Тёмный

Patent Coultera poprawiający działanie lampowego OTL (odc 203) 

tomekkruger
Подписаться 3,7 тыс.
Просмотров 748
50% 1

Опубликовано:

 

26 окт 2024

Поделиться:

Ссылка:

Скачать:

Готовим ссылку...

Добавить в:

Мой плейлист
Посмотреть позже
Комментарии : 24   
@dominikkrauze6812
@dominikkrauze6812 Год назад
Ciekawa konstrukcja. Dzieki za pokazanie i objaśnienie...Pozdro 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🥃🥃
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Czasem proste rozwiązania są trudne do zrozumienia :) Rozwiązanie podobnie jak u Futtermana. Okazuje się, że tylko silne USZ pozwala normalnie pracować OTLom. :) Pozdrawiam.
@dominikkrauze6812
@dominikkrauze6812 Год назад
@@tomekkruger Dlatego mamy Ciebie od tłumaczenia nawet takich prostych spraw. Dzięki
@ZPDU
@ZPDU Год назад
Świetne filmiki kolega robi. Uwielbiam słuchać i oglądać. Wiem wiem, pisałem już to 100 razy. Tak trzymać - aż napiszę tysięczny :)
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Dziękuję. Są momenty, gdy zastanawiam się co pokazać, bo narracja mówi o tym co było, albo o sprawach oczywistych. Żałuje trochę, że nie umiem animacji, bo byłoby jeszcze fajniej. Tutaj niestety miałem problem z głosem. Ja nie jestem zwolennikiem klimatyzacji, ale jestem wraz z szefem w opozycji i gdy tylko go nie ma, jestem przegłosowany. A potem mnie gardło boli lub mam chrypę. Ja wiem, że można sobie nieco ulżyć w upale ale gdy na dworze jest 30 stopni, ustawianie klimy na 21 stopni może powodować kłopoty. A mi zależny tak bardzo na czystości głosu... Oczywiście młodzież (bo ja w biurze jestem najstarszy, owszem jest jeden kolega ale większość czasu spędza przy maszynach) ma w d... moje uwagi na temat szkodliwości klimy. Im jest gorąco więc ma być.
@ZPDU
@ZPDU Год назад
@@tomekkruger Och Tomku, całkowicie Ciebie rozumiem. Wszystko trzeba umieć użyć. Na całe szczęcie od dawna nie musiałem w takich negocjacjach brać udział, choć jako rozjemca owszem. U mnie jest podobnie. Staram się brzmieć dobrze, ale alergie i inne przypadłości dokuczają. Pozdrawiam serdecznie
@zbigniewmieszkowski7204
@zbigniewmieszkowski7204 Год назад
Bardzo ciekawe nie spotkałem się z tym rozwiązaniem
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
U Futtermana było podobnie, tyle, że katoda inwertera postawiona była na obciążeniu, tutaj mamy na boczniku do obciązenia.
@rafaawrynowicz5991
@rafaawrynowicz5991 Год назад
Obejrzałem do końca, bo mam akurat monobloki lampowe typu OTL i byłem ciekaw na czym to polega. Wiedziałem tylko tyle, że nie potrzebują transformatorów wyjściowych. No ale jednak jestem zbyt wielkim laikiem i filmik się okazał, jak dla mnie zbyt trudny żeby nadążać za sensem tych wszystkich meandrów przebiegów 😀 No ale, mimo wszystko doceniam znakomity pomysł obrazowania kolorami omawianych części schematu - gdyby nie to, to byłoby to kompletnie czarną magią!
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
W dużym uproszczeniu: Lampa działa jak zawór wodny, tyle że zamiast wody przepuszcza prąd. Siatka sterująca to pokrętło. Sygnał sterujący to nasza ręka. Potencjał siatki to opór z jakim otwiera się zawór. Anoda to wylot a katoda to wlot. Jako że woda płynie pod dużym ciśnieniem od wlotu do zaworu, to przez oddziaływanie na siatkę sterująca (pokrętło zaworu) możemy dławić ten przepływ (dławić prąd w lampie). Jedynie czego nie da się zobrazować tym przykładem jest to że na anodzie mamy sygnał odwrócony w fazie względem tego na siatce sterującej (odbicie w lustrze). Dalej: w tym układzie dla zasilacza lampy są w szeregu. Impedancja wewnętrzna lamp (a wiemy że jest to napięcie do prądu) jest duża, stąd mamy duże napięcie i mały prąd. W głośniku jest odwrotnie, impedancja jest mała więc przy niskim napięciu dajemy dużo prądu. Żeby to pogodzić stosowano transformatory głośnikowe, które zamieniają dużą impedancję na małą. Ale transformatory mają dużo wad. Co więc zrobić, żeby lampy chciały grać z głośnikiem bez trafa? Po prostu obniżyć ich impedancję. Od strony katody impedancja jest mniejsza (impedancja to w uproszczeniu opór dla prądu przemiennego). Górna lampa spełnia ten warunek (wtórnik) ale dolna nie. Więc stosujemy silne sprzężenie zwrotne, które powoduje degenerację lampy i wtedy dolna działa podobnie do górnej. Można też połączyć kilka lamp równolegle co też obniża impedancję wypadkową (tak jak łączenie równoległe oporników). Jeśli do takiego wzmacniacza podłączylibyśmy głośnik 100 omowy zamiast 8 omów to wzmacniacz zagrałby głośniej, ponieważ mielibyśmy lepsze dopasowanie do impedancji wyjściowej lamp.
@rafaawrynowicz5991
@rafaawrynowicz5991 Год назад
@@tomekkruger No starsznie dziękuję za tak obszerne wyjaśnienie. Ten fakt, że wysoka impedancja wyjściowa wzmacniacza jest w konflikcie do niskiej impedancji głośników, to ogarniam, ale wytłumacznie działania lampy poprzez analogię hydrauliczną - mistrzostwo świata!👍👍👍 Dziękuję!
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Brytyjska nazwa lampy elektronowej to valve - zawór.
@thebast2748
@thebast2748 Год назад
Ostatnio miałem w planach zrobić wzmacniacz słuchawkowy OTL z pojedynczą triodą wyjściową jako wtórnik aczkolwiek lt spice pokazywał mi ze pasmo przy słuchawkach 32 omowych będzie mocno kulawe od strony niskich częstotliwości. Na wejściu miałem inwerter fazy szmita ze sprzężeniem zwrotnym z wyjścia na siatkę lewej triody. Nie udało mi się dojść do żadnych ciekawych wyników. Niestety nie mam doświadczenia w OTLach. Na lampach zbudowałem jedynie kilka przedwzmacniaczy :)
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Gdy lampy były tańsze i bardziej dostępne, zaraz po maturze, chciałem zrobić sobie OTL z ECL86 połączonymi równolegle ale nie wychodziło mi w obliczeniach, że może to pracować z 16 omowymi głośnikami. Porzuciłem więc pomysł. Dziś wiem, że to były złe lampy do tej pracy. W 95 roku dostałem kilkanaście nowych ECLek i myślałem, że to dobry pomysł :)
@infraceptor4749
@infraceptor4749 Год назад
Panie Tomku czy lampa to w pewnym sensie urządzenie mechaniczne, potrzebowałem tej odpowiedzi ale nie pamiętam , bo po nocy czasem ulatuje z głowy więc nie pamiętam z czym to chciałem połączyć.... Pozdrawiam
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Lampa w postaci triody, pentody itp to element czysto elektroniczny. Wprowadzona energia elektryczna jest przetwarzana na inny elektryczny sygnał. Nie wykonuje mechanicznej pracy.
@andrzej3511
@andrzej3511 Год назад
Jakoś nie porwała mnie ta idea. Sądząc po braku rozpowszechnienia innych też nie porwała... Nie porwała mnie bo nie wierzę by obie połówki sygnału sterującego były analogiczne, skoro nad jedną z nich trzeba się "pastwić" by wzmacniacz w ogóle zaczął jakoś pracować... A jak wszyscy świetnie wiedzą wszelkie asymetrie są największym wrogiem wysokiej wierności reprodukcji dźwięku.
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Podobne rozwiązanie jest we wzmacniaczach Futtermana, katoda odwracacza fazy postawiona jest na obciążeniu, a nie na boczniku do obciążenia. Wzmacniacze Futtermana były bardzo cenione w USA, zaś ich odmiana w Japonii. We wakacje będę robił słuchawkowego Futtermana, pomierzymy, to się okaże czy to dobre rozwiązanie :)
@andrzej3511
@andrzej3511 Год назад
@@tomekkruger Bardzo chętnie obejrzę, szczególnie sprawdzenie parametrów. Jak napisałem, mój nos mówi mi, że to zbyt karkołomne rozwiązanie. Ale wie pan panie Tomku: z wiekiem węch coraz gorszy... ;) Chociaż ja zawsze byłem zwolennikiem prostych rozwiązań w myśl zasady: proste jest wrogiem skomplikowanego. Bo mniej elementów to mniej powodów do "rozjeżdżania się" parametrów, to mniej powodów do usterek. Ale żeby nie było: proste, nie oznacza prostackie.
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
Ogólnie z tym układem, a jest to asymetryczny PP, wiąże się dużo problemów, a głównym są duże zniekształcenia, które redukujemy głęboką pętlą USZ. Niemniej robił to Philips w wielu TV i radioodbiornikach, na naszej znanej galerii handlowej na A... są do najmniej dwa takie radia (głośnik ok 800 omów). Ktoś mi też proponował do odcinka jeden taki radioodbiornik, więc o ile nie zapomni, to się coś takiego pojawi. Stanowczo lepszym rozwiązaniem jest układ mostkowy ze stopniem mocy w układzie wtórnika. Ale coś za coś. Omówię na koniec OTLi taki hi-endowy przykład.
@andrzej3511
@andrzej3511 Год назад
@@tomekkruger Ujmę rzecz tak: lampa "chce" mieć obciążenie kilku kilo. Głośnik najlepiej wychodzi w produkcji jako niskoomowy. Mamy więc sytuację, którą można porównać do samochodu bez skrzyni biegów... Zauważyć należy, że istnieje bardzo wiele konstrukcji lampowych bez trudu spełniających normy HiFi i w dodatku charakteryzujące się bardzo pysznym brzmieniem. Jednak są to konstrukcje transformatorowe. Podobnie samochody - mają skrzynie biegów... Najwyraźniej konstruktorzy wychodzą z założenia: chcesz by twój wzmacniać superancko brzmiał? OK, zbudujemy go dla ciebie, ale musisz nam zapłacić za cholernie drogie trafo poszatkowane sekcjami uzwojeń! No i budują, a chętnych na taki sprzęt nie brakuje. Z drugiej strony dobrze, że konstruktorzy kombinują jak zrobić coś nowego, ale jeśli to nowe nie osiąga założeń to cała zabawa zaczyna być sztuką dla sztuki... Zaś finał jest taki, że od ponad stu lat toczy się nierówny bój z impedancją pentod a w salonach lampowego audio wciąż królują trafa głośnikowe...
@tomekkruger
@tomekkruger Год назад
To prawda i w prawie każdym filmie o OTL o tym mówiłem. Ale są lampy (np.: 6080, EL509 lub 6AS7), które można nieco przymusić do pracy z głośnikiem 8 omów. Wyjście jest od strony katody obniżając impedancje wyjściową i dodatkowo mamy głębsze niż w transformatorowym wyjściu USZ. Zalety? szybkość, szerokie pasmo od dołu, góra bez zniekształceń wywołanych pojemnością rozproszoną, brak efektów długiego wychodzenia z przeciążenia itd. Niestety, OTLe mają wadę: są drogie, bo w stopniu mocy potrzebnych jest kilka równoległych lamp, żeby obniżyć impedancję. Takie sprzęty robi się do dziś (wyleciały mi z głowy nazwy producentów). Praktycznie najlepszym OTLem będzie cyrklotron Wigginsa.
Далее
Przykłady dwóch OTL z lat '60 (Nr 210)
20:01
3 лайфхака для УШМ
01:00
Просмотров 319 тыс.
ИСТОРИЯ ПРО ШТАНЫ #shorts
00:32
Просмотров 196 тыс.
Jak płynie prąd, a jak przekazywana jest energia?
26:56
miniBLU prezentacja
13:34
Просмотров 1,9 тыс.
Lampy elektronowe cz7, odwracacz fazy (nr 234)
17:21
Просмотров 1,1 тыс.
ZMYWAK: KOLOROWA PRZYSZŁOŚĆ WIELKIEJ BRYTANII :)
18:48
Zestawy Wieżowe UNITRA
3:14
Просмотров 177 тыс.
Nie bój się oscyloskopu!
29:16
Просмотров 86 тыс.
3 лайфхака для УШМ
01:00
Просмотров 319 тыс.