Тёмный

Nummi loquuntur -  

Bartosz Awianowicz
Подписаться 953
Просмотров 562
50% 1

Kolejny odcinek z Berlina, tym razem z 400. aukcji Künkera, która odbyła się dzień przed World Money Fair. Ponieważ na berlińskich aukcjach niemieckiego potentata nie ma antyku, skupiam się na monetach śląskich i polskich, ale nie odmówiłem sobie przyjemności pokazania również kilku imponujących medali. Jednocześnie jest to pierwszy odcinek odkąd założyłem profil na Patronite.pl. Jeśli uważają Państwo cykl Nummi loquuntur - #Monety mówią za ciekawy i przydatny, mogą Państwo zostać moimi Patronami: patronite.pl/nummiloquuntur.pl Będę zaszczycony!

Опубликовано:

 

8 фев 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 16   
@pawewabnik1813
@pawewabnik1813 5 месяцев назад
Wspaniały pokaz wspaniałej sztuki.
@adamoblbaut5357
@adamoblbaut5357 5 месяцев назад
Pozdrawiam 👍
@jacekesta684
@jacekesta684 5 месяцев назад
Dziękuje za ten film, szczególnie za pokazanie śląskich monet, ktorych jestem wielkim miłośnikiem oraz kolekcjonerem. Na początku mojej poważniejszej numizmatycznej pasji, wahałem się pomiędzy antykiem a mennictwem ślaskim. Wybralem śląskie, chociaż czasami kupię coś z antyku jak mi wpadnie w oko. Pozdrawiam
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Drogi Panie, jestem starożytnikiem, więc wybór antyku jako tematu kolekcjonerskiego był dla mnie dość oczywisty. Niemniej doceniam również dobre mennictwo i medalierstwo wczesnej nowożytności, w tym śląskie. Pozdrawiam serdecznie!
@MarciniakTV
@MarciniakTV 5 месяцев назад
Bardzo treściwe i konkretne omówienie Bartoszu. Miło zobaczyć i usłyszeć jak wyglądały te pozycje, szczególnie że tym razem. nie mogłem być osobiście na żywo. Z pokazanych zadziwiają mnie tylko ostatnio bardzo wysokie notowania medalu "Porwanie króla" (tutaj sprzedany za 4000€), gdzie obok koronacyjnego Pingo jest to właśnie jeden z najpospolitszych medali Epoki Stanisławowskiej, jeszcze małych kilka lat temu 3000 zł było za niego praktycznie nieosiągalne. Jest jest to medal praktycznie zawsze pięknie zachowany. Medal Hermanna Rüdiger'a czy dwudukat lwowski znakomite, ale tutaj aukcja pokazała jak płytki jest to rynek numizmatów polskich na tak wysokim poziomie cenowym. Niedawno sprzedane na innych aukcjach praktycznie za te same pieniądze, tutaj wystawione bądź w ogóle nie znalazły nabywcy (dwudukat), lub zostały sprzedawane po oszacowaniu. To efekt tego że wcześniej były na nei chętne możliwe że tylo 2 osoby przy tym poziomie, a obecnie jak jedna odpadła to druga już nie była być może chętna płacić ceny, do której wcześniej się licytowała. Bardzo częsty obserwowany mechanizm. Pozdrawiam - Damian
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Damianie, dziękuję za Twój komentarz. Masz rację. Też odnoszę wrażenie, że czas inwestorów dobiegł końca, przynajmniej w przypadku najdroższych monet polskich. To według mnie dobra wiadomość dla prawdziwych kolekcjonerów z dużym portfelem, którzy zakupiony za owe 100 000 euro piękny i rzadki numizmat zatrzymają w zbiorze przez lata, a nie rok lub miesiące. W przypadku antyku rynek jest oczywiście znacznie większy i bardzo międzynarodowy, ale też znacznie bezpieczniej sprzedać 10 monet ze średniej półki niż jedną z najwyższej, na której niekiedy, owszem, można od razu zarobić, ale też często stracić. Ale antyku na berlińskiej aukcji Künkera nigdy nie ma. Był za to u Ciebie i te lepsze monety (w tym denary Tytusa i jego córki Julii) naprawdę ładnie się sprzedały. Gratuluję i serdecznie pozdrawiam!
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 5 месяцев назад
Pozdrawiamy i oglądamy !!!
@Marcin..C
@Marcin..C 5 месяцев назад
Bardzo podoba mi się formuła pokazywania pozycji katalogowych z omówieniem monet/medali oraz uzyskanych cen, zmontowana z prezentacją numizmatów na żywo. Wymagała z pewnością sporo pracy, ale efekt jest bardzo przyjemny. Co do numizmatów... Cóż, mówiąc oględnie nie są to pozycje dla maluczkich i przeciętny kolekcjoner może co najwyżej pozachwycać się ich urodą, rzadkością i stanem zachowania. Na mnie największe wrażenie zrobił dynastyczny medal Habsburgów. Niezwykle piękny i okazały. Niesamowity kunszt medalierski. PS: Pedro i Pascal... te imiona nie brzmią jak przypadek, czy się nie mylę? :) Pozdrawiam!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Drogi Panie, dziękuję serdecznie. Owszem, na berlińskiej aukcji Künkera zwykle nie ma monet i medali tanich (choć jeszcze kilka lat temu pojawiały się pozycje wycenione nawet na 100 euro, które można było nabyć za niewiele więcej). Medale rzeczywiście były fantastyczne - w filmie ująłem tylko kilka z oglądanych przeze mnie. Pedro i Pascal słusznie kojarzą się z popularnym aktorem. Choć to imiona nadane im jeszcze we wczesnym kocięctwie, gdy były pod opieką fundacji (zanim maluchy trafiły do mojego domu), pasują do nich znakomicie, bo obydwaj mają "hiszpańskie" czarne bródki. Pozdrawiam serdecznie!
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Szanowni Państwo, będę wdzięczny za wsparcie Nummi loquuntur Państwa patronatem, zwłaszcza jeśli cenią sobie Państwo odcinki nagrywane za granicą (w muzealnych gabinetach numizmatycznych, na giełdach i aukcjach): patronite.pl/nummiloquuntur.pl
@pociecha-ub3et
@pociecha-ub3et 5 месяцев назад
A już największą zbrodnią jest dotykanie numizmatów gołemi rencyma . Tak , tak gołemi rencyma !
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
@@pociecha-ub3et Dziękuję za nomen omen "pocieszny" komentarz. Pozdrawiam!
@povir
@povir 5 месяцев назад
Coś chyba spadło, ale na szczęście się nie stłukło.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Nic wielkiego. Raptem jeden dwudukat. 😉
@mariuszkleinkleju
@mariuszkleinkleju 5 месяцев назад
Z tego co widać na filmie, to dziwi mnie, że dali Panu dotykać takie drogie egzemplarze i mawet je wyciàgać z opakowań. Chyba, że ma Pan u nich koneksje.😊 Pozdrawiam serdecznie.
@bartoszawianowicz1753
@bartoszawianowicz1753 5 месяцев назад
Drogi Panie, jestem klientem Künkera od prawie 20 lat. Nie wiem, czy to kwestia koneksje, ale nigdy ani tam, ani w żadnym innym domu aukcyjnym lub w kolekcji publicznej nie miałem problemów z otrzymaniem do rąk zamówionych obiektów. Niekiedy działy zbiorów specjalnych niektórych bibliotek nie chcą dawać cennych rękopisów lub druków, jeśli te są zdygitalizowane, ale wystarczy powiedzieć, że interesują mnie np. marginalia czy zapiski proweniencyjne, które są słabo widoczne na zdjęciach, i te również dostaję. Wiem jednak, że nieznani pracownikom raczej instytucji publicznych niż firm komercyjnych kolekcjonerzy rzeczywiście miewają problem z obejrzeniem pożądanych obiektów. Pozdrawiam!
Далее
Украшаю чехлы 🎀
00:51
Просмотров 246 тыс.
Wady inwestowania w srebro
21:49
Просмотров 69 тыс.
Jak rozpocząć przygodę z NUMIZMATYKĄ?
16:27
Просмотров 14 тыс.
Jakie ZŁOTO kupować?
17:48
Просмотров 137 тыс.
Milkspoty, VAT i inne mity o sprzedaży SREBRA
18:14
Просмотров 45 тыс.