Тёмный

Dlaczego w Warszawie nie ma już trolejbusów? 

Wojciech Żołnierczyk - Cykl Warszawski
Подписаться 2,9 тыс.
Просмотров 28 тыс.
50% 1

Warszawa dwukrotnie posiadała sieć trolejbusową, jednak za każdym razem była ona likwidowana, najpierw w 1973 rok, a potem w 1995. Dlaczego tak się stało? Jaka jest historia stołecznych trolejbusów? O tym dowiesz się w najnowszym odcinku Cyklu Warszawskiego.
0:00 Intro
1:00 Czym jest trolejbus?
1:36 Trolejbusy w latach 1946-1973
6:45 Trolejbusy w latach 1983-1995
9:05 Czasy obecne
9:27 Źródła
Spotify: open.spotify.com/show/6q3PJ5f...
Facebook: / cykl-warszawski-544970...
Instagram: / wzolnierczyk_photo

Опубликовано:

 

5 авг 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 111   
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
W ramach ciekawostki: linia 51 wróciła po latach, jednak jako linia autobusowa. Podczas sezonu Warszawskich Linii Turystycznych łączy ona przystanek Centrum ze stacją kolejki wąskotorowej w Piasecznie. Jest ona obsługiwana taborem zabytkowym.
@janlichota4179
@janlichota4179 2 года назад
Bardzo ciekawy film, jednak mógł Pan pokazać na mapie gdzie konkretnie przebiegały trasy. Pozdrawiam
@tomjani1
@tomjani1 3 месяца назад
Szmira i tandeta z tą Trolejbusową Komunikacją Autobusową, podobnie jak z dawną Grójecką Koleją Dojazdową przekształconą rękami miejscowego Towarzycha w Runowską Kolejkę Kiełbasiano-Piwną.
@plw1961
@plw1961 2 года назад
Jestem rocznik 1961, w latach "przedszkolnych" jeździłem regularnie 2 - 3 razy w tygodniu linią 51 na całej długości jej trasy, razem z mamą odwiedzić moją babcię. "Pętla" przy pl. Unii Lubelskiej wyglądała tak, że trolejbus jechał Al. Ujazdowskimi do Belwederu, skręcał w Bagatelę w prawo i stawał na przystanek końcowy na Bagateli na wysokości ulicy Flory. Po ruszeniu z pętli dojeżdżał do Pl. Unii, skręcał w prawo w Al. Szucha (która oczywiście wtedy nazywała się inaczej) i na Placu na Rozdrożu wyjeżdżał na Trakt Królewski, tam jego trakcja krzyżowała się z jego własną idącą w przeciwną stronę. Po zlikwidowaniu 51 puszczono tą samą trasą autobus 116, który pętlę przy Pl. Unii miał tak samo rozwiązaną, i został puszczony dalej Belwederską w dół po powstaniu osiedli Stegny i Sadyba. Pamiętam ciągły sygnał dzwonka przy spadnięciu pantografu z przewodu, kierowca wysiadał i "celował" tak pantografem by umieścić go z powrotem na miejscu.
@SlawekNowakJ.r
@SlawekNowakJ.r Год назад
Pozdrawiam serdecznie z Gdyni gdzie Jestem kierowca Trolleybusu 😊. Prowadzenie tego pojazdu od zawsze było bardziej skomplikowane od przeciętnego autobusu. W tej chwili mamy zwrotnice, kiedyś ich nie było i faktycznie kierowca był zobowiązany wychodzić i je zmieniac manualnie. Są sytuacje gdzie też zmieniamy ręcznie pantograf jak na danym odcinku trasy wyłącza prąd ale wiele pojazdów w tej chwili posiada baterie trakcyjne więc może poruszać się do 30km na baterii. Są daszki pod którymi się podłączamy żeby naładować baterie. Trolleybus ma więcej wyrzeczeń, trzeba uważać na jezdni na stan wysokiej wody gdy rura pęknie, czy nie zgubimy zbieraka i wkładki zbieraków, jest tego dużo Pozdrawiam i zapraszam do Gdyni na przejażdżkę ze mną Trolleybusem 😊🚎
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski Год назад
Kilka razy w roku bywam w Gdyni i koniecznie któregoś razu muszę przejechać się Waszą linią turystyczną. Pozdrawiam!
@wojteksmag8286
@wojteksmag8286 2 года назад
Ciekawy materiał. Dla nie-warszawaków warto by dodać mapkę z zarysem linii
@michalprzybyszewski2922
@michalprzybyszewski2922 2 года назад
cała historia trolejbusów w Warszawie z podaniem przebiegu tras jest do obejrzenia i przeczytania w materiałach "warszawskie trolejbusy" cz. 1 i cz. 2. Bardzo mile wspominam te pierwsze z lat 50-tych i 60-ych. Szkoda, że ich już nie ma.
@tytusjarzyna6404
@tytusjarzyna6404 2 года назад
02:51 - w lewym, dolnym rogu widoczny wagon typu K, przez wzgląd na losy wojenne zwany ,,Berlinką". Był to bardzo porządny i elegancki wagon ,,Pullman", ale po wojnie miał tylko drewniane, a nie jak wcześniej - skórzane siedzenia. Ponadto, w tych czasach zaczęto likwidować nastawniki jazdy w tylnych kabinach rzeczonych pojazdów i usuwano drzwi po jednej ze stron. Trolejbusem jechałem w Lublinie. Mało różni się od spalinowego autobusu i nie zbyt dużo pamiętam, ale w ogólnym zarysie - podobało mi się. Do dnia dzisiejszego, wzdłuż ulicy Puławskiej w Warszawie widać ciemnozielone słupy z charakterystycznymi uchwytami, a pętla ,,Metro Wilanowska" dawniej była stacją ,,Grójeckiej Kolei dojazdowej", która zaczynała się na miejscu późniejszego ,,super Sama", a teraz trójkątnego biurowca, na ,,pl. Uni Lubelskiej" (daw. ,,Pl Kehlowskim") , na którym znajdowała się stacja czołowa ,,Warszawa-Mokotów" (zlikwidowana jeszcze w latach trzydziestych XX w.) I warsztaty tejże kolejki i szła przez Dąbrówkę, Piaseczno (w którym był początek odnogi do Góry Kalwarii), Gołków, Głosków, Runów, Tarczyn, Grójec, Mogielnice do Nowego Miasta nad Pilicą. Później ,,Warszawa południową" była stacją czołową i do dziś na to miejsce mówi ,, Dworzec Południowy". Oprócz linii 709, kurs swój zaczyna linia 727, która przez Piaseczno, biegnie do Głoskowa i linia 739, zmierzającą do Julianowa - także przez Piaseczno. Odcinek bardzo ciekawy i merytoryczny. Dziękuję i pozdrawiam.
@zbigniewandrzejkoniarski3565
@zbigniewandrzejkoniarski3565 2 года назад
lubiłem trasę 52 szczególnie zimą. Z kolegami czepialiśmy się z tyłu a trolejbus wyciągał nas pod górę. To były bardzo dawne czasy, kiedy na Agrykoli był tor saneczkowy.
@MrKrzych100
@MrKrzych100 2 года назад
Jeździłem trajtkami nim zlikwidowano je w latach 70 tych. Tym do Piaseczna też raz pojechałem i był to radzicki ZIU.
@fujitsusiemens5996
@fujitsusiemens5996 2 года назад
Miło, że nie zapominamy o tej nie tak przecież dawnej historii. Mam nadzieję, że po obejrzeniu materiału młodsi warszawiacy nie będą mieli kłopotu z interpretacją popularnego w stolicy określenia "pani w wieku trolejbusowym" :)
@Huzar211
@Huzar211 9 месяцев назад
Tak, bo jeszcze krążyło określenie młodszej i starszej "młodzieży", wiek "tramwajowy" 1-36, a tablice z numerem 18 były głównym fetyszem na osiemnastych urodzinach i w związku z tym jeździły sobie na na zewnątrz wagonów na tylnym oknie. :D
@jansupronowicz1300
@jansupronowicz1300 Год назад
Jako dziecko jeździłem linią 52 z placu Zawiszy na Torwar. A ostatnio - parę lat temu, jechałem trolejbusem w szwajcarskiej Lucernie.
@maciejqantas5535
@maciejqantas5535 2 года назад
Trolejbusy jeżdżą w 4 polskich miastach: w Gdyni, w Sopocie, w Tychach i w Lublinie.
@pieterwatson611
@pieterwatson611 2 года назад
Warto zaznaczyć, że do Sopotu tylko dojeżdża trolejbus z Gdyni, bo swoich linii Sopot nie ma.
@maciejqantas5535
@maciejqantas5535 2 года назад
@@pieterwatson611 Zgadza się :)
@sylwus8614
@sylwus8614 2 года назад
Tak jeździłem 51 była super linia o bardzo wysokiej częstotliwości pozdrawiam serdecznie Sylwester Wielogórski
@moje12a
@moje12a 3 месяца назад
Obecnie nawet metro nie ma takiej częstotliwości. W szczycie kursowała średnio co 70 sekund.
@januszstefanczak9155
@januszstefanczak9155 2 года назад
Pięknie. Pozdrawiam😁
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
Dziękuję i również pozdrawiam!
@Stelmerski
@Stelmerski 2 года назад
Jeździłem bardzo Często kilka razy zdarzyło się, że kierowca musiał wysiadać z pojazdu bo pałąk opadał i trolejbus zwyczajnie stawał w a trakcie jazdy.
@grzegorzrutkowski7460
@grzegorzrutkowski7460 2 года назад
Jeździłem na Legię linią 53z okolic Dworca Gdańskiego.Nieraz dla draki przy stadionie sciągało się pantograf i kierowca musiał wyśiąść z pojazdu ,i zakładać na trakcję, ile było przy tym śmiechu....człowiek był młody i głupi .
@muratyakupoglu1041
@muratyakupoglu1041 2 года назад
Pamiętam jeden raz. Wczesne lata 90, lub raczej koniec 80. Rajd terenowy ze szkoły i podjazd trolejbusem pod Warszawę. Czy kiedykolwiek jeszcze jezdziłem- nie pamiętam.
@igorwarszawa7691
@igorwarszawa7691 2 года назад
Pamiętam jak przez mgłę że kiedyś gdzieś jechałem trolejbusem w Syrenim Grodzie :) Jestem 91 rocznik.
@andrzejkomorowski6588
@andrzejkomorowski6588 2 года назад
W latach 58-69 korzystałem z trajlusiow. Numerów już nie pamiętam, wtedy ich typy mnie nie interesowały. Jeździłem od Wwa Gdańska do Marchlewskiego . Ale. Niepodległości, Bracką do Pięknej. Do pozostałych tras to już luka pamięciowa , ale dobrze pamiętam trzepanie przy wejściu a nieraz i w środku oraz gonitwę kierowcy za spadającymi pałąkami. W większości to była wina rozwijającej się motoryzacji a wszegolnosci pań I panów siedzących za kierownicą.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
Dziękuję za ten niezwykle wartościowy komentarz!
@Lukaweg
@Lukaweg 2 года назад
Właściwie to cięzko w tej Warszawie się czasem odnaleźć. Zrób kiedyś materiał jak ogarnąć Wwa w 5minut xD
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
To może być ciężkie... ale można spróbować 😉
@janmackiewicz1087
@janmackiewicz1087 2 года назад
W latach 1963-1964 jeździłem trojlebusem z dworca Gdańskiego na ul. Krakowskie Przedmieście (koło UW),a dalej na ul. Konopczyńskiego do szkoły
@arsenelupin3796
@arsenelupin3796 2 года назад
Prosimy o odcinek dlaczego w Warszawie nie działa oczyszczalnia ścieków.
@Huzar211
@Huzar211 2 года назад
I dlaczego Warszawą ciągle musi "rządzić" podła komuna...
@hphp31416
@hphp31416 2 года назад
Nadal są trolejbusy ale z bateriami do pokonania odcinków bez trakcji.
@andrzej3511
@andrzej3511 2 года назад
W dobie techniki mikroprocesorowej zbudowanie pojazdu, który byłby w zasadzie trajtkiem, ale z podtrzymaniem bateryjnym, nie powinno stanowić problemu technicznego. Taki super-trajtek po ścisłym centrum jeździłby na bateriach, zaś na odcinkach poza centrum, za to długich (do coraz bardziej odległych dzielnic satelitarnych) śmigałby na trakcji jednocześnie doładowując akumulatory. Podłączenie się do trakcji można by łatwo zautomatyzować, na przykład na przystanku, w ten sposób by kierowca nie musiał wysiadać a cały proces byłby przezroczysty dla pasażerów. Skoro mamy już elektryczne Solarisy zmiana rodzaju pantografów byłaby prostym i szybkim zabiegiem. Radzę zauważyć, że taka koncepcja rozwiązuje wiele problemów: ładowania dotychczasowych e-autobusów (z tego co wiem w Wawie, poza zajezdnią, istnieje tylko jedna stacja ładowania - na Spartańskiej), brak krzyżówek linii trakcyjnych trajtka i tramwajów (co w swoim czasie było zmorą i jednych i drugich), brak konieczności rozpięcia sieci trakcyjnej w centrum (trudne technicznie i kosztowne), elastyczność projektowania i zmian tras super-trajtka w zależności od potrzeb, zmniejszenie pojemności baterii (zmniejszenie masy pojazdu, zmniejszenie kosztów akumulatorów!!!), prawdziwa zeroemisyjność, bez porównania niższe koszty eksploatacji trakcji elektrycznej od trakcji spalinowej (licząc nie tylko koszty paliwa, olejów i innych płynów ustrojowych, ale również cykliczne remonty silnika spalinowego itd.) Moim zdaniem rajcy, zamiast zajmować się bzdurami, powinni zlecić studium kosztów Solarisowi (wraz kosztami przebudowy istniejących e-autobusów) oraz rozpisać przetarg na trakcję dla trajtków, poprzedziwszy ją wnikliwą analizą potrzeb w ZTM - to w końcu im podległy podmiot. Mogłoby to w relatywnie krótkim czasie i stosunkowo niskiej cenie całkowicie wyrugować śmierdziuchy z miasta - jednego z największych trucicieli. Jestem pewny, że to by się baaardzo opłaciło!!! No ale panu Czaskowskiemu ważniejsza jest kładka przez Wisłę dla pieszych... Porażka! Skąd taki pomysł? Poważne firmy produkujące ciężarówki są dziś na etapie testowania takiego systemu. Tak dokładnie autostrada-trakcja, odcinki dojazdowe-bateria. I wiecie co? Im wychodzi, że to się cholernie opłaci!!! I nie mówię tutaj o jakichś dostawczakach, tylko o wielkich ciężarówach typu TIR. Na marginesie: podobny myk można by wykonać z dostawczakami... I tak sobie dumam... Gdyby Solaris stworzył takiego super-trajtka a system w Wawie by pyknął (w co nie wątpię) to byłyby dwie korzyści: polska firma weszłaby z przytupem na rynek (Solaris) z nowością oferującą rozwiązanie wielu problemów za jednym zamachem, zaś miasto zyskałoby nowoczesny system komunikacji o zerowej emisji. Ale jak napisałem wcześniej: kładka najważniejsza... Ciasny móżdżek.
@vantage3154
@vantage3154 2 года назад
Solaris od 2018 jest hiszpański
@andrzej3511
@andrzej3511 2 года назад
@@vantage3154 Nie wiedziałem, ale skoro tak (rzeczywiście - sprawdziłem, w zarządzie Hiszpanie...) to bardzo smutne że Polacy nie potrafią dbać o swoje srebra rodowe...
@pieterwatson611
@pieterwatson611 2 года назад
Solaris od jakiegoś czasu produkuje takie trolejbusy o których piszesz. Są wykorzystywane chociażby w Lublinie. I tak, nazywa się to "supertrolejbusem". Czytałem kiedyś, że w dobie elektrycznych autobusów nie opłaca się budować sieci energetycznych od nowa dla trolejbusów. Tylko miasta, które posiadają takie sieci rozbudowywują je i im się to opłaca, bo nie budują wszystkiego od nowa. Tak więc nie ma większego sensu, aby Warszawa wprowadzała je na nowo. Nie istnieje pojazd "całkowicie bezemisyjny". Nie chodzi tutaj o źródło energii, a o to, że emisje to nie są tylko spaliny ale także wznoszony kurz z ulicy, starte cząstki z hamulców, z drutów, ścieranie się opon, torów itd. Oczywiście są one bardzo małe, wręcz czasami pomijalne, ale nigdy nie wynoszą zero. Wyzywanie autobusów smrodziarzami jest co najmniej niepoważne. To nie są Autosany, że czarny dym leci. Nowoczesne autobusy spełniają regorystyczne przepisy dot. emisji spalin. Oczywiście dalej te emisje są, ale znacznie mniejsze w porównaniu do pojazdów chociażby z przed dziesięciu lat. Co do twojego pomysłu z tirami, jest to okropieństwo, i lepiej żeby nigdy nie weszło to na szerszą skalę. Przede wszystkim ze względów estetycznych, ale i wielkości słupów, potrzebnych materiałów, kosztów itd., w przypadku trolejbusów słupy już stoją, a w przypadku tirów trzeba by było stawiać słupy na całej autostradzie. Niestety jest to bardzo głupi pomysł, także ze względów technicznych o których długo by pisać. Są artykuły na ten temat. Takie coś było by nieopłacalne. Szansą są natomiast ciężarówki na wodór, które również emitują znacznie mniej zanieczyszczeń. Twój optymizm w stosunku do trolejbusów jest na wyrost zważywszy na powstające technologie, w tym autobusów elektrycznych, które mają coraz lepsze osiągi i testowanych wodorowych.
@MrNessuno61
@MrNessuno61 2 года назад
W latach 60 moj wujek jeździł trolejbusem, pamietam pętle na Pl. Krasinskich vis a vis Ambasady Chińskiej oraz ta przy Dworcu Gdańskim.
@tomekjedrzejewski
@tomekjedrzejewski 2 года назад
dojeżdząłem nimi w latach 90 do szkoły do Warszawy. Jeżdżiły jeden za drugim
@czesawsliwa6940
@czesawsliwa6940 2 года назад
Jak się nie ma praktycznie żadnego materiału filmowego (a w tym konkretnym przypadku tak jest) powinno się zrobić podcast do słuchania.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
Ok.
@Karina-gc9us
@Karina-gc9us Год назад
3 miasta, prawdopodobnie niedługo kolejne miasto będzie miało trolejbusy. Łódź. O dziwo jest już zajezdnia z trakcją trolejbusową, zajezdnia limanowskiego, nie kłamię, tam naprawdę znajduje się sieć trakcyjna. Tam mogłyby stacjonować trolejbusy. W tym planie jest utworzenie linii trolejbusowej: PLAC NIEPODLEGŁOŚCI - Piotrkowska, Żwirki, Kościuszki, Zachodnia, Ogrodowa, Północna, Źródłowa, Palki, Strykowska, Wycieczkowa, Okólna, SKOTNIKI Zgierska, józefów JÓZEFÓW. !!! Łódź dostała fundusz na zakup taboru autobusowego od 1 Kwietnia tego roku. Na które? Na Elektryczne (zrealizowane), Trolejbusowe (!!) i Tramwajowe (Częściowo na Moderusy)
@Alfaomega2003
@Alfaomega2003 2 года назад
Pamiętam te dziwne autobusy z antenami na Puławskiej... :) I zawsze zastanawiało mnie PO CO? Ktoś pewnie myślał, że trolejbus połączy zalety autobusu i tramwaju, a połączył chyba głównie ich wady.
@janpawlak6112
@janpawlak6112 9 месяцев назад
Lublin jest centrum trolejbusiarstwa w Polsce nawet kiedys lubelskie MPK przerabialo autobusy kilupowane bez silnikow na trolejbusy
@Huzar211
@Huzar211 2 года назад
Być może chodziło o pieniądze, ale... warszawiacy - mądrzy ludzie, nie polubili po wojnie nowego środka lokomocji rodem z Moskwy i dlatego nie jeździli masowo w "trajlusiach". Sam jeździłem niejednokrotnie tymi elektrycznymi "autobusami", zawsze było w nich luźno.
@janpawlak6112
@janpawlak6112 9 месяцев назад
Mieli do gadania tyle co żyd za okupacji
@Lizawka127
@Lizawka127 Год назад
Trolejbusem jeździłem w Lublinie. Pojazd z kabla ma wyraźniejszego kopa niż autobus elektryczny
@wieslawsnios3396
@wieslawsnios3396 4 месяца назад
Po trolejbusach w Piasecznie nie ma już nic ani zajezdni ani sieci ja byłem kierowcą trolejbusu w Piasecznie .Teraz mamy ekologię trolejbus nie emitował nic .Odbieraki spadały nieuwaga kierowcy lub coś na sieci.Trolejbus Pr 110 dawny berliet lub jak kto woli Jelcz miał sterownik jazdy terystorowy i na te czasy był nowoczesny ,ale lepiej się jeżdziło saurerem .pomimo że wiekowy mógł na akumulatorach przejechać pewien odcinek trasy gdzie nie było prądu czyli od izolatora do izolatora .Ale sentyment pozostał szkoda trajtków.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 4 месяца назад
Te Jelcze musiały dawać radę, bo po Warszawie wylądowały w Lublinie, a niektóre jeszcze później na Ukrainie.
@K-Z-
@K-Z- 2 года назад
W Warszawie tego co słyszę z wielu źródeł nic się nie opłaca. Ciekawe dlaczego?
@marcinbogdaniuk7404
@marcinbogdaniuk7404 2 года назад
Wydaje mi wiēc że w latach 70 jeździły trolejbusy ul. Jasnä do pētli przy NBP przy pl.Powstancow....
@nik19747
@nik19747 4 месяца назад
Ja jeździłem trolejbusem.
@krzysztofkarolak3614
@krzysztofkarolak3614 2 года назад
Ja pamiętam trolejbus do piaseczna bo tam brat chodził do szkoły z internatem z wilanowskiej wyjeżdzał i na szkolnej kończył tam było duże rondo w piasecznie a czy chodzi jeszcze w puasecznie wąskotorówka do grujca czy nie
@Tomasz-1426
@Tomasz-1426 2 года назад
Nie nie kursuje wąskotorówka do Grójca
@XPRMNT_
@XPRMNT_ 2 года назад
Bardzo ciekawy film tylko szkoda że odpowiedź na pytanie w tytule była na końcu a nie przed wymienianymi liniami
@andrzejkomorowski6588
@andrzejkomorowski6588 2 года назад
Przyczyną, wzrastający ruch aut osobowych, złe przebiegi tras ( za dużo krecenia ) I oczywiście mamona , byłem parę lat temu w Gdyni i tam jakoś dają sobie radę ale konfiguracji tras nieznam
@kuzkokuzco1889
@kuzkokuzco1889 2 года назад
ja pamięta Trajnusie byłem dzieckiem w tedy w racałem od dentysty w nagrodę rodzice zabrali mnie wycieczkę trolejbusem było na rok przed skasowaniem linii
@abcdezxyz4772
@abcdezxyz4772 2 года назад
Dla mnie trochę dziwne, że ich się pozbyto. Możliwe, że po prostu takie rynkowe i polityczne uwarunkowania istniały, że nie były opłacalne. Na logikę tramwaje raczej nie są tańsze? Potrzebują torów, obecnie jest tendencja by były wydzielone i niezależne od jezdni bo nie stoją w korkach, ale to koszt torowiska. Jedyny atut że w korkach nie stoją, mają pierwszeństwo, ale są i buspasy dzisiaj... Trolejbus to tylko kabelka potrzebował a był zwykłym autobusem tak patrząc. Dla mnie to więc dziwne tak patrząc.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
Tramwaj ma tą przewagę nad autobusami czy trolejbusami, że jedzie po wydzielonym torowisku i przez to niekiedy może wyminąć korki, choć z pewnością jest dużo droższym rozwiązaniem. Co do trolejbusów, to wg mnie swoje zrobił zły stan techniczny (a raczej brak dbania o to, aby był dobry) samego taboru jak i infrastruktury. Zarówno w przypadku pierwszej i drugiej likwidacji trolejbusy okazały się już nieopłacalne. W drugim przypadku chyba nie były już nikomu do niczego potrzebne. Kto wie, dziś stawia się na ekologiczny transport w Stolicy, kupuje się autobusy elektryczne, buduje się nowe trasy tramwajowe, to może kiedyś doczekamy się i trolejbusów (po raz trzeci) ;)
@andrzejkomorowski6588
@andrzejkomorowski6588 2 года назад
@@cyklwarszawski chyba że na trasach gdzie brak SKM I są proste linię ale czarno to widzę
@andrzejkomorowski6588
@andrzejkomorowski6588 2 года назад
Niestety to nie jest takie proste jak by się wydawało . Napięcie 600V zasilania musi być do układu silnikowego itd itp bo to nie wykład na temat budowy trajlusia
@abcdezxyz4772
@abcdezxyz4772 2 года назад
@@andrzejkomorowski6588 Ale tramwaj też potrzebuje takiego napięcia, tylko nadal nie potrzebuje torów i specjalnej konstrukcji pojazdu. Trolejbus to zwykły autobus z elektrycznym silnikiem, przecież dużo prostszym niż spalinowy i "szelkami". Rozumiem, że to nie zwykły autobus, ale dużo prostsze niż tramwaj dlatego wiele małych miast ma tylko taki środek transportu zamiast tramwaju czy nawet metra.
@abcdezxyz4772
@abcdezxyz4772 2 года назад
Dodam, że hybrydowe pojazdy dzisiaj to dzisiaj wręcz moda. Więc trakcja nad wieloma ulicami potrafiłaby podładować autobusy spalinowo-elektryczne, obsługiwać trolejbusy, a te mające baterie mogą wyjechać poza trakcję elektryczną gdy są remonty ulic czy zmiany tras itp. Bardziej przyszłościowe niż tramwaje. Pozatym wyobraźmy sobie przyszłość gdy zamawiasz przez smartphona trasę gdzie chcesz wsiąść i gdzie dojechać oraz godziny. Tramwaje nie pojadą tam gdzie nie ma torów, a trolejbus wyjedzie poza trakcję...
@michalborzucki8333
@michalborzucki8333 2 года назад
Wy kturyms odcinku siedem rzyszen bylo widac trakcje trolejbusowom
@center-2525
@center-2525 2 года назад
Jechaliśmy trolejbusami
@Life-tb2vl
@Life-tb2vl 2 года назад
Odpowiedź tutaj 6:17
@PawelzLublina
@PawelzLublina Месяц назад
Trolejbusy to zakały miast
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski Месяц назад
?
@motofilmik
@motofilmik 2 года назад
Trolejbusy do Piaseczna to był zły pomysł, który zaprzeczał funkcjonalności tych pojazdów. Mają one bardzo dobre przyspieszenie, ale niewielką prędkość maksymalną, gdyż przy większych prędkościach może występować gubienie pantografu. A więc są predestynowane do jazdy w mieście - niewielkie prędkości wynikające z krótkich odległości między przystankami pokonywane w stosunkowo krótkim czasie. W tamtych latach między Piasecznem i Warszawą była praktycznie pustynia (dziś to jest ciągły obszar zabudowany) - tam powinien kursować autobus, bo między przystankami były duże odległości, na których autobus mógł się rozpędzić. Trolejbus niestety musiał poruszać się znacznie wolniej... Dziś raczej nie ma szans na ich powrót z prostej przyczyny - tańsze w eksploatacji są autobusy elektryczne, choć są w początkowej fazie rozwoju i potrafią być mocno awaryjne z powodu niskich temperatur i braku prądu.
@fujitsusiemens5996
@fujitsusiemens5996 2 года назад
No teraz nie było by problemu bo na całej Puławskiej więcej niż 60 km/h nie pojedziesz a to nawet dla ZiU (na prostej) nie był żaden wyczyn :) Zgadzam się, że pomysł, wynikający chyba z olbrzymich wtedy kłopotów z paliwem, nie do obronienia - nawet przy założeniu planowanego domknięcia pętli przez Konstancin z powrotem Powsińską. Samo utrzymanie zajezdni i warsztatów dla jednej linii kładzie temat ekonomicznie. Taki przekop Mierzei z czasów PRL. Ale co skorzystałem z Dworca Południowego do Poleczki, to moje. No i gokarty w starej zajezdni w Piasecznie były potem super.
@sidorczuk2763
@sidorczuk2763 2 года назад
Weź pod uwagę tez fakt że zajezdnia MZA R-12 "Piaseczno" była w latach 90 najnowocześniejszą i najmłodszą. Była przygotowana pod około 500 autobusów. Garażowały tam oczywiście i Ikarusy. Lokalizacja była również najlepsza z obecnych. Zajezdnia a raczej autobusy z R-12 obsługiwały linie Piaseczyńskie, Moktowskie i Ursynowskie ...
@adamzagorski9416
@adamzagorski9416 2 года назад
Posługujesz się setoretypami,jazda trolejbusem i jazda trolejbusów owszem wyglądała tak ale jeszcze 20-cia lat temu.W obecnych trolejbusach i sieci trolejbusowej wszystko się zmieniło, głowice które obracają się we wszystkich kierunkach, elastyczne odbieraki (pantografy) elastyczna sieć trakcyjna, szybko przejezdne łuki czy w końcu elektrycznie sterowane zwrotnice co sprawia to że trolejbus może po nich przejeżdżać z prędkością do 40-tu kilometrów na godzinę.Sam trolejbus też nie jest wolny bo widziałem jak na prostym odcinku leciał nawet 90-ąt kilometrów na godzinę.Chociaż to akurat jest najmniej istotne,bo wiadomym jest to że w terenie zabudowanym nie może"lecieć" więcej niż 50-ąt . Nie mówiąc już o oczywistych oczwistościach takich jak baterie trakcyjne,czy klimatyzacje we wnątrz pojazdu co już jest standardem w pojazdach komunikacji miejskiej.
@motofilmik
@motofilmik 2 года назад
@@adamzagorski9416 Nie - wiedzą. Sam przyznajesz, że tak było jeszcze 20 lat temu. Czyż nie napisałem, że to "był zły pomysł" a nie, że jest to zły pomysł obecnie? Dziś parametry handlowe wynikające z parametrów technicznych byłyby tam ok., ale w międzyczasie wymyślono autobusy hybrydowe wszelkiej maści (szeroko rozumiane, włącznie z CNG czy na ogniwa paliwowe) oraz elektryczne. A jak działają i jak szybko jeżdżą obecne trolejbusy - wystarczy zobaczyć w Gdyni... Teoria jest bardzo piękna, a praktyka jest jaka jest.
@tomaszpua9758
@tomaszpua9758 2 года назад
Drobna poprawka. Trolejbusy są obecne w 4 polskich miastach, w ramach 3 sieci. Sieć Gdyńska dojeżdża do Sopotu.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
Już zostało to wspomniane w jednym z komentarzy poniżej.
@moje12a
@moje12a 3 месяца назад
Kiedyś słyszałem że kiedyś z Gdańska była jedna linia tramwajowa do Gdynii (albo trolejbusowa) aby można było na jednym przystanku przesiąść się między dwoma systemami transportu.
@paweldmowski3586
@paweldmowski3586 2 года назад
Sielce 🙂😪
@rafatejchman870
@rafatejchman870 2 месяца назад
Zajezdnia na Chełmskiej
@wojciechdabrowski1580
@wojciechdabrowski1580 2 года назад
Pracowałem w zajezdni trolejbusów w Piasecznie w latach osiemdziesiątych, spora awaryjność tych pojazdów, niestety. Wspominam bez sentymentów.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
Dziękuję za komentarz.
@r.manson9013
@r.manson9013 2 года назад
wcale nie żałuję że już ich nie ma
@achimstudio
@achimstudio 2 года назад
Bo były "nie ekologiczne"?
@pieterwatson611
@pieterwatson611 2 года назад
Wtedy nie myślano zbytnio o ekologii. Poza tym, współcześnie bardzo często ekologia to tylko wymówka do wprowadzania bardzo nieopłacalnych rzeczy.
@rafatejchman870
@rafatejchman870 2 месяца назад
Właśnie. Dlatego wprowadzili smrodzące autobusy zamiast.
@n2l2l
@n2l2l 2 года назад
są jeszcze w Lublinie
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
Tak, jest to wspomniane w filmie.
@rafagorka1113
@rafagorka1113 2 года назад
Zabrakło Sopotu.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
@@rafagorka1113 W Sopocie jeżdżą gdyńskie trolejbusy.
@rafagorka1113
@rafagorka1113 2 года назад
@@cyklwarszawski Ale jeśli chodzi o miasta to są cztery gdzie są trolejbusy, czyli Gdynia, Sopot, Lublin i Tychy.
@cyklwarszawski
@cyklwarszawski 2 года назад
@@rafagorka1113 No w zasadzie tak. Cztery miasta, ale przewoźników trzech.
@piotrwitek2272
@piotrwitek2272 2 года назад
Co znaczy kreślone?
@pieterwatson611
@pieterwatson611 2 года назад
Za wikipedią i kmkm.waw : numer linii był przekreślony, dlatego kreślone. Była to linia nocna. Na wiki jest obrazek jak takie oznaczenie wyglądało.
@moje12a
@moje12a 3 месяца назад
W efekcie czego na nocne linie nie trzeba było wydzielać osobnej numeracji (6xx, Nxx)
@stangadomski
@stangadomski 2 года назад
Przy elektrycznych autobusach są niepotrzebne
@joe-ob3se
@joe-ob3se 2 года назад
W elektrycznych autobusach ogrzewanie jest z baterii, czy spalinowe?
@sidorczuk2763
@sidorczuk2763 2 года назад
Spalinowe 😉 Tak zwane Piec Webasto 😇
@arno763
@arno763 Год назад
Троллейбусы в Варшаве ликвидировали дважды и оба раза мотивировали слишком высокой стоимостью их эксплуатации. Стоимость электробусов и их эксплуатация в разы выше!
@iirekm
@iirekm 2 года назад
I bardzo dobrze że ich nie ma, jeździłem tymi cudami techniki gdy mieszkałem w Lublinie: trolejbus to połączenie wad tramwajów (potrzebna trakcja, awaria jednego powoduje że kolejne muszą czekać jeśli nie da się wyminąć) oraz autobusów (tam gdzie nie ma buspasów, muszą stać w korkach).
@artiboy5
@artiboy5 10 месяцев назад
No popatrz. A my w Lublinie jeździmy nimi od lat, modernizujemy, naprawiamy i nie narzekamy. Można?
@jacekpietrzak445
@jacekpietrzak445 9 месяцев назад
@@artiboy5 W sumie przy obecnych konstrukcjach autobusów na prąd nie ma sensu robić takich związanych trwale z linią zasilającą. Pewnie z czasem trolejbusy zostaną zastąpione autobusami elektrycznymi z akumulatorami i możliwością doładowania ich na pętlach jak np w Warszawie.
@tomjani1
@tomjani1 3 месяца назад
Gópoty wypisujesz. Jak się trajtek spsuje to się spuszcza mu patyki i sprawny swobodnie może go objechać nie tracąc kontaktu z siecią.
@andrzejk6961
@andrzejk6961 2 года назад
Chyba trolejbusy dojeżdżamy do polkoloru
@BitSot
@BitSot 2 года назад
Ja znam trolejbusy z Tych ale to raczej przestarzały środek komunikacji i zniknie za jakiś czas ponieważ w ich miejsce wejdą autobusy elektryczne.
@pieterwatson611
@pieterwatson611 2 года назад
Możliwe, ale nadal trolejbusy mają wiele zalet i elektryczne autobusy je póki co dopełniają. W przypadku Tychów fajnie by było, aby sieć trolejbusowa została. Przypominam, że tramwaje kiedyś też były uważane za przestarzały środek komunikacji.
@MacManiak-iq7xt
@MacManiak-iq7xt 2 года назад
Konowicz mial raje nie ma nic nie bedzie niczego.
@MjakEmil.
@MjakEmil. 2 года назад
Będzie trolejbus do choroszczy.
@WojciechWachniewski-st1zm
@WojciechWachniewski-st1zm 10 месяцев назад
Trolejbus to przeżytek. Najbardziej eko spośród pojazdów są, moi drodzy, ROWERY ew. HULAJNOGI (bez napędu)! Całą resztę należy bez sentymentów usunąć z ulic. Zobaczycie, jak spadnie emisja spalin!! Proste?? Przy okazji spadnie tempo życia: kto u diabła powiedział, że musimy całe życie zasuwać jak samochodziki?! Stop maszyna i wilno naprzód. Wasz eko 😊♍
@rafatejchman870
@rafatejchman870 2 месяца назад
Tak jest. Miasta piętnastominutowe - to nasza przyszłość. I żreć robale...
@arno763
@arno763 Год назад
В фильме " Nie lubię ponedziałku " троллейбусы мелькают только в нескольких кадрах и дальним планом. Их и не узнаешь,если не видел раньше троллейбусы и не знал,что в начале 70 ых троллейбусы ещё ездили по Варшаве.
Далее
Huta, las i metro, czyli Bielany
7:22
Просмотров 4,8 тыс.
HISTORIA TROLEJBUSÓW W POLSCE
38:44
Просмотров 101 тыс.
Я НЕ ОЖИДАЛ ЭТОГО!!! #Shorts #Глент
00:19
ELA NÃO ESPERAVA POR ISSO 🥶 ATTITUDE #shorts
00:20
Niezwykła konstrukcja. Most Gdański
6:02
Просмотров 22 тыс.
NAJKRÓTSZA LINIA TRAMWAJOWA W POLSCE?
10:02
Просмотров 35 тыс.
HISTORIA TABLIC W AUTOBUSACH
12:30
Просмотров 18 тыс.
Miał stać 2, stał 15 lat - Most Syreny
8:10
Просмотров 65 тыс.
A unique tram in Poland - Newag Nevelo 126N
21:17
Просмотров 49 тыс.
Ikarus - legenda na (nie tylko) warszawskich ulicach
22:51