Тёмный

NIE mów „SMACZNEGO" i „NA ZDROWIE"! 

Aleksandra Pakuła
Подписаться 74 тыс.
Просмотров 67 тыс.
50% 1

Sprzedaż mojej pierwszej książki właśnie się rozpoczęła! Dowiedz się więcej na ➡️ instytutetykie...
---
Wielu z nas przyzwyczajonych jest, że przed rozpoczęciem posiłku mówi się „smacznego", a kichającemu życzy się „na zdrowie". Etykieta ma na ten temat jednak co innego do powiedzenia - ani „smacznego", ani „na zdrowie" życzyć się nie powinno.
UCZ SIĘ ZE MNĄ DOBRYCH MANIER CODZIENNIE!
▶️ Instagram → / aleksandrapakulapl
▶️ Facebook → / aleksandrapakulapl
▶️ Blog → aleksandrapakul...
▶️ Szkolenia → www.instytutety...
▶️ Sklep → sklep.instytute...

Хобби

Опубликовано:

 

17 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 230   
@magdak5906
@magdak5906 3 года назад
Jak kiedyś, jako jedyna w towarzystwie nie powiedziałam "smacznego", a potem "na zdrowie", to powiedziano mi, że jestem źle wychowana. U mnie w domu po prostu nigdy się tego nie mówiło, więc ja automatycznie też nie używałam tych dwóch zwrotów "grzecznościowych". Dlatego nie znoszę kiedy ktoś tak do mnie mówi.
@jagnarej224
@jagnarej224 3 года назад
Biedactwo...
@aram5642
@aram5642 3 года назад
Wytykanie komuś "złego" wychowania można też poddać krytyce z tego samego powodu. A może w tym momencie osobie krytykowanej przypomina się całe dzieciństwo spędzone w sierocińcu lub internacie, i przykro jej, że nie miała prawdziwego domu, z którego mogłaby wynieść lepsze wychowanie?
@saldownik
@saldownik 2 года назад
😱😱
@Bidelox
@Bidelox 2 года назад
O mam tak samo! Jak ja nienawidzę tego cholernego "smacznego". Siedzę sobie w pracy na stołówce i spokojnie jem śniadanie i co chwila "smacznego" wrr
@AsterFoz
@AsterFoz Год назад
@@Bidelox mnie też to drażni, zwłaszcza że nie jem w pracy. :) Siedzę i coś czytam, a tu mi życzą smacznego i oczekują okazania wdzięczności.
@lidiaomen-wiacek1884
@lidiaomen-wiacek1884 3 года назад
Zadaję sobie pytanie co jest ważniejsze etykieta czy empatia/relacja? Mam wrażenie ze stosując te wszystkie zasady przy stole na pewno nie delektowalabym się jedzeniem i atmosferą tylko stresowalabym się gafami
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Dlatego tłumacze - wiedzę warto mieć, ale zdrowy rozsądek przede wszystkim. Gdy w naszym domu od lat używa się tych zwrotów - świetnie! Gdy jednak wybierzemy się na ważną służbową kolację, warto znać te zasady, by czuć się pewnym siebie :-) Dobrego dnia!
@agata2754
@agata2754 3 года назад
Jeśli wyniosałabyś takie zasady z domu to przychodziłyby Ci naturalnie, tak jak to co dziś robisz w sposób naturalny 😀
@marshineee
@marshineee 3 года назад
A czy ktoś KAŻE Pani stosować te zasady?
@beatan1736
@beatan1736 2 года назад
Brawo Lidia, zgadzam się z Tobą 👍
@beatan1736
@beatan1736 2 года назад
@@marshineee Spokojnie, Lidia wyraziła tylko swoje zdanie, po co ta agresja
@aniakowal151
@aniakowal151 3 года назад
Uff... jak dobrze, że ktoś ma takie samo zdanie. Zawsze mnie drażniło to na zdrowie, a mam katar alergiczny całe życie. Zawsze chciałam, by nie zwracano na mnie uwagi.
@katarzynabutrym5401
@katarzynabutrym5401 2 года назад
Ja mam ten sam problem w miesiącach kwiecień-czerwiec zaczyna się u mnie alergia i na spotkaniach ze znajomymi zdarza mi się kichnąć wiele razy w krótkim czasie, i jak słyszę od każdego po kolei "na zdrowie", za każdym razem jak kichnę to nie jest to komfortowe, i jestem poirytowana (bo nie jest moją winą, że mam alergię i organizm właśnie w taki sposób reaguje). Jak próbowałam kiedyś zwracać uwagę, że nie muszą na to moje kichanie zwracać uwagi i reagować właśnie w ten sposób, że mówić "na zdrowie" to część osób się obraziła, i była jakaś taka napięta atmosfera. Później za każdym razem ja czułam się winna tego, że kicham i nie pozwalam im powiedzieć "na zdrowie". Dlatego rozumiem co czujesz i cieszę się, że nie jestem sama w tym poglądzie.
@weroniq1698
@weroniq1698 3 года назад
Myślę, że należy tutaj podkreślić, że jest to savoir-vivre stosowany na spotkaniach formalnych, a nie w codziennym życiu, w którym te zwroty są przejawem życzliwości. :)
@magdak5906
@magdak5906 3 года назад
Tak, bardzo życzliwe. Szczególnie jak mam pełną buzie jedzenia, ktoś nagle życzy mi "smacznego" a ja w tej sytuacji rozważam 2 opcje- albo nie odpowiedzieć nic, co pewnie ujdzie za niegrzeczne, albo wypluć wszystko z powrotem na talerz by móc swobodnie odpowiedzieć. Jeszcze w sumie można z pełnymi ustami podziękować, plując przy okazji komuś w twarz jedzeniem. Wszystkie opcje są bardzo eleganckie.
@weroniq1698
@weroniq1698 3 года назад
@@magdak5906 Nie mówię o elegancji, tylko o życzliwości :D zamiast odpowiadać, zawsze można skinąć głową ;)
@magdak5906
@magdak5906 3 года назад
@@weroniq1698 wiesz... Dla niektórych naprawdę to nie jest nic życzliwego, a raczej bardzo... irytujące. Dobrze że coraz częściej się mówi o tym, ze jednak nie wypada używać tych zwrotów. I nie mam pojęcia skąd się one wzięły, dlaczego powszechnym jest, że to "tradycja". W moim domu kultywuje się tradycje ale nigdy nie było mowy o tych dwóch zwrotach "grzecznościowych".
@weroniq1698
@weroniq1698 3 года назад
@@magdak5906 Myślę o życzliwości ze strony osoby kierującej te zwroty, trudno pomyśleć, by robiła to ze złośliwości. :) Ale zgadzam się, że jest to też kwestia nawyków. Dlaczego się tak spopularyzowały - trudno powiedzieć. Może właśnie z chęci życzliwego zareagowania
@LoneWolf-lt7fe
@LoneWolf-lt7fe 2 года назад
A jakie to są spotkania formalne? Przyjęcie w ambasadzie?
@welalina
@welalina 3 года назад
Kiedy na przykład ja sama jadłam kanapkę w trakcie przerwy pomiędzy wykładami, a koleżanka podchodziła i sama nic nie jedząc mówiła do mnie smacznego to czułam się niezręcznie.
@AsterFoz
@AsterFoz Год назад
dlaczego?
@AKx560
@AKx560 Год назад
Niezręcznie? To masz jakiś problem ze sobą chyba.
@AsterFoz
@AsterFoz Год назад
@@AKx560 być może mam. Ludzie z problemami ze sobą też pracują. Nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz, więc po co ryzykować i robić rzeczu bezsensowne? Tak, koleżanka też może mieć prpblem ze sobą, który ją do tego popycha. Ale jeśli nie ma, to po co to wszystko?
@formalina2905
@formalina2905 Год назад
I ja sobię życzę aby ten filmik był puszczany non stop na głównej na yt. Kur wi ca mnie strzela jak zacznę już jeść a ktoś co chwila SMACZNEGO, SMACZNEGO, SMACZNEGO .....
@rafam4002
@rafam4002 Год назад
ty i ta laska wyżej w komentarzach to strasznie znerwicowane jesteście. Jedną kurwica trafia a druga z pełnymi ustami wypluwa wszystko na talerze żeby odpowiedzieć na zwrot. Ja to nawet w 1,5 godzinnym korku jestem spokojny.
@formalina2905
@formalina2905 Год назад
@@rafam4002 i co w związku z tym? pytałam? prosiłam o komentarz do mojego czy jak?
@marcinadamkiewicz5810
@marcinadamkiewicz5810 2 года назад
Mam inny postulat. Nie mówmy sobie "Dzień dobry". Przecież jak się wchodzi na halę szlifierską, to i tak nikt nie słyszy, a machanie rękami i zmuszanie pracowników do odkiwnięcia nam byłoby w złym tonie prawda? Dlatego postuluję, żeby w ogóle "Dzień dobry" wyrzucić z naszego słownika. A na poważnie. Stołówka pracownicza jest jedną z setek sytuacji w których możemy powiedzieć smacznego i w większości z nich nie powoduje to żadnych komplikacji (Wigilia, przerwa śniadaniowa na budowie, chwila kiedy po prostu jemy coś przed komputerem, rodzinny obiad w domu, kolacja we dwoje). W tych wszystkich sytuacjach ten problem co na stołówce nie zachodzi, więc oparcie (jak sama twierdzisz) teorii(!) że jest to "w złym tonie" tylko na jednej sytuacji jest, sorry... demagogią. To raz. A dwa, tak jak "dzień dobry" nie jest sugerowaniem, że dzień może być zły, a "smacznego" że może być nie smaczne, "na zdrowie" nie jest sugerowaniem, że jest się chorym, tylko życzeniem, aby to kichnięcie "wyszło komuś na zdrowie" (tak jak np. kichanie po tabace), a więc życzeniem, by był zdrowy(!). Dlaczego więc można życzyć abyśmy mieli dobry, dzień, ale już żebyśmy byli zdrowi, nie można? Wszystkie te wyrażenia są pięknymi, prastarymi formami dostrzeżenia drugiego człowieka i okazania mu szacunku i (poza kilkoma sytuacjami kiedy faktycznie jest to niepraktyczne) powinny zostać w naszym słowniku. Pozdrawiam.
@rbrykala
@rbrykala 4 года назад
Akurat te dwie zasady etykiety do mnie nie przemawiają. Smacznego owszem w miejscach publicznych może być upierdliwe ale to przecież jest życzenie komuś dobrze. Jak coś takiego ma być niekulturalne. Poza tym mając pełne usta jedzenia nie musimy odpowiadać a wystarczy jedynie skinąć głową. Zaś kichanie to nie jest choroba a jego pierwsze stadium, o którym na ogół się właśnie dowiadujemy. Zatem życzenie komuś zdrowia też jest życzeniem miłym i kulturalnym. Jak dla mnie to bardzo rozdmuchane i naciągane jak z tym dzień dobry, które ładnie porównałaś.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 4 года назад
Rafal Brykala Wielu z nas pamięta sytuacje, gdy siedząc np. na spotkaniu lub sali wykładowej, kichnęło, i przez całą salę zabrzmiało głośne „na zdrowie” prowadzącego, zwracając oczy wszystkich na kochającego. Ja wtedy modliłam się, by po prostu to zignorowano ;-)
@EinfachEineKatze
@EinfachEineKatze 3 года назад
@@aleksandrapakula hehe śmieszne..bo jak czasy się zmieniaj, to i moda i znaczenie słów.. Uważam, ze trzeba stare zasady również bardziej dostosowywać do nowych czasów. Owszem, są zasady, które powinny być niezmienne, ale jest ich garstka.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
@@EinfachEineKatze Opiniowaniem i opisywaniem zmian zachodzących w języku zajmuje się Rada Języka Polskiego. Nie jest tak, że popełniany błąd zostanie uznany za właściwy, tylko dla świetego spokoju. Język żyje, ale ma też swoją historię, która go buduje.
@nataliaw2850
@nataliaw2850 3 года назад
Rafał Brykała mialam dodać komentarz, ale tak dobrze to opisałeś, że już nie muszę. Mam takie samo zdanie.
@dominikacwynar7183
@dominikacwynar7183 4 года назад
Nigdy nie czułam potrzeby mówienia "smacznego" i wprost nie znoszę kiedy ktoś zwraca się tak do mnie w trakcie posiłku. Podobnie mam w przypadku "na zdrowie". Kiedy ktoś kaszle - ignorujemy to. Co jest takiego wyjątkowego w kichaniu? Dzięki Tobie mam przynajmniej mniejsze wyrzuty sumienia. 😅
@hi.panorama
@hi.panorama 4 года назад
Mam tak samo! :)
@VvLunaVv
@VvLunaVv 3 года назад
@@hi.panorama Ja też.
@aram5642
@aram5642 3 года назад
Zgadzam się! Reagowanie wybiórczo akurat na kichanie, to dla mnie przejaw jakiegoś zabobonu - zupełnie jak "kto trafi jako trzeci na migdała, ten będzie bogaty".
@palikirmajuro1249
@palikirmajuro1249 3 года назад
Podpisuję się pod tym. Mam tak samo.
@agata2754
@agata2754 3 года назад
Dziękuję że zajęłaś się tą kwestią. Ja ze swojej strony nie będę ulagać naciskom i odpowiadać (zwłaszcza że tak jak wspominasz często po kilka razy w trakcie obiadu, w dodatku z pełnymi ustami) bo jestem nauczona, że nie zagląda się innym w talerz w związku z czym takie życzenia są nie na miejscu. Zgodnie z tym czego jestem nauczona jeśli ktoś mówi, smacznego, czy zachwyca się zapachem mojej potrawy może być głodny i wypada w takiej sytuacji podzielić się posiłkiem... Z żadnych książek o etykiecie ani kursów się tego nie nauczyłam, tak było w mojej rodzinie od pokoleń. To samo z "na zdrowie"... ktoś kichnął, usmarkał się i obsmarkany musi dziękować za życzenia. Z mojej perspektywy nonsens. Wychowywać jednak nie będę, mam nadzieję, że wszyscy którzy potrzebują trafia na Twój kanał 😉😁
@marcinm9527
@marcinm9527 Год назад
Jak ktoś mi mówi smacznego kiedy jem, stawia mnie w niezręcznej sytuacji. Albo nie opowiem mu nic, albo będę musiał mówić "z pełną buzią" Tak czy siak źle, poza tym w ten sposób przerywa mi posiłek co jest ogromną niezręcznością z jego strony. A mówienie komuś, kto kichnął "na zdrowie" jest równoznaczne z tym, że to co nieumyślnie/odruchowo zrobił jest jakimś odstępstwem od normy/wyjątkową sytuacją. To tak jakby osobie która ma katar za każdym razem gdy się "wysmarcze" mówić na zdrowie, albo jak ktoś ma biegunkę i wyjdzie z toalety, albo nie wiem, ze złamaną nogą chodzi o kulach i się potknął ale nie przewrócił... Bzdura totalna.
@biedaznedza7540
@biedaznedza7540 3 года назад
Nieraz chciałoby się zjeść w spokoju, ale się nie da, gdy kolejna przechodząca obok osoba życzy "smacznego". Niesmaczne to...
@havvacieslak7192
@havvacieslak7192 2 года назад
Gdy ktoś kichnie, utarło się mówić "Na zdrowie", ponieważ ma to swoje korzenie w okultyźmie słowiańskim. Nasi przodkowie wierzyli,że jeśli jakaś osoba choruje, to stało się tak, ponieważ, ktoś wcześniej rzucił na nią urok. W związku z tym słowo "na zdrowie" miało odwrócić złe zaklęcie.
@monikam3897
@monikam3897 Год назад
Ciekawe 😊 dla mnie te dwa zwroty sa tak naturalne i bez podtekstów, że ciężko byloby mi się odzwyczaić, a wręcz bałabym się, iż ich brak odebrany byłby za niegrzeczny 😅
@annakaczorowska3860
@annakaczorowska3860 2 года назад
U mnie w domu nigdy nie stosowało się zwrotu "smacznego" przed posiłkiem. Zawsze drażniło mnie to w szkole, na uczelni czy w pracy, właśnie z tego powodu, że istnieje spore ryzyko zakrztuszenia się jedzeniem, które się w tym czasie konsumuje. Zaś "na zdrowie" uważałam za jakąś pozostałość po przesądach, więc to kichanie ignorowałam (dodatkowo jestem osobą bardzo praktyczną i zbędne zwroty lub gesty staram się omijać, bądź też kwestionuję ich zasadność). Dopiero z kanału Czas Gentelmenów dowiedziałam się, że przypadkowo stosowałam się do zasad savoir-vivre. Dobrze, że istnieje drugi kanał na YT, który porusza kwestie związane z etykietą. Zatem daję łapkę w górę, subskrypcję i idę zapoznać się z pozostałymi materiałami z Pani kanału.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 2 года назад
Bardzo dziękuję!
@kingan5412
@kingan5412 3 года назад
W kulturze mojego partnera (Rosjanin z Łotwy) przyjęło się że gospodyni na początku posilku (zanim zacznie się jeść) życzy приятного аппетита. Jako gospodyni także nie wyobrażam sobie trochę zacząć jeść jako pierwsza (tak, wiem że zasady savoir-vivre'u pozwalają a wręcz wskazują na to ale wydaje mi się to w pewien sposób niegrzeczne plus często technicznie/logistycznie niemożliwe bo wolę żeby goście mieli podane jedzenie ciepłe a sobie przynoszę na końcu i nie oczekuję ( a wręcz nawet nie chce) że wszyscu będą czekać na mnie. Mieszkam w UK i tu po kichnięciu zwykle mówi się "bless you" czyli jednak znaczenie ciut inne niż nasze "na zdrowie". Czekam na kolejne odcinki i pozdrawiam serdecznie :-)
@RuskiUrok
@RuskiUrok 3 года назад
No właśnie, w Rosji życzy się приятного аппетита przed rozpoczęciem posiłku
@monikaparuch6503
@monikaparuch6503 2 года назад
Dziękuję za tę sugestię. Poczułam ulgę, że te denerwujące zwroty typu: "smacznego" i "dziękuję"gdy ktoś kichnie, nie powinny być używane, i jest to jak najbardziej zasadne. Faktycznie, niekomfortowo jest odpowiadać na kolejne z rzędu: "smacznego". Te rzekomo grzecznościowe sformułowania tak naprawdę nie polepszają relacji, a tylko przeszkadzają. Niestety, są tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, w miejscach pracy, że nieprędko uda się je wyplenić,dodatkowo, osoby nieużywające ich uważane są za źle wychowane, co jest oczywistym absurdem. Osobiście nie znoszę pustych frazesów i "życzeń". Denerwuje mnie taka pusta mowa.
@ewska3758
@ewska3758 4 года назад
Próbowałam sobie wmówić ta zasadę o braku mówienia „smacznego” (zasadę znam od Ciebie z instagrama 😀) ale niestety nie do końca to czuje bo tak niekulturalnie wchodzić do kuchni w pracy i nic się nie odezwać. Jeśli powiem dzień dobry to i tak ta osoba musi z pełnymi ustami odpowiedzieć dzień dobry. Myślę, że tutaj w tej sytuacji najlepsze byłoby mówienie smacznego, ale z założeniem ze osoba jeżdżąca nie odpowiada dziękuje mówiąc tylko kiwając głową. Próbowałam w pracy metody niemówienia smacznego ale to nie wychodziło. Ten zwyczaj jest mocno zakorzeniony i na prawdę bardzo niekulturalnie wychodziło jak wchodziłam do kuchni nic nie mówiąc 😞. Także o ile inne zasady sv są dla mnie logiczne i zrozumiałe tak ta nie może do mnie trafić bo wydaje się niestety niepraktyczna.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 4 года назад
Rozumiem to! Z mojego doświadczenia wynika, że to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Zastąpienie „smacznego” uśmiechem zdaje egzamin. Zawsze można też skomplementować zapach lub wygląd posiłku i opowiedzieć o swoim - w taki sposób, by nie zmuszać osoby to szybkiego odpowiadania :-)
@VvLunaVv
@VvLunaVv 3 года назад
Ja nigdy nie mówię. Mam to gdzieś...
@maciekimama2188
@maciekimama2188 3 года назад
Ew Ska również mam takie odczucie. Mówienie "na zdrowie" czy "smacznego" wydawało mi się grzecznym i ciepłym życzeniem dla kogoś. 🌹
@Anna-fi5hm
@Anna-fi5hm 3 года назад
A ja nie znoszę jeść obiadu w firmowej kuchni właśnie przez to głupie smacznego... koszmar. Wystarczyłoby, jakby ktoś szedł i po prostu uśmiechnął się - wtedy nie sygnalizuje, że ma mnie gdzieś, ale też nie mówi nic do mnie i nie muszę odpowiadać. W końcu komunikacja to nie tylko słowa. Uśmiech może być bardziej cenny niż wymuszone smacznego
@crazyfrytka
@crazyfrytka 2 года назад
O ile generalnie zgadzam się ze wszystkim, tak uważam, że "Smacznego" świetnie sprawdza się jako sygnał do rozpoczęcia posiłku i nie zamierzam rezygnować z niego w tym kontekście. Osoby czekające przy stole na rozpoczęcie posiłku zazwyczaj żywo rozmawiają ze swoimi sąsiadami i nie patrzą na gospodarza, toteż wyraźne powiedzenie "Smacznego" jest świetnym sposobem, aby dać wszystkim znać, że rozpoczynamy jedzenie. Zwłaszcza w domowych sytuacjach, gdzie przecież nie korzystamy z serwetek ani nie siedzimy jak na szpilkach, wpatrzeni w gospodarza. :)
@eureka9217
@eureka9217 2 года назад
Tym bardziej, że przed posiłkiem ludzie nie mają jedzenia w ustach, więc ten argument nie działa
@annarojek3992
@annarojek3992 2 года назад
Owszem, to jest jedyną sytuacja kiedy można życzyć "smacznego" i może /powinna to zrobić osoba która przygotowała posiłek. W innym wypadku to moim zdaniem nietakt
@dHempfler
@dHempfler Год назад
Dla mnie traktowanie powiedzenia, lub nie, "smacznego" w kategoriach taktu czy nietaktu to jakiś smutny absurd dzisiejszych czasów. Że w ogóle kogoś ten problem zajmuje... Zabłądziłem w internecie ;)
@martynakowal1844
@martynakowal1844 3 года назад
Fajna z Ciebie dziewczyna, młoda i w dodatku głupot nie opowiadasz także wielki s😘zacunek dla Twojej osoby, oby takich osób z wartościowymi tematami było więcej....
@iwosta3434
@iwosta3434 3 года назад
Dziękuję za ten odcinek😄 Nie mówię smacznego i co gorsza nie mówię na zdrowie co jest mi wypominane. Zawsze mnie wkurza jak wszyscy przechodząc obok mojego pokoju w biurze krzyczą mi Smacznego i już wszyscy na piętrze wiedzą, że coś jem. To samo z kichaniem. Uważam, że jak ktoś kicha to ewentualnie powinien powiedzieć przepraszam, a nie czekać, aż mu ktoś powie Na zdrowie, zwłaszcza że niektórzy mają kichnięcie tak nagle i głośne, że mogą spowodować zawał. Mnie pani w szkole uczyła, że się mówi przepraszam po kichnięciu i nam w klasie nie życzyła Na zdrowe i uważam że miała racje😀
@muratyakupoglu1041
@muratyakupoglu1041 3 года назад
Gdy mi np w kantynie kolejne osoby życzą smacznego, lekko się kłaniam, uśmiecham, lub kiwam ręką w podziękowaniu. Nie odpowiadam werbalnie z pełnymi ustami. Ale byli tacy co odpowiadali na "smacznego" - " ch♡j ci do tego" gdy ich to mierziło. Nie skomentuję 🙃
@mmmariach6652
@mmmariach6652 3 года назад
Kiedyś w gronie znajomych lub bliskiej rodziny , padały odpowiedzi :co głodnemu do tego, co było najczęściej kwitowane uśmiechem, każdy to znał i akceptował.
@kala7650
@kala7650 Год назад
*Do mojego taty też ktoś kiedyś tak brzydko odpowiedział, kiedy życzył komuś smacznego, bo nie wiedzieliśmy, że to będzie złe i że są nowe zasady. I mój tata odpowiedział wtedy tej osobie: ,,Co mi do tego, to mi do tego, ale Ci chamie życzę smacznego". Nie mogłam powstrzymać śmiechu, świadkowie zdarzenia też nie.* 🤣
@elzbietajoanna4297
@elzbietajoanna4297 3 года назад
Jak byłam mała i któregoś razu poszłam do koleżanki, to powiedziałam jej rodzicom (jedli obiad) tylko "Dzień dobry". Po jakimś czasie koleżanka powiedziała mi, że jej rodzice stwierdzili, że jestem niekulturalna, bo nie powiedziałam im "smacznego." 🤷🏻‍♀️
@crazydaisy8366
@crazydaisy8366 3 года назад
Dlatego ja w środowisku pracy mówię "smacznego" i "na zdrowie" bo inaczej wyjdę na buca 🤣🤣🤣 W domu nigdy tak nie mówię bo zawsze było to u nas wytykane jako nieeleganckie. Tak samo w innych miejscach poza pracą
@elizadolittle1951
@elizadolittle1951 Год назад
Nie zgadzam się ani z jednym ani z drugim stwierdzeniem. ☹
@agnieszkap.5657
@agnieszkap.5657 Год назад
Na podstawie jakiej literatury te wskazówki?
@ewakociubinska5236
@ewakociubinska5236 3 года назад
Trzy zaczarowane slowa , prosze , dziekuje , przepraszam , lepsze to niz dzisiejsze wulgaryzmy mlodych .Przyszlismy na Ziemie po wiedze roznych dziedzin ,gdyz Ziemia jest Biblioteka Wiedzy oraz wykorzystac ta wiedze do czynienia dobra .Empatia to najwazniejsze ...
@dobromiaannapiega880
@dobromiaannapiega880 Год назад
Dziekuję.
@walentynka8361
@walentynka8361 Год назад
Smacznego ! mówimy jak w jednym czasie, rozpoczynamy posiłek , szczególnie w środowisku gdzie niezbyt się znamy. Smacznego w pracy gdzie każdy je gdy osobno, często przy biurku jest nietaktem .
@kasiam2237
@kasiam2237 3 года назад
Ciekawe wyjaśnienia. Nigdy bym się nie doszukała w życzeniu "na zdrowie" jakiejś zawoalowanej pretensji, że ktoś chory nie został w domu, tym bardziej, że często powody kichania są bardzo różne (jak też zostało powiedziane w filmie), zwykle jest to neutralne albo wręcz mówione z troską. Sama życzę zdrowia niemal przy każdej możliwej okazji, bo uważam że to taki element życia, którego nikomu nie powinno brakować. Znacznie gorsze od miłego/neutralnego "na zdrowie" są jakieś pseudośmieszne żarciki typu "Sto lat! ... ciężkich robót" albo sugestie, że kicha się "na picie (alkoholu)" itp. - to już jak najbardziej może być krępujące dla wielu odbiorców takowych życzeń czy komentarzy. Jeśli chodzi o smacznego - nie wystarczy po prostu odrobina uwagi i mówienie tego, kiedy ktoś akurat nie ma pełnych ust, aby odpowiedzieć? :) Dla mnie to taki po prostu zwyczajowy, miły gest. Częściej spotykałam się z niepisanym "wymogiem" tego życzenia (a jego brak lekko zakrawał o "niekulturalność", jak też wspominano w innych komentarza), niż z uznawaniem tego za gafę. Już kiedyś spotkałam się z informacją, że nie wypada życzyć smacznego (i postanowiłam nadal tak mówić w gronie znajomych, ale zachować tę zasadę na wypadek jakiegoś bardziej oficjalnego wydarzenia - jeśli kiedyś się trafi (; ), ale nie wiedziałam, że to samo tyczy się "na zdrowie".
@annazmudka2967
@annazmudka2967 3 года назад
Mój dziadek uważał że jest lepszy zwrot jak ktoś kuchnie kilkakrotnie i mawiał: raz na wódeczkę, dwa na dupeczkę, trzeci raz na katar. Wszyscy mieli zawsze ubaw 🤣
@weronika4186
@weronika4186 3 года назад
U nas, na zdrowie, drugi raz sto lat, trzeci raz prawa- w sensie że się te życzenia/wróżby spełnią. Nigdy nie słyszałam by ktoś się poczuł urażony bo "zwracam uwagę na jego niedyspozycję". Raczej nie używa się tych zwrotów w ciężkiej chorobie i nigdy się z tym nie spotkałam. To faktycznie byłoby nietaktowne. Ale gdy kichnie bo coś podrażniło mu nos? Nie da się nie kichnąć więc z nietaktem to nie ma wiele wspólnego. Tak jak wiele zasad etykiety jest jak najbardziej do przyjęcia to niektóre brzmią absurdalnie i są objawem sztywniactwa dla mnie.
@krzychumak2361
@krzychumak2361 3 года назад
Spotkałęm się ze zwrotem: tak się kicha na kielicha. Co zawsze poprawia nastrój.
@boguslawahalemba6783
@boguslawahalemba6783 3 года назад
Jeśli mówię do osoby to patrzę na nią i widzę czy ma pełne usta.. Myślę że "smacznego" to piękny zwyczaj i z niczym złym mi się nie kojarzy.. Co do kichania to jest to niezależne od nas i może lepiej być niezauważonym.. "na zdrowie" to jak "widzę cię".. Chociaż to również zależy od podejścia.. Mnie nie drażnią te zwroty.. Myślę że najważniejsze są relacje... Jednak bardzo Panią podziwiam za znajomość tych zasad.. Chociaż mam swoje ale chętnie posłucham.. ❤️ Pozdrawiam. ❤️
@iwonakiejno3452
@iwonakiejno3452 3 года назад
A co z mówieniem dziękuję po posiłku? Czy odpowiadać? Często się z tym spotykam jednak wydaje mi się także nie do końca zgodne z etykietą. Jak powinnismy zakończyć posiłek?
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Oczywiście, można podziękować, ale najlepiej dopiero po zakończeniu całego, zamiast mówić wciąż i wciąż. Jeśli jesteśmy gospodarzami, możemy powiedzieć np. „Bardzo się ciesze, że smakowało”.
@teresabiernacka9287
@teresabiernacka9287 3 года назад
Smacznego mówi osoba, która sporządziła posiłek.
@aram5642
@aram5642 3 года назад
Czyli takie zaklinanie rzeczywistości ;)
@joannab6282
@joannab6282 3 года назад
Wystarczy powiedzieć: Dobrego apetytu
@wojtekgol8993
@wojtekgol8993 3 года назад
Proszę przemyśleć używanie zwrotu "umówmy się ". Pozdrawiam ;-).
@lisazawadzka13156
@lisazawadzka13156 3 года назад
Faktycznie. Często używane. Nigdy nie analizowałam tego zwrotu. Też muszę to przemyśleć. Dziękuję 🌻.
@DayJobEnd
@DayJobEnd 3 года назад
Mi się wydaje że to polskie zwyczaje i uprzejmość.
@margueritedebek1351
@margueritedebek1351 3 года назад
Nie tylko ALE już pani Rotchildowa o tym mòwiła żadnych : smacznego i na zdrowie.
@dobrawodazoteciekawostki8161
@dobrawodazoteciekawostki8161 3 года назад
Witam. Smacznego. Na zdrowie. Ustalam te wyrazy autorytarnie za uprzejme :)
@AsterFoz
@AsterFoz Год назад
Przede wszystkim to bez sensu jest mówienie "na zdrowie" jak ktoś kichnie, ale nie jak kaszlnie, beknie albo pierdnie. A skoro nie mam ochoty mówić "na zdrowie" pierdzącym, to i kichającym nie zamierzam. To jakieś szamańskie przypisywanie magicznej mocy kichnięciom spowodowało, że ten zwrot zaistniał, a skoro już ludzkość wie czym kichnięcie jest, to nie ma sensu traktować go inaczej niż pozostałych wymienionych "odgłosów cielesnych".
@AnWoj
@AnWoj 14 дней назад
Zabawny i mądry komentarz, moim zdaniem.
@justynateresa
@justynateresa 2 года назад
Jak ktoś kicha to najlepiej powiedzieć: "Nie na wodę" . 🤣🤣 I zaprosić na flaszkę. 😁
@basia8393
@basia8393 3 года назад
Wyjątek - dla przedszkolaków hasło Smacznego! jest sygnałem do rozpoczęcia jedzenia. I to się sprawdza:)
@biedaznedza7540
@biedaznedza7540 3 года назад
W przedszkolu - owszem. I tylko tam :)
@mtomc9224
@mtomc9224 3 года назад
Skoro w przedszkolu dzieci uczą się zaczynać posiłek po „smacznego”, to jak to później wykorzenić w dorosłym życiu ?
@basia8393
@basia8393 3 года назад
@@mtomc9224 chyba to jednak tak nie działa. Dodam że kindersztubę tworzy dom
@katarzynajedwabista901
@katarzynajedwabista901 2 года назад
Mój przedszkolak, kiedy kichnie w domu, a ja nie powiem mu 'na zdrówko', zwraca mi uwagę... Grrr.
@eureka9217
@eureka9217 2 года назад
Dzię-ku-je-my
@magdalenakolasa3807
@magdalenakolasa3807 3 года назад
Bardzo Pani ładnie w tym kolorze koszuli. Szukam jakiejś książki o savoir-vivre dla nastolatków może Pani coś polecić?
@magorzataw.8792
@magorzataw.8792 3 года назад
Jest kanał Czas dżentelmenów i wiązki pana Stanisława Krajskiego.
@jolantatrofimiuk8984
@jolantatrofimiuk8984 8 месяцев назад
Jak ma sie zachowac ktos zaproszony z wizyta do polskiego domu. Czy przyjsc z kwiatami dla pani domu ?
@gosiatym7496
@gosiatym7496 Год назад
No to lepiej modlitwa 😉, ludzie starsi i tak to będą mówić i to się nie zmieni.Zawracanie głowy.
@teresagogulska3498
@teresagogulska3498 3 года назад
Jesteś trenerem, czy trenerką?
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Bardzo długo mówiłam o sobie „trener”, jednak kilka miesięcy temu, gdy feminatywy weszły mi w krew, przeszłam na „trenerka” i we wszystkich nowszych materiałach już takie określenie można znaleźć ;-) Nie przeszkadza mi jednak nazywanie mnie przez kogoś trenerem.
@margueritedebek1351
@margueritedebek1351 3 года назад
Bardzo dobry program. W Polsce nie przywiązujemy wielniej wagi do savoir-vivre. A szkoda. Coś co mnie wręcz denerwuje to brak serwetek na stole podczas posiłku. Proszę kontynuować. Moim zdaniem takich rzeczy powinno się uczyć w szkole. Życzę miłego dnia.
@Joanna5
@Joanna5 4 года назад
Jak jak dama zareagować na pochwałę potraw? Oto jest pytanie!😅 zawsze mnie to krępuje i nie wiem co odpowiedzieć oprócz zwykłego, suchego "dziękuję "
@VvLunaVv
@VvLunaVv 3 года назад
Miło mi, że Ci smakowało...uśmiech... Myślę, że wystarczy.
@annadziekiewicz8600
@annadziekiewicz8600 3 года назад
Dla mnie modlitwa przed posiłkiem ma znaczenie o innym wyrazie, nie jako etykieta.
@quelaverite1036
@quelaverite1036 3 года назад
Pani trener tłumaczy zasady savoir-vivre’u z perspektywy polskiej, która nie jest uniwersalna. Od przeszło pięćdziesięciu lat mieszkam za granicą i własne doświadczenie nauczyło mnie, że należy przestrzegać zasad etykiety kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. Jest to sprawa tak oczywista, że nie mam zamiaru rozwijać ten wątek. Uważam, że jeśli dobrych manier nie wyniosło się z domu, to żaden „trening” nie zrobi z nas osoby zachowującej się z klasą.
@weroniq1698
@weroniq1698 3 года назад
A czy za granicą człowiek się nie uczy nowych zasad od obcych ludzi? ;)
@annarentel8600
@annarentel8600 Год назад
Dziękuję
@Mimi-nr2oe
@Mimi-nr2oe 3 года назад
Czy to nie są zasady angielskiej królowej ? Czy to staropolskie zasady ? Pytam zupełnie poważnie .
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
To są zasady istniejące na całym świecie - w każdym języku pojawia się ten błąd i w każdym języku w publikacjach nt. etykiety od dziesięcioleci pojawia się wyjaśnienie, dlaczego lepiej tych słów unikać.
@Mimi-nr2oe
@Mimi-nr2oe 3 года назад
@@aleksandrapakula dziękuję za wyjaśnienie ☺️
@xxxyyy4237
@xxxyyy4237 3 года назад
Etykieta jeszcze obowiazuje?
@lisazawadzka13156
@lisazawadzka13156 3 года назад
Dobre😂. Aczkolwiek też tego nie zauważam wśród ludzi, na codzień.
@czesawjakubiczka4131
@czesawjakubiczka4131 2 года назад
Starsi ludzie są przyzwyczajeni do dawnych obyczajów. Jak,się niepowie smacznego,czy na zdrowie zwracają uwagę za nie grzeczność. Co,robić takimi osobnikami sympatyczna,urokliwa Pani??Pozdrawiam i niech każdy dzień będzie szczęśliwy. Jak,ja się cieszę że takie programy postały.Może,obecnym czasie co się zmieni kulturze,obyczajach.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 2 года назад
Jeśli takie zwyczaje obowiązują w naszym domu lub ktoś nam życzy „smacznego”, zawsze z uśmiechem dziękujemy - dobre maniery polegają na dostosowaniu swojego zachowania do okazji.
@jola3938
@jola3938 2 года назад
Niestety Ci starsi ludzie wychowali się w czasach komuny/ tylko najstarsi mogliby pamiętać czasy sprzed/ , a wtedy obowiązywała zupełnie inna etykieta, właściwie to lepiej było nie wspominać , ze znamy”dworskie „obyczaje. To trochę tak jak z wigilijnym karpiem.Wszyscy myślimy, ze to tradycja z dawien dawna, a tak naprawdę była tania i jedyna dostępna w PRLu
@Saturnus666
@Saturnus666 2 года назад
Jak mnie to wkurza w pracy! Jem i ciągle muszę odpowiadać. Zacząłem tylko kiwać głową bo nie będę mówić z pełnymi ustami
@damafotelowa2219
@damafotelowa2219 Год назад
Przeciez to sa zwroty grzecznosciowe, a mamy byc grzeczni i mili dla innych.
@AnWoj
@AnWoj 14 дней назад
Smacznego to moim zdaniem wchodzenie w czyjąś przestrzeń w trakcie osobistej i w pewnym sensie intymnej czynności, jaką jest spożywanie posiłku. Nie lubię, nie robię tak innym i tak wyraża się moja kultura i empatia. Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Tak samo z kichaniem. Uważam to za zakłócenie ciszy i przepraszam, gdy juz mi sue wyrwie. Nie przyjmuję "na zdrowie" ani nikomu nie mówię, bo nie ma to najmniejszego sensu. Moje zdrowie nie zależy od tego czy ktoś mi go życzy, czy nie.
@antoninamazurkiewicz4120
@antoninamazurkiewicz4120 3 года назад
Zasady etykiety, o których Pani mów znane były już maszym przodkom ale Pani się pózno urodziła i tego najwidoczniej nikt nie przekazał co jednocześnie umocniło Panią że dopiero teraz Polacy będą coś wiedzieć
@domip.2494
@domip.2494 3 года назад
Dziękuję!
@aram5642
@aram5642 3 года назад
Stasznie się społeczeństwo zradykalizowało, sądząc po komentarzach. Pierwsi do oceniania czyjegoś wychowania, pierwsi do sądzenia przez pryzmat swoich zwyczajów. Jak nie powie "smacznego" - cham! Jak nie odpowie na "na zdrowie" - cham! Zagranica mówi bon apetit, to znaczy, że tak należy i że to jest wyznacznik kultury. Wyjmijcie te kije ze swoich... [wężykiem]. Mam nadzieję, że przynajmniej mówicie wszyscy "dzień dobry" i ustępujecie miejsca starszym osobom w tramwaju.
@kala7650
@kala7650 Год назад
​@@w.418 *No właśnie, miejsce jest dla potrzebujących, z jakiegoś tam powodu. Ja w MPK nawet nie siadam, bo dopóki mam sprawne nogi, to mogę stać, ale jak mi słabo, to nie będę ustępować siwemu panu z kijami sportowymi w ręce tylko dlatego, że jest starszy. Taką wysportowaną starszą osobę to może nawet urazić.* 🙂
@elzbietamizera1062
@elzbietamizera1062 3 года назад
A kto wymyslil te zadady tej etykiety
@lelo177
@lelo177 3 года назад
Te zasady mają uzasadnienie praktyczne, więc wymyślili je ludzie praktyczni. By to zobrazować podam przykład trochę ekstremalny. Proszę sobie wyobrazić, że usiłuje Pani zjeść posiłek w miejscu obok którego przechodzą setki ludzi. Bliżej Pani nieznanych, jednak wspólne zakwaterowanie w domu wczasowym zobowiązuje ich (w ich mniemaniu oczywiście) do życzenia Pani smacznego. Zdąży Pani zjeść zimny już obiad przed kolacją?
@elzbietamizera1062
@elzbietamizera1062 3 года назад
@@lelo177 zjedzenie posilku to ma byc radosc ze jest sie z ludzmi I miedzy ludzmi a nie stres bo z tego dostaje sie niestrawnosci
@lelo177
@lelo177 3 года назад
@@elzbietamizera1062 Słuszna uwaga. Są jednak skuteczniejsze metody stwarzania miłej atmosfery niż zdawkowe "smacznego", ale każdy ma prawo do swojego zdania. Miłego dnia życzę.
@betelgezaa
@betelgezaa 2 года назад
Smacznego to zdecydowanie zaklinanie przyszłości. Tak samo dzień dobry - chcemy aby był dobry dzięki naszej uprzejmości. Ale odpowiedz na to powinna być w zasadzie jedna - wzruszamy ramionami. W ten sposób odpowiadamy - a to się okaże. Wiec nie dziękujemy za coś co może nic nam dobrego nie da. Na zdrowie zgadzam się z nią / to sugeruje ze ktoś ma zarazę kowit itp i zaraz umrze i innych pozaraża. To bardzo dyskryminujące sugerowanie choroby. Zreszta to samo gdy piszemy komuś / pozdrawiam. Tez bezczelnie sugerujemy ze jest chory.
@deadlynightshade1658
@deadlynightshade1658 Месяц назад
Ja ostatnio jadłam obiad na korytarzu w szpitalu, obok przy stoliczku siedziała jakaś pani i powiedziała mi "smacznego". Złapał mnie lekki cringe, ale odpowiedziałam "dziękuję". Ona pewnie nie ogląda Twoich filmików 😅
@jolantatrofimiuk8984
@jolantatrofimiuk8984 8 месяцев назад
Prosze o podstawy
@magorzatazjska342
@magorzatazjska342 3 года назад
NIGDY nie kicham, gdy jestem chora - gdy jestem przeziębiona, to KASZLĘ. Kichnięcie to odruch wywołany chwilowym łaskotaniem lub podrażnieniem śluzówki nosa przez pył, zapachy itd.
@chopacyznaszejpracy5137
@chopacyznaszejpracy5137 Год назад
Nieżyt nosa to choroba (infekcje bakteryjne lub wirusowe) i przy nieżycie się kicha, a nie kaszle.
@julkajasion5023
@julkajasion5023 2 года назад
Nie długo nie wypadało będzie mówić dzień dobry dziękuję i do zobaczenia
@joannab6282
@joannab6282 3 года назад
Ufffffff. Nareszcie :)
@agnieszka4567
@agnieszka4567 3 года назад
Albo ktoś Ci ukradł Instagram albo link jest niewłaściwy 😉
@dHempfler
@dHempfler Год назад
Dobrze, że pochodzę z prostego, szczęśliwego domu, gdzie zwyczajowo mówiło się "smacznego" czy "na zdrowie". Instytut wiedzy nikomu nie potrzebnej, no, może tylko snobom.
@ewatalik9432
@ewatalik9432 Год назад
Co za bzdury...
@agam406
@agam406 3 года назад
Mówienie "na zdrowie" przy kichaniu jest zupełnie bez sensu i czasem przerywa czyjąś wypowiedź, co jest niegrzeczne. Gdyby miała być konsekwencja, to co mówić przy innym odruchu jakim jest kaszel z powodu zakrztuszenia się, czkawka?
@renatam.3390
@renatam.3390 3 года назад
Dziękuję za uświadamianie rodakom, że mówienie "smacznego" nie do końca jest właściwe. Mam jednak wrażenie, że trudno będzie pozbyć się tego życzenia z naszego języka/zwyczajów.
@dHempfler
@dHempfler Год назад
Oczywiście że będzie to trudne. Co w tym złego? Bo jakiś snob mówi, że to zasady etykiety? Przecież to smutny absurd. Nie chcesz mówić czy odpowiadać na zwykłe, proste "smacznego" to twoja sprawa i nikomu nic do tego.
@rafalkowalski5815
@rafalkowalski5815 4 года назад
rozumiem to co mowisz jest logiczne i moze masz racje :) ale nie wyobrazam sobie jesc u babci ciotki mamy tesciow itd (wszyscy kulturalni ludzie na poziomie ) i nie mowic lub nie odpowiadac smacznego :) takze szczerze mowiac ja ten punkt wogole bym wyeliminowal uznal ze jest to jakas fanaberia calkowicie bez sensu co innego z powiedzeniem na zdrowie kiedy ktos kichnie to jeszcze mozna zrozumiec
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 4 года назад
rafal kowalski Ależ ja się zgadzam! Właśnie dlatego powiedziałam, że gdy nam ktoś życzy, to dziękujemy i nie robimy wykładów - ważne jest, by umieć dostosować się do każdej sytuacji ;-)
@juliabiszkont2811
@juliabiszkont2811 4 года назад
Ola od zawsze powtarza, że zasady etykiety trzeba dostosować do sytuacji ;) inaczej zachowujesz się przy cioci i babci a inaczej na firmowym obiedzie z szefem/ klientem. Prosta sprawa ;) także myśle ze mówienie smacznego na obiedzie u babci jest w lepszym tonie niż w restauracji na oficjalnym spotkaniu
@asiaskalska3462
@asiaskalska3462 2 года назад
Smacznego podobno życzą tylko ci, co podają nam jedzenie, np. kelnerzy.
@AsterFoz
@AsterFoz Год назад
Jak już w pracowej jadalni mówicie smacznego, to mówcie to osobom, które... jedzą. To, że ktoś tam spędza przerwę nie znaczy że je. Nie każdy je w pracy i takie automatyczne "smacznego" w tej sytuacji oznacza jak dla mnie "mam cię gdzieś, nie zwracam na ciebie uwagi, ale mówię cośtam bezmyślnie, żeby ci się wydawało, że cię lubię". A jeszcze bardziej od życzących smacznego braku posiłku drażnią mnie ci, co oczekują tłumaczenia się dlaczego nie jem albo usiłują mi wciskać swoje żarcie, bo biedactwo nie ma. Dajcie mi wszyscy święty spokój. Mam przerwę i chcę odpocząć, a nie się z wami boksować.
@zjow4755
@zjow4755 5 месяцев назад
Nie mowie smacznego. Nigdy. Rodzice mnie tego nie nauczyli. I nie czuje tego. I nie znosze jak ktos mi zyczy smacznego, ani gdy mi ktos mowi na zdrowie .
@annadziekiewicz8600
@annadziekiewicz8600 3 года назад
A zdrowie mówię mówię przy stole, nigdy, gdy ktoś kicha.
@elzbietamizera1062
@elzbietamizera1062 3 года назад
Jemy jak chcemy, mowimy jak chcemy I mowimy smacznego kiedy chcemy ludzie to nie roboty
@renatam.3390
@renatam.3390 3 года назад
I puszczamy gazy jak chcemy, róbta co chceta! Ja się pod tym nie podpisuję
@elzbietamizera1062
@elzbietamizera1062 3 года назад
@@renatam.3390 kazdy ma kultury troche,mowimy o ludziach wychowanych,a nie uchowanych
@krystynapiatkowski2408
@krystynapiatkowski2408 Год назад
w czasie PRLu gdy jako dziecko wracalam do domu z kolonii letnich i powiedzialam przy stole smacznego to moja lagodna z natury Matka mowila, ze ""....taka komunistyczna etykieta ze zbiorowego zywienia w porzadnym towarzystwie jest wielka gafa Tak samo bylo w domach znajomych moich Rodzicow Druga sprawa, ktorej u nas w domu nie bylo to zmuszanie gosci zaproszonych i przypadkowych do zdejmowania butow , a teraz jak slysze jest to nagminne w Polsce
@panodfrancuskiego
@panodfrancuskiego 4 года назад
Brawo, Aleksandro!
@misiek5949
@misiek5949 5 месяцев назад
smacznego mówią owce. piwo i pizza są smaczne ale ich codzienne stosowanie na zdrowie nie idzie. jadam na zdrowie, nie jestem hedonistą.
@KSokol-oz9tb
@KSokol-oz9tb 3 года назад
nieprawda ... każdy ustala sobie te zasady - smacznego to jest hasło do rozpoczęcia jedzenia . .. żadnej serwetki też na kolanach nie rozkładam -to takie staroświeckie.. -używam do obcierania ust ..
@rudziszko
@rudziszko 3 года назад
Jak najbardziej - każdy ustala sobie zasady, których wygodnie jest mu używać. Jednakże Twoje osobiste przekonania nie powodują, że to, o czym mówi Ola, jest nieprawdą. W wielu domach, tak jak i w moim, istnieje zasada, że hasło "smacznego" jest zaproszeniem do rozpoczęcia posiłku, jednakże w momencie, kiedy spożywam swój posiłek np. w pomieszczeniu socjalnym w pracy, a ktoś wchodzi i życzy mi smacznego akurat wtedy, kiedy przeżuwam kęs, czuję się bardzo niekomfortowo.
@entombet4702
@entombet4702 3 года назад
Smacznego nie możemy mówić bo jak ktoś je coś fatalnego, może pomyśleć, że to drwina. Odgrzewasz wczorajszy obiad z mikrofali...a tu jakiś bezczelny typ rzuca - smacznego! Będzie z tego "pa fu" jak nic.
@antygona-iq8ew
@antygona-iq8ew 3 года назад
To wyjaśnienie akurat jest bardzo przekonujące. Już miałam iść na wojnę o zasadność smacznego a tu zostałam zdemitaliryzowana. W takich wypadkach jak odpisałeś smacznego będzie raczej niegrzeczne.
@lattemacchiato858
@lattemacchiato858 3 года назад
Większość społeczeństwa uznałaby nieużywanie tych zwrotów za brak kultury osobistej, nie porywałabym się na próby zmieniania obyczajów na siłę, teoria którą Pani przedstawia nie przyjmie się w społeczeństwie.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Tak jak wspomniałam - gdy w domu mówimy tak od lat, wszystko jest OK. Gdy jednak zostaniemy zaproszeni na ważny obiad, lepiej to sobie darować :-)
@arturw7682
@arturw7682 3 года назад
Dla mnie to zawsze lekka żenada jak ktoś zacznie i wszyscy po kolei przy stole mówią mi że ma być dla mnie smaczne. Już sensowniej byłoby mówić "na zdrowie". No ale nie powiesz to źle wychowany jesteś dla 90% ludzi.
@martabiel3971
@martabiel3971 2 года назад
Smacznego nie mówimy przed posilkiem bowiem moze to wskazywac na to, ze posilek moze byc niesmaczny. Gospodyni daje znak gosciom do rozpoczęcia posilku i jako.pierwsza rozpoczyna posilek. Jesli chodzi o kichniecie to do konca sie nie zgodzę np. we Francji mowimy za twoje pragnienia, aby sie ziscily lub za twoje milosci, aby sie powiodly i ueazam, ze jest to urocze.. co kraj to obyczaj
@basikx2368
@basikx2368 3 года назад
Pani Aleksandro, świetny materiał - dziękuję! Co jednak mamy robić, gdy jemy coś w kantynie i ktoś do nas mówi "smacznego" - odpowidać dziękuję, czy nie? Druga sytuacja: zasiadamy do firmoego, eleganckiego obiadu w kilka osób, jedna z osób mówi "smacznego", reszta odpowiada chóralnie "smacznego" - czy należy dołączyć do odpowiadających "smacznego", by w oczach współbiesiadników nie wyjść na gbura, który nie życzy inym, by im posiłek smakował? 😯
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Gdy ktoś już smacznego nam życzy, odpowiadamy mu. Nie należy wytykać innym błędów, wpędzać w zakłopotanie. Wystarczy powoli wdrażać to we własne życie, np. nie życząc swoim gościom „smacznego", a po prostu zaczynając jeść.
@MrsMagdalenaKamila
@MrsMagdalenaKamila 3 года назад
Kto teraz przejmuje się tym, że gospodarz domu używa serwetki?? :(
@auroralaura3496
@auroralaura3496 3 года назад
Całkiem sporo osób
@antygona-iq8ew
@antygona-iq8ew 3 года назад
Przecież smacznego życzy sie przed rozpoczęciem posiłku, zanim jeszcze ktokolwiek weźmie łyżkę do ręki.
@rudziszko
@rudziszko 3 года назад
Owszem, jednakże zdarzają się sytuacje, w których życzy się smacznego posiłku już podczas jedzenia, np. w szkolnej stołówce, na studiach, w kuchni pracowniczej.
@magorzataw.8792
@magorzataw.8792 3 года назад
Piękna sceneria filmu.
@tdzprv
@tdzprv 3 года назад
Czy to formalna czy nieformalna wersja etykiety? Czy po prostu materiał promocyjny mający na celu aby ludzie stracili wiarę w siebie i wykupili szkolenie? Jeżeli tak, to gratuluję pomysłu :)
@jolazieleniak7528
@jolazieleniak7528 3 года назад
Moim zdaniem jest Pani w błędzie. Słowo SMACZNEGO i NA ZDROWIE wynika z kultury osobistej. To nie tylko w Polsce ale to jest również praktykowane w innych krajach jak np. Francja, Włochy czy Wielka Brytania. Pamiętając , ze te kraje bardzo dużo wniosły do kultury Europejskiej. W ostatnich latach spostrzegłam, że niektórzy Polacy ulegają wpływom antykultury. Oczywiście ich decyzja. Jak poniższe, niektóre wpisy udawadniają niektórych te słowa "denerwują" lub "nie znoszę". Myśle, że niektóre osoby są jeszcze młode, są na drodze procesu dojrzewania lub jeszcze nie wykształcili w swoim jestestwie estetyki piękna, która w naturalny sposób pozwala zachować się taktownie i wychwytuje piękną kulturę. A może być jeszcze tak - to ta gorsza strona - że ktoś wewnątrz, żyje nie zgodnie z sobą i jest arogancki, to wtedy wszystko denerwuje. Poddaje pod refleksje.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Oczywiście, ma Pani prawo mieć takie zdanie. Antykultura nie ma tutaj jednak nic do rzeczy - stanowisko to można dostrzec w książkach poświęconych dobremu wychowaniu nawet z początku XX wieku, pisanych nie tylko w języku polskim. Pozdrawiam serdecznie!
@Mala21Maruda
@Mala21Maruda 3 года назад
@@aleksandrapakula W takiej sytuacji jak Pani wytłumaczy stosowanie "Bon appetit" (lub jego odmian) w innych krajach? Czy to oznacza ze inni sa mniej kulturalni niz Polacy czy moze my jestesmy pionierami etykiety?
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
@@Mala21Maruda Oznacza to, że wszyscy popełniany ten sam błąd. W każdym jednak kraju podczas eleganckich kolacji i oficjalnych wydarzeń ani smacznego, ani bon appetit się nie mówi.
@aram5642
@aram5642 3 года назад
Mam mieszane odczucia. O ile zawszę mówię "dzień dobry" itp, o tyle "smacznego" nigdy nie życzę. Na smacznego odpowiadam, w sytuacjach kameralnych/rodzinnych, ale nigdy w anonimowych lub masowych (z powodów opisanych w filmie). "Na zdrowie" to już dla mnie wybitny zabobon, nie mający nic wspólnego z kulturą. Gdybsię z kimś dobrze znam, to wtedy chętnie zażartuję z kichnięcia, ale tylko raz, i tylko gdy jest to objaw sporadyczny, a nie objaw choroby (w tym wypadku brakiem kultury jest raczej narażanie innych na swoje kichanie, albo też niezasłanianie ust).
@elzbietakazmierska1464
@elzbietakazmierska1464 3 года назад
Zawartość cukru w cukrze
@dankad.2703
@dankad.2703 2 года назад
Dla mnie to sztuczne, niby bycie grzecznym. Dla mnie te powiedzenia, były krępujące i źle się czułam gdy je słyszałam.
@jolantalesiak6894
@jolantalesiak6894 3 года назад
To są chore porady. Cały swiat przed rozpoczęciem posiłku życzy sobie bon apetit, a Pani nam wmawia, że nie należy tak mówić. Ktoś to chce z Polaków zrobić chamów i prostaków.
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Podczas domowych spotkań - tak, mówi się tak w wielu miejscach. Zapewniam jednak, że w eleganckich, oficjalnych sytuacjach nie usłyszy Pani tego zwrotu w niemal żadnym miejscu na świecie. Nie wiem, kto może chcieć zrobić z Polaków chamów i prostaków - mam nadzieję, że nie Pani :)
@gosinaa2356
@gosinaa2356 3 года назад
Ja słyszałam, że smacznego życzy kucharz
@wg5976
@wg5976 3 года назад
Trener etykiety? Chyba już mnie nic nie zdziwi...
@MrCynamonowyKroliczek
@MrCynamonowyKroliczek 3 года назад
Jak to nie, a Instytut? 🤣😂
@AnnaMariaMagdalena
@AnnaMariaMagdalena 3 года назад
Bardzo nieeleganckie jest życzenie "Smacznego!" do gospodyni, która przygotowała posiłek, jest to (mówiąc łagodnie) bardzo nietaktowne! Wskazuje to na to, że życzący ma podejrzenie, że posiłek nie jest smaczny (a jeszcze nie spróbował ;).
@ewa1028
@ewa1028 3 года назад
Piękne polskie zwroty. Po co walczyć z dobrą tradycją?
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Ależ to nie są polskie zwroty i nie wynikają z polskiej tradycji językowej.
@MateuszGrodek
@MateuszGrodek Год назад
0.04 - *trenerką, a nie "trenerem", naucz sie odmieniać czasowniki przez rodzajnik.
@edwardlewandowski7830
@edwardlewandowski7830 3 года назад
Szok i zdziwienie👀😈👋
@westerndeck
@westerndeck 4 года назад
Ładny filmik.
@i.p.4969
@i.p.4969 3 года назад
Absolutnie nie zgodzę się gdyż każdy kraj ma swoje obyczaje, np są kraje gdzie głośne mlaskanie , jest informacją, że jedzenie jest smaczne itp. Przykłady można mnożyć . Etykieta Królewska np, również wielu krajach wyglada odmiennie .
@aleksandrapakula
@aleksandrapakula 3 года назад
Ale czy ja gdzieś powiedziałam, że wszystkie zasady obowiązują wszędzie? :)
@krisbluesjay
@krisbluesjay Год назад
Cały świat angielskojęzyczny mówi sobie Bon Apetite i jakoś żyją. Pod Moską macie inaczej?
@grazynacyronek2129
@grazynacyronek2129 3 года назад
Ładna jest Pani
Далее
Jak elegancko pić kawę? | Savoir-vivre przy stole
9:34
БАБУШКА ВСЁ ИСПОРТИЛА #shorts
00:24
Просмотров 602 тыс.
7 sposobów na robienie lepszego pierwszego wrażenia
14:35
10 rzeczy, które pogarszają Twój wygląd
30:09
Просмотров 202 тыс.
9 porannych nawyków, które zmieniły moje życie
25:37
Okulary przeciwsłoneczne - 5 najczęstszych błędów
11:26
American Wizard
0:15
Просмотров 22 млн
"Spin it back, spin it back to me!” 🎶
0:12
Просмотров 13 млн