Тёмный

Nummi loquuntur-  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 953
Просмотров 446
50% 1

Odcinek poświęcony bitwie pod Bedriacum, w której 14 kwietnia 69 r. .n.e. legiony Vitelliusa pokonały wojska Othona. Choć nie była to klęska całkowita, a Otho miał jeszcze poparcie w Italii, a także wśród wojsk naddunajskich, jego pozycja uległa wobec skuteczności działań przeciwnika wyraźnemu osłabieniu... W odcinku wykorzystano monety Galby RIC 131, 328v i RIC 375, Othona RIC 14 oraz Vitelliusa RIC 107 i 109.
Można wesprzeć moją działalność numizmatyczną na patronite.pl/nummiloquuntur.pl

Опубликовано:

 

13 апр 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 6   
@MrBagietka1
@MrBagietka1 3 месяца назад
Bardzo ciekawy odcinek zwarzywszy na temat. Pozdrawiam Profesorze.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 3 месяца назад
Dziękuję. Co pewien czas inspiruję się datą i wykorzystuję monety jedynie jako ilistrację do konkretnych wydarzeń. Miło, że ta formuła się spodobała. Pozdrawiam!
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 3 месяца назад
Pozdrawiamy Pana Profesora i oglądamy !
@Marcin..C
@Marcin..C 3 месяца назад
Ciekawe jak wiele jest prawdy w przekazach historycznych o tym, że Othon popełnił samobójstwo by uchronić kraj przed wojną domową. To chyba dominująca, jeśli nie jedyna aktualnie wizja końca jego panowania. Być może prawdziwa, choć jego wcześniejsze działania w stosunku do Galby i Pizona rzucają cień na jego rzekomą szlachetność i zdolność do poświęceń. Druga rzecz to nieprawdopodobna ironia, która zawsze mnie uderza, gdy mowa o gwardii pretoriańskiej i jej zadaniu "ochrony cesarzy". W rzeczywistości chyba nic innego nie było tak częstą przyczyną gwałtownych zgonów cesarzy jak działania pretorian i ich nadmiernie ambitnych prefektów. Doprawdy Starożytny Rzym to nie było miłe miejsce jeśli chodzi o szczyty władzy. Bardziej bym je porównał do gniazda żmij, które tylko wybitne jednostki były w stanie utrzymać w ryzach.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 3 месяца назад
Drogi Panie, właśnie ten kontrast niezbyt cnotliwego życia Othona i jego samobójstwa ponoć z patriotycznych pobudek tak fascynował współczesnych, a dla historyka Tacyta i biografa Swetoniusza miał moc exemplum. Jaka była rzeczywista motywacja Othona? Tego się nie dowiemy. Natomiast co do gwardii pretoriańskiej ma Pan zupełną rację - począwszy zresztą od Makrynusa jej prefekcji kilkakrotnie byli zamieszani w spiski przeciw cesarzowi lub przynajmniej korzystali z okazji śmierci princepsa, by samym sięgnąć po władzę... Pozdrawiam serdecznie!
@przemaj7224
@przemaj7224 3 месяца назад
Pierwszy
Далее
Strong cat !! 😱😱
00:19
Просмотров 2,6 млн
БАССЕЙНЫ ПО ЦВЕТАМ ЧЕЛЛЕНДЖ !
38:20
OBRONA SZTABU
37:57
Просмотров 87 тыс.
Średniowieczne znaleziska z lasu
32:02
Просмотров 45 тыс.
NAJWIĘKSZY KATAKLIZM W HISTORII POLSKI
24:37
Просмотров 122 тыс.
Śpij żołnierzu w ciemnym grobie
32:24
Просмотров 439 тыс.