Тёмный

Failure of Asea-Graham licensed "Zremb" elevator. Story about elevator that stopped on late calls. 

Przekaźnikownia
Подписаться 4 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

"License" (Asea-Graham licensed) "ZREMB" elevator with relay control (E1003-001 schematic).
After sending cabin away from a floor and making a floor call before the cabin reached floor's change vane, it started to stop for this call despite the fact that the call is behind the cabin.

Наука

Опубликовано:

 

7 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 71   
@techniczny84
@techniczny84 2 года назад
Kolego szacun za materiał, wiedzę masz ogromną dlatego lubię twoje filmy oglądać, mam nadzieję że będą dalsze filmy☺️
@mpuchatek
@mpuchatek 2 года назад
Dałbym dwa like'i gdyby się dało! Cieszę się, że Ciebie widać :) Także pierwszorzędne wstawki post-factum, pokazujące jak się dochodzi do rozwiązań. Brawo !
@darekg1776
@darekg1776 2 года назад
Super ciekawy film. Zawsze mnie interesowało jak działają windy. Pozdrawiam!
@Artimaxe
@Artimaxe 2 года назад
0:55 Polecam rękawiczki chociażby ze względu na kórz i brud w starych urządzeniach, ale bardzo przydatne jeśli chodzi o prąd elektryczny. Ostatnio się zorientowałem, że jeden z kabli który zwinąłem by podwiesić na nim drugi miał odizolowany koniec i był pod napięciem. Zdziwiłem się dość, bo myślałem że to przewód jak trytytka do organizacji innych kabli, a nie jakaś nie dokończona część instalacji bez izolacji. Jednak dzięki rękawiczkom które miałem nie miałem okazji odczuć tego błędu na własnej skórze. Po prostu zauważyłem to po fakcie. Lepiej mieć rękawiczki wygodne gumowe, albo materiałowe powlekane lub podwójne materiał w środku a guma na zewnątrz, gdy się bawi po napięciem.
@Artimaxe
@Artimaxe 2 года назад
chyba że ta cała instalacja starowania jest na 24V
2 года назад
Jest 48V DC, w zasadzie pieści tylko jak się rozłącza stycznik i użyje palca w roli układu gasikowego... ale to już indukcyjności robią swoje. Dodam że dużo "mniej zabawy" niż rozpięcie wzbudzenia na silniku 110V dwoma rękami ;)
@nikosblinek
@nikosblinek 2 года назад
Jak zawsze super i obrazowo wszystko pokazane.🙂
@TonsilNaprawa
@TonsilNaprawa 2 года назад
Dziękuję, za kolejny, super odcinek :)
@wroclawskiewindy
@wroclawskiewindy Год назад
Krynicka 38 we Wrocławiu Dźwig został wymieniony na Winda-Warszawa w 2022 roku!
@prywatneprywatne2924
@prywatneprywatne2924 2 года назад
Z twarzą to się wybijesz 😁 Szacun za odwagę 💪😜
@dzozefPL
@dzozefPL 2 года назад
Zajebiste są te przekazniki!
2 года назад
Inaczej bym o nich filmów nie robił :D!
@damin4678
@damin4678 2 года назад
Witam. Pamiętam z dawnych czasów że u mnie winda miała podobną przypadłość jak ruszała z parteru i nacisnęło się parter na kasecie w windzie, ale nie pamiętam czy w momencie ruszania czy przed ruszeniem kabiny, to wina do połowy piętra jechała na wolnym biegu zatrzymywał se miedzy parterem i 1 piętrem, a potem jechała na ostatnie piętro nigdzie się nie zatrzymując po drodze nawet jak były wciśnięte wszystkie piętra :D. To był nasz taki ekspres jak weszło dużo ludzi do winy to cyk naciskało się parter i winda najpierw jechała na ostatnie piętro (15) a potem dopiero zjeżdżając na dól zatrzymywała się na poszczególnych piętrach. I tak to działało chyba aż do wymiany sterownia po jakimś pożarze windy :( Spotkałeś się z takim czymś ? te typy tak miały, czy to jakiś babol w instalacji ?
2 года назад
Możliwe że podobna usterka, oczywiście polegało to na tym że jak wciskało się ten parter to w międzyczasie było wybrane też jakieś wyższe piętro prawda? Bo tylko wtedy widzę możliwość że leciała w górę, w przypadku przeciwnym by się wróciła na parter.
@damin4678
@damin4678 2 года назад
@ Dokładnie piętro wyższe było wybrane i niekoniecznie 15 :) i express na 15 :D
2 года назад
@@damin4678 No to jak było wybrane to kierunek nie spadł, więc jak zgubiła położenie był ekspres w górę.
@5Dale65
@5Dale65 2 года назад
Ja zawsze kombinowałem jak zrobić ekspres w dół, w sensie żeby nie stawała na wezwania. Miałem pewnych wkurwiających sąsiadów których spotkanie w windzie obowiązkowo kończyło się awanturą :) Niestety jedyna opcja jaką znałem to było zwarcie styków czujnika pełnego obciążenia kabiny, a że do tego czujnika nie da się dostać że środka, to nie raz na dół chodziłem piechotą. W górę to już luzik no wtedy na wezwania nie staje xD Chyba że była jakaś metoda której nie znałem i nie znam. W nowych windach Lift Service które mam teraz w bloku próbowałem triku z trzymaniem przycisku piętra i zamykania drzwi jednocześnie, ale niestety to nie działa.
@damianfilipczuk1208
@damianfilipczuk1208 2 года назад
Podobny przypadek co na Nagórskiego 5A w Gdańsku winda z parteru za pierwszym razem rusza normalnie natomiast za drugim startuje już na biegu dojazdowym, potem na chwile zatrzymuje i jedzie dalej normalnie i tak od lat się dzieje
@mikolajnowak5528
@mikolajnowak5528 2 года назад
Jak zawsze super tak 3mac ,👍
@erpiik
@erpiik 2 года назад
Ciekawy odcinek. Dziękuję! Poproszę odcinek o krzywce ruchomej i ryglowaniu drzwi - Co jest w szybie? Co przy kabinie? I jak to współgra. Interesuje mnie też sterowanie zbiorcze 2-3 wind. Jak jest to zrealizowane, że się ze sobą komunikują. Z góry dziękuję!
2 года назад
Prośba słuszna, tylko mój wewnętrzny leń musi mi pozwolić na realizację.
@erpiik
@erpiik 2 года назад
@ 🙂👍
@5Dale65
@5Dale65 2 года назад
Dźwięk wolnego biegu Celmy jest nie do podjebania :) Swoją drogą powiedziałeś, że jak się użyje stop gdzieś w okolicy najwyzszego piętra, to winda zgubi odwzorowanie i pojedzie na sam dół? Byłby to ciekawy sposób by móc zjechać na -1 gdy normalnie jest zablokowane xD
2 года назад
Ale spotkałem się w jakimś opiwniczonym bloku z przypadkiem gdzie to zostało zmostkowane i trzeba było użyć bardziej radykalnej metody żeby zjechać, ale nie polecam. Wezwanie w piwnicy może być wyłączone a drzwi "piesze" zakluczone, można się łatwo udupić bez wyjścia i światła.
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
też kocham dźwięk dojazdu w licencjach
@Kardor
@Kardor 2 года назад
@ Co konkretnie zmostkowałeś?
2 года назад
@@Kardor władowałem do kabiny 2 tony żelastwa, straciłą cierność i zjechała ;) A tak serio nie będę pisał bo jeszcze jakieś dziecko-fanatyk będzie powtarzać i sobie krzywdę zrobi.
@5Dale65
@5Dale65 2 года назад
Jak nie da się z zabawą stopem, to jest drugi powszechnie znany sposób, polegający na odcięciu zasilania windy wajchą na parterze. Po ponownym włączeniu pojedzie na dół żeby złapać orientację. Natomiast skrzynka z wyłącznikiem na dole, jeśli w ogóle jest zamknięta, to najczęściej na taką kłódke na klucz kwadrat, która nawet odpowiednim śrubokrętem płaskim się otworzy. U mnie dzieciaki w latach 90 się tym bawili i zacinali innych między piętrami. Ciekawi mnie tylko co ma stop do utraty orientacji. Używałem go dziesiątki jeśli nie setki razy w życiu, nigdy winda nie zgubiła orientacji. Była co prawda taka jedna, ale to chyba nie był Zremb tylko coś starszego i tam faktycznie po stopie była karna wycieczka, ale nie na parter tylko na najwyzsze piętro.
@haczyk84
@haczyk84 2 года назад
Jakiego rzędu są napięcia na sterowaniu? Czy jak Ci się palec omsknie to zaboli? Chwała dzisiejszej technice za ledy w przekaźnikach ;) ps. Ty te numerki i rozkład w szafie to tak na pamięć? Fajny materiał.
2 года назад
48V DC, normalnie nic nie czuć, chyba że się przez palec stycznik rozłączy, wtedy idzie zakrzyknąć to co za granicą zwykle oznacza zakręt. Aczkolwiek są sterowania gdzie przez kilka zestyków przechodzi 230V, ale w tym nie. ad. ps. chyba już tak, niby numerki ale od windy do windy zawsze takie same funkcje kryją się pod tymi samymi numerkami.
2 года назад
To jeszcze uzupełnię o tych ledach, chwała starym przekaźnikom że da się je podpierać, wciskać, odciągać, blokować, mają dużo styków i łatwo po nich poznać bez leda w jakim są stanie ;)
@robert22s23
@robert22s23 2 года назад
@ jak dany przekaznik rozlacza obwod np cewki stycznika ? w dwoch miejscach to robi (jak wylacznik pradu stalego) zeby przy rozlaczeniu 48V DC sie łuk nie zapalil na stykach ?
2 года назад
@@robert22s23 Teoretycznie styczniki mają układ gasikowy RC, w praktyce przyjrzyj się jak górny rządek styków w 551:1 i :2 strzela łukiem przy zatrzymywaniu.
@robert22s23
@robert22s23 2 года назад
@ sklei styki czasami pewnie ?
@krzysztofbonk
@krzysztofbonk 2 года назад
Czy takie przekaźniki można jeszcze zakupić? Widać, że są to specyficzne przekaźniki
@nik19747
@nik19747 2 года назад
Bardzo fajny film.Chciałem się zapytać jaka czesc w aparaturze powoduje ze winda jest dwubiegowa.Wiem ze to zależy od aparatury sterowej i silnika.Który element w aparaturze daje ten drugi bieg dojazdowy.Pozdrawiam serdecznie.
2 года назад
Ale to nie jest tak że jakiś element w aparaturze, to sam silnik ma 2 zestawy uzwojeń o różnej ilości biegunów. Zadaniem aparatury jest posiadanie dodatkowej pary styczników które załączą odpowiednie uzwojenie, oraz logika sterowania musi uwzględniać fakt tego że trzeba zmienić bieg w danym miejscu a potem dopiero się zatrzymać. Zasadniczo w tym schemacie sterowanie prędkością polega na tym że wzbudzenie przekaźnika 529 odcina stycznik szybko, załącza stycznik wolno. Powinno to następować tylko na pierwszej przesłonie (oba 512 wzbudzone), a fakt dojechania do kolejnej przesłony powoduje odcięcie styczników. A ściślej mówiąc, 529 odcina 522 który odpada po 0,5s i ten czas powinien wypaść gdzieś między przesłonami, odpadnięty 522 + obecność przesłony = stop. Jeśli cierpliwość pozwoli to tu jest to od deski do deski powiedziane: ru-vid.com/group/PL8I-yUcdn7zAnou0bTm33zSbpsqk4sb6C
@nik19747
@nik19747 2 года назад
@ Bardzo dziękuje za wyjasnienie . A bo mi Krakowskie Windy napisali że ten drugi bieg wymyslono zeby winda równo stawała na piętrze. Bo ze z czasem zaczeli dodawać prędkosci to winda by miała problem by równo stanąc na piętrze co dokładnoscią a ze wtedy nie było falowników to wymyslili taki system. I że podobno to Szwedzi wymyslili i dlatego mowi sie na te windy licencje. Tak mi wytłumaczono . Jeszcze raz dziękuje za rozbudowaną odpowiedz. Czekam na nowe filmy. Pozdrawiam
2 года назад
@@nik19747 To jest prawda, czy szwedzi wymyślili ten drugi bieg to nie wiem, raczej po prostu wykorzystali takie rozwiązanie, ale szwedzką myślą techniczną jest takie sterowanie jak na filmie.
@kapslaczek
@kapslaczek Год назад
5:45 - co to za symulator?
@dominiksienniak832
@dominiksienniak832 2 года назад
Witam! Czy znasz może historię windy w pałacu Moszna ?
2 года назад
Niestety nie byłem nigdy tam.
@dominiksienniak832
@dominiksienniak832 2 года назад
@ polecam poczytać o historii tej windy - podobno nie da się jej naprawić ;)
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
mam pytanie czy można się zaciąć przyciskając przycisk stop?
2 года назад
Jak będziesz się jednocześnie golić a luzownik będzie mocno hamować to myślę że tak, można się wtedy zaciąć.
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
ok, a jak się wciśnie stop i kabina się zatrzyma to jak się wciśnie przycisk jazdy na jakąś kondygnację to ruszy?
2 года назад
@@Tarnowski_Windziarz ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-fl7iL47947s.html
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
dzięki
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
awarie licencji są bardzo rzadko ale film dobry w maszynowni bardzo ładnie słychać celmę
2 года назад
Dysponujesz jakąś zebraną statystyką z reprezentatywnej grupy różnych dźwigów? "Bardzo rzadko" jest strasznie ogólnikowe, a sam jestem ciekaw jak wygląda rozkład prawdopodobieństwa poszczególnych usterek na różnych typach wind, a jeszcze lepiej, porównanie dokładnie takich samych urządzeń tylko w różnych miastach/rejonach/firmach.
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
dużo pasjonatów ci potwierdzi, że Zremby mają rzadko awarie, a najczęściej jakieś tanie złomy
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
nic nie dysponuje bo mam 13 lat i jestem pasjonatem wind
2 года назад
@@Tarnowski_Windziarz Też jestem pasjonatem, 13-lat co prawda nie mam ale kiedyś miałem. Ale... wracając do tematu, nie jest istotne co potwierdzą inni pasjonaci... mnie szczególnie ciekawi skąd ty masz taką informację? Prowadziłeś jakieś badania? Statystyki? Chodziłeś pytałeś w firmach żeby ci podali info gdzie i jak często co robili? Czy informacja wzięta prosto z tzw. dupy? Ja kiedyś np. badałem statystyki wypełnienia tramwajów w godzinach wieczornych na linii 33 w stolicy wykolejeń... :D
@Tarnowski_Windziarz
@Tarnowski_Windziarz 2 года назад
po prostu widzę więcej filmów z awarią jakiegoś blaszanego syfu niż zremba
@Ar-yx2bk
@Ar-yx2bk 2 года назад
co jakby winda spadła, co by się wtedy stało?
2 года назад
Sąsiedzi by wyszli zobaczyć co się stało, zapewne z któregoś mieszkania było by słychać ujadanie psa, a na parkingu przed blokiem wył by alarm w paru autach. Obawiam się jednak że usterka i tak by się od tego nie naprawiła.
2 года назад
@Drewt X Nie przekaźnikownia, tylko @Krakowskie Windy: ru-vid.com/video/%D0%B2%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BE-2-ILxd4eNlY.html
Далее
Аруси Точики ❤️❤️❤️
00:13
Просмотров 367 тыс.
Starman🫡
00:18
Просмотров 7 млн
Awaria Windy #Krańcowy @ Sudecka 2
1:59
Просмотров 25 тыс.
Co się znajduje pod windą?
5:45
Просмотров 72 тыс.
Building the Lowest Rated PC
25:35
Просмотров 1,1 млн
МУЖИЦКИЙ КОМП
1:00
Просмотров 410 тыс.