Тёмный

PÓŁSAMOCZYNNA BLOKADA LINIOWA - część 1 

Michał Piątkowski
Подписаться 11 тыс.
Просмотров 23 тыс.
50% 1

Do tej pory prowadziliśmy ruch na podstawie telefonicznego zapowiadania pociągów, więc tym razem pora na zwiększenie bezpieczeństwa. Poznamy dziś co to jest blokada liniowa oraz jej rodzaje, a także omówimy zasadę działania jednego z nich.

Опубликовано:

 

9 дек 2020

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 65   
@angelikaewald1352
@angelikaewald1352 2 года назад
Witam, chciałam podziękować za super prezentacje i wszystkie zadania, które Pan opracował,bo dzięki temu zdałam dziś egzamin na DR😁
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc 🥳 To teraz bezpiecznych służb, pogłębiania wiedzy i dalszych awansów 🥰
@wiosna5245
@wiosna5245 Год назад
Panie Michale bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź tak jest wszystko opisane w RTS .A tak nawiasem Pana filmiki bardzo mi pomogły w zrozumieniu wielu tematów jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
Koleżanka już właśnie o tym wspomniała, ja zbyt długo jeździłem MR :)
@thering25100
@thering25100 10 дней назад
Super material, ale trzeba naprawde dobrze uwazac, by wychycic idee tego systemu. Uwazam, ze gdyby przy omawianiu tematu, zmieniac kolory lampek na Po, Ko i Poz - byloby latwiej chwycic koncept. Tak czy tak - dzieki!!!
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 8 дней назад
Owszem, dlatego nagrałem też fajny materiał porównujący blokadę stacyjną i liniową bo jak poznamy blokadę stacyjną to tam jest odwrotnie jeżeli chodzi o stany i kolory bloków. Wkrótce będzie taki film opublikowany :)
@bartekwu9791
@bartekwu9791 2 года назад
Michał, a jeżeli wyprawimy pociąg i nie zablokujemy bloku początkowego to przy święcącej PWL jest możliwość dania bloku pozwolenia następnemu posterunkowi? Bo wtedy sąsiedni posterunek otrzymując zgodę mógłby wyprawić pociąg na ten sam tor, po którym jedzie nasz, jak to jest?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
Jeżeli PWL będzie świecić to nie ma takiej możliwości zablokowania bloku pozwolenia. Urządzenia są tak skonstruowane, że PWL jest etapem wstępnym do zablokowania bloku początkowego a wiadomo, że aby zablokować blok pozwolenia, wszystkie bloki musisz mieć w stanie zasadniczym czyli blok początkowy i pozwolenia musisz mieć odblokowany (kolor biały) i blok końcowy zablokowany (też kolor biały)
@matt_8619
@matt_8619 3 года назад
7:45 Co w przypadku gdy nie ma możliwości wyprawić pociągu w kierunku zasadniczym, tylko po torze przeciwnym do zasadniczego (torze lewym)? Czy w takiej sytuacji wchodzi w grę tylko SZ czy w jakiś sposób można zmienić kierunek blokady? :)
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 года назад
Pierw to wszystko zależy od tego czy blokada jest jednokierunkowa czy dwukierunkowa. Jeśli jest dwukierunkowa - sprawa prostsza. Wystarczy żądać pozwolenia na wyprawienie pociągu, kolega blokuje nam blok pozwolenia wtedy u nas się on odblokuje i mamy możliwość wyjazdu na sygnał zezwalający jeżeli taki przebieg będzie mógł zostać zrealizowany. Jeżeli nie na sygnał zezwalający to na zastępczy ale pierw musimy wprowadzić telefoniczne zapowiadanie pociągów. W przypadku blokady jednokierunkowej sprawa jest trudniejsza. Pierw musimy zadać aby kolega, który zarządza danym torem wprowadził ruch dwukierunkowy. Wtedy nie obsługujemy blokady liniowej bo dla tego kierunku go nie ma. Dodatkowo wyprawiając pociąg na tor lewy przy takiej blokadzie, musimy dać maszyniście rozkaz N z informacja, że został wprowadzony ruch dwutorowy. Czy wyjedziemy na sygnał zezwalający czy zastępczy to już zależy od układu przebiegów na danym posterunku
@matt_8619
@matt_8619 3 года назад
@@MichalPiatkowski jasne, dziękuje za wyjaśnienie
@magdamagda1035
@magdamagda1035 Год назад
Panie Michale, mamy blokade Eap nie wyswietlil się zezwalajacy na semaforze wyjazdowym, droga przebiegu utwierdzona, Wbl świeci. Czy w takim przypadku także wprowadzamy Tzp?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
Niestety jeśli nie wyświetlił się sygnał zezwalający pomimo, że blokada zadziałała i droga jest utwierdzona to i tak należy wprowadzić TZP z uwagi, że jazda odbędzie się na sygnał zastępczy. Wyjątek stanowi jeśli po podaniu sygnału zezwalającego nastąpi zmiana tego sygnału na sygnał stój to wtedy po stwierdzeniu braku przeszkód do jazdy można pociąg tego samego kierunku wyprawić na sygnał zastępczy bez wprowadzania TZP. O tym mówi paragraf 28 punkt 9 Ir-1. Twój przypadek pachnie prawdopodobnie przepaloną żarówką na semaforze. Najlepiej sprawdzić to wyjeżdżając innym torem :)
@wiosna5245
@wiosna5245 Год назад
Panie Michale mam takie pytanie ile pociagow mozna przyjac na 1 NP czy to zależy od tej samej wolnej na kilka pociągów czy też nie ma to znaczenia i jaki paragraf o tym mówi pozdrawiam
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
Tu bardziej trzeba wejść w instrukcje obsługi danej blokady którą musi dostarczyć producent. Wtedy opis takich czynności uwzględniany jest w regulaminie technicznym. Są różne urządzenia ale w przypadku NP spotkałem się tylko z możliwością przyjęcia jednego pociągu na 1 NP chyba, że urządzenia pozwoliły by na więcej aczkolwiek nie spotkałem się osobiście z tym :)
@adasbezzebny1463
@adasbezzebny1463 2 года назад
Witam. Super materiały. Mam pytanko. Przy blokadzie jednoodstepowej na szlaku jednotorowym dwukierunkowym wystąpiła usterka nie zwolnienia się bloku ko po wjeździe pociagu. Jakie wprowadzamy obostrzenia ?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
Dzięki :) Mówisz o niezwolnienie zastawki nad blokiem końcowym ? Bo jeśli nie zwolni to nie zablokujesz bloku końcowego a więc usterka blokady co wiąże się z wprowadzeniem telefonicznego zapowiadania pociągów. Chyba, że pracujesz na urządzeniach mechanicznych to tam możesz samemu sobie zwolnić zastawkę
@adasbezzebny1463
@adasbezzebny1463 2 года назад
@@MichalPiatkowski w pytaniu jest napisane tylko tyle żeby wprowadzić stosowne obostrzenia z powodu usterki blokady "nie zwolnienie sie bloku Ko po wjezdzie ostatniego pociagu"
@adasbezzebny1463
@adasbezzebny1463 2 года назад
@@MichalPiatkowski uczę się do egzaminów i rozwiązuje różne zadania i to mi nie daje spokoju. Czy skoro na dwukierunkowym jednotorowym szlaku wypełniam dziennik ruchu w pelnym zakresie czy jest sens wprowadzać telefoniczne zapowiadanie ?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
@@adasbezzebny1463 te obostrzenia to właśnie telefoniczne zapowiadanie pociągów
@adasbezzebny1463
@adasbezzebny1463 2 года назад
@@MichalPiatkowski dzięki. I oczywiście odpis w e1758 o usterce i powiadomieniu pracownika pionu automatyki zgadza się?
@emilnowak8254
@emilnowak8254 Год назад
1. Przy blokadzie jednokierunkowej wyjazd na tor lewy na Sz i W24 lub N ale w przypadku Sz i W24 i tak muszę wydać N z informacja że tor zamknięty i ruch jednotorowy dwukierunkowy? 2. Przy blokadzie dwukierunkowej wyjazd na tor lewy na semafor i W24 lub Sz i W24 bez wydawania dodatkowo N z informacją że tor zamknięty? 3. Jazda po lewym na SBLce zgaduję że raczej będzie zorganizowana? Są SBLki bez banalizacji?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
1. W przypadku wyjazdu na tor lewy czy to blokada jednokierunkowa czy dwukierunkowa to i tak możesz niekiedy wyjechać na sygnał zezwalający. Wszystko zależy od urządzeń stacyjnych. Jeśli jednak wyjazd na blokadzie jednokierunkowej będzie na Sz i W24 to i tak musisz dać N jako informacje o wprowadzonych ruchu jednotorowym dwukierunkowym 2. Przy blokadzie dwukierunkowej nie ma potrzeby wydawania N z tą informacją 3. Są niestety SBL jednokierunkowe. To czy będzie wyjazd na sygnał zezwalający czy zastępczy rodzaj blokady nie ma żadnego znaczenia. Przebiegi są organizowane w stacji a nie na szlaku. Wszystko zależy od urządzeń stacyjnych
@sowamojejwolnosci9897
@sowamojejwolnosci9897 2 года назад
Mam głupiego pytanie ale muszę je zadać. Czym się różni blokada stacyjna id blokady linowej?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
Na kolei nie ma głupich pytań :) Blokada liniowa jest zamontowana np na szlaku mierzy jedną stacją a stacją. Uniemożliwia ona wyprawienie pociągu gdy szlak to jest zajęty Blokada stacyjna robi to samo tyle, że w stacji. Uzależnia czynności nastawcze między dwoma posterunkami ale tej samej stacji np między nastawnią dysponującą a nastawnią wykonawczą. W skrócie mówiąc blokada stacyjna dba o to aby dyżurny i nastawniczy nie wpuścili dwóch pociągów na ten sam tor ale stacyjny, nie szlakowy
@sowamojejwolnosci9897
@sowamojejwolnosci9897 2 года назад
@@MichalPiatkowski super dzięki, to jeszcze dopytam : czyli na aparacie blokowym mogą być zarówno bloki stacyjne (Dn,Dz, Pu ect. ) oraz bloki blokady liniowej (Po,Poz, Ko) ???
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
@@sowamojejwolnosci9897 oczywiście. Żeby odróżnić bloki stacyjne od liniowych to bloki stacyjne malowane są na kolor czarny a liniowych na czerwono
@szymonrozekroszkowski
@szymonrozekroszkowski Год назад
Cześć. Czy dyżurni ruchu pracują na jednej stacji cały czas czy czy pracują na kilku. mam na myśli czy każdy dyżur jest na tej samej stacji czy zmieniają się one?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
Dyżurny ruchu może mieć maksymalnie 3 autoryzację na posterunkach. To znaczy, że dziś mam służbę na posterunku A a jutro mogę mieć służbę na posterunku B. Oczywiście nie jest zalecane takie skakanie. Fajnie jak jeden miesiąc robię na jednym posterunku a kolejny miesiąc może być na innym
@szymonrozekroszkowski
@szymonrozekroszkowski Год назад
@@MichalPiatkowski dziękuje za szybką odpowiedź. Byłem ciekawy gdyż gdyby x lat mialo się robić dyżur w dyżur na jednej i tej samej stacji wydaje się to dla mnie trochę nudne a że jak nie uda się maszynista to chce iść na dyżurnego ruchu (idę do technik transportu kolejowego w tym roku) i ciekawił mnie ten aspekt.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
@@szymonrozekroszkowski są dyżurni co siedzą cały czas na jednej nastawni a są Ci co mają auturyzacje na 2-3 posterunkach
@szymonrozekroszkowski
@szymonrozekroszkowski Год назад
@@MichalPiatkowski a jeżeli można wiedzieć to na jakim stanowisku ty pracujesz?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
@@szymonrozekroszkowski dyżurny ruchu, obecnie szkolę się na instruktora
@magdamagda1035
@magdamagda1035 Год назад
Mam pytanie odnośnie blokady EAP. Jeżeli stacją sąsiednia chce wyprawić pociag po torze lewym w moim kierunku, wybierając kierunek ja nie mogę tego pozwolenia udzielic wystąpiła tz usterka. Kto wtedy wprowadza TzP?.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
W takim przypadku jeżeli po obsłudze przycisku Poz na Twoim posterunku będzie wszystko ok, ale na sąsiednim posterunku blokada cały czas miga na biało, to znak, że pozwolenie nie doszło. W takim przypadku wprowadza TZP ten posterunek do którego ten blok nie doszedł. Jeżeli natomiast po obsłużeniu przycisku Poz nic u Ciebie się nie zadziało, to usterka jest u Ciebie więc to Ty wprowadzić musisz TZP
@magdamagda1035
@magdamagda1035 Год назад
​@@MichalPiatkowski jezeli u mnie nic się nie zadziało a TzP wprowadziłaby stacja sąsiednią to czy to jest jakiś błąd według przepisów?
@minik05
@minik05 2 года назад
Nie wiem kto to wymyślił ale teraz już wiem dlaczego tyle wypadków kolejowych jest w Polsce
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
Blokada ma za zadanie właśnie chronić aby dwa pociągi nie znalazły się na tym samym torze. Gdy blokada działa prawidłowo to czasami niestety zawodzi błąd ludzki :(
@madzialena6357
@madzialena6357 2 года назад
Czyli w blokadzie typu C też jest ważne, by dKo użyć przed podaniem sygnału zezwalającego na semaforze wjazdowym?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
dKo używasz tylko wtedy kiedy wjazd odbędzie się na sygnał zastępczy lub rozkaz pisemny. Jak wjeżdżasz na zezwalający to nie używasz dKo bo zastawka już współpracuje z sygnałem zezwalającym
@madzialena6357
@madzialena6357 2 года назад
@@MichalPiatkowski faktycznie zastępczy pomyliłam się. Chodziło mi o to czy w blokadzie trzyokienkowej blokadzie jest taka sama zasada jak w blokadzie Eap, że dKo używa się przed podaniem Sz?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
@@madzialena6357 dokładnie, dKo jest zarówno przy blokadzie typu C oraz EaP :)
@oskarzgraj
@oskarzgraj 2 года назад
Czarna magia :) A co to jest "Blok" - blok początkowy, końcowy etc. część blokady, czy część toru a może urządzenie elektryczne. Zastawka? :)
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
W tych materiałach jeśli chodzi o urządzenia SRK zajmuję się wyłącznie omówieniem obsługi od strony pracowników inżynierii ruchu. Nie zajmuję się dogłębnie budową urządzeń SRK, to już sprawa dla automatyków :)
@uzyszkodnikaplikacji5757
@uzyszkodnikaplikacji5757 2 года назад
Zależy od rodzaju urządzeń, czasem będzie to zastawka, czasem będzie tą rolę będzie pełnił przekaźnik w zależnościach albo algorytm i karta zależnościowa w urzadseniach komputerowych.
@MaxMirl12
@MaxMirl12 Год назад
Czesc mam pytanko jakie są wszystkie blokady liniowe wszystkie typy i tak dalej bo właśnie próbuje znaleźć, a nigdzie tego nie ma byl bym wdzięczny za odpowiedź.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
Wieczorem zestawie Ci najważniejsze typy które do tej pory są stosowane :)
@MaxMirl12
@MaxMirl12 Год назад
@@MichalPiatkowski dziękuję ci bardzo😁
@MaxMirl12
@MaxMirl12 Год назад
@@MichalPiatkowski to napisał by Pan, bo bardzo właśnie tego potrzebuję, przepraszam że piszę 2 raz😁
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski Год назад
Ogólnie wyróżniamy blokady półsamoczynne i samoczynne. Z tych półsamoczynnych mamy takie dwie główne - typ C i typ EaP. Mamy także blokad liniowe ze szlakiem izolowanym tylko z blokiem pozwolenia. Jeszcze można spotkać blokady elektromechaniczne typu A, B,C oraz N. Blokady samoczynne znam tylko EaC, tu za dużego podziału nie ma. Opis wszystkich blokad fajnie można zobaczyć na beskidzkiej stronie kolejowej.
@MaxMirl12
@MaxMirl12 Год назад
@@MichalPiatkowski Dziękuję, jest Pan Wielkim kolejarzem😁
@bartekwu9791
@bartekwu9791 3 года назад
Czy przeciwwtórność liniowa jest stosowana również w urządzeniach mechanicznych scentralizowanych?
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 года назад
Oczywiście. Przeciwwtórność liniowa występuje w blokadzie liniowej a urządzenia mechaniczne scentralizowane są rodzajem urządzeń stacyjnych więc tu nie ma żadnego związku z tym.
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 года назад
Chyba, że koledze chodzi o przeciwwtórność stacyjną która występuje w blokadzie stacyjnej np między nastawnią dysponującą a wykonawczą
@bartekwu9791
@bartekwu9791 3 года назад
@@MichalPiatkowski prawdę mówiąc o przeciwwtórności stacyjnej jeszcze nie słyszałem, ale zaraz planuję nadrobić zaległości. Dzięki wielkie za odpowiedź i pozdrawiam ;-)
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 3 года назад
@@bartekwu9791 zasada jest podobna do liniowej czyli dwa razy tego samego nie zrobisz :)
@bartekwu9791
@bartekwu9791 3 года назад
@@MichalPiatkowski A planujesz lekcje odnośnie urządzeń mechanicznych? W ogóle czy młodzież kształcąca się w zawodach kolejowych wykazuje zainteresowanie tymi starszymi urządzeniami? Czy jest to dla nich jakieś wielki lamus?
@MK_z_TK
@MK_z_TK 2 года назад
Moim zdaniem blokada "C" jest najgorsza
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
Fakt, bardziej usterkowa. Z doświadczenia wiem, że i dla ruchowców i automatyków lepsza EaP
@MK_z_TK
@MK_z_TK 2 года назад
@@MichalPiatkowski EaP idzie ogarnąć w chwile, a z C trzeba się czasem męczyć
@MichalPiatkowski
@MichalPiatkowski 2 года назад
@@MK_z_TK zależy kto na czym pracował. Etap trochę może prostsza bo bardziej automatyczna
@MK_z_TK
@MK_z_TK 2 года назад
@@MichalPiatkowski tak, jak idzie po naszej myśli to tylko Wbl oraz Po