Тёмный

Kamow Ka-31 | gwiazda z Kuźniecowa 

Balszoi
Подписаться 21 тыс.
Просмотров 11 тыс.
50% 1

Lotnictwo morskie w Rosji ma długą tradycję, dlatego też nie powinno nikogo dziwić, że gdy w latach 60., XX w., pojawiła się konieczność jego modernizacji poprzez wprowadzenie do służby maszyn zdolnych do wykonywania zadań wczesnego ostrzegania, władze radzieckie podeszły do tego w zdecydowany sposób. Początkowo Związek Radziecki planował wykorzystać do tego celu samoloty Tu-126 operujące z lotnisk położonych na stałym lądzie, ale później pojawiła się nowa koncepcja. Duże znaczenie dla rozwoju radzieckiej koncepcji wykorzystania maszyn wczesnego ostrzegania odegrała wojna na Falklandach, gdzie sporą rolę w działaniach operacyjnych prowadzonych przez marynarkę wojenną odegrały śmigłowce. Rosjanie obserwowali także to co działo się w dolinie Bekaa, w 1982 r. Jednocześnie w Związku Radzieckim rozpoczęto budowę nowych krążowników lotniczych, które miały otrzymać ciągły pokład lotniczy, jednakże nie zostały wyposażone w katapulty - okrętami tymi były Admirał Kuźniecow, oraz wykorzystywany przez Chińczyków Liaoning. Na pokładach wspomnianych maszyn zamierzano rozlokować jednostki przeznaczone do wykonywania zadań dozoru powietrznego z wykorzystaniem śmigłowców, które miały otrzymać odpowiednie radary. W 1985 r. przystąpiono do prac nad śmigłowcem przeznaczonym do realizowania zadań wczesnego ostrzegania - zorganizowanie budowy odpowiedniej maszyny spadła na biuro konstrukcyjne Kamowa, które postanowiło wykorzystać istniejący śmigłowiec Ka-29 z przeciwbieżnymi wirnikami głównymi, bardzo charakterystycznymi dla biura konstrukcyjnego Kamowa. Zgodnie z pierwotnymi założeniami pracowników biura zakładano, że nowy śmigłowiec otrzyma oznaczenie Ka-25RŁD względnie Ka-27RŁD. Nowy śmigłowiec zamierzano wykorzystywać głównie do lokalizowania i śledzenia obiektów powietrznych, w tym także nisko lecących pocisków przeciwokrętowych oraz celów nawodnych. Pierwszy prototyp maszyny noszącej jeszcze wówczas oznaczenie Ka-25RŁD, powstał na skutek przebudowania nieukończonego śmigłowca Ka-29, który znajdował się na terenie zakładów. Prace nad przystosowaniem maszyny do nowych zadań przebiegały stosunkowo szybko i w 1986 roku, śmigłowiec bez dodatkowego wyposażenia elektronicznego był gotów do lotu. Jednocześnie trwały prace nad budową drugiego prototypu. Równolegle w Związku Radzieckim pracowano nad systemem radiolokacyjnym Oko. W tym czasie prace zaczęły się przeciągać - głównie ze względu na problemy finansowe Związku Radzieckiego.
A jeśli podoba się Państwu to co robię i chcecie zobaczyć więcej treści na kanale, zapraszam do stawiania mi wirtualnej kawy. Aby to zrobić wystarczy wejść w link i dokonać przelewu na wybraną przez siebie kwotę: buycoffee.to/balszoi
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @balszoi
#airforce #aviation #lotnictwo #helicopter #helikopter #śmigłowiec #kamov #russia #navy #aircraftcarrier #china #india

Авто/Мото

Опубликовано:

 

9 апр 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 43   
@KS-ModelismoAviacionHobby
@KS-ModelismoAviacionHobby 3 месяца назад
Kamow to moje ulubione biuro konstrukcyjne...
@krystianszczepanskiiii
@krystianszczepanskiiii 3 месяца назад
kamowy, jedne z najlepszych...
@waldemarbiaek3549
@waldemarbiaek3549 3 месяца назад
Dziękuję prowadzącemu kanał i wszystkim wspierającym oraz widzosłuchaczom. Pozdrawiam.
@srogamina
@srogamina 3 месяца назад
Ta szczerość BARDZO SERDECZNYCH powitań jest bardzo serdeczna i witająca xD
@dariuszp1305
@dariuszp1305 3 месяца назад
Ja pie... naprawdę odkrywcze 😂
@asdkjh4370
@asdkjh4370 3 месяца назад
Kamow - szacunek - niesamowite i rewolucyjne projekty.
@user-dp2je8fq2m
@user-dp2je8fq2m 3 месяца назад
DOBRA ROBOTA
@jankwiatkowski4081
@jankwiatkowski4081 3 месяца назад
O jest co obejrzeć, po zabiegu w szpitalu 😊
@SukinSzkot
@SukinSzkot 3 месяца назад
lotnictwo pokładowe rosji/zsrr też ma długą tradycję i prężnie się rozwija 😉
@vipr20111
@vipr20111 3 месяца назад
Ale jeszcze szybciej się zwija.
@pawciu_jankowski338
@pawciu_jankowski338 3 месяца назад
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@seboho6938
@seboho6938 3 месяца назад
Absolutnie fantastyczna maszyna. W swoim czasie,najlepszy śmigłowiec ZOP.
@janusz4156
@janusz4156 3 месяца назад
35 lat Ka-31 "Helix" w 2021/2022 roku.
@arkadiuszwachowski3055
@arkadiuszwachowski3055 3 месяца назад
Dzięki za program pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
@Tomasz_M
@Tomasz_M 3 месяца назад
Dobrzeżewieczór!
@savatesuperbe3654
@savatesuperbe3654 3 месяца назад
Jestem wiernym widzem/ słuchaczem kanału od długiego czasu, ale ciagle frapuje mnie pytanie: skąd autor czerpie te wszystkie smakowite i wyczerpujące informacje??😊 pozdrawiam serdecznie i gratuluje wytrwałości.
@flanker27k61
@flanker27k61 3 месяца назад
maszyna tak brzydka że aż piękna :)
@user-vp6xo3rf6c
@user-vp6xo3rf6c 3 месяца назад
Dzień dobry szanowny Panie Balszoi. Jest jedne uzupewnienie. Lotniskowiec sprzedany do Hindii nazywaw sie "Адмирал Горшков". "Варяг" byl sprzedany Ghinom za smiechotworne 200 tysęcy dolaruw
@tomaszadamowicz9786
@tomaszadamowicz9786 3 месяца назад
Skandal.!!!!!
@gnotto
@gnotto 3 месяца назад
🖐️😎👍
@dariuszp1305
@dariuszp1305 3 месяца назад
Iwany ruszyły na żer 😂
@mikoajjakubbarski2551
@mikoajjakubbarski2551 3 месяца назад
Drogi Balszoi jeśli wiesz, to czy możesz pomóc i odp. na pytanie - helikopter miał pierwotnie działać jako wysunięta stacja radarowa, służąca do wykrywania wielu celów np. pocisków okręt-okręt/samolot-okręt w celu zwiększenia skuteczności obrony przed atakiem (skuteczności obrony plot. i prak.)? Śledzenie dodatkowo tak? plus 20 obiektów to serio jakieś zdolności? - chyba że to traktować tylko jako małe wsparcie - wysunięte?
@Balszoi
@Balszoi 3 месяца назад
Nie pamiętam dokładnie ile miało być w grupie pokładowej Kuźniecowa, ale gdzieś trafiłem że 5-6 Ka-29 plus 3 Ka-31, więc przy założeniu, że jeden w gotowości, jeden w powietrzu i jeden w przygotowaniu do startu to pewne wsparcie to dawało. Natomiast 20 celów to było w latach 80, sporo, w latach 90., robili dobrą minę do złej gry, a w latach 2000., doszli do 40 celów dodatkowo.
@seboho6938
@seboho6938 3 месяца назад
​@@Balszoi Dokładnie - maszyna ma swoje lata,kiedy powstawał,był po prostu świetny.
@Psychonauta
@Psychonauta 3 месяца назад
AWACS z aliexpress
@aleksanderdomanski222
@aleksanderdomanski222 3 месяца назад
Hahaha. Przy tej ilości wyprodukowanych egzemplarzy to ciężko mówić o produkcji seryjnej.
@krzysztofantoniewicz824
@krzysztofantoniewicz824 3 месяца назад
Cha cha cha - tyś niepełnosprytny w stopniu lekkim (oby).
@tomaszbuczek7769
@tomaszbuczek7769 3 месяца назад
Stajnia Kamowa jest sama w sobie prekursorem układu przeciw bieznego Ka 31/50/52 I kamow rolniczy
@PunkinsSan
@PunkinsSan 3 месяца назад
Wygląda jak mi8 z ucietym ogonem 😂😂😂
@IgiSzy
@IgiSzy 3 месяца назад
Raczej sea hawk (chyba) z silnikami z mi-8 i uciętym ogonem
@seboho6938
@seboho6938 3 месяца назад
Nie wiem jakie prochy obaj żrecie,ale nie róbcie tego - przynajmniej ograniczcie 🤣
@paweponiko2682
@paweponiko2682 3 месяца назад
Beznadziejny śmigłowiec na jeszcze gorszym lotniskowcu! 😂
@n1n249
@n1n249 3 месяца назад
Kuzniecow to nie lotniskowiec ale krążownik lotniczy , i w czym beznadziejny ten kamow ?
@paweponiko2682
@paweponiko2682 3 месяца назад
@@n1n249 no tak… krążownik lotniczy, pełniący funkcję pseudo lotniskowa! 🤣 w czym jest beznadziejny? W parametrach radaru, w czasie przebywania w powietrzu, zasięgu… lotniskowiec ze skocznią to ślepa uliczka… strata pieniędzy!
@n1n249
@n1n249 3 месяца назад
@@paweponiko2682 W tamtej koncepcji w której budowano te okręty w ZSRR miały rację bytu ze względu na autonomiczność którą dawało silne uzbrojenie rakietowe zarówno defensywne ja i ofensywne , grupa lotnicza była niejako uzupełnieniem tego a główną projekcję siły dawały przeciwokrętowe granity. Dodać należy że projekt 11435 to ostatnie drzewo rozwoju tego typu okrętów -czy to była chybiona koncepcja ? Trudno na to odpowiedzieć tak samo jak trudno porównywać 30 letni okręt z obecną koncepcją prowadzenia działań wojennych . Pytanie było w czym Helix jest " beznadziejny"
@paweponiko2682
@paweponiko2682 3 месяца назад
@@n1n249 Nie prawda, ta koncepcja była błędna od początku... po co lotnictwo pokładowe, skoro nawet SU-33 mogą startować ze skoczni tylko uzbrojone "na lekko" i bez dodatkowych zbiorników paliwa. Nie mówiąc o samolotach wczesnego ostrzegania...stąd taki śmieszny śmigłowiec... bez zasięgu, bez pułapu, bez długotrwałości lotu. W czym jest beznadziejny poza tym? Radziecka elektronika, radary... w porównaniu do Zachodu to jest śmieszne. Tu nawet nie ma o czym rozmawiać... Błędna koncepcja skoczni dotyczy tak samo nowych brytyjskich lotniskowców.... wielkie okręty bez skoczni i napędu jądrowego (tak jak ten rosyjski złom) nie mają podejścia nawet do francuskiego lotniskowca... który właśnie koncepcyjnie jest prawidłowy!! I ma prawdziwe lotnictwo pokładowe!!
@n1n249
@n1n249 3 месяца назад
​@@paweponiko2682 Okręty były projektowane pod vtol-e które dawały większe możliwość, z "z braku laku" czyli problemów z jakiem41 zmieniono wszystko pod konwencjonalne migi czy suchoje. Oczywiście zmniejszyły się tez -z racji braku katapult- możliwości bojowe okrętu . Głównym założeniem projektu tego typu okrętów jak też i dużych krążowników rakietowych w ZSRR była autonomiczna walka z amerykańskimi lotniskowcami , dlatego też w tym wypadku oprócz ograniczonych funkcji lotniczych okręty dostały bardzo silne ofensywne uzbrojenie rakietowe . W tamtych czasach dawało to większe możliwość niż grupa lotnicza dlatego też przy ocenie tego typu okrętów należy brać pod uwagę wszystkie jego zdolności bojowe.
@slav8820
@slav8820 3 месяца назад
Matka Kamowa była Polką.
@tomaszbuczek7769
@tomaszbuczek7769 3 месяца назад
Mam propozycie może zrobić film o Maserati ME p 1099 Aviva VR 1.1 (wiatrakowiec)
Далее
Qizim 58-qism | Anons |Nimaga meni bolam o'ladi ?
00:47
MiG-21MF | ostatnie lata w Polsce
15:48
Просмотров 11 тыс.
AW101 w Polsce | czyli co tak naprawdę kupiliśmy
14:52
V Zlot Śmigłowcowy w Kępie
16:23
Просмотров 1,1 тыс.
Tupolew Tu-2 w polskim lotnictwie
14:15
Просмотров 13 тыс.
Dornier Do 335 Pfeil | niemiecka strzała
17:11
Просмотров 24 тыс.
Humu | Historia jednego myśliwca
15:59
Просмотров 14 тыс.
As który się nie kłaniał | Stanisław Skalski
23:48
F-14A Tomcat | kociaki w irańskiej służbie
21:08
Просмотров 6 тыс.
PZL TS-8 Bies | wielki sukces Tadeusza Sołtyka
16:13
Комфорт в Нива 2131  #offroad
0:18
Просмотров 1,5 млн
Skyfall mit dem Auto 💨💥 #crash #pov
0:26
Просмотров 15 млн