Тёмный

Monitorowanie i zarządzanie ekosystemem Antarktyki - innowacje - dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire 

Wszechnica FWW
Подписаться 90 тыс.
Просмотров 1,6 тыс.
50% 1

Monitorowanie i zarządzanie ekosystemem Antarktyki - innowacje - dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire
Badania pingwinów i ssaków płetwonogich w takich odległych regionach niektórym mogą się wydawać bardzo atrakcyjne. Ale są też i tacy, którzy zastanawiają się nad sensem prowadzenia takich badań i nad ich kosztami.
Dr Małgorzata Korczak-Abshire przekonuje, że badania te dostarczają bardzo istotnej wiedzy i są wykorzystywane w podejmowaniu bardzo ważnych decyzji. Przekonuje, że naukowcy dokładają wielu starań aby te badania prowadzić we współpracy międzynarodowej, aby minimalizować koszty i niekorzystny wpływ jaki pozostawia za sobą obecność człowieka w tym unikatowym obszarze naszej planety.
Monitorowanie i zarządzanie ekosystemem Antarktyki to bardzo szeroki temat. Wiadomo, że najlepiej żeby przyroda "zarządzała się" sama. Gdy jednak rozpoczynamy jakieś wykorzystywania zasobów naturalnych to należy ustalić zasady racjonalnego działania.
Antarktyka to region biogeorgaficzny obejmujący swym zasięgiem zarówno Antarktydę (kontynent) oraz archipelagi i wyspy, które przylegają do tego kontynentu, i cały Ocean Południowy. Ocean Południowy charakteryzuje się bardzo wysoką produktywnością i bogactwem gatunkowym.
dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire - Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, Zakład Biologii Antarktyki. Od 17 lat bada populacje gatunków wskaźnikowych zależnych od kryla w regionie zachodniej części Półwyspu Antarktycznego. Wyniki jej prac wykorzystywane są do podejmowania decyzji dotyczących zrównoważonego rybołóstwa na wodach Oceanu Południowego, oraz do ochrony integralności całego systemu Antarktyki. Od wielu lat pracuje w grupie roboczej do spraw monitoringu ekosystemu i zarządzania
Wykład w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL
Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wsze...
anchor.fm/wsze...
wszechnica.org...

Опубликовано:

 

10 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 5   
@karolwojdak9892
@karolwojdak9892 Год назад
Ciekawy materiał.
@sandylopez9346
@sandylopez9346 Год назад
ciekawy material dziekuje
@TheMachinas
@TheMachinas Год назад
Ciekawy materiał
@ultimathule1000
@ultimathule1000 Год назад
Jaki jest sens pobytów naukowców na Antarktydzie. Nie lepiej wysłać na początku sezonu jeden lotniskowiec z tysiącem dronów, wysłać je na wszystkie strony, zbadać wszystkie interesujące miejsca, zebrać drony, wrócić do portu i analizować sobie dane w zaciszu gabinetów naukowców ?
@malgorzatakorczak8488
@malgorzatakorczak8488 Год назад
Dzień dobry, mniej więcej w tym kierunku zmierzamy :-) Badamy możliwości sprzętu i nowe technologie w tych wyjątkowo wymagających warunkach klimatycznych, aby opracować standardowe metody monitoringu zdalnego. Do tej pory ze sporymi sukcesami. Ale niestety, nie wszystko da się zbadać z wykorzystaniem teledetekcji i telemetrii. A nawet i te rozwiązania wymagają naszej interwencji na miejscu. Nie zlokalizowalibyśmy zimowych siedlisk gatunków wskaźnikowych zależnych od kryla, gdybyśmy nie założyli nadajników na badane osobniki. Nie określilibyśmy struktury genetycznej ginącej populacji pingwinów, gdybyśmy nie pobrali prób do wykonania niezbędnych analiz, czy nie wymienili baterii w fotopułapkach, itp... Ale, kto wie? Może w przyszłości te czynności będą wykonywać mało inwazyjne, wydajne, niezawodne roboty, niewymagające konserwacji. Pozdrawiam, MKA
Далее
Uroki chilijskich lodowców / Julian Podgórski
31:46
Просмотров 1,3 тыс.
Они захватят этот мир🗿
00:48
Просмотров 801 тыс.
Co to jest czas? - Stanisław Bajtlik
58:04
Просмотров 917 тыс.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Tańczące neutrina, Michał Eckstein
47:49
Просмотров 29 тыс.