Jest to pierwsza część poświęcona genezie hoplitów. W drugiej zajmę się uzbrojeniem i taktyką. Te filmy będą dobrym wprowadzeniem do epizodów o Sparcie, które w głosowaniach wybrali patroni. Oprócz tego będzie coś o Scytach, wkrótce...
A czy już nie będzie kontynuacji podcastów z Aleksandrem Wielkim? Bo się wciągnęłem ja w ten cykl o nim i chętnie bym zobaczył ( I pewnie dużo osób też), o dalszych dziejach po bitwie pod granikiem, czyli od pod bitwy pod gaugamelą, po której Aleksander zdobył Persję, i dzieje jego rządów tam aż po wyprawę do Indii. Plus miałbyś taki że kwestie z jego śmiercią móglbys ominąć już bo opowiadałeś to juz w podcastach wcześniej . Jestem fanem histori, szczególnie jeśli chodzi o starożytność to Grecji, Rzymu, Egiptu, Mezopotamii( Sumerow, Babilończyków czy Asyryjczyków) , a sam Aleksander Wielki jest moją ulubioną postacią historyczną z tego okresu. ( No plus jeszcze Kaligula co już był omawiany czy Neron którego również mam nadzieję zobaczę jeszcze w tym roku tutaj).
@@djcarlos687 Aleksander będzie dalej, ale 1) muszę wywiązywać się z ankiet na patronite, 2) warto zrobić przerwę od Macedonii, 3) oglądalność odcinków z Aleksandrem była mocno poniżej przeciętnej na tym kanale, więc będą się pojawiać raz na jakiś czas a nie w ciągłej serii.
@@mrocznewieki o kurde, zdawać by sie moglo że temat Aleksandra to samograj! Puszczalem sobie w calosci i na wyrywki kilkanascie razy! Polecalem tez wielokrotnie znajomym grającym w figurkowe bitewniaki.
@@gonzogorf7019 Aleksander to jest taki "evergreen content" więc będzie sobie powoli zbierał wyświetlenia tak czy siak, ale faktycznie zainteresowanie na początku było mniejsze niż zwykle więc algorytm Google po prostu nie podbił go wyżej.
Uwielbiam i bardzo cenię ten rodzaj narracji, pełnej "subtelnego" humoru. Jako filolog, dla podniesienia wartości merytorycznej, która i tak stoi na niewątpliwie wspaniałym poziomie, ośmielę się zwrócić uwagę, że polis jest rodzaju żeńskiego. Powinniśmy więc mówić "ta/tę/tej polis", "dwiema poleis" etc. Dziękuję za szerzenie wiedzy o antyku i nie tylko!
Jak zawsze uczta dla umysłu i duszy. Dziękuję za to, że tak bardzo kochasz historię. Czasami mnie wkurzasz, nie zgadzam się z tobą, ale to czasami. Szacunek i uznanie jest zawsze obecne.
Jak zawsze świetny film z jednym z najlepszych głosów na youtube. Na plus momenty uśmiechu...nawiazanie do rozdrobnienia ziemi na wschodzie Polski odruchowo zobaczyłem podlaskich i lubelskich hoplitów w watowanych pancerzach wzorem Jakuba Wędrowycza, pancernych uszankach z opuszczanymi do walki nakarczkami i osłonami uszu przyjeżdżających na pole bitwy na "rydwanach ognia znaczonych logo Pegaza" ze swojsko brzmiacymi nazwami typu WIGRY. Dzierżacych w dłoniach broń wielozadaniową- sieczno-kłujaco-miotaną w postaci kos postawionych na sztorc ;)
Sprawa dyskusyjna. Zacznałem słuchać Michała na Spotify, od Słowiańskich demonów, które były krótkie. Po 15-25 minut bo i też pewnie rzeczowej wiedzy, bez bajek, nie ma za wiele. Od Mrocznych wieków trochę sie odwróciłem, właśnie dlatego, że odcinki były po 1,5-2h. Po prostu nie mam czasu przesłuchiwać tak długich. 40 minut, to godziny to jest maks. Przy okazji prasowania, przygotowywania jedzenia itd. Przy bardziej skomplikowanych czynnościach, ja już w żaden sposób nie przyswajam więc nie włączam w ogóle.
Długość odcinków jak wiele innych elementów jest przedmiotem eksperymentów a czasem zależy od dostępności grafik ponieważ podcast idzie także na YT. Obecnie wolę wypuszczać więcej odcinków ale ograniczać je do godziny maks. Natomiast w przypadku serii biograficznych (jak Kaligula czy Aleksander) lepiej zrobić kilka takich odcinków a potem na końcu złączyć je w całość.
Świetny odcinek, wielkie dzięki za podanie muzeum, niesamowite rzeczy można na ich stronie zobaczyć :D W odcinku był wspomiany okres ciemnych wieków i oraz tego że w sztuce zaczeły pojawiać się częściej statki. Czy możemy to też powiązać, z tak zwanymi "ludźmi morza" którzy pojawiają się w okresie upadku epoki brązu, razem z innymi nieszczęściami (głodem, wybuchem wulkanu który spowodował obniżenie temperatury oraz z dominiemaną pandemią) Na jednej ze ścian Medinet Habu w egipcie, jest scena która ma obrazować wojny egipcjan z "ludźmi morza" W innych częściach ówczesnego świata również pojawiają się zapiski, czy odkrycia archelogiczne z licznych spalonych miast, wskazują na wojny z jakimś konglomeratem ludów, czy też wojen domowych. Nawiązując do późniejszej sztuki w okresie ciemnych wieków po upadku epoki brązu, może być tak że późniejsi grecy to zupełnie inny lud niż za czasów epoki brązu? Lub po prostu mocno wymieszany z nowymi przybyszami, prawdopodobnie z zachodniej cześci morza śródziemnego? Wiem że ta teoria o ludach morza jest dosyć stara i pewnie nowe odkrycia troche bardziej rozjaśniają ten temat Fajnie jeżeli w przyszłości pojawiłby się odcinek, który omawiałby epoke brązu, jej upadek i dalsze konsekwencje :D Dzięki wielkie jeszcze raz za twoją prace i czekam na kolejny odcinek
Z tego co wiem genetyka nie potwierdza jakiejś inwazji Dorów ani innych ludów z północy pod koniec epoki brązu. Archeologia również dlatego teoria "inwazyjna" popularna od XIX do połowy XX wieku ostatnio mocno podupadła. Podejrzewam że państwa ówczesnego Bliskiego Wschodu posypały się na skutek walk wewnętrznych wywołanych z kolei długotrwałymi zmianami klimatycznymi i kurczącymi się zasobami. Trudno wyobrazić sobie inne wytłumaczenie pojawienia się takiej masy "ludów morza".
Dobra zajawka na początku, przesłuchałem pierwszy raz na spacerze ze spotify, ale wróciłem na YT, żeby obejrzeć ilustracje. I nie żałuję, hoplitów na delfinach będę długo pamiętał 😉
Parę drobnych uwag. Tarcza okrągła, o której wspominasz miała kilka wersji: półksiężycowata pelta, płaska okrągła tarcza z uchwytem w środku (coś na kształt tarcz wikingów) i wreszcie nieco wypukła tarcza z drewna i brązu z dwoma uchwytami. Lekkozbrojne formacje nigdy nie znikają, po prostu spada ich rola. Co do sztuki oblężniczej, to sprawa rozbijać mogła się o dostęp do drewna i logistykę. Grecy byli biedni i rolę taboru pełnili najczęściej piesi tragarze. Zbudowanie tarana, czy wieży oblężniczej wymaga dużej liczby zwierząt pociągowych. Generalnie bardzo dobry materiał. Czekam na drugą część.
Pelta nie jest odpowiednikiem tarczy okrągłej a peltaści stanowili marginalną rolę w epoce archaicznej i klasycznej. Dopiero od wojny peloponeskiej (Sfakteria) rośnie ich znaczenie. Ja skupiam się na hoplitach.
@@mrocznewieki Pod Platejami wspomniani są lekkozbrojni. Herodot podaje zresztą ich dokładną liczbę odnośnie Spartan (choć pewnie sporo przesadza). W czasie 2 wojny messeńskiej Lacedemon wyjmuje łuczników z Krety. Lekkozbrojnych nie "odkryto"na Sfakterii. Tarcza na wazie wojowników to właśnie pelta. O to czy to rodzaj tarczy okrągłej kruszyć kopii nie będę.
@@gregorpaciorek5194 Nigdzie nie twierdzę, że lekkozbrojnych "odkryto" na Sfakterii, stwierdzam jedynie, że tam po raz pierwszy w istotnym starciu pełnili rolę dominującą. Nigdzie nie stwierdzam także, że zniknęli kompletnie, po prostu w okresie archaicznym i na początku klasycznego ich znaczenie było marginalne. Znaczenie lekkozbrojnych i kawalerii rośnie w IV wieku p.n.e., tych pierwszych szczególnie dzięki Ifikratesowi.
"Jeżeli..." W tym temacie brzmi genialnie! Bardzo podoba mi się pomysł i chętnie posłucham kolejnych opowieści o innych formacjach wojskowych (a może i analizy wojsk*) z dawnych czasów**.
Kurwa no, elegancko wszystko opisane, nie po łebkach tylko materiały po 1-4h, źródła w opisach... mocno rozważam wspieranie kanału na patronite, a nie wspieram byle czego jak leci - do tej pory tylko gospodę RPG.
Grecy inwestowali też i w strzelców. Kreteńscy łucznicy byli jednymi z najlepszymi łucznikami najmitami swego czasu. Podobnie procarze z Rodos. Od Traków kopiowali peltastów, którzy potrafili samodzielnie pokonać nawet spartańską falangę.