp. Pzdr. Ps...Świetna robota 👍
@tomekzleszna7578
@tomekzleszna7578 8 месяцев назад
BARDZO dobry podcast - Japonia była potęgą - trzeba sobie z tego zdawać sprawę ... dla mnie kalkulacje USA są jak najbardziej zrozumiałe ... Kwestie moralne - to oddzielna sprawa - ale moralnością wojen się nie wygrywa ...
@karelgott5603
@karelgott5603 8 месяцев назад
Jak zwykle świetny materiał
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 8 месяцев назад
Kurde za ten odcinek kawa się należy
@RobertOlesinski
@RobertOlesinski 8 месяцев назад
Dalej! Midway! Poświęcone samoloty torpedowe, żeby wyrobić czysty atak dla Dauntlessów ? żeby zaangażować japońską obronę! Przypadek. ;) Niewolnicy USA, ci dwaj kolesie! :D Ja jako admirał mogę wysłać samoloty torpedowe, pierwsze żeby wygrać bitwę o midway!
@jankowalski5561
@jankowalski5561 8 месяцев назад
Łapka w górę kto byłby zainteresowany odcinkiem poświęconym powstawaniu podcastów ,,od kuchni" :)
@leszekkraskowski3137
@leszekkraskowski3137 3 месяца назад
Zabrakło alternatywnego scenariusza zrzucenia bomby atomowej zamiast na Hiroszimę na jakąś niezamieszkaną wyspę. Ale trudno wyrokować, co by się wtedy stało. Czy zrobiłoby to na Japończykach odpowiednie wrażenie. Na tyle duże, aby się bezwarunkowo poddać.
@wiktorwektor4276
@wiktorwektor4276 8 месяцев назад
To w tych podcastach jest fajne że nie wiesz czego się spodziewać co będzie za temat.
@user-cs5nc7yz7r
@user-cs5nc7yz7r 4 месяца назад
Nie jest prawdą, że Hiroszima i Nagasaki zostały wybrane przypadkowo. Pięć miast wytypował amerykański wywiad. Kryterium było strategiczne znaczenie dla produkcji wojskowej. Hiroszima była gigantyczną fabryką amunicji rozproszoną w dziesiątkach tysięcy przydomowych warsztatów dostarczającą 10% produkcji dla armii. Podobnie Nagasaki miało znaczenie jeśli chodzi o wytwarzanie paliwa w przydomowych destylatorniach. Ostatecznie wybór miasta miano pozostawić pogodzie. Podczas pierwszego terminu ataku Hiroszima miała nieszczęście mieć najładniejszą pogodę, kolejnym nieszczęśnikiem stało się Nagasaki. Trzeciego celu nie wybrano. Mało znanym epizodem wojny jest polowanie przez japońską flotę na transport bomb atomowych na lotniska na wyspach w pobliżu Japonii. Pancernik USS Indianapolis (CA-35) przez przypadek uniknął spotkania z japońskimi okrętami podwodnymi, które na niego polowały na bezpośredni rozkaz dowództwa floty. Wywiad japoński wiedział o bombie atomowej, chociaż niedoszacował jego siły. Na szczęście jednak przeszacował ilość bomb wyprodukowanych w Stanach na 10. Dlatego po Nagasaki japońscy generałowie byli przekonani, że Amerykanie mogą jeszcze uderzyć 8 razy. Tymczasem tyle ładunków jeszcze nie były, ale były w planach na kolejne 1,5 roku. Ale druga bomba atomowa nie byłą ostatnią w arsenale. Indianapolis jeszcze przed atakiem na Hiroszimę po złożeniu cennego ładunku zawrócił do Stanów i został storpedowany i zatopiony. Zginęły setki marynarzy. Ale to już nie mogło powstrzymać ataku nuklearnego.
@brutefirepower7497
@brutefirepower7497 8 месяцев назад
Masz rację Kamilu
@LeniwezloSA
@LeniwezloSA 8 месяцев назад
Będzie coś o Jugosławii w trakcie wojny ?
@mariuszsekta6802
@mariuszsekta6802 7 месяцев назад
Po bombardowaniu konwencjonalnym też tygodniami umierają ranni, poparzeni i zasypani...
@DzejkopVirtuoz
@DzejkopVirtuoz 8 месяцев назад
Fajnie, że Pacyfik powrócił na kanał :)
@kkierczak
@kkierczak 6 месяцев назад
Ciekawe!
@jakubkarczynski269
@jakubkarczynski269 7 месяцев назад
Czemu, USA zgodziły się na warunek zachowania Cesarstwa, skoro kapitulacja miała być bez warunków?
@sebastianwoldanski8187
@sebastianwoldanski8187 8 месяцев назад
Rewelacyjny odcinek. Gratuluję i pozdrawiam z Brazylii.
@antoniantoni8191
@antoniantoni8191 8 месяцев назад
Amerykanie rabneli w Hiroszima bo tego dnia z kilku wybranych miast tam była najładniejsza pogoda
@paweb6491
@paweb6491 8 месяцев назад
WIedza na najwyższym poziomie jak zwykle, ale co się stało z dźwiękiem? Zdecydowanie gorzej brzmią wasze głosy i to na pewno nie kwestia sprzętu.
@robinlc23
@robinlc23 8 месяцев назад
👍 kciuk dla zasięgów 👍
@ja7732
@ja7732 8 месяцев назад
Może Panowie zrobicie recenzję książki "Bitwy Polskiego Września 1939" A.Zawilskiego?🤔
@clixu9869
@clixu9869 7 месяцев назад
Moim zdaniem amerykanie po prostu wykorzystali okazję do sprawdzenia skutków działania bomb i wykorzystali fakt tego że Japonia się jeszcze nie poddała
@tomaszwojciechowski2471
@tomaszwojciechowski2471 8 месяцев назад
Dziś premiera Tomaszów Lubelski 1939 ( Bellona) to może jakaś recenzja w dziale książki
@piotrsikora4125
@piotrsikora4125 8 месяцев назад
Atomówki nie były konieczne ale jakie to było efektowne - bez donstracii atomowka nie miała by takiego oddziaływania politycznego
@szymonszychta6986
@szymonszychta6986 8 месяцев назад
Na jakiej podstawie to twierdzisz? Przedstaw dane odwołaj się do dokumentów, a nie gadaj w stylu propagandowym.
@piotrsikora4125
@piotrsikora4125 8 месяцев назад
@@szymonszychta6986 jakim stylu propagandowym ? Nie jestem politykiem nie wyciągnę korzyści jeśli kogoś przekonam do mojego zdania. Komentarz to właśnie wyrażenie mojego zdania na ten temat, a nie rozprawka naukowa, Większość faktów i liczb zostało przywołane w tym filmiku, to po co to powtarzać, zwracam się też do ludzi raczej zainteresowanych tematem i wśród nich, wiedza o tym co się zdążyło i jakie są opinie na ten temat jest powszechna. Ja też wyraziłem moje zdanie o intencjach USA przy zrzucaniu bąby a nie o jakiś zagadnieniach technicznych albo liczbowych, a prawdziwych intencji nie wpisuje się do dokumentów zwłaszcza jak powody są cyniczne i okrótne i mogły by oburzyć opinię publiczna. Dlatego ja na pewno nie znajdę w żadnych dokumentów że USA nie musiało zrzucać bąby atomowej
@edwardzbrozek4490
@edwardzbrozek4490 8 месяцев назад
Rozumiem,że z USA nie można się targować.
@KarolHamann
@KarolHamann 8 месяцев назад
Michał Piegzik ładnie wyjaśnił mitomana
@TheDydelf
@TheDydelf 8 месяцев назад
A Co to ma wspolnego z tym odcinkiem?
@upjmaly
@upjmaly 8 месяцев назад
Gdyby nie ta bomba to mieli by naloty z gazami i wtedy było 5 milionów ofiar tak ze bomba nuklearna była humanitarną bronią
@maciejlubinski1388
@maciejlubinski1388 7 месяцев назад
Postawcie Panowie kawę kolegom a nie słuchać na sępa:):)
@Jamal_NN
@Jamal_NN 8 месяцев назад
Super podcast 💪
@Mikelson17
@Mikelson17 8 месяцев назад
Fajnie by było nagrać cos na temat wojny w Afryce, nie koniecznie z pozycji Rommla ale Włoch czy Francji 😊
@eMBe_official
@eMBe_official 8 месяцев назад
ciekawa dyskusja na X się szykuje :)
@igordelega584
@igordelega584 8 месяцев назад
Masz rację Kamilu.
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 8 месяцев назад
Tak, żeby trafić bombą atomową wystarczy wpisać kod pocztowy, a to musi dać do myślenia najbardziej zajadłym demonom Ketsu-gō
@AlcaturMaethor
@AlcaturMaethor 8 месяцев назад
Żebyś się nie zdziwił(a); podczas narady na której podjęto decyzję o kapitulacji, po Nagasaki, niektórzy generałowie WCIĄŻ twierdzili że obrona przed atomówkami jest możliwa. Cesarz podejmował decyzję ponieważ rada była podzielona w sprawie kapitulacji równo po połowie.
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 8 месяцев назад
@@AlcaturMaethor Przecież ja nie pisałem iż wystarczy jedna czy dwie przesyłki polecone.
@Amrod97
@Amrod97 8 месяцев назад
​@@AlcaturMaethorJakie po połowie? Chętni do kontynuowania wojny byli marginesem i to takim, że ich próba buntu upadła zanim się dobrze zaczęła.
@AlcaturMaethor
@AlcaturMaethor 8 месяцев назад
@@Amrod97 Mówię o spotkaniu Najwyższej Rady Wojennej z udziałem cesarza 9 sierpnia w nocy (po Nagasaki) które przeciągnęło się do 10 sierpnia. Rada nie mogła podjąć decyzji o kapitulacji i jej decyzyjni członkowie byli podzieleni po połowie; tam były takie wypowiedzi jak Szef Sztabu Generalnego Armii gen. Umezu "[...] wciąż nie jesteśmy w pozycji w której bylibyśmy zmuszeni do bezwarunkowej kapitulacji" czy ministra armii gen. Anami "powinniśmy dalej wspierać naszą sprawę, choćby i sto milionów miało lec jeden obok drugiego w bitwie". Wobec paraliżu Rady premier Suzuki zwrócił się do Cesarza by ten wydał go-seidan, które zostanie przyjęte jako decyzja Rady - stąd to właśnie Cesarz miał decydujący głos. Bunt był inicjatywą oddolną, niezależną od członków Rady.
@romekr882
@romekr882 8 месяцев назад
👍
@marksakowski9272
@marksakowski9272 8 месяцев назад
ABSOLUTNIE!!!!!!!!!!
@wurstvermutung9916
@wurstvermutung9916 8 месяцев назад
konishiwa norbert and kamil san
@mariuszkloniecki4677
@mariuszkloniecki4677 8 месяцев назад
Grandemisiu znowu o bombach. Ale bombowo😁
@marekskwarcow4368
@marekskwarcow4368 8 месяцев назад
Znakomity odcinek 👍👍👍
Далее
Ropa naftowa. Klucz do zwycięstwa.
44:26
Просмотров 131 тыс.
Tragic Moments 😥 #2
00:30
Просмотров 2,2 млн
ZEMSTA na Hiszpanach! | Aztekowie | EU4 Winds of Change
34:42
Ostatni żołnierze armii Cesarza
32:36
Просмотров 69 тыс.
"Pan sprawiedliwości" - reportaż Dariusza Kubika
40:08
Roosevelt idzie na wojnę.
56:14
Просмотров 120 тыс.
Oppenheimer: Twórca bomby atomowej i czarnej dziury
12:32
Bitwa, która zdecydowała o losach wojny.
47:06
Просмотров 234 тыс.