Тёмный
No video :(

Nummi loquuntur -  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 980
Просмотров 325
50% 1

Mennictwo partyjskiej, którego początki sięgają wprawdzie Arsakesa I (ok. 247-211 p.n.e.), ale w pełni ukształtowało się za Mitradatesa I (ok. 171-138 p.n.e.), odcisnęło swe niezaprzeczalne piętno na obszarze na wschód od państwa Seleukidów, a potem na wschód od Imperium Romanum, obejmując tereny od wschodnich rubieży współczesnej Turcji, przez Irak i Iran aż po Indus. Monety królów z dynastii Arsakidów wyróżniają się rozbudowaną tytulaturą grecką, w której stałym elementem był tytuł "filhellenos" - "przyjaciel Greków", co odzwierciedlało dążenie władców do zapewnienia komfortu licznym w miastach królestwa środowiskom Hellenów.

Опубликовано:

 

5 сен 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 13   
@krzysztofkudelski2824
@krzysztofkudelski2824 2 года назад
Pozdrawiam !
@piotrmalejki4524
@piotrmalejki4524 2 года назад
Gratuluję 400-stu subskrybentów panie Bartoszu.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 года назад
Dziękuję serdecznie. Długo na pokonaniego tego progu czekałem. Niemniej 400 osób zainteresowanych polskojęzycznymi filmami o monetach antycznych to bardzo satysfakcjonujący wynik. :)
@panadar4217
@panadar4217 2 года назад
Kolejny ciekawy film na Pana kanale! Miło widzieć, że po dłuższym okresie nieobecności ten kanał wciąż żyje i dostarcza rzetelną wiedzę. Choć Królestwo Partów odegrało swoją ważną rolę historyczną poprzez częściowe doprowadzenie do upadku świata Hellenistycznego, a także prowadzenie wojen najpierw z Republiką, a następnie Cesarstwem Rzymskim, jego numizmatyka mam wrażenie, jest słabo znana. Tym lepiej, że powstał taki film :)
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 года назад
Dziękuję bardzo serdecznie. W okresie obostrzeń pandemicznych, które znacznie zredukowały moją mobilność, znacznie łatwiej było przez długie miesiące utrzymywać cotygodniową dyscyplinę emisyjną. Najintensywniejszy okres wyjazdowy jednak za mną, więc pewnie znów co tydzień będzie nowy film... Ma Pan rację - rozległe i silne państwo Partów może nie doprowadziło do upadku świata hellenistycznego, bo rosło właściwie wyłącznie kosztem jednego z dużych hellenistycznych królestw - państwa Seleukidów, ale niewątpliwie stało się już w II w. p.n.e. bardzo poważnym zagrożeniem też dla mniejszych królestw - zwłaszcza pełniącej rolę bufora między rzymską a partyjską strefą wpływów Armenii. Dla Cesarstwa był to jedyny poważny przeciwnik, z którym zmagano się regularnie od Augusta (kampania, by odzyskać orły legionowe Krassusa i niedobitki jego wojska) po Sewerów. Kres królestwu Partów położyli jednak nie Rzymianie, lecz Sasanidzi, którzy stali się dla Rzymu, a potem wczesnego Bizancjum jeszcze większym wyzwaniem... Ani jednak Partowie, ani Persowie Sasanidzi nie przywiązywali tak dużej wagi do propagandowego wykorzystania monet, toteż ich mennictwo jest i pod względem ikonografii, i legend znacznie bardziej monotonne niż rzymskie. Dlatego, choć pokazałem raptem siedem monet, można uznać to krótkie wprowadzenie za znacznie pełniejsze niż oparte na równie skromnym materiale monetarnym wprowadzenie do mennictwa np. tylko jednej rzymskiej dynastii. Pozdrawiam!
@Dewajtis1944
@Dewajtis1944 2 года назад
Dzień dobry.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 года назад
Dzień dobry, mam nadzieję, że odcinek partyjski się Panu spodobał. Pozdrawiam!
@Dewajtis1944
@Dewajtis1944 2 года назад
@@bartoszawianowicz1753 Jestem w trakcie oglądanie, ale przyznam panu że estetyka tych monet troszkę odbiega od tych które zawładnęły moim sercem. Ale sama historia fascynująco przedstawiana. Panie Bartoszu miałem kiedyś zadać pytanie ale teraz sobie przypomniałem o tym. Zatem - czy w szeroko rozumianym mennictwie starożytnym były takie monety które bite były po by (zaspokajać handel międzynarodowy) a w życiu codziennym starożytnych nie miały zastosowania. Chodzi mi o to czy były monety którymi ludzie podczas zakupów na agorze nie korzystali.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 года назад
@@Dewajtis1944 Dziękuję za komentarz i pytanie. Królestwa Partów i Persów Sasanidów również mnie pociągają mniej niż ich przeciwnik - Rzym. Nie zmienia to jednak faktu, że historia wschodnich przeciwników Imperium jest również pasjonująca, a zdecydowanie mniej znana. Co do monet, którymi w okresie Grecji klasycznej nie płacono na agorze, cóż, właściwie zwykle nie dopuszczano tam żadnej monety obcej, z innych poleis, które zresztą często biły monetę według innych standardów wagowych. Najpierw trzeba było wymienić obce monety na lokalne u akredytowanego przez władze bankiera. W handlu międzynarodowym szczególnie chętnie w V w. p.n.e. przyjmowano ateńskie tetradrachmy ("sówki"), od ostatniej ćwierci IV w. po początek I w. p.n.e. taki zdecydowanie ponadregionalny charakter miały monety srebrne Aleksandra III Wielkiego i wzorowane na nich tzw. aleksandryny. Od końca III w. p.n.e. charakter coraz bardziej międzynarodowy zyskiwał rzymski denar, ale już np. w państwie Partów denary należałoby wymienić na partyjskie drachmy i odwrotnie. Osobny status miał Egipt Ptolemeuszy i potem Rzymian - tu do reformy Dioklecjana obiegała wyłącznie moneta bita dla Egiptu (głównie w stołecznej Aleksandrii), monety egipskie rzadko wywożono za granicę (choćby w obrębie Imperium Romanum). Poza tym pewna grupa monet prowincjonalnych z okresu cesarstwa - tzw. medaliony - miały charakter raczej prestiżowo-okolicznościowy niż monetarno-rynkowy i również trudno sobie je wyobrazić w obiegu na agorze lub forum...
@Dewajtis1944
@Dewajtis1944 2 года назад
@@bartoszawianowicz1753 Bardzo dziękuję za rozjaśnienie mi zagadnienia. Ech ta sówka, kiedyś ją zdobędę. Moja żona uważa że to jedna z najpiękniejszych monet.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 2 года назад
@@Dewajtis1944 Życzę udanych łowów! Jako swoiste EUR lub USD V w. p.n.e. były "sówki" bite masowo i, choć są przeszacowane, dość łatwo kupić ładny egzemplarz nawet poniżej 1000 zł.
Далее
Как дела перцы?
00:25
Просмотров 72 тыс.
Rosjanie zatrzymani pod Pokrowskiem | dr Marek Kozubel
14:56
Mój Prąd 6.0  Koniec kasy, szybko poszło.
9:39
Просмотров 1,1 тыс.